Weinig vuurwerk verwacht bij debat over regeringsverklaring Vakcentrale FNV komt niet onder gedwongen onslag uit r/ VOORDEEL 0.49 4.90 6.79 oh Nli een vollere tas voor minder geld Particuliere woningverhuurders beantwoorden post niet Grunberg en geit Carmen stranden in Zwolle Hirsi Ali woordvoerster integratie en emancipatie Justitie onderzoekt T olteam EDOX Rijles in taxi woensdag 11 juni 2003 Staat wil bijna 1 miljoen euro van Taartman Belastingservice Vrijspraak na hulp bij zelfdoding Varkensboer neemt boetes voor lief Bromfietser rijdt 120 km per uur Internethulpjes herexamens Goed rookbeleid ver te zoeken Breken www.edox-watches.com Oh Ijsbergsla Oh Graskaas 48+ Oh Kipfilet Huurservice laat te wensen over doorCarel Grol PEN HAAG - De service van particuliere woningverhuur ders is onder de maat. De ver huurders beantwoorden nau welijks brieven en informeren woningzoekenden amper over het aanbod. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Woonbond onder 183 organisa ties van huurders. Particuliere verhuurders krij gen op slechts twee van de twaalf gemeten onderdelen een voldoende. Woningbouwver enigingen scoorden beter, hoe wel ook zij van de Woonbond, een belangenvereniging van huurders, maar matige beoor delingen kregen. Bijna een mil joen Nederlanders huurt een woning van een particulier be drijf. Deze verhuurders scoren in het onderzoek alleen goed in het be antwoorden van de telefoon. Het laagste cijfer krijgen ze voor de voorlichting over woningen die ze te huur aanbieden: een 4,2. Maar ook de behandeling van geschillen en de vrijheid van huurders om een huis aan hun wensen aan te passen, zijn dik onvoldoende. Grootste probleem, zowel van particuliere verhuurders als van woningbouwverenigingen, is het postverkeer. Brieven van in dividuele huurders worden vaak slordig beantwoord en be vatten bovendien veel taalfou ten. In november 2002 hield de Woonbond een steekproef door 300 particuliere verhuurders aan te schrijven. Tachtig pro cent van de bedrijven beant woordde de brief over woning toewijzing niet. Woordvoerder Hans Roseboom van de Woonbond is geschrok ken van de resultaten. „De par ticuliere sector krijgt van ons een 4,5. De woningbouwvereni gingen een 6En ook dat is maar een krappe voldoende." Roseboom pleit ervoor dat huurders meer invloed krijgen, en dat voor de particuliere ver huurders een kwaliteitslabel wordt ingevoerd. Ook zouden organisaties van huurders meer moeten worden betrokken bij het beleid. Voor woningcorporaties geldt dat de dienstverlening vaak achteruitgaat in tijden van fu sies en overnames. De service verlening van grotere woning corporaties is daarom nogal eens slechter dan die van kleine. Maar volgens Roseboom be staat er verder geen verschil tussen stad en platteland of randstad en de rest van Neder land. Een positief punt noemt de woordvoeder de aanstaande wetgeving die huurders het recht geeft te klussen in hun ei gen huis. Vooralsnog zijn wo ningcorporaties daar veelal huiverig voor. De Woonbond hoopt dat de Tweede Kamer de wet binnen een half jaar tot een jaar aanneemt. Huurders krij gen dan het recht om te klussen, mits het huis er in waarde niet op achteruit gaat. GPD GRONINGEN - De Gro ningse taxicentrale VTG gaat vanaf 1 augustus dit jaar als eerste rijlessen ge ven in taxi's. Het bedrijf heeft twee van zijn wa gens tot lesauto's om laten bouwen. Overdag worden ze gebruikt voor lessen en 's avonds rijden ze als taxi rond. Het gele taxibordje kan van het dak worden ge schroefd en worden ver vangen door een blauw bord met een witte letter L, meldde een woordvoer der van VTG gisteren. Voor de rijlessen heeft VTG alvast een gediplo meerd instructeur aange nomen. Naar een tweede wordt nog gezocht. VTG verwacht dat de dienst een doorslaand succes zal worden. „Niet veel men sen krijgen hun eerste les sen in een dure E-klasse Mercedes", aldus de woordvoerder. Het Centraal Bureau