PZC Help*..! Zwarte zaterdag 0 I n «ji» 0 Verkeersboetes in het buitenland vaak niet mis W19 Ill Tips Trips Reisboeken zaterdag 14 juni 2003 Het is de schrik van elke auto-toerist: zwarte zaterdag. Ook deze zomer doen de zaterdagen waarop de routes naar de zon worden volgepropt met blik weer een ongetwijfeld geslaagde aanval op de gemoedsrust van de vakantieganger. In juli en augustus wordt het op meerdere dagen zeer druk op de Europese wegen. 78 oog ES CK België Luxemburg Réservé Frankrijk Oostenrijk Zwitserland "Door Bob van Huët Professor Plons Alles over Spanje (voor kinderen) Met de picknickzak op stap aastricti 0406 ies.nl DRN'" bad, a kino* fclda U] heuvj I mjiii f €195 22 wm illand.ii Pensioi Sfeervj an rust '571250 omgs. ers. Tel "•€79,5 Ofl a.nl iats.fi jtoorRonald Vrugteman D e "zwarte zaterda gen' met veel en erg lange files vallen dit jaar op 26 juli, 2 en 9 au- PWhiJjustus. Miljoenen vakantiegan- gers gaan dan op weg naar een zonrijk vakantieadres. In Duits- r :d behoren de zaterdagen 2 019 augustus tot de drukste van iet jaar. Niet veel anders is het in Italië, Oostenrijk en Zwitser- id. Zowel in Frankrijk als in Duitsland is het dan niet onge woon dat er files ontstaan met lengtes van meer dan vijftig kilo meter. Maar ook op alle overige zaterdagen in de maanden juli ...459 osla ode en augustus wordt het naar ver wachting erg druk op de Europe se vakantieroutes. In Frankrijk wordt topdrukte verwacht op vrijdag 11 en zaterdag 12 juli, voorafgaand aan de nationale feestdag. Op 14 juli zelf is het vooral terugkerend verkeer dat voor drukte op de weg zorgt. De beste dagen om te reizen zijn vaak donderdag en zondag. Door de vakantiespreiding in Nederland vallen grote verkeers problemen in de zomer over het algemeen wel mee. De grootste drukte tijdens de vakantie-uit tochten zijn te verwachten op de snelwegen: AI Amsterdam-Apeldoorn A2 Utrecht-'s-Hertogenbosch- Eindhoven-Maastricht Al 2 Utrecht-Arnhem Al 6 Rotterdam-Breda A28 Utrecht-Zwolle A50 Arnhem-Apeldoorn Verder is het elke ochtend druk op de snelwegen richting de gro te steden en 's avonds vanuit de steden. De ochtendspits begint vaak al even na zes uur en duurt tot half tien. De drukte 's mid dags duurt van vier tot zeven uur. In de zomermaanden zal het echter aanmerkelijk rusti ger zijn tijdens de spits, omdat der meeste vakantiegangers dan al de grenzen van ons land zijn gepasseerd. Voor actuele verkeersinforma tie heeft de ANWB de Verkeer- sinformatielijn op 0900-9622 (0,35 per minuut) ingesteld. Via dit nummer kan de automobi list de files beluisteren per re gio, per wegnummer of gewoon de files in het hele land. Ook wordt gemeld waar die dag op snelheid wordt gecontroleerd. Uiteraard zijn de filemeldingen ook te horen op de radio. De ANWB verzorgt de verkeersin formatie op onder meer de pu blieke zenders (Radio 1, 2 en 3) en enkele commerciële radio zenders. Vanwege het grote aan tal files wordt in de meeste ge vallen een samenvatting gege ven. De ANWB verzorgt ook de verkeersinformatie op verschil lende regionale omroepen. Op die zenders worden de files in die regio gemeld. Op internet is verkeersinforma tie te vinden op de ANWB-site anwb.nl. Daar staan kaartjes waarop de 'realtime' situatie op de wegen in bijna heel Neder land wordt weergegeven. Behal ve kaartjes van de Randstad, Am sterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Eindhoven heeft de ANWB ook het noorden, oos ten en zuiden van Nederland in kaart gebracht. Wie over een GSM met WAP be schikt kan de ANWB Verkeersin formatie raadplegen op