PZC Vooral uitgaan en kleding zijn duur i m Niets dan hulde Eerder gehoord Kommer en kwel Donker romantisch 27 Zeeuwen in Kunstbende woensdag 11 juni 2003 Scholiertjes I.Sean Paul- Get Busy (2) 2, The Underdog Project Vs S - Sum mer Jam 2003 9) 3, Veldhuis Kemper - Ik Wou Dat Ik Jou Was (3) i.Jim-Tell Her D) 5,Thicke When I Get You Alone (6) 6, Busta Rhymes Ft. M. Carey -1 Know What You Want (4) 7,Craig David Ft. Sting Rise Fall (10 8,Di-Rect- She (5) 9.50 Cent - In Da Club 78) 10. Sertab - Everyway That I Can 128) 11. Justin Timberlake - Rock Your Body (11) 12. Daniel Bedingfield - If You're Not The One 115) 13. Jamai - Step Right Up (7) 14. Blof - Omarm (12) 15. Bust - Year 3000 (13) 16. Within Temptation - Running Up That Hill 14) 17. Jennifer Lopez - I'm Glad (25) 18. Ricky Martin - Jaleo (16) 19. Snoop Dogg - Beautiful (19) 20. Evanescence - Bring Me To Life (18) 21. Coldplay - C/ocWs (20) H.BonJovi -AIIAboutLovin' You (22) 23. T.A.T.U. - How Soon Is Now?/Ne Ver, Ne Boisi (34) 24. Gareth Gates - Unchained Melody (17) 25. Gotcha Ft. De Moordgasten - Je Moet Je Bek Houwe (36) 26. Dare - Chihuahua (27) 27. Juanes - A Dios Le Pido (32) 28. Delta Goodrem - Born To Try (49) 29. Scooter - Weekend! (23) 30.K3-De3Biggetjes (21) 31. Girls Aloud - A/o Good Advice (47) 32. Jan Van Est - DeZon Op M'n Bol (33) 33. Intwine - Happy? (26) 34. Simply Red - Sunrise (31 35. Will Young - You And I (24) 36. Bhangra Knights Vs Husan - Husan (29) 37. Will Young - Light My Fire (100) 38. Gareth Gates - Anyone Of Us (Stu pid Mistake) (30) 39. Gebroeders Ko - Tuut, Tuut, Tuut, We Springen Par (56) 40. R. Kelly - /grrr/'f/on (38) 41. Mis-Teeq - Scandalous (35) 42. White Stripes - Seven Nation Army (43) 43. Blue - U Make Me Wanna (39) 44. Madonna - American Life (41 45. Nance - If U Wanna Dance (86) 46. Band Zonder Banaan En Alb - Itsy Bitsy Teenie Weenie (52) 47. Svenson Gielen - Beachbreeze (44 48. Radiohead - There There (50) 49. Sylver - Why Worry (54) 50. Dj Alpha - Life Goes On (37) 1.Blaf- Omarm (-) 2. Di-Rect - Over The Moon (2) 3. Metallica - St. Anger (-) 4. Ilse Delange - Clean Up (3) 5. Live - Birds Of Pray (1 6. Simply Red - Home (4) 7. Norah Jones - Come Away With Me (5) 8. Coldplay - A Rush Of Blood To The Head (6) 9. Eros Ramazzotti - 9 (43) 10. Jan Keizer - Going Back In Time 2113 11. Sean Paul - Dutty Rock (9) 12. Justin Timberlake - Justified (7) 13. Junkie XI - Radio Jxl: A Broadcast From Compu (-) 14.3 Musketiers - De Musical (-) 15. Evanescence - Fallen (8) 16. Era - The Mass (20) 17. Madonna -American Life (14) 18. Robbie Williams - Escapology (10) 19. Celine Dion - One Heart (11 20. Aida - De Musical (25) 21. The Matrix Reloaded - Original Soundtrack (12) 22. Aretha Franklin - Respect -The Very Best Of 47) 23. Ernst Daniel Smid - Gevoel Van Ge luk (15) 24. Marilyn Manson - The Golden Age Of Grotesque (16) 25.50 Cent - Get Rich Or Die Trying (19) 26. White Stripes - Elephant (24) 27. Blof - Blauwe Ruis (31) 28. Ricky Martin - Almas Del Silencio (37) 29. Stef Bos - Licht Donker (17) 30. Linkin Park - Meteora (30) 31. Scooter - The Stadium Techno Ex perience (28) 32. The Sound Of Music - De Musical (48 33. Macy Gray - The Trouble With Being