OM weet nog niet of fout bij crematie tot vervolging leidt Zeeuwse Vlegel nijdig op minister Veerman 3 SLOGGI SLIPS GRATIS Ballonvaarder moet geen haast hebben met rouwrandje Afscheid van Pechiney 13 Goese Lyceum begint proefproject met kunstopleiding Bedrijven samen in Delta Milieu vrijdag 13 juni 2003 Elf aanhoudingen in Vlissingen Man mishandeld in eigen huis Brand verwoest speeltuintje Bromfietser gewond bij val Brandje blust zichzelf Fietser gewond bij aanrijding Evaluatie Uitgegroeid Workshops Zangavond in Zierikzeese Nieuwe Kerk Vertrouwen Lange adem Ongevallen Hoofdkantoor Zeeland krijgt vmbo-theaterschool VLISSINGEN - Naar aanleiding van een onderzoek dat de laatste weken heeft gespeeld, heeft het Basta-team van de po litie Zeeland gistermiddag in de Bonedijkestraat in Vlissin gen elf mensen aangehouden voor het in bezit hebben van verdovende middelen en het in bezit hebben van aan de drugshandel gerelateerde voorwerpen. Het onderzoek duurt voort; de politie sluit niet uit dat nog meer mensen zullen wor den aangehouden. REIMERSWAAL - Een 57-jarige inwoner uit de gemeente Reimerswaal is woensdagmiddag tussen één en twee uur in zijn woning door vier mannen mishandeld. De mannen kwamen 'verhaal halen' en mishandelden de man zodanig dat hij het bewustzijn verloor en zich onder dokters behandeling moest stellen. De politie heeft de zaak in onder zoek. MIDDELBURG - Een flinke brand heeft gisteren het speel tuintje aan de Laan der Commando's in Middelburg in de as gelegd. De houten speeltuigen hadden vlam gevat, waarna de rubbe ren grondtegels in brand vlogen. Het terrein van acht vier kante meter brandde hevig, zodat even de vrees bestond dat het vuur de omliggende huizen zou bereiken. De stadsgewes telijke brandweer had het vuur echter snel onder controle, meldt commandant van dienst A. te Paske. Hij schat de scha de op tienduizend euro. Het vermoeden bestaat dat de brand is aangestoken. De politie heeft de zaak in onderzoek. De ge meente ruimt de verbrande resten op. ZIERIKZEE - Een zeventienjarige bromfietser uit de ge meente Schouwen-Duiveland is in de nacht van woensdag op donderdag bij een ongeluk gewond geraakt. De bromfietser reed over de Fonteine, komende uit de richting van de Regen boogstraat. Hij vloog uit de bocht en kwam tegen een links van de weg geparkeerd staande auto. De bromfietser kwam daardoor ten val en belandde tegen de verhoogde trottoir rand. De jongen werd met diverse verwondingen aan hoofd en bovenlichaam per ambulance overgebracht naar het zieken huis. Beide voertuigen liepen schade op. THOLEN - Een brand in een bedrijfspand aan de Slabbe- coornweg in Tholen heeft gisternacht zichzelf geblust. Het vuur was, vermoedelijk door kortsluiting, ontstaan in de me terkast, die geheel wegsmolt. Boven de meterkast liep een wa terleiding, die door de hitte sprong waardoor het vuur werd gedoofd. Toen de brandweer arriveerde, stond het hele pand nog vol rook. De omvang van de schade is onbekend. WEMELDINGE - Een fietser is woensdagavond op de Nieu- wendijk in Wemeldinge gewond geraakt. Hij werd aangere den door een vijftigjarige automobilist uit de gemeente Goes, die door de laagstaande zon de stilstaande fietser niet had ge zien. Het slachtoffer werd met hoofdletsel en nek- en rug klachten per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het vboron- derzoek naar de verwisseling van twee overledenen bij het crematorium in Middelburg is klaar, maar het Openbaar Mi nisterie weet nog niet of tot strafvervolging wordt overge gaan. Twee maanden na de verwisse ling blijft onduidelijk wanneer dat wordt beslist. Oorzaak is de grote werklast bij de rechtbank, zegt woordvoerster