mmm.anwb.nl/sms. Actuele file informatie op bepaalde trajec ten via SMS - in tekstvorm - op de GSM is ook mogelijk. De web site anwb.nl geeft daarover na dere uitleg. Samen met Siemens voorziet de ANWB met TMC4U automobilis ten 24 uur per dag van actuele verkeersinformatie via het Ra dio Data System-Traffic Message Channel (RDSTMC). Automobi listen met een RDS-TMC-deco- der in het navigatiesysteem of radio hebben door middel van spraak, via display of grafisch op ieder willekeurig moment ac tuele verkeersinformatie be schikbaar. Meer informatie over TMC is te vinden op www.tmc4u.ni en www.tmcforum.com. Informa tie over wegwerkzaamheden die voor vertraging kunnen zor gen is te vinden op de NOS tele tekstpagina's 731 en 732 en op anwb.nl. Knelpunten: E251/A26 Luik-Bastogne-Arion, bij Luik en voor de aansluiting met de E411 E40/A10 Brussel rich ting Oostende, bij Gent (tussen Merelbeke en Drongen), bij Aalter en bij Jabbeke. E411/A4 Brussel- Namen-Luxemburg, vooral bij Brus sel tussen het Leonardkruispunt (knooppunt Ring Brussel en E411) en afrit Overijse N4 Bastogne- Arion, bij Martelange (goedkope benzine). Rondwegen van Brussel (RO) en Antwerpen (Rl) De piekuren liggen in de zomer maanden in het algemeen op: vrijdag van 16 tot 20 uur richting westen (kust) en zuiden (Arden nen) zaterdag van 09 tot 13 uur richting kust en Ardennen zon dag van 17 tot 23 uur richting de grote steden Voor verkeersinformatie en alternatieve routes: ANWB-Reisnieuwslijn: 0900-910 910 1 of bij Touring: 0900/10 280. Knelpunten •E25 (A6-A3) Belgische grens-Luxemburg-Dudelange (Franse grens), vooral voor de afslagen naar de tankstations nabij Steinfort en Bettembourg, ten zuiden van de stad Luxem burg bij het knooppunt Gaspe- rich (A6/A3) en bij Dudelange worde grens met Frankrijk; E44 (Al) Luxemburg-stad ■Trier (Duitsland), op de zuidelij- teen oostelijke ringweg tussen de knooppunten Gasperich en Senningerberg. Voor verkeersinformatie en alternatieve routes: Voor vertrek ANWB - Reis- nieuwslijn voor actuele reisinfor matie: 0900-910 910 1. De Luxemburgse ACL, geeft via 450045-1 telefonisch verkeer sinformatie in het Engels, Erans en Duits. Im Bemand loket (contant en creditcard) Doorgang Télépeage, Alleen voor gesloten op rekening vrachtwagens (voor frequente (categorie 4) Frankrijkganger) Onbemande loketten en betaal automaten alleen voor personenauto's Betalen met creditcard (betaal automaat) Betalen met creditcard (betaal automaat) Betalen met muntgeld (onbemand loket) llllllllllliltllllllllllllltllli Alleen betalen met creditcard en niet hoger dan twee meter. Ook verboden voor motoren itlllllilllltllllllllllilllillll Alleen betalen op rekening en niet hoger dan twee meter. Ook verboden voor motoren Knelpunten: Rondweg Parijs (Boulevard Périphérique), A6 Parijs-Beaune, bij Cha- lon-sur-Saóne, A7 Beaune-Orange, bij Ter- nay, Boiiène, Valence en Orange, A8 Marseille-Ventimiglia, bij Aixen Provence, Nice en Menton, A9 Montpellier-Perpignan, AIO Parijs-Bordeaux, tussen Parijs en Ablis en bij Bor deaux, •A61 Bordeaux-Narbonne, bij Narbonne, A66/N10/A63 Bordeaux- Spaanse grens, bij de afrit Ar- cachon en langs de Baskische kust. Van de N-wegen: N9 bij Mar- vejois, Aguessac en Millau, N11 bij La Rochelie, N20 bij Foix en Uzerche, N113 bij Salon de Pro vence, N136 bij Rennes, N165 bij La Roche-Bernard en N148 bij Niort. Voor verkeersinformatie en alternatieve routes: Voorvertrek ANWB-Reisnieuws- lijn: 0900-910 910 1. ANWB informatielijn in Frank rijk: 0892-233 838. INFOGRAPHIC GPD Twijfel bij de auto-toerist in Frankrijk! Opeens