PZC Man rent weg tijdens rechtszaak Provincie voelt niets voor plannen tegen wachtlijst pleegzorg PZC Overval op tandarts schokt straat Rioolpersleidingen bijna vervangen Ensemble Agimont geeft concert in kerk Noordgouwe 15 Werk langs Schouwse westkust kan verder agenda woensdag 11 juni 2003 Geen moeite Fusies jeugdzorg beklonken Werkstraf voor berovingen Geen straf voor portier Geldgebrek Koopavond J door Aector Dooms MIDDELBURG - Een negen tienjarige inwoner van Oost- Souburg is gistermiddag ver ontwaardigd de Middelburgse rechtzaal uitgelopen. Hij was het er niet mee eens dat tegen hem 150 uur werkstraf, waar van zeventig uur voorwaarde lijk voor twee mishandelingen en een belediging werd geëist. Even later keerde hij terug. De afkoeling was van korte duur. Bij het uitspreken van het von nis (100 uur taakstraf, waarvan de helft voorwaardelijk) rende hij hardschreeuwend weg. Ge frustreerd over de uitspraak riep hij zijn straf in hoger te be roep aan te vechten bij het Ge rechtshof in Den Haag. De mishandeling en de beledi ging van twee mannen op 7 en 11 december vorig jaar in Oost- Souburg waren een gevolg van langdurige problemen. De slachtoffers werkten in de kan tine van sporthal Van Duijven- voorde. Regelmatig vonden er scheldpartijen en bedreigingen plaats van een groep jongeren, waartoe de verdachte behoorde. Begin december was de Sou burger kwaad geworden toen een van de twee een misplaatste opmerking had gemaakt. Hij had de man mishandeld door hem hardhandig vast te pakken, waardoor het slachtoffer letsel opliep. De zwager van de man had hij beledigd. De officier vond dat de verdachte zich niet meer mag ophouden in de buurt van de sporthal, maar de poli tierechter voelde daar niets voor. Dit jaar had hij 5 april bij het station in Goes een man mis handeld. De strafpleiter vroeg om een lagere werkstraf. Aanleg natuur stapje dichterbij door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er komt weer schot in de aanleg van nieuwe natuur langs de Schouwse zuid kust. Het college van burge meester en wethouders is bereid ten gunste van de natuuront wikkeling in het voormalige landbouwgebied vrijstelling te verlenen voor aanleg en inrich ting van Deelgebied II, be grensd door Inlaagweg, Boots- weg, Hoosjesweg en N59. De herinrichting van de Schouwse zuidkust maakt on derdeel uit landinrichtingspro ject Schouwen-Oost. Eind maart 2001 werd het eerste on derdeel van dat project - omvor ming van het Prunjegebied van landbouw- tot natuurgebied - afgerond. Vervolgens staken de graafmachines de N59 over en ging deelgebied drie, begrensd door de driehoek Bootsweg, N59 en Inlaagweg op de schop. Eigenlijk was het de bedoeling dat eerst Deelgebied II zou wor den aangepakt, maar dat stuitte op problemen met de grondver werving. Inmiddels heeft de Dienst Landelijk Gebied - on der wiens verantwoordelijkheid het landinrichtingsproject wordt uitgevoerd - wel voldoen de grond verworven om met het graafwerk in dit gebied te kun nen beginnen. Aangezien agrarisch gebied omgevormd moet worden tot natuurgebied dient vrijstelling te worden verleend voor de werkzaamheden. Het gemeen tebestuur heeft daar geen moei te mee en is bereid vrijstelling te verlenen zodat het werk verder De nieuwe natuur is populair bij mens en dier. kan. Het vrijstellingsverzoek heeft ter inzage gelegen en er zijn geen bezwaarschriften te gen ingediend. Eerder werd nog voor aanvang van het broedseizoen begonnen met het graafwerk, maar dat zit er voor wat betreft het werk aan Deelgebied II niet