Boer vangt bot met vraag om kruising 9 LPF wil klaarheid over kwestie Betho Gemeente wil ook binnen kern Yerseke veel huizen bouwen I c knaks Inzet voor agrariërs beloond Piep Jeugdsoos Rilland voorlopig succes Vereniging in oprichting zoekt steun onder bewoners langs spoor zeeuwse almanak CLCLÓ BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 13 juni 2003 Uitspraak Halfnaakte man aangehouden Parkeerproblemen Nieuw: Weight Care Warm Hartig i opening van de Wester- moment dat de tunnel open hadden last van de afsluiting, een stuk omrijden. End nnripl is ppn aantal chna Bopreri in dp nmppvin? Woensdag vocht één van hen de alleen lastig, maar ook jgnrfjon Magnée MIDDELBURG - Landbouw- verkeer dat vanuit één van de zijwegen de Sloeweg wil over- sleken, moet voorlopig blijven omrijden. Een boer uit 's Hee- renhoek verzocht woensdag de bestuursrechter in Middelburg „meen voorlopige voorziening. Vandaag wees rechter T. Dam- sleegt het verzoek af. Sinds de opening van de Wester scheldetunnel is een aantal splitsingen met de Sloeweg afgesloten. Het gaat om de krui singen met de Halsweg, Drie- dijk, Molendijk en Vleugelhof weg. Aanleiding was de grote toestroom van verkeer vana f het moment dat de tunnel open ging. Boeren in de omgeving klaagden echter steen en been. Zij moesten omrijden, omdat de dichtstbijzijnde overgangen waren afgesloten. Zeker de agrariërs met stukken land aan beide zijden van de Sloeweg hadden last van de afsluiting. Woensdag vocht één van hen de beslissing van de provincie aan bij de bestuursrechter. De agra riër eiste dat het besluit onge daan werd gemaakt. Met de nieuwe maatregel moet hij met zijn brede landbouwvoertuigen een stuk omrijden. En dat is niet alleen lastig, maar ook heel ge vaarlijk, beklemtoonde zijn ge machtigde. De provincie ver weerde zich met het argument dat er op de weg hard wordt ge reden, zodat er geen mogelijk heid is om een oversteken te Oproep protest tegen treinlawaai tor Rolt Bosboom KAPELLE - Er moet een mas saal protest komen tegen de toe nemende geluidsoverlast van de spoorlijn. Deze oproep doet de Vereniging Belangenbeharti ging Aanwonenden Sloelijn. De vereniging, die nog in oprich ting is, verspreidt dezer dagen brieven bij mensen op Zuid-Be veland die nabij het spoor wo- is het bewijs dat een massaal protest wel degelijk effect kan hebben en er zijn legio andere voorbeelden." Gisteravond was de tweede van drie informatiemarkten over de geluidsbeperkende maatrege len langs de spoorlijn. Deze keer was de gemeente Kapelle aan de beurt. Daar komen over een lengte van in totaal bijna 1,7 ki lometer schermen te staan. De hoogte varieert van één tot twee meter, gerekend vanaf de bo venkant van de rails. Van een massaal protest was on der de bezoekers nog niet veel te merken. Er werden vooral in formatieve vragen gesteld. Sommigen leken te berusten in de komst van schermen en vroe gen zelfs om hogere exempla ren, als die meer lawaai kunnen tegenhouden. Hoe de schermen er uit gaan zien, is nog niet dui delijk. De plaatsing ervan ge beurt uiteindelijk onder regie van de betrokken gemeenten. De vorm van de schermen kan in overleg worden bepaald, maar vertegenwoordigers van Pro- Rail gaven wel aan dat het 'sober en doelmatig' moet worden, om dat het budget nu eenmaal be perkt is. Projectleider A. Speel - berg re kende verder voor dat als ook de WCT doorgaat, de spoor wegovergangen ongeveer 130 minuten per etmaal gesloten zullen zijn, bijna het dubbele van nu. De aanwezigen zeiden grote verkeersproblemen te voorzien, vooral in Goes. Speel- berg antwoordde dat overgan- creëren. De bestuursrechter