PZC John F. Kennedy: meer patiënt dan president Eerst onder het mes, daarna onder de palmboom W5 Thailand ruilt seks in voor zorg zaterdag 14 juni 2003 Kapotmaken Tevreden J Noord-Pakistan gaat gebukt onder sharia Het was al niet 's werelds pro gressiefste provincie, maar nu de sharia - de strikte islamiti sche wetgeving - vorige week offi cieel is ingevoerd in het noorden van Pakistan, worden de laatste vrouwengezichten verborgen, muziekcassettes verbrand en wordt het enige vijfsterrenhotel bestormd. Een reportage uit Gods eigen bastion. De laatste vrouw in de stad die in het openbaar ongesluierd haar werk doet, heet Sadaf. Ze is 23 jaar oud, heeft pikzwart opgestoken haar en kleurt haar lippen en nagels rood. Als gastvrouw in het enige vijf sterren hotel van Peshawar, de hoofdstad van de Noord-Pakistaanse provincie (NWFP), grenzend aan Afghanistan, wijst ze bezoekers hun stoelen in het restaurant, zo ongeveer het enige wat ze doet. Want het meer actievere res- taurantwerk, zoals bedienen, koken en management, wordt door mannen gedaan. Sadaf wijst alleen maar, lacht en zegt keurig gedag. Sadaf fungeert een beetje als behang; charmant be hang, dat wel. Maar de kans is groot dat Peshawar's laatste ongesluierde vrouw binnenkort wordt ontslagen. De nieuwe regering van de provincie bestaat sinds acht maanden uit een coalitie van moslimfundamentalis ten. Vorige week jasten ze de sharia door het parlement. Alles moet stren ger, nog veel strenger dan al het geval was. Alcohol is ten strengste verboden en er gelden strikte islamitische kle dingvoorschriftenEen spijkerbroek of pantalon is Westers en dus anti-is- lam en dus verboden. Muziek mag niet meer, getuige de verbranding in Pes hawar van duizenden muziekcasset tes door regeringsaanhangers. Ook zijn tientallen reclameposters in de stad besmeurd met verf, waardoor de gezichten van vrouwen niet meer zichtbaar zijn. Het laatste voorstel van de nieuwe regering is de Hisba- Act, een wet die moet leiden tot een nieuwe religieuze politiemacht die overtreders ter plekke met lijfstraffen kan aanpakken. Vorige week werd al besloten dat vrouwen verplicht vanaf hun twaalfde de burka moeten dra gen. Het Pearl Continental Hotel is een van de twee plekken in de 400 duizend in woners tellende stad waar je tot vorige week alcohol kon krijgen. Ge makkelijk was het nooit, want alco holgebruikers worden in Peshawar al jaren lang behandeld zoals rokers op westerse luchthavens. Iemand die koste wat het kost een biertje wilde hebben, moest eerst een 'Niet-mos- lim-buitenlanders-verklaring' on dertekenen. Vervolgens mocht de al cohol niet in het openbaar worden genuttigd, maar alleen in een klein, met tl-buizen verlicht kamertje op de vierde verdieping. Maar dat ging de nieuwe provinciale machthebbers nog niet ver genoeg. Voor hen is alco hol voor iedereen een verboden genot middel. En dus bestormden een der tigtal politieagenten eind vorige week het Continental en verzegelden ze de bar. ,,Die gasten willen ons kapotmaken", aldus een van de medewerkers van het hotel. ,,Ze gaan steeds een stapje ver der. Vorige week sprak ik met een mi nister die me vertelde dat hij nooit naar het Pearl Continental zou komen omdat we eten serveren op tafels en bestek hebben. Hij zei tegen me: 'Eten hoort op de grond te staan en als God wilde dat je bestek zou gebruiken, had hij je geen handen gegeven'. Wat voor een toekomst heeft deze provincie met zulk soort mensen." Siraj-Ul-Haq, de vice-premier van de ultra-orthodoxe regering, sloft rustig naar zijn