Rij- vaardigheidsbewij zen keurt het initiatief van de Groningers niet af. „Zo lang de auto's aan alle voorwaarden voldoen is er niets aan de hand", aldus een zegsman. ANP AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren bijna 1 miljoen euro als ontnemings vordering geëist van een 62-ja- rige man. De Amsterdamse ban ketbakker, alias de Taartman, zou dit bedrag in de jaren ne gentig hebben verdiend aan hasj- en cocaïnehandel. Het gerechtshof in Amsterdam veroordeelde hem in november 2000 voor drugshandel tot ne gen jaar cel, drie jaar meer dan eerder de rechtbank hem opleg de. De banketbakker ging in cassatie, maar de Hcge Raad verwierp vorig jaar zijn beroep. De Taartman zette een hasjlijn op tussen Sri Lanka en Neder land. Vanuit Latijns-Amerika smokkelde hij cocaïne naar Ne derland. Dit ging via een vruchtensap- penhandelaar (de Sapman) in België. De banketbakker hield vol dat hij sappen via de Belg importeerde voor zijn yoghurt- taarten. De Amsterdammer speelde een prominente rol in de IRT-affaire en dankt daaraan zijn naam als Taartman. ANP ZWOLLE - Schrijver Arnon Grunberg is gistermiddag met zijn boot gestrand in Zwolle. De auteur is in gezelschap van de geit Carmen bezig aan een varende tournee om zijn boek De Asielzoeker te promoten. De Zwolse Spooldersluis weigerde echter dienst, waardoor Grunberg met geit en al in door Erwin Tuil en Ap van den Berg DEN HAAG - Onder koffie en tijdens lunches hebben de poli tiek leiders van PvdA, SP en GroenLinks de afgelopen tijd 'oud zeer' en ergernissen uitge sproken. Dat bleek nodig om van nu af aan doeltreffend op positie te kunnen voeren tegen het harde kabinetsbeleid. Van middag is het kamerdebat over de regeringsverklaring van Bal- kenende-II. „We willen hoe dan ook voorko men dat we elkaar vliegen pro beren af te vangen, in plaats van dat we gezamenlijk de regering gaan bevechten", heette het gis teren in Pvd A-kring. Het herstel van de betrekkingen zal er ove rigens niet toe leiden dat de op positiepartijen vandaag met één mond gaan spreken. Eenieder plaatst in de debatten zijn eigen accenten; initiatieven (moties bijvoorbeeld) worden zo veel mogelijk ondersteund door de andere oppositiepartijen. En dat liet de laatste maanden nog al eens te wensen over, met na me in de samenwerking tussen PvdA en SP. Het zat SP-leider Jan Marijnissen nogal dwars dat de PvdA moties van zijn hand niet ondersteunde. De PvdA krijgt op haar beurt van de SP het verwijt dat ze zelf ook bereid was om snoeiharde maatregelen te nemen, toen ze eerder dit jaar samen met het CDA een nieuwe coalitie pro beerde te smeden. De oppositie zal vandaag fel uit halen naar het harde kabinets beleid. Desondanks zijn de ver wachtingen in 'politiek Den Haag' niet al te hoog gespannen. „Integendeel. Het gaat eigenlijk helemaal nergens over", baga telliseerden medewerkers van de VVD-fracties. „Alles is een paar weken geleden al bedis cussieerd met het debat over het regeerakkoord. Eigenlijk is het een herhaling van zetten. Pas in september, rond Prinsjesdag, wordt het weer leuk." Van de linkse samenwerking zal van daag niet veel te merken zijn. „GroenLinks had een verkeerde timing door twee weken geleden al met een tegenakkoord te ko men. Dat was niet verstandig, want nu zit alles behoorlijk in het slot", zeggen PvdA'ers som ber. Met een beetje goede wil kunnen zich nog aardige debatten ont spinnen. Niet dat er moties van de oppositie worden aangeno men, maar de laatste keer knak te onverwacht een reputatie in de knop en vielen er sappige one-liners te noteren. Het debat over de regeringsverklaring van Balkenende-I werd de toenma lige LPF-fractievoorzitter Har ry Wijnschenk uiteindelijk fa taal. GPD door Achille Prick DEN HAAG - De vakcentrale FNV, de koepel van alle FNV-bonden, ontkomt niet aan gedwongen ontslagen. In een al eerder aangekondigd be zuinigingsplan worden zestig van de 180 ba nen geschrapt, waarvan mogelijk twintig