Geen Volksfeest in Wolphaartsdijk Dorpshuizen gemeente Goes onder de loep Strijd tegen water in dans vertaald Vlissingen poogt duiktoren in zee te behouden Bazaar bij Schaapskooi agenda Gemeente betrekt alle aspecten veiligheid bij elkaar Vooraf Brandstichting in Goes Jeugdorkest vrijdag 13 juni 2003 Pensionado's Politie vraagt getuigen aanrijding Bejaarden slachtoffer babbeltruc Vrouwen slachtoffer van diefstal Geen controle op snelheidslimiet Portemonnee gestolen Trapje Veiligheid Bijeenkomst voor jongeren J VLISSINGEN - In en om het kerkgebouw De Schaapskooi bij het winkelcentrum Pape gaaienburg in Vlissingen wordt zaterdag 21 juni een bazaar annex rommelmarkt gehou den. Er is onder meer een rad van avontuur, er staan stands waar bloemen, planten, kleding en speelgoed gekocht kunnen wor den en diverse hapjes. De ba zaar en rommelmarkt duren van 9.00 tot 15.00 uur. Een deel van de opbrengst gaat naar de wijkkas van de Federa tieve Wijkgemeente Lamme- renburg. Voor het overige deel is gekozen voor twee stichtingen. 'Op gelijke voet' is een project in Congo, dat zich bezighoudt met de inrichting van schoenmake rijen en instrumentmakerijen voor het maken van orthopedi sche hulpmiddelen voor polio en leprapatiënten. De stichting krijgt 250 euro. Ook de stichting Doe een wens krijgt een bijdrage. Die stich ting zet zich in om wensen te vervullen van kinderen met een levensbedreigende ziek te. Kinderen in Wissenkerke voeren het dansverhaal Water in Beweging op. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Voor een serie school voorstellingen vond de Zierikzeese choreografe Graziella Furfanelli in Pe ter Pan een geschikt personage om de watersnoodramp Voor kinderen 'be spreekbaar' te maken. De laatste voor stelling zit er inmiddels op, maar Furfanelli blijft nog even met hetzelfde thema bezig. In het geval van het dansverhaal Water in Beweging, waarmee de van oor sprong Italiaanse choreografe en dans lerares langs scholen is getrokken, is sprake van een 'kindvriendelijke' ver taling. „Water is vriendelijk, maar ook onrustig en gevaarlijk", schetst Furfanelli. De piraten die, onder aan voering van Kapitein Haak, het Kin dereiland willen veroveren maken het water onrustig. Daartegenover staat de alom bekende Peter Pan, die lief is en ervoor zorgt dat kinderen gezamenlijk de strijd aanbinden tegen de piraten. Zoals er, licht de choreografe toe, ook tijdens de watersnoodramp gezamen lijk tegen het water is gevochten. Het aan de slag zijn met kinderen vraagt in houdelijk echter een speciale benade ring. „De watersnoodramp geeft veel emotie, ook aan kinderen. Je kunt er iets mee doen, maar j e moet ze niet bang maken", meent ze. In het kader van de zogenoemde cul tuurmenu's bezocht Furfanelli, met de herdenking van de watersnoodramp als bepalend thema, twintig scholen op Noord-Beveland en Schouwen-Duive- land. Daar werd, steeds in zeer korte tijd, een dansvoorstelling ingestu deerd. Een door Henk Markenstein uit Brouwershaven gefabriceerde cd met muziek en geluid zette de toon geduren de de ongeveer drie kwartier durende voorstelling. Eind vorige week werd in Wissenkerke de laatste editie opge voerd. Het is verbazingwekkend wat er in korte tijd steeds is neergezet, blikt Furfanelli terug. In haar visie kan dans een bijzondere bijdrage aan onderwijs leveren. Behal ve het feit dat er bepaalde onderwerpen foto Dirk-Jan Gjeltema via dans kunnen worden aangekaart, is het een manier om te ontspannen en ge voelens van blijdschap op te wekken. „Je ontwikkelt de fantasie van kinde ren. Ze ontwikkelen hun concentratie vermogen en ritmegevoel. Ze leren sa menwerken en