sober ingerichte kantoor. De een na machtigste politicus in de pro vincie, waar zo'n negen miljoen men sen wonen, snapt alle commotie niet rond de invoering van de sharia. .Iedereen vergelijkt ons met de Tali ban, maar dat slaat nergens op", meent Ul-Haq. „Wij zijn democra tisch aan de macht gekomen, het volk wil de sharia. Wij doen niets anders dan de wil van het volk uitvoeren." Maar is het niet merkwaardig dat vrouwen gedwongen worden de bur ka te dragen? Immers, zelfs tijdens de hajde pelgrimstocht naar Mekka, dragen de vrouwen alleen een sluier, geen burka. „De burka is onze lokale traditie en daarom moeten vrouwen het dragen", antwoordt Ul-Haq. „Juist door de burka te dragen, wor den de vrouwen volledig beschermd in hun rechten en kunnen ze helemaal tot bloei komen." Wat zou de vice-premier doen als Osa ma bin Laden plotseling in zijn pro vincie wordt gevonden? Er gaan im mers geruchten dat de Al Qaedaleider zich in het noorden van Pakistan be vindt. „Ik weet niet waar Bin laden is", houdt Ul-Haq zich op de vlakte. „Ik sta achter de Bin Laden die syno niem is voor de strijd tegen de wrede anti-moslimpolitiek van Amerika en Israël. Waar ik me niet in kan vinden is de Bin Laden als terrorist." De invoering van de sharia in het noorden van Pakistan heeft ondertus sen al tot grote problemen geleid met de nationale regering van president Pervez Moesharaf in de hoofdstad Is lamabad. Toen Moesharaf in 1999 tij dens een staatsgreep de macht naar zich toetrok, was het zijn bedoeling om van Pakistan een mild moslimland a la Turkije te maken, niet om in een van de vier provincies de sharia inge voerd te zien worden. „Wat er nu gebeurt is dat de funda mentalisten van de provinciale rege ring steeds meer macht naar zich toe proberen te halen"vertelt Azam Afri- di, de burgemeester van Peshawar. „Alle burgemeesters in de provincie hebben hun ontslag ingediend omdat de nieuwe regering onze macht wil be perken. Luister, wij Pakistanenzijn moslims, dat is ook zonder de sharia heel duidelijk. De sharia is alleen maar bedoeld om een paar nieuwe po litici macht te geven." De Taliban-achtige toestanden in het Pakistaanse politie verbrandt videobanden, cd's en ander 'obsceen materiaal'. noorden van Pakistan hebben men senrechtenactivisten al de noodklok doen luiden. „De invoering van een religieuze politie is de Pakistaanse versie van het ministerie van Normen en Zeden van de Taliban"vindt Afra- siab Khattak, voorzitter van de Men senrechten Commissie van Pakistan. „Het is een fascistisch en religieus-to talitair systeem." Wel of geen Taliban, de 19-jarige Karim van de Gulsazi trouwsalon, heeft inmiddels al het ze kere voor het onzekere genomen. De afbeeldingen van vrouwen in trouw jurken boven de etalage heeft hij vori ge week zelf maar overgeschilderd foto Tariq Mahmood/EPA met witte verf. „Sinds een paar weken trekken er hier allerlei groepen man nen door de straten die de sharia wil len afdwingen. Nu de Taliban zich hier gevestigd hebben kan ik me maar beter aanpassen voordat ik gestraft word." Harald Doornbos John F. Kennedy John F. Kennedy was terecht bang dat duidelijkheid over zijn medische si tuatie zijn politieke toekomst zou ver pesten. Hij slikte pijnstillers, antibioti ca, cortisonen, testosteron, hormonen, en nog een handvol andere middelen. Hij leed aan de ziekte van Addison, had last van zijn prostaat, lag soms dubbel van darmkrampen, en problemen met zijn rug verhinderden niet alleen het oplopen van de trap, maar vaak ook het aantrekken van sokken. Voordat hij een persconferentie gaf, liet hij zich amfetaminen toedienen: Ahhh; Feel Good! In een nieuwe biografie van JFK haalt historicus Robert Dallek wat dit aspect betreft alles uit de kast. Hij heeft over leven en beleid van JFK niet zoveel nieuws te vertellen, maar hij heeft wel in het imposante JFK Museum and Li brary in Boston voor het eerst inzage gehad in de dagboeken van de artsen van de man die slechts kort president van de VS was. Dat is geen fris beeld: Dallek neemt de lezer bijkans mee in de spreekkamer van de huisarts. 