Wijfjes vallen altijd op de grootste schreeuwlelijkerds Help, ik zie het niet meer zitten Je demarreert nooit tijdens een eetpauze VU f, Vijf tips voor jongeren 0E Jonc-E OndERZ-DEkER Oerolfestival op Terschelling woensdag 11 juni 2003 Aandacht KJ EEN HANDOMDRAAI Je denkt dat alleen in sprook jes dieren kunnen praten? Lees dan Ruik eens wat ik zeg van Jan Paul Schutten over 'De taal van planten en dieren' en je zult versteld staan van hoe die ren én planten met elkaar com municeren. En met jou, als je hun taal tenminste verstaat. Dat mannetjeshonden hun poot optillen bij het plassen is een ra re gewoonte. Vinden wij. Maar in de natuur heeft alles een re den. Door hoog tegen een muur of boom aan te plassen sijpelt hun urine langzaam naar bene den, zodat de geur ervan beter wordt verspreid. En geur is voor een hond nu eenmaal de beste manier om andere honden te vertellen dat ze op andermans terrein komen; het territorium bovendien van iemand die zó hoog kan plassen dat hij beslist een stuk groter dan zij moet zijn. Het 'piasgedrag' van honden is iets alledaags waarop niemand je attent hoeft te maken. Maar weet je ook dat een reu met zijn plasje (op neushoogte) hetzelfde doet als wij met ons naambordje (op ooghoogte) naast de voor deur? Ook zal het geen nieuws zijn dat katten graag met hun kop en achterlijf tegen van alles aanwrij ven om er voor te zorgen dat de hele wereld naar hen ruikt. Heb je er echter weieens bij stilgestaan dat ze om dezelf de reden jóu kopjes geven: 'Jij bent nu van mij', zeggen ze er mee. Net als de stoel en de tafel poot. Verwonderd kijken en luisteren tijdens een boswandeling bracht Jan Paul Schutten op de gedachte dat bladergebrabbel, vieze luchtjes, staartgekwispel, springen als een stuiterbal en al het andere dat hij toen waarnam meer was dan wat zinloos gedoe. Hij ging op onderzoek uit en hoorde van deze en gene allerlei interessants over geuren, kleu ren, geluiden, vormen en bewe gingen in de planten- en dieren wereld. Met wat hij zo te weten kwam vulde hij Ruik eens wat ik zeg. Veel in zijn eerste informa tieve boek voor kinderen lijkt heel gewoon. Hoe honden en katten f duidelijk maken wie de baas is bij voorbeeld. Maar zijn manier van vertellen is aanste kelijk genoeg om zelfs iemand voor wie de natuur geen geheimen heeft, te kunnen boei en. Een enkele keer is het of je Midas Dekkers hoort: '(En) hon den zijn eigenlijk gewoon neu zen op vierpoten.' In acht hoofdstukken geeft-hij tekst en uitleg over de taal van de natuur. Je leest over bomen die zichzelf gauw giftig maken - eet mij niet - als ze door een zwerm sprinkhanen overvallen worden. Over hoe een nijlpaard mannetje dat niet eens de groot ste, knapste en sterkste hoeft te zijn toch de populairste van de poel wordt: 'Vrouwelijke nijl paarden hebben vooral een oog je op de heren die hun poep het verst in de rondte kunnen slin geren...' Over de knipperlicht- taal waarmee vuurvliegjes el kaar berichten sturen. Over de nogal beperkte woordenschat van mannetjeskikkers en de kortzichtigheid van de wijfjes, die altijd op de grootste schreeuwlelijkerds vallen: 'Maar dat wil niet zeggen dat kleine mannetjes kansloos zijn. Slimme kleintjes 'playbacken'. Ze gaan in de buurt van een gro te herrieschopper zitten en doen net alsof zfj het geluid maken. Wanneer een vrouwtje van de juiste kant komt, ziet ze de grote kikker niet en denkt ze dat het kleintje haar romantische aan bidder is.' Met elkaar 'praten' doen plan ten en dieren anders als wijEen boodschap geven aan een ander die daar vervolgens iets mee doet is ook rriogelijk zonder woorden. Een wel heel specta culair talenwonder is dan de bijenorchidee. De in Nederland zeer zeldzame bloem kan met geur, kleur, vorm en tast zelfs liegen. Eerst worden manne tjesbijen gelokt 'met de geur die vrouwtjes verspreiden als ze willen paren. Die is zo effectief dat de mannetjes er direct op af- illustraties Sieb Posthuma komen. Eenmaal in de buurt zien ze de orchidee, die als twee druppels water op een vrouwtje lijkt. De kleuren en vorm van de bladeren zijn pre cies hetzelfde. En wanneer ze op het blad zijn beland om te paren, voelt dat net zo aan als een vrouwtjesbij Het blad bevat na melijk allemaal