Bollen zorgen voor verrassingen Akasma Bonzai's Noguchi Klokken zaterdag 14 juni 2003 Wil a W M \m m m mm \\mm Verlij men Uitgebloeid Bouwen met de ClickBrick is een kwestie van stapelen. Bakstenen jas gaat lang mee Nederland is een echt baksteenland. Maar als constructiemateriaal heeft dit eeuwenoude bouwmateriaal het moeten afleggen tegen nieuwko mers als kalkzandsteen en beton. Als gevelbekleding is baksteen nog steeds actueel en zelfs een modeartikel ge worden. Jaarlijks komen tientallen nieuwe stenen op de markt. Waar je ook in Nederland kijkt, vrijwel elke gevel in Nederland is 'bekleed' met baksteen. Volgens cijfers van het Koninklijk Verbond van Nederlandse Baksteenfabri kanten (KNB) draagt zo'n 90 procent van de gebouwen in Nederland een bakstenen 'jas'. „Van harnas tot regenjas", zo vervat directeur Evan Hal van KNB de geschiedenis van bak steen in een aantal woorden. Sinds mensenheugenis was baksteen hét materiaal voor het vervaardigen van gebou wen, van kerken tot aan hui zen. „Maar begin jaren '60 heeft de baksteenindustrie de grote slag gemist. De introduc tie van materialen als kalk zandsteen en beton heeft bak steen als constructiemateriaal verdrongen. Daarentegen is de esthetische functie van bak steen nog altijd sterk en heeft de industrie zich op dat aspect geconcentreerd Dat baksteen als gevelbekle ding een streepje voor heeft op andere materialen, wordt beaamd door Els Zijlstra. Zij staat aan het hoofd van Mate ria, een onafhankelijk advies bureau dat is gespecialiseerd in de selectie van bijzondere ma terialen en technieken die zijn toe te passen voor architectuur en design. „Baksteen is in Nederland al om geaccepteerd. Nederlan ders houden van de uitstraling van baksteen. Daarbij komt dat baksteen als gevelbekle ding erg duurzaam is en in ver houding tot andere materialen relatief goedkoop." Zijlstra ziet ook nadelen. „Het is een vrij zwaar product voor verwerking. Het formaat, de kleuren van baksteen kunnen variëren. Dat gebeurt ook vol op en in dat opzicht is baksteen inderdaad een soort modearti kel geworden." Maar wil baksteen ook in de toekomst hét materiaal voor de gevel blijven, dan zullen vol gens Zijlstra met name de verwerkingsmethoden van baksteen moeten worden aan gepast. „Stapels bakstenen op een bouwplaats, dat is volledig achterhaald. In de toekomst worden bouwelementen zoveel mogelijk geprefabriceerd. Daarvoor is baksteen minder geschikt. De industrie zal dus met nieuwe methoden voor verwerking moeten komen." Van Hal weerlegt dat baksteen niet geschikt zou zijn voor pre- fabricatie. „Al vele jaren wordt geëxperimenteerd met prefab metselwerk. De laatste jaren onder andere in samenwerking met TNO Bouw. Op dit moment wordt het zelfs al experimen teel toegepast in een aantal nieuwbouwwoningen in Lith." In de baksteenindustrie wordt daarnaast eveneens hard ge werkt aan nieuwe verwer kingsmethoden. Naast de tra ditionele metselmethode met mortel is in de jaren negentig het verlijmen van baksteen ge ïntroduceerd. Voordeel van de ze manier van verwerken is volgens Van Hal van KNB de grotere hechtsterkte in verge lijking met traditioneel met selwerk en de dunnere voeg. „Door die dunnere voeg, krijgt een gevel een meer keramische uitstraling", aldus Van Hal. Begin dit jaar bracht Daas Baksteen in Zeddam een derde verwerkingsmethode op de markt: ClickBrick. Aan dit droogstapelsysteem komt geen mortel of lijm te pas. De Daas ClickBrick wordt sim pelweg gestapeld en met een rubberhamer vastgezet in een bewerkt roestvrijstalen frame. De bijbehorende