2< I; Slijtvaste vlekken en goudbruine stank Hersenverschuiving Rituele vleesverbranding PZC 25 mm<m ««wuiuei e «uim ÏM li Lijnen BBQ-suggesties woensdag 11 juni 2003 Bruin is ongezond. Maar wat heb je daaraan, tijdens de eerste mooie dagen van het jaar, als je knieën maagdelijk wit onder je rokzoom vandaan piepen? Gelukkig zijn er zelfbruiners. Verslaggevers Jantien de Boer, Irene Overduin en Kirsten van Santen namen de proef op de som. Hormoontherapie Thuis bevallen Longemfyseem Prostaat Schilderstalent Bruine benen voor Sneeuwwitje jOlumnist Martin Bril schrijft er beel dend over. Over de rokjesdagen, de eer ste mooie dagen in het jaar waarop vrouwen mas saal met blote benen de straat op gaan. Goede benen zijn lang, bruin en glad, weet Bril. Niemand valt voor korte, witte pukkeltjesbenen. Sneeuwwitjes hebben het daarom moeilijk in de zomer. Echte sneeuwwitjes, met huidtype een, worden na melijk niet of nauwehjks bruin. Ze verbranden snel en hebben vaak sproeten en rood, of lichtblond haar en blauwe ogen. Volgens de Nederlandse Kan kerbestrijding vallen de meeste Nederlanders met blond haar en grijze, groene of lichtbruine ogen overigens onder huidtype twee. Ook zij verbranden snel en worden slechts langzaam bruin. Gelukkig zijn er zelfbruiners, die de huid bruin kleuren zon der dat de zon eraan te pas komt. De eerste crèmes, die zo'n twintig jaar geleden te koop waren, kleurden de huid worteloranje, maar de moder ne zalfjes beloven een natuur- hjke, zomerse gloed. De bestanddelen van zelfbrui ners dringen slechts oppervlak kig in de huid door. Ze gaan een chemische reactie aan met aminozuren in de hoornlaag van de huid, die uit afgestorven en verhoornde cellen bestaat. Daardoor wordt de huid bruin, maar het bruine kleurtje ver dwijnt binnen een week, als de huid de dode huidcellen ver liest. Zelfbruiners worden als on schadelijk beschouwd. De Ne derlandse Kankerbestrijding waarschuwt alleen dat zelf- brainbenen goed moeten wor den ingesmeerd met een anti- zonnebrandmiddel als je ermee de zon in gaat. De bruine kleur beschermt namelijk niet tegen zonnestraling. Wie zelfbruiners wil gebrui ken, dient de huid eerst te scrubben met een scrubhand- schoen. Vooral ruwe plekken als de ellebogen, de knieën en de hielen moeten goed onder handen worden genomen om vlekken te voorkomen. Heel belangrijk is het ook om gelijkmatig te smeren. Wie bij voorbeeld de knieholtes over slaat, zit al na een paar uur on herroepelijk met witte panda kringen. En bijsmeren is on doenlijk. Cruciaal is het om de handen meteen na het aanbrengen goed te wassen met water en zeep. Zelfbruiners zijn name lijk meedogenloos. Witte hand palmen kleuren in een mum van tijd diepbruin. Bruin is be koorlijk, maar niet overal. i flik w Ik. jü jH Ut H *"®fl ik Jt Ui «k Ambre Solaire No Trace Bronzer Sp ray (11,99). Er komt wel erg veel spul uit de spuitbus. Het blijft vettig op mijn been liggen, dus masseer ik Ik i er met beide han den stevig in. Een uur later plakt mijn been nog steeds. De woonkamer ruikt naar kokos. Oordeel: Een tro pisch, glimmend bruin been. Echt schitterend. Die avond volg ik hetzelf de procédé. Het been blijft goudbruin. De dagen erna, als ik niet langer smeer, zie ik met lede ogen aan hoe het roze op mijn kuit en dij terug keert. Lancöme flash bron zer (25,95). Door de bruine kleur is goed te zien of je geen plekken hebt overgeslagen. Wel is de zalf erg plakkerig. Oordeel: Het been geeft de volgende dag af tijdens het dou chen. Geeft niks, het oog verblindende winterbeen is op slag een ge zond buitens portbeen ge worden. De kleur houdt zich uitste kend. Na een week is het been nog steeds recep- tie-proof. Delial Natural Bronze light-brown (9,39). Een melkwit goedje, dat kleurloos wordt zodra je het opsmeert. De zelf- bruiner ruikt naar goedkope aftershave en blijft voor het ge voel zo'n twaalf uur plakkerig. Door de kleurloosheid, is niet goed te zien of je overal bent ge weest. Oordeel: Na een nacht slapen ben ik een lapjeskat ge worden. Het been is kennelijk ongelijkma tig ingesmeerd. De daaropvolgende avond lap ik het bij en slaap weer een nacht. De toestand blijkt