PZC Zaken worden in de nazit gedaan Anywave met Relax en Brainpower SCHELDE ■sfeggr 3 SLOGGI SLIPS, DE 4E GRATIS w S/oc\cX 14 kunst lezers schrijven woensdag 11 juni 2003 Uitbuiken Karakter Invloeden Boeren BTW Zorgloon Pensioenen Horeca I Horeca II door Wout Bareman Het gebeurde bijna dertig jaar. Het was de tijd, waar in de havenschappen van Vlis- singen en Terneuzen nog gescheiden optrokken. De ver gaderingen, voorgezeten door één en dezelfde voorzitter (dat wel) en met een gezamenlijke secretaris (dat ook), grepen nu eens plaats in Vlissingen, dan weer in Terneuzen. De krant meldde die dag in juni 1975 de mogelijke komst van het Italiaanse chemieconcern Montedison naar het Sloege- bied en burgemeester P. Wolters van Middelburg wilde van voor zitter/ gedeputeerde A. Kaland weten hoe de zaken ervoor ston den. Tot verbijstering van zijn Het havenschap Zeeland Sea ports is een instituut dat niet he kend staat om zijn openheid. Maar het begint scheuren te ver tonen. Oorzaak van interne ru- 1 zies is de intensievere samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en de verschillende opvattingen over koers en zeggenschap van ma nagement, bestuur en politiek. Hoewel het havenschap een overheidsorgaan is waarin de provincie en de gemeenten Vlis singen, Borsele en Terneuzen deelnemen, hebben politici geen zicht op wat er gebeurt. Van ech te politieke controle is dan ook geen sprake. Critici vragen zich dan ook af of de intensievere sa menwerking met wereldhaven nummer één niet de uitverkoop is van Zeeland. In een reeks ver halen besteedt de PZC aandacht aan het havenschap, de beslo tenheid, de interne conflicten en de samenwerking met Rotter dam. toehoorders schudde Kaland driftig het hoofd, hamerde af en sloot de vergadering met de dro ge mededeling dat de raad van bestuur de rondvraag had afge schaft en dat Wolters daarvan dus ook geen gebruik kon ma ken. Nadat de pers de zaal was uitgebonjourd, werd de verga dering vervolgens nog drie kwartier achter gesloten deuren voortgezet. Burgemeester J. Aschoff van Terneuzen overkwam die och tend hetzelfde. Toen de verga dering van het havenschap Terneuzen ten einde liep, infor meerde hij bij voorzitter Kaland naar de stand van zaken rond het contract met Dow Chemical over het gebruik van de Mossel- banken, een omstreden zaak in die dagen. En opnieuw was Ka- lands antwoord kort en krach tig: ,,U kunt niets vragen, want we hebben geen rondvraag." Prompt werd er weer een half uurtje achter gesloten deuren doorgepraat. Na afloop mokte Wolters: ,,Ik ben niet voor die paar hamerstukken naar Ter neuzen gekomen Kaland toonde begrip en be loofde dat herinvoering van de rondvraag opnieuw zou worden overwogen. En jawel, de rondvraag keerde terug op de agenda. Maar... in al die jaren na 1975 werd er nau welijks gebruik van gemaakt, simpelweg omdat er weinig of niets te vragen viel, dat nog niet in de voorvergadering aan de orde was geweest of in de lange nazit ter tafel zou komen. „Weet je wat ik zal missen als ik straks wethouder af ben? De na zit van het havenschap", ver trouwde vertrekkend wethou der én havenschapsbestuurder P. Hamelinck van Terneuzen een aantal intimi toe. Die nazit kon een hele middag duren. In het uitverkoren restaurant (Zomer- lust, Landlust) verorberden de heren steevast een copieuze maaltijd, waarna tijdens het uitbuiken nog wat zaken wer den afgehandeld. Daar werden ook de plooien gladgestreken tussen burgemeester R. Barbé van Terneuzen en gedeputeerde