PZC Ook Nederlanders aan boord Frans schip uit Liberia 2 maanden gratis i-mode €0,- Portugal in ban van seksschandaal vanaf Saddam zou aanvallen op leger VS inspireren Aantal migranten laatste decennia verdubbeld Amerikaanse jongeren bedolven onder spam Op de fiets wegens staking O Leenhouts Bedden Geen aansluitkosten t.w.v. 52,50 rsnm Turkse politie arresteert Nederlanders met heroïne Amerikaanse legerpatrouille in Afghanistan aangevallen woensdag 11 juni 2003 Toronto vreest weer sars-uitbraak Spanningen in kamp Berlusconi Drenkeling (11) na week terecht Miljardensteun voor Sri Lanka Singapore pakt terreurverdachten Opmars ■srfBUda* ■O Primafoon ./Business' Qiitifer Toshiba TS2li Mensensmokkel Amerikaanse robots naar Mars Kritiek TORONTO - De autoriteiten in de Canadese stad Toronto vre zen voor een nieuwe uitbraak van de longziekte sars. In een ziekenhuis in de stad vertonen vijftien dialysepatiënten symptomen van de ziekte. Dat meldde gisteren The Toronto Star. De definitieve diagnose is nog niet gesteld, maar volgens de arts James Young gaat het om sars, totdat het tegendeel is be wezen. DPA ROME - Na een reeks nederlagen bij lokale verkiezingen zijn er spanningen ontstaan iri de rechtse coalitie van de Italiaan se premier Silvio Berlusconi. Coalitiepartner Gianfranco Fi- ni van de postfascistische Nationale Alliantie zei gisteren dat de regering tegen het licht moet worden gehouden. Een uit de Liga Nord afkomstige lijsttrekker voor de rege ringscoalitie leed bij verkiezingen zondag en maandag in de noordoostelijke regio Friuli-Venezia Giulia een nederlaag te gen het centrumlinkse verbond Ulivo. DPA PARAMARIBO - Een Surinaamse jongen die met een bootje de zee op was gedreven en zich drijvende had gehouden op een stuk hout nadat de boot was vergaan, is na een week weer te recht. Vissers pikten hem deze week bij Guyana uit zee op. De elfjarige Rivano Cabenda was op 31 mei met zijn oom aan het vissen aan de monding van de rivier de Coppename, 100 kilometer ten westen van Paramaribo. De oom, Antonius van der Bosch, vertelde de politie dat hij zijn neefje had gevraagd een paar netten uit de knoop te halen terwijl hij zelf aan de wal stond. De jongen had per ongeluk het touw losgemaakt waar mee de boot vastzat, waarna de boot meteen door de stroom naar zee werd meegenomen. AP TOKIO - Deelnemers aan een donorconferentie in Tokio heb ben Sri Lanka 4,5 milard dollar (3,8 miljard euro) in het voor uitzicht gesteld als de regering en opstandige Tamils een defi nitief einde maken aan de burgeroorlog die al twintig jaar duurt. Dat heeft de Srilankaanse premier Wickremesinghe gisteren gezegd. Het merendeel van het geld wordt verstrekt in de vorm van 'zachteleningen en de hulp wordt over vier j aar gespreidJa pan zegde 850 miljoen euro toe en de Europese Unie 250 mil joen. Wickremesinghe bood de Tamil-meerderheid in het noorden en oosten van het land maandag een voorlopige, eigen rege ring aan. Dat was een belangrijke eis van de Tamil Tijgers om terug te keren naar de onderhandelingstafel. RTR SINGAPORE - Een vooraanstaand lid van de terreurorgani satie Jemaah Islamiyah is in Singapore opgepakt en vastge zet. Dat heeft het bestuur van Singapore gisteren meegedeeld. Het gaat om Arifin bin Ali, alias John Wong Ah Hung. Hij wordt beschuldigd van het voorbereiden van aanslagen op vijf buitenlandse ambassades in de Thaise hoofdstad Bang kok. Jemaah Islamiyah zou banden hebben met Al Qaeda, het netwerk van Osama bin Laden. De politie heeft gisteren nog drie verdachten, uit Thailand, gearresteerd. Ook zij zouden aanslagen hebben willen plegen op ambassades en op een uitgaanscentrum in Bangkok. AFP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Aan boord van het Franse marineschip met buitenlanders die uit de Liberi aanse hoofdstad Monrovia zijn geëvacueerd, bevinden zich twee Nederlanders. Dat heeft een woordvoerster van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag gisteren ge zegd. Hoeveel Nederlanders nog in Liberia zijn, is niet bekend. Ze hebben geen registratieplicht, aldus de woordvoerster. Franse militairen vlogen maandag ruim vijfhonderd buitenlanders uit Monrovia met helikopters over naar het marineschip Orage, dat toen voor de Liberi aanse kust voor anker lag. De