PZC W andelsportseizoen weer voor de deur Woedende meute laat van zich horen tijdens vertelconcert Vlissingen wil duiktoren aan badstrand behouden Liliane ronds om dit kind Jaar cel geëist voor in brand steken stacaravan Burgh-Haamstede giro 7 800 800 Ziekenhuiszorg voor ouderen klimt uit dal 12 Jeugdorkest Open dagen in het Burghse Hof lezers schrijven Stroomstoring weekenddiensten vrijdag 13 juni 2003 Kwalen Schuldenlast Klaagzang Tandartsen: Apotheken: Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden Plan voor poliklinieken geriatrie door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De Zeeuwse ge riatrie, de geneeskunde gericht op de oudere mens, klimt lang zaam uit het dal. Met het aantre den van een tweede klinisch ge riater, mevrouw J. Goetheer, in Vlissingen en arts-assistent me vrouw A. Vandenhroucke kan de ziekenhuishuiszorg voor ou deren de vorm aan gaan nemen die nodig is. Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen is het kli nisch geriatrisch centrum voor Zeeland. Vandaaruit wil geria ter mevrouw F. Kruyt een Zeeuwse vakgroep oprichten die poliklinieken in de Zeeuwse ziekenhuizen houden. Zeeland heeft minimaal acht klinisch geriaters nodig: vier op Walcheren, twee voor de Oos- terscheldeziekenhuizen en twee voor Zeeuws-Vlaanderen, denkt Kruyt op grond van de vergrijzing van de Zeeuwen. Vooralsnog beschikt enkel Vlis singen over het specialisme en over drie in geriatrie gespeciali seerde verpleegkundigen. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren wil in samenwerking met het Belgische universiteitszie kenhuis in Gent een poligeria- trie opzetten, maar heeft nog geen geriater kunnen aantrek ken. Kruyt heeft haar medewer king aangeboden. „In Neder land zijn nu driehonderd geriaters nodig terwijl we met circa honderdvijftig zijn", zegt ze. Het aantal opleidingsplaat sen is inmiddels meer dan ver dubbeld. Ziekenhuis Walcheren zou ook graag opleiden. „Ie mand naast je die doorlopend vragen stelt houd je scherp. Bo vendien voegt het wetenschap pelijk onderzoek van een agio (geneeskundige in opleiding) kwaliteit toe aan je ziekenhuis," vindt Kruyt. Basisarts Vanden hroucke is angio: geneeskundi ge niet in opleiding. Zij werkte eerder in ziekenhuizen in Maas tricht en Brussel. Geriatrie is een speerpunt voor de Zeeuwse ziekenhuizen en be stuurders. Zeeland is de meest vergrijsde provincie van Neder land en is een gewilde streek voor vestiging na de pensione ring. In 2010 bereikt de vergrij zing zijn piek, als de na-oorlog- se geboortegolf-generatie 65 jaar wordt. Tot in elk geval 2020 is één op de vijf Zeeuwen 65- plus. De gezondheidszorg moet daarop berekend zijn. „De complexiteit van het vak intrigeert," vindt Kruyt van ou- derengeneeskunde. „Het is een andere, holistische manier van geneeskunde dan de orgaange- richte specialismen," duidt Goetheer. „Wij kijken naar de hele mens; ook naar woonsitua tie, levensstijl. Het is intensief patiëntcontact. De symptomen bij oudere patiënten uiten zich anders: een tachtigjarige met een hartinfarct heeft geen pijn op de borst maar is kortademig. Een tachtigjarige met longont steking heeft geen koorts, maar is verward en kan vallen." Valpreventie is een vast project van geriatrie, haakt Vanden hroucke in. De 'sanering' van omvangrijke medicatiepaket- ten die sinds jaren geslikt wor den eveneens. „Vaak kan je met eenvoudige aanpassingen in huis hoogbejaarde mensen weer op weg helpen. Iedereen neigt om kwalen af te schuiven op leeftijd, terwijl zaken vaak goed behandelbaar zijn." De eerste-lijnszorg richt zich langzaam in op ouderen. Er zijn gespecialiseerde fysiotherapeu ten en tandarts P. Gerritsen te Goes is sinds mei één van de drie eerste Nederlandse tandartsen die als specialist geregistreerd staan. „Het gekke is dat huisart sen zich nauwelijks bekwamen in geriatrie terwijl de praktij ken