Ritje langs de Rijn De graadmeter Help! 'warte Raststattes getest Kaarten en boekjes Tips Trips Museumkoets in Den Haag Indische hapjes proeven Onderweg baby verzorgen Zwemwater in het buitenland Abdij van Fontenay Snel weg via de Duitse snelweg. Gemeengoed voor veel vakantiegangers op weg naar Zwitserland, Italië of verder. De steden en streken kennen ze alleen van voorbijflitsende plaatsnaambordjes. Toch loont het de moeite zo nu en dan de Autobahn de Autobahn te laten en eens onverwacht een afslagje te pakken. Dan ziet bij voorbeeld de A61, de 'Linksrheinische' Autobahn, er heel anders uit. Tekst: Gerard Chel, foto's: Roland de Bruin, infographic: Wim Corduwener (GPD)-De Linksrheinische Auto bahn, de naam zegt het al, loopt, stroomafwaarts gezien, links van de Rijn. Het is een relatief jonge autoroute, aan gelegd in de jaren zeventig van de vorige eeuw. De snelweg, op de kaarten te vinden als nummer A61 (Duits nationaal wegennetwerk) en E31 (Euro pees netwerk) begint in Kalden- kirchen en eindigt iets voorbij Ludwigshafen/Mannheim. Vanuit Nederland is de 'Linksrheinische' het snelst te bereiken via Venlo. Neem op de A67 afslag 40 of 41 en volg de N271 via de Kaldenkerker- weg of Klagenfurtlaan. Bij de rotonde, net even voor de oude grens, begint de A61. Vanuit Nijmegen neem je op de A73 bij knooppunt Rijke voort de A57/E31 richting Duis burg en dan via Autobahn Kreuz (Ab-Kr) Strümp en Ab-Kr Neersen naar Mönchen- Gladbach, waar je op de A61 komt. Via Aken tenslotte op de A4/E40 waar bij Ab-Kr Kerpen de Linksrheinische wordt gekruist. Rechtsrheinische Autobaan Of 'ie hier werkelijk zo heet laten we maar in het midden. Maar we bedoelen de autosnelweg die vanaf Mannheim (of Karlsruhe) naar Basel loopt. De A5 of de E35/E52. Met aan deze zijde van de Rijn eerst delen van het Neckartal en later voornamelijk (uitlopers van) het Zwarte Woud. Aan de andere Rijnoever de Franse Elzas en Vogezen. Raststatte Baden-Baden ■T Een van de zeven onderwegkerken langs snelwegen is die bij Raststatte Baden-Baden. Al in gebruik sinds 1978 en in 1998 geheel gerestaureerd. Genoemd naar Sint Christoffel, beschermheilige van 'iedereen die onderweg is en bescherming zoekt voor natuurgeweld, wild, en rovers'. Het is ook een van de weinige wegrestau rants waaraan een motel is verbonden (Best Western-keten). Kreeg van ARCD 1,8 punten en behaalde daarmee een tweede plek op de ranglijst van beste hotels langs de snelweg. Muziek in Slot Bruchsal Afslag 42 brengt ons na vier kilometer in Bruchsal, waar - opnieuw - een prachtig geres taureerd s|ot - ditmaal van de bisschop van Speyer - ons herin nert aan rijke, vroegere tijden. Een leuk stadje, maar met name het museum met mechanische muziekinstrumenten in het kas teel is een alleraardigst intermez zo. Met draaiorgels, pijporgels, pianola's, muziekdozen, voorlo persvan juke boxen, speeldozen, muziekautomaten en klokken spelen. Open van di t/m zo en vanaf 10 tot 16 elk uur een (ver plichte) rondleiding. Er wordt entree gevraagd, maar de nieuwe tarieven zijn nog niet bekend. Info: info@schloss-bruchsal.de, www.schloesser-und-qaerten.de. Schloss Favourite M Dat Duitsland in vroegere tijden vooral bestond uit talrijke kleine vorstendommetjes, is ook in deze deelstaat Baden-Württemberg goed te zien. Alom vind je kastelen en ruïnes van kastelen. Schloss Favourite, ten noorden van Baden- Baden bij voorbeeld is nog geheel in tact en kan worden bezichtigd. Ooit was het de zomerresidentie van de (weduwe) markgravin Sibylla Augusta von Baden- Baden. Daartegenover resteert van slot Alt Windeck niet veel meer dan een toren. Dan heb je in de directe omgeving