belangrijkste rebellenbewe ging van Liberia, Liberianen Verenigd voor Verzoening en Democratie (LURD), zette die dag haar opmars in de stad voort. De opstandelingen eisten zondag dat president Charles Taylor binnen drie dagen zou aftreden. Het Nederlandse ministerie geeft Nederlanders in Liberia het dringende advies het land te verlaten in verband met de on rust in het West-Afrikaanse land. Ook ontraadt het Neder landers erheen te reizen. De Verenigde Staten hebben on geveer zeventig militairen naar Mauritanië en Liberia gestuurd om de Amerikanen ter plekke te beschermen en te begeleiden bij een eventuele evacuatie. De troepen moeten vooral het am bassadepersoneel steunen. Liberia glijdt langzaam weg in een totale chaos. Dat zei giste ren een woordvoerster van het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de VN. Duizenden mensen zijn op de vlucht gesla gen. Ze ontvluchten massaal de opvangkampen en trekken weer naar de hoofdstad Monrovia. Buitenlandse hulpverleners hebben Liberia veelal verlaten. De voedselpakketten komen niet bij de mensen die ze nodig hebben, aldus het WFR Gisteren zijn ook West-Afri kaanse diplomaten in Monrovia gearriveerd. Zij willen proberen te bemiddelen tussen Taylor en de rebellen die de hoofdstad be legeren. Het gaat onder meer om de Ghanese minister van Bui tenlandse Zaken Addo Akufo- Addo. ANP/AFP Advertentie Waar vind ik een bed waarop ik 's-morgens uitgerust de dag weer aan kan? o.a.: Genio Olivier Strelli Personal Bedding Hastens Treca de Paris Hitec Zevenslaper Ubica Kuperus Omass -af; 1200 M2 Siaapspeciaalzaak Dorpsplein 31-33 Schoondijke een kwartier na de tunnel of wij halen u af bij het voetveer Breskens Tel. 0117 401582 www.leenhouts-bedden.nl Mobile 1 Al bij KPN Mobile 120 bundel of FtexiBet Premium i.c.m. bij een 2-jarig abonnement. Tot maximaal 10 mb. Bestellen kan ook via 0800 - 0105 of www.kpn.com. i-motje en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. In Japan en andere landen. nnze redactie buitenland BAGDAD - Amerikaanse soldaten hebben bij een grote actie tegen gewapende Irake zen in het noorden van het land 384 arresta ties verricht. Zeker dertig van hen waren aanhangers van Saddam Hoessein. Dat beeft het Amerikaanse Centrale Comman do gisteren meegedeeld. Bij de actie zijn vier Amerikaanse soldaten gewond geraakt. In de stad Mosul werd een vijfde verwond, nadat Irakezen hem be schoten. De Amerikaanse minister van De fensie Donald Rumsfeld zei maandagavond al dat de guerilla-achtige aanvallen op Amerikaanse soldaten in Irak worden ver oorzaakt door het onvermogen om de ver dreven president Saddam Hoessein gevan gen te nemen of te lokaliseren. Hij zei niet zeker te weten of de aanvallen op Amerikanen op bevel van Saddam gebeur den of alleen door hem geïnspireerd waren, maar volgens Rumsfeld is het 'niet onlo gisch' aan te nemen dat Saddam een rol speelt. „Omdat niet is bewezen dat hij niet meer in leven is, zijn er mensen die vrezen dat hij terug kan komen. Daardoor zijn mensen minder bereid in verhoren te zeggen wat ze weten. Het kan de mensen van de Baath- partij de ijdele hoop geven dat ze het land weer in handen kunnen krijgen", aldus Rumsfeld, die opnieuw verzekerde dat Sad dam uiteindelijk in Amerikaanse handen valt. AFP Eén op de 35 mensen zoekt zijn heil elders van onze redactie buitenland GENÈVE - Eén op de 35 mensen is migrant en op zoek naar bete re levensomstandigheden. Het aantal internationale migran ten bedraagt 175 miljoen, een getal dat in de afgelopen 35 jaar is verdubbeld. Dat blijkt uit een rapport van de Internationale Organisatie voor Migratie (OIM) dat gisteren is gepubliceerd. Dit aantal, ongeveer 3 procent van de wereldbevolking, be staat uit asielzoekers, economi sche migranten, seizoensarbei ders, oorlogsvluchtelingen en illegalen. De Verenigde Staten en Rusland waren in 2 0 0 0 de landen waar de meeste migranten naar toe trok ken. Respectievelijk 35 miljoen en 13,3 miljoen personen zoch ten een betere toekomst in deze landen. Duitsland staat derde op de lijst met 7,3 miljoen mi granten. Israël sluit de topvijf tien van landen met de meeste immigranten in het jaar 2000 met 2,3 miljoen mensen. Per continent ingedeeld, leeft de grootste groep migranten in Eu ropa, ongeveer 56,1 miljoen. In Azië bedraagt dit aantal 49,7 miljoen. Hoewel het aantal illegale mi granten moeilijk te schatten valt, denkt de OIM dat er ieder jaar tussen de 700.000 en twee miljoen vrouwen en kinderen slachtoffer zijn van mensen smokkel. Jaarlijks vinden tus sen de 120.000 en een half mil- j oen mensen illegaal toegang tot de Europese Unie. De Internationale Organisatie voor Migratie is gevestigd in de Zwitserse stad Genève en heeft als de taak de overheden te wij zen op de mondiale migratie- problematiek. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Meer dan 80 procent van de jongeren die e-mail gebruiken, ont vangen dagelijks spam met onder meer reclame voor me dicijnen, links naar pornosi tes en aanbiedingen om snel geld te verdienen. Een kwart van hen opent en leest dergelijke mailtjes. Dit blijkt uit een onderzoek van het internetbeveiligingsbe- drijf Symantec onder dui zend Amerikaanse jongeren van zeven tot achttien jaar. „Net als andere e-mailge- bruikers zijn kinderen ont vankelijk voor bombarde menten met spam voor onbehoorlijke of misplaatste aanbiedingen voor produc ten als Viagra en pornogra fisch materiaal", zei vice- president Steve Cullen van Symnatec. Ondervraagde jonge e-mail- gebruikers meldden dat zij mededelingen kregen over online ontmoetingen met al leenstaanden en aanbiedin gen voor goedkope leningen. Meer dan de helft van de on dervraagden vertelde bood schappen te hebben ontvan gen over snelwerkende af- slankproducten en over de mogelijkheid online 'krui den-Viagra' te bestellen. Cullen vindt dat ouders hun kinderen moeten voorlichten over de gevaren van spam en over hoe zij kunnen voorko men dat zij blootgesteld wor den aan aanstootgevende mededelingen of het slacht offer worden van fraude. Van alle e-mailberichten is meer dan de helft spam. In april oversteeg het aantal ongewenste berichten voor het eerst het aantal nor male e-mails. In mei was het aantal spamberichten al 55,6 procent van alle verstuurde e-mails, zo meldt internetnieuwsdienst ZD- Net. AFP/ANP ANTALYA - Zeven Nederlandse toeristen, vijf vrouwen en twee mannen, zijn in een hotel in de Zuid-Turkse stad Antalya door de politie opgepakt op verden king van drugssmokkel. Dat heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag gis teren bevestigd. DeNederlanders hadden 24 kilo heroïne in hun koffers. Ook zijn zes Turken gearresteerd, meldt het Turkse persbureau Anadolu De Turken zouden de Nederlan ders als koeriers hebben willen inzetten om de heroïne Turkije uit te smokkelen. Ze zouden daarvoor 25.000 tot 34.000 euro krijgen, aldus Anadolu. De harddrugs hebben een straat waarde van naar schatting 600.000 euro. Desmokkel werd georganiseerd in Turkije door een van de aan gehouden Turken. Hij verbleef geregeld in Nederland en kwam drie maanden geleden met twee vrienden in Turkije aan. Sinds dien observeerde de politie hem. Vermoed wordt dat het om een Turkse bende gaat die reeds eer der vrouwen als drugskoeriers heeft ingeschakeld. De Nederlandse ambassade in Ankara is ingeschakeld en bezig de situatie uit te zoeken, aldus een woordvoerster van Buiten landse Zaken. De straffen voor drugsdelicten zijn in Turkije fors. Zo kreeg ie mand wegens de smokkel van vijftig kilo drugs 12,5 jaar cel straf en moest een ander voor de smokkel van 4,5 kilo vier jaar de gevangenis in. ANP/DPA CAPE CANAVERAL - De Ame- j nkaanse ruimtevaartorganisa tie Nasa heeft gisteren een raket gelanceerd die de eerste van twee onderzoeksrobots naar de planeet Mars moet brengen. De robots gaan onderzoek doen Haarwateren (oude) levensvor men op de Rode Planeet. De lancering was tweemaal eer der uitgesteld wegens slecht weer op de basis Cape Canaver- al in Florida. Het Europese ruimtevaartbureau ESA stuur de een week geleden ook een ra- het naar Mars. Aan boord is ook J nier een Marslander. De landingen zijn voorzien in december en januari. ANP/AFP KABOEL - Een Amerikaanse legerpatrouille is gisteren in het oosten van Afghanistan in een drie uur durend vuurgevecht verwikkeld geraakt toen een groep gewapende onbekenden hen beschoot. Vier guerrilla strijders werden daarbij ge dood. De militairen werden aangeval len in de buurt van Shkin, een onrustige regio aan de grens met Pakistan. De guerrillastrijders, hoofdzakelijk