PZC Ringrijder 45 jaar in het zadel Archeologische sporen nopen tot aanpassing bouwplannen Emergis giro 55 2000 ■s'gk NSGK. Elk kind speelt mee. GS handhaven eis tot bodemonderzoek bij bouwplannen Waarde Trio belaagt Goesenaar Ringrij ders scoren hoog op pinksterdrie gehandicapte kind 16 Raad van State neemt meer tijd voor behandeling plannen agenda woensdag 11 juni 2003 Betonfabriek Werk aan weg in St Annaland Tempelieren Orgelconcert Kleding tegen kindermisbruik Informatie over erfrecht Satellieten Fietsdag Amsterdam www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het 0 Li Uitspraak over WCT komt later door Ben Jansen DEN HAAG - De Raad van Sta te in Den Haag heeft meer tijd nodig voor de behandeling van de plannen voor de Westerschel- de Container Terminal en de er tegen ingediende beroepen dan aanvankelijk was verwacht. De afdeling bestuursrecht spraak boog zich 22 april over de kwestie. Het was de bedoe ling dat binnen zes weken uit spraak zou worden gedaan. De betrokken overheden, het ha venschap en de indieners van beroepschriften zijn er vorige week van op de hoogte gesteld dat de afdeling bestuursrecht spraak de uitspraak heeft uitge steld er nog een tweede termijn van zes weken aan vast knoopt. Volgens een woordvoerder van de Raad van State is dat niet on gebruikelijk. „Bij ingewikkelde zaken gebeurt het wel vaker dat er meer tijd nodig is om tot een uitspraak te komen. Het zegt in elk geval niets over de kant die de uitspraak zal opgaan." On duidelijk is nog of de afdeling bestuursrechtspraak de hele tweede periode van zes weken (die op 15 juli verstrijkt) nodig heeft om een beslissing te ne men. Met de behandeling van een ver gunning voor een betonfabriek in Vlissingen-Oost loopt de pro vincie niet vooruit op de beslis sing van de Raad van State over de WCT. Aannemingsbedrijf Van Hattum en Blankevoort STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; ELLEWOUTSDIJK - Fort Ellewoutsdijk, 13.30 uur: excursie vogels kijken in in laag 1887, aanmelden tel. 0113-655268; GOES - Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten;15.00 uur: Sim Bolus speelt Joris en Reuze- neus; De Spinne, 13.00-16.45 uur: Senio ren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren.Kantine ZLM, 13.30- 16.30 uur: Biljart voor ouderen; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit com petitie; 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal Bernhardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00- 21.00 uur: Skeeleren; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; Gemeentehuis, Oude Plein, Raadzaal, 16.00-21.00 uur: Informatie over de gemeentelijke website en over internet; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw Zoekweg, 14.00- 16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- heeft een milieuvergunning ge vraagd voor een fabriek waar betonelementen voor de ka demuur van de WCT worden vervaardigd en die aanvraag dient binnen de tijd die daar voor staat te worden afgehan deld. Het dagelijks provinciebestuur laat dit weten als reactie op de bedenkingen die de stichting Leefbaar Zeeland en de vereni ging Redt de Kaloot hebben in gediend. Beide wezen erop dat de komst van de WCT nog niet vaststaat, omdat de Raad van State nog geen uitspraak heeft gedaan. Leefbaar Zeeland vestigde er ook de aandacht op dat provin cie en havenschap Zeeland Sea ports hebben beloofd dat in af wachting van de beslissing van de Raad van State geen nadere stappen voor de verwezenlij king van de WCT zouden wor den genomen. De stichting be schouwt de procedure voor een milieuvergunning wel degelijk als zo'n stap. Volgens Gedeputeerde Staten is het niet mogelijk een aanvraag om een vergunning krachtens mei, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; WISSENKERKE - Restaurant Aphrodite, 18.00-18.30 uur: Start Zomeravondtocht; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers; Gymnas tiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gymnastiek vereniging VZOS. SINT ANNALAND - De ge meente Tholen is gisteren be gonnen met het herbestraten van een deel van de Spaweg en de Bronsgeestweg in Sint Anna land. Ook wordt een deel van de Ceci- liaweg geasfalteerd en komt er - onder voorbehoud - langs een deel van de Veilingweg een trot toir. Tijdens het asfalteren