ge dwongen. Verder stopt de vakcentrale met de zeven regio kantoren waardoor de koepelorganisatie alleen een kantoor overhoudt in Amsterdam. Ook stopt de vakcentrale met de jaarlijkse subsidie aan de FNV Vrouwenbond. Dat zijn enkele maatregelen van de bond om te komen tot een bezuiniging van vijf miljoen euro tot het jaar 2005. Eerder werd al bekend dat de vakcentrale genoodzaakt is dat bedrag te bezui nigen, omdat ook de vakcentrale een deel van haar vermogen heeft zien verdampen door instor tende beurskoersen. De Federatieraad, waar alle bonden zitting in hebben, stemde gisteren una niem in met de invulling van het bezuinigings pakket. Het plan ligt nu bij de ondernemingsraad die binnen twee weken zal reageren. „Helaas zijn gedwongen ontslagen onvermijde lijk", reageert algemeen secretaris van de vakcen trale A. Regeer. „Dat is zeker niet goed voor de beeldvorming; wij roepen in onderhandelingen met werkgevers immers als eerste dat gedwongen ontslagen voorkomen moeten worden. We zullen natuurlijk wel zorgen voor een goed sociaal plan. De Federatieraad stemde er ook mee in om de sub sidie aan de Vrouwenbond vanaf 2004 te schrap pen. Naast het traditionele lobbywerk richting poli tiek en werkgevers, behoudt de vakcentrale FNV drie andere activiteiten. Het gaat om publieks voorlichting, de belastingservice en het werk voor uitkeringsgerechtigden. Hoewel de vakcentrale haar regiokantoren sluit, behoudt het wel twee steunpunten in Groningen en Weert. GPD DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een psychologe vrijgesproken van hulp bij zelfdoding. De psy chologe, in dienst bij de Nederlandse Vereniging voor Vrijwil lige Euthanasie, heeft in 1999 morele steun verleend aan een vrouw met ernstige psychische problemen, die hevig naar de dood verlangde. Ook verschafte de psychologe algemene informatie over zelf dodingDe vrouw in kwestie nam op de a vond van 21 mei 1999 medicijnen in die tot de dood moesten leiden. Zowel vóór als na het innemen van de medicijnen heeft zij met de psychologe telefonisch contact gehad. ANP DEN HAAG - Het betalen van een boete is voor varkensboe- ren goedkoper dan investeren in het welzijn van hun varkens. Daarom worden de welzijnsregels van het varkensbesluit vaak overtreden. Dat concludeert mr. C. van Drumpt van de Wetenschapswin kel Rechten van de Universiteit Utrecht in een gisteren gepre senteerd rapport voor stichting Wakker Dier. Volgens Wakker Dier is het onverdoofd knippen van varkensstaarten, langdu rige huisvesting in donkere hokken en het niet verstrekken van stro nog aan de orde van de dag. ANP REEUWIJK - Een 22-jarige bromfietser uit Waddinxveen maakte het wel erg bont. Hij werd zondag aangehouden om dat hij 12 0 kilometer per uur reed, het stopteken van de politie negeerde, geen helm droeg en ook nog eens onverzekerd en on der invloed door een rood verkeerslicht i-eed. De Waddinxve- ner moest zijn flink opgevoerde bromfiets inleveren. De politie kwam de man op het spoor, doordat hij in de vroege morgen van eerste pinksterdag met zijn brommer een alcohol controle in Reeuwijk probeerde te omzeilen. Hij ging er met een rotvaart vandoor. Een motoragent kon de man stoppen door hem aan te rijden, aldus de politie gisteren. ANP RIJSWIJK - Mensen die dezer dagen toch dat telefoontje krij gen met de mededeling dat ze gezakt zijn voor hun eindexa men, kunnen zelf thuis oefenen met proefexamens op de in ternetpagina www.eindexamen.nu/oefenexamens. Wie behoefte heeft aan begeleid blokken kan terecht op het herexamentrainingskamp van de Universiteit Twente. Voor vwo'ers of havisten is het ook mogelijk om een stoomcursus te volgen op www.leidenuniv.nl/ics/herkans/main.htm. ANP DEN HAAG - Meer dan de helft van de bedrijven voert geen goed rookbeleid; 54 procent voldoet nog niet aan de rookre- gels die per 1 januari 2004 gaan gelden. Vanaf die datum heb ben werknemers wettelijk recht op een rookvrije