Bush bezorgd over nieuw geweld in Israël ipiioa 69,- Woonlasten Terneuzen het laagst WÈmmm^ nu ,,u 249 Tilliften eisen ieder jaar tientallen levens 19 Koepelorganisatie nuanceert rapport gezondheidsinspectie ■PAKKER Grootste dozenboot Korrelatie stopt na veertig jaar hulpverlening europaIuin g intratuin Prij Hirsi Ali krijgt geëiste portefueille Nederlanders Liberia geëvacueerd Besluit over WCT valt later Lafeber kijkt uit naar US Open hugo boss Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 22° 13° Vrij zonnig 246e jaargang no. 138 woensdag 11 juni 2003 los nummer 1,10 mmimÊÊm De plek op Walcheren om rustig buiten te eten! MF DEN HAAG - De Neder landse Raad van Particu liere Klinieken (NRPK) vindt de kritiek van de Inspectie voor de Gezond heidszorg op privéklinie ken te algemeen. De in spectie stelde gisteren dat patiënten in privé-klinie ken meer kans hebben op medische fouten dan in re guliere ziekenhuizen. Risico's Xk57- Hulst volgens onderzoek Eigen Huis duurste Zeeuwse gemeente Rq, schoenen 45,-- De Leeuw Schoenmodes Wassenaar J Vrij veel zon bij een matige wind uit het zuidwesten. Maximumtemperaturen rond de 22 graden. Green While Hotel Restaurant Buitenplaats Ipenoord El E» Noord w eg 43.4356 FB Oostkapelle tel. 0118 591223, wwvs.greenwhite.nl Nog veel mis in privéklinieken van onze redactie binnenland Bij de NRPK zijn slechts twintig klinieken aangesloten. Volgens een woordvoerder komt dit doordat de organisatie hoge ei sen aan het lidmaatschap stelt. Het gros van de onderzochte kli nieken, zegt de woordvoerder, is 'duidelijk' geen lid van de NRPK. „Maar het is ontzettend jammer dat de Inspectie nu alle privé-klinieken over één kam scheert." De Inspectie voor de Gezond heidszorg onderzocht twintig van de 94 privé-klinieken. Op basis daarvan is de conclusie dat de instellingen niet voldoen aan de voorwaarden voor 'ver antwoorde zorg'. „Geen van de onderzochte twintig voldoet ge heel aan de regels", zegt Herre Kmgma, inspecteur generaal van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. De inspectie heeft niet onder zocht of het niet naleven van de regels leidt tot fouten of calami teiten. Kingma: „Ik heb niet de UTRECHT - Stichting Korrela- lie houdt na bijna veertig jaar op te bestaan. De telefonische hulp- en adviesorganisatie sluit per 1 januari 2004 haar lijnen, omdat ze door het wegvallen van de meeste subsidie niet meer in staat is deze te financie ren. De 55 medewerkers wacht ontslag. Dat heeft directeur D. Huijbregts van Korrelatie gisteren gezegd. Het is volgens haar 'einde Korrelatie' tenzij er een wonder gebeurt. „Dat won der moet van de politiek ko men", benadrukte de directeur. Het lopende jaar houdt Korrela tie het nog uit met de subsidie van 880.000 euro van het minis terie van VWSANP indruk dat patiënten drama tisch grote risico's lopen, maar doordat we constateren dat de voorwaarden waaronder de kli nieken werken niet aan de stan daarden voldoen, kun je dat niet uitsluiten. Het algemene beeld is een mager zesje." Uit de steekproef blij kt dat in de helft van de klinieken alleen ba sisartsen werken. Deze mensen hebben wel een artsenopleiding gevolgd, maar zijn niet gespeci aliseerd. Ze doen ingrepen die in de reguliere ziekenhuizen door een specialist worden gedaan. Ook heeft een deel van de ver pleegkundigen niet het juiste diploma en worden diagnoses gesteld doorniet-medici. In geen van de onderzochte kli nieken worden de instrumenten op de juiste manier gesterili seerd. In elf klinieken gebeurde dit nog handmatig, in plaats van met daarvoor bestemde appara tuur. In geen van de klinieken heeft het personeel een aparte opleiding voor sterilisatie ge volgd. De inspectie heeft beslo ten de hele sector onder 'alge meen toezicht' te plaatsen. Dit toezicht, dat bestaat uit steek- proefgewijze controles, geldt al bij de reguliere ziekenhuizen, maar ontbrak tot nu toe bij de particuliere klinieken. De kli nieken waar de misstanden het