PZC Halve misslag Wielinga klimt met de besten Krajicek fungeert als schietschijf Van der Kooij wil toch NK rijden 18 Monique Nuyten acht zichzelf kansloos voor titel Saronni voelt zich misbruikt door Rumsas MVV rekent op licentie Snelle tijden op atletiekgala van Ostrava vrijdag 13 juni 2003 Sevilla rijdt de Tour niet Blessureleed Beschermd Nuyten bij Ivanisevic Ma>'° wint her"Ht Zidane organiseert benefiet Van Hintum langer bij Hannover KNVB eert Braun en D'Hooghe Onderzoek naar Turkse fans Historisch dieptepunt Yankees Brokking terug naar Martinus MADRID - De kopman van de Spaanse Kelme- ploeg, Oscar Sevilla, neemt niet deel aan de Ronde van Frankrijk (5- 27 juli). De coureur heeft last van littekenweefsel op zijn billen en kan zich daarom niet voldoende voorbereiden op de Tour. Sevilla liet recentelijk een cyste op zijn achterwerk verwijderen. De Span jaard kreeg al gauw weer pijn toen er littekenweef sel ontstond. Sevilla won in 2001 het jongerenklas- sement in de Ronde van Frankrijk en eindigde vo rig jaar als vierde in de Vuelta. AFP Dringen op het NK turnen ROME - Raimondas Rumsas is voorlopig geschorst door zijn werkgever Lampre. De Litouw se wielrenner is opnieuw ver wikkeld geraakt in een doping- schandaal. Tijdens de Giro zou hij positief zijn. De contra-ex pertise moet nog volgen. „Voorlopig is hij geschorst", verklaarde teammanager Gi useppe Saronni. „Mocht ook de contra-expertise positief uit vallen, dan maakt hij geen deel meer uit van Lampre. Rumsas raakte vorig jaar na af loop van de Ronde van Frank rijk, waar hij als derde eindigde, voor het eerst in opspraak. Zijn vrouw Edita werd aan de grens gesnapt op het vervoer van ver boden middelen.Rumsas heeft sinds die Tour geen voet meer op Franse bodem gezet. Bij Lampre kreeg hij nog het voor deel van de twijfel. „We voelen ons misbruikt. Wij hebben hem ons vertrouwen gegeven. Erg bitter allemaal"zegt Saronni in de Italiaanse sportkrant Gazet- ta dello Sport. Rumsas, die als zesde eindigde in de Ronde van Italië, heeft zijn werkgever zelf ingelicht over het eerste resul taat van de dopingtest op 16 mei. Hij loopt het risico van een lange schorsing. DPA MAASTRICHT - MVV heeft een regeling met de voornaamste schuldeisers getroffen. De Maastrichtse club rekent erop 'dat het beroepscollege licentie zaken van de KNVB vandaag een licentie voor het volgende seizoen verstrekt. Dat heeft advocaat J. Goumans namens de eerstedivisieclub la ten weten. MW heeft een schul denlast ter grootte van 1,5 mil joen euro. Een aantal schuldeisers heeft ingestemd met een schikkings voorstel of vorderingen kwijt gescholden. Een anonieme geldschieter heeft zich garant gesteld voor het resterende deel van het tekort. ANP door Herman Wissink NIJMEGEN - Geen Verona van de Leur en geen Renske Endel. Toch wordt het dringen op het NK turnen. Misschien niet eens vanwege de titel die vacant is nu regerend kampioene Van de Leur vanwege een blessure niet meedoet, maar wel voor de WK- tickets die er morgen in Nijme gen te verdienen zijn. De KNGU had het zo mooi uit gedacht. De beste negen turn sters van het NK komen in de ploeg die zich gaat voorberei den op het wereldkampioen schap, dat vanaf half augustus in Anaheim wordt gehouden. Van die negen zouden er nog twee moeten afvallen. Maar hoe anders is de situatie nu er twee turnsters morgen in de tot turn zaal omgebouwde ijshal niet meedoen. De twee krijgen naar alle waar schijnlijkheid een beschermde status. Het zijn immers de meis jes die tot nu toe op EK en WK's