PZC Vooral zwakkeren laten zich verleiden tot drugstransport Einde impasse Tibet in zicht Oranjegevoel Griekenland stelt voor om westelijke landen snel op te nemen in unie 13 juni 1953 vrijdag 13 juni 2003 Normaal Duivel Campagne Hardnekkigheid EU is enige hoop voor de Balkan Op hun top in het Griekse Thes saloniki hopen de leiders van de Europese Unie dinsdag de Bal- kanlanden in de vaart der volke ren op te stoten. De vraag is alleen hoe. Kosovo blijft een broeinest van criminelen en haat dragende nationalisten, Macedo nië balanceert nog steeds op de rand van burgeroorlog en het bit ter verdeelde Bosnië is nu het armste land in Europa. de Albanese rebellen van eertijds nu de regeringsmacht met gematigde Slaven. Maar als Europese leiders zich volgen de week over de toekomst van de weste- lijke Balkan buigen, stuiten zij op de grenzen van de vooruitgang. Macedo nië blijft een kruitvat. In de noordelijke stad Kumanovo gingen Albanezen vo rige maand in hongerstaking om aparte scholen voor hun kinderen te eisen. Po gingen om Albanese criminelen te ar resteren, zoals vorige week in het dorp Rakovec, ontaarden in urenlange schietpartijen. Bosnië-Herzegowina is nog minder een multi-etnisch paradijs. Als de interna tionale troepenmacht vertrok, zou de door Cees van Zweeden Ze kwamen in het midden van de nacht. Maar ook als zij wakker wa ren geweest, hadden Slobodan Stolic en zijn vrouw Radmilla geen kans ge had. Hij was 80, zijn vrouw 78. Beiden werden vorige week met bijlen dood gehakt, terwijl ze in bed lagen. Ver volgens ging ook hun zoon Ljubinko (54) er aan. Voordat zij vertrokken, joe gen de indringers nog de vlam in het huisje. Obilic is een klein dorp ten noorden van Pristina, de hoofdstad van Kosovo. Slobodan Stolic had de pech een etni sche Serviër te zijn. Dat was de reden waarom hij en zijn gezin werden uitge roeid. Het was een klassieke daad van etnische zuivering door Albanezen. Zoals altijd volstond één wreedheid. Binnen enkele dagen vertrokken alle 23 Servische gezinnen uit Obilic. Zij voegden zich bij het leger van ruim zes honderdduizend vluchtelingen in Ser vië. Het is misschien een detail, maar Koso vo wordt bestuurd door de Verenigde Naties, gesteund door dertigduizend Navo-militairen. Onder de ogen van deze troepenmacht zijn honderden Serviërs vermoord, duizenden Serviërs ontvoerd en honderdduizenden Ser viërs verdreven. Acht jaar zijn verstreken sedert het ein de van de burgeroorlog in Bosnië-Her zegowina, vier jaar sinds de oorlog om Kosovo en twee jaar sinds het gewa pende conflict in Macedonië. Ontegen zeglijk is er vooruitgang geboekt. Kro atië is nu een normaal land, waarvan de economie vorig jaar met 5,2 procent groeide. Servië heeft een democrati sche leider, die de maffia de hand schoen toewerpt. In Macedonië delen burgeroorlog zo weer oplaaien. Vorige week vonden Navo-troepen in Mostar drie ton aan explosieven, zorgvuldig verborgen door moslims. Serviërs heb ben er nog steeds hun eigen leger, even als de moslims en Kroaten. Hulpverle ners en diplomaten zeggen de wanhoop nabij te zijn. De internationale hulp droogt nu op en er komen geen com merciële investeringen voor in de plaats. Bosnië-Herzegowina is van daag - per hoofd van de bevolking - ar mer dan Albanië. Kosovo is begonnen zijn staatszilver in de verkoop te doen. Maar het VN-be- stuur slaagt er zelfs niet in voldoende gekwalificeerde juristen aan te trekken om de privatisering te begeleiden, hoe wel de geboden salarissen geen sinecu re zijn. En de buitenlanders die de sprong wagen, laten zonder uitzonde ring hun gezinnen thuis. Pristina hoort thuis in het rijtje Kaboel en Bagdad. Buitenlandse investeerders blijven weg vanwege de politieke instabiliteit. En de politiek is instabiel, omdat de grenzen op de verkeerde plaats liggen. Maar die grenzen verleggen is de duivel verzoeken. Wie Kosovo verdeelt (tus sen Serviërs en Albanezen), kan een de ling van Macedonië (tussen Slavische Macedoniërs en Albanezen) niet tegen door Iris van den Boom Nietsvermoedend haal je qp Schiphol fe koffer van de lopende band. Een paar uur daarvoor had je nog zonder pro blemen in het zonnige Zuid- Amerikaanse vakantieland in gecheckt. Dan begint plotseling een