Myself 5 (21) 34. Marco Borsato - Onderweg (35) 35. Pink Missundaztood (-) 36. Christina Aguilera - Stripped (34) 37. Rowwen Hèze - Dageraad (26) 38. Craig David - Slicker Than Your Ave rage (36) 39. Sugababes - Angels With Dirty Fa ces (22) 40' Pariah Carey - Charmbracelet (49) 41Xander De Buisonje - Hemelsbreed (-) 42. Andrea Bocelli - Sentimento (-) 43. Michael Franti And Spearh - Every one Deserves Music 4 (45) 44. Janine Jansen - Janine Jansen (32) 45. The Ten Tenors - One Is Not Enough (18) 46- Dayna Kurtz - Postcards From Downtown 4 (27) 47. Led Zeppelin - How The I/Vest Was Won (-) 48. Trijntje Oosterhuis - Trijntje Ooster huis (46) 49. Eminem - The Eminem Show (39) 50. Kane - So Glad You Made It (33) Live: met de nieuwe cd Birds of Pray voelen de bandleden zich weer kleine jongetjes. Terug naar de basis Na zestien jaar zijn het nog steeds de jongens van Live met de muziek van Live. En zanger Ed Kowalc- zyk (31) van de Amerikaanse rockband ziet daar voorlo pig nog geen verandering in. „Naar mijn idee heeft het succes ons nooit verzadigd. We zijn nog net zo hongerig als altijd." Kowalczyk zit klaar met het zoveelste nieuwe album, voor zijn zoveelste interview in de zoveelste hotelkamer. Maar wél in het land dat hij als thuis beschouwd. „Misschien zijn we wel gereïncarneerde Hollan ders. Het is de enige manier waarop hij die mysterieuze band tussen Live en hun groot ste fans, de Dutchkan verkla ren. De nieuwe cd van Live, Birds of Prayis voor veel fans weer een verrassing, net als de vorige. „Met het nieuwe album zijn we deze keer back-to-basic ge gaan, wat op dit moment weer heel fris is en nieuwe energie geeft", zegt Kowalczyk. Het is niet de eerste keer dat de band een frons van verbazing op het gezicht van menig Live-liefheb ber tevoorschijn tovert. „Met 'V' zijn we met de gekste en wildste ideeën de studio ingedoken, en fans hadden toen zoiets van: what thef... is dat?! Maar wat ik mezelf blijf zeggen, is dat je als succesvolle band niet in een doosje zit. Je kunt en mag expe rimenteren. Wil ik dit nog tien jaar doen, dan moet ik me niet druk maken over wat anderen denken." De behoefte van Kowalczyk om deze keer 'terug naar de basis' te gaan, komt niet uit het niets. De zanger stond tijdens het schrij ven voor de nieuwe plaat oog- in-oog met de absolute oor sprong van alles: de geboorte van zijn dochter Anna. Deze er varing heeft uiteindelijk de toon van Birds of Pray bepaald. Stonden de eerdere albums vaak in teken van Ed's zoek tocht naar 'waarheid', met de geboorte leek hij deze te hebben gevonden. „Mensen weten dat ik nogal een sucker ben voor al lerlei spirituele tradities. En daar zit jedan, bij een op-en-top menselijke gebeurtenis die net zo God-georiënteerd blijkt te zijn als iedere spirituele zoek tocht van mij in boeken en met leermeesters. Het gebeurt dage lijks duizenden keren, het is 'ge woon' een geboorte, maar tege lijkertijd de meest ongelofelijke ervaring die je je kunt voorstel len. Het was voor mij de absolu te waarheid." Maar als die jarenlange zoek tocht naar de waarheid ineens eindigt, verdwijnt daarmee dan ook niet de belangrijkste inspi ratiebron voor de muziek? Nee, zegt Kowalczyk. „Het is niet iets