verder nog het slot Eberstein en restanten van het Altes Schloss. Baden-Baden zelf natuurlijk is vooral bekend door de kuurbaden. Iets verderop in het Zwarte Woud, nabij Gutach (vanaf de A5 afslag 55 naar Offenburg en vervolgens met de B33/E531 naar Haslach)Tigt het Zwarte Woudse Openluchtmuseum Vogts- bauernhof. Tot 9 november dage lijks van 9 tot 18.00 uur (kassa tot 17) geopend. Entree vanaf 2 euro. Zie www.vogtsbauernhof.org. SS Net voorbij AB-Kr Koblenz moet je even stoppen bij Rastplatz Winningen. Daar kun je, althans bij helder weer, genieten van een mooi uitzicht over het wijnrijke Moseltal. Je kunt er zelfs een wijnwandelingetje maken. I Racecircuit Nürburgring Wel eens een rondje Schumacher meegemaakt? Zo niet, pak dan bij ■Vehr (net voorbij wegrestaurant Brohltal) ifslag33 en volg de B412. Dan kom je vanzelf na circa 15 kilometer, bij de Nür- wgring, Duitslands meest vermaarde autocircuit. Maar het is in de loop der l^en uitgegroeid tot een groot vrijetijds- Park, met onder meer rijvaardigheidscur- jussen, karten en een uit drie grote hallen «staande 'belevingswereld', waarin veel aat met racen te maken heeft wordt ge toond. Dagelijks open vanaf 10.00 uur, entree vanaf 6,50 euro. Een rondje over jet circuit met een busje kost 2 euro, met «eigen auto 76 euro (voor 6 rondes). Zie !M«mt!?rburqrinq.de. Verleidelijk gezang bij Lorelei De anekdotes over rots Lorelei bij St. Goarshausen zijn bekend. Verleidelijk gezang door de lieftallige dame leidde vele Rijnschippers af waardoor zij vergaten te sturen en zich te pletter voeren op de rots in de bochtige rivier. Of kwam het gewoon door de sterke stroming? Lorelei zelf ligt aan de rechterkant van de Rijn, maar juist vanaf de linkerkant heb je er een goede kijk op. Afslag 43 St. Goar, circa 6 km. Vulkanen in de Eifel De Eifel, het beboste heuvelachtige landschap waar de Nürburgring ligt, wat bekend om zijn vulkanische oor sprong. Sporen daarvan zijn duidelijk in 'andschap terug te vinden. Bij Nieder- hin/i 'S een vu"caan infocentrum, bij Bro- J'tal/Laacher See is een vulkaanpark met wandelroutes, tussen Brohl en Engeln rijdt ^stoomtrein Vulkaan-express en bij En- gein is een kleine geologische tuin aange ef met fossielen en menhirs. Je hebt er een fraai uitzicht over het landschap. Pde B412 leiden borden je ernaartoe. ^wwj/ulkan-express.de: 0 Joodse begraafplaats in Worms 8 De voormalige hoofdstad Worms afslag 58) is het omrijden (13 km) meer dan waard. Natuurlijk bekend van de hervormer Luther, die er in 1521 de Rijksdag toesprak ('Hier stehe ich. Ich kann nicht anders. Gott helfe mir. Amen.'), de machtige Kaiserdom St. Peter en het uit de Duitse literatuur bekende Nibelungenlied (de koningenstrijd), maar sla een wandeling over de Joodse begraafplaats 'Heiliger Sand' - de oudste in Europa - niet over. Beroemde rabbijnen als Meir von Rothenburg en Salomon Süsskind liggen er begraven. De weg terug is overigens verwarrend aangegeven. Meest handige is om de borden A61 te blijven volgen, ongeacht de daarachter vermelde plaatsnaam. Zie www.worms.de;www.nibelunqenfestspiele.de; www.nibeTunqen-museum.de Zowel de Auto und Reise Club Deutschland (ARCD) als de ADAC (de Duitse ANWB) testen egelmatig Raststattes. Ze baseren zich daarbij op eigen inspecteurs (ADAC) of op ingezonden meningen van reizigers (ARCD). Ze kijken onder meer naar hygiëne, service, snelheid, kwaliteit an het eten en de prijs. Overigens worden ook de pretparken zo nu en dan kritisch beoordeeld, nder meer door onze eigen ANWB. Via hun websites zijn de resultaten te volgen: p,e wedstrijd van Auto und Reise Club Deutschland ARCD om het 'de gouden S M 5 te