kleine haartjes, die niet van een bijenvacht te on derscheiden zijn. Ruik eens wat ik zeg verscheen in dezelfde serie als 'Het koeien- boek', 'Wat een circus!'Zwarte peper, scheurbuik'. En daar is genoeg mee gezegd. Jan Smeekens Jan Paul Schutten: Ruik eens wat ik zeg, De taal van planten en dieren. Querido; 121 pag.; 12,95. Eenzaamheid is volgens kinderpsychologe Len ny Duijvelaar het grootste probleem van puberende jongeren. Over deze ingrij pende levensfase schreef zij een boek. Vooral bedoeld voor de jongeren zelf. Van huis weglopen? Dat doet ieder kind wel eens. Het ene komt niet verder dan de schuur, het andere loopt een stuk verder. Een stap op weg naar zelfstan digheid, het aftasten van gren zen,meer ishet vaak niet. „Loop nooit in een impuls weg. Als je weg wilt lopen, bedenk dan van tevoren waar je heen gaat. Naar een goede vriend of vriendin bij voorbeeld. Op straat blijven zwalken heeft geen zin en is ge vaarlijk", zegt kinderpsycholo ge Lenny Duijvelaar. Jongeren hebben tal van proble men, waar ze soms letterlijk voor weg willen lopen. Hoe maak je contact als je verliefd bent? Hoe kom je over je liefdes verdriet heen? Wat is aanran ding, wat is misbruik? Wat moet je doen als iemand op een akeli ge manier naar je staat te glu ren? Hoe weet je of je hetero, ho mo of lesbisch bent? Hoe moet het op de nieuwe school? Wat moet je doen als je gepest wordt? Waar moet je aan denken als je een piercing wilt? En waar ko men die rare angsten, waar je vroeger nooit last van had, in eens vandaan? En, misschien wel dé pubervraag van alle tij den: wat te doen als je 'het niet meer ziet zitten'? Kinderpsychologe Lenny Duij velaar, die een praktijk aan huis heeft en samen met Anjo Geluk boeken uitbracht als 'Het twee- lingenboek', 'Hoezo overgang' en 'Het opa- en omaboek', schreef nu een handleiding voor en door pubers. Heb ik dat! - Over de pil, piercings en pro- bleemouders is bedoeld voor jongens en meiden van tien tot zeventien jaar, maar is ook voor ouders niet te versmaden. Dat er behoefte aan'is blijkt uit het feit dat de eerste druk (4000 exemplaren) in luttele weken bijna is uitverkocht. Waarom dit boek? Duijvelaar: „Jongeren hebben in deze fase veel behoefte aan informatie. Het leven is niet makkelijk. Er komt ontzettend veel op ze af: hun lichaam verandert en voor dat groeiproces hebben ze heel veel energie nodig. Ook psy chisch verandert er een hoop. Pubers beleven enorme stem mingswisselingen. Zij voelen zich het ene moment in de ze vende hemel, het andere mo ment zijn ze 'Zum Tode betrübt'. Ook hun denken is vaak zwart wit. Het is het een of het ander, een tussenweg is er vaak niet. Ze kiezen voor alcohol drinken of niet drinken, voor óf vlees öf ve getarisch eten, in het ergste ge val voor leven öf dood. Als ze het over zelfmoord hebben, en ik vraag ze hoe ze dat dan willen illustratie Anette Links/GPD doen, hebben ze het touw bij wijze van spreken al klaar lig gen. Het kan helpen om als be geleider het zwart-wit denken omtebuigen. De puberteit is een levensfase die over gaat, hoe moeilijk het soms ook kan zijn." De grote verandering begint voor de meeste kinderen op de middelbare school. „Op de ba sisschool is alles nog duidelijk", zegt de kinderpsychologe. „Het kind heeft een duidelijke struc tuur. Er is één juf of meester, er vallen nog geen uren uit. De kin deren hebben een duidelijk beeld van hoe ze moeten zijn en hoe ze zich moeten gedragen. Op de middelbare school krij gen kinderen niet alleen te ma ken met verschillende leer krachten, maar ook met tal van lichamelijke en geestelijke ver anderingen. Vanaf een jaar of tien gaan kinderen over hun li chaam, zichzelf en hun omge ving nadenken. Om dat alle maal te behappen,hebben ze een arm om hun schouder nodig en heel veel aandacht, op het moment dat ze daar om vragen. Christa van der Hoff Lenny Duijvelaar: Heb ik dat! - Over de pil, piercings en pro- bleemouders - Uitgeverij Unie boek, prijs 14,99. 1. Als je een probleem hebt, rea liseer je dan dat bijna alle jonge ren hetzelfde probleem hebben. Praat erover! 