PZC De Volendamse ramp door een juridische bril gezien Toeristen mijden Amsterdam als hasjcafés sluiten Nederland is allang geen klassiek soevereine staat meer 14 juni 1953 zaterdag 14 juni 2003 Tijdrovend Openheid Mening Voordragen Aandacht Timmerman Reclame Nationale uitverkoop zet door door Paul Koopman Nederland is geen eiland", hield premier Balkenende het parlement deze week voor tijdens het debat over zijn rege ringsverklaring. In plaats van deze dooddoener te gebruiken had hij beter kunnen zeggen: „Nederland is geen land." Wel licht hadden een paar parle mentariërs en burgers dan hun oren even gespitst. Geen land meer? Hoe hebben we het nu? Toch is het in zekere zin waar. Een soevereine staat, in de klas sieke betekenis van het woord, is Nederland namelijk al lang niet meer. Sedert het lidmaat schap van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (EGKS), later EEG, EG en nog later de Europese Unie, is im mers steeds meer nationale macht uit handen gegeven. Om goede redenen overigens: door de krachten te bundelen heeft Europa de vrede en welvaart be ter kunnen waarborgen dan in een systeem van rivaliserende staten. Maar omdat de Europese sa menwerking zo stapsgewijs is verlopen, zijn maar weinigen zich ervan bewust hoe vérgaand de natie inmiddels is ontman teld. Een greep: ongeveer de helft van onze wet- en regelgeving komt direct of indirect uit Brussel. De president van de Nederlandsche Bank heeft vrijwel niets meer te vertellen over het nationale mo netaire beleid (rente, wissel koersen); dat is uitbesteed aan de Europese Centrale Bank in Frankfurt. En de mega-bezuini- gingen waar zo veel burgers last van hebben, zijn voor een be langrijk deel voorgeschreven door het Europese stabiliteits pact. Nog opmerkelijker is het feit dat deze nationale uitverkoop zich hier vrijwel geruisloos heeft voltrokken. Er waren geen de monstraties voor het behoud van de gulden, het handhaven van het PTT-monopolie of tegen de import van tomaten uit Spanje. Geen levendige debat ten over de uitbreiding van de door Rien Floris Natuurlijk is het een grote zaak. Maar de officieren van justitie Anne Peters en Bet ty Beune laten weinig los over het strafproces waaraan ze al srnds januari 2001 werken - kort na de brand bivakkeerden ze zelfs enige tijd in het politiebu reau in Zaandijk. Ze kennen de mensen, ze kennen het leed. Maar het is nu zaak om voor zichtig te formuleren en het kruit droog te houden. Want ie dereen kijkt mee. „Ik ben gebiedsofficier in Edam/Volendam en ken de situ aties en gevoeligheden", zegt Peters. „Ik ben wel betrokken bij Volendam. Maar je kunt je niet te zeer door emoties laten meeslepen omdat je de zaak zui ver moet bekijken. Het is een ju ridische afweging. Maar toch ben ik me bewust van alle emo ties die met deze zaak overhoop worden gehaald." Betty Beune, milieuofficier in Zaanstreek/ Waterland, bekend met de Vo- lendammers en 'het gebied': „Je ziet en leest heel veel. Je kunt je al snel voorstellen wat zich in die nacht heeft afgespeeld. Maar dat laat onverlet dat het een strafzaak is waar je met een j uridisch oog naar moet kij ken. Technische rapportages en de verhoren van zo'n dertig getui gen moeten voor de Haarlemse rechtbank duidelijk maken waar het mis ging en wie moge lijk schuld heeft. Tegenover de officieren staan advocaten van het befaamde kantoor Anker Anker. Hans Anker en zijn kan toorgenoten Tjaling van der Goot en Jan Boksem verdedigen de belangen van Jan Veerman, zijn dochter en de feitelijk be drijfsleider. In november vorig jaar nam Anker Anker de zaak