PZC Panden stoomtrein het bewaren waard Langer wachten op zorg door nieuwe indicatie wij ze RIO's PZC RPCZ bouwt in Vlissingen slank pand van acht verdiepingen hoog Aanleg afrit A58 voor ambulances Goes begonnen Bouw van nieuwe brandweerkazerne in september van start 15 Zeeuwse filialen wachten vol spanning af waar het mes gaat snijden agenda bij nader inzien w woensdag 11 juni 2003 Oude getrouwen Fusies jeugdzorg beklonken Drankrijder zes keer in de fout Werkstraf voor berovingen Geen straf voor portier Trend Welwillend Onrust bij belastingkantoren door René Hoonhorst TERNEUZEN - Op de drie Zeeuwse belastingkantoren is grote onrust ontstaan door de bezuinigingsplannen van het tweede kabinet Balkenende. Om door het kabinet opgelegde taakstellingen te halen, onder zoekt het ministerie van Finan ciën hoe en waar op gebouwen en personeel kan worden bezui nigd. De Zeeuwse belastingmede werkers werden gisteren en vo rige week ingelicht dat de Be lastingdienst de komende maanden inventariseert op wel ke bedrijfsonderdelen kan wor den bezuinigd. Persvoorlicht ster I. Voermans benadrukte dat nog geen besluitvorming heeft plaatsgevonden. Ze bevestigde wel dat in eerste instantie wordt gedacht aan besparingen op on derhoud en gebouwen: „Een van de mogelijkheden om te be zuinigen, is het inkrimpen van de huisvesting. Het samenvoe gen van de kantoren Terneuzen, Middelburg en Goes levert mis schien behoorlijke schaalvoor delen op. De inventarisatie moet dat uitwijzen." Medewerkers van het belasting kantoor in Terneuzen bevesti gen dat ze gisteren hetzelfde te horen kregen van regionale top- STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; MIDDELBURG - Turnhal De Zandkuil, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor se nioren; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie-eontactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal. mensen. Maar een aantal van hen is nogal sceptisch. „Lande lijk moeten drieduizend banen verdwijnen. Dat is tien procent van het totale personeelsbe stand. Als je dat naar Zeeland vertaalt, moeten er dus vijftig van de vijfhonderd belasting ambtenaren uit." Voermans bestrij dt de rekensom niet, maar meldt dat niet vast staat dat er op personeel moet worden bezuinigd. „De inventarisatie moet juist duidelijk maken of we de op gelegde bezuinigingen (twee honderd miljoen euro, red) uit andere zaken dan personeelsin krimping kunnen halen." De persvoorlichtster verwacht dat de resultaten van de inventari satie in de loop van het najaar beschikbaar zijn. In eerste instantie wordt lande lijk gekeken naar het opheffen van kantoren met minder dan honderdvij f tig personeelsleden Middelburg en Terneuzen, op beide kantoren werken zo'n honderd mensen, zouden dan bij Goes (driehonderd personeels leden) moeten worden gevoegd. Of het afstoten van gebouwen en de bouw van een nieuw, groot kantoor op de langere termijn genoeg geld oplevert, is echter allerminst zeker. Bezuinigen op personeel zal ook geen eenvou dige klus worden, verwachten verschillende Terneuzense ambtenaren. Vrijwillige af vloeiing van oude getrouwen die de vijftig zijn gepasseerd, kan het ministerie vergeten. „Niemand wil zijn regeling voor FPU (flexibele pensioenuittre ding) in de waagschaal stellen. Eerder vertrekken kost gewoon te veel geld", weet een oudere werknemer, die net als de overi ge ambtenaren anoniem wil blijven. Anderen weten te vertellen dat sluiting van kantoor Terneuzen de Belastingdienst eerder geld kost dan oplevert. „Dit is één van de meest efficiënte kanto ren. Er worden veel zaken op goede wijze afgehandeld en het ziekteverzuim ligt laag. Die goede prestaties zijn onder meer te danken aan de collegialiteit, iedereen kent elkaar en mensen hebben iets voor elkaar over." Een mooi argument voor een po liticus om de vestiging open te houden, lijkt het. Maar raadslid C. Freeke (LPF), die bij de Terneuzense belastingdienst werkt, zal het college niet om actie vragen. „Ik ben belastingambtenaar en raadslid, maar ik ga die twee functies niet vermengen. Ik be gin dus zeker geen kruistocht om het belastingkantoor in Ter neuzen open te houden. Ik houd me alleen het recht voor om met vragen of reacties te komen als anderen met plannen in de pu bliciteit komen." De voormalige goederenloods en het seinhuis (links op de achtergrond) van de Stoomtrein Goes-Borsele moeten