De Ronde kweekt mossels in Ierland De deurwaarders krijgen het druk 7 Gesloten concern Procter Gamble streeft naar meer openheid Hemspoorboog nadert voltooiing het bedrijf profijt vrijdag 13 juni 2003 Hit Gesloten Reclame Nutreco schrapt 300 banen Belasting op netwerken dreigt Industriële productie daalt licht Univé halveert directie Omzetgroei winkels valt terug Witte hulp in huishouden populairder Recessie Groeimarkt Stress Gigant uit VS verovert Europa doorAchillePrick BOTTERDAM - Bijna iedereen kent de merken Pampers, Ariel, Dreft of de laatste kaskraker: Pringles. Veel minder bekend is je Amerikaanse multinational die achter deze supermarkthits schuil gaat: Procter Gamble. Een gesloten bolwerk ergens op het Amerikaanse platteland. Het concern heeft zelf nooit in de schijnwerpers willen staan, het ging altijd alleen om de mer ken", zegt Ronald van de Straat van Procter Gamble Neder land. „De merken moeten be kend zijn, want die liggen in de winkel. Maar de tijden zijn ver anderd. De moderne consument neemt daar geen genoegen meer mee. Die wil weten wie de pro ducent is achter de spullen die hij koopt. Hoe zit het met de mi lieuaspecten en kinderarbeid? Transparantie is steeds belang rijker. In Amerika noemen ze Procter Gamble weieens het Kremlin van de Midwest, van wege de geslotenheid. Dat moet veranderen." Procter Gamble is wereldwij d één van de grootste fabrikanten van huishoudelijke artikelen. De laatste grote hit zijn de Pringles-chips, een kaskraker en al goed voor meer dan een miljard dollar omzet per jaar. Wereldwijd heeft het concern, dat zo'n driehonderd merken voert, ruim honderdduizend werknemers in 160 landen in dienst. In Nederland werken zo'n 150 mensen, allemaal op het kantoor in Rotterdam. Ondanks de sombere economie wist P&G de financiële markten onlangs positief te verrassen. In het derde kwartaal van het ge broken boekjaar 2002-2003 werd 23 procent meer winst ge boekt: 1,27 miljard dollar. Ge durende de afgelopen drie jaar schrapte P&G zestienduizend banen. Het vrijgekomen geld werd deels gebruikt voor agres sieve reclamecampagnes. Daar lijkt het concern nu de vruchten van te plukken. Met de recente overname van het Duitse merk Wella (groot in haarverzorging) heeft P&G een nog steviger positie in Europa gekregen. Concurrenten als L'Oréal en Unilever kunnen de borst nat maken, menen ana listen. De groeiambities ma ken het noodzakelijk dat P&G meer openheid gaat tonen, want de mondige Europese consu ment wil informatie. Daarom kruipt P&G langzaam uit zijn schulp. Dat valt niet mee, want van oudsher is P&G een gesloten bolwerk. Die cultuur komt voor een deel ook voort uit het perso neelsbeleid van de Amerikanen. Bij het bedrijf werken vrijwel uitsluitend mensen die direct na hun studie zijn binnengehaald. „Bij Procter Gamble is altijd uitgegaan van de lange termijn, geen 'hire and fire'", zegt Ro nald van de Straat. „Niet omdat we bang zijn voor bedrijfsspio- nage, maar we willen geen Ame rikaanse elleboogcultuur. Wel warmte en persoonlijke groei, noem het maar een soort nestge- voel als je wilt. Het concern bestaat ook al 165 jaar. Van daaruit, geloven wijkunnen we innovatief zijn en blijven." De geslotenheid betekende ove rigens niet dat'er interne een heid bestond. Tot een paar jaar geleden werkten alle dochter maatschappijen zelfs geïsoleerd van elkaar. „In ieder land waar we zaten, deed iedereen alles zelf. Ariel werd in Nederland, maar ook in Frankrijk verkocht maar ze deden vrijwel niets samen. Dat zijn we gaan cen traliseren, zodat in veel lan den alleen een marketing- en verkoopafdeling overeind bleef." Maar centralisatie was ook niet het Ei van Columbus. „We had den bijvoorbeeld Ariel Hygiëne ontwikkeld, een extra hygië nisch wasmiddel. In Nederland een flop, maar in Groot-Brit- tannië en Frankrijk een succes. Ook bij reclames zie je soms dat ze er in het ene land gek van zijn, maar in het andere de televisie ervoor uitzetten. Dus hebben we