over van Veermans advo caten Schneider en Van Dalsum. „Dat was voor ons wel even een streep door de rekening", zegt persofficier Ed Hartjes. „Daar dreigde het hele gedoe van ge tuigenverhoren die we in janua ri dat jaar waren begonnen, weer opnieuw te beginnen.Het horen van zo'n dertig getuigen was al een tijdrovende klus. Ver dediging, officier van justitie, en rechter-commissaris zijn daarbij aanwezig. „En dan haalt de ene getuige iets aan waardoor je de andere nog een keer wilt horen. Bovendien lo pen er ook nog andere zaken bij het parket", zegt Peters. Langdurig tijdverloop tussen daad en behandeling van de zaak draagt voor j ustitie een po tentieel risico van strafvermin dering voor de verdachte in zich. Bij 'Volendam' is daarvan President van de Europese Conventie Valery Giscard D'Estaing in het Europees Parlement. Voor de Europese grondwet die de conventie voorbereidt bestaat in Nederland maar nauwelijks belangstelling. foto AFP Europese Unie met nieuwe lid staten of over de verwatering van de Nederlandse invloed. En nu binnenkort een besluit valt over de invoering van een Euro pese grondwet, is het opnieuw muisstil. De onderhandelingen over de Europese grondwet zijn niette min in relatieve openheid ge voerd in een gezelschap van liefst 105 vertegenwoordigers van de lidstaten, de zogeheten 'Conventie'. Maar de hoop dat deze 'transparantie' zou zorgen voor een grotere betrokkenheid van de bevolking, bleek in Ne derland ongegrond. Sterker: de enkeling die het gepalaver van de conventie nog wel volgt, kan er vermoedelijk allang geen touw meer aan vastknopen. Toch staat één ding als een paal boven water: na de invoering van de euro moet opnieuw een belangrijk deel van onze soeve reine macht worden afgestaan. Alleen al omdat de Europese Unie straks 25 lidstaten telt, zal Nederland een aantal voorrech ten moeten inleveren om het grotere geheel werkbaar en be stuurbaar te houden. Zo staat het behoud van een Nederland se vertegenwoordiger in de Europese Commissie met stem recht (nu WD'er Frits Bolke- stein) ter discussie. Ook het rou lerend voorzitterschap van de EU (Nederland heeft in 2004 nog één keer een half jaar de teugels in handen) wordt opge heven. En zo is er meer. Onzeker is nog wat er gebeurt met het Nederlands vetorecht over belangrijke kwesties zoals het justitiebeleid (hoe strafbaar is het gebruik van en handelen in harddrugs?), defensiebeleid (waar sturen we een Europese vredesmacht heen?) en het be grotingsbeleid (hoeveel betalen we aan Europa?). Maar de con ventie vraagt ook op deze pun ten een offer van de nationale lidstaten. Voor alle duidelijk heid: overal waar het vetorecht sneuvelt, wordt macht ingele verd. We kunnen immers niet meer alléén bepalen dat een maatregel niet doorgaat als de ze ons niet bevalt. In de Tweede Kamer gaan steeds meer stemmen op om voor de verandering eens het Neder landse volk naar zijn mening over deze grote operatie te vra gen. Willen we dat wel, een Eu ropese grondwet? GroenLinks, D66 en PvdA zijn vóór zo'n refe rendum. De WD - traditioneel tegen referenda - twijfelt. De ChristenUnie - normaal even min een voorstander - is bijna overstag. Het CDA in de Eerste Kamer eveneens. volgens Hartjes absoluut geen sprake. „Dat gebeurt als een relatief eenvoudige zaak lang stilligt. Maar ook al heeft het lang geduurd, deze zaak is voortdurend in beweging ge weest." De eerste dag van het proces gaat volgens de officieren op aan het voordragen van de zaak. De drie verdachten wordt 'brand door schuld de dood tot gevolg hebbend', 'dood door schuld' en 