Turks militarisme ergert Brussel 7 Water Drieklovendam al op 120 meter hoogte Leger struikelblok in toenadering Ankara en EU Er is al een Kia Carens vanaf 16.495,- De Carens 2.0 CRDi diesel begint bij 19.995,- 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE GOES AutoVermeulen, Pearyweg 6, 0113-561812 TERNEUZEN Kia Terneuzen, Mr. F.J. Haarmanweg 4, 0115-622722 woensdag 11 juni 2003 Gijzeling in Georgië voorbij Mensheid telde ooit 2000 zielen Vakbondswerk kost 213 levens Kinderarbeid in West-Europa Medewerkers gaspijplijn ontvoerd Zware beving treft Taiwan Waarschuwing De Kia Carens is een moderne, uitgesproken auto, met een geheel eigen stijl karakter. Zijn strak vormgege ven achterzijde en krachtige front, zorgen voor een mooi lijnenspel. Het interieur is modern en praktisch vorm gegeven. Vijf volwassenen en al hun bagage krijgen riant de ruimte in de Carens. Daarnaast zit u lekker hoog, waardoor u een prima zicht op de weg heeft. De Carens is standaard zeer compleet. Zo is iedere Carens standaard voorzien van onder andere airconditioning, centrale portiervergrendeling met afstandsbediening en elektrisch bedienbare ramen voor en achter. Wat motor betreft kiest u uit een krachtige 1.8 liter benzi nemotor of uit een zuinige 2.0 liter common rail dieselmotor. Volg uw eigen stijl en karakter en maak nü een afspraak voor een proefrit in de Kia Carens! Kijk voor dealeradressen op www.kia.nl. YICHANG - Ingenieurs van het Chinese Volksbevrijdingsleger wapperen met vlaggen als het water in de Drieklovendam bij Yichang in de centrale provincie Hubei de 120 meter bereikt, vijf dagen eerder dan gepland. foto AFP Advertentie TBILISI - De ontvoerders van vier VN-medewerkers in Geor gië hebben gisteren de gegijzelden vrijgelaten. De Duitse mi nister van Defensie Struck zei dat de VN-ers, twee Duitsers en een Deen, het 'naar omstandigheden goed maken'. De drie VN-waarnemers en hun Georgische tolk werden ver leden week ontvoerd bij de grens met de opstandige regio Ab- chazië. Een Georgische woordvoerder zei dat het gevraagde losgeld van 3 miljoen euro niet is betaald. Wel is beloofd de anonieme ontvoerders niet te vervolgen. RTR/DPA LONDEN - De mensheid telt tegenwoordig zes miljard zielen, maar er is een tijd geweest dat er maar tweeduizend mensen op aarde waren. Dat blijkt uit een genetisch onderzoek, dat is gepubliceerd in het wetenschappelijk tijdschrift The Ameri can Journal of Human Genetics. De mensheid was 70.000 jaar geleden maar zo klein, dat een epidemie, een natuurramp of een oorlog het einde van onze soort had kunnen betekenen. Wanneer het DNA van bijvoor beeld chimpansees wordt vergeleken, zijn er onderling meer verschillen dan bij de zes miljard mensen. Dat wijst volgens onderzoekers erop, dat de mensheid van een klein groepje af stamt, waardoor de genetische variatie klein is. ANP AMSTERDAM - Het werk voor de vakbond heeft vorig jaar 213 mensen het leven gekost. Dat blijkt uit het Jaarrapport dat het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) gisteren heeft gepresenteerd. Het rapport meldt verder bijna duizend mishandelingen en martelingen van vakbondsmensen. Ruim 2500 vakbondsle den werden gearresteerd. Meer dan 30.000 mensen raakten vanwege hun vakbondslidmaatschap hun baan kwijt. Het gevaarlijkste land voor de vakbeweging is het Zuid-Ame rikaanse Columbia. Van de 213 moorden vonden er 184 in dit land plaats. In andere landen als Venezuela en Zimbabwe neemt de onderdrukking van de vakbonden toe. ANP KEULEN - In West-Europa worden duizenden kinderen uit Oost-Europese landen uitgebuit door mensenhandelaren. Dat stelde gisteren Unicef, het kinderfonds van de VN. Meisjes vanaf twaalf jaar belanden geregeld gedwongen in de prostitutie. Unicef weet niet precies om hoeveel kinderen het gaatMaar alleen al uit Albanië zij n 1500 0 kinderen en jonge ren verhandeld. Zij verblijven momenteel in West-Europese landen, aldus Unicef. In Albanië boden handelaren 20 tot 30 euro voor een kind en beloofden de ouders een betere toe komst in het buitenland. Ook kinderen uit Moldavië, Oekra- ine en andere voormalige Sovjetrepublieken belanden als straathandelaartjes in West-Europa. DPA LIMA - De Peruaanse guerrillabeweging Lichtend Pad heeft zestig medewerkers van een gaspijplijn ontvoerd. Ongeveer honderd maoïstische rebellen overvielen maandag het kamp in het Andesgebergte waar de medewerkers wonen, meldde de BBC. Peruaanse media hebben gemeld dat de kidnappers een miljoen dollar (0,85 miljoen euro) losgeld eisen. Onder de gegijzelden zijn Peruanen, Argentijnen, Colombianen en Chi- lenen. Ook drie politieagenten zijn ontvoerd. ANP/AFP/DPA doorFidan Ekiz ISTANBOEL - Turkije doet se dert 1959 hardnekkige pogin gen onderdeel te worden