T. Damsteegt heeft het verzoek om een voorlopige voorziening afgewezen. Er bestaat nog wel de mogelijkheid voor de agrari ër om het besluit middels een bodemprocedure aan te vech ten. De vertegenwoordiger van de provincie zegde toe, dat ge keken wordt of met ruilverka veling het ergste leed van de boeren gelenigd kan worden. gen elders in het land vaak nog langer dicht zijn. „Ik wil de situ atie hier niet bagatelliseren, maar als je het tegen de normen houdt, is het geen probleem." De laatste informatiemarkt, voor de gemeente Goes, is dins dag 17 juni. Belangstellenden zijn tussen 17.00 en 21.00 uur welkom in hotel Terminus aan het Stationsplein in Goes. door Steffan ter Maat THOLEN - H. Smits van de LPF afdeling Zeeland heeft Gedepu teerde Staten kritische vragen gesteld over uitspraken van ge deputeerde A. Poppelaars over de sociale werkplaats De Betho op Tholen. Het college van de gemeente Tholen maakte deze week bekend dat het geen reële alternatieven ziet voor het openhouden van de vestiging. Poppelaars had namens het col lege tot dit nader onderzoek be volen. Vorig jaar september werd be kend dat de Thoolse afdeling van de sociale werkplaats door financiële problemen moest sluiten. Het algemeen bestuur van het Reïntegratiebedrijf Midden Zeeland - waaronder De Betho valt - kwam na een lange procedure tot de conclusie dat dit de enige manier was om het algehele voortbestaan van de werkplaats te garanderen. De zestig Thoolse werknemers zouden bij sluiting elke dag heen en weer moeten naar de werkplaats in Goes. De gemeente Tholen zag niets in deze plannen, omdat dit het welzijn van de Thoolse werkne mers te veel zou schaden. Uit eindelijk stapten ze zelfs naar de provincie voor een hoorcom- missie. Poppelaars zat de com missie voor. De uitkomst werd dat De Betho Tholen tenminste tot 1 juli van dit jaar officieel moest openblijven. Het bestuur zou onzorgvuldig hebben ge handeld. Om tot een verant woord besluit te komen zou tot 1 juli kunnen worden gezocht naar goede alternatieven voor de sluiting. De LPF vraagt het college nu of het er zich voldoende van be wust is dat de uitspraak van Poppelaars verwachtingen heeft gewekt bij de werknemers van De Betho en de Thoolse bur gers. Ook wil de LPF weten of het college suggesties heeft ge daan om toch tot een goede be sluitvorming te komen. Daar naast wil de partij weten of deze besluitvorming er al is en of het college zich deze keer wel zou neerleggen bij een besluit tot sluiting. Als laatste uit de LPF nog kri tiek op de stilte van GS omtrent de situatie. De fractie vraagt zich af waarom in een eerder stadium middels de media was te vernemen dat volgens de ge deputeerde het bestuur onzorg vuldig had gehandeld, terwijl er nu vanuit het college 'radiostil te heerst'. Dit zou de werkne mers op Tholen in het ongewis laten. Inmiddels valt de kwestie De Betho onder de verantwoorde lijkheid van gedeputeerde G. van Heukelom. Deze wil al leen een reactie namens het ge hele college geven. Het college heeft echter nog geen standpunt bepaald ten aanzien van de vra gen van de LPF. De commissie welzijn en onder wijs van de gemeente Tholen spreekt op 24 juni over De Betho. Een dag daarna komt het algemeen bestuur van Reïnte gratiebedrijf Midden Zeeland, waar ook Thoolse vertegen woordigers deel van uitmaken, bijeen om een definitief besluit over de vestiging in Tholen te nemen. De gemeenteraad van Tholen vergadert op donderdag 3 juli en dan moet er een defini tief antwoord komen op het standpunt van het Thoolse col lege. TERNEUZEN - Een 25-jarige Terneuzenaar is gistermiddag rond zes uur in de Van Boven straat in zijn