1^ PZC Bl0f blijkt gewild cadeau Romy Meijer doodmoe maar dolblij Zin in zon met uitzicht op zee? Infoavond 17 Kabinet kapittelt gemeenten wegens verhoging lasten 23 t/m 30 Vaste voorzitter, minder veto 's en meer macht parlement Frankrijk levert vermeende terrorist niet uit Curasao wacht op jou! Reizen Daar moetje naar toe. nvesteer ïn kennis niversiteit Nederland Sportvissers bieden kabeljauw aan Vermeende gruweldaden in Atjeh Laatste stuiptrekking Excelsior Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Geslaagd 20c Buien CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 246e jaargang no. 141 zaterdag 14 juni 2003 los nummer 1,65 Historisch part n e r s VACATURE-INDEX rm|, exclusieve v "hl modeschoenen 2 HALEN 1 BETALEN OF 30% KORTING extra. 17 juni presentatie 19.00 uur J Vanmiddag weinig zon en enkele buien, vanavond weer snel opklarend. Maxima ongeveer 20 graden. Grondwet EU krijgt brede steun doorïon van Lierop on Patrick Sel bach BRUSSEL - Europa krijgt over enkele jaren een ei gen grondwet, die ook voorziet in meer besluit vorming tussen lidstaten bij meerderheid en grotere invloed van het Europees Parlement. Nationale parlementen mogen bovendien aangeven, wanneer zij vinden dat de Europese Unie zich niet met bepaalde zaken moet bezighouden. Verder kan een eurosceptische lidstaat als bijvoorbeeld Groot-Brittannië, zich makkelijker uit de EU te- ragtrekken. Daarvoor bestaat brede steun binnen de Europese Conventie, die gisteren haar werk als voor bereider van de EU-grondwet afsloot. Alleen Spanje maakte voorbehoud, omdat Madrid niet wil dat het na 2009 minder stemmen krijgt voor zaken waarvoor dan geen veto meer geldt. De Europese regeringsleiders moeten nu vanaf volgende week de ontwerpgrondwet van de Conventie omzetten in een tekst waarover de nationale parle menten of bevolkingen in refe renda zich moeten uitspreken. Daarvoor zullen zij naar ver wachting tot maart 2004 de tijd nemen. De voorzitter van de Conven tie, de Franse oud-president Giscard d'Estaing, noemt het DEN HAAG - Frankrijk wil de van terrorisme verdachte Alge rijn Rodoin Daoud niet uitleve ren aan Nederland. Officieel omdat 'er problemen zijn met rijn identiteit', zegt de Franse onderzoeksrechter Jean-Louis Bruguiere. Maar in Frankrijk is ook grote beroering ontstaan over twee processen tegen terroristen in Nederland, die beide hebben geleid tot vrijspraak. Het openbaar ministerie in Ne derland heeft om uitlevering van de 26-jarige Algerijn ge vraagd. Het Openbaar Ministe rie ziet Daoud als hoofdver dachte van de groep van twaalf bannen die vorige week door de Rotterdamse rechtbank wer- den vrijgesproken van het re- cruteren van jongeren voor de jihad. De Algerijn ontsnapte in juni 2002 uit de Koepelgevangenis in Breda, door lakens aan elkaar te knopen. Eind 2002 werd hij in Parijs gearresteerd, waarna Ne derland om zijn uitlevering vroeg. Onderzoeksrechter Bruguiere, die in Frankrijk alle terreuron derzoeken leidt, vindt dat het rijd wordt dat Nederland na de recente vrijspraken zijn wetge ving aanpast. Het OM zegt offi- deel nog niets te weten van de Franse weigering. „Maar als de Pransen Daoud strafrechtelijk willen vervolgen, hebben wij daar geen moeite mee", aldus een woordvoerder. GPD Advertentie £:HTE MAK6LAAS. 0,18 616617 Advertentie Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse 2e katern pagina 20 resultaat van de bijna zestien maanden opererende denktank 'positief en historisch'. De tekst voorziet in de aanstel ling van een vaste voorzitter voor de toppen van Europese re geringsleiders vanaf 2006 of 2009. Die mag zich dan ook Eu ropees president noemen. Rond die tijd krijgt de EU ook een vas te 'minister' van Buitenlandse Zaken, die tevens zitting heeft in de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de unie. De commissie bestaat uit hoog uit vijftien leden, met een voor zitter die wel meer bevoegdhe den krijgt. Verder komen er ongeveer vijftien assistent commissarissen of EU-staats- secretarissen zonder stemrecht. Op gebieden als buitenlands be leid, defensie en belastingen blijven op verzoek van de Brit ten veel veto's gelden. Neder land wil dat veto's blijven be staan voor bepaalde delen van het strafrecht, om