vergrijzen. Ook in de oplei dingen niet," gaat Goetheer na. Ze telt in gedachten slechts drie universiteiten met een actieve leerstoel geriatrie. Kruyt bediende de geriatrie in Zeeland sinds 2001 alleen, waarbij zij 0.8, van de 1.8 for matieplaats bezette. Met de nieuwe collega's worden vijf taken uitgevoerd: de advise ring van specialisten in het zie kenhuis over oudere patiënten; de advisering van huisartsen en verpleging in de dertien Wal- cherse verpleeghuizen, het zien van patiënten in de polikliniek, het onderzoeksproject over ge heugenstoornissen en het nieu we dagonderzoekscentrum, dat recent de Kwaliteitsprijs van het ziekenhuis kreeg. In dat centrum worden alle be nodigde onderzoeken en artsen voor de patiënt beschikbaar ge maakt op één dag. Aan het einde daarvan is een compleet behandelplan klaar en worden patiënt en huisarts geïnformeerd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De wandelschoe nen kunnen weer opgepoetst worden. Op Schouwen-Duive- land gaat maandag 16 juni het wandelsportseizoen van start met een eilandelijke senioren- driedaagse én de Zierikzeese avondvierdaagse. Deelnemers aan het Zierikzeese wandelevenement dienen zich maandag, dinsdag, woensdag en donderdag dagelijks rond 18.45 uur te melden op Haven park en Havenplein van waar uit de wandelstoet vertrekt. Op de laatste avond verzamelen de wandelaars zich op de Lange Blokweg net buiten Zierikzee. Als de stoet compleet is, volgt de gezamenlijke intocht. Op het Havenplein worden de wandelaars toegesproken door burgemeester J. Asselbergs, waarna de medailles worden uitgereikt. Startkaarten en in schrijflijsten kunnen afgehaald worden bij Kramer Danscen trum in het Vrije. In Zierikzee, Burgh-Haamste de, Bruinisse en Brouwershaven gaat maandag de wandeldrie- daagse voor senioren van start. In Zierikzee vertrekt de wan delstoet om twee uur 's middags vanaf zorgcentra Borrendamme en De Wieken. In Burgh-Haamstede is zorg centrum Duinoord het dagelijk se vertrekpunt en in Bruinisse dienen de wandelaars zich te melden bij In 't Opper. In Brou wershaven fungeert woonzorg centrum Poortershof als start punt voor de deelnemers aan de seniorendriedaagse. Dagelijks worden routes van ongeveer vijf kilometer gelopen. Het team klinische geriatrie van Ziekenhuis Walcheren: A. Vandenhroucke, F. Kruyt en J. Goetheer (vlnr). foto Lex de Meester door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Oud Gastel ont kende gisteren bij de rechtbank in Middelburg brand te hebben gesticht op camping Blomshoe ve in Burgh-Haamstede. Het Openbaar Ministerie dacht er anders over. Officier van Justi tie R. Rammeloo verzamelde gisteren de nodige bewijsstuk ken, die hij voldoende achtte om tegen de verdachte een jaar ge vangenisstraf te eisen. De man wordt ervan beschul digd 5 november 2001 op cam ping Blomshoeve in Burgh- Haamstede zijn stacaravan in brand te hebben gestoken. In sa menhang met de brand wordt hij verweten de schade van 15.385 euro te hebben verhaald op zijn verzekering, waardoor hij de verzekeringsmaatschap pij zou hebben opgelicht. De officier repte over de ernst en de enorme gevolgen van de brand. Vijf caravans brandden die nacht geheel uit en vier cara vans werden door de brand ver nield. Totale schade: 130.000 euro. Niemand had de brand stichting gezien. Rammeloo putte uitvoerig uit de bewijs middelen, hoewel hij erkende dat het bewijs lastig was. „Het is een optelsom." Zo bleek uit het technisch onderzoek dat de brand onder de caravan van verdachte was begonnen. Een kennis had verklaard dat de Brabander voor de brand tegen hem had gezegd: „Als ik de ca ravan niet kan verkopen, dan steek ik de fik erin." De ver dachte zei dit niet te snappen. Ook zijn vreemd gedrag was bij andere mensen op de camping opgevallen. Die nacht was zijn auto bij zijn caravan gesigna leerd. De officier zag de ver dachte niet