nr iL 9 Tweede landschapscamping geopend Stichting Renesse schenkt 150.000 euro aan hospice Heringerichte haven past prima in Bru lunoxj Berrevoets raadsgriffier Middelharnis Piep Burgemeester Asselbergs geeft aanbevelingen in eerste burgerjaarverslag Overval op juwelier zeeuwse almanak KNAKS waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 13 juni 2003 Afspraken Bromfietsers bekeurd in Zierikzee Staphorster kruising Parkeerplaatsen Nieuw: Weight Care Warm Hartig Betere behandeling klachten doorAliPankow 2JEBIKZEE - Burgemeester Asselbergs van Schouwen-Dui- reland hoopt dat zijn eerste balgerjaarverslag dat hij giste ren presenteerde de aanzet geeft voor de vorming van een net- serk tossen gemeente en bur gers om onderling te brainstor men over belangrijke zaken die Je gemeen te aangaan. Hij heeft het idee dat sommige burgers zeer interessante ge dachten hebben over het beleid voor deze gemeente die nu ech teniet gehoord worden. „Reac ties op het burgerjaarverslag 2002 kunnen wellicht een mooie u ng daartoe bieden", aldus Asselbergs. Hij roept de bevol king op te reageren op dit eerste burgerj aarverslagHet is een verslag waarin de burgemeester in het kader van de wet dualise- ring gemeentebestuur verslag moet doen over de kwaliteit van de dienstverlening, van het be stuur in het algemeen en over de participatie van de burgers. Vol- Asselbergs betreft deze eerste versie nog een zoektocht door Marcel Modde naar vorm en inhoud. Hij wil er in breed verband overleg over voeren om tot de meest doeltref fende eindvorm te komen. Vooral bij de behandeling van bezwaren en klachten dient er het een en ander verbeterd te worden, constateert de burge meester in dit eerste burgerj aar- verslag. Uit zijn aanbevelingen ter verbetering blijkt dat som mige ambtenaren nu wel eens te voortvarend te werk gaan bij een bemiddelingspoging tussen een klagende burger en het ge meentebestuur. Zij brainstor men dan over mogeüjkheden met de betreffende burger zon der gedekt te zijn door de ver antwoordelijk wethouder of portefeuillehouder. „Verschaf in een zo vroeg mogelijk stadi um de ambtenaar helderheid binnen welk bestuurlijk kader hij kan handelen", luidt het ad vies. Verder dringt Asselbergs er bij de bestuurders op aan dat ze in him contacten met de burgers goed voor ogen houden dat in woners in veel gevallen niet op de hoogte zijn van wettelijke procedures. Volgens hem kan een betere uitleg daarover veel onbegrip voorkomen. Ook zou de burgemeester graag zien dat de bestuurders hun afspraken met burgers nakomen en hen tij - dig informeren indien dit om ge gronde redenen niet kan. Ook benadrukt hij dat brieven bin nen redelijke termijnen beant woord dienen te worden, dat er snel gereageerd moet worden op meldingen en signalen vanuit de bevolking juist om klachten te voorkomen, dat wettelijke ter mijnen voor de behandeling van bezwaarschriften beter in acht genomen moeten worden, dat er al in een vroeg stadium kennis moet worden vergaard over een specifiek bezwaar en dat de be langenafweging en motivering zorgvuldig dienen te gebeuren. Asselbergs wil dit soort advie zen in het volgende burgerj aar- verslag tegen het licht houden en aangeven wat er wel of niet mee is gedaan. Volgens hem zal juist die evaluatie het burger jaarverslag een belangrijke meerwaarde kunnen bieden. Voor de gemeentelijke organi satie acht hij het van belang dat in een soort logboek wordt ge noteerd welke activiteiten en onderwerpen wanneer en met welke burgers of belangengroe pen zijn behandeld. Ook dient daarin te worden aangegeven wat de resultaten zijn van die contacten. Het burgerjaarverslag 2002 wordt toegestuurd aan een groot aantal groeperingen die overleg voeren met de gemeen te. De tekst is integraal weerge geven op de website van de gemeente en geïnteresseerde burgers kunnen het verslag op vragen bij de gemeente. Assel bergs wil bezien of het nodig is bij de volgende uitgave over 2003 naast de officiële versie een populaire publieksversie van het burgerjaarverslag op te stellen. ZIERIKZEE - Negen bromfiet sers hebben gisteren tijdens een bromfietscontrole in het cen trum van Zierikzee een proces- gekregen omdat hun voertuig niet in orde was. Ia totaal passeerden zeventien bromfietsen de rollerbank. Een bromfietser kreeg een bekeu- voor het niet hebben van eenvoorrem. Fier mensen werden bekeurd