marketing weer meer terugge bracht naar de landen. Een goed voorbeeld daarvan is de introductie van Pringles in Nederland. „Een ongelooflijk succes. In drie jaar tijd hebben we twintig procent van de markt weten te veroveren. Be halve dat het product kennelijk wordt gewaardeerd, komt dat denk ik vooral door een puur Nederlandse reclamestrategie. We hebben de chip eerst alleen via benzinestations en biosco pen op de markt gebracht. Pringles moesten geassocieerd worden met uitgaan, met fun. Later hebben we het pas naar de supermarkten gebracht. Hoe wel ze concurrenten zijn, heb ben de verschillende ketens de Pringles alle ruimte gegeven op de winkelvloer. Zij hadden een impuls nodig voor het stagne rende snacksegment. Met tien procent omzetgroei is Procter Gamble Nederland in Europa inmiddels het beste jongetje van de klas. „Pringles is daarin heel belangrijk." De succesvolle samenwerking met de supermarkten is ook een van de pijlers in het nieuwe bus- sinesplan. „Het is het eeuwige gevecht tussen supermarkt en producent: wie heeft de macht. Zonder producent geen super markt en andersom. Verkopers stonden lijnrecht tegenover in kopers. Wij zeiden: 'Dit is het product, verkoop het maar'. Dat kan niet met al die verschillen de supermarktformules. Boven dien maakten we geen gebruik van eikaars kennis. Als fabri kant hebben wij veel kennis over de consument, daar kun nen supermarktketens ook profijt van hebben. Daarom zit ten in onze verkooporganisa tie nu ook mensen van mar keting. Zo krijgen we meer in vloed op de manier hoe een product in de winkel wordt neergezet." GPD AMSTERDAM - Bij station Sloterdijk in Amsterdam is de Hemspoorboog bijna klaar. Reizigers uit noordelijke richting kun nen in de toekomst via deze route zonder overstappen naar Schip hol reizen. Naar verwachting zal eind dit jaar de eerste trein over de viaducten rijden. De Hemboog is een 3300 meter lange, dubbel- sporige verbindingsboog tussen de lijn Zaandam-Sloterdijk- Schiphol. De opdrachtgever voor de bouw is Railinfrabeheer. foto ANP AMERSFOORT - Nutreco schrapt driehonderd arbeidsplaat sen in de zalmverwerking in Noorwegen en Schotland. Tege lijkertijd heeft het voedingsconcern gewaarschuwd dat er over de eerste zes maanden van dit jaar verlies wordt geleden. De grootste last komt door een extra afboeking van 150 mil joen euro op de aankoop van Hydro Seafood uit 2000. Verder hebben de lage zalmprijzen, vooral in Europa, en de aanhou dende gevolgen van vogelpest een negatief effect op het half jaarresultaat, dat 5 augustus naar buiten komt. ANP DEN HAAG - Exploitanten van energie-en kabelnetwerken dreigen met belastingaanslagen op dit bezit te worden opgè- zadeld, wellicht zelfs met terugwerkende kracht. Dit kan het gevolg zijn van een uitspraak van de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege in Nederland bevestigde een uit spraak van een gerechtshof, dat ondergrondse netwerken als onroerend goed moeten worden behandeld. Dat betekent dat bij verkoop 6 procent overdrachtsbelasting moet worden be taald. Mogelijk kunnen de gemeenten er ook onroerende- zaakbelasting (ozb) over heffen. Kabelexploitanten als Casema en UPC, maar ook andere be trokkenen, zoals de Belastingdienst, studeren naarstig op de uitspraak van de Hoge Raad. ANP VOORBURG - De productie van de Nederlandse industrie is in april 0,8 procent gedaald vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. Ten opzichte van maart steeg de productie juist 0,8 procent. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral de voedings- en genotmiddelenindustrie heeft meer goederen gemaakt. Ook de aardolie- en rubberindustrie en de chemische industrie produceerden meer. In de overige bran ches kwamen minder spullen uit de fabriek rollen. ANP ZWOLLE - Univé Verzekeringen vermindert het aantal di rectiefuncties van acht naar vier. De verzekeraar wil zijn ei gen organisatie vereenvoudigen en de reorganisatie moet een kostenbesparing opleveren van 40 miljoen euro. De stap maakt deel uit van een ingreep die in totaal tweehonderd ar beidsplaatsen kost. De eerder aangekondigde reorganisatie wordt per 1 juli door gevoerd. Van de vertrekkende directieleden gaan twee de re organisatie begeleiden. Een krijgt een andere functie binnen het bedrijf en een ander is eerder dit jaar al vertrokken. Na dat vertrek is wel tijdelijk een financieel directeur aangesteld. Er is al een akkoord met de vakbonden over reorganisatie. ANP VOORBURG - Winkeliers hebben in maart 0,6 procent min der omzet gedraaid dan in dezelfde periode vorig jaar. De ver kopen namen af doordat de samenstelling van de koopdagen in maart ongunstig uitpakte. Daarnaast vielen de aankopen voor Pasen, in tegenstelling tot vorig jaar, niet in maart. Uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepubliceerd, blijkt verder dat de winkeliers in het eer ste kwartaal 1,9 procent meer omzet hebben gedraaid in ver gelijking met die periode in 2002. De omzetgroei is een stuk minder dan in de eerste maanden van 2002, toen de verkopen van winkels nog met 3,6 procent stegen. ANP DEN BOSCH - Steeds meer mensen laten hun huishouden doen door een gesubsidieerde witte hulp. Dit komt door een versoepeling van de rege ling Schoonmaakdien sten Voor Particulieren (SVP). Dat heeft de Onderne mersorganisatie Schoon maak- en Bedrijfsdien- sten (OSB) gisteren ge zegd. Volgens E. Roozen, woordvoerder van OSB, waren er eind vorig jaar duizend huishoudelijke hulpen via de SVP-rege- ling aan het werk. Op de helft van de inventarisatie over het eerste kwartaal van dit jaar telt de organi satie al 850 witte schoon makers. Roozen gaf geen voorspelling voor het to taal aantal arbeidscon tracten in de eerste drie maanden. Op 1 januari is het aantal uren dat een witte hulp minimaal moet werken om subsidie te krijgen verlaagd van vijftien naar twaalf uur. Ook hoeven zij minder lang werkloos te zijn om voor de regeling in aanmerking te komen. Hierdoor is volgens de OSB het aantal potentiële SVP-medewerkers flink gegroeid. Volgens de OSB heeft de groeiende werkloosheid als gevolg van de recessie bijgedragen aan de stij ging van het aantal men sen dat als witte schoon maker aan de slag wil. De vraag naar huishoudelij ke hulpen blijft volgens de organisatie ondanks de recessie onverminderd hoog. De SVP is in 1998 door de overheid in het leven ge roepen om langdurig werklozen aan een regu liere baan te helpen en om zwart werk in de huishou delijke hulp tegen te gaan. Daarnaast heeft een witte werkster in tegenstelling tot iemand die zwart werkt onder meer recht op vakantiedagen, zieken geld en pensioenopbouw. ANP P door Inge Heuff BRUINISSE - De Bruse broers André en Theun de Ronde heb ben hun vleugels uitgeslagen. Sinds kort zijn zij eigenaar van een Ierse vissersboot, waarmee op de Ierse Zee op mossels wordt gevist. Hiermee nemen zij een voorschot op de evaluatie van het mosselbeleid dat dit najaar bekend wordt gemaakt. „De Nederlandse mosselkwekers worden links en rechts door de buitenlandse vissers ingehaald. Wil je nog goed kunnen concur reren, dan moet je het wel ver derop zoeken." Het gaat niet geweldig in de Ne derlandse mosselvisserij. De productie van de laatste tien jaar bedraagt de helft van de tien jaar ervoor, weet André de Ronde te melden. „Op de Wad denzee mag op de droogvallen de banken niet meer geoogst worden. Die zaadval moet blij ven liggen voor de wadvogels. Dat betekent dat we nog krap de helft aan zaadvalgebied over houden. Daarnaast is er de laat ste jaren slechte zaadval ge weest." André en zijn broer Theun de Ronde zijn mosselkwekers in hart en nieren, net als hun va der, grootvader en overgrootva der. Ook hun zoons, André heeft er twee en Theun een, willen de zee op.Tot op heden hebben de vissers nog niet echt last gehad van de productievermindering, omdat de prijzen telkens na venant stijgen. Maar André en Theun voelen de bui aankomen. naam: De Ronde beheerdochters: De