Euro leidt tot meer opbrengst wn^nge van collecte maar minder fooi wAO'ers Prinses Margarita geeft niet op na verlies geding Vijftig gebruiksters van Implanon toch zwanger geraakt Oplichters actief A Gratis Noorse grond voor nuttige Nederlanders ontzien Kitesurfen moet veiliger 3 Balkenende zal slechts proberen budgettering te vermijden vrijdag 13 juni 2003 Hoge kosten a Tegenwaarde Buitenlanders Accountantsrapport Middeleeuws stadje herbouwd Celstraf voor ex-Europoller Nader onderzoek naar xtc-agenten Verbrande cavia's gevonden Aanvaller Pieper blijft vastzitten Studies Gouden Gids fMnr Jeroen de Vreede pEN HAAG - Kleine dorpen in Noorwegen zijn massaal op zoek naar Nederlandse gezin nen. De nieuwkomers moeten het bevolkingsaantal op peil houden. Gratis bouwgrond en praktische hulp moet Neder landers over de streep trekken. Lokkertjes voor Noren uit an dere delen van het land hadden amper iets opgeleverd. Neder landers blijken echter op zoek naar hetgeen de Noren juist ontvluchten: rust en ruimte. De lokale Noorse jeugd trekt massaal naar de stad om de eindeloze leegten van de Noor se fjorden en hoogvlaktes te ontlopen. Daardoor dreigen de kleine dorpen, met rond de dui zend inwoners, uit te sterven. De nieuwe wervingscampag ne (www.norsk.nl) is betaald door de gemeenten en richt zich speciaal op Nederlanders en Vlamingen. „Nederlands- taligen kunnen snel Noors leren en passen zich vlot aan. De cultuurverschillen tussen Noren en Nederlanders zijn heel klein", zegt bemiddelaar G. Rietman. De Nederlander is door de dorpen ingehuurd als campagneleider. De eerste successen zijn inmid dels geboekt. Het dorpje Fyres- dal (1348 inwoners) heeft inmiddels zes Nederlanders kunnen strikken. In september vestigen een garagehouder en een musicus zich in het dorp. Een slager en een bakker zijn ook onderweg. De dorpen bie den de nieuwe dorpsgenoten hulp bij overkomst, gratis kan toorruimte om een eigen be drijfje te starten of duizend vierkante meter bouwgrond gratis. De dorpen hopen als te genprestatie dat complete Ne derlandse gezinnen overko men. Juist jonge echtparen kunnen helpen het bevolkings aantal op peil te houden. GPD Recht op zorg niet gegarandeerd «annnze redactie binnenland DEN HAAG - Het nieuwe kabi net kan niet garanderen dat het recht op zorg voor iedere burger blijft bestaan. In het debat over de regeringsverklaring zei pre mier Balkenende gisteren dat hij slechts 'zal proberen' te voorkomen dat de gezondheids zorg weer aan maximum bud getten wordt gebonden. Als weer budgettering wordt in gevoerd, kan het gebeuren - net als in eerdere j aren - dat een zie kenhuis in de laatste maanden vanhet jaar geen operaties meer uitvoert, omdat het geld op is. Gevolg is dat de wachtlijsten opnieuw groeien. Om dit euvel te bestrijden, werd onder Paars- 2 en Balkenende-1 het recht op zorg ingevoerd. Ziekenhuizen mochten geen operaties meer weigeren met het argument dat het geld op was voor dat jaar. Maar gevolg is dat de kosten van dezorgnu uit de hand lopen. PvdA-leider Bos viel Balkenen de aan op zijn uitspraken. „Vo rig jaar zei u nog dat het onder uw verantwoordelijkheid niet zou gebeuren dat iemand in ok tober niet meer geopereerd kan worden en moet wachten tot ja nuari van het volgende jaar." Balkenende zei dat het kabinet niet van plan is de oude syste matiek in de zorg weer in te voe ren, maar hij wil het ook niet uitsluiten. Regeringspartij de WD heeft altijd al gezegd dat het recht op zorg leidt tot te hoge kosten. AMSTERDAM - Kitesurfen