PZC Uitbundige schilderijen en ingetogen beelden in Sluis Beelden uit Zimbabwe pa D66-leider bepleit meer geld voor natuurontwikkeling Popgroepen van naam op derde editie Sunburn O SCHELDE Succes is volgens Zeeland Seaports niet af te meten aan financieel resultaat kunst Bedevaart naar Lourdes vanuit Hulst vrijdag 13 juni 2003 Snuffelstage Toegankelijk BEDRIJFSRESULTATEN ZEELAND SEAPORTS OVERGESLAGEN TONNEN ZEELAND SEAPORTS Tuinexpositie met verkoop voor goed doel TERNEUZEN Derde dinsdag Hokjes 0800 - 0231 231 (GRATIS) ESM heeft nog niets opgebracht door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De samenwer king met Rotterdam (ESM) heeft Zeeland concreet nog niets opgeleverd. Bedrijven to nen wel meer belangstelling voor vestiging in Zeeland, stelt het havenschap. Maar staven kan het dat (nog) niet. Al zegt Zeeland Seaports snel iets te kunnen aankondigen. Feit is dat ESMsinds de oprichting in 1995 slechts geld heeft gekost. Het verlies bedroeg vorig jaar 1,8 miljoen euro, waarvan Rotter dam en Zeeland ieder de helft hebben betaald. „Vanuit Rotterdam zijn ze nooit erg enthousiast geweest voor onze pogingen hier zeehaven industrie van de grond te krij gen", stelde M.C. Verburg in een interview met de PZC op 18 au gustus 1979. Het toenmalig lid van de Raad van State en oud directeur van het Economisch- Technologisch Instituut voor Het havenschap Zeeland Sea ports is een instituut dat be paald niet bekend staat om zijn openheid. Maar het begint scheuren te vertonen. Oorzaak van interne ruzies is de intensie vere samenwerking met het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam en de verschillende op vattingen over koers en zeggen schap van management, be stuur en politiek. In een reeks verhalen besteedt de PZC aan dacht aan het havenschap, de beslotenheid, de interne conflic ten en de samenwerking met Rotterdam. Zeeland, vertelde dat Zeeland gebaat was bij de industrialisa tie van het Sloegebied. „Maar de geschiedenis wijst uit dat Rotterdam zich in de vorige eeuw ook al verzette tegen de aanleg van de Zeeuwse spoor weg, en zelfs in de jaren dertig nog tegen bepaalde havenacti viteiten in Vlissingen." Hoe anders is het nu? Zeeland Seaports en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam wer ken sinds 1995 samen in de Ex ploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM). 'Hand in hand ka meraden' ontwikkelden ze de Scaldia-haven. Zeeland dacht met de samen werking vooral de gronden in Vlissingen aan de man te kun nen brengen. Want de verkoop liep op zijn zachtst gezegd niet denderend, wat bleek uit grote tekorten op het grondbedrijf. Door mee te reizen in de koffer van Rotterdam, zouden bedrij ven meer zien in plek aan het Zeeuwse diepzeewater, was de gedachte. En dat Rotterdam wil investe ren in Zeeland, zegt toch iets over de kwaliteit van de havens, luidde het. Wereldhaven num mer één verbindt immers niet zo maar zijn naam aan een andere haven. En Rotterdam? „Rotterdam had een plek nodig waar het grote, ruimteverslindende bedrijven naar kon verwijzen. Want zelf hadden ze daar geen plek meer voor", zegt waarnemend direc teur J. van der Hart van Zeeland Seaports. „Het gaat dan om be drijven in de overslag- en distri butiesector." Gezamenlijk richtten de haven schappen het bedrijf ESM op, de Exploitatiemaatschappij Schelde-Maas. Het was een eer ste voorzichtige stap in het aan gaan van een relatie. Om niet te hard van stapel te lopen, werd een proefproject opgezet: Port Scaldia in Vlissingen-Oost. Zeg maar: een soort snuffelstage. Het is een gebied van 140 hecta re. Haal daar de kade en de (spoor)wegen vanaf en er res teert 100 hectare netto grond. Gearbulk toonde als eerste interesse in de Scaldia-haven in Vlissingen-Oost. zei Bruinooge foto Lex de Meester In juni 1999 wordt bekend dat