duikt daar het 'station péage' op met lange rijen wachtende auto's. Paniek! Welk tolpoortje wel en welk poortje absoluut niet. Knelpunten A1 West Autobahn: Salzburg-Linz-We- nen A2 Süd Autobahn: Wenen-Baden en Graz-KlagenfurtA4 Ost Autobahn: We- nen-Nickelsdorf (voor de Hongaarse grens overgang) A10 Tauern Autobahn: Saiz- burg-Villach, voor de Tauerntunnel en bij tolstation St. Michael im Lungau, ten noor den van de Katschbergtunnel A12 Inn- talautobahn: Kufstein-Innsbruck-Landeck A13 Brenner Autobahn: Innsbruck-Bren ner A14 Rheintal Autobahn: Bregenz-Blu- denz, vooral voor de Pfandertunnel bij Bre- genz en de Ambergtunnel bij Feldkirch S16 Aribergschnellstrasse: Bludenz-Ari- berg-Landeck.BI38 Pyhrnpassbundes- strasse: tussen Inzersdorf en St. Pankraz B146 Ennstalbundesstrasse: tussen de A9 en A10. B179 Fernpasroute: Füssen-lmst •B180 Reschenbundesstrasse: bij Landeck. Voor verkeersinformatie en alternatieve routes: ANWB - Reisnieuwslijn: 0900-910 910 1. Knelpunten: A1 Zürich-Bern. A1/A6/A12, in de omge ving van Bern A1/A2 tussen de knooppun ten Harkingen en Wiggertal A2 Basel-Lu- zern-Gotthard-Chiasso, vooral tussen Bel- chen-Süd en Harkingen en bij de St. Gotthard- tunnel. A9 Lausanne-Sion, vooral in de omge ving van Lausanne en Montreux A13 St. Margrethen-Sargans-Bellinzona, omgeving St. Margrethen en aan beide zijden van de San Bernardinotunnel. Drukke grensovergangen: Basel (met Duitsland), Kreuzlingen (met Duitsland), St. Margrathen (met Oostenrijk), Chiasso (met Italië),Bardonnex (met Frank rijk). Voor verkeersinformatie en alternatieve routes: Voor vertrek ANWB Reisnieuwslijn: 0900-910 910 1. In Zwitserland is 24 uur per dag verkeersinfor matie verkrijgbaar op telefoonnummer 163 (50 ctm/gesprek 50 ctm/min). 1®et alleen let het ene land tenger op de naleving van ver keersregels dan het andere, ook de hoogte van de boetes kan be hoorlijk variëren. De ANWB beeft de verschillen per land on derzocht. 7e hard rijden is ook buiten de andsgrenzen levensgevaarlijk. anaf eind volgend jaar gaan de fakantieracers' wel de Neder- landse staatskas spekken. De Eu- ■topese justitieministers hebben ™t net afgesproken. ejj Nederlander die dan wordt geflitst op de Franse weg krijgt ren boete volgens het Franse ta- ®aar die boete zal vervol- Sens wel automatisch worden j>eind door justitie in Neder- Ned °PbrenSst blijft ook in btitfT omgekeerde geval zal de Fransman die hier wordt geflitst een echte Hollandse prent krij gen, die hij thuis mag afreke nen. Dat de tarieven per land flink kunnen verschillen illustreert het geval van een vakantiegan ger uit het Gelderse Huissen die vorige week werd geflitst op A71, in Frankrijk. Onder Bour- ges wachtte de gendarmerie bij de tolheffing en mocht hij 90 eu ro cash afrekenen. Hij was ge klokt op 178 kilometer waar 130 was is toegestaan. De gen darmes waren zo vriendelijk de rekening op te maken voor 168 kilometer wat een tariefgroep scheelde. Zou een Franse toerist hetzelfde zijn overkomen op een Neder landse snelweg dan was de reke ning behoorlijk hoger uitgeval len. Een snelheidsovertreding van 38 kilometer kost hier 158 euro. 