in. Wel wordt gewerkt aan het voor wat be treft de waterhuishouding met elkaar verbinden van deelge bieden een en twee. Inclusief de zoute kwel die een belangrijke rol speelt bij de ontwikkeling van het gebied. Hoe het gebied er straks uit gaat zien is in grote lijnen bekend. Een deel van de Bootsweg - die nu nog N59 en Inlaagweg met elkaar verbindt - verdwijnt. De weg loopt straks dood bij de drie huizen in het ge bied. Veel vogels hebben de nieuwe natuur al ontdekt. Het is de be doeling dat de mens ervan uit eindelijk ook mag genieten, maar over hoe ver dat recreatief foto Dirk-Jan Gjeltema medegebruik mag gaan moet nog worden beslist. Er ligt een plan voor recreatief medege bruik, maar daar moet nog wat aan versleuteld worden om alle neuzen wat dat betreft in de zelfde richting te krijgen MIDDELBURG - De fusies in de Zeeuwse jeugdzorg worden op 7 juli beklonken in het provinciehuis in Middelburg. Gede puteerde Staten gaven gisteren hun akkoord aan het samen gaan. De fusies bundelen de zorg voor kinderen en j ongeren in Zeeland en scheidt de bepaling van de zorgbehoefte van het verlenen van zorg. De stichtingen Jeugdzorg Zeeland, Jeugd hulpverlening Zeeland, Agogische Zorgcentra Zeeland gaan deels op in Bureau Jeugdzorg Zeeland met de stichting Jeugd- bescherming Zeeland. Het BJZ wordt de centrale toegang voor hulpverlening aan kinderen en jongeren. Wat rest van de stichtingen gaat met de stichting Pleegzorg Zeeland en AZZ samen om een centrale aanbieder van zorg aan kinderen en jongeren te worden. De fusies bereiden de jeugdzorg voor op de nieuwe Wet Jeugdzorg die verwacht wordt in 2004. De Raad van Toezicht van het BJZ wordt gevormd door J. de Jong (Zierikzee), voorzitter van de Stichting Jeugdzorg Zee land; G.J. van Hout-Habing (Wemeldinge) namens AZZ; W. Brandes (Koudekerke) voor de ondernemingsraad van het BJZ; R.H. Holl (Veere), oud-directeur van het AZZ, namens patiëntenplatform Het Klaverblad. De provincie Zeeland brengt als leden in oud-wethouder van Middelburg J. van Dijk-Sturm, M. A. Bierens (Kloetinge), scheidend voorzitter van de Raad van Bestuur van Emergis, J. Leunis (Terneuzen), J.J. van der Meulen (Middelburg) en A.M. Boon (Heinkens- zand). MIDDELBURG - Drie mannen zijn gisteren in Middelburg voor diefstal met geweld veroordeeld tot werkstraffen van 150 uur. Politierechter G. van Unnik maakte geen onder scheid in de rol van een 19-jarige inwoner van Zoutelande, een 21-jarige Middelburger en een 19-jarige Domburger, die 31 december vorig jaar in Middelburg een 17-jarige jongen overvielen. Die werd gedwongen zijn schoudertas met vuur-1 werk af te staan. Het slachtoffer werd door de Middelburger, geslagen met een gummistok. De mannen zaten in een auto toen ze besloten de jongen op brute wijze zijn tas afhandig te maken. ,,We zagen iemand lopen met vuurwerk', zei een van de mannen. De auto werd vliegensvlug aan de kant gezet. Of ficier van Justitie J. Zondervan vond het aandeel van de Mid delburgse en Zoutelandse verdachten groter en eiste tegen hen 180 uur werkstraf. Voor de Domburger achtte hij 120 uur taakstraf passend. De rechter maakte echter geen onder scheid. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un nik heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Goes ontslagen van alle rechtsvervolging. In de uitspraak werd rekening ge houden met de verwondingen van verdachte. De man werd vorig jaar als portier van een discotheek in het uitgaanscen trum van Goes tegen het achterhoofd geslagen toen hij twee groepen jongeren wilde scheiden. Door de klap werd zijn ge bit beschadigd. Toen hij een lastige klant wilde buitenzetten werd er over en weer geslagen. De portier zei al vijftien jaar als beveiligingsbeambte in de horeca te werken. Hij vertelde een opleiding te hebben gevolgd. De politierech ter meende desondanks dat de man als uitsmijter over de schreef was gegaan. ,,U doet iets wat u niet mag doen: slaan." Raadsman DOlie vond in tegenstelling tot de officier van jus titie dat zijn cliënt geen kant op kon en geen andere keuze had De strafpleiter beriep zich op noodweer en vroeg de portier vrij te spreken. De politierechter was wel gevoelig voor het ar gument van de raadsman, hoewel hij zich tegelijkertijd reali seerde dat het beroep op noodweer in het vak van beveili gingsmensen geen gewoonte mag worden. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Pleegzorg in Zeeland wil nieuwe kinderen van buiten de provincie weige ren. De wachtlijst is opgelopen tot 46 kinderen. Maar de pro vincie Zeeland accepteert een opnamestop voor niet-Zeeuwse kinderen niet. De provincie is te zeer afhankelijk van instellin gen buiten de provincie om zelf kinderen van elders te kunnen weigeren, antwoorden Gedepu teerde Staten aan Stichting Jeugdzorg Zeeland. Jeugdzorg wil een aantal maat regelen nemen om de werklast die tot de wachtlijst leidt, te ver minderen. Het opschorten van plaatsingen van kinderen in een netwerkgezin - bij familie of vrienden - willen GS voorko men. De provincie wil daarom snel overleg met Stichting Jeugdzorg. Ook het voorstel van Pleegzorg om hulpverlenings plannen later op te stellen en ou- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ders en kinderen daar pas na derhand bij te betrekken, kan niet door de beugel, vinden GS. Het snel maken van een hulp verleningsplan in overleg met ouders en kinderen is een wette lijke vereiste voor de kwaliteit van de zorg. Uitstel draagt niet bij aan de wachtlijstverkorting, menen GS. Pleegzorg wil verder bij crisis zaken huisbezoeken vervangen door telefonische contacten, en minder uitgebreid rapporteren. Dat vindt de provincie wel ac ceptabel, evenals dat Pleegzorg voor de duur van de wachtlijst gezinnen geen vaste begeleider kan beloven. De Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP) pro testeert bij Jeugdzorg tegen de wachtlijsten en de afdoenings maatregelen. Kinderen worden tijdelijk in pleeggezinnen ge plaatst als de situatie in het ei gen gezin onhoudbaar is; daar is haast bij, benadrukt de NVP. Ondersteuning aan pleeggezin nen is noodzakelijk om deze voorzieningen in stand te hou den, pleit de NVP. Geldgebrek plaagt de Zeeuwse pleegzorg al jaren, met als ge volg wachtlijsten van gemid deld 35 kinderen. Zeeland krijgt het laagste budget voor jeugd hulpverlening van alle provin cies. In 2001 kondigde voorma lig directeur F. Eijlander uit geldgebrek een volledige opna mestop af voor Pleegzorg bij een wachtlijst van 39 kinderen. De stichting kwam per plaatsing ruim 1000 euro tekort. In 2002 weigerde Jeugdzorg ook kinde ren van buiten de provincie. De provincie Zeeland stak sinds de volledige opnamestop bij pleegzorg in 2001 ruim een mil joen euro aan incidenteel en structureel geld in het wegwer ken van de wachtlijsten, uit ei gen kas en uit de wachtlijstmid delen van het Rijk. Met de fusie tussen pleegzorg en het AZZ voor de deur is nogmaals een geldinjectie niet wenselijk, meent de provincie. Bovendien lost dat het probleem slechts tij delijk op. Vooreen blijvende op lossing is nu geen geld. De hoop op een