Hushovd wint tweede rit Dauphiné Martin Verkerk laat zich alleen masseren Golfer Lafeber wil op eerste US Open genieten en leren Renner doet vergeefs aangifte gestolen titel 19 Waterpolosters naar halve finale Van de Leur niet naar NK Europees record voor Komornikov Einde carrière Haarhuis nadert Van Lottum verliest van Rosset Toekomst is ongewis Dopingtests verdubbeld woensdag 11 juni 2003 United staat open voor vertrek van David Beckham Oostenrijk Volle mep Deense spits naar RBC Acupunctuur Tiger Woods Pirouette Protestbrief LJUBLJANA - De Nederlandse waterpolosters hebben zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het Europees kampioenschap. Oranje versloeg in de tussenronde Grieken land met 6-5In het laatste kwart maakte Oranje een 5-4-ach- terstand goed. In de halve eindstrijd stuit Nederland op Italië. De laatste keer dat de vrouwen tegen Italië speelden, tijdens een achtlandentoernooi vorig jaar, verloren ze met 10-6. Het Nederlandse mannenteam verloren bij het EK in Slovenië ook de laatste groepswedstrijd. Servië-Montenegro was met 7-6 te sterk voor Oranje. Nederland eindigde door de neder laag als zesde en laatste in groep A. De ploeg kwalificeerde zich daardoor niet voor het WK en miste de kans zich op dit evenement te plaatsen voor de Olympische Spelen. ANP RIJSWIJK - Verona van de Leur doet komend weekeinde niet mee aan de Nederlandse kampioenschappen turnen in Nij megen. De Waddinxveense is nog altijd niet voldoende her steld van een enkelblessure. Waarschijnlijk doet ook Renske Endel in Nijmegen niet mee. Zij herstelt nog van een aman deloperatie. Van de Leur liep de enkelkwetsuur al in maart op. Het bot in het gewricht bleek gekneusd en het herstel vordert langzaam. Van de Leur (17) komt net als Endel (19) in aanmerking voor een beschermde positie, waardoor de afwezigheid op de NK niet automatisch inhoudt dat zij niet naar de WK mag. ANP MONACO - De Russische zwemmer Dimitri Komornikov heeft bij internationale wedstrijden in Monaco het Europees record op de 200 meter schoolslag verbeterd. Hij kwam tot een tijd van 2.10,39. Het oude record stond sinds de Olympische Spelen van 2000 in Sydney met 2.10,87 op naam van de Itali aan Domenico Fioravanti. Pieter van den Hoogenband zwom zich op de eerste dag van de Mare Nostrum in Monaco twee keer op het podium. De twee voudig olympisch kampioen won de 100 vrije slag in een tijd van 49,78. Op de 400 vrij kwam hij met 3.52,77 tot de derde tijd, achter de Russische winnaar Joeri Prikoelov (3.50,85) en de Italiaan Francesco Vespe. Op de 100 meter vlinder was er een tweede plaats voor Inge Dekker in 59,98. De zege op deze afstand ging naar de Wit- Russische Alena Poptsjanka (59,78). Robin van Aggele finish te als derde op de 200 meter wissel in 2.04,87. ANP/SID EINDHOVEN - Paul Haarhuis maakt op Wimbledon waar schijnlijk voor de laatste keer zijn opwachting op het hoogste niveau. De 37-jarige dubbelspecialist kampt al lange tijd met een schouderblessure. Uit een MRI-scan bleek gisteren dat een botje in de schouder is afgebroken, waardoor het gewricht bij serveren uit de kom schiet. Haarhuis zal aan het einde van het seizoen een operatie ondergaan en verwacht daarna niet meer in de internationale competitie terug te keren. ANP LONDEN - John van Lottum is uitgeschakeld in het grastoer- nooi op Queen's. De tennisser verloor in de eerste ronde nipt met 7-6 7-5 van de Zwitser Mare Rosset. Van Lottum speelde zijn eerste partij sinds hij op Roland Garros met een blessure moest opgeven in een dubbelwedstrijd met Sjeng Schalken. ANP TT Assen heeft geld hard nodig Hnnr Martin Messing ASSEN - Prinses Anne van En geland brengt op woensdag 25 juni een bezoek aan het TT-cir- cuit, maar de Stichting Circuit van Drenthe had ook dol graag het kabinet Balkenende II in As sen willen verwelkomen. De TT- organisatie heeft de steun van Den Haag' straks hard nodig. Er moet onderhandeld worden over een verlenging van het con tract met promotor Dorna voor de