woonplaats aange houden. Hij had alleen een onderbroek aan en ging als een razende te keer. Hij liep te gillen en had di verse fietsen omver gegooid. Diverse bewoners belden ver ontrust naar de poltie. De man is meegenomen naar het bureau. door Rob Paardekam i YERSEKE - Behalve de komst van twee nieuwe woonwijken aan de rand van Yerseke wil de gemeente Reimerswaal dat er ook binnen de kern veel nieuwe woningen komen. Dat blijkt uit de voorontwerp bestemmings plan voor de bebouwde kom van Yerseke. In dat plan zijn veel zogeheten inbreidingslocaties aangewe zen. Die aan de Damstraat is het bekendst. Op het voormalige terrein van drukkerij Zoeteweij komen vijftien appartementen met daarbij zeventien parkeer plaatsen. Aan de Steeweg ziet de gemeente ruimte voor vijf vrijstaande woningen. Het gaat om een stuk grond tussen de panden aan de Steeweg 3 6 en 3 8 dat niet meer agrarisch wordt gebruikt. De twee loodsen die op het perceel staan, worden ge sloopt. Ook het speelveld tussen de Azalealaan en de Grintweg wordt in het nieuwe plan be stemd voor de bouw van wonin gen. Het speelterrein zou toch nauwelijks worden gebruikt. Over het aantal woningen dat ter plekke moet verrijzen, wordt nog geen uitspraak gedaan. Ui teraard komen in de toekomst ook nog de locaties van onder meer Het Kompas, de Prinses Beatrixschool en Vredelust vrij, omdat deze naar de Hogeweg verhuizen. Het ligt voor de hand dat ook deze gronden worden gebruikt voor woningbouw. Verder is er nog altijd het plan om 'in het gebied tussen de Mo lendijk en de Grintweg grote landhuizen te bouwen. Dit valt echter buiten het bestemmings plan voor de bebouwde kom. De gemeente maakt in het be stemmingsplan duidelijk dat het geen verdere ontwikkeling van het bedrijventerrein aan de Grintweg wenst. De bedrijven die er nu zitten, passen niet bij het aangrenzende woongebied en mogen niet verder uitbrei den. Nieuwe bedrijven zijn ui teraard ook niet welkom. Andere zaken die in het bestem mingsplan geregeld worden zijn de inrichting van Yerseke als 30- kilometerzone, de komst van een ontsluitingsweg tussen de Postweg en de Steeweg en de voortgang van het verbete ringsproject van het wijkje de Schottes. Op het stuk grond tus sen de begraafplaats en de ds Kerstenschool wordt een par keerplaats voor de gereformeer de gemeente aangelegd. Die is nodig, omdat bij de kerk aan de Oude Bogaert op zondag vaak parkeerproblemen ontstaan door de vele kerkgangers. Het plan ligt de komende weken ter inzage in het gemeentehuis in Kruiningen. Dinsdag 17 juni om 20.00 uur is er in dorpshuis De Zaete een informatieavond en hoorzitting. Meneer heeft zijn sportieve rijstijl gecombineerd met een hyperactief automobiel, voorzien van allerlei snufjes die het bestaan van een blije rijder aanzienlijk kunnen versimpelen. Toen hij laatst weer eens ergens bovenop had gezeten, had zijn auto mobiel niet alleen een aantal ontsierende deuken en but sen opgelopen, de elektroni ca had eveneens geleden on der de klap. Meneer beschikt namelijk over zo'n achteruit- rij-alarmsysteem, dat steeds vlugger gaat piepen als hij weer ergens vlotjes achteruit scheurt en dat op een dikke twintig centimeter afstand van paal of muur ter waar schuwing één aaneengeslo ten piep voortbrengt. Meneer had het met verba zing geconstateerd: „Als ik 'm in zijn achteruit zet, be- gint-ie meteen onafgebroken te piepen, wat zou dat kun nen zijn?", informeerde hij bij de garagist. Die wist de oorzaak wel: „Niks bijzonders meneer, dan staat-ie in de vrou wenstand." Nieuw Deze rubriek is opgenomen in alie regionale■.dagbladen:van NRp Dagbladen Bf i-.HAKWötóUtS »en. Volgens initiatiefnemer T. Ri chel uit Kapelle gaat het om on geveer 450 adressen. Die in de gemeente Goes moeten nog worden bezorgd. Bij de vereni ginghebben zich inmiddels zo'n zestig mensen aangemeld. Ri chel verwacht dat binnenkort een oprichtingsvergadering wordt uitgeschreven. In de verspreide brief wijst de vereniging erop dat de geluids hinder de laatste tijd al flink is toegenomen door de autotrei nen van het bedrijf Cobelfret. Door de verdere ontwikkelin gen in het Sloegebied, en dan vooral de komst van de Wester- schelde Container Terminal (WCT), wordt de situatie alleen maar erger. De geluidsschermen die op di verse plaatsen langs de spoor lijn moeten komen, zijn volgens de vereniging niet effectief ge noeg. Zij wil dat er geen nacht treinen rijden of alleen met lage snelheid. Daarnaast zou de al lernieuwste technologie moeten worden gebruikt, zowel aan het spoor zelf als het soort wagons, om de productie van lawaai te beperken. Bovendien wil de vereniging dat er rekening wordt gehouden met waardeda ling van de huizen bij de spoor lijn en dat er serieus wordt na gedacht over een tracé langs de A58. De vereniging roept op tot een breed verzet tegen de plan nen, met het argument dat dat wel degelijk wat zou kunnen uithalen. „De stormvloedkering Els Geelhoed van de stichting Rilland Jeugd Vermaak in de jeugdsoos: „De laatste weken komen er zo'n dertig jongeren; dan is het echt vol." foto Willem Mieras door Rob Paardekam RILLAND - Drie maanden geleden werd het voormalige mortuarium aan de Crom- vlietstraat in Rilland in gebruik genomen als jeugdsoos. Het plan werd met veel scep sis ontvangen, maar toch lijkt het een suc ces. Er komen nauwelijks klachten en steeds meer jongeren weten de weg naar het gebouw te vinden. De komst van de jeugdsoos, die is bedoeld voor jongeren van twaalf tot en met zestien jaar, heeft heel wat voeten in de aarde ge had. Vooral omwonenden van de Oostkil- hoek en de Vliedberg vreesden overlast als de jeugd zich drie keer per week zou ophou den in het voormalige mortuarium. Els Geelhoed van de stichting Rilland Jeugd Vermaak (RJV) constateert dat het in de eer ste drie maanden prima is gegaan. Om de band met de omwonenden en de rest van Rilland verder te versterken, houdt de jeugdsoos morgen een open dag. Wat bezoekers zullen aantreffen is een heel klein gebouw met daarin niet veel meer dan een barretje, een biljart en een tafeltennis tafel. „Het gebouw is wel erg klein hoor", verzucht Geelhoed. „De laatste weken ko men er zo'n dertig jongeren. Dan zit het echt vol. Nu lopen ze nog wel eens naar buiten, maar ik moet nog zien hoe dat straks in de winter gaat. "De RJV zou het gebouw graag uitbreiden, maar de gemeente heeft al aan gegeven daar geen geld voor uit te trekken. Wellicht kunnen met de 7500 euro subsidie van het Oranjefonds enkele units worden aangebouwd, maar ook daarvoor moet de gemeente meewerken. De bestuursleden van de RJV bekijken binnenkort wat de mo gelijkheden zijn. Voorlopig zijn ze al lang blij dat ze een ge bouwtje hebben en dat er veel jeugd komt. Die gedraagt zich volgens Geelhoed naar behoren, al is daar wel de aanwezigheid van één of twee volwassenen voor nodig. „Als dat niet het geval was, zou het een puinhoop zijn geworden en was het gebouw al afge broken geweest", aldus Geelhoed. „Als er een keer geen vrijwilliger is gaat het gebouw ook niet open." Aan de andere kant zijn de meeste jongeren volgens Geelhoed wel doordrongen van het feit dat het om een proef gaat. In september vindt een evaluatie met gemeente en omwonenden plaats en als die negatief uitpakt is het einde verhaal. Een