rvs-clips zor gen voor de solide verbinding tussen de bakstenen. Het zoeken naar nieuwe ver werkingsmethoden van bak steen is op een aantal fronten van belang. Enerzijds om bij te blijven in de concurrentieslag In dit pand is de ClickBrick toegepast. met andere gevelmaterialen, zoals keramiek, natuursteen en aluminium die al op grote schaal geprefabriceerd wor den. Anderzijds omdat er een voudigweg een tekort aan vaklui is, die traditioneel met selwerk kunnen en willen ma ken. Directeur Van Hal van KNB: „Geprefabriceerde baksteen elementen bieden mogelijkhe den om grotere eenheden aan te leveren en te realiseren. Wat de concurrentie met andere mate rialen betreft: veel materialen die in de jaren tachtig en ne gentig geïntroduceerd zijn, lij ken de beloftes niet waar te maken. Het duurzame en on derhoudsarme karakter van baksteen is ook vandaag nog actueel." Patricia Weijmans Daas Baksteen Zeddam bv, Zeddam, 0314-651644 foto's GPD www.daasbaksteen.nl Materia, Rotterdam, 010-2132333 www.materia.nl Koninklijk Verbond van Ne derlandse Baksteen Fabrikan ten, De Steeg, 026-4959110 www.knb-baksteen.nl Met bloembollen is het altijd hetzelfde: als je ze ziet bloeien dan zijn ze niet te koop en als je ze kunt kopen dan bloeien ze niet, waardoor je ver geet om ze te bestellen. Geluk kig worden steeds meer bolge wassen in potten gekweekt zodat ze door tuincentra ook in bloei kunnen worden aangebo den. Die trend begon in de bloe menwinkels en de supermark ten, met blauwe druifjes en het felgele narcisje 'Tête a Tête' in potjes en mandjes, maar nu heeft het aanbod zich tot op de tuincentra en de hobbymarkten uitgebreid en zijn er allerlei bol gewassen in pot verkrijgbaar. Het is natuurlijk verleidelijk voor de leverancier: je stopt een paar bollen in een potje met aar de en plotseling kun je het tien voudige vragen van wat je in liet najaar krijgt voor een zakje met droge bollen. De plantenmarkt blijft een impulsmarkt, en zien doet kopen. En denk niet dat ik het over u heb, want ik reken mijzelf ook tot de impulskopers; als ik een potje met bloeiende bollen of knollen zie dan kan ik dat niet laten staan terwijl ik weet dat ik diezelfde bollen in het najaar voor een fractie van de prijs kan kopen. Zo kwam ik onlangs thuis met een op de markt gekochte opge potte keizerskroon, Fritillaria imperialis, dat merkwaardige bolgewas met stevige steel met bovenaan een krans van oranje bruine bloemen die gekroond En ja hoor, toen na een paar in aangename spanning doorge brachte dagen de knoppen van mijn keizerskroon opengingen, waren de bloemen bleek groen geel in plaats van oranje. Ik was de trotse bezitter van Fritillaria pallididflora - een echte vangst want dit is een soort die je zelden tegenkomt. worden door een toefje groen blad, als op een ananas. Ten minste - de koopman beweerde dat het een keizerskroon was, maar ik had allang gezien dat de bleekgroene knoppen zich niet tot oranje bloemen zouden ope nen. U kent waarschijnlijk wel het euforische gevoel van bloed dat sneller door de aderen stroomt als je een bijzondere vondst doet. Alsof je op de rom melmarkt een ets van Rem brandt ontdekt. Dit alles speelde een maand ge leden; de plant is inmiddels uit gebloeid en nu dient zich het probleem van iedere impulsko per aan: wat nu? Er bestaan wel honderd soorten Fritillaria's, waarvan er - ik heb even in de Plantenvinder geteld - een klei ne vijfendertig in Nederland worden aangeboden. Er zijn er maar twee die je in de tuin te genkomt. Dat ligt niet aan het feit dat wij tuiniers niet avon tuurlijk zijn, maar