periode van 2007 tot 2011 en daar is veel geld mee gemoeid. Een slordige twee milj oen dollar betaalt Assen nu voor het con tractmet Dorna, de Spaanse or ganisatie die de rechten van de Grand Prix' bezit. Vanaf 2007 verwacht Jos Vaessen, voorman van het TT-bestuur, dat dat be drag met 25 tot 30 procent zal stijgen. „En daarover mogen we nog niet klagen ook", zegt Vaes- LONDEN - Manchester United staat open voor een vertrek van David Beckham. De Engelse landskampioen heeft gisteren bevestigd dat of ficials van de club hebben ge sproken met Joan Laporta, de belangrijkste kandidaat voor het voorzitterschap bij Barcelo na. „De gesprekken met Lapor ta hebben geleid tot een bod voor een overgang van Beckham naar Barcelona", aldus een ver klaring van Manchester United. RTR sen, „Ik ken de bedragen van andere circuits. Dorna laat ons echt niet teveel betalen. Zij wil len ons er graag bijhouden. De TT-stichting was een rijke organisatie. Maar de geldbron dreigt na miljoenenverslinden- de investeringen in het circuit uitte drogen. En straks in 2006 - als de tabaksreclame wordt ver boden - zal het helemaal een toer worden om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Het vorige kabinet riep een bij zonder fonds in het leven dat nieuwe initiatieven van mondi aal niveau kan steunen. De TT van Assen is een mondiaal eve nement, maar vreemd genoeg keert de staatskas niet uit als het TT-bestuur op de poort klopt. Voor bestaande evenementen is het fonds namelijk niet bedoeld. Dat vinden de 'Mannen van As sen' maar krom. Jos Vaessen deed ook vorig jaar al een beroep op de rijksover heid om bij te springen, dit jaar gooide de TT-voorzitter het over een iets andere boeg. Hij riep nu de gemeente, provincie en het regionale bedrijfsleven op om via een massale lobby subsidie los te peuteren. Die brede steun is noodzakelijk, want zelf slaagt de TT er nauwe lijks in tot 'Den Haag' door te dringen. De organisatie stuurde een uitnodiging voor het evene ment naar het ministerie van VWS, maar kreeg inmiddels te horen dat er geen gehoor aan zal worden gegeven. „Ze zullen het wel te druk heb ben, maar het is typerend dat in al die jaren dat ik bij Assen ben betrokken, de minister-presi dent nog nooit een TT heeft be zocht", verzucht Vaessen. „Ik vermoed dat Assen te ver van Den Haag ligt." GPD De renners van Euskaltel houden zich rustig in het peloton tijdens de tweede etappe van de Dauphiné Libéré. De overwinning ging naar de Noor Thor Hushovd van Crédit Agricole. foto Franck Fife/AFP van onze sportredactie VTENNE - De Noor Thor Hushovd heeft de tweede etappe van de Dauphiné Libéré ge wonnen. De renner van Crédit Agricole was na een rit over 195 kilometer van Bollène naar Vienne de snelste in de sprint. De Spanjaard Iban Mayo behoudt de leiding in het algemeen klassement. Hushovd boekte in de massaspurt de negen tiende overwinning in zijn loopbaan als wielerprof. Voor de stevig gebouwde Noor was de zege een bevestiging dat hij in de Ronde van Frankrijk voor een verrassing kan zorgen. De renner van Crédit Agricole kondigde in de finishplaats Vienne aan dat hij in de Tour de France de groene trui (lei der van het puntenklassement) wil verove ren. Daarvoor zal Hushovd eerst de concurren tiestrijd met zijn ploegmakker (en sprinter) Stuart O'Grady moeten winnen. „De groene trui is mijn doel", sprak de Noor. „Wanneer ik goed presteer, hoop ik dat O'Grady voor mij zal werken." De ploegleider van Crédit Agricole hield zich wijselijk afzijdig in deze kwestie. „Dat moeten de renners maar on derling uitmaken", sprak Denis Rous. In het algemeen klassement behield vier voudig tourwinnaar Lance Armstrong zijn hoge positie. De Amerikaan finishte in het peloton en bleef daardoor vierde in de rang schikking. Voor de coureur van US Postal geldt de Dauphiné Libéré als de laatste voorbereiding op de Ronde van Frankrijk. Best geplaatste Nederlander in de Franse etappekoers is Remmert Wielinga. De jonge renner van de Rabobank-ploeg staat