voor de medailles zorgden. „Het is allemaal wel wat vaag nu zegt de 21 - j arige Fieke Wil- lems, die zelf nog op een plaats in de WK-ploeg hoopt. Het WK en volgend jaar de Olympische Spelen zouden een perfecte af sluiting zijn voor de veterane. „Nu komen er straks elf meisjes in de WK-ploeg en moeten er dus nog vier afvallen", weet Willems, die zelf in 1998 al Ne derlands kampioen was. Bondscoach Frank Louter: „Het blijft inderdaad zo dat er negen meisjes bij de WK-ploeg komen. Die komen dus boven op de turnsters die een beschermde status krijgen. Het is en blijft een open kwalificatie." „Ik schat dat er zo'n zestien turnsters zijn die goed genoeg zijn om zich in de WK-ploeg te turnen. Er zullen er zadus toch nog een paar afvallen." Zonder Van de Leur en de van een operatie aan de amandelen herstellende Renske Endel zijn er dus de nodige kapers op de kust zijn voor de vacante titel. De drie turnsters van het Nij meegse De Hazenkamp, Fieke Willems, Suzanne Harmes en Monique Nuyten, hopen een beetje op het thuisvoordeel. Ze kregen gisteren al de kans om te trainen op het podium waar de wedstrijden worden gehou den. „Ja, dat is wel een voor deel", weet Willems. „Ieder toe stel is toch weer anders. Het is dan wel prettig om er vast een keer op te kunnen turnen voor de rest komt." Fieke Willems denkt, ondanks haar voor turnbegrippen gevor derde leef tij d, nog niet aan stop pen. „Ik ben pas 21 hoor", rea geert ze bijna verontwaardigd. „Als mijn lichaam het allemaal nog aankan en ik doe geen dom me dingen, kan ik nog wel even mee. Ik moet gewoon beter luis teren naar mijn eigen lichaam. Ik hoef natuurlijk niet meer zo door te gaan als de j ongere turn sters. De ervaring heb ik toch al, dat is een voordeel." Ploeggenote Monique Nuyten (19) volgde in 1999 Willems op als nationaal kampioene. Nuy ten ziet zichzelf niet zo snel nu weer de titel grijpen. Een plaatsje in de nationale ploeg die op het WK in Anaheim kwa lificatie voor de Olympische Spelen moet afdwingen lijkt het hoogst haalbare. Nuyten: „Ik ben pas weer vijf weken vol aan het trainen. Ik heb een periode gemist door een vorm van de Ziekte van Pfeiffer. Als je altijd moe bent en niets lukt, werkt dat niet bepaald motiverend. Nee, het moet wel gek gaan wil ik hier kampioene worden Als het gaat om de titel zullen morgen alle ogen zijn gericht op Suzanne Harmes. De 17-jarige pupil van Boris Orlov zal het moeten opnemen tegen bijvoor beeld Berber van der Berg uit Heerenveen. Zelf wil Harmes nog niet weten van een favorie- tenrol. „Ikzie het wel. Er kan al tijd iets gebeuren. Als ik maar stabiel weet te turnen." Last van vermoeidheid heeft Harmes niet. „Het is wel een zwaar seizoen. Je gaat van de ene wedstrijd naar de andere, maar tussendoor is voldoende tijd om het even wat rustiger aan te doen. Nee, geen vakantie, maar gewoon trainen. Dat is ge noeg om bij te komen." GPD Karin Kuipers (links) schermt de bal af voor een Italiaanse tegenstandster in de halve finale van het EK. van onze sportredactie LJUBLJANA - De Nederlandse water- polosters hebben zich niet geplaatst voor de finale van het Europees kampi oenschap in het Sloveense Ljubljana. Het team van bondscoach Paul Metz maakte een misslag in de halve finale door met 7-5 van Italië te verliezen. Oranje rest morgen de strijd om het brons tegen de verliezer van de andere halve finale: Hongarije of Rusland. De plaats bij de laatste vier is in elk ge val een verbetering ten opzichte van het vorige EK, toen Nederland vijfde werd. Het resultaat in