'zwaar lichamelijk letsel door schuld' ten laste ge legd. Jan Veerman wordt ook nog vervolgd voor overtredin gen van de bouwverordening en de drank- en horecawet. De Haarlemse rechtbank heeft voor het gehele proces zeven da gen uitgetrokken. De verdach ten zijn overigens niet verplicht om te komen opdagen. Evenmin hoeven ze vragen te beantwoor den. Over het horen van mogelijke getuigen en de presentatie van feitelijke bewijzen willen de of- De brand duurde drie minuten. Veertien doden, zo'n driehon derd gewonden. Maandag 23 juni begint de rechtszaak tegen horecabaas Jan Veerman, zijn 26-jarige dochter en de 35-jari- ge bedrijfsleider van café 't Hemeltje in Volendam. Daarnaast lopen civiele procedures tegen de gemeente en Veerman. Schadevergoeding als pleister op de wonden, gerechtigheid als pleister op de ziel. ficieren van justitie nog niets zeggen. In advocatenkringen wordt ver baasd gereageerd op het feit dat de drie verdachten een en het zelfde kantoor in de arm hebben genomen. Dat terwijl de belan gen van bijvoorbeeld de eige naar en de feitelijk bedrijfslei der nog wel eens tegengesteld kunnen zijn. Op straat in Volen dam circuleren al 'katvanger scenario's': de uitkomst van de strafzaak zal zijn dat iemand met de zwartepiet blijft zitten en de hoofdschuldige vrijuit gaat. De 340 slachtoffers krijgen 2,5 jaar na de brand vergoedingen van de overheid en van de Ne derlandse bevolking. De com missie-Van Lidth de Jeude, ingesteld voor de financiële af wikkeling, heeft ongeveer 17 miljoen eui«p beschikbaar. De Stichting Slachtoffers Nieuw jaarsbrand Volendam SSNV had vorig jaar ruim 700.000 eu ro ingezameld. De uitkering ge beurt naar verwachting deze zomer. De getroffenen krijgen behalve een geldbedrag ook een financieel advies voor de toe komst. Nog steeds komt geld binnen bij de SSNV. Coins for care en een puzzelactie van Libelle zorgen voor fikse bedragen. Voorzitter Erik Tuijp van de SSNV is opge togen over de niet aflatende aandacht. „Maar je moet ook realistisch zijn. De aandacht neemt na twee jaar af. Dat is lo gisch. Eigenlijk is het verba zingwekkend dat er nog zoveel binnenkomt, want in Enschede werd dat al vrij snel minder. Vo lendam neemt blijkbaar bij veel mensen nog een bijzonder plek je in." De stichting Uitvoeringsorgaan Personenschade Nieuwjaars brand regelt de keuringen van slachtoffers en de uitkering van de overheidsgelden. Per slacht offer wordt maximaal 150.000 euro uitgekeerd, maar in de meeste gevallen zal het een per centage van dat bedrag zijn. De SSNV volgt de gehanteerde ver deelsleutel. Tuijp hoort nu al van jongeren dat ze zich verba zen over de verschillen in letsel en schadevergoeding. „Je hebt zichtbaar en niet zichtbaar let sel aan bijvoorbeeld hart en lon gen. En dan is er de psychische schade. Als het letselpercentage tegenvalt, dan denk ik eigenlijk dat je je daar alleen maar geluk kig mee moet prijzen." Een van de slachtoffers van de Nieuwjaarsbrand in Volendam wordt door hulpverleners afgevoerd Het zou het parlement sieren als het deze keer de stoute schoenen aantrekt en de klassieke bezwa ren (te ingewikkeld, stel je voor dat de bevolking tegen stemt) terzijde schuift. Want een volks raadpleging heeft één doorslag gevend voordeel: de regering wordt gedwongen uit te leggen wat op het spel staat en de lethargie en desinteresse in het land kunnen plaatsmaken voor betrokkenheid en discus sie. Dat dit mogelijk is, bewijst het al jaren vlammende debat in Engeland over de euro. Maar daar - zo weten de Britten - staat dan ook een referendum voor de deur. GPD