compleets. Iedere keer dat je kunt zeggen dat je de waarheid hebt gevonden, blijft het toch een kwestie van de waarheid blijven vinden. Hoe ouder Anna straks wordt, ik word, iedereen wordt, we moeten allemaal blij ven graven in dat moment van de waarheid, en het steeds weer opnieuw vinden. Dat gaat denk ik voor alles op." De diepdenker komt weer aan de oppervlakte. Hij snapt best dat mensen hem wel eens een 'oude ziel' toeschrijven. „Ik heb het gevoel dat ik heel wat 'leven' geleefd heb", licht hij toe. En dat is natuurlijk niet los te zien van Live, waarmee de band- naam nog eens extra tot z'n recht komt. Op zijn dertiende voegde Ed zich bij de band. Vier scholiertjes uit Pennsylvania die inmiddels heel wat meer ge zien hebben dan gemiddelde be- gin-dertigers. „Het heeft mijn hele wereldbeeld beïnvloed. Ik heb de mazzel dat ik zoveel kan reizen, ervaren en zóveel men sen en culturen kan ontmoeten. Daardoor begrijp je zoveel meer van hoe alle mysteries in elkaar passen." Denkbeelden die altijd in zijn muziek terug te vinden zijn geweest. „Maar tegelijker tijd heb ik nog zoveel in me, al tijd het gevoel dat het nog niet 'afis. Er zit nog iets daarbinnen wat ik wil zeggen, maar ik ben er nog niet uit wat precies." En met deze ik-benadering is Ed Kowalczyk ervan overtuigd dat hij toch weer alle mensen weet te bereiken. „'Geloven dat wat in het diepste van je hart de waarheid is voor jou, de waar heid is voor alle mensen.' Mijn favoriete citaat van Emerson (19e eeuwse essayist). Ik kan heel diep in mezelf gaan en al die mensen vinden die hetzelfde voelen." En daarmee stipt de zanger op Birds of Pray de ene keer zijn bezorgdheid over de wereld aan, en laat hij ander zijds ruimte vrij voor 'dromen als kleine jongetjes'. „Het num mer 'Sanctity of Dreams' gaat over die obsessie die ik als kind al had: je komt uit Pennsylvania en je wilt een succesvolle rock band worden. Nou, je kunt dro men tot je kont eraf valt, want zoiets komt helemaal niet voor in de realiteit. Zijweggetjes en als afwasser wat bijverdienen, dat is de realiteit. Maar ik ben die droom nooit kwijt geraakt. En op dezelfde manier voelen we ons met dit album allemaal weer kleine jongetjes. Kyra Goede Live treedt 1 juli op in het Gof- fertpark in Nijmegen, tijdens een openlucht evenement met naast Live optredens van Cold play en Supergrass. Meer infor matie over Live vind je op www- .friendsoflive.com. Studiefinanciering, zakgeld en bijbaantjes, maar ook uitgaan, dure kleding en mobieltjes. Pe tra de Bil praat in Jong Geld met jongeren over hun inkomsten en uitgaven. Vandaag: Lennert Sieling (15) uit Middelburg Inkomsten: zakgeld 20,- baantje€ 80,- totaal€ 100,- Uitgaven: uitgaan 25,- beltegoed€ 10,- haargel enz. 10,- kleding of DVD/computerspel €40,- sparen€ 15,- totaal 100,- Geld is belangrijk, vindt Lennert Sieling. „Je kunt wel zeggen dat geld niet geluk kig maakt, maar zonder geld kom je ook niet veel verder. Lennert werkt elke zaterdag bij Primera in Middelburg, waar hij verkoopt, bijvult en schoon maakt. „Zo'n kassa bedienen is wel pittig, omdat je bij het geld teruggeven precies andersom moet rekenen dan je gewend was", vertelt Lennert. „Maar de tijd vliegt voorbij; ik heb leuke