13 Bezuinigingsplannen leiden tot onrust in belastingkantoren Aanleg afrit voor ambulances in Goes Panden stoomtrein het bewaren waard braderie ijpf II f B Provincie voelt niets voor plannen tegen wachtlijst pleegzorg Kattendijkse zorgen over bereikbaarheid 20 kortingsbonnen Attractie Begeleider moet overlast jongeren terugdringen met activiteiten t 1 www.middelburg.nl zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN woensdag 11 juni 2003 Harde kern Boete voor waaghalzen Activiteiten Tien procent Afvloeiing Aanrijding met slok op FEESTEN VAN BELEVING 2003 °p en rondom de markt 12, 13 14 JUNI Deze weekJ-H Motorrijder raakt gewond Geldgebrek Dat is gewoon Edah PZC j Hans weer t krij gt j eugd werker HnnrRob Paardekam HANSWEERT - De gemeente Reinierswaal wil een sociaal- cultureel werker inzetten om de overlast door de Hansweertse jeugd aan te pakken. Verder wordt een budget voor activitei ten beschikbaar gesteld. Veel bewoners van Hansweert voelen zich al jaren niet meer veilig. Dat komt voor een groot deel door de jeugd. Volgens de gemeente zijn het met name jon geren tussen de tien en achttien jaar die diverse delicten plegen. Het gaat onder meer om bedrei gingen en het aanrichten van vernielingen. Uiteen analyse van Scoop blijkt dat er in Hansweert een grote behoefte is aan georganiseerde activiteiten. Nu verveelt de jeugd zich, waardoor ze aan het vernielen slaat. Een andere oorzaak ligt volgens Scoop in het feit dat in Hans weert nauwelijks sprake is van sociale samenhang. Mensen maken geen deel meer uit van een gemeenschap of een vereni ging. Ze voelen zich niet meer verantwoordelijk voor of ver bonden aan hun woonomge ving. De gemeente Reimerswaal denkt dat er slechts een zeer kleine harde kern van jongeren is, waar niets meer mee valt te beginnen. Het overgrote deel betreft de zogeheten meelopers. Op deze kinderen denkt de ge meente nog wel invloed te kun nen uitoefenen. Dat moet ge- KLOETINGE - De politie heeft maandagavond twee jongens opgepakt die bezig waren de steigers rond de kerktoren van Kloetinge te beklimmen. De waaghalzen kregen beiden een boete van 28 euro. beuren door het aanstellen van een sociaal-cultureel werker. Deze moet de jeugd op een posi tieve manier weten te activeren en problemen herkennen, zodat ze snel kunnen worden opgelost. Een andere belangrijke taak voor de man of vrouw is het zoe ken van toenadering tot vereni gingen, instellingen en de be volking om wederzijds begrip te kweken. Omdat de sociaal-cultureel werker de jeugd ook iets te bie den moet hebben, wil de ge meente een activiteitenbudget van 10.000 euro beschikbaar stellen. Burgemeester en wet houders willen de sociaal-cul tureel werker in eerste instantie voor twee jaar aanstellen. Deze zou samen kunnen werken met de jongerenwerker van de ge meente Kapelle, omdat veel jeugd uit de Kapelse kern Scho- re rondhangt in Hansweert. Het idee voor een sociaal-cultu reel werker en het activiteiten budget maakt deel uit van de ac tualisering van het dorpsplan Hansweert waar diverse instel lingen momenteel aan werken. Dat plan moet uiteindelijk veel meer omvatten dan de proble men rond de jeugd alleen. Uit cijfers van de politie over het jaar 2002 blijkt dat ook de vol wassenen de slechte leefbaar heid van het dorp veroorzaken. Er kwamen in totaal zo'n 140 meldingen binnen, waarvan 15 wegens bedreiging, 24 voor bu- renproblemen en 23 na vernie lingen. In vijf gevallen ging het om mishandeling of openlijke geweldpleging. Volgens de poli tie zijn dit zeer