D. Bruinooge, de één oud-gede puteerde en oud-voorzitter van de havenschappen, de ander de Het kantoor van het havenschap in aanbouw in Terneuzen. nieuwe voorzitter én wegberei der van dat ene havenschap. Het fijne van de 'strijd' tussen Barbé en Bruinooge kwam nie mand ooit te weten. Ach, het ging over de samenwerking met Gent, om de koketterie van Bruinooge met Rotterdam, een strijd om belangen, waarbij de oude frustratie van de Zeeuws- Vlamingen dat 'Middelburg' zich te weinig om het Zeeland van beneden de Westerschelde bekommerde, regelmatig de kop weer opstak. De laatste jaren luwde de rivali teit, verdween de animositeit en sloot gedeputeerde Bruinooge zelfs zijn naamgenoot Daniël Termont, havenschepen van Gent, ontroerd in de armen. Ze hieven samen het glas en prik ten menig vorkje weg. Maar nog steeds achter gesloten deuren. Het nieuwe hoofdkantoor aan de rand van het sluizencomplex van Terneuzen mag dan de ar chitectonische vorm krijgen van 'een glazen huis', transpa rant is de organisatie die er straks onderdak vindt nog alles behalve. Provinciale Staten hebben nog steeds nauwelijks zicht op wat zich rond de Zeeuwse havens afspeelt, de ge meenteraden (Vlissingen, Bor sele en Terneuzen) hebben het al evenmin. Nu pas, op het mo ment dat de innige samenwer king met het Havenbedrijf Rotterdam in Exploitatiemaat schappij Schelde Maas (ESMII) nadrukkelijk in beeld komt, krabben Staten- en raadsleden zich achter het oor. Vorige week zei het Terneuzense WD-raadslid P. Broekhuysen het nog zo: „We hebben vorig jaar oktober dan wel die uitleg gehad over die samenwerkings overeenkomst, maar ik geloof niet dat we toen goed hebben opgelet. Het wordt tijd dat we ons eens in die zaak verdiepen." En dat is illustratief. Het haven schap is dan wel een gemeen schappelijke regeling, een openbaar lichaam met verte genwoordigers van provincie en gemeenten, maar het openbare karakter is ver te zoeken. Dat kan ook niet anders, zegt oud bestuurslid en oud-burgemees ter P. van den Baar van Sas van Gent, want je opereert op een commerciële markt boordevol concurrenten. Je kunt niet an ders dan zaken achter gesloten deuren bespreken en pas met de resultaten naar buiten komen door Ernst Jan Rozendaal ZIERIKZEE - Relax en Brain power zijn de hoofdacts van de dance-, urban-, rap- en hiphop avond van de drieëntwintigste editie van het festival Anywave in Zierikzee. Ze staan gepro grammeerd op vrijdagavond 20 juni. De zaterdag daarop zijn Laberinto, The Apers en Boode grote bands op het programma. Het festival begint woensdag 18 juni met een popconcert voor kinderen. Zoals gebruikelijk speelt Any wave zich af in de zaal van het podium Brogum en in de tent er naast. Het begin is bescheiden, op woensdagmiddag. Dan staat de groep DieDrie gepland met het programma 'Hier komt de band!' Het is een popconcert voor kinderen vanaf vier jaar waarin drie binken een bandje beginnen en hopen dat ze het helemaal gaan maken. De toe gang is gratis. Vrijdagavond (aanvang: 20.30 uur) barst het muziekgeweld echt los. Het programma staat dan in het teken van stijlen die gerelateerd zijn aan dance en hiphop. De eerste groep die aan treedt is Zaphod. De groep speelt drum bass, snelle dans muziek met breakbeats en re laxte bassen. Verschil met de meeste artiesten is dat Zaphod Poppunkband The Apers dat niet voornamelijk met com puters doet, maar met traditio nele instrumenten. Na het zaal optreden van Zaphod vervolgen Relax en Brainpower het pro gramma in de