volgens de gemeente Goes de officiële erkenning als rijksmonument krijgen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Het seinhuis en de voormalige goederenloods op het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) krijgen de status van rijks monument. Het gemeentebestuur van Goes heeft daarover een po sitief advies uitgebracht aan de verantwoordelijke staatssecretaris, A. Nijs van cultuur. De twee SGB-gebouwen worden van groot belang geacht en zijn het daarom waard om te behouden. Om er verzekerd van te zijn dat er behoedzaam met het cultureel erfgoed wordt omgesprongen, ko men ze op de rijksmonumentenlijst te staan. De gemeente Goes on derschrijft de waarde van de panden en heeft daarom positief gead viseerd. De goederenloods is gebouwd in 1876, het seinhuis in 1920. Beide stonden voorheen bij het station in Middelburg, maar moes ten daar weg in verband met de grootscheepse vernieuwing van het gebied. De SGB wilde de gebouwen graag hebben, omdat ze uitste kend passen in het spoorwegmuseum dat in Goes vorm krijgt. Het museum bootst het spoorwegbedrijf uit de jaren dertig na. In 2001 werden beide gebouwen overgebracht van Middelburg en Goes. In het geval van het seinhuis gebeurde dat, op spectaculaire wijze, in zijn geheel. De goederenloods werd in delen afgebroken en op het SGB-terrein weer opgebouwd. Het doet sinds vorige maand, na een grondige inpandige verbouwing, dienst als restaurant. MIDDELBURG - De fusies in de Zeeuwse jeugdzorg worden op 7 juli beklonken in het provinciehuis in Middelburg. Gede puteerde Staten gaven gisteren hun akkoord aan het samen gaan. De fusies bundelen de zorg voor kinderen en jongeren in Zeeland en scheiden de bepaling van de zorgbehoefte van het verlenen van zorg. De stichtingen Jeugdzorg Zeeland, Jeugd hulpverlening Zeeland, Agogische Zorgcentra Zeeland gaan deels op in Bureau Jeugdzorg Zeeland met de stichting Jeugd bescherming Zeeland. Het BJZ wordt de centrale toegang voor hulpverlening aan kinderen en jongeren. Wat rest van de stichtingen gaat met de stichting Pleegzorg Zeeland en AZZ samen om een centrale aanbieder van zorg aan kinderen en jongeren te worden. De fusies bereiden de jeugdzorg voor op de nieuwe Wet Jeugdzorg die verwacht wordt in 2004. De Raad van Toezicht van het BJZ wordt gevormd door J. de Jong (Zierikzee), voorzitter van de Stichting Jeugdzorg Zeeland: G. van Hout-Habing (Wemeldinge) namens AZZ; W. Brandes (Koudekerke) voor de ondernemingsraad van het BJZ; R. Hol] (Veere), oud-directeur van het AZZ, namens patiëntenplat form Het Klaverblad. De provincie Zeeland brengt als leden in oud-wethouder van Middelburg J. van Dijk-Sturm, M. Bie- rens (Kloetinge), scheidend voorzitter van de Raad van Be stuur van Emergis, J. Leunis (Terneuzen), J. van der Meulen (Middelburg) en A, Boon (Heinkenszand). MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 48-jarige inwoner van Vlissingen voor dronken rijden zes maanden rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk en 600 euro boete opgelegd. In de strafmaat werd meege wogen dat de Vlissinger zich voor de zesde keer moest ver antwoorden voor rijden onder invloed. ,,U blijft de verkeers veiligheid in gevaar brengen", zei politierechter G. van Un- nik. De man werd 29 maart dit jaar in Middelburg in zijn autc betrapt met een alcoholgehalte van 615 microgram, bijna drie keer zoveel als toegestaan. MIDDELBURG - Drie mannen zijn gisteren in Middelburg voor diefstal met geweld veroordeeld tot werkstraffen van 150 uur. Politierechter G. van Unnik maakte geen onder scheid in de rol van een 19-jarige inwoner van Zoutelande een 21-jarige Middelburger en een 19-jarige Domburger, die 31 december vorig jaar in Middelburg een 17-jarige jongen overvielen. Het slachtoffer werd door de Middelburger gesla gen met een gummistok. „Het was een ingeving. We wilden de jongen schrik aanjagen", zei de Zoutelandenaar, die de autc bestuurde. Officier van Justitie J. Zondervan vond het aan deel van de Middelburgse en Zoutelandse verdachten grotei en eiste tegen hen 180 uur werkstraf. Voor de Domburger achtte hij 120 uur taakstraf passend. De rechter maakte ech ter geen onderscheid. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un nik heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Goes ontslagen van rechtsvervolging. In de uitspraak werd rekening gehou den met de verwondingen van verdachte. De man werd vorig jaar als portier van een discotheek in het uitgaanscentrum van Goes tegen het achterhoofd geslagen toen hij twee groe pen jongeren wilde scheiden. Raadsman DOlie vond in tegenstelling tot de officier van jus titie dat zijn cliënt geen andere keuze had. De strafpleiter be riep zich op noodweer en vroeg de portier vrij te spreken. door Harmen van der Werf GOES - De Regionale Indicatie organen (RIO's) in Zeeland kampen met langere wachtlijs ten door de invoering per 1 april van een nieuw systeem voor de beoordeling van zorgaanvra- gen. Het RIO Oosterscheldere- gio in Goes heeft staatssecreta ris Ross van Volksgezondheid namens de Zeeuwse instellin gen in een brief gevraagd 'al het mogelijke' te doen om de pro blemen op te lossen. Het aantal mensen dat op een zorgindicatie wacht, is op de Bevelanden en Schouwen-Dui- veland inmiddels opgelopen tot ruim 7 0 0van wie er 5 0 0 al zorg ontvangen. Voor deze 500 men sen moet opnieuw een indicatie worden gesteld, omdat het indi- catiebesluit maar een bepaalde tijd geldig mag zijn, zo laat waarnemend directeur D. Veen van het RIO Oosterschelderegio REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl weten. Het gevolg van het grote aantal wachtenden is onder meer dat een aantal mensen lan ger in het ziekenhuis moet blij ven, omdat zij thuis nog geen huishoudelijke en/of persoon lijke verzorging kunnen krij gen. Of zij kunnen nog niet naar het verpleeghuis, omdat het RIO nog geen indicatie heeft kunnen stellen. De oorzaak ligt bij een nieuw in dicatiesysteem. De RIO's heb ben dit op gezag van het minis terie van Volksgezondheid on der grote tijdsdruk moeten in voeren. Het doel van de sys teemwijziging is dat mensen een grotere vrijheid krijgen bij de keuze van hun verzorgers; de thuiszorg of bijvoorbeeld fami lieleden. Zorgkantoren die voor de finan ciering verantwoordelijk zijn, schakelen naar verwachting pas per 1 januari op het nieuwe sys teem over. Voor de RIO's levert dat extra werk op. Zij moeten bovendien alle eerdere indica tiestellingen bij een volgende aanvraag overdoen. Vooral dat is tijdrovend, onder meer omdat de automatisering nog niet vol doende is aangepast. Bij het RIO Walcheren is de wachtlij st minder lang dan in de Oosterschelderegio, maar ook op Walcheren wordt de beoor delingstermijn van zes weken niet meer altijd gehaald, aldus directeur J. Kollaart van het Walcherse indicatieorgaan. Het is volgens hem een eerste vereis te dat de zorgkantoren daad werkelijk per 1 januari op het nieuwe systeem overgaan. Kol laart heeft vernomen dat in die operatie wel eens vertraging kan optreden. „De trend zet zich dan door en dat is zorgelijk." Hij beschouwt de brief aan staats secretaris Ross als een voor waarschuwing. Het ministerie van Volksge zondheid hechtte zoveel waarde aan een snelle invoering van het nieuwe beoordelingssysteem bij RIO's, omdat dit één van de eer ste stappen is in de zeer om vangrijke modernisering van de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ). Een woord voerster van Volksgezondheid spreekt van 'opstartproblemen' veroorzaakt door een piekbe- lasting in de eerste periode na de systeemwijziging. Een impressie van het nieuwe pand. illustratie Architectenalliantie De Putter, Van Bebber, Minnen door Ron Magnée VLISSINGEN - Het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) krijgt in Vlis singen een nieuw onderkomen van acht verdiepingen hoog. Het pand komt naast het ge bouw van de Hogeschool Zee land aan de Edisonweg. De be staande gebouwen van het RPCZ worden opgedoekt. Eigenlijk prefereerde de direc tie van het RPCZ een gebouw van vijf verdiepingen hoog, laat adjunct-directeur J. Zuij- dervliet van het centrum we ten. „Wij wilden vooral een pand dat past bij ons imago: een instituut dat verandert en zich ontwikkelt. We wilden een plezierig, transparant ge bouw met werkplekken, dat bovendien betaalbaar is." In de onderhandelingen over de nieuwe locatie, drong voor al de gemeente Vlissingen aan op een hoger, slanker pand. Een dergelijk gebouw zou be ter passen bij de plannen die de gemeente met het terrein heeft. Het gebied moet uitein delijk plaats bieden aan tal van kennisintensieve bedrij ven. Uiteindelijk kwamen de verantwoordelijke architec ten G. van Bebber en L. de Put ter van de Architectenalliantie De Putter, Van Bebber, Min nen met een ontwerp