moet veiliger worden, vindt de stichting Consument en Veilig heid. Mensen beoefenen de sport met matrasvliegers nu on georganiseerd, waardoor bad gasten en overige kitesurfers overlast ondervinden en soms gevaar lopen. Verhuurbedrijven moeten goe de cursussen aanbieden, zodat ongevallen kunnen worden voorkomen. De internationale organisatie van kitesurfers IKO is bezig met het opleiden van instructeurs. In 2001 lieten veertig mensen zich in het zie kenhuis behandelen aan ver wondingen die ze bij een kite- surfongeval hadden opgelopen. Vorig jaar waren dat zeventig personen. Dit jaar kwam een persoon bij een ongeval om het leven en raakten twee mensen zwaargewond. Consument en Veiligheid vindt dat moet worden voorkomen dat gemeenten het kitesurfen geheel verbieden, zoals Vlissin- gen deed. Alleen leden van de Vlissingse Kite Surf Vereniging kunnen een ontheffing krijgen, als de club voor begeleiding zorgt. ANP Balkenende vindt dat het 'oran jegevoel' moet terugkeren in de politiek. Hij wil dat burgers weer de bereidheid tonen om er 'samen de schouders onder te zetten'. In de regeringsverkla ring roept het kabinet burgers en organisaties op zelf verant woordelijkheid te nemen om Nederland uit het economische dal te halen door loonmatiging te betrachten en door pijnlijke ingrepen in zorg en sociale ze kerheid te accepteren. In het debat ging Balkenende ook in op de kritiek vanuit de Tweede Kamer dat de voorne mens in het regeerakkoord 'aso ciaal' zijn. „Ook na deze maat regelen blijft het Nederlandse stelsel een van de meest sociale in de wereld", zei hij. Woensdag uitten de opposi tiepartijen harde kritiek op Bal kenende. Volgens hen vraagt het nieuwe kabinet de komen de vier jaar grote offers van grote groepen mensen, zonder daar iets voor terug te geven. GPD/ANP door Koos van Wees DEN HAAG - De invoering van de euro leidt tot een grotere op brengst van collectes. Mensen denken vaak minder te geven dan ze in werkelijkheid doen, omdat ze de waarde van de euro nog steeds onderschatten. Dit blijkt uit onderzoek van de eco nomische faculteit van de Rijks universiteit Groningen. De universiteit baseert zich op de opbrengsten van de nationa le collecte voor geestelijk ge handicapten in de plaatsen Ha ren, Onnen en Noordlaren vóór en na de invoering van de euro. In 2002, het jaar dat de euro kwam, bleek de opbrengst van die collectie 11,1 procent hoger dan het jaar daarvoor. Normaal steeg de opbrengst jaarlijks met zo'n twee procent. De onderzoekers vermoeden dat mensen gewoon een greep doen in de portemonnee en een aantal muntjes bij elkaar graai en. Uit het onderzoek bleek dat vooral muntstukken van 1 euro, envanl0,20en50 cent in de col lectebus belandden. In de oude situatie grepen de mensen voor al naar de gulden en veel minder naar de kleinere muntsoorten. De tegenwaarde van de huidige kleine muntjes is echter vaak groter dan die van de oude gul den, waaruit de stijging ver klaard wordt. De bevindingen in de drie plaat- 9,25 euro wordt óf afgerond op 9,50 euro, of mensen zeggen: maak er maar elf van. Ze vinden het met de euro ingewikkelder te bepalen wat een redelijke fooi is." Gemiddeld ligt de fooi op zo'n vijf procent, al wordt dat per centage vooral behaald door de etentjes. Op drank is het minder. „Buitenlanders zijn dan mak kelijker, die weigeren al het kleine muntgeld, dat vinden ze maar lastig." Klanten van chique restaurants gedragen zich niet anders. „Je ziet mensen denken: hoeveel zal ik geven? Vroeger werd er vaak