het eigen drugsbeleid te beschermen, en de besluiten over de Europese begroting. Dat moet nog wor den geregeld in een aparte lijst met Europese bevoegdheden. Daarvoor zal de Conventie dit na j aar nog enkele malen bij een- komen. Ook moet er dan nog een oplos sing komen voor het Nederland se bezwaar dat Spanje in de laatste opzet tot 2019 de Euro pese begrotingspolitiek voor een groot deel kan blijven dicte ren. De Duitse bondskanselier Schroder zei gisteren dat hij de bepalingen over de veto's op het gebied van buitenlands en vei ligheidsbeleid nog aangepast wil zien. ANP pagina 4: nationale uitverkoop Het optreden tegen de ondergaande zon viel gisteravond goed bij de veertigduizend bezoekers aan de Brouwersdam. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Zon, zee, een Zeeuwse band en een luie stoel. Dat wa ren de ingrediënten gisteravond van het gratis concert van Blof aan de Brou wersdam. Het concert, een cadeautje van de jarige Stichting Renesse aan de bevolking van Schouwen-Duiveland, trok naar schatting ruim 40.000 bezoe kers. Het was rijp en groen, jong en oud door elkaar wat naar de Brouwersdam was gekomen om het muzikale verjaardags feestje van de Stichting Renesse mee te vierenEen mengeling van trouwe Blef- f ans en mensen die eigenlijk anders niet zo snel naar een popconcert gaan maar nu zwichtten. En daar geen spijt van kregen. „Er is een geweldige sfeer", zegt brand weerman Rens Vermeer.,Het is publiek van 3 tot 72, het zit allemaal door el kaar. Er wordt gevoetbald, met de kin deren gespeeld, geweldig." Woorden waar politieman John van Tol zich he lemaal in kan vinden. „Het begon hier om vijf uur vanmiddag al vol te stromen en nu, rond negen uur 's avonds komen er nog steeds mensen. En ontzettend veel bekenden. Het is allemaal Schou wen wat hier zit. Een echt Schouws fa miliefeest." De enorme toeloop was er de oorzaak van dat het concert van Blof niet zoals gepland om negen uur, maar om half tien begon. De teleurstelling („Verve lend dat wij op tijd waren, maar nu toch foto Dirk-Jan Gjeltema moeten wachten") verdween als sneeuw voor de zon toen de bandleden het podium opkwamen en de eerste to nen klonken. Met nummers als Blauwe Ruis en uiter aard De Zeeuwse Kust kreeg Blof het publiek in no time op de benen. De band speelde niet alleen de bekende hits, maar ook werk van het nieuwe album. Blof-roadmanager Sylvia Snel steekt een pluim op de hoed van de organisa tie, voor het overgrote deel vrijwilli gers. „Perfect gedaan, petje af." door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Ik ben dood moe, ik wil graag een tijdje met rust gelaten worden." Romy Meijer uit Terneuzen is dolblij, maar oververmoeid. Daarom weigert zij verdere uitleg over haar arrestatie door de Turkse politie inzake drugssmokkel. Donderdag werd het meisje vrijgelaten, gistermiddag keer de ze vanuit Turkije terug in Terneuzen. Het Terneuzense meisje werd dinsdag in de Zuid-Turkse bad plaats Alanya opgepakt door de Turkse politie. Samen met zes andere Nederlandse toeristen en zes Turken zou zij betrokken zijn bij het smokkelen van 24 ki lo heroïne. Donderdag werden twee vrouwen, onder wie Romy Meijer, vrijgelaten. De twee werden door de Turkse instan ties vrijgesproken van betrok kenheid bij de drugszaak. Romy verliet het land zo snel mogelij k. De Terneuzense scholiere land de in de nachtelijke uren op Ne derlandse bodem en werd door haar moeder Ingrid op Schiphol opgewacht. Bij thuiskomst in Terneuzen geeft Ingrid Meijer in eerste instantie aan dat haar dochter geen behoefte heeft aan het geven van uitleg. „Er is de laatste dagen al zoveel onzin ge schreven. Ze wil met rust gela ten worden. Nog geen seconde later bedenkt het meisje zich. „Ik ben on schuldig, ik wist helemaal niets van die drugs af", reageert ze emotioneel. ,,Ik ben nu dood moe en wil rust. Natuurlijk ben ik wel hartstikke blij, wat denk je!" Het 17-jarige meisje heeft voor alsnog geen zin om verder te verhalen over haar benarde Turkse avontuur. Wel wil ze nog kwijt dat haar reisgenoot en voormalige baas Eli Celikli, die eveneens werd vrijgelaten, ook is teruggekeerd in Terneuzen. Advertentie Advertentie OPRIL GROTE MARKT 1, GOES Opleidingen Techniek Opleidingen