ernstigst waren, krijgen boven dien extra controles. GPD/ANP Palestijnse jongens bekijken de door een Israëlische helikopter vernietigde auto in het vluchtelingenkamp van Jabalia, op de strook van Gaza. foto Mohammed Saber/EPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - President Bush is vastbesloten het vredesproces in het Midden-Oosten in de rails te houden. De Amerikaanse president zei wel 'zor gen' te hebben over de spiraal van ge weld gisteren. Volgens Bush kan 'door verantwoorde lijk leiderschap van alle partijen' voor komen worden dat het vredesproces strandt. De Israëlische premier Sharon zei gis teravond dat zijn land 'zal blijven op treden tegen de vijanden van de vrede'. De opmerkingen van de eerste minister van de joodse staat kwamen op de dag dat Israëlische militairen een poging tot liquidatie van een Hamas-voorman zagen mislukken. De Israëlische raketaanval gisteroch tend op Abdul Aziz al-Rantissi, de tweede man van de radicale Palestijnse groep Harnas, heeft het juist enigszins hervatte vredesproces een mogelijk vernietigende slag toegebracht. Bij een andere Israëlische aanval zijn gistermiddag zeker drie Palestij nen omgekomen. Zij kwamen om het leven toen Israëlische helikopters granaten afvuurden op een woning en een auto in de buurt van de stad Jabalia in het noorden van de Gazastrook. Israëlische tanks voerden ook beschietingen uit. Zeker dertig anderen raakten gewond. AFP/RTR/DPA/ANP Advertentie HANGMAT Fijn voorvader! Inecru met standaard van verantwoord FSGhout. ÏELDIGT/M17 JUNI 2003, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. MOOI WEER GOES,0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 Advertentie door René van Stee TERNEUZEN - De gemeenten Terneuzen, Sluis en Veere beho ren tot de goedkoopste van Ne derland. Dat blijkt uit een on derzoek van de Vereniging Eigen Huis. Hulst en Middel burg zijn de duurste gemeenten van Zeeland. Het onderzoek van de Vereni ging Eigen Huis betreft de woonlasten over 2003. In de stu die is nog geen rekening gehou den met de gemeentelijke herin deling in Zeeuws-Vlaanderen met ingang van dit jaar. De cij fers die Eigen Huis heeft ge bruikt, zijn derhalve afkomstig van de voormalige Zeeuws- Vlaamse gemeenten Axel, Sas van Gent, Terneuzen, Hulst, Hontenisse, Oostburg en Sluis- Aardenburg. Daar hebben de voormalige gemeenteraden in 2002 nog de tarieven voor dit jaar vastgesteld. Gevolg daar van is dat er kleine financiële verschillen mogelijk zijn. Die verschillen worden in 2 0 04 in de drie nieuwe gemeenten gladge streken. Op basis van de gemiddelde woonlasten in de voormalige gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent staat Terneuzen op de ranglijst van dit onder zoek op de derde plaats. Vlak daarachter staan de gemeenten Sluis en Veere op de vierde en zesde plaats. De woonlasten be dragen er respectievelijk 411, 432 en 434 euro voor een meer- persoonshuishouden. In Hulst is D HET GROENE WARENHUIS Lavandula angustifolia 'Munstead' (lavendel) Hoogte 35 cm, potmaat 17 cm. Van 4,49 K0UDEKERKE, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. ROTTERDAM - Het Rotter damse containeroverslagbedrijf ECT verwelkomde gisteren 's werelds grootste container schip, de OOCL Shenzhen. Het schip dat voor de kade van de Delta-terminal op de Maasvlak te ligt, heeft een ladingcapaci teit van 8.063 containers. De OOCL Shenzhen, 323 meter lang en ruim 42 meter breed, is bezig met zijn eerste reis. Elders op de Maasvlakte ligt de Axel Maersk. Dit schip is met een draagvermogen van 105.000 ton net iets groter dan de OOCL Shenzen (100.000 ton), maar kan 'slechts' 6600 containers vervoeren. foto Robert Vos/ANP Onnodige stampij, zo kenschetsten WD-kringen de eis van de nieuwbakken politica Ayaan Hirsi Ali het woordvoerder schap over integratie- en emancipatiebeleid te krijgen. En dat bleek gisteren, want inderdaad viel die portefeuille haar ten deel. Daarin zitten asielzaken echter niet. Nieuwkomer