Volleyballers kansloos voor finale Alleen psv heeft Agassi weer eerste op wereldranglijst geen geld gevraagd aan de gemeente Kneuterige sport bestaat al honderd jaar 17 trainer van Excelsior lijkt afhankelijk van besluit Feyenoord Van Grunsven leidt na eerste onderdeel NK Hapoel wil spelen op het Kasteel zaterdag 14 juni 2003 Excelsior verrast leider Volendam Andere insteek Schuld Kezman is akkoord met Majó Vertrek Kalou is bespreekbaar Waterpoloërs elfde na overwinning Wielinga kijkt uit naar echte werk Transfer Van de Paar van de baan Woest Zakenman Toekomst Adrie Koster onzeker quarry van der Hooft ROTTERDAM - Hij werkte vijf :aar lang in relatieve rust aan een jeugdig en talentvol elftal, dat onder zijn leiding uiteinde lijk de stap naar de eredivisie maakte. Adrie Koster werd ge roemd om de resultaten en het aantrekkelijke voetbal, maar nadat Excelsior officieus degra deerde naar de eerste divisie, stak een storm van kritiek op. Het kan best zo zijn, dat een Jaar spelers geen vertrouwen meer in me heeft", zegt Koster. Ik kan ze nu eenmaal niet alle 22 tevreden houden." Een dergelijk antwoord past welbij Adrie Koster. De geboren Zeeuw zal zijn spelers niet snel afvallen en is ook kritisch op zichzelf. Koster staat bekend als een vriendelijke, rustige man wiens vakmanschap door Excelsior werd beloond met een ROTTERDAM - Volendam heeft gisteravond de kans laten liggen om nog ruimer afstand van de concurrentie te nemen. Op Woudestein verloren de fa vorieten in groep B voor promo tie naar de eredivisie met 3-2 van Excelsior. Prettige bijkomstigheid voor Volendam was het puntenver liesvan Emmen tegen Heracles. De Heen en Weer lag al afge meerd, klaar voor vertrek naar de overkant, die eredivisie heet. De ploeg kan elk moment in stappen, maar de weg naar pro motie lijkt na het verlies even wel langer dan was voorzien. Of Volendam de eredivisie haalt zullen de twee resterende wed strijden moeten uitwijzen. Lu poule A handhaafde FC Zwolle zijn leiderspositie met een3-2-zege bij Go Ahead Eag les. Helmond Sport is de enig overgebleven concurrent na de 3-1-zege bij Den Bosch. Roy Hendriksen opende in de twee deminuut de score namens Hel mond Sport. NIJMEGEN - Lopen doet ze nog moeizaam, paardrijden deson danks als vanouds. Na bijna een halfjaar afwezigheid maakte Anky van Grunsven gisteren niet twee paarden haar rentree inde dressuurring. Met één, Ge- stion Salinero, klasseerde ze zich na het eerste onderdeel me teen als nummer één. De olympisch kampioene van Sydney bewees daarmee ten overvloede de beste te zijn. In elk geval van Nederland, mis schien straks ook wel weer van de wereld. Het volgende grote doel is Hickstead, waar in au gustus het Europees kampioen schap plaatsvindt. Daarna wacht Athene, de stad van de Olympische Spelen van 2004. Bij een val van het paardtij dens een training, brak Van Gruns ven begin dit jaar haar boven been. Ze was net op weg terug te keren naar de internationale top, na in 2000 afscheid te heb ben genomen van de topper Bonfire. De amazone uit Erp leidde inmiddels alweer in de stand van de wereldbeker, met de jonge paarden Salinero en Krack. Van Grunsven was niet de enige die op park Brakkenstein haar rentree maakte. Ook de nummer (wee en drie, Ellen Bontje en Ar jen Teeuwissen, deden dat. Bei den in tegenstelling tot Van Grunsven als gevolg van een blessure van hun paard. Teeuw issen was door een keeloperatie van Goliath sinds november Met meer in de ring verschenen. Zijn (voorlopige) derde plaats kwam dan ook uit het niets val len. ANP contract voor onbepaalde tijd. Het