E. Boot van de rechtbank in Middelburg. De verwisseling bij het crema torium van de lichamen van een 92-jarige man uit Koudekerke en een 73-jarige man uit Veere vond plaats op 24 april en werd ontdekt op 26 april, bij de uit vaart van de man uit Koudeker ke. De familie van de overleden Veerenaar heeft maandag 28 april alsnog afscheid kunnen nemen; de familie van de Kou dekerkenaar heeft die gelegen heid niet meer gehad, omdat zijn crematie al was voltrokken. Beide uitvaarten werden verzorgd door uitvaartonder neming J. den Besten uit Mid delburg. Burgemeester Schou- wenaar van Middelburg, ex ploitant van het crematorium, drong bij het begin van het justi tieel onderzoek aan op snelle duidelijkheid. Het proces-verbaal met de be vindingen van de politie ligt sind vorige week bij de recht bank, waar officier van justitie L. Boogert het moet beoordelen. Hij moet bepalen of er aanlei ding is om tot vervolging over te gaan. Tot die tijd blijft de toe dracht ook voor de betrokken families onduidelijk. door Harmen van der Werf BROUWERSHAVEN - De boe rencoöperatie Stichting Zeeuwse Vlegel is nijdig op mi nister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Terloops heeft Veerman onlangs in een brief aan de Tweede Kamer gemeld dat hij de subsi die voor de landelijke organisa tie voor streekeigen producten, de SPN, met ingang van 2004 stopzet. Een broodnodige promotiecam pagne voor streekeigen produc ten dreigt daardoor schipbreuk te lijden. Joop de Koeijer van de Zeeuwse Vlegel, tevens lid van het be stuur van SPN, vindt dat Veer man zich van zijn slechtste kant heeft laten zien. ,,Bij ons was dit nog niet eens bekend en dan meldt hij zoiets even onderaan een brief aan de Tweede Kamer. Wij zijn flink nijdig." De Koeijer kan het ook niet be grijpen dat Veerman dit heeft besloten. ,,Hij is dezelfde man die in het CD A-programma zo heeft gepleit voor verduurza ming en regionalisering van de landbouw. Als het op handelen aankomt, hanteert hij echter de botte bijl." Veerman is van me ning dat de streekeigen produc ten-sector zich na dit jaar 'zelf moet zien te redden'. De produ centen moeten het naar zijn idee zoeken in samenwerking met andere maatschappelijke orga nisaties en in projectfinancie ring op regionaal niveau. „Maar", stelt De Koeijer, „op landelijk niveau hebben we de laatste jaren met financiële steun van Landbouw gewerkt aan de introductie van een eigen keurmerk voor streekeigen pro ducten. Dat is er. En nu worden we niet in staat gesteld dat lan delijk te promoten, terwijl dat juist hard nodig is om meer naamsbekendheid te krijgen. Zelfstandig kunnen wij als streekeigen producenten zoiets niet financieren." De SPN, voluit Stichting Streekeigen Producten Neder land, gaat zich op stappen bera den, met name richting de Haagse politiek. Het heeft De Koeijer vooral verbaasd dat de stimuleringsregeling niet wordt voortgezet zonder dat er een evaluatie heeft plaatsgevonden. En dat was volgens hem wel toe gezegd. Advertentie s/°3® Geldig van l t/m 30 juni 2003 of zolang de voorraad strekt. De weersomstandigheden zijn er in de provincie vaak niet ideaal voor, maar toch kunnen belangstellenden Zeeland nu ook bewonderen vanuit een heteluchtballon. foto Willem Mieras door Desirée Schouten GOES - Zwevend op de wind over ste den, landerijen, bossen en water. De stilte wordt slechts af en toe onderbro ken door het geloei van de gasbranders. Uitkijken over het weidse Zeeuwse landschap en speuren naar die bekende punten: een kerktoren, een molen of een haven. Varen in een hete lucht ballon is een heel andere ervaring dan over hetzelfde land vliegen in een vlieg tuigje. Zeeland heeft er een nieuwe