aan ons kli maat. Veel soorten komen uit Iran en Afghanistan en ze wen nen moeilijk aan het poldermo del van de vaderlandse tuin. De enige inheemse Fritillaria, de kievitsbloem, Fritillaria me- leagris, gedijt in de meeste tui nen wel, hoewel de plant geluk kiger is op veen of klei, dan op zand. De keizerskroon zie je ook regelmatig, maar meestal in niet-bloeiende staat. Onze zo mers zijn meestentijds te koel voor deze plant. Fritillaria mi- chailovskiji, een plantje met chocoladebruine bloemen met een brede goudgele rand, is de derde soort die je tegenwoordig op tuincentra vaak in potjes ziet aangeboden; dit bolletje bloeit rijk in het jaar van aankoop, en daarna nooit weer. De trieste waarheid is dat bijna alle Fritillaria's andere omstan digheden nodig hebben dan wij kunnen bieden: ze houden van vruchtbare kleihoudende grond die in de lente nat is en die 's zo mers zo sterk uitdroogt dat de bollen bijna gebakken worden. Pas dan zullen ze het volgende jaar weer bloeien. Heeft u der gelijke grond, dan heeft u geluk. Meer geluk dan ik, want ik zit nu nog steeds met het probleem wat ik moet doen om mijn Fritil laria pallidiflora volgend jaar weer tot bloeien te verleiden. Het glasobject Akasma, ont worpen door Satyendra Pakhalé, is bekroond met de ICFF Editors Award 2003. Deze designprijs wordt jaarlijks uit gereikt aan een opvallend, mo dern ontwerp. Pakhalé nam de prijs in ontvangst tijdens de In ternational Contemporary Furnituiy Fair (ICCF), vorige maand in New York. Ontwerper Pakhalé is afkomstig uit India, maar hij werkt al geruime tij din Amsterdam. In zijn ontwerpen combineert hij vaak oosterse en westerse invloeden. Ontwerpen van Pakhalé zijn opgenomen in de collecties van gerenommeer de (meubel)producenten. Akas ma ontwierp hij in opdracht van RSVP. Liefhebbers van bonzai kun nen zich in Scheveningen tot eind juni vergapen aan een indrukwekkende collectie, te zien bij strandpaviljoen de Blue Lagoon en bijeengebracht door Jan J. Smith. Deze tuinliefheb- ber importeert tevens winter- vaste palmbomen. De oudste bonzai's in Scheveningen is ruim tweehonderd jaar oud. De ze Taxus Cuspidate Nana meet maar liefst 2,5 meter. De meeste bonzai's komen uit China en de meer zeldzame soorten uit Ja pan. Het adres van de Blue La goon is Strandweg 25-27 in Scheveningen. In de Kunsthal Rotterdam is tot en met 7 september een overzichtstentoonstelling te zien van het werk van de Ja pans-Amerikaanse kunstenaar Isamu Noguchi (1904-1988). Hij maakte beelden, theaterdecors, tuinontwerpen en objecten voor de openbare ruimte. Daarnaast ontwierp hij meubilair, lampen en accessoires. De tentoonstel ling is samengesteld door het Vi- tra Design Museum in Weil Am Rhein. Naar aanleiding van de expositie heeft Vitra besloten ook een aantal ontwerpen van Noguchi opnieuw in productie te nemen. Daaronder bevinden zich een sofa (4549 euro), een opvallende koffietafel (vanaf 1166 euro). Eerder nam Vitra een krukje, een bijzettafeltje en een lampje in productie. Voor meer informatie www.vitra.com. Romke van de Kaa Fritillaria pallidiflora foto GPD Klokkenproducent B&W in Oisterwijk bracht een nieu we voorjaarscollectie op de markt. De ontwerpen zijn geba seerd op de kleuren en motieven van de jaren zeventig. De collec tie bestaat uit twintig nieuwe modellen, waarvoor verschil lende jonge Nederlandse ont werpers ideeën hebben gele verd. De klokken zijn te koop vanaf €29,95. Informatie is te vinden op de website www.benwclocks.com. Telefoon: 013-5284494.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41