als een pyromaan of een vandaal, maar hij vond wel dat de dader vanwege een schul denlast een motief had. „Hij wilde graag van zijn caravan af, maar hij vroeg er teveel geld voor. Door de brand dacht hij er beter van te worden, want hij was goed verzekerd. Opvallens is dat hij dezelfde dag nog hg geld heeft geclaimd bij zijn ver! zekeringsmaatschappijDe 0j. f icier stelde vast dat er door de brandstichting veel mensen ge. dupeerd waren. Zij hadden for- se schadeclaims ingediend. Raadsman A. Neels kwam daar niet aan toe, omdat hij vond da! zijn cliënt diende te worden vrijgesproken. Hij bestreed ds (belastende) verklaringen van andere campinggasten. Zo z« zijn cliënt hebben verteld dat hij de brand in de caravan had aan gestoken met kaarsen en spiri tus, terwijl het technisch onder zoek had uitgewezen dat de brandhaard onder de caravar was geweest. Ook de kleur van de auto, die 's nachts bij zijn ca ravan stond, kwam volgens de strafpleiter niet overeen met de kleur van de auto van de ver dachte. De rechtbank doet 25 juni spraak. MIDDELBURG - Het Schouwe Jeugdorkest geeft zaterdag 21 juni een concert in de Middel burgse Koorkerk. Het gezelschap staat onder lei ding van Marien Stouten uil Nieuwerkerk. Ze spelen mu ziekstukken van hun onlangs opgenomen eerste cd, waaron der werken van J.S. Bach L. Boëlmann. Bij de vertolking wordt onder meer gebruik ge maakt van twee orgels. De uit voering begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Hei Burghse Hof aan de Kraaijen- steinweg 28 in Burgh-Haamste de is weer toegankelijk voorpu- bliek. De tuin is open op 14 en28 juni en op 12 juli van 9.30 uurtot 17.00 uur.. Een bijdrage voorde aids-weeskinderen in Zambia wordt op prijs gesteld. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het lijkt wat po ver. De grove lijn van drie histo rische spelen gevat in woord en muziek. Het vertelconcert dat gisteravond is gegeven in de Nieuwe Kerk in Zierikzee be wijst echter het tegendeel. Ont daan van visuele franje krijgt de muzikale beleving alle kans. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Za erdagavond heeft Schou we (drukste weekend van het ja; r) twee uur zonder stroom "ten. Verbijsterend is het v te ervaren dat er bij zo 'n ca lamiteit geen informatie tot je komt; bijv. via Omroep Zeeland of Radio Schouwen-Duiveland. De politie meldt dat ze het druk heeft met allerlei problemen als gevolg van de storing. Contact met Omroep Zeeland leert dat men van niets weet. Bij Radio Schouwen-Duiveland wordt de telefoon niet opgenomen. On derlinge communicatie is er blijkbaar niet. De Regionale Brandweer neemt blijkbaar ook geen initiatieven. Niemand komt dus op het idee de moder ne techniek te gebruiken om ons te informeren. In folders wor den wij er wel steeds op gewezen dat dit dan wel gebeurt: 'luister naar de radio'. Hier blijkt maar weer eens, dat het de mensen zijn die deze communicatiemo gelijkheden moeten opstarten. Ik houd mijn hart vast als er eens iets echt ernstigs gebeurt! J.L. den Hollander Deltaweg 17 Haamstede Dat doet zich meteen voelen als verteller Cees Möhlmann ver haalt over het volk dat zich ver zamelt op de Balie om te protes teren tegen de invoering van nieuwe belastingen. Het is 1472 en het jaar 2003 vervaagt in en kele seconden als organist Mar van der Veer een strijdlied inzet op het in 1847 gebouwde Kam en Van der Meulenorgel. In fy sieke zin slechts een steenworp verwijderd van die plek waar vele eeuwen geleden een woe dende meute van zich liet horen. Zo hard van zich liet horen, schetst Möhlmann, dat het la waai tot in het stadhuis hoor baar is. De aanzwellende muziek voert de luisteraar van een in eerste instantie als dialoog te beluiste ren klaagzang naar tonen die als een dreigende vuist over het pu bliek uitgestort worden. De mo numentale omgeving maakt in leving gemakkelijk. De sobere samenvatting