vanwege het rijden zonder helm. Een bromfietser keeg een rijver bodvan vijf uur omdat hij onder invloed van alcohol het voertuig bestuurde. ZIERIKZEE - Fractievoorzitter P. Berrevoets-Ringelbeig van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) wordt raadsgriffier in de gemeente Middelharnis. Het gaat om dienstverband van maximaal 24 uur per week. De oud-wethouder begint haar werkzaamheden in de 'buurge meente' op 16 juni. Berrevoets ziet in haar nieuwe betrekking geen beletsel om aan te blijven als raadslid, zei ze gis- terenin een toehchting op de be noeming. De vergaderingen van commissies en raad in Middel- bamis zijn op andere dagen dan die in Schouwen-Duiveland. Ook vreest de LSD-fractievoor- zitter niet in gewetensnood te zullen komen, wanneer er in Middelharnis raadsvoorstellen aan de orde zijn die mogelijk te gen de belangen van Schouwen- Duiveland zouden indruisen. iiAls raadsgriffier zit je hele maal aan het eind van het tra ject. Zo gauw ik mijn neus er in steek, worden plannen open baar. Dat betreft dus ook de ver gaderingen waar ik bij zal zitten ter ondersteuning van de raads leden van Middelharnis. Dus als ik het hoor, kan in principe ie dereen het horen." Toch sluit Berrevoets niet helemaal uit dat ze in een conflicterende situatie ka belanden. In dat geval laat ze r geen misverstand over be st an waar haar loyabteit ligt. 11 dat soort situaties is er altijd zoiets als ambtelijke inte griteit, daar houd ik me aan." Berrevoets kent Middelharnis politiek gezien niet, zo geeft ze aan. Wel heeft ze inmiddels een wezenlijk verschil geconsta teerd met de bestuurlijke en umbtelijke werkwijze op Schouwen-Duiveland. „Wij ajntoch een hele grote gemeen te, met grote werkprocessen, haar lopen de bjnen veel korter, °ok naar de raadsleden toe. Het 'sereen beetje zoals het vroeger, voor de herindeling, hier was." Ue gemeente Middelharnis (waaronder ook de dorpen Som- njelsdijk, Stad aan 't Haring vliet en Nieuwe Tonge) telt ruim ^^tienduizend inwoners. De SGP is met vier zetels de groot ste partij en vormt met de Chris- enUnie en de lokale lijst Alge- ®eenBurger Belang het college. e christelijke partijen hebben gezamenlijk acht van de zeven- Ien zetels in handen. Burge meester van Middelharnis is voormalig Zeeuws gedeputeer- e G. de Vries-Hommes (PvdA). Met een ferme bijlslag hakte G. Smallegange de laatste knoop door. door Piet Kleemans ZONNEMA1RE - Schouwen-Duiveland heeft sinds gisteren officieel een tweede landschapscamping. Na jaren van pra ten, tekenen en weer praten is De Zonne hoeve in de polder bij Zonnemaire een feit. Rust, ruimte en cultuurhistorie zijn de sleutelwoorden voor het 24 plaatsen tellende kampeerterrein. Initiatiefnemers Anja en Gilles van der Bijl hebben er lang op moeten wachten. Zij ondervonden aan den lijve hoe lang zaam ambtelijke molens soms draaien, maar heten de moed nooit zakken. Uit eindelijk, zo constateerde G. Smallegan ge van de Zeeuwse Boerderijenstichting, is hun geduld beloond en hebben zij toch aan het langste eind getrokken. Wat Smallegange, die tekende voor de offici ële opening van de nieuwe landschaps camping, zeer aanspreekt is het feit dat de Van der Bijls hun achttiende-eeuwse Zeeuwse boerderij steeds in zo oorspron kelijk mogelijke staat hebben gehouden. De boerenmoestuin is er nog, net als de drinkputten, de zwartgeteerde schuur, de met esdoorns omzoomde oprijlaan, het wagenhuis en zelfs het hofhek en het typische draaibare hok voor de hofhond. Kinderen waren tijdens de opening van De Zonnehoeve verkleed als toeristen. De landschapscamping is ingebed in die cultuurhistorische ambiance. Belangrijk in de visie van Smallegange. Want, zo betoogde hij, er is door oorlog, watersnoodramp en landbouwmechani- sering veel verloren gegaan. Agro-toeris- MIDDELHARNIS - Drie mannen hebben gister ochtend een juweliers zaak aan het Zandpad in Middelharnis overvallen. De mannen kwamen de winkel binnen en bedreig den een 42-jarige mede werkster en een 53-jarige klant uit Nieuwe Tonge met een vuurwapen. De overvallers vernielden vervolgens met een hamer enkele vitrines waaruit ze diverse sieraden wegna men. Daarna verheten de mannen de winkel, stap ten met de buit in een ge reedstaande auto en en re den weg in onbekende richting. De auto, een rode Audi 80, werd korte tijd later teruggevonden op de Steneweg in Middelhar nis. De auto bleek woens dag te zijn gestolen in Vlissingen. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Taart en champagne, prachtige klassie ke muziek van jong talent in een monumentale ambiance, veel kleurig zonlicht door de glas- in-lood ramen en een genereuze gift van 150.000 euro voor de stichting Hospice Schouwen- Duiveland. De gouden Stich ting Renesse viert feest met grandeur en ruimhartigheid. Dat gebeurde gistermiddag in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Het inmiddels alom bekende succesverhaal van die sobere start met honderd gulden naar een vermogen van min stens acht miljoen euro liep als rode draad door de toespraken. Ook de mensen die ooit aan de wieg stonden van de Stichting Renesse werden diverse malen geroemd. Zij immers voorzagen tijdig de grote vlucht die de ver- blijfsrecreatie in de Westhoek van Schouwen zou nemen. De Stichting Renesse stelde zich tot doel woekerprijzen en wild groei door invloed van project ontwikkelaars van buitenaf te gen te gaan. Een verantwoorde grondpolitiek en goed beheer van het vermogen daaruit gol den als kerntaken. Later zijn daar de exploitatie van sport centrum Westerschouwen en sinds kort ook van sportcen trum Onderdak in Zierikzee bij gekomen. Met de aankopen van de houtloodsen in Zierikzee en het monumentale stadhuis in Brouwershaven richt de stich ting zich de laatste jaren ook op behoud van cultureel erfgoed. Deze expansie krijgt voorlopig echter geen verder vervolg. Voorzitter L. Ginjaar van de Raad van Toezicht benadrukte gistermiddag dat met het berei ken van het vijftigjarig bestaan de Stichting Renesse weer ex pliciet terug wil naar haar kern taak van vermogensbeheer. Ginjaar memoreerde dat heel veel groeperingen binnen de ei- landelijke samenleving op ve lerlei gebied bijdragen ontvin gen uit de revenuen van het vermogen van de stichting. Ook ter gelegenheid van de viering van het gouden jubileum komt deze organisatie met een verras sing: een eenmalige gift van 150.000 euro voor de oprichting van een hospice. Wethouder J. van Felius bracht namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen over met het vijftigjarig bestaan. Hij zei veel waardering te hebben voor het werk van de stichting maar stip te wel aan dat deze taken dicht door Piet Kleemans BRUINISSE - De weerstand te gen het mogelijk mengen van beroeps- en pleziervaart in de oude vissershaven van Bruinis- se ebt weg. Bru richt de blik meer en meer op toerisme en re creatie en daar past een herin gerichte haven prima in. „De neuzen staan nu dezelfde kant op en dat is wel eens anders ge weest", constateert WD-ge- meenteraadslid W. Jumelet, zelf woonachtig in Bruinisse, na een werkbezoek van de liberalen aan het vissersdorp. De WD'ers kropen gisteren om tafel met vertegenwoordigers van de dorpsraad Bruinisse, on dernemersvereniging Bruinisse en visserijvereniging Algemeen Vissersbelang. Wat volgens Ju melet verrassende zaken ople verde. „Dat deze drie groeperin gen nu eensgezind pleiten voor herinrichting van de vissersha ven en meer werk maken van re creatie en toerisme zie ik als een doorbraak." Sinds de meeste Bruse mossel- kotters naar de nieuw ingerich te Vluchthaven zijn verhuisd is het stilletjes in de oude visser shaven. Met als ongewenste bij werking het ontstaan van aller lei kleine maar ook grotere mankementen. Schippersver eniging Schuttevaer wees daar enkele maanden geleden al op. Als naast de overgebleven kot ters straks ook pleziervaartui gen een plaatsje krijgen in de foto's Marijke Folkertsma me brengt geld in het laatje en dat is broodnodig om boerderijen te kunnen behouden. „Boerderijen zijn belangrijke bakens in het Zeeuwse landschap. Daar moeten we héél zuinig op zijn." Smallegange complimenteerde Gilles en Anja van der Bijl met hun vasthoudend heid. „Hun prestatie kun je vergelijken met het lopen van een marathon." Over de overheden was Smallegange wat min der lovend. De procedures, stelde Smal legange, duren allemaal veel te lang.,Dit is een voorbeeld van hoe het niet moet." Voorzitter van de dorpsraad Zonnemaire J. Goemans liet zich in soortgelijke be woordingen uit. „Het is prijzenswaardig dat Anja en Gilles hebben volgehouden. Dat getuigt van echte ondernemers geest." Collega-boer R. van der Wekken sloot zich daarbij aan. Ondernemers geest zit, zei hij, verankerd in de genen van de Van der