keuzes maken, want ze moeten bijvoorbeeld zelf een rol kiezen. Het grappige is dat de keuze die zij ma ken vaak ook wat zegt over hun karak ter. Stoere jongens willen piraat zijn en lieve meisjes zeemeerminnen", consta teert de Zierikzeese. Peter Pan blijkt vooral bij hele vrolijke kinderen favo riet, terwijl kinderen die niet graag in de schijnwerpers staan zich pretti ger voelen als zij een zeedier mogen zijn. door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Wol phaartsdijk moet het dit jaar stellen zonder Volksfeest. Er zijn te weinig mensen die heb ben aangegeven te willen mee werken aan de organisatie. De initiatiefnemers hopen niette min dat het evenement volgend jaar weer kan worden gehou den. Het Volksfeest werd de afgelo pen jaren begin september ge houden en was een van de voor naamste activiteiten in het dorp. Twee jaar geleden kreeg het nieuw elan, toen een groepje STREEKACTIVITEITEN BAARLAND - The Cameronian, 21.30 uur: Optreden The Bandox; BERGEN OP ZOOM COC-Café, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur; Bil jartvoor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; KRABBENDIJKE - Centrum, 18.00 uur: Rommelmarkt en braderie; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining; POORTVLIET - Familie Balk, Zuidplant soen 5, Familie van der Zwan, Schelp- hoekseweg 3, 10.00-17.00 uur: Open tuindag; SCHERPENISSE - Familie Kok, Lange- weg 46,10.00-17.00 uur: Open tuindag; SINT-MAARTENSDIJK Familie van Gorp, Stenepad 1,13.00-21.00 uur: Open tuin dag; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde. jongeren met het idee kwam het feest te combineren met races op solexen en 'minibikes'. Vorig jaar werd daar ook een dikke- bandenrace aan toegevoegd. Verder waren er kraampjes en 's avonds een feest in een tent op het Wolfertsplein. Ondanks het succes is het eve nement voor dit jaar geschrapt. Het organiserende comité was te klein geworden, zegt S. Huis- soon, een van de betrokkenen én voorzitter van de dorpsvereni ging. „De jongvolwassenen die erbij zaten, zijn vertrokken, om dat ze inmiddels elders wonen of gaan wonen. Er zijn er nog vier van de oude garde overge bleven. Daarmee is het groepje gewoon te klein geworden. We hebben geen zin om de hele zo mervakantie daaraan op te offe ren." Een oproep voor versterking in het dorpsblad De Schalm lever de geen enkele reactie opDe be trokkenen zagen daarom geen andere mogelijkheid dan het feest af te blazen. Huissoon: „We hebben zeker niet te klagen over mensen die op de dag zelf willen helpen, maar het gaat vooral om de organisatie vooraf, zoals het aanvragen van de vergunningen en het regelen van dranghekken en de kraam pjes." Huissoon hoopt dat het annule ren van het Volksfeest ertoe leidt dat er mensen komen die wel de organisatie op zich ne men. „Misschien vinden mensen het zo jammer dat het nu niet doorgaat, dat ze volgend jaar de kar willen trekken." Het Wilhelminahuis in Wilhelminadorp is een van de dorpshuizen waarvan de gemeente Goes wil vast stellen of een renovatie binnen enkele jaren nodig is. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes be kijkt in hoeverre dorps- en wijk- gebouwen binnen afzienbare termijn moeten worden gereno veerd. Het gaat om de Westkant in Goes-West, het Heer Hen drikhuis in 's-Heer Hendriks kinderen en het Wilhelminahuis in Wilhelminadorp. Het gemeentebestuur heeft de staat van alle dorps- en wijkge- bouwen globaal geïnventari seerd en bekeken welke huis vestingswensen er op elke locatie leven. Over het algemeen stellen de uitkomsten het colle ge van burgemeester en wet houders niet teleur. De West kant, het Heer Hendrikhuis