rederij Gearbulk overweegt zich in de Scaldia-haven te ves tigen. Op voorwaarde dat de ha ven wordt uitgediept en (spoor) wegen worden aangelegd, wil de wereldleider in het transport van houtproducten wel op Vlis singen gaan varen. Zeeland Seaports trekt 13,5 miljoen gul den uit om de haven aan te pas sen. Een maand later maken direc teur M. Verbrugge en president commissaris D. Bruinooge van ESM officieel bekend dat Ver- brugge Terminals houtproduc ten, papier en cellulose gaat overslaan in port Scaldia. Het Terneuzense bedrijf heeft daar voor een vijfjarig contract ge sloten met Gearbulk. De eerste 20 hectare met zeshonderd me ter kadelengte zijn volledig aan Verbrugge Terminals verkocht. De combinatie van ligging aan diep vaarwater (17 meter bij hoog water en 14 meter bij laag water), goede binnenvaartver- bindingen en de goede samen werking met Terneuzen zouden voor Gearbulk de doorslag heb door Anita Tourhóis SLUIS - De introverte beelden van Marquerite Jurrissen vor men een waar contrast met de schilderijen in heldere kleuren van Julia Nicholson. Beide kun stenaressen hebben een innige relatie met de natuur. Voor Jur rissen staat daarin de mens cen traal. Nicholson legt haar prio riteit bij het landschap. Hun werk is te bezichtigen in de Raadskelder in Sluis. Jurrissen is geboren in 1950 in Zutphen en opgegroeid in Lim- r burg, waar ze woont en werkt. Haar keramische, bronsgetinte beelden vormen een combinatie van abstract en figuratief. Deze kunstenares houdt van het scheppen in klei. Elk beeld van haar hand, overwegend vrou welijke gestaltes, is uniek. Wat overbodig is voor de vormge ving, wordt weggelaten. Vloei ende belijning, ovale gelaats- vorm en lange slanke handen staan voor een tijdloze elegan tie. Armen en handen vormen een wezenlijk onderdeel. Plaats van de handen, gelaatsuitdruk king en houding bepalen de sfeer. Zo ontstaan beelden, die de zoektocht van de kunstena res naar het diepste wezen van de mens uitdrukken. Door hun sterk ingetogen karakter stra len ze een enorme kracht uit. Jurrissen weet in klei duidelijk zichtbaar te maken wat elke kunstenaar in de kern beoogt: communicatie met de laeschou- wer. Enkele voorbeelden zijn Tegenwind, een gestalte met het hoofd op de schouders, de romp licht gebogen en de handen op de rug; Dans, waarin het hoofd geborgen ligt in een fraaie golf beweging of Droom, waarin het hoofd overgaat in een taps toe lopende uitstulping, terugvloei end in de romp. Anders dan de rest is Herinne ringen uit zee, waarin een aan tal maskers als schelpen uitge spreid ligt over de deels met zand bedekte vloer van de Raadskelder. Nicholson, geboren in 1944 in Zuid-Engeland, volgde de Sla- de School of Fine Art in Londen, gaf les in schilderen en legde zich ook toe op beeldhouwen. Na haar huwelijk met beeld houwer Neal Nicholson nam de zorg voor het gezin al haar tijd in beslag. Sinds 1998 heeft Ni cholson zich weer vol overgave ben gegeven, toen. De eerste loods was in maart 2000 nog niet klaar, of Verbrug ge Terminals meldde dat we gens grote belangstelling be gonnen werd met de bouw van een tweede terminal. Twee jaar eerder dan gepland. Verbrugge uit Terneuzen en Ge arbulk uit Antwerpen zijn nog steeds de grote klant van de Scaldia-haven. Van bedrijven die naar Zeeland vluchten we gens gebrek aan ruimte in Rot terdam is (nog) geen sprake. Van de 12 0 0 meter kadelengte die bij Port Scaldia kan worden aange legd, ligt er slechts de helft. Maar ESM is zeker niet mislukt, stelt waarnemend directeur Van der Hart van Zeeland Seaports. „Binnenkort kunnen we wel de gelijk de komst van nieuwe bedrijven aankondigen. En daar zitten Rotterdamse bij." Financieel heeft het samenwer kingsverband niet opgebracht wat ervan was verwacht, erkent Van der Hart. In 2002 maakte ESM een verlies van 1,8 miljoen euro. Een jaar ervoor was dat zelfs 2,3 miljoen euro.Toch is Zeeland met de samenwerking veel opgeschoten, vindt Van der Hart.