tent. Relax is een Nederlandse soul- hiphopformatie die afgelopen weekeinde nog op Pinkpop stond. Brainpower is de be kendste rapper van Nederland. Zijn grote hit is Dansplaat. Hij neemt een complete band mee naar Anywave. De Zeeuwse for matie Lytrix maakt het feest af in de zaal met een mix van tech no, jazzfunk en drum bass. Op zaterdag begint het pro gramma om 14 uur. Dertien bands en een deejay vermaken het publiek beurtelings in de zaal en op het podium. Op het festivalterrein loopt ook nog de straattheatergroep Destrukto rond. Traditiegetrouw maken flink wat Zeeuwse popgroepen hun opwachting op Anywave. Ditmaal zijn dat Finito!, Over the Edge, Badly Preserved, Style, NoCode, For the Alli ance, El Combo en Catfish. Een buitenlandse topper is La berinto uit Venezuela. Deze groep speelt zogenaamde me- tallatino. Het is een versmelting van harde metalmuziek met la- tijnse ritmes. De complexe rit mepatronen worden ingekleurd met indrukwekkende gitaarso lo's. Laberinto heeft eerder on der meer opgetreden tijdens het Dynamo Open Air festival. Ook Brainshake speelt harde muziek. Heavy metal, nu metal en deathmetal zijn de genres waaruit de groep put, maar om dat de muzikanten ook een zachte kant hebben, resulteert dat bij Brainshake in een divers geheel. Er zijn vergelijkingen te trekken met Slipknot, Vision of Disorder, Cannibal Corpse en Faith No More. Met Cesspool wordt het metalgehalte van Anywave verder opgehoogd. De groep is een kruising tussen Kyuss en Deftones. The Apers wordt door de festi valorganisatie omschreven als een van de beste poppunkbands van Europa. De invloeden in de muziek zijn uiteenlopend, van The Ramones en Thin Lizzy tot Abba en The Undertones. De Zuid-Afrikaanse band Boo! sluit het programma in de tent af. De groep speelt een mix van Afrikaanse ritmes, melodieuze popmuziek en moderne dance. Met succes werd opgetreden in het voorprogramma van Smas hing Pumpkins en Guano Apes. In de zaal wordt Anywave tot een echt einde gebracht door DJ Wilfred. Om half twee 's nachts begint hij met alternatieve lied jes uit de jaren tachtig. Info Anywave: www.brogum.nl Advertentie Advertentie Advertentie Geldig von 1 t/m 30 juni 2003 of zolang de voorraad strekt. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche^ nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. VU; foto Peter Nicolai als de pap al is gestort. Dat eist de markt. Kan wél meent ha venbestuurder en wethouder A. van Waes van Terneuzen. Er zijn volgens hem best wegen te vin den om de bestuurlijke controle zij het soms achteraf naar beho ren te regelen. Ach, zegt werk geversvoorman A. Saman, de kennis bij Staten en raden ont breekt, de interesse vaak ook. Desondanks klaagde Provinci ale Staten vorig jaar dat ze niet waren geïnformeerd over ESM II. Anderzijds nam iedereen weer genoegen met de lachend uitgesproken mededeling van voorzitter Bruinooge dat het nog steeds druk was aan het lo ket. Wie dan, waar dan? Bruin ooge volstond met een vette knipoog. En stapte op het vlieg tuig, op weg naar nieuwe, onbe kende klanten. Het verhaal in de PZC van 31 mei klopt helemaal, de provin cie stimuleert nieuwe agrari sche activiteiten, ook al komt er soms niet veel van terecht. Bij mij ih de buurt bijvoorbeeld is enkele jaren geleden een nieu we zorgboerderij gebouwd. Er werd een stichting gevormd die door de provincie werd gesubsi dieerd. De Rabobank dacht ook goede sier te kunnen maken met dit project en deed een duit in het zakje. Ook kregen ze het voor