'Wie met een Nederlandse snel wegmentaliteit door Europa rijdt, mag weten dat extra atten tie voor de strengere verkeers handhaving in Duitsland, Oos tenrijk, Frankrijk, Spanje en Bel gië wel op zijn plaats is', waar schuwt Markus van Tol van de Persdienst ANWB. België: Voor buitenlandse verlceersover- treders kent de Belgische politie geen pardon. Doorgaans wordt 'onmiddellijke inning in geld' opgelegd. Voor snelheidsover tredingen gelden bedragen van 200 tot 375 euro. Creditcards worden niet geaccepteerd. Na betaling van een schikking is de zaak meestal afgedaan. Wie de overtreding aanvecht moet een waarborgsom betalen van min stens 100 euro. Van bestuurders die dat weigeren kan de auto 96 uur worden vastgehouden en zelfs in beslag worden genomen als binnen die termijn niet wordt betaald. Duitsland: Kleine boetes aan buitenlanders kunnen worden afgedaan met een 'Verwarming'. Tot maxi maal 35 euro moet dan ter plek ke worden afgerekend of bin nen een week worden voldaan. In ernstige gevallen kan een waarborgsom worden gevraagd waarvan de hoogte overeen komt met de te verwachten kos ten en boete. Oostenrijk: Afhandeling boetes is admini stratiefrechtelijk. Wel kan een waarborgsom worden gevraagd van 22 tot 600 euro, afhankelijk van overtreding. In de regel be talen buitenlanders een waar borgsom die overeenkomt met hoogte van de boete. Frankrijk: Kleine boetes kunnen in Frank rijk onmiddellijk of binnen drie dagen worden betaald. Het voor deel is dertig procent korting op het voorgeschreven boetebe drag. Zwaardere verkeersover tredingen kunnen niet worden afgekocht. Een waarborgsom van 135 euro moet dan worden betaald. De Franse rechter be slist over de eindafrekening. Wie de waarborgsom niet be taalt, riskeert dat de auto in be slag wordt genomen. Spanje: Boetes kunnen ter plaatse wor den betaald met 30 procent kor ting. Creditcards worden niet ge accepteerd. Boetes zijn inge deeld in drie categorieën: lichte overtreding (tot 91 euro), ernsti ge overtreding (tot 301 euro) en zeer ernstige overtredingen (tot 602 euro en mogelijke intrek king van rijbewijs). In sommige gevallen kan het laatste worden voorkomen door acceptatie van 'heropvoedingmaatregelen'. Italië: Op overtredingen staat mini mum- en maximumtarief. Wie direct betaalt, krijgt het mini mumtarief. Directe betaling is alleen mogelijk bij lichte over tredingen, wanneer geen ont zegging van de rijbevoegdheid wordt opgelegd. Buitenlanders moeten minimaal een waarborg som betalen. Deze is de helft van het maximum bedrag voor een overtreding. Inneming van het rijbewijs kan desastreuze consequenties heb ben omdat bij Italiaanse over heidsinstanties veel zoekraakt. Meer informatie over boetes in het buitenland is te vinden op: www.anwb.nl. De zon kruipt traag maar zeker boven de fraaie Kathe- dral uit. Het Plaza de Armas in Cuzco Peru onder gaat een gedaantewisseling. Was het een half uur gele den nog een donker en koud gat, de almachtige Peruaan se zon zet het plein in lichterlaaie. Het is alsof het leven plotseling losbarst. Luid toeterend naar de vroege toeris ten nemen de taxi's bezit van het plein. De eerste verko pers melden zich met ansichtkaarten en telefoonkaar ten, de ontbijtrestaurantjes rondom het plein openen de deuren. We zoeken een plekje op het balkon van een van de restaurantjes rondom het plein. De fleecevesten nog tot bovenaan dicht. Ook de afgelopen nacht zakte de ther mometer weer tot onder nul. En ook vandaag zal de zon er voor zorgen dat de temperaturen in de middag op lopen tot ver boven de twintig graden, om, als de zon een maal achter de bergen is verdwenen, weer te dalen tot bij het nulpunt. Het uitzicht is adembenemend. Aan onze voeten de bedrijvigheid op het plein en de machtige Inca muren, opzij de toppen van de Andes die tot 5000 meter de hoogte inprikken. En hoog boven ons in de verte, de resten van wat ooit het grootste Incafort van Peru was, Saqsaywaman. Haast automatisch dwalen onze gedachten af naar de tijd dat de inca's nog het bevel voerden over Cuzco en het Pla za de Armas letterlijk het middelpunt was van een van de machtigste culturen ter wereld. Alsof incavorst Atahual- pa elk moment de hoek om kan komen en zich laat toe juichen door duizenden krijgers. Met een klap komt het dienblad op ons tafeltje neer. Het ontbijt. 