werkplek. Stivoro, het centrum voor tabakspreventie, concludeert in een onderzoek dat 65 procent van de werknemers op de werk plek nog blootstaat aan tabaksrook. Het onderzoek is gisteren gepresenteerd. Volgens Stivoro vindt 63 procent het verve lend om in de rook van anderen te moeten werken. Uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt verder dat een op de drie Nederlanders rookt. Ze steken gemiddeld twaalf sigaretten per dag op. De onderzoe kers beschouwen drie van de tien rokers als 'zware rokers'Zij paffen dagelijks twintig of meer sigaretten. ANP een taxi verder moest. Een boomstam was tussen de sluisdeuren klem komen te zitten. Grunberg en Carmen varen deze week nog naar Arnhem, Deventer, Harderwijk, Naarden en Amsterdam. foto Ab Hakeboom/GPD ENSCHEDE - Op initiatief van korpsbeheerder J. Mans van de politie Twente komt er een in tern onderzoek naar mogelijke strafbare feiten, gepleegd door het zogeheten Tolteam. Dit poli tieteam deed onderzoek naar de oorzaken en achtergronden van de vuurwerkramp in Enschede, 13 mei 2000. Het Tolteam ligt al geruime tijd onder vuur. Zo hebben twee dis sidente rechercheurs voor de ge rechtshof in Arnhem de integri teit van het onderzoek in twijfel getrokken. Het duo beweert dat er met bewijsmateriaal is ge knoeid en verklaringen zijn ver draaid. Om de onafhankelijkheid van het onderzoek te waarborgen wordt het onderzoek uitgevoerd door het bureau Interne Zaken van de politie Gelderland-Mid den, zo bracht de politie Twente gisteren naar buiten. Het onderzoek moet helderheid verschaffen of er mogelijk spra ke is geweest van strafbare fei ten of plichtsverzuim door me dewerkers van het Tolteam. Een woordvoerder van de politie Twente wil geen commentaar geven over de directe aanleiding voor het onderzoek. Ook is niet bekendgemaakt hoe lang het onderzoek gaat duren en welke consequenties de uitkomsten kunnen hebben voor de betrok ken agenten. Het gerechtshof in Arnhem sprak op 12 mei in hoger beroep verdachte André de Vries vrij wegens gebrek aan bewijs. Hij werd beschuldigd van brand stichting van het ontplofte vuurwerkbedrijf S.E. Fire works. Door het Openbaar Mi nisterie was vijftien jaar cel ge- eist, zoals al was opgelegd door de rechtbank in Almelo. Door de vuurwerkramp kwamen 22 mensen om het leven en vielen door Lianne Sleutjes DEN HAAG - WD-kamerlid Ayaan Hirsi Ali krijgt binnen i haar fractie toch de portefeuil le integratie en emancipatie. Dat heeft VVD-fractievoorzit- ter Van Aartsen gisteren beslo ten. Volgens VVD-kringen was het sowieso de bedoeling dat Hirsi Ali de woordvoerder op het ge bied van integratie zou worden en heeft zij onnodig stampij ge maakt. Hirsi Ali eiste vorige week via een kranteninterview het woordvoerderschap voor inte gratie en emancipatie op. De li beralen zouden zich volgens haar aan kiezersbedrog schul dig maken als zij deze porte feuille niet zou krijgen; met die belofte was ze volgens haar in januari door ruim 30.000 stem mers gekozen. In eerste instantie zou WD'er Henk Kamp na de verkiezingen van januari de portefeuille inte gratie en emancipatie krijgen. Toen de WD alsnog ging meere- geren, bleef Kamp bleef echter op zijn post als minister van De fensie. Hirsi Ali liet doorsche meren dat zij met de WD zou breken als ze nu geen integratie mocht gaan doen. Dat dreige ment trok ze later weer in, na een 'goed gesprek' met Van Aartsen. In de portefeuille van Hirsi Ali zit niet het asielbeleid. Nieuwkomer Arno Visser gaat hierover het woord voeren. GPD Advertentie H Vl'KMINJNi: VAN TJ,lt>. Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. Burchtstraat 8-10) Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90 Advertentie VERS EN per krop vers van 't mes, kilo ££5" verpakt, kilo MARKTPRIJS 25% KORTING De 'van/vood-aanbiedingen zijn alleen geldig met CU Bonus kaart tot en met 15 juni 2003. Proef de dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3