13 Scheuren zonder te knoeien wilt Verleidelijke klaprozen 20 kortingsbonnen si BV BRADERIE Weg De Braakman blijft voorlopig vrij toegankelijk Officier van justitie buigt zich over door rood rijdende agent Zeeuwse filialen wachten vol spanning af waar het mes gaat snijden Portier krijgt geen straf mÊtÊaÊÊ^^-f Attractie zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 11 juni 2003 Rekensom Deze weekjr— A f Dat is gewoon Edah O) AutoTrack.nl FEESTEN VAN BELEVING 2003 12, 13 14 JUNI www.middelburg.nl Teruggefloten p; Onrust bij belastingkantoren dnorRené Hoonhorst TERNEUZEN - Op de drie Zeeuwse belastingkantoren is grote onrust ontstaan door de bezuinigingsplannen van het tweede kabinet Balkenende. Om door het kabinet opgelegde taakstellingen te halen, onder zoekt het ministerie van Finan ciën hoe en waar op gebouwen en personeel kan worden bezui nigd. Vóór het eind van het jaar moet een rapport op tafel liggen. De Zeeuwse belastingmede werkers werden gisteren en vo rige week ingelicht dat de Be lastingdienst de komende maanden inventariseert op wel ke bedrijfsonderdelen kan wor den bezuinigd. Persvoorlicht ster I. Voermans benadrukte dat nog geen besluitvorming heeft plaatsgevonden. Ze bevestigde wel dat in eerste instantie wordt gedacht aan besparingen op on derhoud en gebouwen: „Een van de mogelijkheden om te be zuinigen, is het inkrimpen van de huisvesting. Het samenvoe gen van de kantoren Terneuzen, Middelburg en Goes levert mis schien behoorlijke schaalvoor delen op. De inventarisatie moet dat uitwijzen. Nogmaals, er is nog geen enkele beslissing genomen." Medewerkers van het belasting kantoor in Terneuzen bevesti gen dat ze gisteren hetzelfde te horen kregen van regionale top mensen. Maar een aantal van hen is nogal sceptisch. „Lande lijk moeten drieduizend banen verdwijnen. Dat is tien procent van het totale personeelsbe stand. Als je dat naar Zeeland vertaalt, moeten er dus vijftig van de vijfhonderd belasting ambtenaren uit." Voermansbestrijdt derekensom niet, maar meldt dat niet vast staat dat er op personeel moet worden bezuinigd. „De inventarisatie moet juist duidelijk maken of we de opge- bezuinigingen (tweehon derd miljoen euro, red) uit ande re zaken dan personeelsinkrim ping kunnen halen." De pers voorlichtster verwacht dat de resultaten van de inventarisatie in de loop van het najaar be schikbaar zijn. In eerste instantie wordt lande lijk gekeken naar het opheffen van kantoren met minder dan honderdvij f tig personeelsleden. Middelburg en Terneuzen, op beide kantoren werken zo'n honderd mensen, zouden dan bij Goes (driehonderd personeels leden) moeten worden gevoegd. Of het afstoten van gebouwen en de bouw van een nieuw, groot kantoor op de langere termijn genoeg geld oplevert, is echter allerminst zeker. Bezuinigen op personeel zal ook geen eenvou dige klus worden, verwachten verschillende Terneuzense ambtenaren. Vrijwillige af vloeiing van oude getrouwen die de vijftig zijn gepasseerd, kan het ministerie vergeten. „Niemand wil zijn regeling voor FPU (flexibele pensioenuittre ding) in de waagschaal stellen. Eerder vertrekken kost gewoon te veel geld", weet een oudere werknemer, die net als de overi ge ambtenaren anoniem wil blijven. Anderen weten te vertellen dat sluiting van kantoor Terneuzen de Belastingdienst eerder geld kost dan oplevert. „Dit is één van de meest efficiënte kanto ren. Er worden veel zaken op goede wijze afgehandeld en het ziekteverzuim ligt laag. Die goede prestaties zijn onder meer te danken aan de collegialiteit, iedereen kent elkaar en mensen hebben iets voor elkaar over. Een mooi argument voor een po liticus om de vestiging open te houden, lijkt het. Maar raadslid C. Freeke (LPF), die bij de