Pleegzorg wil niet-Zeeuw weigeren PZC Een pintje pakken is er niet meer bij Wethouder Hulst vreest verpaupering binnenstad Herkansing tuinliefhebbers Zeeuws-Vlaanderen De Oude Vaart in de ban van B AS-project 15 Hulster 'kruidentuin' heeft langste tijd gehad Provincie verwerpt maatregelen om wachtlijst weg te werken woensdag 11 juni 2003 Luijcks krijgt cd The Flying Dixies bij Schelde Jazz Rommelmarkt Basisschool de Moerschans in Hulst bestaat vijfentwintig jaar Fusies jeugdzorg beklonken Notoire flessentrekker gevat De Baeckermat wil uitbreiden LPF ook tegen afsluiten Verkorting Omwonenden Heer en meester Zelfstandiger Eenhoornrit Oostburg rinnrSheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst gaat eindelijk de 'kruidentuin' aanpakken, zo heeft wethouder E. de Deckere beloofd. De krui dentuin is de door de bevolking bedachte en wel zeer verzach tende benaming van een on kruidhof op de hoek van het Godsplein en de Dubbele Poort. Nu de stadspoort geheel wordt gerestaureerd, kan het opknap pen van de grootste Hulster schandvlek niet achterblijven, vindt ook De Deckere. De krui dentuin ontsiert al jaren de wes telijke inkomst van de binnen stad. Al evenzolang klaagt de politiek steen en been. De be zoekers van de binnenstad krij gen op deze manier een wel zeer troosteloze eerste indruk van de Reynaertstad. Onkruid, afval en ratten hebben er de overhand. Het college van burgemeester en wethouders deed er niks aan, maar voor medewerkers van de buitendienst was de maat vol. In 2001 sleepten zij op eigen houtje een ruim twee meter lange bloembak met vlijtig Hesjes naar de straathoek om de boel wat op te leuken. Het groen van de coniferen en de balsemien plantjes in verschillende tinten rose en lila maakten de schand- plek even wat minder promi nent. Even, want het was niet de bedoeling dat de bloembak daar ook bleef staan. Nu ziet De Dec kere de kans schoon twee vlie gen in een klap te slaan. Het wegdek onder de Dubbele Poort wordt verlaagd. Op die manier wordt voorkomen dat grote vrachtwagens de gerestaureer de poort beschadigen als ze er onderdoor rijden. In het verle den kwamen ze namelijk wel eens klem te zitten. Ook wordt dan het wegdek van de Dubbele Poort (de straat) vernieuwd na dat de riolering is aangepakt. De Deckere:,,We nemen de rotte appel dan ook meteen mee." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Pleegzorg in Zeeland wil nieuwe kinderen van buiten de provincie weige ren. De wachtlijst is opgelopen tot 46 kinderen. Maar de pro vincie Zeeland accepteert een opnamestop voor niet-Zeeuwse kinderen niet. De provincie is te zeer afhankelijk van instellin gen buiten de provincie om zelf kinderen van elders te kunnen weigeren, antwoorde GS aan Stichting Jeugdzorg Zeeland. Jeugdzorg wil een aantal maat regelen nemen om de werklast die tot de wachtlijst leidt, te ver minderen. Het opschorten van plaatsingen van kinderen in een netwerkgezin, bij familie of vrienden, willen GS voorko men. De provincie wil daarom snel overleg met Stichting Jeugdzorg. Ook het voorstel van Pleegzorg om hulpverlenings plannen later op te stellen en ou ders en kinderen pas naderhand daarbij te betrekken, kan niet door de beugel, vinden GS. Het snel maken van een hulpverle ningsplan in overleg met ouders en kinderen is een wettelijke vereiste voor de kwaliteit van de zorg. Uitstel draagt niet bij aan de wachtlijstverkorting, menen GS. Pleegzorg wil verder bij cri siszaken huisbezoeken vervan gen door telefonische contac ten, en minder uitgebreid rap porteren. Dat vindt de provincie wel acceptabel, evenals dat Pleegzorg voor de duur van de wachtlijst gezinnen geen vaste begeleider kan beloven. De Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP) pro testeert bij Jeugdzorg tegen de wachtlijsten en de afdoenings- TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder van cultuur, J. Luijcks, neemt vrijdag 13 juni tijdens het