is echter nog maar de vraag of hij ook volgend seizoen trai ner is van Excelsior. Grote broer Feyenoord zou in John Metgod of Mario Been zijn vervanger al klaar hebben staan. De toe komst van Adrie Koster is daar door nog in nevelen gehuld en hij wil er zelf niet al te veel woorden aan vuil maken. ,,Ik richt me voorlopig op de laatste wedstrijden in de nacompetitie en daarna zien we wel wat er ge beurt." De hernieuwde kennismaking met de eredivisie leek na zestien jaar afwezigheid een succes te worden. Excelsior speelde fri vool, aanvallend en aantrekke lijk en verzamelde voor de winterstop achttien punten. Daarna zakten de Rotterdam mers echter als een pudding in elkaar en wisten nog slechts vijf schamele punten te verzamelen. Volgens Adrie Koster was de be droevende terugval aan ver schillende factoren te wijten. „Na de winterstop kregen we met langdurige blessures van belangrijke spelers te maken. Daardoor hebben we wat om zettingen moeten doen en kwa men we in die neerwaartse spi raal terecht. Op het moment dat die geblesseerden terugkwa men konden we het niet meer ombuigen, omdat ook zij ritme misten. Daarnaast kregen veel spelers met vormverlies te ma ken en we verloren een paar keer in de laatste minuten door per soonlijke fouten. Het was alle maal net niet. Als je vaak met één doelpunt verschil verliest, is het moeilijk om zo'n jonge ploeg weer terug op de rails te krijgen. We hebben echter wel bewust voor die jeugdigheid gekozen. Dat is ook het verschil met an dere clubs. Door de samenwer king met Feyenoord werken we bij Excelsior met een andere in steek." Ondanks het aantrekken van enkele ervaren spelers (verdedi ger Ferry de Haan, de Koreaan se middenvelder Nam-Il Kim en spits Mark Nygaard) kwam er geen verbetering in het spel van Excelsior. „Zij konden het tij ook niet keren", zegt Koster. „Dat knaagde aan het vertrou wen en daardoor gingen we ver krampt voetballen. In de eerste helft van de competitie waren we aan het opleiden én preste ren. Daar is na de winter hele maal niets meer van terecht ge komen. Je hebt ervaren jongens nodig, die ervoor zorgen dat niet iedereen in de laatste minuten blind naar voren rent. Maar dat is een les voor de volgende keer, mocht je opnieuw promoveren. Dan moeten we op zoek naar de juiste mix van jong en oud." Adrie Koster legt de schuld niet alleen bij de spelersgroep, maar steekt de hand ook in eigen boe zem. „Ik kijk altijd kritisch naar mezelf. Als trainer analyseer je iedere wedstrijd en kijk je wat er goed en fout is gegaan. Natuur lijk heb je dan momenten waar bij je denkt: had ik het niet beter zo of zo moeten doen. Dus ook ik heb dit seizoen fouten ge maakt." De eerste vijfenhalf jaar bij Ex celsior waren volgens Koster fantastisch, maar aan het afge lopen halfjaar hield hij een wrange nasmaak over. De doel stelling om zich met Excelsior te handhaven, haalde de trainer niet en nu rest de vraag wat voor veranderingen Feyenoord wil doorvoeren bij de satellietclub. De spelersgroep zal waarschijn lijk veel mutaties ondergaan en wellicht geldt hetzelfde voor de technische staf. Adrie Koster laat echter door schemeren ook volgend seizoen bij Excelsior te willen werken. „We zullen een zo sterk mogelij ke selectie moeten samenstel len, dat is denk ik logisch. Het streven is om opnieuw een rol van betekenis in de eerste divi sie te spelen. Via het winnen van een periodetitel of misschien doen we wel mee om het kampi oenschap." Adrie Koster volgt de verrichtingen van zijn club Excelsior tegen Volendam gespannen vanaf de bank. Naast hem zit zijn