toeristi sche attractie bij: ballonvaarten in een heteluchtballon. Onder de naam Bal lonvaren in Zeeland hebben Patrick Roelands, Rudi van der Eist en Wim Roest en bedrijf opgericht dat ballon- vluchten gaat verkopen. De vaarten worden verzorgd door het Belgische commerciële ballonvaartbedrijf Atlan tic Ballooning. De bedoeling is regel matig ballontochten aan te bieden voor zowel groepen als op individuele in schrijving. Rond de vluchten worden diverse mo gelijkheden geboden, bijvoorbeeld een barbecue of feest. Dit wordt mogelijk gemaakt door evenementenorganisatie en cateringbedrijf Het Feest uit Hulst van Mark Roelands. „Voor mijn werk als PR-medewerker van een groot bedrijf organiseerde ik al veel rond eve nementen, ook rond reclameballon vaarten", vertelt Roelands. „Dat is uit gegroeid tot een bedrijf met zeven man in dienst. Het aanbieden van ballon vaarten is een verlengstuk van mijn be drijf." Ballonvaren in Zeeland is niet zonder problemen. De ballonvaarder is volle dig afhankelijk van het weer. Het kan alleen bij maximaal windkracht vier, de thermiek moet goed zijn en eigenlijk kan het hier alleen 's morgens heel vroeg of in de avond. Vooral de thermiek is een doorslagge vende factor en die is in Zeeland met zijn vele water anders dan in droge stre ken. „In de woestijn in Mexico kun je altijd wel de lucht in", aldus Rudi van der Eist, „maar hier ben je volkomen afhankelijk van de actuele weersitua- tie." Eenmaal in de lucht is het zeer de vraag waar de tocht gaat eindigen. Piloot Koen Audenaert: „Die ballon gaat met de wind mee. Het enige dat je weet, is waar je start. Waar en wanneer de tocht eindigt is elke keer weer een verrassing. Dat is het grote avontuur." Dinsdagavond was de eerste vaart per ballon met als gasten wethouder D. van Ewijk van Goes en burgemeester J. Mulder van Hulst. Startplaatsen voor tochten per ballon zullen Goes en Hulst zijn, maar op verzoek is een andere plaats ook mogelijk. joorHenkPpstma GOES - Er komt in Zeeland een iheaterschool op vmbo-niveau. Initiatiefnemer is het Goese Ly ceum voor beroepsonderwijs. De nieuwe opleiding richt zich #p theater en techniek. Als het aan het Goese Lyceum ligt, gaat ie theaterschool over anderhalf jaar (schoolseizoen 2004/2005) van start. De aanvraag daar voor gaat nog deze maand de deur uit. Het is voor het eerst dat in Zee land binnen het reguliere on derwijs een kunstopleiding wordt geïntroduceerd. Bijzon der is ook dat gemikt wordt op vmbo-leerlingen. Daar zijn in derest van dit land nog maar en kele voorbeelden van. Die ver keren nog in een experimentele fase. Ook de Goese opleiding be gint als proefproject. De school begint binnenkort met de ver bouwing van een oude metsel- loods tot minitheater. Van die voorziening kunnen ook de cul turele organisaties in Goes ge bruik maken. De theateropleiding biedt niet alleen mogelijkheden voor jon ge Zeeuwen die artistieke ambi ties koesteren, maar zal ook de bestaande vmbo-opleidingen voor techniek, economie, zorg en welzijn verrijken. Het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs ziet kunst en cultuur, evenals sport als een middel bij uitstek om vmbo'ers een krachtiger en inspirerender leeromgeving te bieden. Het afgelopen jaar is daar op het Goese Lyceum voor beroepson derwijs al ervaring mee opge daan. Zo werden voor de vmbo'ers niet alleen sporteve nementen op touw gezet, maar ook kunst- en cultuurdagen ge organiseerd. Als onderdeel van het lesprogramma vonden 32 workshops plaats waarin de scholieren aan de slag gingen met aspecten van theater, dans, sound stage. Volgens directeur L. de Kraker verliepen die activiteiten bij zonder succesvol. De scholieren bleken