Ronde BV, W. Bom BV, Riverbank Mussels Ltd plaats: Bruinisse sinds: 1998 aantal werknemers: 7 en enkele Ierse oproepkrachten „We zien dat andere Europese landen wel vrij het mosselzaad kunnen opvissen, dat regerin gen het zelfs stimuleren, waar door hun productie op peil blijft of toeneemt." Stond Nederland tot een jaar of vijf geleden als tweede mossel producent achter Spanje, tegenwoordig haalt het buiten land links en rechts in. Duits land is al jaren een grote concur rent en Groot-Brittannië en Ierland zijn daar bij gekomen. De Spaanse mossel wordt, net als de Franse mossel, alleen voor de thuismarkt gekweekt. „De Fransen kijken bij import puur naar de prijs, daar komt de Ne derlandse mossel allang niet meer aan bod." Dit najaar wordt het Neder landse schaaldierenbeleid ge- evalueerd. De Ronde: „Ik hoop natuurlijk dat er een waterdicht en langlopend beleid uitkomt, zoals dat in Duitsland gevoerd wordt. Met een stabiele produc tie van honderd miljoen kilo mosselen per jaar. Daar kun je als ondernemer op inspelen en investeren. Maar gezien de in vloed van de milieuorganisaties ben ik er niet gerust op." De afgelopen jaren moesten de mossel vissers elk jaar opnieuw een vergunningaanvraag indie nen om het zaad op de mossel- banken in de Waddenzee op te vissen. Vrij wel altij d werden die aanvragen aangevochten door milieuorganisaties als de Wad denvereniging, die het zaad wil len behouden als voedsel voor bijvoorbeeld de eidereenden. Vaak werden die vergunningen zo laat toegekend dat het groot ste deel van het mosselzaad al verwaaid was. „Er zijn banken waarvan je weet dat de zaadval zo weer weg is. Daar hebben ook de vogels geen plezier aan. Er wordt veel mosselzaad ver speeld in Nederland." Redenen genoeg dus voor de beide broers om zich te oriënte ren op mogelijkheden voor expansie in het buitenland. De broers oriënteerden zich daarom op Ierland. „Groot- Brittannië en Ierland hebben een vergelijkbare bodemcul tuur", legt De Ronde uit. „Ier land is overzichtelijker om te benaderen dan het veel grotere Groot-Brittannië. We liepen al gauw tegen een bedrijf op in Wexford in Zuid-Oost-Ierland, waarvan de eigenaar wegens gezondheidsproblemen wilde stoppen." De broers besloten Riverbank Mussels Ltd te ko pen en onder te brengen in De Ronde Beheer. Daar was al eer der het mosselbedrijf uit Yerse- ke W. Bom BV met het schip de Ye 50 onder gebracht en hun ei gen De Ronde BV met de Bru 27 en Bru 72. „Het aantal mossel kwekers is de laatste jaren sta biel gebleven en ligt rond de tachtig. Alleen waren het vroe ger allemaal individuele bedrij ven en nu is het gros gekocht door collega's en ondergebracht in een beheergroep." Ierland is een groeimarkt wat de mosseik week betreft. Er zijn ge bieden waar nog maar net ge kweekt wordt; nog lang niet alle mogelijkheden worden benut. door Brenda van Dam DEN HAAG - De helft van de Nederlanders laat een rekening het liefst zo lang mogelijk lig gen. Zo'n twee proeent van de huishoudens is eigenlijk altijd te laat. Nederlanders betalen vaker te laat dan twee jaar gele den en het ziet er naar uit dat ons betalingsgedrag de komende tijd zal verslechteren. Dit blijkt uit een onderzoek van Groep Gerechtsdeurwaarders Nederland (GGN) en Intomart. Opvallend detail: ruim één mil joen huishoudens wel eens te maken gehad met een incasso bureau of een deurwaarder. Laat of te laat betalen komt voor in alle inkomensgroepen. De recessie speelt daarbij abso luut een rol. Door de verslechte rende economische situatie hebben steeds meer mensen (tij delijk) onvoldoende geld en worden rekeningen minder snel betaald. Hogere inkomensgroe pen hebben weliswaar voldoen de geld op de rekening, maar weer geen tijd om hun admini stratie bij te houden. Daarnaast Vissers Theun en André de Ronde (r) op de Bru 27. Zij nemen een voorschot op de evaluatie van het mosselbeleid dat dit najaar bekend wordt gemaakt en gaan op de Ierse Zee mossels vissen. foto Dirk-Jan Gjeltema Toch hebben