Turkije laat Terneuzens meisje vrij Kabinet wil sociale dienstplicht jongeren Geen akkoord over hervorming landbouw 18 IT Militairen klaar voor Irak Rusland herdenkt breuk met de Sovjet-Unie Amerikaanse minister Rumsfeld noemt België slecht gastland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Medewerkers AH weer vast na pakken dief WÊÊÊÊÊÊÊmmÊmmm^ÊÊÊmmÊÊÊÊ^^m Gregory Peck (87) overleden Israël schort vredesoverleg op Glasnost bij Procter Gamble Zeeuwse theaterschool voor vmbo Agassi vloert Krajicek 13c Zonnig NIEUW AAN DE KUST Golden Tuur 246e jaargang no. 140 vrijdag 13 juni 2003 los nummer 1,10 8 713214 000002 DE VURSSCHE Polen J Vooral vanochtend zonnig. Zwakke tot matige wind uit het noordwesten en maximaal 22 graden. per 1/12/03 WfSïSüm Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E :westduin@ zeelandnet.nl I :www.westduin.nl T (0031)-(0)-118-552510 F (0031)-(0)-118-552776 internet: www.pzc.nl dor Hans Gertsen LUXEMBURG - De Europese landbouwministers zijn het gis teravond niet eens geworden over een vergaande hervorming van het gemeenschappelijk landbouwbeleid van de Europe se Unie. Frankrijk en Duitsland verzet ten zich tijdens overleg in Luxemburg tegen de voorstel len van EU-landbouwcommis- saris Franz Fischler. Dat zou het gevolg zijn van een akkoord, eerder deze week, tussen presi dent Chirac en kanselier Schro der. De ministers gaan dinsdag opnieuw om de tafel zitten. Fischler wil dat de Europe se landbouw marktgerichter wordt, ecologisch meer verant woord en minder overschotten produceert. Daartoe wil hij de inkomenssteun die de Euro pese boeren krijgen op een an dere leest gaan schoeien. Subsi dies moeten niet langer gekop peld worden aan productienor men. Die zogenaamde 'ontkoppeling' staat centraal in de hervor mingsplannen, maar vooral Frankrijk voelt daar niets voor en lijktmu steun van Duitsland te hebben. Franse boeren krij gen nu jdarlijks bijna 10 miljard euro steun uit Brussel, bijna een kwart van het totale Europese landbouwbudget van43miljard euro. Dat bedrag zou wel eens fors lager uit kunnen vallen als Fischler zijn zin krijgt. Fischler wil ontkoppeling van steun en productie. Het huidige systeem is nog gebaseerd op de situatie van kort na de Tweede Wereldoorlog, toen Europa kampte met grote voedseltekor ten. Nu werkt het overproductie in de hand. Dat kost de EU veel geld omdat overschotten met fikse exportsubsidies op de we reldmarkt moeten worden ge dumpt. GPD (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: p noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 5 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer. handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: :>,[j per maand met automatische incasso 20,50). n per kwartaal met automatische incasso (€55,10). r per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) doorAb van den Berg en Hans van Soest DEN HAAG - Het nieuwe kabi net wil dat jongeren zich onbe taald inzetten voor de samenle ving. In de toekomst moeten zij een vorm van sociale dienstplicht vervullen, een zogeheten maat schappelijke stage. Met maatre gelen als ze moet het debat over waarden en normen concreet worden ingevuld. Dat zei pre- AMSTERDAM - De twee mede werkers van het Albert Heijn- filiaal in de le van Swinden- straat in Amsterdam die vorig jaar met geweld een winkeldief overmeesterden, hebben hun actie donderdag herhaald. De twee grepen opnieuw een winkeldief en droegen de man over aan de politie. De dief bleek letsel te hebben opgelo pen en deed daarvan aangifte. De politie arresteerde de AH'ers donderdagavond. De politie houdt de AH-mede- werkers vast op verdenking van openlijke geweldpleging en zw re mishandeling, aldus een wc irdvoerder van de politie. Ot de winkeldief zit nog steeds Wit. ANP Advertentie mier Jan Peter Balkenende gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de rege ringsverklaring. Het nieuwe kabinet wil ook dat alle buitenlanders voortaan een cursus 'waarden en normen' gaan volgen als zij zich in Ne derland willen vestigen. Ook zal meer aandacht worden besteed aan veiligheid in buurten, en