aanzienlijk enthousias ter dan menigeen had verwacht. Komend schooljaar worden de kunst- en cultuuractiviteiten verder uitgebouwd. De vm bo'ers kunnen dan het hele jaar kiezen uit sport- of kunst- en cultuuractiviteiten. Die worden aangeboden in vier periodes van elk acht weken. Er wordt in de school ook een speciale balie in gericht voor culturele en kunst zinnige vorming. Omdat het om een vernieu wingsproject gaat, bedoeld om vmbo-onderwijs aantrekkelij ker te maken, en leerlingen in aanraking te brengen met een grote mate van culturele ver scheidenheid, verwacht het Goese Lyceum gebruik te kun nen maken van speciale fondsen die daar door de rijksoverheid voor in het leven zijn geroepen. Bovendien wordt gemikt op sa menwerking met andere scho len en culturele instellingen. Het Goese Lyceum hoopt in Zeeland zowel partners te vin den in het middelbaar beroeps onderwijs als in het voortgezet onderwijs. Overwogen wordt om ook samenwerking aan te gaan met scholen buiten de pro vincie. Zo hopen de initiatiefne mers de kennis en ervaring te kunnen benutten van de mid delbare theaterschool van het Albeda College in Rotterdam. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt za terdagavond 21 juni een zo- merzangavond gehouden met medewerking van vijf koren. Dat zijn het koor The Message uit Bruinisse onder leiding van Lennart Hoekman en vier koren pit Alblasserdam en omgeving (lie alle onder leiding staan van dirigent Martin de Jong. Het zijn het christelijk mannenkoor Altena uit Uitwijk, christelijk meisjeskoor Bel canto uit Nieuw Lekkerland, gospelkoor His Voice uit Oud Alblas en christelijk jongerenkoor de Morgenster. Het concert is gratis, maar er wordt wel een collecte gehou den ten bate van Stichting Fa mily Christ in mission Holland (FCIM). Woordvoerder A. Hartkoorn zal namens deze stichting een korte toespraak houden. De zang avond begint om 19.00 uur. MIDDELBURG - Delta NV richt een nieuw bedrijf op: Delta Milieu BV. Daarin brengt ze de Verstraeten Verbrugge Groep BVuit Terneuzen, Phoenyx Hol ding BV uit Dordrecht en Olaz Holding BV uit Nieuwdorp on der. Binnen de groep Pechiney geldt een gouden regel: blijft nooit langer dan vijf jaar op dezelfde plek zitten„Ik zit hier al lang in de begrippen van het bedrijf", zegt De Zélicourt met een mar kant Frans accent. Gistermid dag nam hij officieel afscheid tijdens een receptie in restau rant Landlust in Nieuwdorp. Op 1 oktober 1981 begon De Zé licourt als adjunct automatise ring binnen Pechiney in Frank rijk. „Weet je al hoe vaak ik sindsdien ben verhuisd?" Wach tend op een antwoord, trommelt hij met de vingers op tafel. Met een glimlach: „Elf keer." Hij begon in oktober 1994 als onderdirecteur technische dienst bij PNL. In maart 2001 volgde hij directeur Joop de Back opdie naar Delta Nutsbe drijven vertrok. „Ik heb in Zee land met plezier gewerkt en ge woond, maar het hoort erbij dat ik weer verder ga De Zélicourt vertrekt naar de Pechiney-vestiging in Grenoble en gaat zich bezighouden met de wereldwijde ontwikkeling van de aluminiumdivisie van de Groep Pechiney. „De moderni sering van de fabriek in Vlissin gen is zo goed als klaar. Dat is een mooi moment om te vertrek ken." In de periode bij Pechiney maakte hij twee reorganisaties (Challenge en Top) en een groot scheepse renovatie van de fa briek mee.De resultaten gaven de aandeelhouders, de groep Pechiney en Hunter Douglas, zoveel vertrouwen gaf dat ze in december 2001 instemden met Mare de Zélicourt (links) en zijn opvolger als algemeen directeur van Pechiney Nederland: Tom Sanders. foto Willem Mieras een investering van 113 miljoen euro. Verbeteringen en aanpas singen moeten ervoor zorgen