Vestiging Rabobank Nieuwerkerk op wip PZC Strijd tegen water in dans vertaald Werkstraf geëist tegen schipper die klap uitdeelt Geen Volksfeest in W olphaartsdij k 11 C1000 eerste Schouwse supermarkt met internet Ondernemersvereniging wil dat nieuwe bedrijven snel gaten vullen agenda bij nader inzien vrijdag 13 juni 2003 rENESSE - De C1000 in Renes- <e krijgt maandag als eerste su permarkt op Schouwen-Duive land de beschikking over een openbare internetcomputer. Ook de vestigingen van Albert Heijn in Bruinisse en Burgh- Haamstede hebben belangstel ling voor plaatsing van de infor matiezuil. Het gaat om een initi- Schuurfeest PJZ Gat Definitief Fantasie Geen controle op snelheidslimiet Portemonnee gestolen Man tankt zonder te betalen Brandstichting in Goes Bejaarden slachtoffer babbel truc Vrouwen bestolen van beurs jpnrMarcel Modde atief van de VW Schouwen- Duiveland. VW-bestuurder E. Troost is te vreden over de belangstelling voor de informatiezuilen. Het systeem, door de bedenker en le verancier uit Terneuzen JIM ge doopt, biedt gratis toegang tot de pagina's van de toeristenor ganisatie. Tegen betaling, wat gebeurt door middel van het in werpen van munten, kan ook het verdere internet worden verkend. Langs die weg kunnen e-mails worden verstuurd en opgehaald, al dan niet voorzien van een ter plaatse gemaakte opname met een webcam. De WV heeft in eerste instantie zeventien zuilen besteld. Ver schillende eigen kantoren en steunpunten op het eiland zijn inmiddels al met de openbare computer uitgerust. Ook hotel De Zeeuwse Stromen en cam ping Julianahoeve in Renesse hebben de zuil reeds in gebruik genomen. De komende weken wordt het systeem bij verschil lende andere bedrijven geïn stalleerd. Naast diverse cam pings en hotels gebeurt dat ook bij supermarkten, zodat ook an dere doelgroepen dan toeristen daar het internet op kunnen. Het probleem is nog wel, aldus Troost, dat de aangesloten on dernemers hun informatie op het net actueel moeten houden. „Pas wanneer ze hun aanbie dingen en informatie regelma tig verversen, maken ze opti maal van deze mogelijkheid gebruik." De VW heeft zelf ie mand aangesteld die één dag deel in de week de pagina's na loopt en waar nodig aanpast. Kern Nieuwerkerk moet beter Hoor Ali Pankow NIEUWERKERK - De Nieu- werkerkse Ondernemers Ver eniging (NOV) zou graag het aanzien van de dorpskern ver beteren met de vestiging van en kele nieuwe bedrijven op de plaatsen waar andere onderne mingen ophouden te bestaan. Volgens voorzitter K. Steen- poorte van de NOV draagt juist een gevarieerd aanbod bij aan zowel het gezamenlijk onderne mersbelang als aan de leefbaar heid van het dorp. Hij zei dat deze week tij dens een presentatie in de openbare dorpsraadsvergadering in Nieuwerkerk. De NOV telt circa twintig leden. De voorzitter benadrukt hoe belangrijk het voor ondernemers is, in te spe- NIEUWERKERK - De PJZ Schouwen-Duiveland houdt morgenavond het jaarlijkse schuurfeest. Dat gebeurt niet zoals de vier voorgaande jaren in Zonnemai- re. De schuur die daar beschik- ir was, ligt nu volmet worte len. Daarom moeten de plattelandsjongeren uitwijken naar een andere locatie. Zij krij gen dit keer onderdak in een schuur bij de boerderij vanHan- ne Doeleman aan de Oud Nieuwlandseweg 5 in Nieuwer kerk. Het programma biedt twee live-muziekoptredens van deformaties Stone called Heels en Dudriefstang. Het schuur feest begint om 21.00 uur. len op veranderend koopge drag. Zo signaleert hij een dui delijke verschuiving in uren waarop de consument bood schappen doet. De verschraling van de middenstand in enkele omliggende dorpen heeft als ef fect dat meer mensen van elders hun inkopen in