PZC Eerste Schouwse super met internet Hulp? Hm zorg ik zelf mr! Alleen spelen is geen bal aan Ziekenhuiszorg voor ouderen klimt uit dal m LAAT KEVIN OOK EENS LACHEN! giro 55 2000 **Sg LL ïliÉJi weekenddiensten bl2 vrijdag 13 juni 2003 Jeugd Brassband Leger des Heils in Middelburg Gewilde streek Tandarts Huisartsen: Tandartsen: Apotheken: Dierenartsen: Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Tandartsen: Dierenartsen: Oosterschelde Thuiszorg: (cBF: bniw Met ANGO kom je tot je recht! Amsterdam www.nsgk.nl NSGK. Elk kind speelt mee. '■Oh- gehandicapte kind F Nog volop geraniums en zomergoed! Ook hebben wij leuke cadeaus voor vader. TIP: Weber Barbecues Geef gehoor aan de roep van de kluut "-*r 0 >V Vogelbescherming Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, Middelburg, telefoon 0118 - 62 95 22 Plan voor poliklinieken geriatrie door Claudia Sondervan VLISSINGEN-De Zeeuwse ge riatrie, de geneeskunde gericht op de oudere mens, klimt lang zaam uit het dal. Met het aantre den van een tweede klinisch ge riater, mevrouw J. Goetheer, in Vlissingen en arts-assistent me vrouw A. Vandenbroucke kan de ziekenhuishuiszorg voor ou deren de vorm aan gaan nemen die nodig is. Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen is het kli nisch geriatrisch centrum voor Zeeland. Vandaaruit wil geria ter mevrouw F. Kruyt een MIDDELBURG - De Regionale Jeugd Brassband van de Zuid- Nederland divisie van het Leger des Heils geeft morgen twee concerten in Middelburg: 's middags een openluchtcon cert op de Markt en 's avonds in het gebouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat. Aan het optreden om 19.00 uur werkt ook het gospelkoor Sound of Hope uit Oost-Sou burg mee. De brassband bestaat uit jonge ren tussen de vijftien en dertig jaar. Zij spelen allemaal in het muziekkorps van de diverse plaatselijke afdelingen van het Leger des Heils in hun eigen woonplaats. Éénmaal in de maand komen de muzikanten ergens in het zui den bij elkaar om medewerking te verlenen aan diverse evange lisatie-activiteiten. In augustus gaat de brassband op toernee naar Tsjechië waar de jongeren onder meer meewerken aan een officiële herdenkingsbijeen komst ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de watersnood ramp in augustus 2002. 's Middags verzorgt de brass band een openluchtconcert in de muziektent op de Markt van af 13.45 uur. Ook het Crea-team van Agapé doet daaraan mee. Zeeuwse vakgroep oprichten die poliklinieken in de Zeeuwse ziekenhuizen houden. Zeeland heeft minimaal acht klinisch geriaters nodig: vier op Walcheren, twee voor de Oos- terscheldeziekenhuizen en twee voor Zeeuws-Vlaanderen, denkt Kruyt op grond van de vergrijzing van de Zeeuwen. Vooralsnog beschikt enkel Vlis singen over het specialisme en over drie in geriatrie gespeciali seerde verpleegkundigen. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren wil in samenwerking met het Belgische universiteitszie kenhuis in Gent een poligeria- trie opzetten, maar heeft nog geen geriater kunnen aantrek ken. Kruyt heeft haar medewer king aangeboden. ,,In Neder land zijn nu driehonderd geriaters nodig terwijl we met circa honderdvijftig zijn", zegt ze. Het aantal opleidingsplaatsen is inmiddels meer dan verdub beld. Ziekenhuis Walcheren zou ook graag opleiden. „Iemand naast je die doorlopend vragen stelt houd je scherp. Bovendien voegt het wetenschappelijk on derzoek van een agio (genees kundige in opleiding) kwaliteit toe aan je ziekenhuis," vindt Kruyt. Basisarts Vandenbrouc ke is angio: geneeskundige niet in opleiding. Zij werkte eerder in ziekenhuizen in Maastricht en Brussel. Geriatrie is een speerpunt voor de Zeeuwse ziekenhuizen en be stuurders. Zeeland is de meest vergrijsde provincie van Neder land en is een gewilde streek voor vestiging na de pensione ring. In 2010 bereikt de vergrij zing zijn piek, als de na-oorlog- se geboortegolf-generatie 65 j aar wordtTot in elk geval 2020 is één op de vijf Zeeuwen 65- plus. De gezondheidszorg moet daarop berekend zijn. „De complexiteit van het vak intrigeert," vindt Kruyt van ou- derengeneeskunde. „Het is een andere, holistische manier van geneeskunde dan de orgaange- richte