Schelde Jazz Festi val het eerste exemplaar van de cd 'Flying Over a Lazy River' in ontvangst. De schijf van het Terneuzense jazz- en dixielandorkest The Flying Dixies is een eerbetoon aan de Westerschelde, Terneu- zen en het Schelde Jazz Festival De band zal tijdens verschillen de optredens op het Jazz Festi val de cd aanbieden aan diverse andere personen die belangrijk waren of zijn voor het orkest. De optredens en streetparades van The Flying Dixies worden daarmee tegelijkertijd een pro motietournee voor de eerste of ficiële cd van het 17 jaar geleden opgerichte muziekgezelschap. TERNEUZEN - Buurtvereni ging Oranjekwartier houdt za terdag 21 juni een kinderrom melmarkt in de gelijknamige speeltuin. Kinderen tot en met 16 jaar kunnen tussen 13.00 en 17.00 uur spullen verkopen. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maatregelen. Kinderen worden tijdelijk in pleeggezinnen ge plaatst als de situatie in het ei gen gezin onhoudbaar is; daar is haast bij, benadrukt de NVP. Ondersteuning aan pleeggezin nen is noodzakelijk om deze voorzieningen in stand te hou den, pleit de NVP. Geldgebrek plaagt de Zeeuwse pleegzorg al jaren, met als gevolg wachtlijs ten van gemiddeld 35 kinderen. Zeeland krijgt het laagste bud get voor jeugdhulpverlening van alle provinciesIn 2 0 01 kon digde voormalig directeur F. Eij lander uit geldgebrek een volledige opnamestop af voor Pleegzorg bij een wachtlijst van 39 kinderen. De stichting kwam per plaatsing ruim duizend euro tekort. In 2002 weigerde Jeugd zorg ook maandenlang kinde ren van buiten de provincie. De provincie Zeeland stak sinds de volledige opnamestop bij pleegzorg in 2001 ruim een mil joen euro aan incidenteel en structureel geld in het wegwer ken van de wachtlijsten, uit ei gen kas en uit de wachtlijstmid delen van het Rijk. Met de fusie tussen pleegzorg en het AZZ voor de deur is nogmaals een geldinjectie niet wenselijk, meent de provincie. Bovendien lost dat het probleem tijdelijk op. Voor een blijvende oplossing is nu geen geld. De hoop op een oplossing van het geldtekort ligt in de nieuwe Wet Jeugdzorg, waarbij elke jeugdige met een erkende hulp vraag een budget krijgt voor de nodige zorg. De Moerschansschool in Hulst viert volgende week zijn 25-jarig bestaan. door Jeanette Vergouwen HULST - Basisschool De Moerschans was vijfentwintig jaar geleden haantje de voorste, omdat het de eerste echte basisschool in Hulst was. Nu, vijfen twintig jaar later, is de Moerschans school samen met de Sint Josephschool de eerste in Hulst die wordt omge bouwd tot brede school met opvang van kinderen vanaf tweeëneenhalf jaar. De Moerschans viert het zilveren jubileum van 16 tot en met 21 juni met onder meer een reünie en een Vlaamse Ker- Op 28 september 1977 werden Ingrid Buysrogge en Walter Heijman benoemd als hoofden van de nieuw te bouwen ba sisschool in Hulst. „Reuze trots waren we op het gebouw met de vele puntdak jes. Het werk is in vijfentwintig jaar veranderd, vinden de leerkrachten: „Toen waren we met zes man en evalu eerden we bij koffie of pint vrijdag om 16.00 uur op een terrasje. Daarna begon het weekend. Nu is de papierwinkel zo enorm dat we geen uurtje meer over hebben. De sociale en emotionele pro blemen bij kinderen zijn ook toegeno men en dat levert extra werk op. De school is niet alleen meer de plaats waar men speelt op het plein en in de klas leert schrijven en rekenen. Nu worden ook sociale vaardigheden, zoals leren luisteren en respect hebben voor elkaar aangeleerd. De jeugd is ook mondiger geworden. Kinderen stappen gemakke lijk over grenzen heen en dat levert toch meer moeilijkheden op in deze vrij agressieve maatschappij. Ouders ko men vaker praten op school en willen alles weten. Maar we geven allemaal graag les en zijn met onze tijd meege gaan." Directeur Heijman vindt vijfen twintig jaar niet bijzonder, maar wel een mijlpaal. „En dat moet gevierd worden. De vol gende