en het Wilhelminahuis vergen ech ter nadere aandacht. Vooral het Wilhelminahuis is op onderde len slecht. Om te bepalen wat er moet gebeuren, worden de ge bouwen nader geïnspecteerd. Volgens wethouder C. Linssen is het de bedoeling de noodzake lijke investeringen begin vol gend jaar op te nemen in de voorjaarsnota, de voorberei ding op de begroting voor 2005. Mochten er echt dringende za ken aan het licht komen, dan sluit hij niet uit dat er in novem ber bij de bespreking van de be groting voor volgend j aar al geld voor vrij wordt gemaakt. De mogelijke renovatie van het Wilhelminahuis komt woens dag 18 juni ook aan de orde tij dens de jaarlijkse praatavond tussen gemeente en dorp. Dat gebeurt tijdens het avondge deelte, dat vanaf 20.00 uur wordt gehouden in datzelfde dorpshuis. In het kader van de proef met de vernieuwde opzet van de praat avonden ('Kijk in de Wijk' ge heten), maken dorps- en ge meentevertegenwoordigers aan het eind van de middag een rondgang door Wilhelmina dorp, waarbij de aandacht vooral uitgaat naar de verkeers problemen op diverse loca ties. MIDDELBURG - Het Schouws Jeugdorkest geeft zaterdag 21 juni een concert in de Middel burgse Koorkerk. Het gezelschap staat onder lei ding van Marien Stouten uit Nieuwerkerk. Ze spelen mu ziekstukken van hun onlangs opgenomen eerste cd, waaron der werken van J.S. Bach en L. Boëlmann. Bij de vertolking wordt onder meer gebruik gemaakt van twee orgels. De uitvoering begint om 20.00 uur. Goes jnnrRolf Bosboom GOES - Een mooie opsteker. Zo reageert de Goese loco-burge meester C. Linssen op de uitslag vaneen landelijk veiligheidson derzoek, waarbij Goes uit de |,us kwam als de gemeente met bet beste veiligheidsbeleid, jlet is een beloning voor alle pensen die zich op allerlei plaatsen hiervoor inzetten." Het weekblad Elsevier publi ceerde woensdag de resultaten van het onderzoek, waarin alle 196 gemeenten in Nederland onder de loep zijn genomen. Om het veiligheidsbeleid te beoor delen, is er gekeken in hoeverre dat op papier staat en of er een plan van aanpak is. Ook is van belang welk percentage mis drijven wordt opgelost en hoe het is gesteld met het toezicht op de brandveiligheid. Van de 328 gemeenten waar alle gegevens beschikbaar waren, scoorde Goes het hoogst. „Mis schien omdat daar een goed be waakt complex ligt van villa's aan het water", schrijft Else vier, doelend op het Goese Meer. Het blad ziet daarin ook een verklaring voor de populariteit onder kopers van tweede huizen en pensionado's. „Mooi en vei lig'' Op alle onderdelen scoort Goes goed. Het percentage opgeloste koestert pluim voor beleid misdrijven is redelijk tot goed: 'vermogensmisdrijven' (dief stal, heling) 14 procent, vernie lingen 22 procent en geweld 68 procent. Van de andere Zeeuwse gemeenten scoren alleen Axel (54e plaats) en Borsele (57e) goed. Opvallend laag (265e plaats) staat Hontenisse geno teerd. Het onderzoek gaat uit van de gegevens over 2002, dus vóór de gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen. Goes werkt al jaren aan 'inte grale veiligheid', wat wil zeggen dat alles wat met veiligheid te maken heeft, in samenhang wordt bekeken. Er is een uitge breid onderzoek geweest in Goes-West op het gebied van veiligheid en leefbaarheid. Dat heeft geleid tot een groot aantal aanbevelingen, waarvan een deel is uitgevoerd. Als afsluiting is vorig jaar een veiligheids krant in de wijk verspreid. Een vergelijkbaar onderzoek loopt momenteel in Goes-Zuid. Veiligheid is ook een van de lei dende principes bij het opzetten van nieuwe wijken. Ouverture, aan de zuidkant van Goes, is het eerste woongebied dat op die manier