specialismen," duidt Goetheer. „Wij kijken naar de hele mens; ook naar woonsitua tie, levensstijl. Het is intensief patiëntcontact. De symptomen bij oudere patiënten uiten zich anders: een tachtigjarige met een hartinfarct heeft geen pijn op de borst maar is kortademig. Een tachtigjarige met longont steking heeft geen koorts, maar is verward en kan vallen." Valpreventie is een vast project van geriatrie, haakt Vanden broucke in. De 'sanering' van omvangrijke medicatiepaket- ten die sinds jaren geslikt wor den eveneens. „Vaak kan je met eenvoudige aanpassingen in huis hoogbej aarde mensen weer op weg helpen. Iedereen neigt om kwalen af te schuiven op leeftijd, terwijl zaken vaak goed behandelbaar zijn." De eerste-lijnszorg richt zich langzaam in op ouderen. Er zijn gespecialiseerde fysiotherapeu ten en tandarts P. Gerritsen te Goes is sinds mei één van de drie eerste Nederlandse tandartsen die als specialist geregistreerd staan. „Hetgekkeisdathuisart sen zich nauwelijks bekwamen in geriatrie terwijl de praktij ken vergrijzen. Ook in de oplei dingen niet," gaat Goetheer na. Ze telt in gedachten slechts drie universiteiten met een actieve leerstoel geriatrie. Kruyt bediende de geriatrie in Zeeland sinds 2001 alleen, waarbij zij 0.8, van de 1.8 for matieplaats bezette. Met de nieuwe collega's worden vijf taken uitgevoerd: de advise ring van specialisten in het zie kenhuis over oudere patiënten; de advisering van huisartsen en verpleging in de dertien Wal- cherse verpleeghuizen, het zien van patiënten in de polikliniek, het onderzoeksproject over ge heugenstoornissen en het nieu we dagonderzoekscentrum, dat recent de Kwaliteitsprijs van het ziekenhuis kreeg. In dat centrum worden alle be nodigde onderzoeken en artsen voor de patiënt beschikbaar ge maakt op één dag. Aan het eindé daarvan is een behandelplan klaar en worden patiënt en huisarts geïnformeerd. 14 en 15 juni 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in bet weekend of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: C. T. Miermans, Clara's pad 38, Hein kenszand, tel. (0113) 561677. Noord- en Zuid-Beveland: J. T. Castelein, v. d. Spiegelstraat 35, Goes, tel. 06- 53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 220034. Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door De Zeeuwse Apotheek, Stationspark35, tel. (0113) 270620. Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: B. J. Boer, tel. (0113)313050. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: P.C. Stokman, 's Gravenpolderse weg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Oosterschelde Thuiszorg, Noord- en Zuid-Beveland, Schouws» Duiveland, Tholen en St. Philipslanrl,"- tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland viatpi (0113) 229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrii 20.00-zon. 20.00 uur: M. de Winter tel 0113 224099. Bij geen gehoor via alarm centrale Vlissingen, 0118 414444. Voor geheel Tholen van vrijdag 17.ootc maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktiik Bergen op Zoom, Paraselsuslaan 2 tsl 0164-273855. Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon 24.00 uur: J. Noorlander, Oudlandse- straat 90, Steenbergen, tel. 0 1 67-567287 Tholen: W. Brons, tel. (0166)612596. Weekendspreekuur op Kalfsdamsewe: 2 te Poortvliet. Zat. van 8.30-9.00 uuren in Tholen van 11.00-12.00 uur op Boter- mark 10. Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 249111. Het team klinische geriatrie van Ziekenhuis Walcheren: A. Vandenbroucke, F. Kruyt en J. Goetheer (vlnr). foto Lex de Meester door Marcel Modde RENESSE - De C1000 in Renes- se krijgt maandag als eerste su permarkt op Schouwen-Duive- land de beschikking over een openbare internetcomputer. Ook de vestigingen van Albert Heijn in Bruinisse en Burgh- Haamstede hebben belangstel ling voor plaatsing van de infor matiezuil. Het gaat om een initi atief van de WV Schouwen- Duiveland. WV-bestuurder E. Troost is te vreden over de belangstelling voor de informatiezuilen. Het systeem, door de bedenker en le verancier uit Terneuzen JIM ge doopt, biedt gratis toegang tot de pagina's van de toeristenor ganisatie. Tegen betaling, wat