Bijls. „Ze hebben altijd al een goede neus voor zaken gehad. De Zonnehoeve is de tweede landschaps camping op Schouwen-Duiveland. De camping beslaat totaal drie hectare, waarvan 0.8 hectare in beslag genomen wordt door standplaatsen. De rest is na tuur. De boomweide is in ere hersteld, er is een stiltetuin aangelegd en een fruit boomgaard gerealiseerd. haven kan de oude vissershaven weer nieuw leven ingeblazen worden en de mankementen verholpen. Dat vinden de on dernemersvereniging, dorps raad en visserijvereniging. De Bruse groeperingen grepen het werkbezoek van de WD aan om te pleiten voor het snel aan pakken van de nu volgens hen lastige en vooral verkeersonvei- lige verbindingen tussen Brui nisse en recreatiedorp Aquadel- ta. Ook de beruchte Staphorster kruising van de N59 bij Bruinis se is hen een doom in het oog. De Bruënaars gaan vooralsnog uit van verbetering van de be staande route in combinatie met de aanleg van een wandelboule vard. Jumelet: „Wegen als de Hageweg zijn echt niet meer van deze tijd. Zeker als je daarbij bedenkt dat er vergevorderde plannen zijn voor uitbreiding van de j achthaven met achthon derd plaatsen. Daarom moet er echt zo snel mogelijk iets gebeu ren aan de verbetering van de infrastructuur. Recreanten moeten snel en veilig van Aqua- delta naar Bruinisse en vice ver sa kunnen gaan." Behalve een betere verbinding moeten er in de ogen van de Bru ënaars ook meer parkeerplaat sen in het dorp komen. Een eerste aanzet daarvoor wordt gegeven met de plannen voor het aanleggen van een 39 par keerplaatsen en acht garage boxen biedend parkeerterrein achter supermarkt C1000 aan De Dreef. raken aan het domein van de ge meente. Volgens Van Felius rechtvaardigt dat het feit dat het gemeentebestuur op afstand een wakend oog houdt. De op handen zijnde statutenwijzi ging houdt daar nauw verband mee. De wethouder sprak de hoop uit dat beide partijen het daar snel over eens worden. Hoogtepunt van dit eerste feest in het kader van het gouden ju bileum was het concert van het jeugdorkest Haganum uit Den Haag onder leiding van Joe Ra phael met werken van Max Bruch, Édouard Lalo, Antonio Vivaldi en George Gershwin. De Stichting Renesse zet de vie ring vanavond voort met een gratis concert van Blaf aan de Brouwersdam voor ruim 30.000 mensen en op woensdag 25 juni met een groot kinderfestijn in sporthal Onderdak in Zierikzee. Meneer heeft zijn sportieve rijstijl gecombineerd met een hyperactief automobiel, voorzien van allerlei snufjes die het bestaan van een blije rijder aanzienlijk kunnen versimpelen. Toen hij laatst weer eens ergens bovenop had gezeten, had zijn auto mobiel niet alleen een aantal ontsierende deuken en but sen opgelopen, de elektroni ca had eveneens geleden on der de klap. Meneer beschikt namelijk over zo'n achteruit- rij-alarmsysteem, dat steeds vlugger gaat piepen als hij weer ergens vlotjes achteruit scheurt en dat op een dikke twintig centimeter afstand van paal of muur ter waar schuwing één aaneengeslo ten piep voortbrengt. Meneer had het met verba zing geconstateerd: „Als ik 'm in zijn achteruit zet, be- gint-ie meteen onafgebroken te piepen, wat zou dat kun nen zijn?", informeerde hij bij de garagist. Die wist de oorzaak wel: „Niks bijzonders meneer, dan staat-ie in de vrou wenstand." Advertentie Kaas en worst. Nederlandser kan bijna niet. Het blijft een lekkere combinatie. Daarom combineert Unox ze nu in één worstje: Kaasknaks. Da's gewoon een lekker stevig knakworstje met kleine stukjes echte kaas. Het lijkt heel simpel, maar het is meteen een ander worstje. Met een heel eigen smaak. Als je het proeft, weet je meteen weer waarom kaas en worst nog steeds de meest populaire traktatie van Nederland is. Kaasknaks zijn superlekker op een zacht puntje. Of gewoon uit de hand natuurlijk. Aan het lijnen en zin in een lekkere, caloriearme pastamaaltijd? Probeer dan eens 'Fusili met Broccoli'; één van de drie nieuwe, gezonde maaltijdvervangers van Weight Care. Wissel ook eens af met 'Rijst op Oosterse wijze' of 'Italiaanse Tomatensoep'. Stuk voor stuk maar 200 kcal per portie én alle voedingsstoffen die je per maaltijd nodig hebt De Weight Care gerechten zijn zo klaar: kokend water toevoegen,roeren, even wachten en eten maar. LEKKER, MAKKELIJK EN GEZOND .Vogel. Aangeraden door de natuu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31