uitzonderlijke en verontrustende cijfers, die niet bij Hansweert passen. Ze horen eerder bij een dorp dat drie keer zo groot is. Bij de actualisering van het dorpsplan zijn onder meer de gemeente, de dorpsraad, de wo ningbouwvereniging en de poli tie betrokken. Het is nog niet be kend wanneer het nieuwe dorpsplan een feit is. doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - Op de drie Zeeuwse belastingkantoren is grote onrust ontstaan door de bezuinigingsplannen van het tweede kabinet Balkenende. Om door het kabinet opgelegde taakstellingen te halen, onder zoekt het ministerie van Finan ciën hoe en waar op gebouwen en personeel kan worden be zuinigd. Vóór het eind van het jaar moet een rapport op tafel liggen. De Zeeuwse belastingmede werkers werden gisteren en vo rige week ingelicht dat de Be lastingdienst de komende maanden inventariseert op wel ke bedrijfsonderdelen kan wor den bezuinigd. Persvoorlicht- ster I. Voermans benadrukte dat nog geen besluiten zijn geno men. Ze bevestigde wel dat in eerste instantie wordt gedacht aan besparingen op onderhoud en gebouwen: „Een van de mo gelijkheden om te bezuinigen is het inkrimpen van de huisves ting. Het samenvoegen van de kantoren Terneuzen, Middel burg en Goes levert misschien behoorlijke schaalvoordelen °P- De inventarisatie moet dat uitwijzen. Nogmaals, er is nog geen enkele beslissing geno men." Medewerkers van het belasting kantoor in Terneuzen bevesti gen dat ze gisteren hetzelfde te horen kregen van regionale top mensen. Maar een aantal van hen is nogal sceptisch. „Lande lijk moeten er drieduizend ba len verdwijnen. Dat is tien procent van het totale perso neelsbestand. Als je dat naar Zeeland vertaalt, moeten er dus vijftig van de vijfhonderd belas- ringambtenaren uit." Voermans Advertentie De nieuwe afrit vanaf de A58 bij Goes moet er voor zorgen dat ambulances sneller bij het ziekenhuis zijn. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat GOES - De aanleg van de speciale afrit voor ambulances vanaf de A58 naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes is gisteren be gonnen. De speciale verbinding naar de 's-Gravenpolderseweg moet de bereikbaar heid van het ziekenhuis voor ambulances verbeteren. In de huidige situatie moeten ziekenwagens - komend vanaf de noord- of westkant van Goes of vanaf de A5 8 - via de Deltaweg naar Goes-Zuid. Vervolgens moeten de ambu lances onder meer vier rotondes passeren voordat ze bij het ziekenhuis zijn. Daar naast komt de ziekenauto verkeerslichten en een verkeersremmer tegen en moet een verhoging van de spoorlijn van de Stoom trein Goes-Borsele worden gekruist. Bij spoedeisende ritten zijn dit te veel hinder nissen, die te veel tijd kosten. De afslag op de zuidelijke baan van de A58 moet dat verbeteren. Om er voor te zorgen dat alleen ziekenauto's van de afrit gebruik maken, wordt een op afstand beweegbare slagboom geplaatst. Ook komen er elektro nische waarschuwingsborden. Vorig jaar oktober beslisten Gedeputeerde Staten om de voor de aanleg benodigde 410.000 euro beschikbaar te stellen. Rijks waterstaat zorgde onder meer voor het voorontwerp van het project en voor een versnelde afgifte van de benodigde vergun ningen. De afrit moet in de loop van juli af zijn, maar kan waarschijnlijk pas eind augustus wor den gebruikt doordat er een lange levertijd op de elektronische apparatuur zit. bestrijdt de rekensom niet, maar meldt dat niet vaststaat dat er op personeel moet worden bezuinigd. „De inventarisatie moet juist duidelijk maken