der tiende, op 26 seconden van leider Mayo. Mi chael Boogerd is terug te vinden op de 44e plek op 0.52. Gerrit Glomser schreef gisteren de tweede etappe van de Ronde van Oostenrijk op zijn naam. De Oostenrijkse renner van het Itali aanse Saeco bleef na 189 kilometer tussen Salzburg en Bad Hofgastein de Italiaan Matteo Carrera en de Moldaviër Igo Pugaci vier seconden voor. Glomser kwam met zijn overwinning tevens aan de leiding van het algemeen klasse ment. AFP door Jeroen Mascini HILVERSUM - Speelt-ie of speelt-ie niet? Die vraag zong gisteren urenlang rond op het tennispark van eredivisionist Hilverheide. Martin Verkerk, twee weken Roland Garros en een paar stevige feestjes in de benen, hield de naar Hilversum gekomen toeschouwers lang in onzekerheid. Rond drie uur sprak de verliezend finalist van Parijs eindelijk de verlossende woorden: „Ik tennis vandaag niet, ik ben te moe." Het is 11.40 uur als Martin Ver kerk (zonder tennistas!) het Tulip Tennis Center van Hilver heide oploopt. Vier breedge schouderde heren in donkere pakken van een beveiligings dienst zoeken meteen het kiel zog van 's lands grootste tennis- held. En ze verliezen de 24- jarige Alphenaar in de daarop volgende uren geen seconde uit het oog. Vlak na zijn entree zoekt Ver kerk met Hilverheide-coach Je roen van den Heuvel de kleed ruimtes boven het paviljoen op. Verkerk weet de weg, want hij was drie jaar eerder al eens in Hilversum. In het toenmalige future-toernooi van Hilverhei de - het Hilversum Open is te genwoordig een challenger - vloog de boomlange tennisser er in de tweede ronde uit. René van den Berg, hoofdspon sorvan Hilverheide, vertelt tus sen neus en lippen door dat de kans erg klein is dat de pu bliekstrekker vandaag in actie komt. Maar morgen tegen Groe- nekan geeft hij de volle mep. ••Als het moet speelt hij dan al- Voor de camera 's van SBS 6 is de jnan achter de komst van Ver- n5 een geheimzinniger- ..We zullen zien of Martin mee- ROOSENDAAL - RBC Roosen aal heeft met de Deense aan- ler Sammy Youssouf over eenstemming bereikt over een weejarig contract, oussouf (26) is afkomstig van Kopenhagen en speelde aarvoor bij Saint Johnstone in otland en bij het Deense Rvidovre. ANP doet. We nemen in elk geval een grote gok. Fysiek gaat het moei zaam met hem. Hij moet geduld hebben." Om 13.15 uur is er nog steeds geen Verkerk. Fred Hemmes jr., ploegmaat van de Alphenaar, heeft even later 'nieuws' als hij van boven komt. „Martin ligt nog op de massagetafel." Buiten meldt Peter Wessels, op het wedstrijdformulier het Hilver- sumse mannendubbel vormend met Verkerk, vreemd genoeg dat hij vandaag niet tennist.,Ik heb mijn heup iets overbelast. Nee, Martin speelt ook niet. Donder dag wel, dan moet hij wel." Daarmee doelt hij op het feit dat Verkerk in de reguliere competi tie twee keer bij de opstelling moet zitten om komend week einde aan de play-offs om de landstitel mee te mogen doen. Rond 14.30 uur - Verkerk heeft zich nog steeds niet laten zien - klinkt geroezemoes rond de baan waar Miriam Oremans (ook Hilverheide) haar partij te gen Seda Noorlander afwerkt. „Verkerk speelt niet, hij geeft wel een persconferentie", fluis tert een vrouw in de oren van haar man. Even later meldt Van den Berg dat er tussen 15.00 en 15.15 uur een 'persmoment' is. Hethorloge geeft 15.11 uur aan, als Martin Verkerk voor het eerst sinds de ochtend zijn ge zicht weer laat zien. Geflan keerd door het viertal in zwart en Van den Berg daalt hij de trap af naar buiten. „Of ik ga tennis sen vandaag? Nee, maar dat was sowieso niet de bedoeling. Het is gisteren na de huldiging heel laat geworden. Ik ben mentaal en fysiek erg moe", antwoordt de Alphenaar. Verkerk oogt inderdaad moe en loom. „Ik ben net drie uur be handeld door een fysio. Hij deed ook wat met van die naaldjes. Acupunctuur, ja." Of hij mor gen voor Hilverheide speelt, weet de nummer vijftien van de wereld nog niet. „Ik sta op het formulier, maar of ik ook speel weet ik nog niet. Het hangt