mijlpaal maken de meesten van ons niet meer mee. De leerlingen moe ten zich dit zilveren jubileum nog jaren foto Peter Nicolai herinneren. Ze weten eigenlijk niet pre cies wat er gaat gebeuren volgende week. De ouders sturen we eind deze week een brief met instructies over de kleding waarin ze elke dag naar school moeten komen. De officiële bijeen komst is donderdag 19 juni, de Vlaamse kermis voor de buurt vrijdag en de reü nie voor oud-leerlingen en leerkrach ten zaterdag." Alle oud-getrouwen zijn aangeschre ven en er hebben al 400 mensen gerea geerd. „Iedereen kan zien op onze web site www.bsmoerschans.nl wie er naar de reünie komt, voor de last-minute mensen hebben we een aantal blanco pakketten klaargemaakt. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst wil de patstelling met de provincie doorbreken over de voortgang van bouwprojecten in de Hul ster binnenstad. Deze voort gang wordt gefrusteerd door allerlei archeologische voor waarden die door de provincie worden gesteld. „We moeten gewoon vooruit. Heel de binnenstad dreigt im mers te verpauperen. Daarom voeren we snel overleg met de provincie om uit de impasse te komen", zegt wethouder B. Pauwels. Hij wilde gisteren nog niet inhoudelijk ingaan op de voorstellen die Hulst aan het provinciaal bestuur gaat doen om de patstelling te doorbre ken. „Ik wil eerst het resultaat van het gesprek met de gedepu teerde afwachten." Meest recente voorbeeld is het project 'Onder de toren' van projectontwikkelaar Plano form. Deze ontwikkelaar wil tussen de Korte Nieuwstraat, de Lange Nieuwstraat, de Basi liekstraat en de Pierssenstraat appartementen, winkels en een ondergrondse parkeergarage bouwen. Het bouwplan is eind vorig jaar al goed gekeurd door de gemeenteraad maar een half jaar na dato kan nog steeds niet worden begonnen met de bouw. Het is immers nog steeds niet duidelijk of en hoe het noodza kelijke archeologische onder zoek gedaan moet worden. In opdracht van Planoform is een bouwhistorisch onderzoek gedaan, maar verdere stappen zijn door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland nog steeds niet genomen. Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten dringt aan op onderzoek voor dat de bouw begint, omdat in de grond resten zouden zitten van kasteel Van Maelstede. Planoform ziet het belang van het onderzoek in maar wil voor komen dat archeologische randvoorwaarden het plan on mogelijk maken. „Feit is dat de kosten van een dergelijk onder zoek dusdanig hoog zijn dat ze niet door zowel Planoform als de gemeente te betalen zijn. Als BIERVLIET - Tuinliefhebbers die afge lopen pinksterweekeinde de talloze open tuinen in Zeeuws-Vlaanderen hebben gemist krijgen komend week eind een nieuwe kans. Op zaterdag en zondag wordt voor de zevende keer het evenement 'Rondtuinen in West- Zeeuws-Vlaanderen' gehouden. Tuinbezitters die normaal nooit bezoe kers ontvangen willen dat voor deze ene keer wel doen. Om niet ieder jaar bij de zelfde mensen te moeten aankloppen, heeft de organisatie besloten de streek op te delen. Daarbij zien de organisatoren het als een uitdaging om telkens weer nieuwe tuinen te ontdekken. Bovendien wordt geprobeerd de tuinroute zo te laten lo pen, dat deze gemakkelijk met de fiets af te leggen is. Dit jaar speelt 'Rondtuinen' zich af in Biervliet, IJzendijke en Hoofdplaat. In deze dorpen zetten tien mensen hun tuinhek open. Verschillende deelne mers doen tevens nog iets extra's in de vorm van een expositie, stekjesverkoop of het serveren van koffie en thee. De tuinen zijn open van 10.00 tot 17.00 uur en te herkennen aan een groot geel bord met het logo van Rondtuinen. Be zoekers betalen bij hun eerste tuin 2,50 euro voor het programmaboekje en dat geldt dan twee dagen lang als entreebewijs voor alle deelnemende tuinen. De deelnemende tuinliefheb bers zijn in Biervliet de families Ter- mont (Weststraat 31), Constandce (Hu- gevlietstraat 4), Maas (Noordstraat 54), Goossens (Noordstraat 60), Uiterwil- lighen (Konijnenberg 1) en Van Wijck (Hoofdplaatseweg 17), in Hoofdplaat de families Thomaes (Olmendijk 1) en Roelse (Oostlangeweg 21, alleen za terdag geopend) en in IJzendijke de fa milies Langevelde (Stevinstraat 30, al leen zaterdag) en Brugge (Oranjestraat 28). MIDDELBURG - De fusies in de Zeeuwse jeugdzorg worden op 7 juli beklonken in het provinciehuis in Middelburg. Gede puteerde Staten gaven gisteren hun akkoord aan het samen gaan. De fusies bundelen de zorg voor kinderen en j ongeren in Zeeland en scheiden de bepaling van de zorgbehoefte van het verlenen van zorg. De stichtingen Jeugdzorg Zeeland, Jeugd hulpverlening Zeeland, Agogische Zorgcentra Zeeland gaan deels op in Bureau Jeugdzorg Zeeland met de stichting Jeugd- bescherming Zeeland. Het BJZ wordt de centrale toegang voor hulpverlening aan kinderen en jongeren. Wat rest van de stichtingen gaat met de stichting Pleegzorg Zeeland en AZZ samen om een centrale aanbieder van zorg aan kinderen en jongeren te worden. De fusies bereiden de jeugdzorg voor op de nieuwe Wet Jeugdzorg die verwacht wordt in 2004. De Raad van Toezicht van het BJZ wordt gevormd door Jde J ong (Zierikzee), voorzitter van de Stichting Jeugdzorg Zeeland; G.J. van Hout-Habing (Wemeldinge) namens AZZ; W. Bran- des (Koudekerke) voor de ondernemingsraad van het BJZ; R.H. Holl (Veere), oud-directeur van het AZZ, namens patiën tenplatform Het Klaverblad. De provincie Zeeland brengt als leden in oud-wethouder van Middelburg J. van Dijk-Sturm, M. A. Bierens (Kloetinge), scheidend voorzitter van de Raad van Bestuur van Emergis, J. Leunis (Terneuzen), J.J. van der Meulen (Middelburg) en A.M. Boon (Heinkenszand). SLUIS - In een restaurant in Sluis is maandagavond een 42- jarige Tilburger aangehouden voor flessentrekkerij. De man had in het restaurant gegeten, maar weigerde de rekening van 35 euro te betalen, zelfs toen de manager de politie belde. Tegenover de agenten gaf de man volmondig toe dat hij regel matig in restaurants gaat eten en vervolgens de zaak verlaat zonder te betalen. Hierop werd de man aangehouden voor flessentrekkerij WESTDORPE - Bezoekerscentrum De Baeckermat in West- dorpe groeit uit zijn jasje. De familie Baecke heeft een vergun ning aangevraagd voor het uitbreiden van de keuken, kan toor- en vergaderruimte. De gemeente loopt iets te hard van stapel, omdat in het voorstel voor het vaststellen van een nieuw bestemmingsplan dat nodig is voor de uitbreiding al wordt gesproken over 'logiesruimte'. „Logiesruimte past wel in een bepaalde visie voor ontwikkeling van de Baeckermat. We weten echter niet wat de toekomst brengt en zo ver is het in elk geval nog niet", zegt W. Baecke. TERNEUZEN - De Terneuzense fractie van de LPF komt in navolging van GroenLinks in het geweer tegen de beslissing van de provincie geen fietsersoversteekplaats op de Lange- weg ter hoogte van de Eerste Verkorting aan te leggen. Aanleg van een tunnel of brug vinden GS veel te duur en herinvoering van een oversteekplaats op de Langeweg is veel te gevaarlijk. LPF'er C. Freeke vindt echter - met omwonenden, school gaande jeugd en fietsersbond - dat de alternatieve fietsroutes over de parallelweg en een slingerweg minstens zo gevaarlijk zijn. Hij roept burgemeester en wethouders van Terneuzen dan ook op zelf in actie te komen. Het weghalen van wat hek ken en distels en het dempen van een stukje sloot geven fiet sers en voetgangers de mogelijkheid weer de Langeweg over te steken. Het nemen van die maatregelen voorkomt tevens dat wielrijders en wandelaars elders langs de weg op eigen houtje oversteken. wij en de gemeente die kosten toch moeten betalen, dan kan het plan niet doorgaan", zei woordvoerder E. Kolkhuis Tanke van Planoform twee we ken geleden. Omwonenden van het verpau perde bouwblok, dat gesloopt gaat worden voor de realisatie van 'Onder de toren', klagen in middels steen en been over de trage voortgang. De verpaupe ring is hen een doorn in het oog. „Het is terecht dat de omwonen den klagen", zegt wethouder Pauwels. „Daarom zetten we de wijziging van het betemmings- plan om het project mogelijk te maken, gewoon door. Nog maals, we moeten vooruit." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Lang niet alle leerkrachten van basisschool De Oude Vaart in Terneuzen stonden drie jaar geleden te trappelen om mee te werken aan het onderwijsvernieuwingspro ject BAS (Bouwen aan een Adaptieve School). Inmiddels zijn de meesten echter overtuigd van de meerwaarde die het pro ject bezit. Het BAS-project is opgezet door het seminarium voor or thopedagogiek, een instelling die opleidingen op post-HBO- niveau verzorgt voor leraren in het basis-, speciaal en voortge zet onderwijs. De Oude Vaart is een van de vijf scholen in Zeeuws-Vlaanderen die het onderwijs volgens de principes van BAS hebben inge richt. „Het project is ontwik keld nadat we signaleerden dat veel zaken in de school als los zand aan elkaar hingen", legt projectmanager Hans de Dec kere van het seminarium uit. „De ene leerkracht volgde een cursus om de prestaties van kin deren beter te kunnen volgen, de andere had 'onderwijs op maat' als hobby en de volgende hield zich specifiek bezig met leerlin gen zelfstandig te leren werken. Wij hebben een systeem ontwik keld om de hele school geza menlijk te laten nadenken over welke ontwikkelingen ze willen volgen." „Je moet afspraken maken", vult directeur Chris Dinge- manse van De Oude Vaart hem aan. „Oude tradities overboord gooien en het standpunt dat de leerkracht heer en meester is in zijn of haar eigen klas laten va ren." De 25 leerkrachten van de school met 400 leerlingen voer den BAS geleidelijk in. „Overal dezelfde regels in de klas hante ren, overal dezelfde mappen ge bruiken, en overal met twee klokken werken. Eentje die de tijd aangeeft, en eentje die de leerkracht gebruikt om aan te geven hoelang leerlingen met een bepaalde taak bezig gaan zijn", vertelt Dingemanse. Daarnaast spreken de leer krachten elkaar ook aan op el- kaars functioneren en doorbre ken die de 'eilandencultuur' die er in het verleden heerste door elkaar ook te coachen. Inmid dels zijn de meeste leerkrachten positief over het BAS-project. Ook meester David uit groep 6, die al meer dan dertig jaar voor de klas staat en in eerste instan tie de nodige argwaan tegen de voorgestelde vernieuwingen koesterde. „Ik zag er in eerste instantie best tegen op", geeft hij ruiterlijk toe. „Maar ik zag al heel vlug de resultaten. De juf fen en de meesters zitten nu meer op één lijn en zeker in een grote school als deze is dat be langrijk." Kleuterjuf Mireille is eveneens te spreken over de aanpak. „Het helpt de kinderen zelfstandiger te leren werken. Het geeft rust in de groep, omdat de kinderen precies weten wat ze moeten doen en waar ze wat kunnen vinden." Zo hanteren alle on derwijzers eenzelfde systeem om de leerlingen duidelijk te maken dat de meester of de jul even druk is met andere zaken en niet kan worden gestoord. In de onderbouwgroepen maakt de stokpop Pim dat duidelijk, in de bovenbouw hangt er dan een af beelding van het potloodventje Piet aan het bord. Volgens De Deckere groeit in middels ook op andere scholen in Zeeuws-Vlaanderen de be langstelling voor het BAS-pro ject. „Een aantal andere scholen is er zich inmiddels ook op aan het oriënteren." OOSTBURG - In Oostburg wordt zondag 15 juni voor de tweede maal de Eenhoornrit voor oude motoren en oldtimers gehouden. Ruim 80 kilometer door en rond Oostburg, langs de kust en de kreken is een tocht uitgezet. De auto's en motoren moeten min stens 25 jaar oud zijn. De rit start zondagmorgen om 11 uui vanaf het Ledeltheater in Oost burg. Voor en na de rit zijn de motoren en oldtimers op het Le- delplein te bezichtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41