„Het beoordelen alleen op de financiële resultaten is te kort door de bocht, te eng gere deneerd." Ook havenschapsvoorzitter en gedeputeerde economie G. de Kok is positief over de resulta ten van ESM. „Als je vraagt naar de concrete aquisitie, dan is die inderdaad beperkt. Maar ESM heeft geleid tot een inves tering in de Scaldia-haven, in frastructuur en grondverkoop aan Verbrugge Terminals. Er zijn meer contacten, maar veel hangt af van het doorgaan van de WCT. Eigenlijk wacht ieder een op de uitspraak van de Raad van State." Na de 'snuffelstage', stemden de gemeenteraden van Rotterdam, Vlissingen, Borsele, Terneuzen en Provinciale Staten van Zee land vorig jaar in met een inten sievere samenwerking. ESM2 kreeg gestalte. De geluiden dat Zeeland daarmee is verkocht aan Rotterdam, worden sterker. Het Gemeentelijk Havenbedrijf en Zeeland Seaports kijken elk met eigen ogen naar de samen werking. Rotterdam investeert vooral in de samenwerking om een voet tussen de deur te hou den. B www.pzc.nl dossier Zeeland Seaports dl. 1996 1998 2000 deelneming ESM (50%) -22 |H -405 jjglllj -701 vestiging Vlissingen 171 iKH 439 SIM 379 vestiging Terneuzen BSSkT 1129 1905 Hl 1331 totaal concernresultaat 1 1F11P - 1300 Hfchkftl 2344 WBkVïkWt 1710 WWM 2002 -906 3660 mmm 2654 iBI 6314 in euro's x 1000 KEEE» 1996 ülftlrH 1998 ■PKf 2000 Vlissingen «BHHI 13.073 «ABS» 14.438 «HEM 13.741 Terneuzen HUIS 11-338 Oü 10.920 ÜH3 11.071 totaal overslag EÖEM 24.411 MMM 25.358 FPffFEl 24.812 ÜSS» 2002 13.070 13.659 3ETÏÏÏI 26.729 in tonnen x 1000 op het schilderen gestort. De na tuur," vooral in Schotland waar ze inmiddels woont, vormt een belangrijke inspiratiebron. Toch schildert ze ook portretten en stillevens. De onderwerpen zijn herkenbaar, toegankelijk en zeker niet opzienbarend of vernieuwend. De schilderes put haar grote kracht uit haar speci fieke en extreem heldere kleu renpalet, de gemakkelijke trant van schilderen en het spelen met licht. Haar sterke verbonden heid met de natuur is bijvoor beeld te zien in Winterfeeling'. een fraai sneeuwlandschap met bomen. Het licht dat de sneeuw weerkaatst, doet het hele doek oplichten; de bomen, het hek en achtergelaten sporen vormen een fel contrast met de sneeuw. Iets soortgelijks is te zien in Af ter the harvest, waarin de opge rolde hooischoven na de oogst neergezet worden in feestelijk fel oranje. Kleurrijk zijn haar stillevens van bloemen, met het vurige rood van de chiliplant in bijvoorbeeld Chiliplants on the window. Tentoonstelling t/m 6 juli in de Raadskelder, Markt, Sluis. Dagelijks open van 14.00 17.00 uur, behalve do. en vr. foto Willem Mieras De Afrikaanse beelden in de boerderijtuin in Nisse zijn te koop. Schilderij Winterfeeling van Julia Nicholson en het beeld Droom van Marquerite Jurrissen. foto Peter Nicolai doorErnst Jan Rozendaal NISSE - Honderd grote en klei ne beelden van kunstenaars uit Zimbabwe zijn dit weekeinde te bezichtigen in de tuin rond de historische Zeeuwse boerderij van de familie Dijkhuis in Nisse. Ze zijn ook te koop, want de ten toonstelling is ingericht voor een goed doel. Een deel van de opbrengst is bestemd voor uit breiding van een crèche in Mutare. De expositie Tuin in beeld in tuin is georganiseerd door de Rotaryclub Goes-Bevelanden en de Stichting Lynette's crèche promotions. Laatstgenoemde organisatie verzorgt sinds tien jaar de publiciteit voor de ge lijknamige crèche in Mutare. Die is vijfendertig jaar geleden opgericht door de inmiddels 61- jarige Lynette. Zij heeft elf me dewerkers, die de dagelijkse zorg op zich nemen voor meer dan 170 kinderen. Behalve de activiteiten van de crèche promoot de stichting ook het werk van kunstenaars