'Four dollars mister', klinkt het afgemeten. Weg droom. Welkom terug in 21e eeuw. Meer informatie over reizen naar en verblijf in Peru op www.peru.paqina.nl Bert Holst De haven van Rotterdam is het decor voor spannende avonturen. Kinderen van 4-12 jaar zijn welkom die avonturen te beleven aan de hand van Professor Plons, de interactieve kinderexpositie die zowel binnen als buiten het Maritiem Museum in Rotterdam wordt ingericht. Op 21 juni opent het evenement. Kinderen zien hoe schepen de haven binnenvaren, ze klimmen aan boord van een na gebouwd zeeschip, varen in kleine bootjes en maken in een 'droomcontainer' kennis met de onderwaterwereld. Open van dinsdag tot en met zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag 11.00-17.00 uur, in juli en augustus ook op maan dag open. Entree 3,50 euro, kinderen 2 euro. Meer infor matie: 010-402 92 64, www.maritiemmuseum.nl. Zon, zee, strand en een heleboel Nederlanders. Dat moet wel Spanje zijn. Het Spanje van de populaire Costa del Sol, Lloret de Mar, Salou en Benidorm. Waar soms zoveel buitenlanders komen datje niet het idee hebt datje in Spanje bent. Over dat Spanje gaat Alles over Spanje van Rik Zaal niet. Nou ja, een beetje dan. De Spanjekenner geeft in zijn kin derboek over het bekendste zonvakantieland in Europa net zoveel informatie over deze badplaatsen datje met een weet waarom je daar nu juist niet naar toe moet gaan. Want Spanje is avontuur, gezelligheid, grote fami lies, kleine hapjes in cafés en laat naar bed. En de Spaan se kinderen hebben helemaal mazzel. Ze mogen altijd lang opblijven, krijgen verschrikkelijk veel aandacht en hebben elk jaar drie maanden zomervakantie. Rik Zaal weet daar smakelijk over te vertellen. Je zou haast wen sen datje wieg in Spanje heeft gestaan. Want de Spanjaar den verstaan de kunst om hun kinderen enorm te ver wennen, wat volgens Rik Zaal heel iets anders is dan be derven. Alles over Spanje gaat over de manier waarop de Span jaarden leven, de Spaanse taal, de dorpjes in de bergen, maar ook over het verleden van het land met Columbus, 80 jaar oorlog en de Spaanse schilder Pablo Picasso. Veel van wat leuk is om te weten en te beleven in dat prachti ge vakantieland laat Rik Zaal niet onbeschreven. Zodat je - als je Alles over Spanje leest - echt zin krijgt in een va kantie ver van de Spaanse Costa's. Maar ga je uiteindelijk alleen naar Spanje voor de zon, de zee, het strand en al die andere Nederlanders dan is Alles over Spanje een heerlijk boek om te lezen. Maak je het andere Spanje toch nog een beetje mee... Marjon Kok RIK ZAAL: Alles over Spanje. Uitgeverij Querido, Amsterdam. ISBN 90 451 0028 2. 12,95. Vanaf 9 jaar. Een aantal VW's in Noord-Oost Twente komt met een nieuw soort ar rangement: pick nicken in de vrije natuur. Alle beno digdheden zijn ver pakt in een rugzak die geschikt is voor zowel wandelaars als fietsers. Het pakket is afgestemd op twee personen en bevat onder meer brood, worst, een thermohouder voor een drankfles, bestek, toeristische informatie en, wantje weet maar nooit in Nederland, twee regencapes. Het pak ket kost 34,95 euro en,is verkrijgbaar bij de VWs in Bor ne, De Lutte, Denekamp, Losser, Oldenzaal, Ootmarsum en Tubbergen. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49