PZC Nederlander vertrouwt blind op producten in supermarkt Personeel Rabo betaalt pensioen Kabeljauw sportvisser betaald Regels voor Eén Kever is geen Kever AH-medewerkers weer op vrije voeten gesteld vogelpest verruimd Korting loopt op tot tachtig miljoen euro in 2007 Technische universiteiten gaan samen Last Minute Leiden 20 juni Maij de baas in Brabant 1 Beekman trakteert op filmrol Moeder verdronken baby vervolgd Speciaal loket voor grensbewoners Verdachte schietpartij vrijgelaten Rechtszaak wegens te weinig zorg zaterdag 14 juni 2003 Stabiel Marketinghype www.studereninleiden.nl 071 527 11 11 IJMUIDEN - Sportvissers spe- len handig in op de hoge prijs voor kabeljauw als gevolg van Je vangstbeperkingen. Ama teur-hengelaars bieden weke lijks tientallen kisten zelfge- vangen kabeljauwen aan op de visafslag in IJmuiden. Een kilo kabeljauw levert tus sen de drie en vier euro op. De visserij-otganisaties schreeu wen moord en brand over de in hun ogen oneerlijke concurren tie. Op de kisten zit een briefje zonder scheepsnummer en zon der herleiding naar herkomst. Dat kan niet legaal zijn omdat de schepen geen licentie of vangstrechten hebben. Maar in tussen gaat de aangevoerde vis wel van de Nederlandse kabel jauwquotum af voor de be roepsvisserij", reageert de Nederlandse Vissersbond. VoorzitterB. Daalder van de Fe deratie van Visserijverenigin gen vindt het te zot voor wor den. „Veel vissers gooien nu al kabeljauw overboord, omdat het totale - beperkte - quotum voor dit jaar al voor meer dan de helft is opgevist. De Algemene Inspectiedienst (AID) moet de aanvoer controleren, maar die instantie doet niets." Een AID-woordvoerder beves tigt de toestroom van niet be roepsmatig gevangen kabel jauw. „Wij kunnen niet veel doen. Iedereen mag vis aanbie den op afslagen, het zijn open bare ruimten. Hiervoor bestaat geen wettelijke regeling." GPD DEN HAAG - Hanja Maij-Weg- gen (CDA) wordt commissaris van de koningin in Noord-Bra bant. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. De oud-minister van Verkeer en Waterstaat was de eerste keuze van de voordracht commissie van de provincie. Maij-Weggen (59) volgt Frank Houben op. Zij is momenteel lid van het Europees Parlement. Maij was van 1989 tot 1994 mi nister in het derde kabinet- Lubbers. ANP DEN HAAG - Minister Veerman (Landbouw) heeft gisteren be sloten de regels voor de vogel pest te verruimen. Zo wordt het weer mogelijk eve nementen te houden met vogels dieniet gevoelig zijn voor vogel pest buiten de gebieden waar een vervoersbeperking geldt. Koeien, paarden, varkens en schapen mogen weer zonder be perkingen worden vervoerd. Wel blijft het in de bescher- mingsgebieden verboden eve nementen met deze dieren te or ganiseren en mogen verdacht verklaarde en besmette bedrij ven deze dieren niet in alle ge vallen vervoeren. De Europese Commissie heeft ook gisteren het exportverbod voor pluimvee uit Nederland verzacht. Voor veel provincies is het verbod tot uitvoer van vo gels naar de rest van de EU van af aanstaande woensdag opge heven. Het verbod blijft nog wel van kracht voor pluimvee uit Flevoland, Gelderland, Lim burg, Noord-Brabant en Utrecht. ANP Omroepen moeten bloeden door Brenda Filippo HILVERSUM - De Nederlandse omroepwereld krijgt van het nieuwe kabinet een extra kor ting op het budget te verwerken. Vanaf 2004 moest de Publieke Omroep al een jaarlijkse korting van dertig miljoen euro zien te verstouwen. Dat wordt echter veertig miljoen euro. Na 2004 wordt de jaarlijkse korting steeds hoger tot een bedrag van 80 miljoen euro in 2007. Dat staat in het rapport van ad viesbureau McKinsey dat vol gende week wordt verwacht. Hoewel enkele bezuinigingsop ties al zijn uitgelekt, ontbreekt een compleet beeld van de sce nario's waarin de Publieke Om roep met fors minder geld toe kan. In het rapport is de jongste bezuinigingsronde echter wel meegenomen, zo vertelde een woordvoerder van de Publieke Omroep gisteren. