VS intensiveren jacht op Saddam-aanhangers Israël staakt overleg met Palestij nen na jongste geweldsgolf pot Europa mag bij mkz nu wel vaccineren Amerikanen onschendbaar voor Strafhof Twee op de vijf Navo-bases dicht China krijgt compliment voor aanpak China erkent barstjes in de Drieklovendam Einde conflict Britse brandweer Cubaanse zanger vlucht naar VS Canadese hakt handen van buur af Slokdarm ijsverslaafde bevroren Meer aanslagen in Afghanistan vrijdag 13 juni 2003 Prins Harry naar militaire academie Reisadvies AXEL Einde sars-epidemie volgens WHO in zicht van nnze redactie buitenland MANILLA - De sars-epidemie nadert mogelijk haar einde. Dat heeft een woordvoerder van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gisteren gezegd. In Chi na is sars nu onder controle. Al leen op Taiwan zijn er nog pro blemen met de verspreiding van het virus, zo meldde de regiona le vertegenwoordiger van de WHO op de Filipijnen, Hirso Oshitani. LONDEN - De achttienjarige Britse prins Harry gaat naar de militaire academie Sandhurst. Hij ambieert een loopbaan bij de Welsh Guards van de Britse strijdkrachten, zo heeft de woordvoerder van St. James' Palace - het kantoor van Harry's vader prins Charles - gisteren, op de laatste schooldag van de prins bekendgemaakt. Om op Sandhurst geaccepteerd te worden moet de prins wel ge slaagd zijn voor de laatste exa mens die hij aan het eind van zijn opleiding op de kostschool Eton heeft gedaan. Bovendien moet hij nog een keuring voor de militaire dienst ondergaan. Dat laatste zal geen probleem zijn, omdat hij op Eton uitmuntend heeft gefunctioneerd in het ca- dettenkorps en als exercitie commandant. Bovendien is zijn conditie zeer goed, omdat hij veelaan sport doet. Zijn intrede op Sandhurst maakt Harry waarschijnlijk eind volgend jaar omdat hij net als zijn oudere broer William - en net als veel andere Britse schoolverlaters - een jaar pauze wil om 'iets anders' te gaan doen. ANP/DPA PEKING - China heeft gisteren in een zeldzaam vertoon van openheid toegegeven dat er bar sten zitten in de gigantische Drieklovendam die lekken kun nen veroorzaken. Inspecteurs hebben zo'n tachtig scheurtjes gevonden op het op pervlak van de damwand, zei Pan Jiazhong, hoofd van het in spectieteam van de bouwcom missie. Volgens hem vormen die niet meteen een gevaar voor de vei ligheid maar kunnen de scheur tjes wel groter worden en lekken veroorzaken als ze niet gerepa reerd worden. „Als er water in die barsten komt, kan dat nade lige gevolgen hebben, dus wij herstellen ze erg zorgvuldig", aldus Pan. AP Hij stelde dat woensdag slechts zeven nieuwe sars-gevallen zijn geregistreerd. In China, Taiwan en Canada elk één en in de Ver enigde Staten vier. De Taiwanese autoriteiten lie ten gisteren weten dat twee nieuwe sars-besmettingen zijn gemeld. China meldde gisteren geen nieuwe gevallen. Wel maakte het bekend dat opnieuw een persoon aan de gevolgen van de longaandoening is over leden. Uit Hongkong kwamen geen nieuwe sars-meldingen binnen. WHO-directeur David Hey- mann voor overdraagbare ziek ten was gisteren in Peking vol lof voor de Chinese autoriteiten. Hij zei dat de afname van het aantal sars-gevallen in China verband houdt met de wijze waarop de Chinese autoriteiten de bevolking in de strijd tegen de epidemie hebben gemobili seerd. Peking heeft de laatste maanden veel aandacht aan voorlichtingscampagnes over sars besteed. Verder prees Heymann de Chi nese artsen, omdat die steeds ef ficiënter zijn gaan werken. Aanvankelijk had het medisch personeel vier dagen nodig om te kunnen vaststellen of iemand met het sars-virus was besmet. Dat neemt nu nog één dag in be slag. Heymann liet tevens weten dat hij met secretaris-generaal Gro Harlem Brundlandt gaat over leggen of het negatief reisadvies dat voor delen van China geldt, kan worden opgeheven. Brund landt zelf zei op een persconfe rentie in Oslo dat ze blij is dat de epidemie wellicht op zijn eind loopt. Ze waarschuwde dat waakzaamheid geboden blijft en dat er nog altijd geen vaccin tegen de ziekte is.RTR/AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo-lan- den