er van af hoe ik me voel. Maar ik wil me graag aan mijn afspraak houden. Ook al heb ik die ge maakt toen ik een jaar geleden- 120e of zo stond." Het is 15.55 uur als Verkerk af- taait. Met een door het zoontje van Van den Berg gemaakte ket ting om zijn pols neemt hij voor lopig afscheid van Hilverheide. Met in zijn rug weer die vier zwarte pakken. GPD Maarten Lafeber begint morgen als eerste Nederlandse golfer ooit door Leo van de Ruit MATTESON - Hij is de eerste Nederlandse golfer in 103 edi ties van het US Open sinds 1895. Maarten Lafeber bereik te vorige week in de kwalifica tie iets om trots op te zijn, hij schreef geschiedenis. „Ontzet tend leuk", beoordeelt hij het zelf. „Ik denk dat het ook posi tief voor het Nederlandse golf is." Een rake schets. Hoewel nog steeds bescheiden, doet het Nederlandse topgolf interna tionaal steeds beter mee. De drie professionele golfers op de Europese tour behoren al tot de topzestig van het conti nent. Dit jaar doet twee keer een speler van 'Oranje' mee in één van de vier majors: Dubai- triomfator Robert-Jan Derk- sen volgende maand in het Britse Open en deze week Maarten Lafeber in het US Open. Als eerste. Hij is onbevangen doorgereisd van Lake Nona in Florida naar Matteson bij Chicago in de staat Illinois. De accommoda tie voor het US Open is Olym- pia Fields Countryclub, de vierdaagse begint morgen. Eén keer eerder was de Ameri kaanse titelstrijd daar. In 1928 hield Johnny Farrell de legen darische Bobby Jones van diens derde zegepraal af. Is het US Open met 156 spe lers, na schifting van 10.000 deelnemers in lokale en regio nale voorwedstrijden, moei lijk om in door te dringen, win nen is al helemaal moeilijk. De laatste Europese winnaar was de Engelsman Tony Jacklin 33 jaar geleden. Na 1970 wisten alleen de Australiër David Graham in 19 81 en twee Zuid- Afrikanen zich tussen de Ame rikaanse winnaars te dringen: Ernie Els (1994 en 1997) en Re- tief Goosen in 2001. Niemand minder dan wereld ranglijstaanvoerder Tiger Woods is de titelverdediger. Maarten Lafeber vindt het al geweldig om mee te kunnen doen. „Het toernooi is op één van de moeilijkste banen ter wereld. De bal moet altijd recht gaan, uit de rough kun je alleen nog maar hakken, de greens zullen enorme snelheid hebben. Met het resultaat ben ik niet bezig, maar de ervaring die ik in het US Open opdoe, zal mij geweldig helpen." Lafeber won in Lake Nona de regionale kwalificatie in een veld van zestig spelers. Met 139 slagen over 36 holes was hij vijf onder par. Bevriende collega's en vrienden hielpen met aanwijzingen en een gede tailleerd caddieboekje. „De score had gemakkelij k tien on der par kunnen zijn als nog een paar putts waren gevallen. Ik maakte mij geen zorgen, want ik hoorde voortdurend dat vijf onder goed zou zijn." Hij geeft toe dat hij op Lake Nona voorkennis van de golf baan had. Hij heeft er de afge lopen twee jaar veel getraind en gespeeld tijdens oefenses sies bij zijn coach Gregor Ja- mieson. „Ik ken de baan van binnen en van buiten. Voor de kwalificatie waren de greens uiterst kort gemaaid. De greens waren veel sneller dan normaal en de snelste waar ik in mijn hele loopbaan op heb gespeeld. Ik heb ze zo wel graag. Voor ik naar Chicago vloog heb ik veel kunnen oefe nen, vooral de afstanden van drie meter." De bijzondere primeur kwam na een wat mindere periode in het seizoen van Lafeber op de aan de US Open. foto Jacques Demarthon/EPA Europese tour. In vijf toer nooien kwam hij niet door de schifting, soms sneuvelde hij op een enkele slag. „Er was niet echt veel aan de hand, want ik sla de bal goed, de swing is okay. Alleen, ik maak te net geen putts." Spelen op het sterkste niveau is iets waar hij naar uitkijkt. „Het US Open leeft in Ameri ka geweldig. Golf is er zo groot! Het US Open is groter dan het Britse Open. Ik pro beer zo goed mogelijk te eindi gen. Het is ontzettend belang rijk voor mijn eigen golfspel. Ik zal ervan genieten en zoveel mogelijk proberen te leren." ANP door