moeten ouders met probleem kinderen hulp krijgen van de overheid bij de opvoeding. GPD pagina 3: geen garantie zorgrecht pagina 4: commentaar MOSKOU - Russische Su-27 en MIG-29 jachtvliegtuigen scheren in formatie over de Sint Vasili-kathedraal en de Spass- kaja-toren (onderdeel van het Kremlin) op het Rode Plein in Moskou. Rusland herdacht gisteren dat het dertien jaar geleden was, dat het zich van de Sovjet-Unie soeverein verklaarde. Dat gebeurde met een parade die sterk leek op het wapenvertoon uit de com munistische tijd. foto Grigory Doekor/RTR door Hessel de Ree TERNEUZEN - Romy Meijer, het zeventienjarige meisje uit Terneuzen dat dinsdag in Tur kije is opgepakt voor heroïne smokkel, is gisteren weer vrijge laten, samen met een tweede verdachte vrouw. De dolblije scholiere zegt onschuldig te zijn en buiten haar wil bij de zaak betrokken te zijn. Volgens haar moeder Ingrid wordt Romy op het eerste het beste vliegtuig naar huis gezet. De moeder zegt dat ze altijd in de onschuld van haar dochter heeft geloofd. Meijer is mogelijk gebruikt als dekmantel door de eigenaren van de pizzeria in Terneuzen waar ze als parttimer bijverdient. Een van hen, een 47-jarige Schiedammer, is een van de aangehouden hoofdverdachten. De twee bazen van Romy had den haar de vakantietrip naar Turkije gratis aangeboden. Voor de tv-camera's op de stoep van de rechtbank in Antalya zei Romy gistermiddag vooral boos te zijn op een van die twee broers van Turkse komaf. Hij zou haar nietsvermoedend hebben mee genomen naar het hotel in Anta- VACATURES Bent u de Hoofd semi- en extramurale zorg die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. DOORN - Twee mariniers op hun posities in een pantser voertuig. Nederlandse mili tairen presenteerden zich gis teren in Doorn aan de pers. In totaal zullen 1100 Nederland se soldaten later dit jaar naar Irak vertrekken. Zij maken deel uit van een in ternationale stabilisatie macht die onder Britse leiding in de woestijdprovincie Al Muthanna in het zuiden van Irak gelegerd zullen worden. Het grootste gevaar dat in Zuid-Irak dreigt, zo zegt ba taljonscommandant Swijg- man, zijn Iraakse truckchauf feurs die kleinere landrovers van de weg drukken. Andere bedreigingen, zoals verzet vanuit de bevolking, zijn vol gens hem nu gering. „Maar we hebben alle wapens bij ons die we zouden gebruiken als we ten strijde gaan. De bevolking is vriendelijk, maar dat kan omslaan. Waar nodig, treden we streng op." foto Koen Suyk/ANP pagina 5: jacht op aanhangers Saddam lya, waar de heroïne enkele da gen later werd gevonden. Romy had de vier andere Neder landse vrouwen die met haar in de Zuid-Turkse badplaats werden aangehouden, pas tij dens de vakantie leren kennen. Deze vrouwen komen uit Rot terdam. Drie van hen zijn zus sen uit een van oorsprong Kaap- verdisch gezin, de vierde is hun nichtje, dat gisteren ook is vrij gelaten. Van de vrouwen moeten alleen de drie zussen in de cel blijven. De 47-jarige Schiedammer wordt door de Turkse justitie gezien als (mede-)organisator van de mislukte smokkel van de 24 kilo heroïne ter waarde van 1,5 miljoen euro die in kleding op de kamers van de drie zussen werd gevonden. De Schiedam mer is ook in Antalya aange houden, tegelijk met de vrouwen en een 27-jarige plaatsgenoot, de vriend van een van de zusters. De Turkse justitie gaat ervan uit dat de mannen de vrouwen in Nederland hebben geronseld. Als dekmantel voor de smokkel zouden ze zich als fotomodel hebben moeten uitgeven. Turk se bronnen zeggen dat de vrou wen de drugs onder hun kleren hadden moeten verstoppen in de veronderstelling dat de douane minder scherp op vrou wen zou letten. De aanwezigheid van Romy en het nichtje had volgens dezelfde bronnen het beeld van een 'on schuldige groep vakantievie rende meiden' moeten vervol maken. pagina 4 vooral zwakkeren zijn te verleiden Navo mogelijk weg uit Brussel finnr Hetty van Rooij BRUSSEL - De Ameri kaanse minister van De fensie Rumsfeld wil dat het hoofdkwartier van de Navo uit Brussel ver dwijnt. Volgens de minis ter 'verzaakt België zijn plichten als gastland'. LOS ANGELES - De