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen heeft McKinsey opgedragen de bezuinigingsmogelijkheden te onderzoeken. Volgens de zegs man van de Publieke Omroep heeft McKinsey echter al reke ning gehouden met de hoger uit gevallen kortingen. „Het was ons al heel snel duidelijk dat de bezuinigingen zich niet zouden beperken tot dertig miljoen per jaar." Enkele voorstellen zijn al uitge lekt, zoals het schrappen van het Radio Symphonieorkest en het Metropole Orkest. Verder kan de Wereldomroep volgens McKinsey met maximaal 83,5 procent minder budget toe. Wanneer het rapport openbaar wordt, komt de raad van be stuur van de Publieke Omroep 'vrijwel gelijktijdig met een standpunt over de te volgen koers'. „Duidelijk is dat er ta ken worden geschrapt", stelde de woordvoerder. Uitgaand van de begroting van 2003 moet de Publieke Omroep het in 2007 met ongeveer 10 pro cent minder zien te klaren. Dit jaar verwacht de Publieke Om roep 875,5 miljoen euro aan op brengsten te hebben. Het leeu wendeel (658,8 miljoen) komt uit de omroepbijdrage. Radio- en televisiereclame zijn goed voor 213 miljoen euro. Daar naast resteert er nog een op brengst van 3,7 miljoen uit on der meer sponsorinkomsten en het Stimuleringsfonds, een geldpotje voor het maken van bijzondere programma's. De Al gemene Omroepreserve had eind 2002 een omvang van 128 miljoen euro. Volgens de Publie ke Omroep moet dat bedrag al tijd min of meer gelijk blijven. Reclame vormt een belangrijke en vooral stabiele inkomsten bron voor de Publieke Omroep. Ook in de huidige kwakkelende economie blijken adverteerders te kiezen voor radio- en tv-re- clame. De Ster, het advertentie bedrijf van de Publieke Om roep, droeg vorig jaar 217 mil joen euro af. ANP r y-c. '..V BUDEL - Deze Kever-liefhebbers kwamen gisteren met hun auto met halve-ke- veraanhanger op de eerste dag van het Keverweekend aan op een camping in het Brabantse Budel. In totaal worden er ongeveer drieduizend exemplaren van het populaire Volkswagentje verwacht. foto Robert Vos/ANP door Achille Prick DEN HAAG - De Nederlandse consument heeft de mond vol over gezond eten, maar weet ei genlijk niet waar hij het over heeft. Het gros vertrouwt er blindelings op dat wat fabri kanten en supermarkten aan bieden goed is. Een minderheid verdiept zich in ingrediënten en houdt zich aan een gezond voe dingspatroon. Dat blijkt uit een gezamenlijk onderzoek van onderzoeksbu reau NetPanel en het blad voor consumententrends Eye. Het onderzoek werd gehouden on der 440 internetbezoekers, doorgaans wat hoger opgelei den dan gemiddeld. Geconclu deerd kan worden dat het met het voedingspatroon van de ge middelde Nederlander en zijn kennis van voeding nog slechter is gesteld. Eenderde van de ondervraag den interesseert het niet wat hij eet of heeft zich er nog nooit in verdiept en 36 procent zegt heel weinig verstand te hebben van voedsel. De rest heeft volgens eigen zeggen er een beetje tot heel veel verstand van. Hoewel iedereen aangeeft dat gezond eten belangrijk is, eet slechts de helft van de ondervraagden elke dag verse groente en 35 procent eet elke dag vers fruit. Onderzoekster F. Hallema: „We hebben gewoon geen zin ons er in te verdiepen. Kost te veel moeite en tijd in het toch al drukke bestaan. Geen wonder dat de explosie van vleesschan dalen, als varkenspest, dolle koeien, salmonella en hormo nen in vlees onze vleesconsump tie nauwelijks heeft beïnvloedt. Een ruime meerderheid denkt: het zal wel goed zitten. Bijna de helft van de ondervraagden meent dan ook dat fabrikanten geen schadelijke stoffen in hun producten stoppen en 24 pro cent zegt hier nooit over na te denken." Het Voedingscentrum herkent het beeld. In anderhalf jaar tijd is het aantal telefoontjes met vragen over voeding en gezond heid verdubbeld tot 80.000. Hetzelfde geldt voor het aantal bezoekers op internet, van één naar twee miljoen. Voedings deskundige H. van den Berg: „De meeste mensen vinden dat anderen te vet eten, maar zij zelf niet. Het is de grote uitdaging om het eetgedrag toch te verbe teren. We weten immers uit re cente onderzoeken dat het aan tal mensen met overgewicht 'Amerikaanse' vormen dreigt aan te nemen als er niets veran dert." Om toch gezond bezig te zijn, blijkt wel dat consumenten steeds vaker grijpen naar 'light'-producten, vitaminesup plementen en naar producten waar bijvoorbeeld extra vita minen aan zijn toegevoegd, zogenaamde 'functionele voe ding.' Hoewel