dat de productiecapaciteit met 25 procent toeneemt. Middenin die operatie werd het bedrijf op 27 oktober vorig jaar hard getroffen. „Een ramp", ty peert De Zélicourt de najaars storm die in Zeeland een kracht bereikte van 10 Beaufort, met uitschieters naar 11 Met een ruk staat hij op en schuift de lamellen voor de ra men van de Oranjezaal opzij. „Zie je die roodbruine dingen?", roept hij met Frans accent, wij zend op de isolatoren van het elektriciteitsstation. „Door de zoutaanslag viel de stroom uit", verzucht hij nog eens. „Een nachtmerrie." Sommige ovens vielen helemaal uit, andere ge deeltelijk. Bij ovens die hele maal afkoelden, smolt het staal waardoor de ovens voor altijd onbruikbaar zijn. Ze moeten worden vervangen. In de ovens die gedeeltelijk afkoelden, zijn onzichtbare haarscheurtjes ontstaan. De technische levens duur van vijf a zes jaar is daar mee flink bekort. Of de fabriek verlies draait, wil De Zélicourt niet zeggen. „Maar je snapt dat als je een kwart van je productiecapaciteit mist, het financieel niet goed gaat." Het herstel is volop bezig. „Maar ge zien de grootte en de complexi teit, is het een klus van lange adem", zegt De Zélicourts op volger Tom Sanders. Het bedrijf heeft tussen één jaar en twee jaar nodig om de klap te boven te komen. En zo lang kan het niet op volle kracht draaien. Sanders: „Aandeelhouders hebben in de fabriek geïnves teerd en verwachtten een be paalde uitkomst. Dat komt er nu niet uit. Het is nu belangrijk om in nauw overleg met het perso neel een plan te maken voor de toekomst. Ik heb daar ideeën over en de komende tijd ga ik met het managementteam en de ondernemingsraad praten om te zien hoe we weer het beste jon getje van de klas kunnen wor den." Tot overmaat van ramp gebeur den begin dit jaar in drie maan den tijd drie ongevallen, waar van één met dodelijke afloop. Sindsdien zijn de veiligheids maatregelen flink aange scherpt. Sanders roemt de veerkracht van het personeel. „Ondanks de grote tegenslagen merk ik dat iedereen zich vol wil inzetten om er weer bovenop te komen." De afgelopen drie maanden heeft Sanders de tijd gekregen om zich in te werken. „Het toont de betrokkenheid van Mark bij PNL. Hij had ook direct kunnen vertrekken." Hoewel De Zélicourt zegt de knop te kunnen omzetten, moet hij toegeven dat hij zich liever een ander afscheid had voorge steld. Alorshet is zoals het is." Het aantal arbeidsplaatsen neemt door de samenvoeging met twintig aftot360.Maar vol gens Delta vallen er geen ge dwongen ontslagen. Door de samenvoeging ontstaat het grootste milieubedrijf in Zee land, met locaties in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en Flevoland. Het nieuwe be drijf richt zich op alle activitei ten van de afvalketen: ophalen, recyclen, be- en verwerken van afval. Daarnaast beschikt Delta Milieu over geavanceerde reini gingsinstallaties voor com- plexe-afvalwaterstromen en een modern uitgerust industri eel reinigingsbedrijf. Doel van de samenvoeging is te komen tot schaalvoordelen, zo dat efficiënter en goedkoper kan worden gewerkt. Met de integratie hoopt Delta Milieu beter te kunnen inspelen de eisen van de markt en de i verheid. Het hoofdkantoor k imt in Terneuzen. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Hij kwam bijna negen jaar geleden in dienst bij Pechiney Nederland. Twee re organisaties en een groot scheepse renovatie verder draagt algemeen directeur Mare de Zélicourt het stokje over aan Tom Sanders. Maar het afscheid had hij zich anders voorgesteld. Want terwijl de fabriek op volle stoom had moeten draaien, ligt die noodgedwongen voor een kwart stil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13