kunnen bedrijven die aan de Ceciliaweg liggen niet via de Veilingweg worden bereikt. Op het moment dat het asfalteren plaatsheeft - wat een of twee dagen zal duren - zal een omleidingsroute wor den aangegeven. De werkzaam heden duren tot en met 27 juni. door Gerard Montsma OOSTKAPELLE - Met de ach terzijde van zijn lans geeft hij zijn paard een flinke por. „Koesssst", sist hij terwijl hij zijn ros in het midden van de baan brengt. Even later stormt hij tussen de poengers (palen) door. Deze keer zonder ring om zijn lans. Het kan voor hem de pret niet drukken. „Het gaat mij niet om het winnen, maar om de ontspanning." Voor Wim Geldof (55) is het dinsdag een bijzondere dag. Zijn club, de Oostkapelse Ring- rijders Vereniging, houdt voor de vijftigste keer de jaarlijkse wedstrijden op de derde pink sterdag. Hijzelf doet al voor de 45e ach tereenvolgende keer mee aan dit festijn. Voor de plaatselijke ringrijdersvereniging is dit aan leiding om hem op deze dag een jubileumtrofee uit te reiken. Trots neemt hij de schaal in ont vangst en spreekt hij vanaf zijn paard een kort dankwoord. „Zonder dit publiek, deze goede sfeer en de waardering van col lega's en vrienden, had ik het nooit zo lang volgehouden", erkent hij. „Een beetje roem voor mij, omdat ik na 45 jaar nog mee mag doen en mee kan doen." Geldof noemt zich in de eerste plaats een paardenliefhebber. Als klein jongetje leerde hij paardrijden op de boerderij van zijn vader. Op elfjarige leeftijd nam hij voor het eerst deel aan de ringrijwedstrijd in Oostka- Dat Wim Geldof al 45 jaar meerijdt, vindt zijn vereniging ook een trofee waard. foto Lex de Meester de Wet milieubeheer aan te hou den of te weigeren omdat de ac tiviteit waarop ze is gebaseerd mogelijkerwijs planologisch niet is toegestaan. Ze hadden Van Hattum en Blankevoort evenmin kunnen verhinderen de aanvraag in te dienen. Het dagelijks provinciebestuur heeft besloten de vergunning te verlenen. door Rob Paardekam WAARDE - De provincie blijft van mening dat de gemeente Reimerswaal bij ruimtelijke ontwikkelingen in het dorp Waarde nadrukkelijk rekening moet houden met archeologi sche waarden. De wens van de CDA-Statenfractie om deze eis in te trekken, is door Gedepu teerde Staten (GS) afgewezen. De gemeente Reimerswaal heeft een nieuw bestemmingsplan voor de bebouwde kom van Waarde ontwikkeld. De provin cie wilde dit alleen goedkeuren als de gemeente bij bouwplan nen in grote mate rekening houdt met archeologische waarden. De gemeente heeft dit toegezegd. Afgesproken is dat bij bouwaanvragen een bodem onderzoek moet worden uitge voerd. Verder zal er de komende twee jaar geen onderhoud aan het rioleringsstelsel plaatsvin den en is de uitbreiding van ba sisschool D'n Akker uitgesteld tot na 2006. De CDA-fractie in Provinciale Staten heeft schriftelijke vra gen over de kwestie gesteld. De christen-democraten vinden de opgelegde eis wel erg zwaar en vragen zich af welke bijzondere archeologische schatten GS in Waarde denken te vinden. Bo vendien vindt de partij dat de provincie veel meer belang hecht aan archeologische waar den dan het overgrote deel van de Zeeuwen. „Dit beleid houdt nuttige en nodige ontwikkelin gen tegen en maakt deze onno dig duur.Het CDA heeft GS ge vraagd de maatregelen die aan de gemeente Reimerswaal zijn opgelegd in te trekken. pelle. „De lans was voor mij wel erg zwaar. Het kwam die eerste wedstrij d wel voor dat ik de ring raakte, maar dat hij in de bus bleef zitten. Gelukkig telden ze dat wel gewoon mee!" Wim Geldofs broer Jan (59) was een jaar eerder begonnen en vierde vorig jaar dat hij 45 jaar actief was op de baan. De deelname van Geldofs zoon Karei (16), nu vijf jaar geleden, was voor de trotse vader het hoogtepunt uit zijn carrière. „Hij kreeg de ring wél meteen uit de bus." Dat is het college van GS niet van plan. In het antwoord aan de CDA-fractie wordt gesteld dat Waarde archeologisch erg interessant is door onder meer de uithof van de Abdij ter Dui nen, de oude kerk en het bijbe horende kerkhof en een priorij (klooster) van Tempelieren. In 1956 werd aan de oostzijde van de huidige kern bovendien een deel van het Kasteel van Waarde opgegraven. De provincie denkt dat het resterende deel zich in het plangebied van het bestem mingsplan bevindt. Mede hier door is Waarde op de