Terneuzense belastingdienst werkt, zal het college niet om actie vragen. „Ik ben belastingambtenaar en raadslid, maar ik ga die twee functies niet vermengen. Ik be gin dus zeker geen kruistocht om het belastingkantoor in Ter neuzen open te houden. Ik houd me alleen het recht voor om met vragen of reacties te komen als anderen met plannen in de pu bliciteit komen. MIDDELBURG - De Middel- Vijf cafébazen reden met een dienblad met biertjes in de hand de Solex-race om de titel van behendigste cafébaas van IJzendijke. hurgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 37-ja- rige inwoner van Goes ontsla gen van alle rechtsvervolging. In de uitspraak werd rekening gehouden met de verwondingen van de verdachte. De man werd vorig jaar als por tier van een discotheek in het uitgaanscentrum van Goes te gen het achterhoofd geslagen toen hij twee groepen jongeren wilde scheiden. Door de klap werd zijn gebit beschadigd. Toen hij een lastige klant wilde buitenzetten werd er over en weer geslagen. De politierechter meende dat de man als uitsmijter over de schreef was gegaan. Raadsman D. Olie beriep zich op noodweer en vroeg de portier vrij te spre ken. De politierechter was wel ge voelig voor het argument van de raadsman, maar realiseerde zich wel dat het beroep op nood weer in het vak van beveili gingsmensen geen gewoonte mag worden. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Een echt een voudige klus was het niet, maar voor de titel 'handigste cafébaas van IJzendijke' hadden ze heel veel over. Vijf cafébazen uit het West-Zeeuws-Vlaamse dorp stapten gistermiddag, vooraf gaand aan de 65e plaatselijke wielerronde, op de Solex om één ronde te rijden met een dienblad voorzien van vier glazen bier. Opdracht: niet knoeien! De één verkleed als Zwarte Lola - die achteraf door de mand viel omdat haar bierglazen waren vastgeplakt op het dienblad -, de ander als stripheld Obelix; het was een dolle boel in IJzen dijke. Silvan Vermeulen van La Porte d'Or toonde zich uiteinde lijk de behendigste barkeeper, Remie Persijn werd tweede en gooide na de finishstreep par does zijn dienblad om op de tot 'burgemeester van IJzendijke' omgeturnde Sjaak van de San- de. Daarna traden negentien deelnemers aan voor een solex demonstratie. Alhoewel, so lex... ook Zundapp, Mobylette, Sparta, MZ, Vespa, Puch en Ya maha ronkten en pruttelden aan de startstreep, om even later met een oorverdovend geknet ter een flink aantal rondjes door de kern te rijden. Sinterklaas, Teletubbie Tinky Winky, een zuster met urinefles op de bagagedrager en een als 'Duitser' aangemelde man - zijn outfit en bijbehorende bierpul spraken boekdelen - waren de meest opvallende personen. Al leen Solexfreak Willem Ooster ling uit Breskens stapte in nor male kledij op zijn brommer. Eén van de deelnemers vond halverwege de rit dat zijn brom mer niet snel genoeg ging en sprong daarom achterop bij een andere 'coureur'. Sinterklaas, alias Hans Ulijn uit Schoondij- ke, verloor door de ongekend hoge snelheid al snel zijn mijter. Niet veel later moest hij afstap pen, omdat zijn Solex verdere dienst weigerde. Voor de 'Duit ser' was dat het moment om er nog maar eens een strijdkreet tegenaan te gooien. „Jetztgeht's los!", bulderde hij. De goedheiligman viel overi gens wel in de prijzen. Hij werd uitgeroepen tot best geklede deelnemer. En omdat hij toch al voortijdig was gestopt, kon hij foto Peter Nicolai mooi alle medailles uitreiken. Wie er nu uiteindelijk met de winst aan de haal ging, dat wist niemand... Eerder op de middag stond er voor de jeugd een dikke bandenrace op het programma. Demi Floren (2/3 jaar), Brecht de Koninck (4/5 jaar), Freek Hindes (6/7 jaar), Bas Wiersum (8 t/m 10 jaar)Kelly de Wilde