hebben gisteren afge sproken het aantal militaire bases van de verdragsorgani satie met 40 procent te ver minderen. Dit blijkt uit een verklaring die de ministers van Defensie van de Navo- partners na een vergadering in Brussel hebben uitgege- Voor het regionale hoofd kwartier in het Limburgse Brunssum verandert er vrij wel niets. Brunssum blijft een van de gezamenlijke re gionale hoofdkwartieren, sa men met Napels en de mari tieme basis in Lissabon. De Duitse Navo-vliegbasis in Geilenkirchen, vlak over de Nederlandse grens met Lim burg, blijft. Over die basis is veel te doen, onder meer in verband met geluidsoverlast voor Nederlandse omwonen den in Schinveld en Bruns sum. Verder komen er zes 'lagere' commandoposten, drie in Zuid-Europa en drie in Noord-Europa. Onder meer Griekenland en Spanje ver liezen een of meerdere bases. Volgens de minister wordt de Navo 'effectiever' en zullen de veranderingen 'zo spoedig mogelijk' worden doorge voerd. De beslissing vloeit voort uit de noodzaak de structuur van het bondgenootschap aan te passen aan de nieuwe veiligheidssituatie die de laatste jaren is ontstaan. De commandostructuur van de Navo is sinds het einde van de Koude Oorlog, nauwelijks veranderd. RTR Een Britse korporaal kijkt naar de Al Mansoer, het luxe-jacht van Saddam dat tot zinken werd gebracht op de waterweg Shaat al Arab bij Basra. foto Angus Beaton/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - Bij operaties tegen verzetshaarden in Irak hebben de Amerikaanse strijdkrachten gisteren een gevechtshelikopter en een straaljager verloren. Voor de eerste keer sinds het ein de van de oorlog tegen het oude regime wierpen Amerikaanse toestellen bommen af op een Iraaks doel. Met het gewapende optreden wil Washington een einde ma ken aan de aanvallen op Ameri kaanse militairen door aanhan gers van de verdreven president Saddam Hoessein. Doelwit zijn leden van Saddams ooit al machtige Baath-partij, parami litairen en andere 'subversieve elementen'. De Apache-gevechtshelikopter werd neergehaald door vijandig vuur. Volgens een woordvoerder van het geallieerde Centrale Commando bleef de tweekoppi ge bemanning ongedeerd. De Apache was samen met twee andere Amerikaanse heli's be trokken bij een militaire actie tegen zogenoemde 'ongeregelde troepen'. Het F16-gevechtstoe- stel stortte gisterochtend bij de Iraakse hoofdstad Bagdad neer. Het Centrale Commando noemde een mechanisch mankement als reden voor het ongeluk van de straaljager. De piloot redde zich met zijn schietstoél. De belangrijkste operatie giste ren was gericht tegen een trai ningskamp voor terroristen bij de stad Balad ten noorden van Bagdad. De verovering van het kamp begon met een Ameri kaanse luchtaanval. Door de strijd zouden enkele Irakezen zijn gedood, enkele Amerika nen raakten gewond. De Amerikanen maakten giste ren verder bekend dat zij de af gelopen dagen tijdens een ande re grootscheepse actie bijna vierhonderd aanhangers van Saddam oppakten. Ook namen zij wapensystemen en munitie in beslag. De Amerikanen zet ten meer dan 1000 man grond troepen in. Van de opgepakte Irakezen zouden er ruim zestig zijn vrijgelaten. Het Centrale Commando houdt medestanders van Saddam ver antwoordelijk voor een reeks aanslagen op Amerikaanse mi litairen. Sinds president Bush op 1 mei bekendmaakte dat de grote vijandelijkheden in Irak achter de rug zijn, kwamen ruim dexlig Amerikaanse militairen door vijandelijke acties van Ira kezen om. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - In verband met Ie jongste golf van geweld in het 'idden-Oosten staakt Israël de e iderhandelingen met de Pa- •estijnen. De militante Pales tijnse beweging Harnas waar schuwt alle buitenlanders in Israël het land te verlaten, om dat zij anders het slachtoffer van een aanslag kunnen wor den. Hoewel de Israëlische premier Sharon wil vasthouden aan het vredesproces, komen er geen nieuwe onderhandelingen zo lang het Palestijnse geweld voortduurt. „We kunnen niet s nachts strijden tegen de ter reur om vervolgens overdag met de Palestij nen te onderhandelen over