is vormgegeven. Een goed veiligheidsbeleid wil nog niet zeggen dat het echt vei lig is. In het onderzoek is dat be paald aan de hand van de mis daad- en ongevallencijfers. Op de lijst van 213 gemeenten waarvan de cijfers compleet zijn, is Goes terug te vinden op de 97e plaats. Vooral het aantal bedreigingen en mishandelin gen is fors, evenals het aantal ongevallen. Vlissingen (140e), Terneuzen (143e) en Middelburg (145e) ein digden nog lager op de lijst. De andere Zeeuwse gemeenten sco ren beter dan Goes. Hontenisse noteert, ondanks haar slechte resultaten op het gebied van be leid en handhaving, landelijk zelfs een vijfde plaats. Ook Noord-Beveland (9e), Kapelle 12e) en Veere (15e) zijn hoog ge klasseerd. Reimerswaal (59e) kent naar verhouding de meeste inbraken in de provincie. GOES - Onbekenden hebben gisternacht in de Van de Spie gelstraat in Goes een kunststof container in brand gestoken. De politie kreeg het vuur met enkele poederblussers onder controle, waarna de brandweer het helemaal bluste. YERSEKE - De politie zoekt getuigen van een aanrijding die woensdagmiddag plaatsvond in het centrum van Yerseke tus sen een bestuurder van een witte VW Golf en een bestuurder van een groene VW Sharan. Zij kunnen zich melden via tele foonnummer 0900-8844 of het politiebureau in Kruiningen. VLISSINGEN - Drie bejaarden uit Vlissingen zijn woensdag het slachtoffer geworden van dieven met een babbeltruc. Een zeventigjarige vrouw uit de Schutterijstraat liet rond half elf 's ochtends een onbekende man binnen die met een verhaal aan de deur kwam. Eenmaal binnen, ontfutselde hij de bank pas en de pincode van de eigenaresse. Ook een 85-jarige buur vrouw werd door deze man bestolen. Zij gaf eveneens haar bankpas en pincode af. Omstreeks zes uur 's middags belde een onbekende man, vermoedelijk een andere persoon dan in de Schutterijstraat, aan bij de woning van een 84-jarige man uit de Irislaan. Ook hij kwam de woning met een smoes bin nen. Toen de man weer weg was, zag de bewoner dat zijn por temonnee met daarin enkele tientallen euro's verdwenen was. OOST-SOUBURG - Van een 23-jarige inwoonster uit Oost- Souburg is gistermiddag een portemonnee weggenomen. De vrouw had boodschappen gedaan in een winkel aan het Oranjeplein in haar woonplaats en bemerkte bij het inladen van de boodschappen in haar auto dat de portemonnee ver dwenen was. Een paar straten verder is hij leeg teruggevon den. Van een zeventigjarige Middelburgse vrouw is de portemonnee gistermiddag gerold in de Lange Delft in Mid delburg. In de portemonnee zaten een tiental euro's en waarde papieren. NIEUWERKERK - De instelling van een 30-km-zone pakt in Nieuwerkerk nog niet geheel tot tevredenheid van de bevol king uit. Het feit dat met de instelling van die 30 kilometer per uur alle voorrangs wegen binnen de bebouwde kom zij n opge geven, veroorzaakt volgens dorpsraadvoorzitter J. Prins op sommige kruisingen zeer gevaarlijke situaties. Hij gaat met het gemeentebestuur overleggen of deze maatregel op enkele locaties binnen het dorp kan worden teruggedraaid. Verder bestaat er onvrede over het feit dat veel automobilisten zich niet houden aan de nieuwe limiet. Volgens wijkagent R. van der Werf is alleen de verkeersgroep van de politie gemachtigd daar controle op uit te oefenen en beschikte de politie in de straat niet over de bevoegdheid noch over de apparatuur om snelheidsovertreders in de kraag te grijpen. ZIERIKZEE - De portemonnee van een 79-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gisteren uit haar tas gesto len in het centrum van Zierikzee. De inhoud bestond uit meer dan honderd euro en