niet bij nagedacht, nu wordt elk eurokwartje omgedraaid", al dus een kelner van een gere nommeerd restaurant. GPD Toch ni PvdA-fractieleider Wouter Bos blijkt populair bij de jeugd. Tijdens een schorsing gisteren in de Kamer wilden kinderen van basisschool Molenweid uit Velserhroek (Noord Holland) hem allemaal de hand schudden. foto Marcel Anton isse/ANP DEN HAAG - Een ruime meer derheid van de Tweede Kamer vindt dat het kabinet snel met een regeling moet komen voor jonge WAO'ers die na herkeu ring hun uitkering verliezen. Premier Balkenende zegde gis teren tijdens het debat over de regeringsverklaring toe 'dat het streven is te voorkomen dat mensen in de bijstand belan den'. Volgens het regeerakkoord wor den alle WAO'ers onder de 45 jaar in 2005 opnieuw gekeurd aan de hand van stengere crite ria. Als ze niet langer arbeids ongeschikt worden verklaard, lopen ze het risico rechtstreeks in de bijstand te belanden en er in inkomen op achteruit te gaan. Balkenende zegde toe dat het kabinet met 'een goede regeling' zal komen om dit zoveel moge lijk te voorkomen. De fractie voorzitters Verhagen (CDA), Bos (PvdA) en Dittrich (D66) vinden dat het kabinet haast moet maken om de WAO'ers niet te lang in onzekerheid te laten zitten. „We luisteren goed naar u en studeren op een oplossing", antwoordde de premier. Balkenende herhaalde het grote belang van loonmatiging voor herstel van de economie. Hij gaat er vanuit dat de werkge versorganisaties en vakbonden 'samen in staat zijn' om daar af spraken over te maken, zonder directe bemoeienis van het ka binet. De premier wil met de so ciale partners wél akkoorden sluiten over 'deelonderwerpen', zoals de aanpak van de jeugd werkloosheid. Als werkgeversorganisaties en vakbonden niet tot overeen stemming komen over loonma tiging, zal het kabinet ingrijpen. Balkenende herhaalde eerdere uitspraken van minister De Geus van Sociale Zaken dat een loonmaatregel 'nooit uitgeslo ten' is, maar benadrukte dat het een 'theoretische optie is en geen voornemen van het kabinet'. Een loonmaatregel houdt in dat het kabinet de loonstijging wet telijk vastlegt. ANP sen worden als illustratief ge zien voor andere collectes. Ook andere landelijke fondsen mel den fors hogere opbrengsten, al dus de onderzoekers. De stijgende opbrengsten van collectes staan in contrast met de ervaringen in de horeca met de fooienDaarin is van een stij gende lijn geen sprake, leert een rondgang langs een aantal hore cazaken. „Het is met de overgang naar de euro eerder minder geworden dan meer", aldus de bedrijfslei der van een café-restaurant. Maar sinds medio vorig jaar ziet hij geen verdere daling meer. „Mensen weten vaak niet tot hoever ze willen afronden", merkt een ober in een vooral tij dens lunch-uren gewild restau rant. „Dan zie je al snel extre men ontstaan. Een bedrag van HET MEEIP NAArZ STOMME THERApEuT UlEUT KAMP JE. Toe M VE£X- AAE E/Z. V/V/M op? door Thea van Beek AMSTERDAM - De bank MeesPierson hoeft prinses Margarita geen schadevergoeding te betalen. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald in het kort geding dat de prinses tegen de bank had aangespannen. In een zogeheten bodemprocedure, waarbij diepgaand op de zaak wordt ingegaan, hoopt de prinses alsnog haar gelijk te halen. De dochter van prinses Irene had 73.899 euro schadevergoeding van de bank geëist. Zonder haar toestemming zou 100.000 dollar van haar rekening zijn gehaald. Dat bedrag werd gestort op de rekening van haar noodlijdende vader Carlos Hugo de Bourbon de Parme in Brussel. Over die transactie beweert zij nooit te zijn ge raadpleegd. De rechtbank in Amsterdam oordeelde echter dat sinds de omstreden overboeking meer dan vijfjaren zijn verstreken, zonder dat de prinses tegen de transactie bezwaar maakte. In elk ge val staat vast dat zij al vanaf eind 2000 van de overboeking op de hoogte moest zijn geweest. Toen ontving zij het accountantsrapport over de controle van haar rekening in 1998, waarin de renteloze lening aan haar vader werd ver meld. De rechtbank verwijst eveneens naar de regel matige afspraken die prinses Margarita had met haar relatiebeheerder bij de bank. „Daar bij gaf zij blijk goed van haar financiële situa tie op de hoogte te zijn. Bij geen van die ge sprekken heeft zij bezwaar aangegeven tegen de overboeking", aldus de rechtbank. Helemaal kansloos noemt de rechtbank de zaak van Margarita overigens niet. Een nader onderzoek naar de feiten zal moeten uitwijzen hoe de opdracht tot de omstreden overboeking tot stand kwam en of de prinses daar inderdaad toestemming voor gaf. Margarita's advocaat F. Kemp zegt teleurge steld te zijn in de uitspraak. Hij erkent dat een dergelijke ingewikkelde zaak eigenlijk niet past in een kort geding. „We gaan een bodemprocedure aanspannen." GPD DOKKUM - Het in de Middeleeuwen door storm verwoeste stadje Eson wordt in het Lauwersmeergebied herbouwd. Dat heeft de gemeente Dongeradeel gisteren bekendgemaakt. Het ministerie van Landbouw heeft de vergunning afgegeven voor de bouw van een vestingstadje in het natuurgebied. Ook worden drie terpen die destijds verwoest zijn binnen dijks herbouwd. In totaal verrijzen er 250 woningen, voorna melijk bedoeld voor recreatie. Naast woningen komen er een camping en winkels. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft een ex-mede- werker van Europol deze week veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De Fransman pleegde in dienst van de Europese politieorganisa tie valsheid in geschrifte en maakte misbruik van zijn positie als ambtenaar. Hij moet Europol bijna 373.000 euro terugbe talen. De zaak kwam in 2001 aan het licht. De Fransman werkte bij de European Drug Unit van Europol. In Groot-Brittannië richtte hij een vennootschap op die personeel detacheerde aan Europol. Een groot deel van het geld dat Europol aan zijn onderneming betaalde, streek de Fransman zelf op. ANP AMSTERDAM - De politierechter in Amsterdam heeft giste ren de strafzaken tegen twee agenten en de partner van een andere agent voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. De drie worden verdacht van bezit van en handel in xtc. Een agent zou ook cocaïne in bezit hebben gehad. Duidelijk is dat agenten van het politiebureau Beursstraat in Amsterdam, het vroegere bureau Warmoesstraat, regelmatig xtc gebruikten. Uiteindelijk stapte een agent naar een ver trouwenspersoon binnen het korps Amsterdam-Amstelland. Ze vond dat de situatie uit de hand liep. De korpsleiding be sloot tot een 'huishoudelijk' onderzoek. ANP ROOSENDAAL - Op een braakliggend terrein in Roosendaal zijn afgelopen week 83 gedeeltelijk verbrande dode cavia's aangetroffen. Dat heeft de politie gisteren gemeld. Tussen 14 mei en 1 juni werden er volgens de politie in Roosen daal en omgeving 87 cavia's ontvreemd. In een enkel geval werd een grote slag geslagen, zoals 22 diertjes in een keer bij de kinderboerderij. Particulieren met slechts enkele beestjes in een kooi werden eveneens door de caviadieven bezocht. De politie heeft geen idee