vrede", aldus de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, Shalom, gisteren in een re- actie op de zelfmoordaanslag een dag eerder in Jeruzalem. Zestien inzittenden van een bus en de Palestijnse dader van de radicale Hamas-beweging kwamen bij de explosie om het 'even. De daad was een vergel ding voor een poging van Israël °m een Hamas-leider te liquide ren. De Verenigde Staten be stempelden Harnas gisteravond als het grootste obstakel op weg naar vrede. Vorige week hadden Sharon en zijn Palestijnse ambtsgenoot Abbas nog hun steun toegezegd aan de route kaart naar vrede, een plan dat tot een onafhankelijke Pales tijnse staat moet leiden. De Isra ëlische minister van Defensie Mofaz droeg de strijdkrachten op Harnas 'met alle middelen van de aardbodem te vegen'. Een Israëlische gevechtsheli kopter vuurde kort daarop in het noorden van Gaza-Stad ra ketten af op een voertuig met daarin een hooggeplaatst Ha- mas-lid. Zeven personen kwa men om het leven, onder wie de Hamas-functionaris, zijn vrouw en een dochter. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell riep de internationale gemeenschap op gezamenlijk op te treden te gen radicale groepen als Harnas en Islamitische Jihad. Net als Powell stelde de Britse minister van Buitenlandse Za ken Straw dat aan de financie ring en andere vormen van steun aan Harnas en andere ter reurbewegingen een eind moet komen. Harnas benadrukte dat ze een nieuwe serie aanslagen zal ple gen, waarbij alle Israëliërs 'en vooral premier Sharon' doelwit zijn. ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland NEW YORK - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren ingestemd met de verlenging van de immuniteit van Amerikanen voor het Inter nationaal Strafhof (ICC). De Verenigde Staten hadden daar toe een resolutie ter stemming ingediend bij de raad. De resolutie werd met twaalf stemmen voor en nul tegen aan genomen door de vijftien leden tellende Veiligheidsraad. Zoals verwacht onthielden Frankrijk en Duitsland zich gisteren van stemming. Ook Syrië wenste zich niet uit te spreken over de omstreden Amerikaanse resolu tie. De Amerikaanse houding ten aanzien van het Internationaal Strafhof heeft de verhoudingen tussen Europa en de VS op scherp gesteld. Washington liet er de afgelopen dagen weinig twijfel over bestaan dat het ver beteren van de door de oorlog tegen Irak verstoorde relatie met Europa afhing van de stem ming van gisteren. De VS beschuldigen de Europe se Unie ervan Amerikaanse po gingen te frustreren om Ameri kaanse militairen die dienen in internationale vredesmachten te beschermen tegen vervolging door het Internationaal Straf hof (ICC). Washington vreest dat zijn militairen en diploma ten in het buitenland slachtoffer kunnen worden van politiek ge motiveerde aanklachten. De VS steunen het ICC daarom niet en willen met individuele landen akkoorden sluiten om uitlevering van eikaars onder danen te voorkomen. Zulke af spraken zijn al met 37 landen gemaakt. De Europese landen vinden dat de VS de taak van het ICC frustreren, nog voor de eer ste verdachte is voorgeleid. DPA/ANP/AFP Advertentie Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl Prijzen zijn geldig tot 1 juli 2003 LONDEN - Aan het langdurige conflict tussen de Britse brandweerlieden en de regering is gisteren officieel een einde gekomen. Op een speciale bijeenkomst van de vakbond in Glasgow stemde driekwart van de 1000 afgevaardigden van de 58 korpsen voor de in mei door de vakbond en de regering afgesproken loonsverhoging van 16 procent in de komende tweeënhalf jaar, meldde de BBC. Bij de eerstkomende salarisuitbetaling krijgen de brand weerlieden 4 procent meer. In november komt daar nog eens 7 procent bij. De resterende 5 procent krijgen zij de volgende zomer, waarmee het gemiddelde salaris voor de brandweer lieden op 25.000 pond (bijna 36.000 euro) komt. ANP MIAMI - De ook internationaal bekende Cubaanse salsazan ger Carlos Manuel Pruneda heeft.de wijk genomen naar de Verenigde Staten. Na een concert in Mexico-Stad vloog hij met moeder en zus naar de grensplaats Matamoros. Daar