Tuijp verwacht dat de SSNV 5 tot 55 milj oen euro zal uitkeren. Daarnaast wordt er nog een mil joen euro in kas gehouden om in de toekomst te kunnen bijsprin gen. Sommige giften werden ge daan voor specifieke doelen. De SSNV heeft bij de fiscus bedon gen dat er geen inkomstenbelas ting wordt betaald over de uit keringen van de commissie en van de SSNV. Verder proberen Tuijp en zijn organisatie de getroffenen er toe te bewegen om geld vast te zet ten. „Dat is niet om de jongeren te betuttelen. Maar van de be langenvereniging van slachtof fers en van ouders kregen we die vraag voorgelegd. Ze vrezen dat getroffenen te snel het geld op maken. Daarom hebben we met banken een financieel product samengesteld waarbij geld voor zeven tot tien jaar wordt vastge zet. Wie dat doet, krijgt een bo nus." Het geld kan wel worden vrijgemaakt voor mensen die verhuizen of een bedrijf je willen beginnen. Naast het geld van de commis sie-Van Lidth de Jeude en de SSNV kan er op termijn nog geld vrijkomen door de schade claims bij cafébaas Veerman en de gemeente. Beer Advocaten in Amsterdam bereidt voor 285 slachtoffers schadeclaims voor. De advocaten van het gespecia liseerde letselschadekantoor zijn bezig met afronding van de dagvaarding en zwijgen voor alsnog over details. Wel is be kend dat ze de slachtoffers advi seerden om niet in te gaan op een vraag van justitie om zich als benadeelde in het strafproces 'te stellen'. Want in strafzaken moeten schadeclaims eenvou dig zijn te bewijzen en dat is volgens Beer niet het geval. Bo vendien willen de advocaten collectief voor de slachtoffers opereren. De advocaten zullen het straf proces tegen Veerman nauwlet tend volgen. De strafzaak brengt namelijk ook meer dui delijkheid over de aansprake lijkheid van Veerman en zijn be drijven. Om die reden volgt ook FNV-advocaat Martin Postma de zaak op de voet. Hij is proce dures begonnen namens een Vo lendamse timmerman, die bij de brand zijn vingers verloor. De timmerman vraagt, vooruitlo pend op vaststelling van de defi nitieve schade, een vergoeding van 50.000 euro. Volgens de ad vocaat is dat bewust een laag bedrag om 'de gang' er in te hou den. De gemeente Edam/Volen dam heeft zich op het standpunt gesteld dat, als de gemeente in procedures aansprakelijk wordt gesteld, de schade wordt verhaald op Veerman. GPD door Malika Sevil Goed, hij weet zelf ook wel dat een blowtje niet echt lekker met alcohol combi neert. Maar mogen de klan ten dat zelf uitmaken, ja? De bezoekers van café-koffie shop Old Style aan de Marte laarsgracht in Amsterdam zijn achttien-plus. Oud ge noeg om dat zelf te bepalen, lijkt bedrijfsleider Vincent Reusen. Reusen noemt het plan om de hasjcafés te verbieden be spottelijk. „Eenheksenjacht, dat is het", fulmineert hij. Eerst dat onzalige plan vanaf januari het roken in de kof fieshops te verbieden, omdat de Tabakswet bepaalt dat werknemers recht hebben op een rookvrije werkplek. Dan nu dit. Eerst mochten we geen sticker van een wiet- blad op het raam plakken, of de koffieshop een naam ge ven die verwijst naar soft drugs. Het Vrolijke Jointje mag dus niet." Reclame voor hasj of wiet is op de gevel niet toegestaan, wat in de praktijk betekent dat alleen de verwijzing 'kof fieshop' duidt op de aange boden handelswaar. Nou lijkt dat duidelijk genoeg, maar dat gaat niet bij ieder een op, zegt Reusen. Alsof de duvel ermee speelt, komt net een keurige meneer in pak binnen die vraagt of dit eta blissement wellicht ook broodjes kaas verkoopt. Maar goed, die regeltjes dus. De minimumleeftijd van klanten werd