el kaar dat er in sommige kerken onder andere in Kapelle-Bieze- linge voor dit doel werd gecol lecteerd. Kort nadat de bouw klaar was en de subsidies binnen waren, werd door onderling geruzie de stichting ontbonden. Waar het geld gebleven is en om welk be drag het gaat houdt men waar schijnlijk liever in de doofpot. Ik ben van mening dat dit geen goede manier is om met gemeen schapsgeld om te gaan en dat hier op zijn minst duidelijkheid over verschaft wordt. Daan de Vrieze Kapelseweg 61a Kloetinge Volgens de Europese Commissie heeft de tijdelijke experimente le BTW-verlaging geen extra werkgelegenheid opgeleverd (PZC 4 juni). Dit is voor de schil dersbedrijfstak niet van toepas sing. Dat er specifiek het laatste jaar maar een beperkte toestroom van werkenden naar onze be drijfstak heeft plaats gevonden, heeft meer te maken met het achterblijven van het bouwvo lume. De BTW-verlaging van 19 naar 6 procent voor onderhoud aan oudere woningen heeft juist - en meer dan dat - de werkgele genheid opgevangen. Een ander punt dat de extra groei aan werkgelegenheid in de weg is gaan staan is de aan scherping en beperking van winterwerkeloosheid, wat de overheid met de ene hand weg geeft wil ze met de andere hand weer terugontvangen. Terug draaien van de BTW-verlaging zal de werkeloosheid in de schil- dersbedrijfstak sterk doen toe nemen. Na voortschrijdend in zicht kan de overheid hier ech ter niet op terugkomen wegens zwalkend beleid. J. Trimpe Schroeweg 8 Middelburg Hoogleraar Johan Groothoff (PZC 4 juni 2003) vraagt zich af hoe je mensen na hun vijfenvijf tigste aan het werk kan houden. Wat ik mis in zijn betoog is het verhaal over al die (meestal) vrouwen die keihard werken, tot op hoge leeftijd, in de huis houding, in de opvoeding van de kinderen van hun twee-verdie nende of gescheiden kinderen, als mantelzorger voor hun be jaarde ouders. Ze moeten wel, want hun kinderen kunnen de kinderopvang en de absurd ho ge prijzen van huizen (huur of koop) en ziektekosten niet meer betalen. Nog steeds maken de politici en wetenschappers de fout te den ken dat wie niet betaald werkt, dus niet werkt. Wat een ramp zou het zijn als al die vrouwen ook nog in betaalde banen moe ten. Een ramp voor henzelf, maar vooral ook voor de hele sa menleving, die op dit onzicht bare werk leunt. Het onzichtba re zorgwerk te betalen zou reeë- ler en eerlijker zijn. Het zou het aantal uitkeringen en de armoe de flink terugdraaien. Zorgloon loont. Y. Wagenaar-van Leeuwen Singel 370 Vlissingen Demonstraties voor behoud van de pensioenen en de pensioen leeftijd, in Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk, aldus de krant. Waar blijft Nederland? Wij worden 'plat geslagen' met de stelling dat de huidige pensi oenen onhoudbaar zijn omdat de mensen langer leven en er steeds minder werkenden per gepensioneerde zijn. Verhoging van de pensioenleeftijd, mid- denloonpensioenen, verlaging van pensioen, AOW onder de paraplu van ieder voor zich van af 2015 geinduvidualiseerd, verhoging van de pensioenpre mie, e.d.. Maatregelen waarbij al de ingrepen zich richten tegen de werkende mensen en de ge pensioneerden, die de oorzaak buiten schot laten. Wat al die roepers over de onbe taalbaarheid van de pensioen® met al hun vergrijzing 'verge ten' is, dat de productie per in. woner zeer sterk gestegen is e- nog steeds blijft stijgen. Vee' minder werkende mensen leve ren een veel hogere productie Waar vroeger tientallen voor werkten, zijn er nu nog enkeiet