ging hij de Amerikaanse staat Texas binnen, waar hij asiel vroeg. De VS nemen alle uit Cuba gevluchte personen doorgaans op Pruneda is bekend van zijn band Carlos Manuel y su Clan. Hij geldt in zijn geboorteland Cuba als een muzikale held. „Ik hoop dat ze me kunnen vergeven", zei de zanger tegen de Amerikaanse pers. DPA/ANP TORONTO - Een vrouw in de Canadese stad Toronto heeft gisteren haar buurvrouw met een machete aangevallen en haar handen afgehakt, kort nadat de autoriteiten de vier kin deren van de vrouw hadden weggehaald. Zij dacht dat de 44- jarige buurvrouw de kinderbescherming had gebeld. Volgens omwonenden was het de school van de kinderen die contact had opgenomen met de kinderbescherming, omdat de kinderen al sinds oktober niet meer naar school waren geko men. AP HONGKONG - Een 23-jarige Chinese vrouw met een dwang matige voorliefde voor ijs heeft haar verslaving moeten beko pen met een verblijf in het ziekenhuis. Zij werd opgenomen met een bevroren slokdarm. De vrouw uit de provincie Guangzhou at enkele bakken ijs, nadat ze was thuisgekomen van haarwerk. Zij kreeg eerst last van haar buik en vervolgens hevige keelpijn. De huisarts con stateerde bevriezingsverschijnselen aan haar slokdarm en stuurde haar door naar het ziekenhuis. Daar moest de onge lukkige een week blijven. DPA KABOEL - In Afghanistan worden meer zelfmoordaanslagen op buitenlandse militairen voorbereid, heeft de Afghaanse minister Ali Ahmad Jalali van Binnenlandse Zaken gisteren gezegd. Afgelopen zaterdag kwamen bij zo'n aanslag op Duitse militairen aan de rand van Kaboel vier Duitsers om en raakten 29 gewond. Jalali zei dat in Afghanistan zelfmoordcommando's worden opgeleid voor aanslagen. Hij zei niet waar zij worden getraind en door wie, maar verklaarde dat de veiligheidsdiensten in de hoofdstad onlangs twee andere terreurcomplotten tegen bui tenlandse troepen hebben verijdeld. Jalali zei dat de aanslag van zaterdag vermoedelijk niet het werk was van een Af ghaan, maar van een Al Qaedalid. AP door Hans Gertsen en Wilko Voordouw LUXEMBURG - Als Europa opnieuw met een uitbraak van mond- en klauwzeer (mkz) te maken krijgt, mogen dieren uit voorzorg worden gevaccineerd. Ze hoeven niet meer direct te worden geruimd, zodra de destructiecapaciteit dat toe laat. Het vlees en de melk van de in- geënte dieren mag vervolgens onder een aantal voorwaarden worden afgezet. Daarover zijn de Europese landbouwminis ters het in Luxemburg eens ge worden. Het ruimen van gezonde, maar gevaccineerde dieren gaf tij dens de vorige mkz-crisis in 2001 aanleiding tot schrijnende taferelen en grote maatschap pelijke onrust. Mede daarom heeft minister Veerman (land bouw) zich sterk gemaakt voor een diervriendelijker mkz-be- strijdingsmethode. Voortaan is vaccinatie van die ren in een beperkt gebied rond een besmettingshaard toege staan. Noodvaccinaties werden tij dens de laatste mkz-crisis al toegestaan, maar gezonde, ge vaccineerde dieren moesten vervolgens toch zo snel mogelijk worden geruimd. Dat had te maken met de Europese export belangen. Gevaccineerd vlees mag niet naar landen als de Ver enigde Staten of Japan worden geëxporteerd omdat bij contro les nauwelijks of niet valt na te gaan of een dier gevaccineerd is, of dat het dier het mkz-virus on der de leden had en antistoffen heeft ontwikkeld. Export van vlees van ingeënte dieren naar landen buiten de EU blijft verboden. Vlees van gevaccineerde dieren kan voortaan zonder problemen in eigen land worden verkocht en eventueel, op verzoek van een ander EU-land, naar dat land worden geëxporteerd. Drie maanden nadat de laatste vac cinatie is verricht, mag vlees weer naar alle landen van de EU worden uitgevoerd. Het Euro pese comité voor voedselveilig heid moet toezien op de naleving van de richtlijn en ad viseert lidstaten bij een nieuwe uitbraak van het mkz-virus. Minister Veerman toonde zich verheugd over het besluit. GPD Advertentie loosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel.. 0118-601273 GEOttNO VAN MAANDAG T/M ZATERDAG £H VÜHDACAVONO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5