Nieuwerkerk gaan doen. De NOV erkent als gevaar dat bedrijven, die zich genoodzaakt zien uit te breiden, te zijner tijd naar elders vertrekken. Het ge meentebestuur biedt het be drijfsleven in Nieuwerkerk nauwelijks mogelijkheden tot uitbreiding. In de nieuwe be leidsvisie voor de kom van het dorp wordt benadrukt dat het huidige bedrijventerrein al maximaal wordt benut en dat uitbreiding alleen op de be staande locaties van de bedrij ven kan worden toegestaan. Wie groter wil zal naar Zierikzee moeten vertrekken. De NOV wil in een inspraakreactie op deze beleidsvisie toch bij de gemeen te pleiten voor wat meer sou plesse ten behoeve van het be drijfsleven. Ook het bestuur van de dorps raad gaat reageren op de be leidsvisie Kom Nieuwerkerk. Voorzitter J. Prins bepleit in het te actualiseren bestemmings plan een duidelijke invulling van het befaamde 'gat van Nieuwerkerk'. Hij is het niet eens met wethouder G. van de Velde-de Wilde dat die toekom stige bestemming nog niet exact moet worden omschreven in af wachting van de plannen die projectontwikkelaar en eige naar van de grond Adboma zal door Ali Pankow NIEUWERKERK - Met de fusie van de Rabobanken op Schou wen-Duiveland dreigt de kleine vestiging in Nieuwerkerk te verdwijnen. Volgens woord voerder R. Hoek is nauwe sa menwerking met een andere or ganisatie de enige mogelijkheid om de Nieuwerkerkse bankves- tiging in stand te houden. Hij zei dat deze week tijdens een pre sentatie in de vergadering van de dorpsraad. Een goed voorbeeld van het sa mengaan met een andere orga nisatie is, volgens Hoek, de Ra bobank in Westkapelle die samen met de VW aldaar in één kantoor is gevestigd. Hij riep de ondernemersvereniging en de dorpsraad op ook voor Nieu werkerk eens na te denken over mogelijke samenwerkingsver banden. Ruim vijftig procent van alle inwoners van dit dorp bankiert bij de Rabo. Dat resul teert overigens in gemiddeld slechts 65 transacties per week. „Als daar volgens de maatstaf REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl STREEKACTIVITEITEN Het feit dat in de omliggende dorpen diverse winkels zijn verdwenen, heeft effect op de toeloop bij de middenstand in Nieuwerkerk. foto Marijke Folkertsma ontwikkelen. „Als je die be stemming niet duidelijk aan geeft, gebeurt er de eerstkomen de vi j ftien j aar weer niks met die grond", zegt Prins. Zowel dorpsraad als de NOV hebben nog steeds veel moeite met de hoge grondprijs van 180 euro per vierkante meter exclu sief BTW voor het woning bouwplan d'Heule 2. De dorps raad tekende daar eerder al tevergeefs protest tegen aan. De NOV is boos dat de gemeente zwembad Dol-Fijn aanvoert als hoogwaardige voorziening in een kleine kern en daarmee on der meer die hoge grondprijs motiveert. „Dat is geld verdie nen over de rug van de vrijwilli gers van Dol-Fijn heen en daar zullen we de gemeente zeker op aanspreken", zegt voorzitter Steenpoorte. gemiddeld vier minuten per klant mee zijn gemoeid, komt dat neer op een werkaanbod van vier uur en drieëndertig minu ten per week", becijfert Hoek. In de praktijk vergt dat echter 32 uur personeelsbezetting per week op basis van de vier och tenden openstelling en de ver eiste veiligheidsvoorschriften. Volgens hem is daarmee direct duidelijk dat bedrijfskundig beschouwd die situatie niet kan worden gehandhaafd. Ter ondersteuning van zijn be toog schetste Hoek ook een beeld van de moordende con currentie waarmee de coöpera tieve bankinstelling te maken heeft. Volgens hem is het nau welijks mogelijk het hoofd bo ven water te houden tegen scherpe aanbiedingen van lan delijk opererende organisaties als Visio en Uveco die hun be drijf voeren vanuit een eenvou dige