v'n<^en °P www.goldenesr.de. Overige info over de ARCD: www.arcd.de. ■Meest actuele tests van Raststattes door de ADAC: www.adac.de/Tests/Reisetests. jtetparkentest ANWB: www.anwb.nl, doorklikken via vakantie vrije njd/Nederland/Nieuwsarchief en dan zoeken naar 17 april 2002. (via ADAC gaat Heidelberg lO De oude romantische bin nenstad van Heidelberg, de veel bezongen oude universiteits stad aan de Neckar, met het hoog gelegen slot is natuurlijk niet on bekend. Vooral onder Ameri kaanse en Japanse toeristen ge liefd. Hoe vaak kom je er langs zonder af te slaan? (Afslag 37 of 38). En ook hier hoefje er niet ver voor om te rijden. Een kilo meter of zes. De binnenstad is gedeeltelijk au tovrij en naar het kasteel op de heuvel kun je op drie manieren: te voet (ruim 320 traptreden), met de auto of met een van Duitslands oudste bergbaantjes. Gelukkig is boven (ook) een res taurant. In het slot zit ook het Duitse Apothekers Museum. Maar het Verpakkingsmuseum, naar eigen zeggen het enige in Europa, zit beneden aan de Hauptstraat 22. Zie www.cvb- heidelberg.de; www.schloesser- und-gaerten.de. 0 Karlsruhe: Karl's rustplaats Zo'n stad waar je altijd aan voorbijrijdt, is Karlsruhe, pas in 1715 gesticht door Groothertog Karl Wilhelm von Baden die op zijn voormalig jachtterrein een buitenhuis liet bouwen en er zijn laatste levensdagen in alle rust wilde doorbrengen. Vandaar de naam. Dat jachtslot is in alle pracht en praal te bewonderen, evenals de omliggende tuinen (hoewel voor een deel bebouwd met de kantoren van Duitslands hoogste rechtsinstanties) en Karl's piramide-graf in het hartje van de stad. Bijzonder is het cirkelvor mige stratenplan dat het slot om ringt met liefst 32 lanen. Trots is de stad op het nieuwe (nieuwe) interactieve Media Museum ZKM aan de Lorenzstraat. Zie www.karlsruhe.de. Leden van de ANWB kunnen gratis de twee handige routekaartjes Duitsland (Midden Zuid en Noord Oost) krijgen. Daar staan de doorgaande autoroutes inclusief de meeste knooppunten op vermeld. Handig is ook het boekje 'Links+Rechts der Autobahn', waarin accommodaties e.d. op korte afstand van de snelwegen worden beschreven. Prijs €10,95. Ziewww.linksundrechts.com. 'Tank und Rast, Autobaan Gids 2000' is een boekje waarin alle benzinepompen, wegrestaurants en de voorzieningen staan ver- meld. Te verkrijgen (niet gratis) bij de kassa's van de meeste pompen. (Onbekend wanneer nieuwe editie uitkomt). Zie www.tank.rast.de. De Axxe-keten heeft een eigen gratis kaartenatlas (alleen bij hen verkrijgbaar) waar overigens ook alle andere wegrestaurants in staan. Zie www.axxe.de. Voor het overzicht hadden we voor 11,90 euro de Falk Autoatlas Duitsland aangeschaft, schaal 1:500.000. Het kaartenboek met tabbladen blijkt echter toch minder handig wanneer de route zich afspeelt aan de rand van de kaarten. Je mist dan het overzicht. En ook: een kaart met een schaal 1:200.000 was beter geweest. Buitenlanders maken er graag grapjes over. Ne derlandse toeristen die hun auto's en caravans volladen met koffie, aardappelen en pindakaas op weg naar het zuiden. Maar wie kan het ons kwalijk nemen? Probeer in Italië maar eens aan dubbelzoute dropjes te komen. We willen graag weten wat voor Hollandse lekkernijen u in elk geval meeneemt. Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Vorige week vroegen we hoe u de kinderen ver maakt tijdens die lange autorit naar de vakan tiebestemming. Veel ouders blijken zich goed voor te bereiden op de reis. Een op de vier geeft aan speciale kinderbandjes of cd's in te zetten tegen de verveling, maar het zelf plaatsnemen op de achterbank is niet populair. Uitslag: Kinderbandje of cd 24 Samen liedjes zingen 18% Veel stoppen onderweg 17% Tekenspullen meenemen 16% Extra moe maken 12% Veel snoep geven 6% Vooraf slaapmiddel 5 Boekjes meenemen 1 Er naast gaan zitten 1 Simone Helsloot is directrice van het kinderdagverblijf 't Speelhuis in Maarssen: 'Ik kan heel veel tips geven, maar ze komen feitelijk allemaal op hetzelfde neer. Bied je kind afleiding tijdens een lange rit. Door het gebrek aan beweging wordt een kind nu eenmaal ongedurig. Verder is het belangrijk om vooral goed voorbereid op weg te gaan en om de twee uur te stoppen op een plek waar het kind kan rennen en spelen om zo de nodige energie kwijt te raken. Amsterdam heeft zijn museumboot en Den Haag, ge heel in stijl, een museumkoets. Deze rijdt van 15 juni tot en met 24 augustus elke zondag langs tien musea in de Hofstad. Opstappen kan bij het Carlton Ambassador Hotel in de Zeestraat en bij Hotel Des Indes op het Korte Voorhout. Kaartjes voor een hele (6 euro) of halve rondrit kunnen worden gekocht bij de koetsier. De start van het nieuwe seizoen voor de Museumkoets valt samen met de Haagse Koetsjesdag. Morgen rijden tussen 13.00 en 14.30 uur veertig antieke koetsen door het centrum van de stad. Op het Lange Voorhout geeft een spreekstalmeester commentaar op de stoet. Van 11 tot en met 22 juni wordt op het Haagse Malie veld de jaarüjkse Pasar Malam Besar gehouden. Ko ningin Beatrix opent dit grootste Euraziatische evene ment ter wereld. De bezoekers ervan komen niet alleen uit Nederland, maar ook uit onze buurlanden, de VS, Ca nada en Australië. Als een rode draad loopt het thema fa milie door het programma voor deze 45e editie. De Pasar Malam Besar is dagelijks geopend van 12.00-23.00 uur, zondag van 12.00-22.00 uur. Entree 9 euro en in het week einde 11 euro, 65-plussers 6,50 euro, kinderen tot en met elf jaar 4 euro). Meer informatie: www.pasarmalam be- sar.nl. Noem het een slimme manier van reclame voeren, maar voor jonge ouders is het een enorme uitkomst: de Relais Bébé van Nestlé. Oftewel keurig ingerichte ruimtes langs de Franse autosnelwegen waar je de baby gratis kunt voeden en verzorgen (open van 6.00-22.00 uur). Deze zomer op de volgende plaatsen te vinden: All (aire de la Ferté-Bernard), AIO (aire de Longue Vue bij Tours; aire des Roralles bij Niort), A71 (aire de Volcans bij Gannat), A6 (aire de Beaune-Tailly-Beaune), A7 (aire de St. Rambert d'Albon; aire de Montélimar) en A8 (aire des Montpellier-Fabrègues). Zwemmen hoort er voor veel vakantiegangers bij, ze ker in de landen rond de Middellandse Zee. Maar is het water ook altijd veilig? Op die vraag geeft de ANWB antwoord in de Ledenwijzer Zwemwaterkwaliteit Buiten land. In de editie 2003-2004 is met symbolen en kleuren aangegeven waar je met een gerust hart te water kunt gaan en waar je, als je gezondheid je lief is, dat beter kunt laten. In de wijzer komen de kusten van Frankrijk, Italië, Noord-Spanje en Kroatië aan bod, maar ook de ri vieren en meren in Frankrijk en de belangrijkste Noord-Italiaanse meren. De zwemwaterkaart is alleen voor leden gratis af te halen bij alle ANWB-verkooppun- ten, of tegen verzendkosten te bestellen via tel. 0800-0503 en www.anwb.nl. Voor informatie over de blauwe vlag op schone stranden: www.blueflaq.orq. Vorige week zaterdag stond onder een foto bij het ver haal 'Bourgogne is alles in één' een verkeerd bij schrift. De foto het niet, zoals gemeld, de abdij van Fonte nay zien, maar Chateau de Ratilly. Het kasteel dat als voorbeeld dient voor de bouw van de ridderburcht Guéde- lon. Hierbij alsnog de foto van de abdij van Fontenay.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47