echte oplossing van het geldtekort ligt in de nieuwe Wet Jeugdzorg, waarbij elke jeugdi ge met een erkende hulpvraag een budget krijgt voor de nodige zorg. Bewoners en winkeliers aan de Nieuwe Bogerdstraat zijn geschokt over de brute overval op de tandartspraktijk (tweede huis links). foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - De straat is ont daan. De bewoners en winke liers zijn boos en ook enigszins verontrust door de brute over val op de huispraktijk van tand arts S. de Smedt, zo tonen ze met vele bloemen en kaarten ter ondersteuning. De Zierikzeeë- naar is dermate van slag van de gebeurtenis, dat hij zijn werk zaamheden voorlopig in handen heeft gegeven van een waarne mer. Wat zich aanvankelijk volgens de berichten van de politie liet aanzien als een 'geijkte babbel truc' van op geld beluste dieven, blijkt achteraf een brute over val. Volgens woordvoerder A. Don is informatie bewust ach tergehouden in verband met de opsporing van de daders. Het spoor loopt evenwel dood en be woners van de Nieuwe Bogerd straat zijn verontwaardigd dat de politie het misdrijf tot dusver heeft afgedaan als iets dat wei nig om het lijf had. Donderdag avond 5 juni even voor acht uur bellen twee mannen aan bij de huispraktijk van de tandarts, die avonddienst heeft. Eén van hen geeft aan last te hebben van kiespijn. De Smedt laat hen bin nen en pakt zijn tandartsjas. Op dat moment grijpen ze hem vast, worden zijn handen achterop z'n rug gebonden en moet hij op de grond gaan liggen. De indringers willen weten waar de tandarts zijn geld be waart. Na herhaaldelijk dreigen met fysiek geweld, wijst hij zijn belagers op een geldkistje, waarin slechts een klein bedrag zit. De overvallers slaan hem op het hoofd en verdwijnen even later met de summiere buit, de tandarts verder aan z'n lot over latend. Ze wandelen onopval lend de straat op, de drukte van de koopavond in. Om kwart over acht wordt hij - nog steeds gekneveld - gevon den door zijn hulp in de huis houding, die direct de buurman waarschuwt en de politie belt. Binnen een half uur staan er zes politiewagens in de Nieuwe Bo gerdstraat en worden de bewo ners en winkeliers gehoord als mogelijke getuigen. Nie mand heeft iets gezien, aldus Don. Ook het onderzoek de dagen daarna heeft tot dusver niets opgeleverd, aldus de zegsman. „We zitten op dood spoor." Onduidelijk is ook waarom de mannen de tandartsenpraktijk hebben uitgezocht als doelwit voor hun overval. In Zierikzee was het op dat moment koop avond en dus kon worden ver wacht dat de kassa's van de doorsnee winkel beter gevuld zouden zijn. Wel is het zo dat bij een avonddienst patiënten van buiten de praktijk contant moe ten afrekenen voor de behande ling. Volgens de assistente van De Smedt gaat het echter meest al om enkele gevallen en daar mee slechts om een klein be drag. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het was een for$e klus, maar het eind is in zicht. Eind deze maand worden dë nieuwe rioolpersleidingen in de polder bij Oosterland en Brui- nisse in gebruik genomen. Daarmee is de - incidenteel voorkomende - stankoverlast van de oude leidingen voltooid verleden tijd. Waterschap Zeeuwse Eilanden begon begin april dit j aar met de vernieuwing van de persleidin gen langs de Lange Weg, Verlo ren Kostweg, Oude Dijk en Lau- rensweegje. De persleidingen vervoeren het afvalwater van Bruinisse en Oosterland naar rioolwaterzuiveringsinstallatie Mastgat bij Bruinisse. De oude leidingen, gemaakt van beton en asbestcement, waren na 2 5 jaar trouwe dienst