assistent André Hoekstra (rechts). foto Michel Bierhuizen/Cor Vos EINDHOVEN - PSV-topscorer Mateja Kezman vertrekt naar Barcelona als Jordi Majó morgen wordt gekozen tot voorzit ter van de Catalaanse club. Zowel PSV als Kezman zelf heeft hierover een akkoord bereikt met de presidentskandidaat. Ook wanneer Majó niet wordt gekozen, bestaat er een kans dat de Serviër volgend seizoen in Nou Camp speelt. PSV- manager Frank Arnesen bevestigt dat er sprake is van een 'principe deal' tussen Majó, Kezman en de Eindhovense landskampioen. In Barcelona geldt Majó, een 53-jarige land bouwondernemer, als een grote outsider in de verkiezings strijd. Niettemin acht Arnesen de kans aanwezig dat de eredi visietopscorer óók naar Barcelona verhuist, als Majó niet wordt verkozen. Kezman heeft bij PSV een contract tot medio 2005. De Eindhovense club toonde zich bereid mee te werken aan een transfer, als de kandidaat-koper een goed bod op de spits zou uitbrengen. PSV zou van Majó zestien miljoen euro voor de eredivisietopscorer ontvangen. GPD ROTTERDAM - Feyenoord lijkt te willen meewerken aan een vertrek van Bonaventure Kalou. De Rotterdamse club praat volgende week met AJ Auxerre over een transfer. De Franse club zou met de 24-jarige aanvaller uit Ivoorkust al een con tract voor vier seizoenen zijn overeengekomen. Feyenoord vraagt voor Kalou, wiens overeenkomst in de Kuip volgend jaar eindigt, vier miljoen euro. De Afrikaan, die vijf jaar in de Kuip speelde, moet in Auxerre de opvolger worden van spits Olivier Kapo. GPD KRANJ - De Nederlandse waterpolomannen hebben gisteren het EK in Kranj afgesloten op de elfde plaats. In de plaat singswedstrijd won de ploeg met 7-4 van Slovenië. Uri, De Jong en De Bruijn scoorden allen twee keer, Havenga voegde daar een treffer aan toe. Nederland eindigde in de groepsron- de in groep A als zesde en laatste. Daarmee verspeelde Oranje kwalificatie voor het WK en bovendien de kans om zich via dat toernooi te plaatsen voor de Olympische Spelen van Athe ne 2004. ANP CHAMBERY - Opnieuw maakte Remmert Wielinga gisteren indruk in de Dauphiné Libéré. Een dag na zijn opmerkelijke prestatie in de eerste bergrit van de Franse rittenkoers voelde de Eindhovenaar in de door de Fransman Laurent Lef evre ge wonnen vijfde rit 'superbenen'. Lance Armstrong liep door een val vroeg in koers lichte averij op. De Amerikaan bereikte onder de schaafwonden als achtste de finish in Chambery, maar hield zijn voornaamste concurrent Iban Mayo pro bleemloos achter zich. Wielinga finishte in een groep kort achter de leider als 22e. ANP DEN HAAG - Kurt van de Paar speelt de komende twee jaar ondanks een mondelinge overeenkomst niet voor ADO Den Haag. De Belgische middenvelder van FC Twente is in Den Haag niet door de medische keuring gekomen. Het contract van Van de Paar (25) bij Twente loopt af. De speler en ADO waren mondeling een contract voor twee seizoenen overeen gekomen, op voorwaarde dat de Belg de keuring met goed ge volg zou doorstaan. De club meldt overigens niet wat er bij de medische keuring precies aan schortte. ANP door Vincent Ronnes VARNA - Met een beetje goeie wil kunnen enkele Nederlandse volleyballers nog iets positiefs zien in de afstraffing gister avond door de Bulgaren. Een eventuele overwinning vol gende week op Cuba zal toch niet meer baten om de finale van de World League te halen, dus zit er voor sommige 'grote jon gens' een extra vakantie in. Neemt niet weg dat er bepaald geen blije gezichten te zien wa ren na de 3-0-nederlaag (25-22, 25-18,25-18). Want wel degelijk was er het voornemen om