gevluchte Tali- banstrijclers, hebben hun acties in het zuiden en het oosten van Afghanistan sinds het begin van de lente opgevoerd. Duitsland, dat samen met Ne derland de leiding heeft over de internationale vredesmacht Is- af, overweegt om ook buiten Kaboel de wederopbouw van het land te voorzien van militai re bescherming, ondanks de zware aanslag die afgelopen za terdag aan vier Duitse soldaten het leven kostte. Dat maakte de Duitse minister van Defensie Peter Struck gisteren bekend. Een team experts moet de situa tie in de noordwestelijke pro vincie Herat inschatten. AP PARIJS - Een Parijse zakenman sjeest op zijn fiets langs een bushalte in Parijs. In heel Frankrijk staakten gisteren de ambtenaren voor de derde keer in een maand tijd tegen de pensioenhervormingsplannen van regering. Premier Raffarin wil niet toegeven aan de eis van de Franse vakbonden nieuwe onderhandelingen te beginnen over de pensioenen. De Franse verkeersdienst zei dat in de loop van de ochtend 280 kilometer file stond in de omgeving van Parijs, waar het openbaar vervoer door de staking ont regeld was. Zestig procent van de metro's en slechts 30 procent van de bussen reed in de Franse hoofdstad. In het hele land vertrok een op de drie treinen tussen grote ste den. Vluchten naar Frankrijk en Spanje vertrokken gisteren met een vertraging van twintig tot veertig minuten door stiptheidsacties van de luchtverkeersleiders in Frankrijk. Twee vluchten van Air France van Schiphol zijn geannuleerd, zo meldde de Franse luchtvaartmaatschappij. foto Laurent Rebours/AP presso dat hun kind dat in het kindertehuis Casa Pia verbleef jarenlang was verkracht. Eer dere klachten die ze hadden in gediend bij de leiding van het te huis waren in de doofpot gestopt. Onderzoek heeft in middels aan het licht gebracht dat minstens 128 merendeels doofstomme kinderen over een periode van dertig jaar zijn mis bruikt. Een medewerker van het tehuis, een vroegere bewoner die zelf ook slachtoffer is ge weest, coördineerde vanuit Ca sa Pia een heel netwerk van klanten. Elke dag worden nieu we verdachten gemeld die tot dat netwerk behoorden. De Portugese politiek wordt volledig beheerst door de affai re. De socialisten die sinds vorig jaar in de oppositie zitten, be schuldigen de huidige regering van de sociaal-democraten (PSD) ervan zich direct met het onderzoek te bemoeien. „Een ontoelaatbare vermenging van justitie, politiek en journalis tiek", luidde de verklaring een paar dagen geleden, toen kran ten details uit de politieverho ren publiceerden. Ook de manier waarop het on derzoek wordt uitgevoerd, wordt fel bekritiseerd. Tele foons van PS-leden zouden on der meer worden afgeluisterd. De socialistische fractieleider in het parlement Antonio Costa heeft verklaard dat de Portuge se justitie wordt gemanipuleerd door 'de echte pederasten, met veel macht, die dertig jaar lang de zaak Pia Casa in de doofpot wisten te stoppen'. De Portugese president Jorge Sampaio, ook lid van de Socia listische Partij, heeft een onder zoek gelast. Hij riep de Portuge zen op vertrouwen te hebben in de rechterlijke macht. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - Belangrijke Portugese politici blijken een hoofdrol te hebben gespeeld in het geruchtmakende seks schandaal, waarbij 128 doof stomme kinderen jarenlang werden misbruikt. De tweede man van de Socialistische Partij (PS), Paulo Pedroso is opge pakt. Ook partijleider Eduardo Ferro Rodrigues komt voor op de lijst van verdachten die de politie momenteel onderzoekt. Behalve politieke topfiguren zijn nog acht hoofdverdachten aangehouden, onder wie een be kende televisiepresentator, de directeur van een van de tehui zen waarin de kinderen verblij ven, een hoge gerechtelijke ambtenaar en een ex-ambassa- deur van de Unesco (de culture le organisatie van de VN). De leiding van de socialisten wijst de verdachtmakingen van de hand. „Een lastercampagne tegen onze partij", zegt Ferro Rodrigues. De politie meent echter bewijzen te hebben dat de gearresteerde Pedroso zich minstens vijftien keer aan de kinderen heeft vergrepen. Het schandaal beheerst al maanden de Portugese media. In november vorig jaar onthul den ouders in het weekblad Ex- Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5