collega's en het is niet echt zwaar werk." Op zaterdagavond gaat hij uit. „De laatste tijd ga ik niet meer naar Jojo, want ik heb niet zo veel geld. Een avond Cue Action kost maar tien euro. Je kunt daar toch geen alcohol meekrij gen omdat ik nog geen zestien ben. Als we naar de bios gaan, ben ik iets meer kwijt. Vooral uitgaan en kleding zijn enorm 10S duur geworden sinds de euro." Kleding krijgt hij van zijn ou ders, duurdere kleding koopt hij zelf. „Dat doe ik niet elke maand. De ene maand koop ik bijvoorbeeld iets van G-sus of Replay, de andere maand koop ik een computerspel." Lennert zit veel achter de computer, hij denkt dat hij gemiddeld toch wel aan vier uur per dag komt. „MSN natuurlijk, maar ook an dere dingen. Ik ben redelijk handig met de computer. Een buurman vroeg me een home page te maken voor zijn bedrijf, dat heb ik gedaan en nu zou ik dat best vaker willen doen.Als de computer niet aan staat, houdt Lennert zich bezig met karate of drummen. „In havo-4 moest je voor muziek een instru ment kiezen. Ik dacht eerst aan gitaar, maar al die akkoorden zijn toch lastig. Drummen be valt me goed, vandaar dat ik nu probeer te sparen voor een drumstel. Ik stop dan wat geld in een laatje, zodat ik het min der snel uitgeef. En ik ga in de vakantie veel werken." Iemand nog behoefte aan een deskundig in elkaar gezette homepage? Meld je aan bij: len nert.sieling@wanadoo.nl. Petra de Bil Ze zijn te jong om de jaren tachtig bewust te hebben meegemaakt, maar rekenen ska, new wave en punk tot hun belangrijkste inspiratiebron nen. Aan die genres ontleenden Simon Franks en Tom Dinsdale, alias Audio Bullys, dan ook hun galmende zangpartijen en ge voel voor melodie. De break- beats, funky baslijnen, knor rende synthesizers en house- en garagegrooves deden ze op in het Londense clubcircuit. En de fusie werkt, zo blijkt op het de buut Ego War. Audio Bullys strooit met soulvolle, aan Hap py Mondays en Stereo MC's ver wante danspop, smeuïge hip hop en ragga, electronic body music en frisse clubhouse of het niets is. En dat alles wordt ook nog eens gelardeerd met pak kende deunen, vloeiende raps en grappige teksten over het le ven van gewone jongens uit de suburbs. Niets dan hulde! Au dio Bullys is live te zien op het Amsterdamse dancefestival 5 Days Off (18 juli, Melkweg). Rob Broere Audio Bullys 'Ego War' (Sour ce/Labels) Speelduur: 60.24 Het complexe, furieuze ope ningsnummer 'Hexagram' klinkt veelbelovend. Zouden de Deftones, na het trendsettende album Around The Fur en de ge niale opvolger White Pony, de nu-metal voor de derde keer hebben geherdefinieerd en hun jongere collega's ditmaal voor goed hebben afgeserveerd? Nee. Het titelloze vierde album van de band uit Sacramento blijkt al snel weinig toe te voegen aan hun oeuvre. Echt sterke songs, waar White Pony in grossierde, zijn er weinig. De snoeiharde riffs en maniakale schreeuw party en van 'When Girls Telep hone Boys' hakken er als van ouds in, de single 'Minerva' doet tranen opwellen en de mond harmonicasample van 'Death blow' werkt. Maar het gevoel dat we het meeste eerder hebben gehoord overheerst. Deftones is alleen verplichte kost voor hen die verslaafd zijn aan de massie ve slagtechniek van