Archeolo gische Monumentenkaart van Zeeland aangegeven als een dorp met hoge archeologische waarde. GS zijn daarom niet van plan de eisen in te trekken. Wel willen ze bekijken in hoe verre gebouwen van geringe omvang kunnen worden uitge zonderd van verplicht archeolo gisch onderzoek. KAPELLE - Henk van Putten, vaste organist van het Batz- Witte-orgel in de hervormde kerk van Kapelle, verzorgt za terdag het orgelconcert in de kerk. Het concert omvat werken van verschillende componisten en begint om 20 uur. GOES - De stichting Samen Sterk tegen Kindermisbruik houdt zaterdag 14 juni een kle- dinginzameling in Goes. Kleding en schoeisel kunnen vanaf 9.00 uur aan de straat worden gezet in een speciale huis-aan-huis bezorgde zak of in een andere zak of doos. De op brengst van de spullen komt ten goede aan projecten die mis handeling, verwaarlozing en misbruik van kinderen tegen gaan. GOES - De ouderenbonden houden maandag 16 juni een in formatiemiddag over het nieu we erfrecht in het Gasthuis in Goes. Notaris, mr Cees Hage zal een uitleg over het nieuwe erf recht verzorgen en vragen van belangstellenden beantwoor den. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. door Rolf Bosboom KLOETINGE - Emergis, het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg in Kloetinge, moet bij zijn uitbreidingsplan nen nadrukkelijk rekening hou den met de archeologische waarde van het gebied. De uit komsten van eerste onderzoe ken hebben belangrijke archeo logische sporen aan het licht gebracht. Emergis, dat zich begin jaren tachtig als Psychiatrisch Zie kenhuis Zeeland vestigde in het gebied ten zuiden van de Oost molenweg, werkt aan een gesta ge uitbreiding van activiteiten. De ambities zijn vorig jaar in grote lijnen vastgelegd in een 'masterplan'. Dat vormt de ba sis voor een bestemmingsplan, dat de gemeente Goes nu in de inspraakprocedure heeft ge bracht. Om te kunnen uitbrei den, heeft Emergis gronden gekocht in de hoek van de 's- Gravenpolderseweg en de Oost molenweg, ten westen van de bestaande bebouwing. Tijdens vooronderzoek zijn op dat per ceel archeologisch interessante sporen gevonden. Het gaat ver moedelijk om bewoningskernen uit de Late Middeleeuwen. Dat heeft gevolgen voor de ont wikkeling van het gebied. In overleg met de provinciaal ar cheoloog is afgesproken dat de werkvoorziening voor volwas sen autisten, die binnenkort in het gebied wordt gerealiseerd, niet op palen maar op een plaat wordt gefundeerd. Dat geldt, als dat technisch mogelijk is, ook voor het bijbehorende woonge deelte. De graafwerkzaamheden voor de nieuwbouw moeten gebeu ren onder begeleiding van een archeoloog. Tegelijk wordt een aanvullend onderzoek uitge voerd. Afhankelijk van de re sultaten daarvan kan de precie ze locatie van verdere nieuw bouw in het gebied worden be paald. Emergis heeft in elk geval plan nen voor een multifunctioneel centrum voor moeilijk lerende kinderen, maar het is de bedoe ling de komende jaren nog meer nieuwe gebouwen en functies op het terrein te vestigen. Deze aanvullende activiteiten wor den in het plan gezien als 'satel lieten' die rondom de zone met de centrale bebouwing lig gen. In het kerngebied, waar wordt gestreefd naar een verdere ver dichting van de bebouwing, geldt een maximale hoogte van vier lagen. In de satellietzone is dat beperkt tot drie lagen. Ook ligt daar de bebouwingsdicht heid veel lager, zodat een park achtige omgeving ontstaat. Aan de rand van het Emergis- terrein mag niet worden ge bouwd. Ook de hoogstamboom- gaard aan de zuidkant moet be houden blijven, zo schrijft het bestemmingsplan voor. Er wordt wel melding gemaakt van de mogelijke bouw op termijn van een 'specifieke voorziening' ten zuiden van de boomgaard, met een relatie met het aangren zende Oosterscheldezieken- huis. Deze nieuwbouwlocatie valt buiten het bestemmings plan, maar wordt meegenomen in de herziening van het bestem mingsplan voor het ziekenhuis terrein. Het voorontwerp van het be stemmingsplan Emergis ligt nog tot en met 2 juli ter inzage in het Goese stadskantoor. GOES - Drie onbekende man nen hebben zondagmiddag rond half zes op de Ravelijn de Groe ne Jager in Goes geprobeerd een 62-jarige man uit die plaats te beroven. De man verdedigde zich en ver- wóndde vermoedelijk één van zijn belagers aan de arm of