op achttien jaar gesteld, een bepaling overigens, waar Reusen achter staat. Maar er is meer: de controles van de politie bijvoorbeeld. Ook prima, vinden ze heroïne of cocaïne, perfect, meteen sluiten. Maar hoe ver moet je gaan? „Ze komen hier zowat om de drie weken binnen." In januari ging dat mis. „Zat er een klant op het terras. Wij kenden hem niet, de politie wel. Het bleek een dealer te zijn, met cocaïne op zak," Burgemeester Cohen liet de boel dichttimmeren, maar de koffieshop vocht de sluiting bij de rechter aan. Dat lukte. De rechter liet zich overtui gen door videobeelden die door de camera's in de zaak waren opgenomen. Na twee maanden mocht Old Style weer open. Het afschaffen van de hasjcafés hing al in de lucht. De landelijke richtlijn voor gedoogbeleid bepaalt dat softdrugs alleen in alcohol vrije zaken mogen worden verkocht, maar Amsterdam kreeg een uitzonderingsposi tie. De gemeente koos in 1996 - toen de stad nog honderd hasjcafés telde - voor eenuit- sterfbeleid. Binnen een paar jaar zouden ze allemaal weg zijn, dachten ze toen nog. Maar niks. Het zijn er nu nog 64. Het uitsterven gaat het college niet snel genoeg. Daarom besloot de gemeente de zaken harder aan te pak ken: de komende drie jaar worden de hasjcafés nog ge doogd, daarna moeten de uit baters een keuze maken: of verder gaan met drugs, of met de drank. „Doorgaan met de jointjes dus", zegt Reusen. „Een café kun je overal beginnen, maar een vergunning voor een nieuwe koffieshop krijg je nooit meer." Reuser denkt dat alle hasjcafés voor de softdrugs kiezen. Wanneer de concurrentie uitsterft, moet je de schaarse vergun ning immers koesteren. Reusen waarschuwt de ge meente voor ernstig teruglo pende toerisme-inkomsten als ze doorgaat met koffie- shopje pesten. „Want voor het mooie weer hoef je niet naar Amsterdam te komen." GPD TAALSTRIJD - De burge meester van Brussel heeft om veiligheidsredenen een Vlaams zangfeest verboden. Hij meent te weten, dat zich onder de zangers Vlaamse ex tremisten bevinden, die van het feest een demonstratie wil len maken voor amnestie der collaborateurs. STADSBEIAARDIER - De stadsbeiaardier van Veere emigreert naar Amerika om daar in dienst te treden van een miljonair. In Greenwood zal Jan Kwist een van de beste ca rillons van Amerika onder handen krijgen. Hij neemt zijn hele gezin mee. TOERISME - Het bezoek van vreemdelingen is een belang rijke bron van welvaart voor ons land. De Amerikanen bij voorbeeld brachten in 1952 voor 250 miljoen dollar bin nen. GARNALENVISSERS - De visserij op de Zeeuwse stromen heeft in maart een opleving gekend door de gar nalenvisserij, met name van uit Breskens, Veere en Vlissin- gen. De vangsten waren goed voor de tijd van het jaar en ook de exportgarnalen leverden goede prijzen op. Op oesters is nog niet veel ge vist. PZC Hoofdredactie: A. L, Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redaotie@pzo.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij aoceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorure, zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjesi Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. De ow aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooire (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enp ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselects** derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kun! u dit schriftelijk melden bi| PZC. a o - lezersservice. Postbus 3229. 4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGriGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4