Martijn Krullaars APELDOORN - Tandemwiel- renner Jan Mulder heeft gepro beerd bij de politie aangifte te doen van diefstal van zijn natio nale titel. De visueel gehandi capte renner uit Twello eindigde zaterdag met Pascal Schoots als eerste op het NK tandemwiel- rennen in Eibergen, maar werd gediskwalificeerd wegens on reglementair sprinten. Dit pikte Mulder niet. Zijn aangifte werd door de politie in Twello echter geweigerd omdat er volgens de agenten geen sprake was van een strafrechtelijke zaak. Mulder werd op het politiebu reau in Twello geconfronteerd met meewarige blikken. Fiet sendiefstal en auto-inbraken zijn de agenten daar wel ge wend, maar de diefstal van een nationale titel? Dat was nooit voorgekomen. Mulder beseft dat het allemaal een beetje over dreven overkomt, maar weigert het onrecht dat hem is aange daan over zijn kant te laten gaan. Samen met voorrijder Pascal Schoots drukte hij zijn tandem zaterdag als eerste over de fi nish bij het NK tandemwielren- nen in Eibergen, maar lang mocht het duo niet genieten van de fraaie overwinning. Mulder: „De voorzitter van de jury vond het nodig ons te diskwalifice ren, want hij had op 450 meter voor de streep een onregelma tigheid geconstateerd. We zou den van onze lij n zijn afgeweken bij het sprinten. Alleen hij heeft het gezien, maar de rest van de jury heeft de beslissing unaniem overgenomen. Dat is toch van de doldwazen." Mulder geeft toe dat hij en Schoots iets moesten uitwijken, maar dat had alles te maken met het inhalen van enkele achter blijvers. „Bovendien lagen we toen al enkele lengtes voor op de rest. We hadden nog een pirou ette kunnen maken voor de fi nish." De juryvoorzitter was echter onvermurwbaar en kende de ti tel toe aan het koppel Ben van Egmond en Jurriaan Prijs. „Die hebben die gouden medaille dus gewoon geheeld", stelt Mulder resoluut. „Dat neem ik ze terde ge kwalijk, want wij zitten sa men in de werkgroep voor de Paralympics in Athene. Dit is niet echt goed voor de team geest." Bij zijn gang naar het politiebu reau vergiste Mulder zich eerst nog in het gebouw, hij belandde oj) het postkantoor in Twello. „Die gebouwen lijken ook zo op elkaar." Eenmaal op het politie bureau werd hij met scepsis ont vangen. „De agent keek een beetje raar. Het was niet gebrui kelijk om in dit soort zaken aan gifte te doen. Dat besef ik ook wel, maar ik moest het voor mijn eigen gemoedstoestand toch proberenIk heb het altij d al van mijn strijdlust moeten hebben." De agent nam de aangifte niet op en verwees Mulder door naar de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. „Dit is puur een verschil van mening over een sportuitslag", zegt politie woordvoerster Andrea Jansen. „Het is geen strafrechtelijke zaak, dus aangifte doen is on mogelijk." Inmiddels heeft Mulder een pro testbrief naar de wielerbond ge stuurd, maar daar weten ze ook niet goed wat ze met de zaak aan moeten. „Dit is volgens mij nog nooit gebeurd"reageert woord voerster Nelly Voogt. „Het lijkt me vooral een ludieke actie, maar als we de protestbrief bin nenkrijgen wordt die doorge stuurd naar de commissie Jury en Reglementen. Die kijkt of er wat mee gedaan kan worden." Mulder kwam al eens eerder op opmerkelijke wijze in het nieuws. Drie jaar geleden, vlak voor de Paralympics in Sydney, verzon hij een verhaal over een kangoeroe die hij had aangere den. Hij had het bewusteloze beest zijn trainingsjas aange daan, om een foto te maken, waarna de kangoeroe bij kennis kwam en er met het jack - en daarin de licentie van Mulder - vandoor ging. De paralympisch kampioen beweerde later dat hij het verhaal verzon uit onvrede over aandacht in de regionale media. GPD ATHENE - De organisatie van de Olympische Spelen in Athe ne zal twee keer zoveel doping controles gaan uitvoeren als Sydney 2000. Er zullen in totaal 4150 tests worden gedaan tij dens de Spelen en de Paralym pics. In Sydney werden er zo'n 2000 tests gedaan. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19