Arno Visser gaat daarover het woord voeren. Terwijl Liberia langzaam af- glij dt in chaos worden buiten landers door hun eigen le germachten het West-Afri kaanse land uitgehaald. Op het Franse marineschip dat maandag buitenlanders uit de hoofdstad Monrovia eva cueerde, bevinden zich ook twee Nederlanders, zo be vestigde Buiten landse Zaken giste ren. De Raad van State neemt meer tijd om de plannen voor de Westerschelde Container Terminal te beoordelen. De raad zou eerst binnen zes weken na de behandeling van het onder werp, op 22 april, uitspraak doen, maar heeft daar een tweede periode van zes weken aan vastgeknoopt. De uitspraak wordt daardoor uiterlijk 15 juli ver wacht. In 1895 werd het US Open voor de eerste keer ge speeld en in de ruim honderd edities die daarna volgden stond nog nooit een Nederlander op de deelnemerslijst. Daar komt dit jaar verandering in, want Maarten Lafeber debuteert in het Ameri kaanse Matisson op het prestigieu ze golftoernooi. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5 en 7; economie: 8; radio en televisie: 11zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 21; trends: 23,24 en 25; jong: 26 en 27. door Petra Huijser DEN HAAG - Het gebruik van tilliften in de zorg kost jaarlijks tientallen patiënten het leven. Met de apparaten waarmee mensen uit bed of (rol)stoel wor den getild, gebeuren elk jaar duizenden incidenten. Onvoldoende training in het ge bruik en gebrekkig onderhoud van de liften zijn de belangrijk ste oorzaken van de ongevallen. Dat meldt de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Het probleem kwam vorig jaar onder de aandacht van de in spectie na drie dodelijke onge vallen met tilliften. Die werden vrijwillig gemeld. Instellingen zijn namelijk niet verplicht om bij zo'n ongeluk de inspectie in te lichten. De meldingen waren voor de in spectie reden om rond de tafel te gaan zitten met inspecteurs uit het hele land en fabrikanten van tilliften. Daaruit kwam volgens inspecteur Nico Osinga naar vo ren dat de drie dodelijke onge- i lukken het topje van de ijsberg waren.Er zijn in Nederland zo'n '40.000 tilliften, ook wel Sara's genoemd. Dat is volgens de in spectie meteen een van de oor zaken van het probleem. Al die typen hebben hun eigen soort banden waarin de patiënten in de lift hangen. GPD Advertentie Alleen Tijdens de Braderie Alle restanten Langeviele 2, Middelburg dat gemiddeld 570 euro. In Mid delburg is een huishouden een euro goedkoper uit. Opmerkelijk is dat de bewoners van de voormalige gemeenten Sas van Gent en Terneuzen als enige in Nederland hun woon lasten zien dalen. Ten opzichte van 2002 betalen zij respectie velijk 12,13 en 3,42 procent minder. De Axelaars zijn minder goed af. In 2003 betalen zij in de nieu we gemeente Terneuzen 23,25 procent meer. Landelijk gezien is die stijging goed voor de ze vende plaats op de ranglijst van de grootste stijgers. Voor de in woners van de voormalige ge meente Oostburg ziet dit plaatje er nog slechter uit. Hun woon lasten zijn gemiddeld met 26,15 procent gestegen, goed voor een derde positie op de ranglijst. In woners van de voormalige ge meente Sluis-Aardenburg zijn in 2003 gemiddeld 17,34 pro cent duurder uit. De woonlasten in Zeeland staan in schril contrast met de absolu te koploper Wassenaar. Daar betaalt een meerpersoonshuis- houden gemiddeld bijna 1063 euro per jaar. Ten opzichte van 2002 is dit een stijging van ruim 47 procent. Ameland is de goedkoopste ge meente van Nederland. Daar bedragen de gemiddelde woon lasten 384 euro. Advertentie PZC KRANT naam:q noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat nj. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 t noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Wt- per maand met automatische incasso (€20,50). |p|h per kwartaal met automatische incasso 55,10). o per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) «ap»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1