in Zimbabwe. „In tien jaar tijd maak je in Zimbabwe kennis met veel mensen", vertelt Nan do van Maarseveen van de Stichting Lynette's creche pro motion. „Zo zijn we ook op deze groep kunstenaars gekomen. Ze hebben waanzinnige skills, maar geen mogelijkheden om hun werk te promoten. Met die ellende daar gaat er niemand naartoe. Daarom hebben wij werk aangekocht van kunste naars, zowel uit de steden als van het platteland, en dat bren gen wij in Nederland onder de aandacht. Het liefst doen we dat in prachtige tuinen." Advertentie Vrijdag: Chris Barber Scfieidetheater. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar 19,- Porgy Bess Do. - vr. - zat. 13,- zo. 6,- www.scheWejazz.nl Het gaat vooral om beelden van Denny Kanyemba, Tackson Muvezwa en de broers Moven en Anymore Chidzonga. De beel den van Kanyemba, die zater dag en zondag zelf in Nisse aan wezig is, verenigen elementen uit de hedendaagse westerse kunst met de traditie in Zim babwe. Muvezwa heeft onlangs geëxposeerd in de National Gal lery in Harare. Zijn beelden zijn modern. De broers Chidzonga komen van het platteland. Hun kunst is nauw verweven met de traditie. „De prijzen zijn interessant", zegt Van Maarseveen. „De men sen moeten in een weekend durven beslissen, dus dan mag het geld geen grote belemme ring zijn. Het mooie van dit pro ject is dat de beelden zijn ge maakt door kunstenaars uit Zimbabwe en met materialen uit het land. Als de opbrengst dan weer teruggaat naar een goed doel in Zimbabwe is de cir kel rond." Tuin in beeld in tuin aan de Ron de Polderdijkl in Nisse is toe gankelijk zaterdag en zondag van 12-17 uur. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het tweede kabi net-Balkenende moet echt meer geld uittrekken voor natuuront wikkeling. D66-leider Dittrich heeft dit gisteren premier Bal kenende op het hart gedrukt in de Tweede Kamer, maar hij kreeg van de minister-president nog geen enkele toezegging los. Voor natuurbeleid is extra geld beschikbaar, maar de 250 mil joen euro die daarvoor in het re geerakkoord tussen CDA, WD en D66 is opgenomen, moet worden gedeeld met twee ande re posten: de reconstructie van varkensgebieden en de verbete ring van de leefbaarheid van het platteland. D66 is er veel aan gelegen dat 'een evenredig deel' naar natuurontwikkeling gaat, maakte fractievoorzitter Dit trich duidelijk. De ecologische hoofdstructuur (ehs), een samenhangend netwerk van na tuurgebieden in Nederland, moet immers in 2018 gereed zijn. Premier Balkenende onder schreef dat. „Het jaartal 2018 schept verplichtingen", zei hij, maar verder wilde hij in de rich ting van de D66-leider niet gaan. Dittrich moet volgens Balkenende wachten op de begrotingen die de derde dins dag van september verschij nen. Halsema (GroenLinks) en Bos (PvdA) concludeerden daaruit dat de toezegging over meer geld voor natuurbeleid 'boter zacht' is. Halsema voegde toe dat D66 'een kat in de zak heeft gekocht' door in het regeerak koord de 250 miljoen euro extra niet alleen te bestemmen voor natuurbeleid. SGP-fractievoorzitter Van der Vlies schoot de regering te hulp. Volgens hem moet er wat betreft natuurontwikkeling niet zoveel in hokjes worden gedacht. Hij stelde dat de natuur ook is ge baat bij de reconstructie vas varkensgebieden en de verbete ring van de leefbaarheid vanhet platteland. Minister Veermat van Landbouw, Natuur et Voedselkwaliteit (LNV) liet met één gebaar blijken dat hij hF daar helemaal mee eens is. Hij stak zijn duim op. De extra 250 miljoen euro voor de komende vier jaar moet ove rigens worden genuanceerd Voor die periode heeft het eerst; kabinet-Balkenende eerder eet bezuiniging op grondaankope- voor natuurontwikkeling inge' boekt van 350 miljoen euro. HULST - Zeeuws-Vlaamsebe. langstellenden voor een be devaart naar Lourdes kunner eind