EC ratoeri Wakker Ondergewaardeerd Zwakte Lrtentie-exploitatie: f d en Midden-Zeeland: 0118-484369; is-Vlaanderen: 0114-372770. Kctie: 0118-484413 iNifW.pzc.nl mail: redactie@pzc.nl fjstbus 18,4380 AA Vlissingen. zaterdag 14 juni 2003 Oude tijden herleven. Het eens zo machtige Zeeland, dat in de Gouden Eeuw één van de in vloedrijkste gewesten was, heeft weer zonen op sleutelposities in de vaderlandse politiek. „En dat is niet verkeerd natuurlijk", zegt PvdA-voorzitter Ruud Koole. „Want Zeeland wordt onderge waardeerd", meent Jan Bart Man- dos, vice-voorzitter van het CDA. „Niet in de laatste plaats door de Zeeuwen zelf." Wim Kolijn, alge meen voorzitter van de SGP, kent dat gevoel. „Maar speciaal voor Zeeland aandacht vragen, nee, dat doe ik niet." De minister-president van het land is geboren in Kapelle. WD-frac- tievoorzitter Jozias van Aartsen is de zoon van oud-commissaris der konin gin Van Aartsen. En PvdA, CDA en SGP hebben een (vice-)voorzitter uit Zeeland. „Dat betekent dat Zeeland mensen voortbrengt die op zulke posi ties kunnen komen", stelt PvdA-voorzitter Ruud Koole simpel vast. De conclusie is eenvoudig, maar de betekenis mag niet onderschat wor den. Niet door de partijen voor wie de Zeeuwen werken, en zeker niet door Zeeland. Koole, CDA-vice-voorzit- ter Jan Bart Mandos noch SGP'er Ko lijn uit Terneuzen voelt zich 'een Zeeuwse belangenbehartiger'. Maar toch. Geboren-Zeeuw Koole: „Ik heb, waar ik ook kom, een speciale antenne om op te pikken wat in een provincie leeft. Alleen, in Zeeland werkt die be ter." Impórt-Zeeuw Mandos: „Mijn Zeeuws accent draag ik altijd met me mee." Figuurlijk dan, want de tongval verraadt nog steeds zijn Brabantse af komst. Kolijn heeft een zuiver Zeeuws-Vlaams accent, wat volgens de Haagse SGP-voorlichterMenno de Bruijne (geboren in Colijnsplaat) 'heel ontwapenend' werkt. Maar op het speciaal behartigen van Zeeuwse belangen heeft De Bruijne hem nooit kunnen betrappen. Koole werd in 2001 tegen de wens van de PvdA-top door de leden gekozen tot voorzitter. Een staaltje Zeeuws doorzettingsvermogen, oordeelt hij. „Taai doorvechten, het zal wel voort komen uit de strijd tegen het water." Hij roemt het 'bijna calvinistische ar beidsethos' van de Zeeuw. „Altijdkei hard werken. Dat heb ik in mijn jeugd op Walcheren ook meegekregen. Een goede eigenschap, die ik nog steeds heel sterk bij mezelf voel. Er zit een zekere koppigheid bij. Je moet soms ook dwars zijn. De PvdA was weliswaar nog de groot ste partij van het land toen Koole aan trad, maar onder Paars waren de soci aal-democraten het contact met de achterban verloren. De leden waren het discussiëren verleerd. Koole, poli ticoloog uit Leiden, moest de in slaap gesuste partij wakker schudden. Met dezelfde opdracht is Jan Bart Mandos door het CDA aan het werk gezet. De christen-democraat uit Heinkenszand beschikt over ruime bestuurlijke ervaring. Hij was burge meester van Borsele en is nu bestuurs voorzitter van de Hogeschool Zee land. Mandos werd - in tegenstelling tot Koole - juist wel door de partij ge vraagd vice-voorzitter te worden. „Ik was zelf niet op het idee geko men", bekent hij. „Ik ben gevraagd door de voorzitter. Dat verbaasde mij wel, maar het sprak me ook meteen aan. Democratie is een groot goed. Dat kunnen we in stand houden door open debatten te voeren. Als je ziet wat er in de samenleving aan de hand is: alles wat rond Pim Fortuyn aan de oppervlakte kwam, dat is nog niet voorbijDe