'Nou, bukt u maar eens, dan zullen we even voelen.' Na alle biografieën die al zijn versche nen over Kennedy, heeft Dallek toch een nieuwe invalshoek gevonden. Hij schreef eerder over Lyndon Johnson, Kennedy's vice-president en opvolger. Zijn belangrijkste reden om opnieuw een biografie te schrijven van een van de meest beschreven Amerikanen van de vorige eeuw is echter een simpele: er is steeds een nieuwe generatie die het sprookje wil lezen van de familie die in de VS het dichtst bij een koninklijk huis komt. En Dallek schrijft het heel goed op. On metelijke rijkdom, seksuele aantrek kingskracht, politieke macht op wereldniveau, de schijn van onkwets baarheid - JFK had het allemaal. Tege lijkertijd was daar de duistere kant van dit mooie bestaan: dood in de familie, risico's van dansen op de rand van de vulkaan, en uiteindelijk de kogel in Dallas. Dallek vertelt het in een goed geschre ven en handzaam boek. Wie nog geen biografie van Kennedy in de kast heeft, heeft hier een leesbaar en gedegen werk aan. Dat is tegelijkertijd een diskwali ficatie van dit boek: dat wisten we toch- allemaal al? Maar het kan geen kwaad, in een tijd dat de Verenigde Staten de militaire spierballen laten rollen, dat nog eens wordt uitgelegd dat het burgerlijk be stuur van Amerika, in de persoon van de president, 'neen' kan zeggen tegen het militaire apparaat. John Kennedy heeft wat betreft Cuba, Berlijn en Vietnam een aantal malen 'neen' gezegd tegen zijn militaire chefs, die de atoomtrekker wel wilden over halen. Dat Robert Dallek dat nog eens overduidelijk maakt, is misschien wel het belangrijkste element van zijn bio grafie van JFK. Ans Bouwmans Robert Dallek, Ah Unfinished Life - John F. Kennedy 1917-1963, uitg. Little Brown, im port Van Ditmar, 838 paq., adviesprijs 38,95 euro. TTeel plannen, weinig vooruitgang: de V wachtlijsten in de Nederlandse gezond heidszorg willen maar niet slinken. Steeds vaker gaat de patiënt daarom, met behulp van zijn of haar verzekeraar, in het buiten land onder het mesIn Thailand aast men op westerse patiënten. „Blijf na je heupopera tie nog lekker twee weken onder een palm boom liggen." Een Thaise verpleegkundige maakt een die pe buiging, het vaste begroetingsritueel. Welkom in Bangkok: snelle operaties voor een schijntje, daarna een luxe vakantie om het leed' wat te verzachten. Exacte cijfers zijn er niet, maar Nederland sepatiënten zoeken hun heil in toenemende mate over de grens. Zorgverzekeraar CZ bijvoorbeeld liet vorig jaar 18.000 patiën ten in buitenlandse instellingen behande len, 5000 meer dan een jaar daarvoor. Tegelijkertijd blijkt het lastiger om zieken in Nederland eerder op de operatietafel te krijgen. Dus groeit de aandacht voor de zogeheten derde weg', het buitenland. Al veel langer hebben verzekeraars contracten met zie kenhuizen in vooral België en Duitsland, voornamelijk voor zieken uit de grensstre ken. Dat dijt nu uit. Zeker omdat het Euro pese gerechtshof een paar weken geleden bepaalde dat ziekenfondspatiënten