noodzakelijk! Om de pensioe- nen betaalbaar te houden, moei gewoon een deel van de produc tiviteitsgroei in de komende de- cenia naar de gepensioneerden gaan in plaats van naar het be perkt aantal rijken die de ver mogens bezitten. De Europese Unie telt officieel 16 miljoen werklozen. Het ont breekt dus niet aan arbeids krachten om de productie ie verhogen en het draagvlak vat de sociale zekerheid te verster ken. Daarvoor hoeft men de pensioenleeftijd niet te verho gen of gepensioneerden op nieuw te doen werken. Het probleem ligt elders: hel kapitalisme is er niet om ekonomie harmonieus te ont wikkelen. Massale werkloos heid en overdreven werkdruk voor de werkenden gaan handii hand. Luk Brusselm Hoefkensdijkll 4584 RS Kuitaait Een zegen of een ramp? Als we Siete Roffel en Jack van Hara moeten geloven een ramp. In de PZC van 7 juni 2003 wordenze geciteerd met uitspraken als 'Nee, dat rookverbod is ronduit een slechte zaak' en 'Die moeten 'Den Haag' er maar eens van overtuigen dat het een draak van een maatregel is'. Wat een krokodillentranen na jarenlange ontkenning van het bestaan van niet-rokers. Ik kom graag in een restaurant, maar alleen als er frisse luchtis. Op een terras bijvoorbeeld. In de winter is het een crime. Dan zien we er meestal maar van af. Dat omzetverlies telt kennelijk niet, laat staan de gezondheid van bedienend personeel en klant. De in sommige gelegen heden gemaakte afscheiding tussen tafels wél en niet roken is een aardiggebaar, maarnauwe- lijks effectief. Het is mij een raadsel hoe je ly risch kunt doen over exquise ge rechten en smaken, maar tevens op de koop toe neemt, dat die gelijktijdig verpest worden door tabaksrook: een letterlijk walgelijke instelling. Ik h 'vurig' op een zegen uit 'Den Haag'. A.H. de Wilde Ter Poortewegl Koudekerk Horeca is nu even luxe, lijkt mij een lichtelijk overdreven uit spraak. Als men het 'nu even' weglaat wordt de werkelijke si tuatie beter weergegeven. De horecaondernemers, en ui teraard ook de andere kleine on dernemers, hadden waarschijn lijk al voor september 21 afgesproken om de prijzen in stapjes sluipend op te voeren. Dat dit gebeurde in de restau rants waar we regelmatig kwa men had mijn echtgenote, die altijd afrekent, al in oktober 2001 in de gaten. Men dacht schijnbaar het valt niet op daar men erop kon wijzen dat ge werkt werd aan het omrekenen naar euro's. Bij het echte omrekenen, een fluitje van een cent overigens, eind december 2002 kwam er nog eens een bedragje bovenop voor het vele extra werk en werd bovendien naar boven afge rond. Laag uitvallende bedra gen werden uiteraard nog van een opslag voorzien en zie hel publiek trapte erin. Er weid geen aangifte gedaan van groot schalig bedrog, de overheid hield de prijsontwikkeling toch in de gaten. De overheid zag niets, want die schaalde allerlei tarieven en belastingen flink omhoog. In 2002 trachtten de mensen hun zelfde levensstijl te hand haven en raakten snel d°or^® spaargeld heen. Nu in 2003 moet er zodoende met meer zuinig heid gewerkt worden. Het eerste dat afvalt zijn zodoende de on betaalbare etentjes, de horeca heeft doodgewoon de kip met da gouden eieren geslacht. Het komende rookverbod, we tenschappelijk onzinnig en ah schadelijk onbewijsbaar, zal de deur dichtdoen. Als je nu naaf de driekwart lege rookvrije af delingen kijkt, is te zien d« rookvrij nimmer bedrijfswinst zal opleveren. N. A. Blom"11 Ruys de Beerenbrouckstraot 3? Vlissingi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14