of we de opgelegde bezuinigingen (tweehonderd miljoen euro, red. uit andere zaken dan perso neelsinkrimping kunnen ha len." De persvoorlichtster ver wacht dat de resultaten van de inventarisatie in de loop van het najaar beschikbaar zijn. In eerste instantie wordt lande lijk gekeken naar het opheffen van kantoren met minder dan honderd vij ftig personeelsleden. Middelburg en Terneuzen, op beide kantoren werken zo'n honderd mensen, zouden dan bij Goes (driehonderd personeels leden) moeten worden gevoegd. Of het afstoten van gebouwen en de bouw van een nieuw groot kantoor op de langere termijn genoeg geld oplevert, is aller minst zeker. Bezuinigen op per soneel zal ook geen eenvoudige klus worden, verwachten ver schillende Terneuzense ambte naren. Vrijwillige afvloeiing van oude getrouwen die de vijf tig zijn gepasseerd, kan het mi nisterie vergeten. „Niemand wil zijn regeling voor FPU (flexibe le pensioenuittreding) in de waagschaal stellen. Eerder vertrekken kost gewoon te veel geld", weet een oudere werknemer, die net als de overi ge ambtenaren anoniem wil blijven. Anderen weten te vertellen dat sluiting van kantoor Terneuzen de Belastingdienst eerder geld kost dan oplevert. „Dit is één van de meest efficiënte kanto ren. Er worden veel zaken op goede wijze afgehandeld en het ziekteverzuim ligt laag. Die goede prestaties zijn ondermeer te danken aan de collegialiteit, iedereen kent elkaar en mensen hebben iets voor elkaar over." De voormalige goederenloods en het seinhuis (links op de achtergrond) van de Stoomtrein Goes-Borsele moeten volgens de gemeente Goes de officiële erkenning als rijksmonument krijgen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Het seinhuis en de voor malige goederenloods op het terrein van de Stoomtrein Goes- Borsele (SGB) krijgen de status van rijksmonument. Het ge meentebestuur van Goes heeft daarover een positief advies uit gebracht aan staatssecretaris A. Nijs (cultuur). De twee SGB-gebouwen wor den van groot belang geacht en zijn daarom waard om te behou den. Om er verzekerd van te zijn dat er behoedzaam met het cul tureel erfgoed wordt omge sprongen, komen ze op de rijks monumentenlijst te staan. De gemeente Goes onderschrijft de waarde van de panden en heeft daarom, desgevraagd, positief geadviseerd. De goederenloods is gebouwd in 1876, het seinhuis in 1920. Beide stonden voorheen bij het station in Middelburg, maar moesten daar weg in verband met de grootscheepse vernieuwing van het gebied. De SGB wilde de ge bouwen graag hebben, omdat ze uitstekend passen in het spoor wegmuseum dat in Goes steeds meer vorm krijgt. Het museum bootst het spoorwegbedrijf uit de jaren dertig na. In 2001 werden beide gebouwen overgebracht van Middelburg en Goes. In het geval van het seinhuis gebeurde dat, op spec taculaire wijze, in zijn geheel. De goederenloods werd in delen afgebroken en op het SGB-ter- Advertentie OUD-VOSSEMEER - Een automobilist uit de gemeente Tho- len heeft maandagavond twee geparkeerde auto's geramd in de Prins Willem Alexanderstraat in Oud-Vossemeer. Dat gebeurde nadat hij uit de bocht was gevlogen. Uit een ademanalyse bleek dat de man 4,8 keer de maximaal toege stane hoeveelheid alcohol gebruikt had. Zijn rijbewijs werd ingenomen. ww het complete programma Advertentie Wj ||yjj|| 1 H Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl JS OAutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland -4P Let op de Edah folder in uw brievenbus of in onze winkels. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Pleegzorg in Zeeland wil nieuwe kinderen van buiten de provincie weige ren. De wachtlijst is opgelopen tot 46 kinderen. Maar de pro vincie accepteert een opname stop voor niet-Zeeuwse kinde ren niet. De provincie is te zeer afhankelijk van instellingen buiten Zeeland om zelf kinde ren van elders te kunnen weige ren, antwoorden Gedeputeerde Staten aan Stichting Jeugd zorg. Jeugdzorg wil een aantal maat regelen nemen om de werklast die tot de wachtlijst leidt, te ver minderen. Het opschorten van plaatsingen van kinderen in een netwerkgezin - bij familie of vrienden - willen GS voorko men. De provincie wil daarom snel overleg met Jeugdzorg. Ook het voorstel van Pleegzorg om hulpverleningsplannen later op te stellen en ouders en kinderen daar pas naderhand bij te be trekken, kan niet door de beu gel, vinden GS. Het snel maken van een hulpverleningsplan in overleg met ouders en kinderen is een wettelijke vereiste voor de kwaliteit van de zorg. Uitstel draagt niet bij aan de wacht lijstverkorting, menen GS. KAPELLE - Een 42-jarige mo torrijder uit Antwerpen is maandagmiddag rond half zes gewond geraakt bij een eenzij dig ongeval op de Rijksweg N289 in Kapelle. De man reed over de afrit A58; bij het oprijden van de N289 raakte zijn achterwiel in de berm waardoor hij ten val kwam. Hij schoof over de rij baan en kwam tot stilstand in een sloot. De motorrijder werd met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Vlissin- gen gebracht. Pleegzorg wil verder bij crisis zaken huisbezoeken vervangen door telefonische contacten, en minder uitgebreid rapporteren. Dat vindt de provincie wel ac ceptabel, evenals dat Pleegzorg voor de duur van de wachtlijst gezinnen geen vaste begeleider kan beloven. De Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP) pro testeert bij Jeugdzorg tegen de wachtlijsten en de afdoenings maatregelen. Kinderen worden tijdelijk in pleeggezinnen ge plaatst als de situatie in het ei gen gezin onhoudbaar is; daar is haast bij, benadrukt de NVP. Ondersteuning aan pleeggezin nen is noodzakelijk om deze voorzieningen in stand te hou den, pleit de NVP. Geldgebrek plaagt de Zeeuwse pleegzorg al jaren, met als ge volg wachtlijsten van gemid deld 35 kinderen. Zeeland krijgt het laagste budget voor jeugd hulpverlening van alle provin cies. In 2001 kondigde voorma lig directeur F. Eijlander uit geldgebrek een volledige opna mestop af voor Pleegzorg bij een wachtlijst van 39 kinderen. De stichting kwam per plaatsing ruim 1000 euro tekort. In 2002 weigerde Jeugdzorg ook maan denlang kinderen van buiten de provincie. De provincie stak sinds de volle dige opnamestop bij pleegzorg in 2001 ruim een miljoen euro aan incidenteel en structureel geld in het wegwerken van de wachtlijsten, uit eigen kas en uit de wachtlijstmiddelen van het Rijk. Met de fusie tussen pleeg zorg en het AZZ voor de deur is nogmaals een geldinjectie niet wenselijk, meent de provincie. Bovendien lost dat het pro bleem slechts tijdelijk op. Voor een blijvende oplossing is nu geen geld. De hoop op een echte oplossing van het geldtekort ligt in de nieuwe Wet Jeugdzorg, waarbij elke jeugdige met een erkende hulpvraag een budget krijgt voor de nodige zorg. rein weer opgebouwd. Het doet sinds vorige maand, na een grondige inpandige verbou wing, dienst als restaurant. door Rolf Bosboom KATTENDIJKE - De dorpsver eniging van Kattendijke dringt bij de gemeente Goes aan op overleg over de bereikbaarheid van het dorp. De zorgen daar over nemen toe, terwijl de ver