vestiging waarvoor de veiligheidseisen van de Neder landse Bank niet gelden. Hoek benadrukt dat pas in het najaar een definitief besluit wordt genomen over de vesti gingen van de Rabobanken op Schouwen-Duiveland. De juri dische fusie wordt per 1 juli be krachtigd en de administratieve fusie dient per 1 november rond te zijn. De insteek is wel dat er uiteindelijk drie zelfstandige vestigingen komen in Bruinis se, Zierikzee en in de Westhoek. Het voortbestaan van het kantoor in Nieuwerkerk acht Hoek alleen mogelijk in een hecht samenwerkingsverband, vandaar zijn oproep aan dorps raad en ondernemersvereni ging- Kinderen in Wissenkerke voeren het dansverhaal Water in Beweging op. foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE - Galerie 't Oude Raadhuis, 17.00 uur: Opening Kunst- schouw; DREISCHOR - Obs De Klimop, 15.00 - 19.00 uur: Zomermarkt; De Brouwse Dag - met de Muziek-play-in als onbetwist hoogtepunt - wordt niet aanstaande zaterdag, maar zaterdag 12 juli gehouden. Voorafgaand aan het evenement ver zorgt de formatie Slipgevaar vrijdag avond 11 juli (en dus niet vanavond) een concert in de feesttent op de Markt in Brouwershaven. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Voor een serie schoolvoorstellingen vond de Zierikzeese choreografe Gra- ziella Furfanelli in Peter Pan een geschikt personage om de watersnoodramp voor kinde ren 'bespreekbaar' te maken. De laatste voorstelling zit er inmiddels op, maar Furfanelli blijft nog even met hetzelfde thema bezig. Zij is als choreo grafe tevens betrokken bij Dijkval. In beide gevallen is de strij d te gen het water uitgangspunt van de voorstelling. In het ge val van het dansverhaal Water in Beweging, waarmee de van oorsprong Italiaanse choreo grafe en danslerares langs scholen is getrokken, is sprake vaneen 'kindvriendelijke'ver taling. „Water is vriendelijk, maar ook onrustig en gevaar lijk", schetst Furfanelli. De pi raten die, onder aanvoering van Kapitein Haak, het Kin dereiland willen veroveren maken het water onrustig. Daartegenover staat Peter Pan, die lief is en ervoor zorgt dat kinderen gezamenlijk de strijd aanbinden tegen de pi raten. Zoals er, licht de cho reografe toe, ook tijdens de watersnoodramp gezamenlijk tegen het water is gevochten. Het aan de slag zijn met kinde ren vraagt inhoudelijk echter een speciale benadering. „De watersnoodramp geeft veel emotie, ook aan kinderen. Je kunt er iets mee doen, maar je moet ze niet bang maken", meent ze. In het kader van de zogenoem de cultuurmenu's bezocht Furfanelli, met de herdenking van de watersnoodramp als bepalend thema, twintig scho len op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Daar werd een dansvoorstelling in gestudeerd. Een door Henk Markenstein uit Brouwersha ven gefabriceerde cd met mu ziek en geluid zette de toon ge durende de ongeveer drie kwartier durende voorstel ling. Eind vorige week werd in Wissenkerke de laatste editie opgevoerd. Het is verbazing wekkend wat er in korte tijd steeds is neergezet, blikt Furfanelli terug. In haar visie kan dans een bij zondere bijdrage aan onder wijs leveren. Behalve het feit dat er bepaalde onderwerpen via dans kunnen worden aan gekaart, is het een manier om te ontspannen en gevoelens van blijdschap op te wenken. „Je ontwikkelt de fantasie van kinderen. Ze ontwikkelen hun concentratievermogen en rit megevoel. Ze leren samenwer ken en keuzes maken, want ze moeten bijvoorbeeld zelf een rol kiezen. Het grappige is dat de keuze die zij maken vaak ook wat zegt over hun karak ter. Stoere jongens willen pi raat zijn en lieve meisjes zee meerminnen", constateert ze. Peter Pan blijkt vooral bij hele vrolijke