augustus hun reis naar de Franse Pyreneeën beginnen ij Hulst. VNB Nationale Bedevaartenor- ganiseert al sinds 1883 dergelij ke reizen, vijftien jaar n Maria meerdere malen is ver schenen aan molenaarsdochte Bernadette Soubirous. Deelname is mogelijk voor belangstellenden, ook vooi mensen die specifieke zorg of medische begeleiding ne hebben. Het programma is mix van bedevaart en ontspan ning. Ook een bedevaart kenl vrije tijd om pelgrims de moge lijkheid te bieden elkaar te ont moeten en ervaringen uit tewis- selen. Vanuit Hulst vertrekt op woens dag 27 augustus een bus rich ting Lourdes en op vrijdag augustus staat een vliegreis vanaf het vliegveld in Eindho ven gepland. Voor deze reis gaai er vanuit Hulst een bus naar hel vliegveld. Aanvullende infor matie voor pelgrims is te ver krijgen bij L. Allaerts (0114- 315309) en B. Everaert (0114 322735). doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De program mering van het derde Sunburn Festival in Vlissingen is rond. Zaterdag 23 augustus spelen de bands Francis Levoy and the Blowrags, Intwine, Arid, Julian Sas, The Bootleg Doors en Plae- to op het Nollestrand bij strand paviljoen Panta Rhei. In twee jaar tijd heeft het Vlis- singse popfestival een behoor lijke naam opgebouwd. De aan pak is grootschalig, de toegang is gratis en het publiek zit of staat op het strand, met zicht op de vaargeul waar zeeschepen de Westerschelde op en af varen. Tijdens vorige edities traden ge renommeerde bands als Di- Rect, City to City, Silkstone, Ro semary's Sons en Racoon op. Al leen heeft tot dusver het weer nog niet een hele dag lang mee gewerkt. Ook dit jaar is een aantal pop groepen van naam aangetrok ken. De Zeeuwse inbreng komt van Francis Levoy en zijn band. Zijn cd Hobos bordercollies and seven children werd vorig jaar door de Stichting Popmuziek Zeeland uitgeroepen tot het beste Zeeuwse album van het jaar. De Zeeuws-Vlaamse groep hoopt dit j aar op tournee te gaan in de Verenigde Staten. Uit België komt Arid, een groep die vorig jaar geprogrammeerd stond op het Straatfestival maar toen moest afhaken. Nu kan het publiek in Vlissingen er toch mee kennismaken. De pro gressieve rockband doet het goed in België. Het album Little things of Venom werd daar goud. De succesvolste Nederlandse bluesgitarist is Julian Sas. Ook hij is van de partij met zijn ener gieke begeleidingsband. Zanger Roger Peterson is beetje dankzijmaar toch vooral zonder het televisieprogramm: Idols een bekendheid geworden in Nederland. Hij weigerde ver dere deelname, omdat hij eigen nummers wilde blijven zingen. De superhit 'Happy bewees zijn gelijk. Het wordt het tweede optreden van In twine in Zeeland. Onlangs sloot de band met veel succes de fina leavond af van de talentenjachl Hooi! Koorts! Een van de legendarische na men uit de popmuziek is The Doors. Hoewel gitarist Robbie Krieger en toetsenist Ray Man- zarek aan een reünie schijnen te werken, is dat een groep die live nooit meer te aanschouwen is. omdat frontman Jim Morrison in 1972 overleed. Maar de mu ziek leeft voort. Door platen cd's, door films maar ook dc tribute bands. De beste daarvan is The Bootleg Doors. Zij weten op een overtuigende maniereen indruk te geven van hoe een ori gineel Doors-concert ongeveer moet hebben geklonken en hoe het er op het podium uitzag. Na het ter ziele gaan van City to City heeft zanger Sandro van Bremen de rockgroep PbeU opgericht (met in de gelederen de Zeeuwse drummer Jeroen Polderman, ook ex-City b City). Deze formatie gaat Sun burn afsluiten. Tussen de op tredens door verzorgen deejays JJ en Enteny sets mei muziek uit de jaren zeventigen tachtig. Binnenkort is de eigen internet site van Sunburn toegankelijk Het adres is: www.sunburn.nl Advertentie PZC KRANT VOOR ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38