afstand tussen burger en bestuur blijft heel groot. We zullen bruggen moeten slaan." Preken voor eigen parochie is taboe voor Mandos. Hij wil interactie met de kiezer. „Daarom was ik zo graag bur gemeester. Ik ben te oud om precies te weten wat de jeugd bezighoudt. Maar daarom ging ik bij de Borselse jonge ren zelf luisteren." Praten, luisteren, discussiëren. Met kiezers, maar ook met elkaar, binnen de partijHet is te lang niet gebeurd in de PvdA, vindt Koole. „Uit vrees dat discussies tot verdeeldheid zouden leiden. Dat is niet zo. In een goede dis cussie, met goede argumenten, kun je accepteren dat je soms verliest." Als voorzitter probeert hij de koud watervrees weg te nemen. Zijn Zeeuwse afkomst komt hem goed van pas. „Ik ben opgegroeid in de jaren zestig in Serooskerke. Ik ken de be krompenheid die er toen heerste. Ik heb gezien wat het met je kan doen als je je opsluit in je eigen omgeving. Met de klok mee: premier Balkenende (midden), SGP-voorzitter Kolijn, ter Koole. WD-fractievoorzitter Van Aartsen, CD A-vice-voorzitter Mandos, PvdA-voorzit- foto Ridderzaal Lex de Meester Maar ook heb toen ook meegemaakt hoe we ons daaraan ontworstelden. Koppigheid kan leiden tot halsstar righeid, tot dogmatiek. Omdat ik weet hoe dat ontstaat, probeer ik dat te voorkomen in de PvdA. Verschillen van mening mogen, verkettering van de ander mag niet." Koole is tevreden over de resultaten die inmiddels zijn geboekt. De discus sies komen op gang. Trots is hij vooral op de rechtstreekse ledenraadpleging over het politiek leiderschap van de PvdA, dat in handen werd gegeven van Wouter Bos. Opmerkelijk genoeg betekende de dreun die de PvdA bij de verkiezingen op 15 mei vorig jaar kreeg, precies het steuntje in de rug dat Koole nodig had in zijn hervor mingsproces. „Toegegeven, daardoor is alles in een stroomversnelling ge raakt. Plots zagen veel meer mensen de noodzaak van verandering in. Sindsdien hebben we er maar liefst tienduizend leden bij gekregen." Het CDA lijkt reeds een stap verder dan de PvdA. De christen-democra ten hadden hun herbezinningsperio de al bijna afgerond toen Fortuyn aan het front verscheen. Mandos vindt het CDA allerminst vastgeroest. Hij toont zich juist verbaasd over de beweging die hij onder partijgenoten waar neemt. „Er wordt al behoorlijk gedis cussieerd. We kijken wel naar nieuwe re vormen. Internet is er één van. Dat heb je nodig om jongeren te bereiken. Die komen niet naar een zaaltje. Maar ook ik heb geen pasklare methodes. We moeten onze nek durven uitsteken. Verliezen mag, als je het maar gepro beerd hebt." Overigens lukken de gekste plannen altijd wel een beetje, glimlacht Man dos. Als burgemeester van Borsele zorgde hij er mede voor, dat commis sievergaderingen werden afgeschaft en dat de raadsvergadering via inter net was te volgen. En hij ruilde voor korte tijd met zijn Goese collega Van der Zaag van plaats. Als voorzitter van de HZ staat hij mede aan de wieg van een Zeeuwse universiteit. Net als Koole zal Mandos zijn Zeeuw se ervaringen benutten voor zijn poli- tiek-bestuurlijke werk in het CDA. „Ik zal niet nalaten om in mijn eigen omgeving te zoeken naar voorbeelden die ik in de partij kan gebruiken. Mijn geluid komt uit Zeeland. Couleur lo cale speelt altijd een rol. Dat is maar goed ook, gezien de verhoudingen in de landelijke politiek tussen de rand stad en de rest van Nederland. Zee land wordt ondergewaardeerd en daar moeten we vanaf." De provincie kan aardig