biologische producten niet aantoonbaar gezonder zijn, geeft bijna de helft aan meer biologisch te gaan eten als deze producten goedkoper worden. Vrouwen blijken hier een voor trekkersrol in te hebben, want de meeste mannen associëren het nog steeds met geitenwollen sokken. Bijna een vijfde van de ondervraagden stelt zelfs dat de aandacht voor biologische pro ducten louter een 'hypocriete marketinghype' is. GPD Gek.,penk. OM P£ v6fZéW/»»ep/4fï van QB moeper.' van onze redactie binnenland UTRECHT - De werknemers van Rabobank gaan in de toe komst meebetalen aan hun pen sioen. Dit is de belangrijkste uitkomst van de CAO-onder- handelingen tussen de bank en de vakbonden, die gisteren zijn afgerond. Het is de eerste bank- CAO waarin een dergelijke af spraak is gemaakt. Bankmedewerkers werden tot dusver gevrijwaard van pensi oenverplichtingen. De daling van de aandelenkoersen en de structurele last van hoger opge leide, duurdere werknemers maakten de financiering van de pensioenen op termijn onhoud baar, aldus de banken. Bij ING en ABN Amro liepen tot dusver de CAO-besprekingen stuk op de pensioenproblematiek. Rabobank en de bonden FNV Bondgenoten, CNV Diensten bond, De Unie en Beroepsorga nisatie Banken Verzekeringen hebben nu afgesproken dat alle werknemers vanaf 2014 gaan meebetalen aan pensioenpre mie. Nieuwe medewerkers die vanaf 1 januari 2004 in dienst treden, moeten gelijk al gaan bijdragen aan hun pensioen. Dit zal min der dan 3,5 procent zijn van hun bruto-inkomen. De vakbonden zijn tevreden over de salarisaf spraken. De 45.000 werknemers waarvoor de eenjarige CAO geldt, krijgen per 1 juli 2003 2,5 procent meer loon. Rabobank heeft beloofd zoveel mogelijk werkgelegenheid te behou- den.AJVP DEN HAAG - De drie techni sche universiteiten van Delft, Twente en Eindhoven gaan in 2004 hun masteropleidingen onder één paraplu samenbren gen. Bedoeling is om tot één Technische Universiteit Neder land te komen. Maar van een fusie mag niet worden gesproken, aldus oud minister Hermans gisteren in het tijdschrift van koepelorga nisatie VSNU. Staatssecretaris Nijs (Onderwijs) moet nog op het plan reageren. Hermans gaf leiding aan de uni versiteiten die een plan moest maken om de masteropleidin gen en het bijbehorende weten schappelijk onderzoek van de universiteiten te concentreren. De technische universiteiten hadden daar anderhalf jaar ge leden nog niet veel oren naar. Na een wisseling van de wacht on der de collegevoorzitters en veel externe druk van captains of in dustry en de politiek is dat ver anderd. In plaats van onderling, willen de drie internationaal gaan concurreren. Vraag is of de politiek en de cap tains of industrie hebben stilge staan bij het prijskaartje van de operatie. Hermans voorspelt dat het aaneensmeden van de drie technische universiteiten 'enige tientallen miljoenen' eu ro's gaat kosten en veel pijn gaat doen. Waar dat geld voor nodig is en welke wetenschapsgebieden moeten bloeden is nog niet be kend. Dat komt in oktober, al dus de oud-minister. Er zullen in elk geval kosten verbonden zijn aan het overplaatsen van personeel. Het ministerie moet betalen, vinden de instellingen. Want zij gaan efficiënter func tioneren. De eventuele op brengsten op langere termijn willen ze echter wel zelf houden. Verder bedingen de drie techni sche universiteiten dat algeme ne universiteiten niet tijdens de operatie concurrerende oplei dingen beginnen. Het mag niet zo zijn dat tijdens de verplaat sing van een studie in bijvoor beeld Twente, Utrecht dezelfde studie begint om de Delftse en Eindhovense studenten binnen te halen. ANP UTRECHT - Kinderboekenschrijfster Thea Beekman wordt 80 jaar en dat wordt op de dag zelf, 28 juni, gevierd met een groot feest in het Spoorwegmuseum in Utrecht. Dat meldde uitgeverij Lemniscaat op de eigen internetpagina. Thea Beckmans nieuwe boek 'Gekaaptwordt op de feestdag gepresenteerd en verder is er taart voor de eerste duizend kin deren die zich naar de partij hebben gespoed. Ze kunnen zich aanmelden via internet. De kinderen kunnen ook een figurantenrol in Crusade in Jeans winnen, de verfilming van Beckmans misschien wel grootste succes Kruistocht in spijkerbroek, de film zal met kerst 2004 in de bioscoop draaien. 