voor een gebouw van acht verdiepingen hoog. De nieuwbouw bestaat uit een laag- en een hoog- bouwgedeelte. Beide elemen ten worden voor een deel door pilaren gestut. In het gebouw bevindt zich onder meer een groot atrium. Daarnaast be schikt het pand over veel rui me, flexibele werkplekken. Het gevolg van de keuze om de hoogte in te gaan, is dat een vrijstellingsprocedure (artikel 19-procedure) op het bestem mingsplan moet worden ge voerd. „Dat betekent dat we dik een jaar later pas kunnen verhuizen", aldus Zuijder- vliet. „Alhoewel de gemeente Vlissingen erg welwillend is, zal het toch nog wel even duren voordat alle procedures zijn voltooid." In het geval dat er geen belemmeringen zijn, ver wacht Zuijdervliet dat de eer ste paal begin 2004 de grond in kan. In het voorjaar van 2005 kan het RPCZ dan verhuizen. Het gevolg van de nieuwbouw is dat de bestaande locaties van het RCPZ - het instituut telt vier gebouwen met hoofd vestiging in Sint Laurens - zullen worden afgestoten. In het kader van de vrijstellings procedure van het geldende be stemmingsplan Buitenhaven ligt het ontwerp voor het nieuwe RPCZ-pand nog tot 2 juli ter inza ge in het gemeentelijk informatie punt in de Coosje Buskenstraat. door Steffan ter Maat GOES - De aanleg van de speci ale afrit voor ambulances vanaf de A58 naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes is gisteren begonnen. De speciale verbin ding naar de 's-Gravenpolder- seweg moet de bereikbaarheid van het ziekenhuis voor ambu lances verbeteren. In de huidige situatie moeten ziekenwagens - komend vanaf de noord- of westkant van Goes of vanaf de A58 - via de Delta weg naar Goes-Zuid. Vervol gens moeten de ambulances onder andere vier rotondes pas seren voordat ze bij het zieken huis zijn. Daarnaast komt de ziekenauto nog verkeerslichten tegen, een verkeersremmer en moet een verhoging van de spoorlijn van de Stoomtrein Goes Borsele worden gekruist. Bij spoedeisende ritten zijn dit te veel hindernissen en nemen ze vooral te veel tijd in beslag. De afslag op de zuidelijke baan van de A58 rAoet dit nu verbeteren en vooral ambulances komend vanuit de richting van Walche ren en Schouwen - Duiveland hebben hier baat bij Om er voor te zorgen dat alleen de ziekenauto's van de afrit ge bruik maken, wordt er een op afstand beweegbare slagboom geplaatst. Ook komen er elek tronische waarschuwingsbor den. Vorig jaar oktober besliste Ge deputeerde Staten om de voor de aanleg benodigde 410.00C euro beschikbaar te stellen Rijkswaterstaat zorgde onder meer voor het voorontwerp van het project en voor een versnel de afgifte van de benodigde ver gunningen. De afrit moet in de loop van juli klaar zijn, maar kan waarschijnlijk pas eind au gustus worden gebruikt door dat een lange levertijd op de elektronische apparatuur zit. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Medio septem ber kan de eerste paal worden geslagen voor de bouw van de nieuwe stadsgewestelijke brandweerkazerne aan de Stro- menweg in Middelburg. Die verwachting spreekt brand weercommandant R. Maljaars uit. Ook de voorbereidingen van drie nieuwe uitrukposten op verschillende plekken in het stadsgewest zijn in volle gang. De Stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg is in 1999 opgericht. Een belang rijke reden voor de samenvoe ging van de twee brandweer korpsen was om gezamenlijk onderdak te krijgen. De reorga nisatie van het korps houdt in dat de brandweer een hoofdpost van vooral professionals aan de Stromenweg in Middelburg neerzet. Daarin krijgt ook de ambulancedienst een onderko men. De zogenoemde nachtpos- ten, voor vooral de vrijwilligers komen aan de Olympiaweg in Vlissingen, de Torenweg in Mid delburg en naast de firma Kuzee op het bedrijventerrein in Oost- Souburg. De uitrukpost aan de Arnestraat in Arnemuider wordt gehandhaafd. De loods aan de Torenweg wordt gesloopl en daarvoor in de plaats koml een nieuw gebouw. Bij Kuzee aan de Deinsvlietweg wordt momenteel een loods gebouwd waar twee brandweerwagens worden opgesteld. De verbou wing van de loodsen bij Kuzee is bijna volbracht. Café Stout aan de Van Dishoeckstraat ir Vlissingen houdt op zaterdag 14 juni orr 20 uur een Spaanse avond. Er zijn optre dens van vier Spaanse danseressen ver spreid over de avond. In de PZC van 7 jun stond een verkeerde datum vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15