de misstap van vorige week, een dubbele thuisnederlaag tegen de Bulgaren, recht te zetten. In de eerste set was daar ook nog alle kans toe. Maar vijf mooie scoringskansen tegen het einde van die boeiende set werden om zeep geholpen. In de tweede set werd snel duidelijk dat de geest was gebroken. „Er werden te veel onnodige fouten gemaakt", concludeerde een teleurgestelde Reinder Nummerdor na afloop. De kans op de finale is zo goed als zeker verkeken. Bondscoach Bert Goedkoop: „Dus is er al leen nog maar hun trots en eer die de spelers ertoe kan brengen om beter te spelen dan ze van avond hebben gedaan." Overigens was de nederlaag ze ker ook een verdienste van de Bulgaren, die gesteund werden door een zeer fanatiek - en ons portief - publiek. Volleyballen, vooral hard slaan, kunnen de Bulgaren al generaties lang, ze hebben er nu de dimensie van een soepele verdediging aan door Leo van de Ruit LONDEN - Andre Agassi heeft gisteren de eerste positie op de wereldranglijst weer overgeno men van Lleyton Hewitt. De wisseling gebeurde op Queen's in Londen door winst van de Amerikaan op de Belg Xavier Malisse en het verlies van de Au straliër tegen de Fransman Se- bastien Grosjean. Agassi oogde fitter dan ooit en stelde zijn kandidatuur voor Wimbledon. Het grasgrandslam begint 23 juni. Gisteren won de 33-jarige Las Vegas Kid met 6-4 7-5 in de kwartfinale van een verwoed tegenstribbelende maar kansloze Malisse: 6-4 7-5. „Het is verbazingwekkend dat ik dit voor elkaar krijg in deze fase van mijn loopbaan", sprak Agassi na afloop. „Ik doe niets anders dan m'n best. Het pakt elke keer geweldig uit." Hewitt verloor op Queen's voor de eerste keer in vier jaar. Gros jean, de Franse nummer één, ze gevierde met 6-3 6-4. De ont troonde Australiër joeg een nog niet eerder vertoonde vierde toernooizege op rij na. „Ik wist dat het nooit eerder vertoond was", zei Hewitt, „maar het ging niet alleen om de winst in deze partij. Ik zou er nog een paar hebben moeten winnen. Het is jammer, maar ach, drie op een rij is toch ook mooi?" In Halle stuntte de Zwitser Ro ger Federer. De favoriet voor zijn eerste triomf op gras liep in beide sets tegen de Marokkaan El Aynaoui een achterstand van 0-3 op. Beide keren boog hij om naar setwinst: 7-57-6. Achteraf gaf Federer een verklaring. „Met opzet heb ik de partijen hier vanaf de baseline gespeeld. Als ik straks op Wimbledon te gen een gravelaar of baseliner kom te staan, weet ik dat ik het spel heb om ze te verslaan, als ik het nodig heb." RTR toegevoegd. Bulgarije eindigde de voorbije decennia altijd wel ergens tussen de vijfde en tiende plaats op zowel EK's als WK's en mag zich nu gaan verheugen op de zoveelste deelname aan de World League-finale. Deze keer ook met dank aan een virus aan de andere kant van de wereld. De Chinezen moesten zich door de sars-epidemie terugtrekken uit de World League. Zo heel erg verrassend is de af wezigheid van Nederland in de finale niet. Ook in 1995 en 1999 ontbrak Oranje, dat na de ge boorte van de World League in 1990 er wel vier keer op rij bij was. Gezien de enorm zware kwalificatieroute is evenmin ondenkbaar dat Nederland niet naar de Olympische Spelen mag en dan wordt het ernstiger. De wereldtop raakt uit zicht. Oorzaak? De wedstrijd van gis teravond vertelt het verhaal. Het Nederlands team bestaat uit drie routiniers die af en toe de indruk wekken uitgeblust - zo men wil: oververmoeid - te zijn geraakt door een tiental ja ren van aaneensluitende club- en internationale competities. De rest van het team wordt ge vormd door jonge spelers die te