drumbeest Abe Cunningham en de emotio nele, zwevende vocalen van zanger Chino Moreno. Rob Broere Deftones: Deftones (Mave- rick/Warner), speelduur: 47.14 Marc Oliver Everett, kort weg E genoemd, is geen vrolijke man. In zijn songs schijnt het licht slechts door de kieren naar binnen. Op Shoo- tenanny! is het weer volop kom mer en kwel, met liedjes over de pressies ('All In A Day's Work'), verbroken relaties ('Dirty Girl') en plastic popmuziek ('Rock Hard Times'). In het verleden wist E al dat leed nog enigszins te relativeren, maar Shootenan- nymist de humor van de voor gangers. 'Am I gonna be all right? No, I'm not gonna be allright', zingt de bebrilde Ame rikaan in de trage blues Agony Zo kan het dus ook. Shootenan- ny! is een vrij willekeurige col lectie liedjes, getuige ook het bij de cd gevoegde persbericht. Daarin stelt E dat hij gelijktij dig aan drie verschillende al bums heeft gewerkt en net zo goed twaalf andere liedjes had kunnen uitbrengen. Helaas is het hoorbaar dat de echte nood zaak deze keer ontbrak. Shoo- tenanny! is mooi, maar een stuk minder aangrijpend dan met name Electro Shock Blues uit 1998. Martin Groenewold Eels: Shootenanny! (Dream works/Universal), speelduur: 41.25 min. My hands around your throat, if I kill you now, well, they'll never know. Het zijn de eerste woorden van 'Until The Morning Comes', het openingsnummer van Waiting For The Moon van Tindersticks. De zesde cd, de twee sound tracks niet meegerekend. De zes Britten hebben nooit uitgeblon ken in vrolijk stemmende nie- mendallet j es en ook nu is de the matiek donker romantisch. Er wordt voortgeborduurd op het geluid dat de groep al begin ja ren negentig een eigen plaatsje opleverde in de popmuziek. De immer binnensmonds murme lende zanger Stuart Staples en consorten blijven daarin bui tenbeentjes met literaire tek sten die de altijd prachtig ver zorgde en gearrangeerde muziek vergezellen. Velvet Underground, Nick Cave en Ennio Morricone gaan hier hand in hand. Maar pas op, van de Tindersticks houden is ac cepteren dat het ook gekunsteld en pretentieus kan overkomen. Soms wil je dat ze het even uit schreeuwen en iets meer de op windende beleving van rock-'n- roll tonen. Peter van der Heide Tindersticks: Waiting For The Moon (Beggars Banquet/V2), speelduur: 45.42 min. In Muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht wordt komen de zaterdag de landelijke finale van de Kunstbende gehouden. Ruim driehonderd jongeren tus sen de 13 en 19 jaar uit het hele land strijden dan om een eerste plaats in één van de vele catego rieën kunstuitingen. Voor Zeeland doen mee: Youran Luteijn uit Driewegen (muziek) Odette Sorber en Ellen Belde uit Goes (dans), Roald Jansen uit Goes (theater), Lisanne Douma uit Middelburg (taal), Anne Va der uit Middelburg (expo) en Vincent van Willegen uit Kapel- Ie (film en computerkunst). De finale begint om 14.00 uur Naast de optredens en andere kunstuitingen van de deelne mers is er nog een uitgebreid programma met onder meer een veiling van werk van deelne mers en van tattookunstenaar Henk Schiffmacher en licht- graffiti. Lennert Sieling: „Ik ga in de vakantie veel werken. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27