in welke richting ze de daders moet zoeken. ANP HAARLEM - De 42-jarige man die ervan wordt verdacht de voormalige Philips-topman Roel Pieper en diens vrouw met een mes te hebben gestoken, blijft vastzitten. De raadkamer van de rechtbank in Haarlem heeft zijn voorarrest met dertig dagen verlengd. Dat heeft een woordvoerster van de recht bank gisteren meegedeeld. Roel Pieper en zijn vrouw werden zaterdagochtend 31 mei in de tuin van hun landgoed in Aerdenhout gestoken door een indringer. Pieper zelf liep lichte verwondingen. Zijn vrouw raakte ernstig gewond, maar is inmiddels buiten levensge vaar. ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - Van de elfduizend gebruiksters van het anti-con ceptiemiddel Implanon zijn er sinds de introductie van het middel ten minste vijftig zwan ger geraakt. Dat blijkt uit ge gevens van het College ter Beoordeling van Geneesmidde len. Veertien van deze zwanger schappen zijn te wijten aan on kunde van de huisarts die het hormonenbuisje bij de vrouwen inbracht. Vier aan fouten van de vrouwen zelf. Wat in de overige 32 gevallen mis is, is niet duide lijk. Volgens advocaat M. de Witte, die achttien vrouwen verdedigt, schetst medicijnen fabrikant Organon een te opti mistisch beeld van de risico's. Hij klaagt het bedrijf aan. Woensdag deed de rechter in Arnhem uitspraak in een van de achttien Implanon-zaken van De Witte. De arts die het buisje in de arm van de vrouw had moeten aanbrengen is veroor deeld tot het betalen van de kos ten van het levensonderhoud van het kind. Het buisje bleek niet in haar arm te zitten en de arts had dat moeten controle ren. Het is de eerste keer dat een arts is veroordeeld wegens het niet goed inbrengen van het Im- planon-staafje. De Witte' werkt nu kan een dag vaarding van de producent van het anti-conceptiemiddel, Or ganon. De Amersfoortse advo caat treedt op namens een groep van achttien vrouwen die on danks het gebruik van Impla non zwanger zijn geworden. Bij zestien van deze vrouwen moet iets mis zijn gegaan bij het in brengen van het buisje. Twee vrouwen hadden het buisje wel in hun arm, maar werden deson danks zwanger. De Witte: „Tot nu toe is ongeveer één op de tweehonderd gebruiksters zwanger geworden, terwijl dat bij de pil één op de duizend is. Wij zeggen: Organon méld dat, anders krijgt u een claim aan uw broek." Organon weerspreekt de be schuldiging dat de zwanger schappen aan onveiligheid van het middel te wijten zijn. „Tij dens onze studies is niemand zwanger geworden. Honderd procent haal je natuurlijk nooit echt", zegt een woordvoerder van de farmaceut. GPD Advertentie (ingezonden mededeling) Bericht aan alle bedrijven in Nederland Sinds donderdag jl. is ons bekend dat een bedrijf onder de naam Media Nova B.V. een Internetsite exploiteert onder de naam goudenbusinessgids. Bedrijven die op deze site vermeld staan, of hiervoor een factuur (hebben) ontvangen, hebben hiervoor geen opdracht gegeven. Omdat de uitstraling van de site, het logo en de factuur vrijwel een exacte kopie is van de uitingen van Gouden Gids B.V. kunnen wij ons voorstellen dat u, zowel als gebruiker en als adverteerder, hierdoor misleid zou kunnen worden. Daarom willen wij u er langs deze weg op attent maken. Inmiddels hebben wij gerechtelijke stappen ondernomen om zowel de site als de facturatie met onmiddellijke ingang te laten stoppen. Wij hebben al onze adverteerders hiervan schriftelijk op de hoogte gebracht. www.goudengids.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3