lang talent blijven. Of die nog zo onervaren zijn dat van hen on benullige fouten worden geac cepteerd. Zoals bijvoorbeeld een oersimpele bovenhandse pass van 'rookie' Rob Bontje die hij over het net legde, panklaar voor de tegenstander. Goed koop: „De jongens die er nu al twee, drie jaar bij zitten, mag dat niet gebeuren. Toch gebeurt ook dat nog. Van Rob pik je dat nu nog wel. Maar straks op het Europees kampioenschap mag dat niet meer gebeuren." GPD Korfbal heeft een lekker kneuterig imago. Niet-korfballers (zij die tlat beeld levendig houden) doen er *aak lacherig over. Niet serieus te ne men, zo'n sport die alleen in Nederland M België wordt gespeeld en waarbij huus net zo belangrijk is als Henk. En waarbij de vrouwen nog in lange rokjes spelen, mannen mietjes zijn en er pas Rescoord kan worden nadat eerst een *es)e' gedraaid is. ovendien gaan ze de zaal in als het mten te koud wordt. En o ja, ze trou wen ook nog allemaal met elkaar. Rare sport dat korfbal... oeh houdt deze gemengde teamsport e' al ruim honderd jaar uit. Met alle gemak zelfs. In 1902 was er een handvol clubs in Amsterdam, nu zijn er honder den verspreid over het hele land. Het Koninklijk Nederlands Korfbal Ver bond (KNKV) heeft inmiddels 100.000 leden, dat is zelfs meer dan de basket - balbond en de handbalbond bij elkaar. Wellicht ook onbekend bij de critici: in 1920 én 1928 was korfbal een demon- stratiesport op de Olympische Spelen van respectievelijk Antwerpen en Am sterdam. Daarna kwam het er weliswaar niet meer op terug, maar toch. Nico Broek- huysen, de Amsterdamse leraar die in Zweden de sport ringboll zag en het in Nederland op een andere manier intro duceerde, was een gelukkig man toen hij in 1958 stierf. Zijn kindje was vol wassen geworden. Echter, toen diezelf de Broekhuysen in 1902 de lijnen van het korfbalspel uitzette, gaf hij de criti ci wel een (extra) stok om mee te slaan. Hij wilde dat zoveel mogelijk mensen tegelijk aan een wedstrijd konden mee doen. En dus creëerde hij naast een aanvalsvak en een verdedigingsvak ook een middenvak. Dan kon er met twaalf tegen twaalf gespeeld worden. Een heel mooie sociale gedachte, maar het middenvak was totaal nutteloos. Misschien was dat wel het toppunt van korfbalkneuterigheid: het 'hoe meer zielen hoe meer vreugd' woog zwaarder dan het functionele. Zelfs de korfballers zagen op den duur in dat het beter was om op het veld net als in de zaal te gaan spelen. In twee vakken dus. Want in het middenvak was je niets meer en niets minder dan een menselijk doorgeefluik van de ver dediging naar de aanval. Je stond min of meer wissel in het veld. Als de aanval bezig was, keek je toe. Als de verdedi ging het zwaar te verduren had, keek je toe. En als de bal van de verdediging naar de aanval moest, verstuurde je één pass en had je je werk gedaan. De korf ballers waren het in 1991 beu en schaf ten het middenvak af. En zo namen ze de niet-korfballers in elk geval één stok uit handen. Vandaag is dat kneuterige middenvak weer even terug. Omdat het feest is bij de bond. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het KNKV (op gericht op 2 juni 1903) wordt in het Olympisch Stadion in Amsterdam een veld van negentig bij dertig meter uit gelegd voor de interland Nederland- België. Voor oud-internationals welte verstaan. Zij hijsen zich in te kleine broekjes en vale shirts om nog één keer te laten zien hoe korfbal gedurende 89 jaar gespeeld werd. „We gaan even lek ker nostalgisch doen", kondigde bondsvoorzitter Cort van Dijk onlangs aan. Hij is zelf tienvoudig international en zal ook meedoen. „Maar daarna is het over met het middenvak. Het is vol komen uit de tijd." Roeland van Vliet van onze sportredactie i AMSTERDAM - Het afgelopen jaar hebben zeker 23 gemeenten in totaal 216 miljoen euro ver strekt aan hun plaatselijke voetbalclub. Dat bleek gisteren uit een inventarisatie van het blad Binnenlands Bestuur over de periode juni 2002 tot medio juni 2003. De geldelijke steun verliep via bepaalde constructies. Zo wer den gunstige leningen verstrekt en geld gestoken in stadions. Di recte steun is volgens Europese regels niet toegestaan. Het over zicht laat zien dat fors meer ge meentelijk geld naar de voet balclubs is gestroomd dan in de afgelopen jaren. Uit een recent rapport van het onderzoeksbu reau KPMG bleek dat in de laat ste tien j aar gemeenten ruim 3 0 0 miljoen euro in de voetbalsector stopten. Den Haag is van alle gemeenten koploper met een steun van 34,5 miljoen euro, die wordt gesto ken in de bouw van een nieuw stadion en infrastructuur. Daarna volgen Arnhem, dat 29,4 miljoen euro uitgaf ten be hoeve van Vitesse, en Utrecht dat FC Utrecht van een gemeen telijke lening voorzag. In totaal kwamen negentien ge meenten met hun steun boven de 1 miljoen euro uit. Rotterdam kwam zowel Sparta met 6 mil- j oen euro tegemoet als Excelsior met 1 miljoen. Den Bosch, Hel mond, Veendam en Oss kwamen met enkele honderduizenden euro's over de brug. Van de ge meente Haarlem is niet bekend hoeveel wordt bijgedragen aan een nieuw stadion HFC Haar lem. PSV in Eindhoven is de eni ge club in Nederland die niet aanklopt bij het gemeentebe stuur. Andere grote clubs zoals Feyenoord en Ajax zijn het af gelopen jaar evenmin op het stadhuis langsgeweest, maar kregen in het verleden reeds tientallen miljoenen steun. PvdA-raadslid L. Scholten uit Arnhem is gisteren overigens opgestapt uit woede over het aangenomen reddingsplan voor voetbalclub Vitesse en stadion Gelredome. De gemeenteraad van Arnhem ging donderdag nacht in meerderheid akkoord met de steun van bijna dertig miljoen euro voor het bijna fail liete Vitesse en Gelredome. „De gemeente meet met twee ma ten", vindt Scholten. „Mensen die van de leenbijstand leven, moeten aan tal van eisen vol doen om hun steun van soms 80 of 90 euro te krijgen. Als ze maar iets fout doen, krijgen ze geen krediet. Vitesse en Gelredome hebben al meerdere keren aan getoond dat ze niet op eigen benen kunnen staan en toch krijgen ze opnieuw een miljoe neninjectie. Dat kan ik niet aan de burger verkopen." De steenrijke zakenman Leon Melchior heeft op de valreep de ondergang van MW afgewend. De 76-jarige paardenhandelaar en oud-bestuurslid van de club saneert de resterende schulden last. De KNVB zal hierdoor de eer- stedivisionist wellicht alsnog een licentie geven. Daarover doet het begin volgende week uitspraak. ANP /GPD ROTTERDAM - Hapoel Tel Aviv wil zijn wedstrijd in de voorronde van de Uefa Cup spelen op het Kasteel van Sparta. Over het verzoek van de Israëlische club moeten de betrokken ministeries in Den Haag en burgemeester Opstelten van Rotterdam komende week een besluit nemen. Het gaat dan vooral om de veiligheidsmaatregelen. Israëlische clubs spelen hun thuiswedstrijden el ders in Europa wegens de gespannen situatie in ei gen land. Als Hapoel op Spangen mag spelen is dat op 14 of 28 augustus tegen een nog onbekende tegenstander. In de voorbereiding speelt de ploeg dan een oefen wedstrijd tegen Sparta. ANP Andre Agassi blaast even uit in de partij tegen de Belg Xavier Malis se. Stephen Hird/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17