volgens projectleider C. Bestijn van de; gemeente hard aan vervanging toe. De nu nieuw aangelegde lei dingen zijn gemaakt van kunst stof en gaan, zegt Bestijn, min stens veertig jaar mee. In totaal is ongeveer zes kilometer lei ding vervangen. Om de nieuwe persleidingen aan te kunnen sluiten zijn het gedeelte van de Molenweg van de Dr. De Kockstraat tot aan de parallelweg langs de N59 en het stuk Lange Weg tussen de Mo lenweg en de Rijksstraatweg tot en met vrijdag 13 juni afgeslo ten voor alle verkeer. De gemeente hoopt nog dit jaar een nieuwe bergbezinkleiding aan te kunnen leggen langs dejj Oostweg bij Zonnemaire. De nu nog bestaande overstort wordt door die vergroting van de capa citeit overbodig. Uitgesloten wordt dat de daders zich eerder hebben voorgedaan als patiënt en daarna zijn terug gekeerd om hun slag te slaan. De tandarts heeft zijn belagers niet herkend. Wel wist De Smedt een goede beschrijving te geven van de 'leider' van het tweetal. Het gaat om een Nederlands spre kende man van ongeveer 1.90 meter lengte. Zijn leeftijd wordt geschat tussen de 20 en 25 jaar en hij heeft een fors, dan wel ge spierd figuur. De man heeft kort, donker haar dat met gel door de war was gemaakt. Hij droeg op het moment van de overval een donkerblauw t-shirt, een don kere spijkerbroek en witte sportschoenen. Van zijn hand langer is alleen bekend dat hij ongeveer 1,78 meter lang is en lichtblond, steil haar heeft. Volgens Don zijn er geen andere gevallen bekend waarbij hulp verleners op een dergelijke wij ze het slachtoffer zijn geworden van een roofoverval en acht een waarschuwing aan collega's vooralsnog onnodig. door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw levendig en stijlgetrouw uitvoeren. Dat is het doel van Ensemble Agimont. Het kwar tet verzorgt zaterdag een con cert in de Driekoningenkerk in Noordgouwe. Ensemble Agimont bestaat uit Annalies Ha velaar (tra verso), Trudy Strauss (viola da gamba violoncello), Paul Pankert (viool) en Remy Syriër (klave cimbel orgel). Alle vier heb ben zij hun sporen in de muziek verdiend. Havelaar studeerde dwarsfluit en traverso aan de conservatoria in Utrecht en Maastricht. Zij maakt deel uit van diverse ensembles, verzorgt concerten in binnen- en buiten land en geeft cursussen in ba rokmuziek. Trudy Strauss studeerde cello, viola da gamba aan de conser vatoria van Maastricht en Den Haag. Ook zij musiceert in ver schillende gezelschappen. Strauss is maakte radio, televi sie en cd-opnames. Paul Pan kert studeerde viool aan de con servatoria van Luik, Düsseldorf en Maastricht, waar hij zich specialiseerde in barokmuziek Pankert is eerste violist van on der anderen Ensemble 88 en En semble des temps moderne. Remy Syriër tenslotte studeerde orgel en klavecimbel aan hel Maastrichts Conservatorium er. muziekwetenschap aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. De instrumenten van de vier muzi kanten zijn replica's van oude instrumenten. Het repertoire omvat instrumentale composi ties van onder meer Couperin Rameau, Von Biber, Telemanr en Bach. Samen met solo-zan gers en zangeressen brengt hel ensemble werken ten gehore; van onder anderen Monteverdi Purcell en Handel. Het concert in de Noordgouwse Driekoningenkerk begint oir acht uur 's avonds en is een initi atief van de Culturele commis sie Brouwershaven. STREEKACTIVITEITEN NIEUWERKERK - Ons Dorpshuis, 20.01 uur: Openbare vergadering Dorpsraad: ZIERIKZEF - MFC, 20.00 uur: Informatie avond borstvoeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35