eniging vanuit het stadskantoor weinig tot niets hoort, zo meldt zij in een boze brief aan burge meester en wethouders. De bereikbaarheid van Katten dijke is al geruime tijd in het ge ding. Dat komt vooral doordat er wordt gezocht naar mogelijk heden om doorgaand verkeer in de omgeving van Wilhelmina- dorp en het Goese Meer te we ren. Een plan voor een selectieve doorgang bij de Krukweg werd eerder afgeschoten. Nadien zijn er zeven forse verkeersdrempels op de Goese Meerlaan versche nen. Daarnaast ligt er al jaren lang de wens van een apart fiets pad langs de Kattendijksedijk. Het fietspad is inmiddels in zicht, maar op andere fronten komt de bereikbaarheid van Kattendijke verder onder druk te staan. Zo hebben de bewo nersverenigingen van Wilhel- minadorp en het Goese Meer on langs een plan gemaakt om doorgaand verkeer in hun om geving te weren. Zij denken aan een rechtstreekse autoverbin ding tussen de Kattendijksedijk en de Ringbaan-West via een verlengde Bredeweg. In de brief aan de gemeente meldt de verkeerscommissie van de dorpsvereniging al eind vorig jaar zelf voorstellen te hebben gedaan voor het oplos sen van de verkeersproblemen. Daarop is nooit een reactie ge komen, afgezien van een ont vangstbevestiging. Daarente gen: heeft zij vernomen dat de gemeente de plannen vanuit het Goede Meer en Wilhelminadorp wel serieus bekijkt. De dorpsvereniging benadrukt dat die plannen niet in overleg met haar tot stand zijn geko men. De bereikbaarheid van Kattendijke zou er alleen maar door verslechteren, omdat de Krukweg per auto vanuit Kat tendijke onbereikbaar wordt. Dorpsbewoners die richting Noord-Beveland willen, moe ten dan een omweg van zeven kilometer maken. Overlast voor omwonenden van de Krukweg vindt de vereniging geen goed argument. Behalve dat er weinig huizen direct aan de weg staan, wijst zij erop dat de weg van oudsher een verbin dingsweg is geweest. Bij de ont wikkeling van het Goese Meer had de gemeente de huidige si tuatie kunnen voorzien en daar rekening mee kunnen houden. „Het argument verkeersover last mag nu niet gebruikt wor den om de dorpsbewoners van Kattendijke zo vergaand in hun beweging te beperken." De vereniging dringt er bij het college op aan 'de verkeerscom missie als een serieuze partner te beschouwen en in de bespre kingen te betrekken'. „Uiter aard is ook de verkeerscommis sie van mening dat er een goede oplossing voor alle betrokkenen moet worden gevonden. Ze zal van harte meewerken om tot een góede oplossing te komen." jfr ttl'\ Gratis bellen van I pMMSM maanda8 ""1 »nida21 van 9.00 - 17.00 uur. v, www.edah.nl Pretoorden. Educatieve Cen tra. Winkelboulevards. Ze schieten als paddestoelen uit de grond. Het levert grote va- kantiedrukte op. De ware Zeeuw vermaakt zich op top dagen rond huis en haard. Behalve op het moment dat al die toeristen huiswaarts keren. Dan pedaleert hij naar het dichtstbijzijnde viaduct boven de Rijksweg van Vlis- singen naar Bergen op Zoom. Zoals ook afgelopen week einde weer gebeurde. De 'ge spreide uittocht' van vakan tiegangers veroorzaakte een oneindige file van automo bielen die zich in slakken gang oostwaarts spoedden. Op de viaducten dromden bewoners van omliggende dorpen samen. Ze koesterden zich in de avondzon, en leun den goedgemutst over de ba lustraden. Genoeglijk keken ze neer op het gedrang. Die uit 's Gravenpolder kon er geen genoeg van krijgen. „Ja", knipoogde hij, „dit is nou nog eens echt een toeris tische attractie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29