drugshond van de mare chaussee, te blaffen. Ongeloof alom. Wat blijkt? Iemand heeft een pakje cocaïne in jouw koffer gestopt. Er wordt veel voor gewaar schuwd, maar in de praktijk ge beurt het niet of nauwelijks dat zorgeloze toeristen zonder het te weten door drugsbendes wor den gebruikt als koerier voor kleine hoeveelheden cocaïne, heroïne of xtc. De overheid en reisorganisaties waarschuwen ervoor in de jaarlijkse campag ne 'Wijs op Reis', maar de wer kelijkheid is anders, weten justitie en hulpverleningsorga nisaties. ,,Het zijn vooral de lo sers uit onze samenleving die denken met het smokkelen van drugs snel geld te kunnen ver dienen", zegt F. Lemmers, hoofd van de unit Buitenland van de Reclassering. Met 250 vrijwilli- t ms bezoekt de organisatie Ne- r erlanders in buitenlandse cel len. Ook schrijft deze eenheid voorlichtingsrapporten over de verdachten voor justitie in het land van arrestatie. Hierin staat informatie over iemands sociale achtergrond en de reden van de smokkel. ,,De drugssmokkelaars hebben vaak geen werk, zitten in de schulden en onderschatten elk risico. Vaak ook gaat het om Ne derlanders met een andere cul turele achtergrond. Voor hen is het onbeleefd een pakje te wei geren. Je stelt geen vragen, maar voert gewoon uit", zegt Lem mers. De Utrechtse gevangenispredi kant J. Spoor die maandelijks Nederlanders in buitenlandse cellen bezoekt voor persoonlij ke steun bevestigt dit beeld van de losers. Hij ontmoet vooral sociaal zwakkeren die ook geestelijk niet zo sterk in hun schoenen staan. Vaak jonge mensen die makkelijk zijn over te halen. Aansprekend voorbeeld zijn 'De Hennies' uit Twente die enkele jaren geleden landelijke be kendheid kregen door hun drugssmokkel vanuit Turkije. Het zwakbegaafde stel kreeg een droomreis aangeboden, maar werd op de terugreis ge pakt met heroïne in hun koffer. Ze kregen vijf jaar cel. Spoor: „Vaak worden de drugs smokkelaars geronseld in sport kantines, cafés of de eigen ken nissenkring. De ronselaars weten precies wie ze hebben moeten. 'Ik hoorde dat je wat geldprobleempjes had. Als je die drugs wegbrengt, is het zo ver diend. De kans dat je gepakt wordt, is maar tien procent', zo luidt het wervingspraatje veel al. Volgens Spoor neemt de naïeve smokkelaar dat risico graag. Zijn leven is al een puinhoop, dus als het fout gaat, kan dat er nog wel bij. „Bijna iedereen die op pad gaat, wéét ook wat de in houd van de pakjes is. Ik ont moet zelden mensen die echt van niets wisten. Of ze wilden het niet weten, maar hadden wel een sterk vermoeden. De arres tatie in Turkije van een groep vrouwen en mannen met 24 ki logram heroïne, waarbij ook Nederlandse fotomodellen be trokken zijn, komt op mij heel bizar over, juist omdat het meestal gaat om losers. Ik ben echt benieuwd naar hun ver haal." De Potala, het winterpaleis van de Dalai Lama in het Tibetaanse deel van Lhasa. foto GPD Een vierkoppige vertegenwoordiging van de Tibetaanse geestelijk leider, de Dalai Lama, bezocht de afgelopen twee weken China. Hoewel het volgens Peking om een privé-bezoek ging, duiden de gesprekken op een voorzichtige toenadering tussen China en de Ti betaanse regering-in-ballingschap, nadat in 1993 besprekingen werden afgebroken. Om de grootste risicogroep van sociaal zwakkeren te behoeden voor ronselaars, heeft het minis terie van Justitie een uitgebrei de voorlichtingscampagne in de maak. Dit naar aanleiding van het vorige maand gepresenteer de onderzoek 'Xtc over de grens'. Smokkelaars van xtc ga ven hierin advies voor een cam pagne. Zo moet potentiële koe riers worden duidelijk gemaakt dat ze veel op het spel zetten te gen een lage beloning. Ook za kelijke informatie over hoge straffen en slechte omstandig heden in buitenlandse cellen kan afschrikwekkend werken. In sommige Aziatische landen staat op drugssmokkel nog al tijd de doodstraf. Wanneer de voorlichtingscam pagne begint, is nog niet dui delijk. Volgens woordvoerder M. de Bruin van Justitie komen er in elk geval folders te liggen bij de Sociale Diensten, 'want mensen zonder werk lopen ex tra risico'. GPD door Gert-Jan Broere Het was helemaal in lijn met de Chinese traditie. Het Volksdagblad, de spreekbuis van de Chinese Communisti