gebeurt door middel van het in werpen van munten, kan ook het verdere internet worden verkend. Langs die weg kunnen e-mails worden verstuurd ei opgehaald, al dan niet voorziet van een ter plaatse gemaakte opname met een webcam. De WV heeft in eerste instantie zeventien zuilen besteld. Ver schillende eigen kantoren en steunpunten op het eiland zijn inmiddels al met de openbare computer uitgerust. Ook 1 De Zeeuwse Stromen en cam ping Julianahoeve in Renesse hebben de zuil reeds in gebruik genomen. De komende weken wordt het systeem bij verschil lende andere bedrijven geïn stalleerd. Naast diverse cam pings en hotels gebeurt dat ook bij supermarkten, zodat ookan- dere doelgroepen dan toeristen daar het internet op kunnen. Het probleem is nog wel, aldus Troost, dat de aangesloten dernemers hun informatie op het net actueel moeten houden „Dan maken ze optimaal van deze mogelijkheid gebruik." Kevin houdt zich groot. Maar leuk is het niet zonder zijn vriendjes. Die zijn wél naar sport of scouting. Sinds de scheiding is daar bij Kevin thuis geen geld meer voor. In de drukke volksbuurt waar hij woont, vind je ook geen trapveldje of speeltuin. Daarom is hij erg vaak alleen en verdrietig. Jantje Beton neemt het op vbor kinderen als Kevin. Want samen spelen is méér dan plezier hebben. Samen spelen is ook leren om samen te leven. Het is heel belangrijk voor later. Het voorkomt dat kwetsbare kin deren in de verdrukking komen of op het verkeerde pad raken. jantje Beton steunt daarom bijzondere kinderprojecten. Van speelvoorzieningen in oude wijken tot activiteiten speciaal voor kinderen. Van een gezellig dagje uit tot een week lang op een spannend vakantiekamp. Zodat ze even zorgeloos en geluk kig zijn. Die projecten kosten veel geld. Daarom vragen we u om een bijdrage. Alleen dan kunnen wij deze kinderen blij ven helpen. En dat doen we graag. Want is het niet fantastisch om ze te zien stralen van vreugde? JA, ik help kwetsbare kinderen. Ik word donateur en ontvang de gratis nieuwsbrief. Ik machtig u om af te schrijven per maand kwartaal jaar van het hiernaast ingevulde rekeningnummer (minimaal 25,- per jaar). Ik betaal na ontvangst van een acceptgiro. Ik help met een gift. Ik machtig u om éénmalig af te schrijven van het hiernaast ingevulde rekeningnummer. Ik betaal na ontvangst van een acceptgiro. Naam: JM DV Straat: Postcode: Plaats: E-mail: Rekeningnummer: A.U.B. invullen en aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop naar: jantje Beton, Antwoordnummer 8489, 3500 VW Utrecht. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel. Graag zelfs! "Volgens de vernieuwde AWBZ moet je die zorg en hulp krijgen die bij je past. Niet alleen thuis, maar ook op je werk, op school of waar je maar wilt. Maar dan moet je wel je rechten kennen. Dus ben ik ANGO-lid. Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingteruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je rechten. Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 www.ango.nl info@ango.nl Sporten, spelen, vakantie. Kinderen met een handicap willen computers, werkplekken en woonhuizen. In 2003 - het niets liever dan gewoon meedoen. Daarom zorgen we dat Europees jaar van mensen met een handicap - willen we nog speelplaatsen worden aangepast, maar ook schoolklassen, méér klaarspelen. Doet u mee? V nederlandse stichting voor het J -j L L '1 -7. I rJ rJ Ons tuincentrum is uw bezoek waard Open dagelijks 8.00- 12.00 uur 13.00- 18.00 uur 2a 8 00- 17.00 uur zondag gesloten Grintweg 79, Yerseke Telefoon: 0113-572075 Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de kluut, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomstpakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! O Ik word lid voor (minimaal 22,50 p.j.) Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening. O Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd. Dhr/Mevr Adres: Postcode Plaats: Handtekening: Deze bon kunt u in een ongef ran keerde envelop sturen naar: Vogelbescherming Nederland, Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist Kijk op www.vogelbescherming.nl of bel 030-6937744 NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28