van het verenigde Europa. Dit streven resulteerde onder meer in een pakket hervormingen. Toch be staan er volgens de door de Eu ropese Unie opgestelde 'criteria van Kopenhagen' nog argumen ten te over om Turkije voorlopig buiten de deur te houden. Een van de heikele punten is het mi litarisme dat in Turkije hoogtij viert. Om te kunnen aanschuiven in Brussel zal het leger zij n politie ke rol moeten opgeven en dat is, zacht uitgedrukt, geen makke lijke opgave. Dat blijkt uit de huidige spanningen tussen de Turkse strijdkrachten en de re gerende pro-islamitische AK- partij van premier Erdogan. De groeiende argwaan van het le ger tegenover de regering brengt het land, in de aanloop naar de besluitvorming over de EU-kandidatuur in 2004, in een lastig parket. In april maakte het Turkse leger voor het eerst zijn onvrede over de islamitische AK-partij ken baar. Het begon allemaal met de weigering van de Turkse gene raal en president Ahmet Necdet TAIPEI - Taiwan is gisteren ge troffen door een zware aardbe ving. Er zijn nog geen berichten van slachtoffers of schade. De beving had een kracht van 6,5 op de schaal van Richter, aldus functionarissen. Het epicentrum van de beving lag volgens het Centraal Weer Bureau in zee op ongeveer 36 ki lometer ten oosten van Hualien op een diepte van zo'n 28 kilo meter. Het noordoosten van het eiland werd maandag nog getroffen door een beving van 6,3 op de schaal van Richter. RTR Sezer een receptie met het par lement bij te wonen. De reden was dat de vrouwen van de par lementsleden tijdens de bijeen komst hun hoofddoeken wei gerden af te doen. Turkije is een islamitische staat, maar het le ger ziet er streng op toe dat er niet wordt getornd aan de schei ding tussen kerk en staat. Het dragen van hoofddoeken is dan ook verboden op hogescholen, universiteiten en staatsgebou wen. Dit incident werd door oud-po litici en journalisten gezien als een voorbode van een 'fluwelen' staatsgreep, zoals die eerder in 1998 plaatsvond. Toen moest de eerste door moslims gelpide re gering van de toenmalige pre mier Erbakan (Refah-partij) onder zware druk van het leger aftreden. De AK-partij van pre mier Tayyip Erdogan komt voort uit een deel van Refah en de in 2001 verboden (eveneens islamitische) Fazilet-partij. De speculaties over een 'staats greep' werden luider na een eer ste echte waarschuwing van het leger aan het adres van de AK- partij volgde. Deze reprimande werd volgens de militairen inge geven door de 'aanmoediging van anti-seculiere activiteiten waaraan de regering zich schul dig maakt'. De spanningen liepen verder op toen de Turkse krant Cumhu- riyet onlangs op de voorpagina met grote letters meldde dat 'jonge officieren grote proble men hebben met de regering'. Even leek het politieke einde van Erdogan en de zijnen nabij Maar de zaak nam een andere wending. De Turkse generaal Hilmi Özkök haastte zich een persverklaring af te leggen, waarin hij de berichtgeving van Cumhuriyet gedeeltelijk ont kende. De Pasja (zoals de Turkse opperbevelhebber ook wordt genoemd) gaf aan dat niet speci aal de officieren, maar in zekere zin iedereen (dus ook het volk) ontevreden is 'over de sluipende islamisering binnen de demo cratie'. Özkök doelde daarmee met name op twee zaken. In de af gelopen maanden is bekend ge worden dat de AK-partij goe de betrekkingen heeft met de islamitische organisatie Milli Görüs (tevens een organisatie in Nederland), die door het leger wordt beschouwd als een fun damentalistische club die het seculiere karakter van de repu bliek Turkije ondermijnt. In de tweede plaats heeft het leger problemen met de benoeming door de huidige regering van islamitische fundamentalisten op belangrijke overheidspos ten. De gemoederen lijken nu even gesust, maar het leger blijft de regering met argusogen volgen. Tegelijkertijd beseffen de mili tairen dat het erg moeilijk is om daadwerkelijk in te grijpen. Per slot van rekening is de partij van Erdogan (anders dan de Wel vaartspartij van Erbakan) met een grote meerderheid in het parlement gekozen. Daar komt bij dat een actie door het leger de toetreding van Turkije tot de EU in gevaar brengt. Ironisch, want het Turkse leger en de EU delen dezelfde angst over de op komst van het islamitische fun damentalisme in Turkije. GPD Uw karakter. üe KlA Carens. en eigen stijl Verkoopprijzen incl. BTW/BPM, excl. kosten deel I en II, excl verwijderingsbijdrage, excl, kosten rijklaar maken en metallic lak. Afgebeeld model bevat opties tegen meerprijs. Gemiddeld verbruik volgens 1999/100/EEC: 7,01/100 km -11 op 14,3 km tot 9,11/100 km -11 op 11,0 km - C02-uitstoot: van 185 g/km tot 215 g/km. E-mail: info@kia.nl, internet: www.kia.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7