Ljubljana betekent ook dat de vrouwenploeg weer de A-status van NOCNSF heeft bemachtigd. De Nederlandse polosters keken na twee periodes al tegen een 4-1-achterstand aan. In de derde periode krabbelde het foto Srdjan Zivulovic/RTR team overeind en deed wat terug, maar de Italiaanse vrouwen hielden stand. Oranje had ook te veel moeite met sco ren. Vier van de vijf doelpunten vielen in vrouw-meer-situaties. Daniëlle de Bruijn en Mieke van der Sloot scoorden allebei twee keer. ANP LONDEN - Het wordt steeds onwaarschijnlijker dat voor malig Wimbledon-kampioen Goran Ivanisevic kan deelne men aan de 117e editie van het grandslamtoernooi op gras. De Kroaat blesseerde zich giste ren tijdens een training aan zijn knie en meldde zich af voor het toernooi in Nottingham. SID f STRAVA - De eerste Super Grand Prix atletiek is uitgelo pen op een indrukwekkende ga lavoorstelling. In de Tsjechische plaats Ostrava werden liefst acht beste wereldseizoenspres- taties neergezet. Vooral de zege van de Keniaan Cherono (5000 meter in 12.48,81) maakte veel indruk. Cherono bleef na een spannende strijd de Marokkaanse topper Hicham el Guerrouj voor. De Marokkaan waagde zich na elf jaar weer eens aan een wedstrijd op zijn oude liefde, de 5000 me ter. El Guerrouj is een specialist op de 1500 meter. Er werden nog meer toptijden genoteerd. Wereldkampioen Felix Sanchez (Dominicaanse Republiek) kwam op de 400 me ter horden uit op een tijd van 48,10. De Sloveense Jolanda Ceplak won de 800 meter in 1.57,76, de Cubaanse Yamile Aldama zege vierde bij het hinkstapspringen met een afstand van 15,00 meter en de Wit-Russin Alesj a Toerova legde de 3000 meter steeple cha- door Peter van Leeuwen MORZINE - Remmert Wielinga waant zich in de Dauphiné Li- béré soms in een droom. De 25- jarige Eindhovenaar wist dat hij aardig bergop kon rijden, maar toen hij gisteren in de eer ste serieuze klim van de Franse rittenkoers om zich heen keek, ontwaarde hij alleen nog erken de klimmers. Van het elitegezelschap was de Spanjaard Iban Mayo in Morzi- ne de ritwinnaar en behield Lance Armstrong zonder pro blemen de leiderstrui. Mayo bleef de Amerikaan in de sprint voor, de Spanjaard Man- cebo volgde als derde. Wielinga finishte in de eerste achtervol gende groep op 1.11 als dertien de en moet nog vier tellen goed maken op de Spanjaard Astar- loza om leider te worden in het jongerenklassement. In de alge mene rangschikking is hij elfde en beste Nederlander. Wielinga maakte indruk in het trainingskamp dat de Rabo- ploeg vorige maand in Frank rijk belegde, blijkt ook tegen de klok (lie in de proloog, 18e woensdag in de lange tijdrit) goed te kunnen rijden en was gisteren in staat in de zwaarste klim van de dag ploeggenoot Leipheimer naar de koplopers te brengen. „Heel knap", stelde De Rooij we van de Nederlanders alleen Boogerd en een enkele keer En gels op dit niveau zien klim men." De ploegbaas waakt voor te veel optimisme. „Met Rem mert moet je het van dag tot dag bekijken. Hij fietst voor het eerst op dit niveau. Laten we eerst maar eens afwachten hoe hij uit deze koers komt." Wielinga zelf vertelde vol vuur over zijn eerste kennismaking met Lance Armstrong, met wie hij nog nooit in koers was. „Ik keek naar zijn versnelling en probeerde in zijn ritme mee te gaan." Dat was in de beklim ming van de Col de la Ramaz, kort voor Morzine, een berg van eerste categorie. „Moreau was al weg en toen Mayo ging, met Armstrong en Leipheimer, heb ik geprobeerd te volgen." Dat ging te snel voor de renner die twee