die Möhlmann geeft, geeft de muzikale leek net dat beetje steun om een snelle interpretatie van de muziek mo gelijk te maken. Zo is liefde te beluisteren in de zuivere klan ken van het lied Maria is mijn naam, evenals in de zoete dro merigheid die door de kerk zweeft bij variaties op Aleida lief. Een welhaast bloedeloos orgelspel verhaalt over één van de belegeringen die Zierikzeeë- naren in de veertiende eeuw voor hun kiezen kregen. Ultie me euforie daarentegen krijgt in het nummer Ik heb je lief alle kans. Met het vertelconcert hebben schrijver/regisseur Möhlmann en componist Van der Veer mu ziek en verhaallijnen uit drie door hen gecreëerde historische spelen gebundeld. Wat zeven jaar geleden als - zoals Möhl mann het gisteren formuleerde - 'schuchter experiment' begon, groeide uit tot een gegeven op Schouwen-Duiveland in de vorm van de spelen Het Oproer, De Ridderslag en Dijkval!. Aan de totstandkoming van teksten en composities voor het vierde stuk, de Wonderdokter van Brouwershaven, wordt momen teel gewerkt. Ook Dijkval! is actueel. De pre mière van de reprise (vrijdag 27 juni) nadert met rasse schreden. Met het op poten zetten van een vertelconcert worden deelne mers en potentiële toeschou wers opgewarmd te gaan kij ken. De Qpbrengst dient een goed doel, tè weten het Kam- en Van der Meulenorgel in de kerk. Maar meer nog is het concert een moment om even louter muziek te ervaren en universele gevoe lens te beleven. Daartoe geven verteller en organist, geholpen door de omgeving, alle kans. door Edith Ramakers en Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de duiktoren in zee behouden. Het college van burgemeester en wethouders is van plan het waterloopkundig laboratorium of de universiteit van Delft de opdracht te geven de haalbaarheid van een duik toren en een getijdebassin bij het Vlissingse badstrand uit te testen. Dit onderzoek kost 150.000 euro. Een loopbrug zal naar het bassin leiden. Wethouder L. Poppe-de Looff denkt dat Vlissingen met het ge tijdebassin en de duiktoren een toeristische publiekstrekker van allure heeft. Het college denkt die 15.000 eu ro voor het onderzoek bij elkaar te krijgen via een Europese sub sidie en door geld te zoeken bin nen de begroting. De leden van de commissie Samenleving dachten daar gisteravond iets minder makkelijk over dan de wethouder. De commissie gaf daarom niet direct toestemming voor het onderzoek. De leden willen eerst een raadsvoorstel zien waarin staat dat de Euro pese subsidie is toegezegd en waaruit blijkt hoeveel Vlissin gen zelf moet betalen en uit wel ke pot dat geld komt. Ook vroeg de RPCU zich af hoe breed het onderzoek wordt. Volgens Pop- pe onderzoeken de laboratoria of het getij debassin kan voldoen aan de veiligheidseisen. Naar het getijdebassin wordt een loopbrug aangelegd. Het zwembad krijgt waar schijnlijk de vorm van een kla verblad. De duiktoren wordt in het midden van een van de bla den van het klavertje geplaatst. Het bassin zou het enige getij bassin in stromend water in Ne derland zijn. 14 en 15 juni 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Voor geheel Schouwen-Duive land: Huisartsenpost Schouwen- Duiveland Kon. Gustaafweg 2 Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen) H. A. Boom- de Keizer, Westerbanweg 14, Burgh-Haamstede, (0111) 653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. STICHTING Ramadhan (6 maanden) Ramadhan uit Indonesië is een rustige baby. Hij werd geboren met een gespleten lip en een open gehemelte. Om normaal te kunnen eten en praten zal hij drie keer geopereerd moeten worden. De kosten per operatie bedragen 225 euro. Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals Ramadhan; kinderen die zonder steun geen kans maken op medische of sociale revalidatie. Helpt u mee Stichting Liliane Fonds Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34