twaalf uur later dramatisch verergerd. Gelukkig regent het, en mag het de daaropvolgende da gen binnen blijven. Anders was er een dilemma: Bijsmeren in de hoop dat er nog wat te redden valt, of met een lange broek in de zon gaan zitten. Sbjten doet de kleur helaas nauwelijks, zelfs na een week is het been nog vlekkerig. Nivea Sun zelfbruiner sp ray (8,99). Een dunne, kleurlo ze substantie die sme rig zoet ruikt. Het spul druipt en opnieuw is niet goed te zien welke delen van het been je nu wel of niet hebt gehad. De zelfbrui ner is erg plakkerig, het been kleeft 's nachts aan de lakens. Oordeel: Waarschijn- bjk hebben we te veel gespoten. On der de knie zit een enorme druiper bruin. De boven benen zijn vlekke rig. Maar de kleur is mooi. Daar heeft een mens wel een beetje stank voor over. Volgende keer de knie beter scrub ben. De druiper blijft langer dan een week zichtbaar. Shiseido Self Tanning Moisturizing Gel (23). Nog voordat de grote test officieel begonnen was, opende ik nieuwsgierig het dopje van de fles. Er kwam wat door zichtige, frisruikende gel naar boven geborreld. Voor de gein smeerde ik een beet je op mijn handen en on derarmen. De volgende dag moest ik de grilbge vlek ken op mijn armen verber gen. Mijn huid was wit, geel, beige en diepbruin. Niet goed uitgesmeerd. Hoofdzonde in de wereld van de zelfbruinende crèmes. Diezelfde avond ging ik zorgvuldiger te werk met mijn benen. Shiseido smeert lekker uit en trekt vlot in de huid. Oordeel: Het been is geelwit. Shisei do kleurt matig. Na een tweede keer smeren is de huid slechts een tikkel- j tje bruiner. De crème werkt geleide lijk op de benen. Hij is meer geschikt voor de armen. Bijkomend voordeel is dat je de lekker geurende gel met plezier opsmeert. creme Estee Lauder Sunless Go Bronze for Legs (25). De zalf is bruin en goed smeerbaar. Es tee plakt eventjes, maar de substantie trekt snel in de huid. Oordeel: De kleurt be scheiden, maar net jes. Wie zichzelf bruiner wenst moet ge woon een paar keer extra sme ren. Bijko mend voor deel is dat het been niet vlekt. Het goud bruin blijft bijna een week zit ten. Het gebruik van hormonen door vrouwen na de meno pauze verdubbelt de kans op dementie. Dit, zoveelste, negatieve effect van hormoontherapie, beschrijft S. Shumaker in het medisch tijdschrift JAMA op grond van een onderzoek onder een kleine 5000 vrouwen. Eerder is al aangetoond dat hormoontherapie de kans vergroot op een hartaanval, beroerte en borstkanker. Het percentage vrouwen dat thuis van hun kind bevalt is, tegen de verwachting in, de afgelopen tien jaar niet afgenomen. Ongeveer 35 procent van de bevallingen vindt thuis plaats, blijkt uit een onderzoek van het Ni- vel, het Nederlands instituut voor de gezondheidszorg. Het aandeel van de poliklinische bevallingen is de af gelopen tien jaar toegenomen van 5 naar 22 procent. Bij 43 procent van de bevallingen vindt opname in het ziekenhuis plaats. De vrij nieuwe behandeling van ernstig longemfyseem waarbij een deel van de longen tijdens een operatie wordt weggesneden, bjkt even effectief als de klassie ke behandeling met luchtverwijdende medicijnen. Dit schrijft Alfred Fishman (University of Pennsylvania, Philadelphia) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine op grond van een vergelijkend on derzoek onder 1218 patiënten. Beide behandelingen leidden tot eenzelfde overleving; de chirurgische be handeling leidde evenwel bij meer mensen tot een ver betering van het inspanningsvermogen dan de behan deling met medicijnen. Een lichte verhoging van het PSA - prostaat specifiek antigen, een molecuul dat duidt op de aanwezigheid van prostaatkanker - hoeft niet meteen tot ongerust heid en verdere medische acties te leiden. In ongeveer de helft van de gevallen daalt de PSA-waarde binnen een half jaar weer naar een normale waarde, conclu deert J. Eastham (Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, New York) in het medisch tijdschrift JAMA. Al vorens verder actie te ondernemen, dient de waarde voor PSA tweemaal met een tussenliggende periode van zes weken te worden bepaald, adviseert Eastham. Geluk bij een ongeluk: bij een Amerikaanse tekenlera res bleken haar tekentalenten zich verder te ont plooien met het voortschrijden van haar dementie. Het werk van de schilderes werd vanaf het moment dat de dementie zich bij haar openbaarde steeds vrijer, emotioneler en impressionistischer, meldt J. Mell (Uni versity of California, Davis) in het vakblad Neurology. •1 »1 8,1 In elk brein wordt voortdurend ge vochten om ruimte. Dat is begrijpe lijk. Wie bijvoorbeeld heel veel wil weten, moet genoeg hersenruimte vrijmaken om al die kennis in op te slaan. Dat gaat altijd ten koste van andere menselijke vermogens. Een stukje hersenschors kan zich niet overal mee bezighouden. Leven is keuzes maken. Wat geldt voor kennis, geldt ook voor kunde. Een muzikant reserveert meer van zijn hersencellen voor melodie en ritme, dan een doorsnee mens. Als hij gitarist of pianist is, vreet de soe pelheid waarmee zijn vingers over de snaren of toetsen glijden extra her senruimte. Die ruimte moet ergens vandaan komen. In het blad Nature voegen breinweten schappers Shawn Green en Daphne Bavelier een nieuw voorbeeld toe. Spelletjesfreaks die op hun computer vaak actian-gamss spelen, hebben een beter visueel waarnemingsvermogen. Ze kunnen zich beter visueel concen treren, omdat ze zich zo intensief be zighouden met het overhoop schie ten van onverwachts opduikende vij anden en het ontwijken van aanstor mende auto's. De media meldden enthousiast dat vechtspelletjes en videogames, zoals Grand Theft Auto3, Crazy Taxi, S pi jler-Man, Halo en Super Mario Cart, kennelijk goed zijn voor de puberale concentratie. De dagelijkse digitale recht- en moordpartijen van onze kids hebben wel degelijk goede kanten! Sterker nog. Volgens Bavelier ga je er misschien wel beter door sporten, omdat je beter waarneemt en sneller reageert. Ze ziet zelfs al mogelijkhe- en °m met computerspelletjes het aangetaste waarnemingsvermogen van mensen met een beroerte op te Door Pieter Lomans Wetenschapspublicist krikken. It's all in the game! Er bestaat nog een ander voorbeeld van zo'n breinbeving of hersenver schuiving. Voor de komst van het mo bieltje kon je alleen maar bellen via het 'vaste' netwerk. Dat gebeurde met telefoons die een draaischijf had den. Bellen was altijd draaien. Dat draaien is inmiddels vervangen door het intoetsen. Op je mobieltje doe je dat met je duim. Dit mobiele getoets heeft niet alleen geleid tot sterkere, lenige duimen. Ook aan onze hersenarchitectuur is die omslag in de belcultuur af te le zen. Kids die met het mobieltje zijn opgegroeid hebben meer hersenruim te gereserveerd voor hun toetsende duim, dan ouderen die zijn opge groeid met de draaischijf. Die oude ren hebben juist meer hersencapaci- teit geïnvesteerd in hun draaiende wijsvinger. De gevolgen zijn dagelijks te zien. Ouderen hebben veel meer moeite met het versturen van een sms-je dan de kids die met hun mobiel zijn ver groeid. Dat komt natuurlijk, omdat in oudere hoofden de geoefende wijs vinger zijn hersencapaciteit moet af staan aan de duim. En zo'n wijsvin ger doet dat niet vrijwillig. Kijk in wat oudere hoofden en je ziet een modern vingergevecht om de bel- ruimte. Frisse aardappelsala de voor 4 personen 1 kg nieuwe aardappels 4 lente-uitjes 1 teentje knoflook 2 eetlepels witte wijnazijn 4 eetlepels olie 10 sprieten verse bieslook 2 takjes peterselie zout versgemalen peper Deze salade is het lekkerst als je hem een dag van te voren maakt en tot ge bruik in de koelkast be waart. Schil de aardappels en kook ze in zout water in ca. 18 minuten gaar. Snipper ondertussen de lente-uitjes en hak bies look en peterselie. Maak een dressing van uitgeper ste knoflook, wijnazijn, olie, zout en wat versge malen peper. Laat de aardappel iets af koelen, zodat je ze net kunt vastpakken. Snijd in plakjes van 1 cm en leg deze in laagjes in een plat te schaal. Bestrooi elke laag met ringetjes lente- ui, peterselie en bieslook. Schep de dressing er over heen terwijl de aardappels nog lauw zijn, dan trekt hij er goed in. Laat afkoe len. Af en toe voorzichtig omscheppen. De plakjes moeten heel blijven. Tip: Met gehalveerde ge kookte krieltjes is deze sa