sche Partij, opende deze week de aanval op de Verenigde Sta ten voor wat het zag als inmen ging in een binnenlandse aange legenheid. President Bush had het in zijn hoofd gehaald China en de Tibetaanse regering-in- ballingschap onder leiding van de Dalai Lama op te roepen een dialoog aan te gaan over de kwestie Tibet. De strekking van het verhaal in het Volksdagblad was dat er geen 'kwestie Tibet' bestaat. En als dat internationaal anders werd gezien, dan kwam dat al leen doordat westerse landen zich bemoeien met een onder werp dat ze niet aangaat. Tibet is een onderdeel van China en elke verdere discussie daarover is overbodig, aldus de schrijver. Het artikel was hoofdzakelijk bedoeld voor binnenlands ge bruik. Want juist in de 'kwestie' Tibet zit langzaam beweging. Juist op het moment dat het ar tikel aan de censuur werd voor gelegd, verliet een vertegen woordiging van de Dalai Lama China. Nadat in 1993 de laatste besprekingen werden afgebro ken, is er weer voorzichtig con tact tussen de beide partijen, die elkaar de zeggenschap over 'het dak van de wereld' betwisten. De Dalai Lama liet in de Indiase stad Dharamsala, waar de gees telijk leider van Tibet in bal lingschap verblijft, via een woordvoerder weten hoopvol te zijn dat het nieuwe contact de misverstanden uit de wereld kan helpen. In Peking bleef het stil, maar vaak is dat in China een goed teken. Alles wijst in de richting dat de nieuwe leiders in Peking schoon schip willen maken. Ze willen niet worden afgeleid door on rust. Dat is slecht voor de econo mie en slecht voor het imago. In die strategie past de versoepe ling ten opzichte van de Dalai Lama, die nog niet zo lang gele den werd uitgemaakt voor een separatist, omdat hij een onaf hankelijk Tibet zou nastreven. De kwestie Tibet ligt verscholen in de geschiedenisboeken. Het land was vanaf het begin van de achttiende eeuw een protecto raat van de Chinese Qing-dy- nastie. In de optiek van Peking maakte het mystieke land daar- door deel uit van China. In 1912, na de val van het Chinese kei zerrijk, werd Tibet feitelijk onafhankelijk, maar die onaf hankelijkheid werd nooit inter nationaal bekrachtigd. De wes terse mogendheden, Groot- Brittannië en Amerika voorop, hielden zich afzijdig en dat bleef zo toen de zegevierende com munisten in naam van de Volks republiek in 1950 Tibet opeis ten. In 1951 tekende een Tibetaanse afvaardiging een overeen komst, waarin werd vastgelegd dat Tibet deel uitmaakte van China, maar zijn autonomie be hield, vergelijkbaar met het 'één land, twee systemen'-model dat uiteindelijk in 1997 op Hong kong van toepassing werd. Het Tibetaanse verzet tegen de Chi nezen bleef echter en in 1959, toen er een gerucht ging dat de Dalai Lama zou worden opge pakt, vluchtte de geestelijk lei der naar India. Sindsdien is er sprake van een impasse, die deels in stand werd gehouden door een verkeerde inschatting van de Dalai Lama en de hardnekkigheid van de Chinezen. De Dalai Lama en zijn adviseurs dachten ten on rechte dat de populariteit in het Westen van de geestelijk leider meer steun voor het Tibetaanse standpunt betekende. Daar door werd een handreiking, die eind jaren tachtig door de toen malige Chinese partijleider Hu Yaobang werd gedaan, gene geerd. Nu bijna vijftien jaar later weer voorzichtig de hand wordt uit gestoken, zal de Dalai Lama waarschijnlijk niet weer dezelf de fout maken. Maar de onder handelingspositie van Peking is hoe dan ook sterker. Want in te genstelling tot de kwesties Hongkong en Macau, heeft Chi na het in Tibet voor het zeggen. En die voorsprong geeft Peking nimmer uit handen. GPD houden. En waarom zou Slavisch Ma cedonië dan niet een stukje van Bul garije kunnen krijgen, waar ook Mace doniërs wonen? Of van Griekenland? De EU-leiders verkeren in de unieke positie dat zij de kwadratuur van een cirkel kunnen tekenen. Zij kunnen de grenzen niet verleggen, maar ze kun nen die grenzen wel irrelevant maken door de westelijke Balkanlanden snel in de Europese Unie op te nemen. Dat is het voorstel van Griekenland, dat vrij dag en zaterdag de EU-top voorzit. De Grieken, die door de recente Balkan oorlogen bijna tien jaar fysiek van Eu ropa waren afgesneden, weten hoe ge vaarlijk