zich voor poliklinische behandelingen in alle landen van de Europese Unie mogen mel den. In Aziatische ziekenhuizen staat de cham pagne al koud. Nog een enkel stapje, denken ze daar, en westerse patiënten krijgen ook daar hun behandelingen vergoed, zonder dat de verzekeraar - zoals nu - vooraf om toestemming moet worden gevraagd. De ge zondheidszorg van het continent, met name die van Singapore en Thailand, staat inter nationaal hoog aangeschreven. Wachtlijs ten zijn daar onbekend. En er zijn meer troe ven om Europese patiënten te lokken: de ingegrepen zijn goedkoop en voor weinig Het aantal Europeanen dat naar het Bangkok Hospital komt, neemt jaarlijks toe. geld knoop j e er een vakantie in een tropisch land aan vast. „Medisch toerisme gaat Thailand beter op de kaart zetten", voor spelt Daphne Pels, die in het Bangkok Hos pital als contactpersoon werkt voor patiën ten uit het Westen. „De meeste operaties of simpele ingrepen kosten hier soms maar een derde van die in Nederland." Van gecompliceerde hartoperaties tot het laten zetten van een kroon of een zalfje voor een huidinfectie, het kan in het privé-zie- kenhuis onder één dak. En de kwaliteit? „Die doet niets onder voor die van academi sche ziekenhuizen in Nederland", zegt Pels stellig. In Nederland groeit de vraag naar behande lingen zo sterk, mede door de toename van de mogelijkheden, dat de ziekenhuizen ver stopt raken. Maar ook het financieringssys teem blijkt een sta-in-de-weg. Ziekenhui zen krijgen elk jaar van de ziekenfondsen een budget waarvan ze operaties, bedden en verplegend personeel moeten betalen. Als er al genoeg personeel is, past het zieken huis wel op om meer te opereren dan bud gettair kan, want anders volgen er financië le sancties. Hoe anders in Thailand. Pels: „Meer verrichtingen, meer kassa. Heel sim pel." Daar profiteren overigens alleen rijkere in foto Worrawut Deepromchok/GPD woners van Thailand van; wie geen geld heeft is aangewezen op staatsziekenhuizen, waar de zorg aanmerkelijk minder is. Binnen twee, hooguit drie jaar barst de bom, denkt de Duitser Ralf Krewer, die is belast met de stroom internationale patiën ten naar het Thaise ziekenhuis. Hij begrijpt de beslissing van het Europese gerechtshof. „De EU wil het probleem intern oplossen, om de geldstromen binnen Europa te hou den. Maar de vergrijzing is niet te stoppen. Niet alleen in Nederland, ook in Duitsland gaan vanwege bezuinigingen op de zorg grote problemen ontstaan. Er is een tekort aan artsen en zie nog maar eens een tandarts te vinden." Gingen westerlingen vroeger vooral voor plastische chirurgie naar het verre Azië, nu komen ze voor allerlei kwalen over de vloer, zegt Krewer. Het aantal Ne derlanders dat naar het Bangkok Hospital komt, groeit jaarlijks met honderd procent, van 111 in 2001 naar 257 in 2002. Dit jaar zullen dat er circa 500 zijn, lager dan de verwachting omdat de longziekte sars nu even roet in het eten gooit. De Thaise regering steunt het medisch toerisme volle dig. De regering hoopt zo het seksimago van het land meer naar de achtergrond te drin gen. Kink in de kabel zijn vooralsnog de verzeke ringsmaatschappijen, die hun patiënten niet massaal naar Thailand sturen, terwijl ze daar wel geld mee zouden uitsparen. Maar de maatschappijen zijn bang hun kre diet bij de Nederlandse ziekenhuizen te ver spelen. Ook houdt de regering de boot af. „Veel operaties in Thailand uitvoeren, bete kent gezichtsverlies voor de Nederlandse gezondheidszorg", zegt Pels. „Nederlandse artsen die hier op werkbezoek