profiteren van zijn bijbaan, voorspelt Mandos. Zijn toch al uitgebreide netwerk wordt alleen maar groter. „En het is altijd handig als je veel mensen kent." Bovendien is het CDA momenteel de grootste partij van het land, 'in kie zers en in leden', merkt hij fijntjes op. Mandos wil wel waarschuwen voor overschatting. „Ik zit daar natuurlijk voor héél Nederland. Koole heeft alle provincies 'even lief'. Hij steekt echter niet onder stoelen of banken dat hij zich ondanks een lang durig verblijf in Groningen en Zuid- Holland nog steeds Zeeuw voelt. „Mijn vormende jaren heb ik in Zee land doorgebracht." Dus als Zeeuwen zich tot hem wenden ('ik heb elke maandag telefonisch spreekuur'), zal dat niet tevergeefs zijn. Temeer daar zijn invloed 'tamelijk groot' is. In nauwe samenwerking met politiek leider Bos stippelt bestuur lijk leider Koole het beleid voor de toekomst uit. Belangrijk onderdeel daarvan is dat de Kamerleden twee dagen per week contact hebben met de regio die hen is tdegewezen. „De partij zal de volksvertegenwoordigers daarop afrekenen. Düs laat je als Zee land ook horen." Algemeen voorzitter van de SGP Ko lijn kampt binnen zijn partij nauwe lijks met vernieuwingsdrang. Tegen de stroom in houden de staatkundig gereformeerden vast aan oude tradi ties, zoals het principieel afwijzen van deelname van vrouwen aan de poli tiek. Met name als dat standpunt weer eens ter discussie komt, treedt Kolijn naar buiten. 'Verantwoording afleg gen', ook tegenover de buitenwacht, staat bij hem in hoofdletters geschre ven. „Je moet altijd je zwakte durven te tonen, zonder afbreuk te doen aan je principes." Met het Zeeuw-zijn heeft dat volgens hem niets te maken. Wel herkent hij karaktereigenschappen bij zichzelf die streekgebonden zijn. „Als je uit Zeeuws-Vlaanderen komt, heb je toch altijd de neiging wat op te kijken tegen mensen uit het noorden die ABN, Algemeen Beschaafd Neder lands, praten. Ik ben wat afwachten- der, terughoudender." Inspanningen om Zeeuwen of Zeeuw se onderwerpen extra onder de aan dacht te brengen doet Kolijn vanuit zijn positie als algemeen voorzitter niet. „De lijnen binnen onze partij naar de Kamerfractie waren en zijn kort." Kolijn kan het weten, hij is be halve partijvoorzitter ook voorzitter van de Zeeuwse SGP-Statenfractie. Kolijn zegt zich er ook niet op voor te staan dat hij uit Zeeland komt. „Het enige wat ik er persoonlijk van merk, zijn de grote reisafstanden." Voor het feit dat tegenwoordig verhoudingsge wijs veel Zeeuwen in de landelijke po litiek actief zijn, heeft hij een nuchte re verklaring. „Het zal een vorm van plichtsbesef zijn. Dat geldt ook voor mij. Ik kan niet gemakkelijk 'nee' zeg gen. Dat is een euvel waar ik vaker last van heb." Acht tot twaalf uur per week zou het partijvoorzitterschap hem kosten, zo was hem bij zijn aanstelling enkele ja ren geleden voorgespiegeld. „Mijn vrouw is daar later op teruggekomen, vertwijfeld. 'Bedoelden ze misschien acht uur per dag Soms haal ik dat in derdaad." Van een calvinistisch ar beidsethos bij Zeeuwen, waarvan Ruud Koole spreekt, wil Kolijn echter niets weten. Hoewel: „Het leven op het platteland, in een provincie als Zeeland, is toch anders. Molenaars, boeren, vissers, zij voelen de afhanke lijkheid van de natuur veel sterker. Ik geloof dat die afhankelijkheid zeker een rol speelt in hoe Zeeuwen in het le ven staan, ook in het politieke leven." Maurits Sep en Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31