pols. Hierop werd de Goesenaar di verse malen door één van de mannen gestoken met een scherp voorwerp. Deze belager kreeg van het slachtoffer een klap op zijn neus. Hierop zijn de drie mannen gevlucht. De Goe senaar werd in het ziekenhuis behandeld aan steekwonden in zijp zij, buik en arm. Het signalement van de ver dachten: de eerste dader is on geveer 21 jaar oud, ongeveer 1.85 meter lang en heeft een licht getinte huidskleur, een mager/slungelig postuur, zwart krullend haar, een smal gezicht, bruine ogen en een grote neus. Hij droeg een bruine broek en een bruin hemd met korte mouw met, daaronder een t-shirt en zwarte sportschoenen. De tweede man is rond de 19 jaar, circa 1.75 meter lang en heeft een licht getinte huids kleur, een gezet/mollig postuur, kort, donker krullend haar en bruine ogen. Hij droeg een zwart t-shirt met daarover een grijs, gebreid vestje, blauwe spijker broek en zwarte gympen. Hij droeg een horloge met een stalen band. De derde verdachte is een man van ongeveer negentien jaar, circa 1.75 meter lang en heeft een licht getinte huids kleur, donker, kort krullend haar en een spits gezicht. Hij droeg een t-shirt, blauwe spij kerbroek en zwarte gympen. De politie is op zoek naar getui gen. THOLEN - De regio-VW Zuid- Beveland en Tholen houdt za terdag de 21ste fietsdag op het eiland Tholen. Deze keer voeren de routes langs campings en boerderijen. Er zijn tochten van 35 en van 80 ki lometer waarvoor fietsers zich tussen 9 en 13 kunnen inschrij ven bij de volgende inschrijf- punten: Bar the Pub in Tholen; De Kruytenburg in Poortvliet; De Pluimpot in Scherpenisse; het Lamsoortje in Sint Maar tensdijk; Camping Stavenisse; de Krabbenkreek in Sint Anna land en zeilmakerij Aarnoudse in Oud-Vossemeer. Op dezelfde plekken kunnen de fietsers zich voor 17 uur afmelden en een herinnering krijgen. door Sandra van de Vreugde VLISSINGEN - Traditioneel werd er op derde pinksterdag ringgereden in een aantal dor pen en maakten vele liefhebbers een rondje op de fiets of met de auto om de verschillende wed strijden te bezoeken. In Souburg ging de strijd om de titel heel lang gelijk op tussen Cor Janse en Albert de Visser. De Visser miste in de allerlaatste beurt zijn enige ring van de dag en moest daarom het kampioen schap laten aan Cor Janse, die wel alle ringen stak. Janse won ook de eerste prijs in het beker- klassement, voor Sjaak Janse en Ronny Stroo. De Jeugdbeker was voor Christie Hoogesteger en de damesbeker voor Saskia de Werk. De ringrij ders van Oostkapelle reden voor de vij ftigste maal een wedstrijd op derde pinksterdag. Michiel Joziasse stak alle dertig ringen en won. In Nieuw- en Sint Joosland was er zelfs tijd voor 34 beurten. Jo- han Baas stak er 31 en bleef daarmee concurrenten Steef de Rijke en Ko Kwekkeboom een ringetje voor. De eerste beker was voor Steef de Rijke die daarmee Rens Hoebeke en Piet Meijer achter zich liet. Span nend was de kamp om de jeugd beker tussen Jolanda Kwekke boom en Monique Pleyte. Deze werd uiteindelijk beslist in het voordeel van Jolanda Kwekke boom die hiervoor de 20 mm. ring stak. Zij werd ook nog win naar van het damesklassement. De kamp om de Dr. Janssen-be- ker werd gewonnen door Ruud Mesu en de pollepel was voor Rens Hoebeke. Peter de Pagter won de wed strijd in Koudekerke, voor Ar jan Bosgra en Simon de Pagter. In de bekerkamp van de grote fi nale moest hij toch zijn meerde re erkennen in Simon de Pagter en genoegen nemen met de tweede beker. De derde beker in de grote finale was voor Piet Brasser. In de kleine finale won Andy Vos, voor Kees de Kroo en EllySimonse. MartijndeRuyter was op deze wedstrijd debutant, maar stak wel de 26 millimeter- ring in de kamp en won daarmee de beker voor de zes jongste rij ders. Arjan Bosgra won de strijd om de pollepel. Agenda ZRV Zaterdag 14 juni Derde-klaskampi- oenschap ringrijden in Meliskerke Torenstraat van 8.00 tot 17.30 uur GOEDE DOELEN BJHL,sip. i y^BP'. m i Sporten, spelen, vakantie. Kinderen met een handicap willen niets liever dan gewoon meedoen. Daarom zorgen we dat speelplaatsen worden aangepast, maar ook schoolklassen, computers, werkplekken en woonhuizen. In 2003 - het Europees Jaar van mensen met een handicap - willen we nog méér klaarspelen. Doet u mee?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32