lade ook erg lekker. En geen lente-uitjes in huis? Snij dan 2 gewone uitjes in hele dunne ringen. Heeft u ze ook opgevangen het afgelopen weekend, die rooksignalen uit de belendende achtertuinen? Je hoeft echt geen indiaan te zijn om ze te kunnen ontcijferen: hier wordt vlees mishandeld - stop - buurman morgen buikloop - stop. Blauwe wolken duiden op on deskundig stookgedrag, witte op ontoelaat baar prikken in vlees en zwarte op de ver schillende stadia van verkoling. U snapt het al, ik ben niet zo'n fan van de barbecue. Begrijp me goed, buiten eten vind ik heerlijk en ik ben dol op alles wat van de grill komt, of het nou vlees, vis of groente is. Mits goed klaargemaakt! En juist daar wringt bij barbecuen vaak de schoen. Een zwartge blakerde lamskotelet kan me net zo min be koren als een halfrauwe shaslik of kippen poot. Het probleem is dat je er ook nog eens niets van mag zeggen, anders knak je het kwetsbare ego van de gelegenheidskok, die met een rood hoofd boven zijn 'Chef-schort oprecht zijn best staat te doen. Moeilijke keuze: de sfeer verpesten of het risico van een voedselvergiftiging pakken. Iedereen denkt dat hij kan barbecuen. De kookbladen, slagers, Albert Heijn en Blok ker laten je graag in die waan, maar het is niet zo. In de professionele restaurantkeu ken is de positie van rötiseur (degene die het vlees en de vis bakt of grilt) er één die je alleen met hard werken, talent en getoond vakmanschap kan verdienen. Het spel met de vlammen is fascinerend maar moeilijk. Hoe bereik je de juiste graad van gaarheid (cuisson) zonder dat de buitenkant ver brandt? Je moet de kunst verstaan van het werken met de verschillende temperatuur- zones. En die krijg je niet in de vingers met die paar keer dat wij per zomer barbecuen. Mijn vader noemde het vroeger al 'rituele vleesverbranding'. Achteraf gezien deden we ook zowat alles fout, wat je fout kan doen. Ik praat nu over de jaren zeventig. Mijn beste barbecue-tip: neem de tijd! (en koop zo'n handige snacktang). Foto Karei de Vos Als wij gingen barbeknoeien hadden die mannen honger. Geen geduld om te wachten tot de kooltjes witheet in de bak lagen te gloeien. Nee, het vlees ging er al op als de vlammen er nog vanaf sloegen Leg ook eens iets anders op het rooster. Wat? Hier zijn een paar suggesties: - plakken courgette, rode paprika en auber gine, gemarineerd in de olijfolie - parten rode ui, in de lengte gehalveerde preitjes - verse sardientjes, gemarineerd in olie met rode peper en koriander - merques, die pittige oranje mediterrane worstjes - kleine geitenkaasjes volledig omwikkeld met ontbijtspek (kort!) - opengesneden banaan in de schil, gevuld met hagelslag. Favoriet kindertoetje - gehalveerde vijgen en plakken verse ana nas. Lekker met een scheutje rum en een bolletje ijs en de spiritusdamp van de aanmaakblokjes amper was opgetrokken. Vervolgens werden de hambur gers, de worstjes en de spiesen op de heetste stand zo snel mogelijk dichtgeschroeid want bruin was gaar. Van buiten ja, maar niet van binnen. Hup, eten met die handel en snel de volgende lading er op. Van de welgevulde vleesschaal die al vanaf het begin naast het vuur stond te pronken. Dat de bac teriën zich daar onder ideale omstandigheden ra zendsnel vermenigvuldigden, daar stond je niet bij stil. We hadden één vleesvork, waarmee je het rau we vlees erop gooide en het gare er weer afhaalde. Kruisbesmetting? Wat was dat. Al bakkende prikte je natuurlijk nog eens lekker in het vlees om het te keren, waardoor alle sappen weglekten, hetgeen weer resulteerde in mooie vlammen en spectaculai re rookwolken. Ik heb het overleefd, en ik heb er een sterke maag aan overgehouden. En een lichte scepsis ten opzichte van ons zomerse volksvermaak nummer één: barbecuen. Ach, natuurlijk doen wij ook mee. Want wat is er nou leuker dan een lekker vuurtje stoken. In ieder mens schuilt een pyromaan, en zeker in mij. Ik maak er meestal de lekkere frisse aardappelsalade bij, waarvan ik deze week het recept geef. Zonder mayonaise of zure room want met de sauzen en het vlees krijgen we al genoeg vet naar binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25