Nautisch Deeltijdopleidingen Contractonderwijs Informatie: Maandag 16 juni 2003 19.00 - 21.00 uur Oude Veerhavenweg 3 in Vlissingen, tel.: (0118) 5588 00 inforr#a4«Èj —avond Alleen deze reisgenoot kende ze, de aangehouden vrouwen uit Schiedam en Rotterdam leerde zij pas tijdens haar vakantie in hotel Thalya in Antalya kennen. Romy werkt als invalkracht in pizzeria Bella Italia op de Markt in Terneuzen. Na haar eindexa men vmbo kreeg Romy de reis aangeboden door haar baas, omdat ze 'zo goed had gewerkt'. Celikli heeft de zaak begin april verkocht, Romy bleef bij de nieuwe eigenaar in dienst. Sug gesties dat Romy door alle toe standen de uitreiking van haar vmbo consumptief-diploma heeft gemist, worden door P. Baecke van scholengemeen schap De Rede in Terneuzen ontkend. De diploma's worden 25 en 26 juni uitgereikt. Haar naam prijkt overigens niet op de lijst van geslaagden: Romy heeft een herexamen Nederlands. Advertentie Elke week in de zaterdagkrant Advertentie Studiecentrum Vlissingen, Edisonweg 4, (Hogeschool Zeeland), 0118-489700 Sportvissers schieten flink onder de duiven van beroepsvis sers, door op eigen houtje kabeljauw aan te bieden op de vis- afslag in IJmuiden. De visserij-organisaties zijn laaiend en spreken van oneerlijker concurrentie. Maar volgens De Algemene Inspectiedienst mag ieder die dat wil zijn vis te koop aanbieden. De mensenrechtenorganisatie Komnas Han beschuldigt het Indonesische leger van gruweldaden in Atjeh. Ten minste acht mensen, onder wie twee jongens, zijn stand rechtelijk geëxecuteerd, aldus het rapport, dat is ge baseerd op getuigenverklaringen. Zijn de laatste dagen van Ex celsior in de eredivisie ook de laatste dagen van Adrie Kos terbij Excelsior? Koster weet het zelf ook niet. Degradatie kan alleen nog door een won der vermeden worden. Gis teravond won zijn ploeg wel iswaar met 3-2 van koploper Volendam, maar het zijn toch de laatste stuiptrekkingen van een promoven dus die bijna degra dant is. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17 en 19; examens: 23, 24, 25, 26, 27, 28 en 29; re portage: W1, W2, W3, W4 en W5; wonen: W9, W11 en W13; reizen: W17 en W19. door Hans van Soest i DEN HAAG - Het kabinet gaat binnenkort met de gemeenten en waterschappen om de tafel zitten om opheldering te vragen over verhoging met gemiddeld 7 procent van de lokale belas ting en heffingen. Het gaat om een forse stijging van onder meer de OZB, reini gingsheffing, rioolrecht, water schapsomslag en verontreini gingsheffing. Dit blijkt uit de zogeheten Lokale Lasten Moni tor 2003, die het kabinet begin volgende week openbaar maakt. Het kabinet is geschrok ken van de forse stijging van de gemeentelijke belastingen. In een tijd waarin de burgers wordt gevraagd met wat minder genoegen te nemen, komt dit het kabinet slecht uit. Te meer daar gemeenten dit jaar meer geld krijgen van de rijksoverheid om hun financiële huishouding op peil te houden. Volgens staats secretaris Wijn (Financiën) is het dan ook 'vreemd' dat de ge meenten desondanks hun belas tingen zo hebben opgeschroefd. Volgens Wijn moet worden voorkomen dat gemeenten de komende jaren hun tekorten nog meer afwentelen op de bur ger en het bedrijfsleven opzade len met nog hogere belastingen en heffingen. Bijvoorbeeld wanneer het gebruikersdeel van de OZB wordt afgeschaft. Behalve aan de gemeente, is de burger ook meer geld kwijt aan de provincie. De belangrijkste heffing van de provincies, de op centen van de motorrijtuigen belasting, is dit jaar met 9,4 pro cent gestegen ten opzichte van vorig jaar. GPD Advertentie PZ< KRANT voorletters: m/v :JD noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000019" tl noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 20,50). r: per kwartaal met automatische incasso 55,10). c per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) WKÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊ1 De vlag en tas in top. Vandaag in de bijla ge Geslaagd: alle leerlingen, die deze week hoorden dat ze geslaagd zijn voor hun examen. En een serie portretten van studenten, die hun heil buiten de pro- ncie hebben gezocht. Zien Let zitten om terug te komen naar Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1