de broers gekozen voor een gebied waar sinds de jaren zestig al gekweekt wordt. „We sturen het bedrijf vanuit Nederland aan, al zitten we vaak ook in Ierland, zoals Theun nu", legt De Ronde uit. „We zitten liever safe met perce len die hun waarde bewezen hebben, dan dat we nieuwe ge bieden ontwikkelen. Daar heb ben we de mogelijkheden niet voor." Riverbank Mussels Ltd. bestaat uit een schip, de voormalige Ye 58, twee vaste bemanningsle den, enkele oproepkrachten en heeft 240 ha aan percelen. „Dat is voor Nederlandse begrippen een groot bedrij f, maar voor Ier land een van normale omvang", weet De Ronde. „Er is daar vol op ruimte. De percelen worden ook minder dicht bezaaid." De oogst gaat traditioneel naar Frankrijk, maar De Ronde denkt ook aan Nederland te gaan leveren. „We zijn gewend aan de hoogste bieder te verko pen. Dat wordt voor Ierland niet anders." is er nog een flinke groep die aangeeft de rekeningen gewoon uit gemakzucht te laten liggen. „Geldproblemen is in ongeveer eenderde van de gevallen oor zaak van te laat betalen", zegt Peter Taks, directeur van GGN, de grootste gerechtsdeurwaar dersorganisatie in ons land. „We zien verder ontzettend veel non chalance. Mensen hebben ken nelijk andere prioriteiten dan hun betalingen goed afhande len. Vroeger werd er bijvoor beeld in mei en juni als het vakantiegeld binnenkwam, spontaan extra afgelost op schulden. Nu gaan de mensen op vakantie en die schulden komen later wel." Het zijn vooral de losse facturen zoals die van de telecom- of postorderbedrijven die als eer ste blijven liggen. Als de beta ling uitblijft, dan zaleen bedrijf uiteindelijk een gerechtsdeur waarder of incassobureau in schakelen. Een beëdigd gerechtsdeurwaar der is, in tegenstelling tot een in cassobureau, bevoegd om de gang naar de rechter te maken. Dat is echter zelden de eerste stap. Een deurwaarder zal in opdracht van een schuldeiser in eerste instantie telefonisch of schriftelijk contact opnemen om de vordering te laten vol doen of otm een betalingsrege ling te treffen. In meer dan de helft van de gevallen heeft dit minnelijke traject, zoals dat formeel heet, direct effect en wordt de openstaande rekening alsnog betaald of wordt er een afbetalingsregeling getroffen. In de overige gevallen begint het wettelijke traject is een gang naar de rechter noodzakelijk. Als deze uitspreekt dat de vor dering voldaan moet worden, dan heeft de debiteur eerst een paar dagen de tijd om te betalen. Gebeurt dat niet, dan kan er bij voorbeeld beslag op loon of uit kering gelegd worden, of zal de inboedel geveild worden om de schulden te kunnen voldoen. „Een brief van een deurwaarder kan behoorlijk wat stress ople veren", aldus Taks. „Veel men sen laten de brief dan maar on geopend. Begrijpelijk, maar ook onverstandig. Want het pro bleem lost zich niet vanzelf op." De achterstanden hopen zich op en de inschakeling van een deurwaarder brengt extra kos ten met zich mee. Bij een beta lingsachterstand van zo'n 4000 euro bijvoorbeeld moet 545 euro incassokosten betaald worden. Bij een gang naar de rechter lig gen die kosten nog hoger. Taks adviseert dan ook zo snel moge lijk contact op te nemen met de deurwaarder, zodat een beta lingsregeling kan worden ge troffen en de gang naar de rech ter kan worden voorkomen. In veel gevallen zal een gerechts deurwaarder, die doorgaans goed op de hoogte is van de plaatselijke situatie, ook de weg naar hulpverlenende instanties kunnen wijzen. De directeur van GGN ver wacht dat bedrijven en organi saties nu sneller de hulp van een deurwaarder of incassobureau zullen inschakelen. Ook leve ranciers hebben immers te maken met de neergaande eco nomie en hebben hun geld sim pelweg hard nodig. Een strikt incassobeleid, waarbij onbe taalde rekeningen niet meer ge tolereerd worden, lijkt hard vochtig. Maar op termijn kan het betalingsachterstanden, met alle problemen van dien, helpen voorkomen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7