komen, zijn vaak enthousiast. Maar zij hebben te maken met managers die niet willen." Soms vergoedt de verzekeraar wel operaties in Azië op individuele gronden. Voor de pa tiënt bestaat er daarnaast nog 'een trucje': een goede reisverzekering afsluiten. En je vervolgens tijdens je vakantie laten opere ren. „Maar dat geldt alleen voor mensen die niet eerder klachten hebben gehad, dat checken ze bij je dokter. Of je moet kunnen aantonen dat je volgens de dokter wel dege lijk op vakantie kon." In het Bangkok Hospital worden ook in toe nemende mate Nederlanders geopereerd op kosten van hun baas, zodat ze eerder aan het werk kunnen. De vierde optie: zelf dokken - vervelend, maar niet zo duur als in Neder land en de patiënt is verlost van pijn en on gemak. In de gangen, waar een speciale spray de ty pische ziekenhuislucht verdrijft en het we melt van verpleegsters, loopt vijftiger Do van Drunen tevreden rond. Hij heeft last ge kregen van irriterende uitslag op zijn voe ten. „Ik kwam binnen en kon meteen bij een specialist terecht. Die keek ernaar, schreef wat voor en beneden was het zalf ophalen en afrekenen. Snel en goedkoop, in Nederland ben je hiervoor een halve dag kwijt", zegt hijterwijl voor hem een taxi wordt gere geld. Het Bangkok Hospital besteedt steeds meer aandacht aan de koppeling tussen in greep en toerisme. Zo zijn er contacten met hotels, reisorganisaties en luxe kuuroorden. Ook stippelen arts en patiënt de mogelijk heden uit na een operatie. Pels: „Een trek tocht door de jungle na een borstvergroting is bijvoorbeeld niet zo verstandig." Maar een weekje strand is natuurlijk niet ver keerd, of tempels en markten bezoeken in Bangkok. Of genieten van de Thaise keu ken. „En anders komen ze maar naar mijn kuuroord", grapt Idthi Mahatthira, die als eigenaar van een luxe ressort zojuist 'goede zaken' heeft gedaan met het ziekenhuis. Dat de golf westerse patiënten gaat komen, is voor de directeuren en managers zo klaar als een klontje. Daarom zijn ze met de bouw begonnen van een speciaal, internationaal ziekenhuis naast het huidige. Ook een nieu we hartkliniek is in aanbouw. „En alle ver pleegsters en artsen die daar gaan werken, krijgen Engelse les en leren wat over de wes terse cultuur", vertelt onderdirecteur Thia- chai JotikabukkanaEn in westerse landen, waaronder Nederland, komen steeds meer kantoren die bemiddelen tussen patiënt en ziekenhuis, en de 'operatiereis' min of meer voorbereiden. Snel, goedkoop, service en er even lekker uit, zo lijkt de Aziatische gezondheidszorg te adverteren. Toch kleven er ook nadelen aan. Tenminste, voor de wat minder avon tuurlijk ingestelde zieke. Want een operatie in Thailand betekent wel een vliegreis naar de andere kant van de wereld. En een onbe kende taal. „Maar we komen patiënten ge woon bij het vliegveld ophalen, en als het nodig is vertaal ik alles", zegt Daphne Pels. Maar als er een foutje wordt gemaakt, moet de patiënt zich dan door het ondoorgronde lijke Thaise rechtssysteem worstelen? „We hebben nog nooit forse fouten gemaakt, maar het ziekenhuis is daarvoor gewoon verzekerd. De zieke komt niet voor een Thaise rechter te staan. Fouten zijn schade lijk voor ons, medische missers zijn de dood in de pot voor privé-ziekenhuizen. En des noods komt de patiënt op onze kosten terug voor herstel", zegt Pels. Gerustgesteld? De enige hobbels zijn dan nog de bomvolle wegen in de hoofdstad en het warme klimaat. Al valt dat laatste onder een palmboom best mee. Rudi Buis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35