kinderen favoriet, ter wijl kinderen die niet graag in de schijnwerpers staan zich prettiger voelen als zij een zee dier mogen zijn. Kinderen bewegen in het alge meen echter makkelijker dan volwassenen, weet Furfanelli uit ervaring. Bij Ridderslag was ze reeds beroepsmatig be trokken bij de historische openluchtspelen die op Schouwen-Duiveland worden gerealiseerd. Bij Dijkval!, dat dit jaar in herhaling gaat, heeft ze opnieuw voor het dansontwerp getekend. Dat betekent werken met vele leef- tijdscategorieën en dito fysie ke gesteldheden. „Je kunt mensen niet zomaar een rad slag of spagaat laten doen. Maar het is heel knap dat ama teurs met zo'n enthousiasme zo'n kracht kunnen opbrengen om die voorstelling te maken. Heel indrukwekkend. Die mu ziek, het verhaal en de omge ving. Je leeft zo mee dat je er kippenvel van krijgt. Ook als je niets weet van wat er ooit ge beurd is." Dijkval! gaat vrijdag 27 juni in de haven van Bommenede in premiè re. De voorstelling is verder nog op 28 juni en 3,4 en 5 juli te zien. NIEUWERKERK - De instelling van 30-km-zone pakt in Nieuwerkerk nog niet geheel tot tevredenheid van de bevol king uit. Het feit dat met de instelling van die 30 kilometer per uur alle voorrangswegen binnen de bebouwde kom zijn opge geven, veroorzaakt volgens dorpsraadvoorzitter J. Prins op sommige kruisingen zeer gevaarlijke situaties. Hij gaat met het gemeentebestuur overleggen of deze maatregel op enkele locaties binnen het dorp kan worden teruggedraaid. Verder bestaat er onvrede over het feit dat veel automobilisten zich niet houden aan de nieuwe snelheidslimiet. Volgens wijk agent R. van der Werf is alleen de specifieke verkeersgroep van de politie gemachtigd daar controle op uit te oefenen en beschikte de politie in de straat niet over de bevoegdheid noch over de apparatuur om snelheidsovertreders in de kraag te grijpen. ZIERIKZEE - De portemonnee van een 7 9 -j arige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gisteren uit haar tas gesto len in het centrum van Zierikzee. De inhoud bestond uit meer dan honderd euro en waardepapieren. BURGH - HAAMSTEDE -Een onbekend gebleven automo bilist heeft gistermorgen rond elf uur bij een benzinepomp in Burgh- Haamstede benzine getankt zonder te betalen. De man tankte voor een bedrag van 44,10 euro en reed daarna weg. GOES - Onbekenden hebben gisternacht in de Van de Spie gelstraat in Goes een kunststof container in brand gestoken. De politie kreeg het vuur met enkele poederblussers onder controle, waarna de brandweer het helemaal bluste. VLISSINGEN - Drie bejaarden uit Vlissingen zijn woensdag het slachtoffer geworden van dieven met een babbeltruc. Een zeventigjarige vrouw uit de Schutterijstraat liet rond half elf 's morgens een onbekende man binnen die met een verhaal aan de deur kwam. Eenmaal binnen, ontfutselde hij de bankpas en de pincode van de eigenaresse. Ook een 85-jarige buur vrouw werd door deze man bestolen. Zij gaf eveneens haar bankpas en pincode af. Omstreeks zes uur 's middags belde een onbekende man, vermoedelijk een andere persoon dan in de Schutterijstraat, aan bij de woning van een 84-jarige man uit de Irislaan. Ook hij kwam de woning met een smoes bin nen. Toen de man weer weg was, zag de bewoner dat zijn por temonnee met daarin enkele tientallen euro's verdwenen was. OOST-SOUBURG - Van een 23-jarige inwoonster uit Oost- Souburg is gistermiddag een portemonnee weggenomen. De vrouw had boodschappen gedaan in een winkel aan het Oranjeplein in haar woonplaats en bemerkte bij het inladen van de boodschappen in haar auto dat de portemonnee ver dwenen was. Een paar straten verder is hij leeg teruggevon den. Van een zeventigjarige Middelburgse vrouw is de beurs gistermiddag gerold in de Lange Delft in Middelburg. In de portemonnee zaten een tiental euro's en waardepapieren. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 56-jarige man uit Ossenisse moest zich gisteren voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor de gevolgen van een klap. Volgens officier van Justitie R. Jeuken had hij het slachtoffer zwaar lichamelijk letsel toege bracht. De officier eiste 180 uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Het incident speelde zich 8 fe bruari vorig jaar af in Zierikzee. Het slachtoffer is mede-eige naar van de Zeilvloot Zeeuwse Stromen, waarin schippers zijn verenigd. Zo heeft de eigenaar de taak om reizen onder de schippers te verdelen. Ook de Ossenissenaar bezat een zeil boot, waarmee hij tot voor kort trips voor Zeeuwse Stromen maakte. Tussen de schipper en de eige naar bestonden al lang proble men. Die escaleerden toen ze el kaar in februari tegenkwamen. De schipper had nog tweedui zend euro van het slachtoffer te goed. Ook meende hij dat hij te weinig reisjes kreeg toebedeeld. Hij sprak de eigenaar over de openstaande rekening aan. „Zie maar dat je het krijgt", was de reactie. Daarmee nam de ver dachte geen genoegen. Nadat hij een klap had uitgedeeld vluchtte hij weg. Het slachtoffer ging hem achterna, wat weer tot een confrontatie leidde. De tweede klap kwam harder aan dan gedacht. „De eigenaar ging gestrekt neer en raakte bewus teloos. Een getuige hoorde het kraken", zei de officier. Het slachtoffer werd met ernsti ge verwondingen naar het zie kenhuis afgevoerd. Daar werd een fractuur aan het achter hoofd en een hersenkneuzing geconstateerd. Hij lijdt nog steeds aan geheugenverlies en zijn smaak- en reukvermogen zijn aangetast. Vijf weken lag hij in het ziekenhuis. Raadsman G. Hubers beriep zich op noodweer. Zijn cliënt sloeg volgens hem omdat hij zich bedreigd voelde en dacht dat hij zelf eerst geslagen zou worden. De officier verwierp die stelling. „Aan die situatie had hij kunnen ontkomen." De Zeeuws-Vlaming hangt nog een schadeclaim boven het hoofd, die in een civiele proce dure zal worden behandeld. De rechtbank doet 25 juni uit spraak. door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Wol- phaartsdijk moet het dit jaar stellen zonder Volksfeest. Er zijn te weinig mensen die heb ben aangegeven mee te willen- werken. De initiatiefnemers hopen niettemin dat het evene ment volgend jaar weer kan worden gehouden. Het Volksfeest was een van de voornaamste activiteiten in het dorp. Twee jaar geleden kwa men jongeren met het idee het feest te combineren met races op solexen en 'minibikes'. Vorig jaar werd daar ook een dikke- bandenrace aan toegevoegd. Verder waren er kraampjes en een feest op het Wolfertsplein. Ondanks het succes is het eve nement voor dit jaar geschrapt. Het organiserende comité was te klein geworden, zegt S. Huis- soon, een van de betrokkenen én voorzitter van de dorpsvereni ging. Een oproep voor versterking in het dorpsblad De Schalm lever de geen enkele reactie op. De be trokkenen zagen daarom geen andere mogelijkheid dan het feest af te blazen. Huissoon: „We hebben zeker niet te klagen over mensen die op de dag zelf willen helpen, maar het gaat vooral om de organisatie vooraf, zoals het aanvragen van de ver gunningen en het regelen van dranghekken en de kraampjes." Huissoon hoopt dat het annule ren van het Volksfeest ertoe leidt dat er mensen komen die wel de organisatie op zich ne men. „Misschien vinden mensen het zo jammer dat het nu niet doorgaat, dat ze volgend jaar de kar willen trekken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33