waarschuwende brief op de toegangs deur maakt de jongeren daar constant op attent. De RJV hoopt de komende tijd nog wat geld bij elkaar te sprokkelen om nieuwe dingen aan te schaffen. Zo staan een dart bord en een basketbalring hoog op het ver langlijstje van de jongeren. Het Oranje fonds en de Rabobank hebben inmiddels de buidel getrokken en ook bij Jantje Beton loopt een verzoek. Bij de gemeente zal de stichting niet aankloppen voor subsidie, want daar is de RJV liever niet te afhanke lijk van. De open dag van de jeugdsoos vindt zaterdag plaats tussen 13.30 en 16.00 uur. Er is tevens een vrijmarkt waar de kinderen uit het dorp aan deel kunnen nemen. door Miriam van den Broek GOES - Jo Kodde uit Arnemui- den is gisteren in Goes benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Hij kreeg de onder scheiding voor zijn jarenlange bestuurlijke inzet voor diverse land- en tuinbouworganisaties. De koninklijke onderscheiding werd opgespeld door de Middel burgse burgemeester K. Schou- wenaar. Kodde is mede-eigenaar van een melkveehouderij en een ak- kerbedrijf. Daarnaast is hij sinds 2002 CDA-raadslid voor de gemeente Middelburg. Maar zijn onderscheiding kreeg hij voor onder meer zijn werk voor de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. Tussen 1986 en 1994 vervulde hij diverse functies voor deze bond. Ook was hij van 1992 tot 1994 hij voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap Zeeland. Zijn sporen verdiende hij ook bij zijn werk voor de Land- en Tuinbouworganisatie Neder land (LTO) en de Zeeuwse af deling hiervan (ZLTO). Hij zit bijvoorbeeld in de vakgroep rundveehouderij van de LTO en in de commissies Groene Ruim te en Omgevingsbeleid van de Zeeuwse afdeling van de ZLTO. Jo Kodde neemt felicitaties in ontvangst. foto Willem Mieras Tevens is hij voorzitter van het gebiedsproject 'Rondom het Veerse Meer'. De onderschei ding werd dan ook uitgereikt tijdens een bestuursvergade ring van de kring Zeeland van de ZLTO. Ook op andere maat schappelijke terreinen zette Kodde zich in. Hij was be stuurslid en later voorzitter van de christelijke basisschool De Schute in Biggekerke, ouder ling van de gereformeerde kerk en bestuurslid van het Christe lijk Voortgezet Onderwijs voor Zeeland. Volgens Schouwenaar kan Kodde worden gekwalifi ceerd als 'iemand die zich gerui me tijd ten bate van de samenle ving heeft ingespannen' en als 'iemand die werkzaamheden heeft verricht die voor de sa menleving een bijzondere waar de hebben'. Advertentie Kaas en worst. Nederlandser kan bijna niet. Het blijft een lekkere combinatie. Daarom combineert Unox ze nu in één worstje: Kaasknaks. Da's gewoon een lekker stevig knakworstje met kleine stukjes echte kaas. Het lijkt heel simpel, maar het is meteen een ander worstje. Met een heel eigen smaak. Als je het proeft, weet je meteen weer waarom kaas en worst nog steeds de meest populaire traktatie van Nederland is. Kaasknaks zijn superlekker op een zacht puntje. Of gewoon uit de hand natuurlijk. Aan het lijnen en zin in een lekkere, caloriearme pastamaaltijd? Probeer dan eens 'Fusili met Broccoli': één van de drie nieuwe, gezonde maaltijdvervangers van Weight Care. Wissel ook eens af met 'Rijst op Oosterse wijze' of'Italiaanse Tomatensoep'. Stuk voor stuk maar 200 kcal per portie én alle voedingsstoffen die je per maaltijd nodig hebt. De Weight Care gerechten zijn zo klaar: kokend water toevoegen, roeren, even wachten en eten maar Rijst «p oo&ffi "S Bel voor meer informatie 0900-0494949 <0.15 €/min) of kijk op www.weightcare.nl LEKKER, MAKKELIJK EN GEZOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25