waardepapieren. i door Edith Ramakers en Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de duiktoren in zee behouden. Het college van burgemeester en wethouders is van plan het waterloopkundig laboratorium of de universiteit van Delft de opdracht te geven de haalbaarheid van een duik toren en een getijdebassin bij het Vlissingse badstrand uit te testen. Dit onderzoek kost 150.000 euro. Een loopbrug zal naar het bassin leiden. Wethouder L. Poppe-de Looff denkt dat Vlissingen met het ge- tijdebassin en de duiktoren een toeristische publiekstrekker van allure heeft. „Daarom heb ben we er geld voor over. Het hangt wel van het onderzoeks resultaat af of we het bad, de duiktoren en de loopbrug inder daad zullen plaatsen." Het college denkt die 150 0 0 eu ro voor het onderzoek bij elkaar te krijgen via een Europese sub sidie en door geld te zoeken bin nen de begroting. De leden van de commissie Samenleving dachten daar gisteravond iets minder makkelijk over dan de wethouder. De commissie gaf daarom niet direct toestemming voor het onderzoek. De leden willen eerst een raadsvoorstel zien waarin staat dat de Euro pese subsidie is toegezegd en waaruit blijkt hoeveel Vlissin gen zelf moet betalen en uit wel ke pot dat geld komt. Ook vroeg de RPCU zich af hoe breed het onderzoek wordt. Volgens Poppe-de Looff onder zoeken de laboratoria of het ge tijdebassin kan voldoen aan de veiligheidseisen en of het tech nisch haalbaar is. Ook de effec ten van de omgeving op het ge tijdebassin worden beoordeeld. Een werkgroep, waarin mede werkers van de gemeente en Rijkswaterstaat zitting hadden, heeft vooronderzoek gedaan. „Rijkswaterstaat ziet geen be lemmeringen", zegt Poppe-de Looff. Naar het getijdebassin wordt een loopbrug aangelegd. Welke vorm die krijgt en hoe lang die wordt, is nog onbekend. „De brug moet ervoor zorgen dat het bad bij laag én hoog water ge bruikt kan worden. De rand van het bassin is zo'n vier me ter hoog. Een trapje voldoet niet." Het zwembad krijgt waar schijnlijk de vorm van een kla verblad. De duiktoren wordt in het midden van een van de bla den van het klavertje vier ge plaatst. Zoals het er nu naar uit ziet wordt het bassin van dertig overtollige segmenten gemaakt, die afkomstig zijn van de Wes- terscheldetunnel. Zij liggen al opgesteld bij de Hellingbaan in Vlissingen op het Scheldeter- rein. Het zou het enige getij bas sin in stromend water in Neder land zijn. Aan de Bretonse kust zijn meer bassins. „Die kust heeft als voordeel dat de bodem ook hier en daar uit rotsen be staat. We hebben hier met louter zand te maken. Daar kan een betonnen bak moeilijker grip op krijgen", merkt C. Luteijn van de gemeente Vlissingen op. De gemeente besloot vorig jaar de duiktoren van het badstrand weg te halen uit veiligheids overwegingen. De verwachting was dat de toren nooit meer te ruggeplaatst zou worden. Bij eb stond er amper water onder de duiktoren. De gemeente zou als verantwoordelijke instantie aansprakelijk zijn voor de ge volgen van een verkeerde duik. De Vlissingse werkgroep Be houd Duiktoren werd in allerijl opgericht en ontwikkelde een reddingsplan. Met succes. De beslissing voor sloop van de duiktoren werd uitgesteld en het onderzoek werd ingesteld naar de mogelijkheid om de to ren voor Vlissingen te behou den. AAGTEKERKE - De regionale jongerencommissie van de Ge reformeerde Gemeente in Aag- tekerke houdt zaterdag een jon gerenbijeenkomst in de grote zaal van het kerkgebouw aan de Prelaatweg. Rien Mouw vertelt met behulp van dia's over 'Zwerven over de Veluwe'. De bijeenkomst begint om kwart voor acht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27