jaar bij het kleine Itali aanse De Nardi reed, maar afge lopen winter door Rabobank werd ingelijfd, de ploeg waar hij ook zijn opleiding genoot. In zijn eigen tempo haakte hij weer aan bij de voorin geloste Leip heimer. „Ik ben op kop gaan rij den en bracht hem terug naar de koplopers. Ongelooflijk dat ik dit kan, dacht ik." De tweede aanval van Mayo was te veel, maar Wielinga handhaafde zich knap in de voorhoede. „Ik kan het me amper voorstellen. Der dejaars prof, ik heb nog nooit een wedstrijd van 240 kilometer PARIJS - De Franse voetbal vedette Zinédine Zidane wile® benefietwedstrijd organiseren voor de slachtoffers vand» aardbeving in Algerije. De ramp op 21 mei in de omgevingv® de hoofdstad Algiers kostte ongeveer 2300 mensen het leven' 10.000 mensen raakten gewond en 80.000 dakloos. Zidane wil de getroffenen graag helpen, liet hij gisteren wet® in de Franse sportkrant l'Equipe. „Ik voel erg mee met deze mensen. Ik ben weliswaar geboren in Frankrijk, maarmiiri wortels liggen in Algerije. Mijn ouders komen ervandaan,"De benefietwedstrijd moet gaan tussen het Franse elftal en Olympique Marseille. De club is al akkoord, maar Zidane moet nog toestemming krijgen van de Franse voetbalbond Het duel is gepland voor oktober. AFP ARNHEM - Marc van Hintum voetbalt ook komend seizoen bij Hannover 96. De 35-jarige linksachter heeft met de Duitse club overeenstemming bereikt over een nieuwe verbintenis voor één jaar. Van Hintum stapte in de winter van 2001 over van Vitesse naar Hannover 96. Na een goed begin verdween hij uit het elftal van trainer Ralf Rangnick, maar in de voor- bije maanden keerde hij terug in de basis. De achtvoudig ij. ternational handhaafde zich met de Noord-Duitse club in de hoogste klasse. GPD FRANKFURT - De KNVB heeft de Duitser Egidius Braunei de Belg Michel d'Hooghe geëerd met de Jo van Marle Prijs. Braun (78) was jarenlang voorzitter van de Duitse voetbal bond (DFB), D'Hooghe (57) van de Belgische bond (KBVB). Het is de eerste keer dat de Nederlandse voetbalbond de prijs, die is vernoemd naar de in 1995 overleden oud-voorzittervai de KNVB, uitreikt. De prijs is bedoeld voor personen diegeen lid zijn van de KNVB, maar die wel grote betekenis voorliet voetbal hebben gehad. DPA NYON - De Europese voetbalunie Uefa stelt een onderzoekir naar het gedrag van Turkse voetbalfans rond het EK-kwalifi- catieduel Turkij e-Macedonië. De Turken wonnen het belang rijke duel woensdagavond met 3-2, na twee keer te hebben achtergestaan. Het Turkse publiek gooide na de 2-1 voor Ma cedonië flessen en munten op het veld. Oproerpolitie moestde spelers van Macedonië in bescherming nemen. De Uefa wacht nog op het rapport van de waarnemer en moet de videobeel den nog bekijken.,Maar op basis van wat we nu al wetenzijn we een disciplinair onderzoek begonnen", zei woordvoerder Mike Lee van de Uefa gisteren. RTR NEW YORK - De honkballers van de New York Yankeesheb- ben een dieptepunt bereikt in de rijke historie van de veelvou dig kampioen in de Major League. Voor het eerst sinds slaagde geen enkele slagman erin de bal het veld in te slaan. De Yankees verloren voor eigen publiek kansloos met 8-0 van de Houston Astros. Daarmee kwam een einde aan een indruk wekkende serie van 6980 wedstrijden waarin altijd wel een speler van de Yankees een rake klap gaf met het slaghout, „Een schandelijke vertoning", vond Yankees-trainer Joe Tor- re. „Ons spel was waardeloos.Het New Yorkse publiek bege leidde de afgang van hun favoriete honkbalclub met een strie mend