Ameri kaanse acteur Gregory Peck, die hoofdrollen speelde in Holly- woodklassiekers als Roman Ho liday, Spellbound en To Kill a Mockingbird, is gisteren in Los Angeles overleden. Hij is 87 jaar geworden. Peck is rustig ingeslapen met zijn vrouw Veronique aan zijn zijde. De knappe, slungelachtige Peck debuteerde in 1944 in de film Days of Glory. Een jaar later was hij te zien in Spellbound, een thriller van Alfred Hitch cock. Tot de beroemde films waarin Peck speelde, behoren verder onder meer Moby Dick, The Guns of Navarone en The Boys from Brazil. In die laatste film speelde Peck nazi-arts Jo seph Mengele. Het was een van de weinige keren dat hij de rol van 'bad guy' vertolkte, waar meehij aanzienlijk meer moeite had dan met het spelen van goedaardige personages. AP pagina 2: te braaf voor rol schurk Rumsfeld hekelt België, omdat Amerikaanse politici niet naar het Navo-hoofdkwartier kun nen zonder het gevaar te lopen gearresteerd te worden. Dat geldt vooral voor generaal Franks, de Amerikaanse opper bevelhebber in Irak. De Amerikaanse minister van Defensie eiste gisteren op hoge toon dat België klachten tegen Amerikaanse militairen en poli tici niet vervolgt. De omstreden Belgische genocidewetgeving maakt het mogelijk dat een Bel gische rechter misdaden be recht die niet in België zijn ge pleegd. Een advocaat heeft namens negentien Irakezen een klacht wegens oorlogsmisdaden ingediend tegen generaal Tom my Franks. In het Navo-hoofdkwartier rea geerde minister Rumsfeld daar gisteren woedend op. „Wij moe ten zien te voorkomen dat onze militairen en politici verplicht zijn naar dit land te reizen, om dat het Navo-hoofdwartier hier nou eenmaal gevestigd is", zei hij. Hij liet doorschemeren dat de VS Navo-bijeenkomsten in België zal boycotten. Overigens zit ook de Belgische regering met de klacht tegen Franks in haar maag. Minister Michel van Buitenlandse Zaken sprak van 'een vorm van wets- misbruik'. Rumsfeld had giste ren een ander woord: 'absurd'. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft minister Rumsfeld onlangs gevraagd te berekenen wat een mogelijke verhuizing van de Navo naar een andere lidstaat kost. De Amerikaanse regering heeft het oog laten vallen op Polen, een nieuw Navo-land en een trouwe VS-bondgenoot. In Brussel zijn de plannen klaar voor een grootscheepse nieuw bouw ter vervanging van het versleten oude Navo-hoofd kwartier, maar dat kan niet ge bouwd worden zonder geld uit de VS. „Dat heeft ook weinig zin als er geen Amerikanen heen kunnen", aldus een getergde Rumsfeld gisteren. België heeft het bij de Ameri kaanse regering al eerder volko men verbruid, door in de Navo wekenlang dwars te liggen in de aanloop naar de oorlog in Irak. Ook toen klonken geluiden om het Navo-hoofdkwartier te ver plaatsen. GPD pagina 5: Navo sluit bases varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; auto; 19 en 21. De Israëlische premier Sha ron wil vasthouden aan het vredesproces, maar er komen geen nieuwe onderhandelin gen zolang het Palestijnse geweld voortduurt. De mili tante Palestijnse beweging Harnas waarschuwt intus sen alle buitenlanders in Israël het land te verlaten, omdat zij anders het slacht offer van een aan slag kunnen wor den. Het concern heeft nooit in de schijnwerpers willen staan, maar de gesloten Amerikaanse multinational Procter Gamble beseft dat de consument meer transparantie wil. Daar gaat het 'Kremlin van de Midwest' dus wat aan doen. Intussen is de economische gigant bezig aan een stevige opmars in Europa. Het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs wil een theater school op vmbo-niveau opzetten. De opleiding moet zich richten op theater en techniek. De school begint binnenkort met de verbouwing van een oude metselloods tot mi- nitheater. De opleiding zou in het seizoen 2004/2005 moeten beginnen. Richard Krajicek is nog ver verwijderd van de Wimbledon-vorm. De Nederlandse ten nisser kreeg gisteren op Queens een ongenadi ge afstraffing van An dre Agassi, die in drie kwartier klaar was met zijn tegenstander: 6-1 en 6-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1