2. In deze fase van je leven zit je hoofd boordevol met gedach ten. Doe iets om het leeg te ma ken: ga sporten, sms'en, chat- ten, of houd een dagboek bij. 3. Accepteer jezelf zoals je bent. Ook je lijf: vertroetel het. Als je per se een tattoo wilt, kies er dan bewust voor. Doe het niet omdat je beste vriendin er ook een heeft. 4. Probeer vrolijk te zijn, plan leuke dingen in je agenda. Want realiseer je dat dit een tijdelijke fase is, die leuke en minder leu ke kanten heeft. De hoogtepun ten ervaar je als extra leuk, de dieptepunten als extra moeilijk. En: deze fase gaat vanzelf over. 5. Je uiterlijk is hartstikke be langrijk, maar eigenlijk gaat het daar niet echt om. Het gaat om de binnenkant. Ja, de prijzenkast is nog hart stikke leeg. Geen medailles, geen bekers, geen klinkende overwinningen, niets van dit al les. Toch ligt Jacob Wijnstra (16) er geen minuut wakker van. De wielrenner uit Heinkenszand bouwt z'n wielercarrière heel rustig, stapje voor stapje, op. 's Winters houdt hij - als lid van ijsclub De Poel - de benen soepel tijdens de schaatstrainingen op de ijsbaan in Breda. „Die twee sporten - schaatsen en wielren nen - zijn prima te combineren", aldus Jacob.Zodra inhetvoor- jaar de wielertrainingen begin nen, heb je in ieder geval een goede basisconditie." Sinds een jaar of drie stampt de renner van wielerclub Theo Middelkamp serieus op de pe dalen. „Reed in het begin mee in de bekende rondjes rond de kerk. Uitslagen? Ergens achter in het peloton. Weet alleen nog dat we ergens langs een gracht reden waar het verschrikkelijk stonk." Vorig jaar reed hij voor het eerst bij de nieuwelingen een klassie ker helemaal uit: de Omloop van Sint Geertruid. „Een prachtige koers in Limburg. Dat rijden in de heuvels beviel prima. Ik ben niet echt een sprinter, maar dat klïhimen dat ligt me wel." Koersen in het peloton heeft zo z'n eigen wetten, heeft hij in middels ontdekt. „Ik was in het begin te bescheiden. Ik weet nu, dat je je mond open moet doen tijdens een koers. Als er eentje demarreert tijdens een eetpau ze, dan trek ik m'n mond open hoor. Krijgt-ie desnoods een ba naan naar z'n hoofd. Zoiets doe je niet. Sommigen willen tijdens een vlucht niet overnemen. Nou, dan krijgen ze het recht voor hun kiezen. Ach, tijdens een Jacob Wijnstra: „Schaatsen en wielrennen zijn prima te combineren." foto Willem Mieras koers zijn er altijd wel irritaties. Neem nou het afstoppen. Be grijpelijk hoor, als een maat voorop ligt, maar leuk is an ders." Grote brokken heeft hij - even afkloppen - gelukkig nog niet gemaakt. „Een keertje over een motorkap geduikeld en een val partij in Yerseke, toen ik het achterwiel van een mederenner raakte. Schuurde ik m'n gladde benen - met dank aan de lady- shave van m'n zus Maaike - open aan de straatstenen. Dat was minder leuk. In 's-Heerenhoek eindigde Ja cob tijdens de Omloop van Bor- sele vorige maand als beste Zeeuw: een elfde plaats in de eindrangschikking. „Een zware koers, veel wind, dus ik was zeer tevreden met deze uitslag." De komende maanden staat, be halve een koers in Ossendrecht en opnieuw de omloop van Sint Geertruid, een aantal trainin gen in de Ardennen en Luxem burg op het programma. „Daar kun je je als klimmer heerlijk uitleven. Reed vorig jaar mee als jongste renner en kon met de besten mee omhoog. Dat geeft veel zelfvertrouwen, hoor. En de prijzen? Die komen vanzelf. Kwestie van geduld hebben. Niets forceren, ik heb de tijd." Hans Segboer CLn. 'LTn/üï, (ran. jUxn- "VuutóóVozlc La CWSTJojmJZ. Op Terschelling wordt vanaf komende vrijdag weer het Oerol-festival gehouden. Dit duurt tot en met 22 juni. Thema tijdens deze 22ste editie is 'Een bewogen horizon'. Tien dagen lang staat het Wad deneiland in het teken van mu ziek, dans, theater, locatievoor stellingen en beeldende kunst. Artistiek leider Joop Mulder is tevreden over het programma van dit jaar. „Er zijn dit jaar weinig hele grote spektakel voorstellingen, we hebben ge kozen voor kleinschaligere pro ducties. Grote internationale spektakels zijn onbetaalbaar geworden." Het festival trekt de laatste jaren ongeveer 40.000 bezoe kers. Daarmee is de grens ongeveer bereikt. „We hebben niet de ambitie om nog te groei en in kwantiteit, maar richten ons op de kwaliteit", aldus Mul der. Oerolfan Jack Spijkerman opent het festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26