'Gekaapt!ligt vanaf 23 ju ni in de boekhandel. ANP LEEUWARDEN - Het Openbaar Ministerie in Leeuwarden gaat een 41-jarige moeder van een in 2001 verdronken baby uit Leeuwarden vervolgen voor dood door schuld. Daar heeft het gerechtshof in Leeuwarden opdracht toe gegeven, aldus een woordvoerster van het OM gisteren. De vader had een klacht ingediend bij het hof nadat het OM vorig jaar had besloten de zaak niet voor de rechter te bren gen. Het OM meende dat er te weinig bewij s was om de moeder te vervolgen voor de dood van haar kind. ANP ENSCHEDE - Burgemeester Mans van Enschede wil in zijn gemeente een speciaal loket openen waar Nederlanders, die in de Duitse grensstreek wonen, hun paspoort kunnen verlen gen. Nu moeten zij daarvoor naar de consulaten in Hamburg of Düsseldorf Mans heeft zich tot het Nederlands-Duitse samenwerkings verband Euregio gewend met het verzoek te bekijken of het juridisch mogelijk is in Enschede een speciaal loket te openen waar Nederlanders terecht kunnen voor het verlengen van hun pas. ANP AMSTERDAM - Een 37-jarige Montenegrijn die ervan wordt verdacht in september vorig jaar in Amsterdam twee mannen uit voormalig Joegoslavië te hebben doodgeschoten en een derde te hebben verwond, is gistermorgen vrijgelaten. Justi tie had niet voldoende bewijs om hem nog vast te houden. De verdachte was op 30 maart gepakt in de binnenstad. Hij had een vals paspoort bij zich. Hij ontkent de beschuldigin gen. Voor justitie blijft de Montenegrijn de hoofdverdachte; het onderzoek gaat door. GPD WINSUM - De families van vijf bejaarde bewoners van ver pleeghuis De Twaalf Hoven in het Groningse Winsum dagen het verpleeghuis voor de rechter. Ze hopen op deze manier meer en betere zorg af te dwingen. Dat heeft hun advocaat, mr. A. Wijnberg uit Groningen, gisteren gezegd. Volgens Wijnberg schiet de zorg in De Twaalf Hoven ernstig tekort. Bewoners krijgen volgens hem slechts drie tot vier uur zorg per dag, terwijl vijf tot acht uur de norm is. Ook zouden de bewoners zelden kunnen douchen of wandelen. Een groot gedeelte van de dag is er volgens de advocaat geen toezicht in de gezamenlijke woonkamer. De directie van het verpleeghuis wijt de problemen aan een personeels- en geldtekort. ANP van onze redactie binnenland i AMSTERDAM - De twee mede werkers van het Albert Heijfn- filiaal in Amsterdam die don derdagavond zijn gearresteerd nadat zij een winkeldief grepen, zijn weer op vrije voeten. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) gis teren gezegd. De politie arresteerde de man nen op verdenking van openlij ke geweldpleging en zware mis handeling, nadat bleek dat de dief letsel had opgelopen en daarvan aangifte deed. Volgens het OM is er op dit moment geen aanleiding de AH-medewerkers nog langer vast te houden. Het onderzoek naar het tweetal is nog niet afgerond. Over twee weken volgt de definitieve be slissing over het lot van de man nen. De winkeldief is voor zijn ver grijp, het stelen van een blikje bier, ook vrijgelaten. Hij is daarna wel direct naar een an der arrondissement gestuurd wegehs een eerder gepleegde straatroof elders in het land. De AH-medewerkers kwamen vorig j aar in opspraak, nadat zij met geweld een winkeldief had den overmeesterd. Het duo moest zich verantwoorden voor de politierechter, waarbij een van hen een geldboete kreeg en de ander werd vrijgesproken. Prins Bernhard nam de boete voor zijn rekening uit verbol genheid dat mensen die crimi nelen durven aan te pakken daarvoor worden gestraft. Premier Balkenende kan op zichzelf begrip opbrengen voor de irritatie bij winkeliers die keer op keer bestolen worden, zei hij gisteren. Hij vindt ook dat burgers de plicht hebben om in te grijpen als zij getuige zijn van criminele activiteiten, maar ze moeten daarin niet te ver gaan. ANP Advertentie Zoveel studenten, zoveel talenten. Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden. Jij ook? Ontdek de vele gezichten van de Universiteit Leiden. Geslaagd? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studiekeuzetest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. Universiteit Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3