en Danny Lenstra (11 t/m 13 jaar) mochten zich in hun categorie de beste noemen. Advertentie fj yoOïd®®' - 'r «otKsI A; .1 -w ABSDALE - De papaver, of zoals velen hem noemen, klaproos, is een echte zomerse bloem. Met zijn felle rode kleur zie je hem vaak langs wegen in grote aantallen staan, zoals hier bij Absdale. Een leuk gezicht en menigmaal een inspiratibron voor schilders. In een Advertentie Let op de Edah folder in uw brievenbus of in onze winkels. lit Gratis bellen van j KM0045M maandag t/m vriidag 5 VMnV van 9.00 - 17.00 uur f www.edah.nl r Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl jjjfL H De autosite voor heel Nederland Advertentie ur fcrc fwtwuwf usx. mmrifh i voor het complete programma droom symboliseren klaprozen een periode van verleidingen en goede zaken, zo willen droomuitleggers ons doen geloven. „Als u de geur van een klaproos ruikt, zult u ten prooi vallen aan vleierij", zo heet het. Misschien toch maar even uitstappen? foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - De wegen op vakantie-eiland De Braak man blijven openbaar. Bur gemeester en wethouders van Terneuzen kunnen en willen niet tornen aan een door de voormalige gemeen teraad genomen besluit. Dat vorig jaar zomer geno men besluit behelst dat de wegen niet aan de openbaar heid onttrokken mogen wor den voordat er een integrale visie voor het vakantiepark is vastgesteld. Beheerder C. Verpalen liet dit pinkster- weekeinde nogmaals weten dat het afsluiten van het campingterrein met een slag boom veel overlast zou kun nen besparen. Jeugdige Duitse camping- gasten werden dit weekeinde bedreigd, één zelfs met een op een 'vuurwapen gelijkend voorwerp', door jongeren uit de omgeving. Als het cam pingterrein niet voor onbe voegden toegankelijk was geweest, was de ruzie niet zo uit de hand gelopen, betoog de de beheerder van het re creatiecentrum. De politie was gisteren nog druk bezig met het onder zoek naar de op het camping terrein geuite bedreigingen en intimidaties. De verhoren leidden gisteren nog niet tot een oplossing, liet woord voerder A. Don weten. Wet houder J. van Schaik be schouwt de bedreigingszaak als een incident, waarvan bo vendien niet vaststaat dat het niet had kunnen gebeu ren als het terrein met een slagboom was afgesloten. „We kunnen de wegen op het terrein niet aan fle openbaar heid onttrekken omdat de gemeenteraad eerder be paald heeft dat/de slagbomen open moeten 'blijven staan totdat er een volledige visie vpor het Braakmangebied ligt. Er is geen rechtsgrond om dat te veranderen." Het zou misschien nog wat anders zijn als alle partijen vóór afsluiting van het ter rein waren, maar een aantal bungaloweigenaren en vaste gebruikers blijft pertinent tegen, weet de wethouder. Die lijnrecht tegenover el kaar staande meningen kun nen leiden tot een langdurig proces om tot een visie te ko men, vreest hij. Als verkeerswethouder gaat Van Schaik slechts over de wegen. „Maar ik denk dat college Van Waes, die plano logie in zijn portefeuille heeft, nog wel een raadspe riode nodig kan hebben om een plan te presenteren. De bedoeling van een integrale visie is nou net om de wensen van zoveel mogelijk gebrui kers van een terrein tegemoet te komen." Beheerder Verpalen heeft zijn hoop nog een beetje op de provincie gesteld. De provin ciale besliscommissie is door de rechter teruggefloten en moet opnieuw een besluit ne men over het al of niet laten staan van de slagboom. Van Schaik: „Die procedure gaat alleen over het al dan niet verwijderen van de slag boom. De raad van de voor malige gemeente Terneuzen bepaalde eerder dat de af sluitboom kan blijven staan. Na het vaststellen van de in tegrale visie wordt pas dui delijk of de wegen op het ter rein al dan niet openbaar blijven. Tot die tijd mag de beheerder de slagboom niet neerlaten, dus heeft een eventueel positief besluit van de provinciale beslis commissie voorlopig weinig effect." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Zeeuwse politie heeft de regeling voor optische en akoestische signa len begin dit jaar aangescherpt naar aanleiding van een aantal gerechtelijke uitspraken de af gelopen jaren. Of die regeling is overtreden door de politieman die zondagnacht op een kruis punt op de N61 bij Terneuzen door rood reed en een automobi liste aanreed, zal worden beoor deeld door officier van justitie. De regeling voor het voeren van zwaailichten en het gebruik van sirenes is niet eenduidig te in terpreteren. Dat bleek ook al tij dens de rechtszaken over een dodelijk ongeval op de Terneu zense Haarmanweg bijna drie jaar geleden. Een politieauto die assistentie wilde verlenen bij de aanhouding van autodie ven reed toen zonder zwaailich ten en sirenes in volle vaart te gen een afslaande auto, waar van de bestuurder overleed. Be gin dit jaar, na verschillende gerechtelijke uitspraken en standpuntveranderingen van officieren, sprak het Haagse ge rechtshof de bestuurder van de politieauto vrij Mede naar aanleiding van die zaak heeft de Zeeuwse politie het protocol nog eens tegen het licht gehouden, meldt woord voerder A. Don. De bestuurders van i politiewagens moeten toe stemming vragen bij de meldka mer/maar kunnen dat als de omstandigheden daarom vra gen ook achteraf doen. De meld kamer kan surveillancewagens ook ergens op afsturen en veror donneren dat de zwaailichten en/of sirenes worden aangezet. Aan de andere kant zijn er ook situaties denkbaar waarbij het onlogisch is om de aanwezig heid van de politie snel kenbaar te maken. Don: „Je rijdt niet met sirenes naar de plaats van een inbraakalarm en je zet zwaai lichten en sirenes ook niet aan als je verdachten achtervolgt, die nog niet weten dat de politie achter hen aan zit." De politie woordvoerder wil er niet om heen draaien. Verzekerings technisch zat de door rood rijdende politieauto waar schijnlijk fout. De bestuurder moet de automobiliste, die van de Tractaatweg de N61 wilde oversteken, over het hoofd heb ben gezien. Maar of de hoofd agent ook fout zat, is ter beoor deling van de officier van justi tie. Die moet de beslissing van de bestuurder van de politiewa gen om geen optische en ge luidssignalen te voeren om een verdachte wagen 'ongemerkt' te kunnen achtervolgen afwegen tegen het eventueel door onop lettendheid of onverantwoor delijkheid in gevaar brengen van mede-weggebruikers. Pretoorden. Educatieve Cen tra. Winkelboulevards. Ze schieten als paddestoelen uit de grond. We doen er van al les aan om de bezoeker te ple zieren. Het levert grote va- kantiedrukte op. De ware Zeeuw houdt zich daar verre van. Die vermaakt zich op topdagen rond huis en haard in eigen dorp. Behalve op het moment dat al die toeristen huiswaarts keren. Dan stapt hij op de fiets, en pedaleert naar het dichtstbijzijnde via duct boven de Rijksweg van Vlissingen naar Bergen op Zoom. Zoals ook afgelopen weekeinde, op tweede pink sterdag, weer gebeurde. De 'gespreide uittocht' van va kantiegangers veroorzaakte een oneindige file van auto mobielen die zich in slakken gang oostwaarts spoedden. Op de viaducten dromden bewoners van omliggende dorpen samen. Ze koesterden zich in de milde avondzon, en leunden goedgemutst over de balustraden. Genoeglijk ke ken ze neer op het blikken ge drang. Die uit 's Gravenpol der kon er geen genoeg van krijgen. Urenlang stond hij te turen. „Ja", knipoogde hij, „dit is nou nog eens echt een toeristische attractie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39