ieder alternatief is. GPD Jan Peter Balkenende kan lang wachten op h 'oranjegevoel'. In het meerdaagse debat over de re geringsverklaring van Balkenende-II kwam he niet boven. En gezien de manier waarop coalitie en op positie elkaar in de Kamer bejegenen, zal het waar- schijnlijk nooit ontstaan. De premier vroeg Nederlam gisteren om met het 'oranjegevoel' de problemen te li te gaan. Voor zijn doen was dat een frivole oproep. Bah kenende verlangt kennelijk dat politici en burgen eensgezind en idolaat de keuzes van zij n regeringsploeg steunen. Dat zit er echter niet in. Want de gisteren ge presenteerde hoofdlijnen van beleid bieden adspirant- Balkenendefans te weinig mogelijkheden tot identifj. catie. Uit het debat werd duidelijk dat Balkenende-II vooral de cijfers laat regeren. Wel is er de bereidheid om de scherpe kantjes van sommige kortingsmaatregelen fe halen. Bijvoorbeeld voor chronisch zieken en voor jon ge WAO'ers. Verder blijft het vooral bij de oproep om vlijtig en zuinig te zijn. De gedachte is blijkbaar datuit sluitend het economisch tij de gang van zaken in Neder land bepaalt. Balkenende probeerde deze VVD-instee! gisteren nog enigszins bij te sturen met wat aandacht voor normen en waarden. Zijn opmerkingen ontlokter echter zo weinig reacties, dat verondersteld mag wor den dat er opnieuw geen echt debat zal komen. Voor het overige bleef Balkenende goed overeind. De oppositie bleek - voorlopig zonder duidelijke aanvoer der - niet in staat samenhangende alternatieven voor het regeringsbeleid te formuleren. De aanval op Balke nende ging veel te snel in detail. Alsof er zojuist een j oenennota was gepresenteerd. Mede daarom kon de premier de kritiek tamelijk gemakkelijk weerstaan. Maarniet zó goed, dat de oppositie spontaan een oran jegevoel zal krijgen. De echte test voor deze coalitie komt pas als de sociale samenhang - waarop met name het CDA bij allerlei om buigingen speculeert, en waarover alle coalitiepartners zich ondanks de verse herinnering aan de via het feno meen Fortuyn gekanaliseerde onrust opmerkelijk wei nig zorgen lijken te maken - zal blijken te zijn ver schrompeld. Als onder druk van de bezuinigingen een vechtmaatschappij vol calculerende burgers ontstaat. Verder kan niet worden uitgesloten dat de kiezers mas saal, en met hen hun vertegenwoordigers, binnen eet kabinetsperiode tot de conclusie komen dat van de Ne derlandse overheid beleid mag worden verwacht datde grillen van de economie overstijgt en burgers ondanks die grillen zekerheid biedt. Aan de keuzes die daarvoor nodig zijn, is kabinet noch oppositie al begonnen, als ze daaraan toekomen, is er enige aanleiding vooreen oranjegevoel. GOUDEN RING - Het perso neel van de veiling in Kapelle vond dezer dagen een gouden ring tussen de kruisbessen. Di rect werd nagegaan van wie deze partij afkomstig was. De eigenaresse werd achterhaald en de ring terugbezorgd. KLAPBANK - IJzendijkse ou deren zaten in zak en as toen zij ontdekten dat hun klap- bank was gestolen. Zij hadden het bankje met eigen geld aan geschaft om een lekker zitje te hebben op de plaats in de bocht van de Oranjestraat waar zij de laatste nieuwtjes plegen uit te wisselen. De dief werd gelukkig snel achter haald en het bankje staat weer op z'nplek. OESTERS - Ook voor dit jaar is vergunning verleend om mosselschelpen te strooien op de oesterpercelen. Ze moeten wel vóór 1 november worden opgehaald, om te voorkomen dat de slippers terugkeren. SCHIP AAN KETTING - In Vlissingen is de Fortuna aan de ketting gelegd. De firma waartoe de Panamese vracht boot behoort, had nog een re kening te betalen aan een Ne derlandse firma. Het schip kwam uit Antwerpen en was op weg naar Canada. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes! Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 Internetwww. pzcnl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De dooiu aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen Jadministratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en P'O ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrifteli|k melden bij PZC afde|,r4 atio geen pri|s ste 4800 MB Breda Behoort tot LUGQEflGf SBM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4