fluitconert. RTR/SID van onze sportredactie LONDEN - Richard Krajicek leek na zijn overwinning op de Tsjech Jan Vacek goed voorbe reid naar Wimbledon te kunnen gaan, maar het vertrouwen kreeg een dag later toch een flin ke deuk. De Nederlander ging gisteren in de derde ronde van Queen's keihard onderuit tegen de Amerikaan Andre Agassi: 1- 6 2-6. Wat 'De Kraai' op het gras van Queen's ook probeerde, Agassi had er een passend antwoord opAan het net fungeerde Kraj i- cek als schietschijf. Links en rechts werd de Muiderberger gepasseerd door de Amerikaan, die eerder deze week zijn dui zendste wedstrijd speelde. Het duel was amper een kwartier aan de gang of Krajicek stond al met 0-5 achter. Nadat de Nederlander de eerste doorgang met 6-1 verloor, bleek al snel dat hij ook in de tweede set geen verweer had tegen de scherpe passing van Agassi. De Amerikaan, op Queen's als tweede gerangschikt, nam een voorsprong van 4-0 en won uit eindelijk met 6-2. Het duel nam amper 48 minuten in beslag. De opslag van Krajicek liep niet goed, waardoor hij moeilijk zijn geliefde spel kon spelen. De voormalige Wimbledonkampi- oen sloeg slechts 46 procent van zijn eerste service in en produ ceerde maar vier aces. Daar stonden ook nog vijf dubbele fouten tegenover. Ook Sjeng Schalken werd in de derde ronde van het grastoer- nooi op Queen's uitgeschakeld. De als zesde geplaatste Neder lander verloor in twee sets van de Amerikaan Taylor Dent, die op de plaatsingslijst nummerell bezet. ANP AMSTELVEEN - Harry Brok king wordt de nieuwe trainer van de volleyballers van Marti nus. Hij tekende een contrac! voor drie jaar. Zijn belangrijkste opdracht is de befaamde Amstelveense club, volgend jaar een halve eeuw oud, op termijn terug brengen naar de eredivisie. De voormalige bondscoach en oud international was de afgelopen acht jaar met succes werkzaam in Frankrijk, waar hij achter eenvolgens PUC, Tourcoingen Duinkerken onder zijn hoede had. Daarvoor was hij trainer van USC Münster en Herentals. Bij Martinus wordt Brokking tech nisch directeur met de verant woordelijkheid voor het eerste mannenteam en de jeugd. AiVP AA MD doorJanet van Dijk BERGEN OP ZOOM - Wielren ner Vincent van der Kooij hoopt op tijdens het NK in Rotterdam op 29 juni zijn rentree in het pe loton te maken. „Niet om voor de titel te gaan, maar als trai ningswedstrijd, als test", zei de renner van BankgiroLoterij. Met extra remmetjes bovenop zijn stuur gaat de 24-jarige prof deze week weer buiten fietsen, voor het eerst sinds zijn ongeluk op 10 mei. Op weg van zijn woonplaats Bergen op Zoom naar het ouderlijk huis in Lei derdorp werd de renner in Zoe- terwoude door een bestelbus aangereden. Daarbij brak hij zijn elleboog en raakte een ze nuw in zijn linkerarm bescha- Nog altijd kan Van der Kooij de vingers van zijn linkerhand niet strekken, maar inmiddels heb ben de fysiotherapeuten die hem behandelen goede hoop dat de zenuw zich zal herstellen. Hoe lang dat gaat duren is niet te zeggen. Behalve de twee extra remmen krijgt Van der Kooij mogelijk ook een speciale handschoen, waardoor zijn vingers met be hulp van een elastiekje in ge strekte positie komen, zodat ge bruik van het stuur makkelijker wordt. „Ik ben benieuwd. We moeten afwachten hoe het allemaa' gaat lopen, maar als ik er handig mee word, kan remmen en kan schakelen, dan houdt niets ®e tegen en zal ik het kampioen- De Spanjaard Iban Mayo wint de sprint van Armstrong in de vierde rit van de Dauphiné Liberé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42