11 Spektakel van de Paaseilanden Verbouwings opruiming Bij Delscher Vlaamse paardenkrachten oppermachtig Soosbestuur zegt met drugsoverlast niets te maken te hebben Renesse tijdens uitgaansavond uren in donker Statenleden zien veel in oprichting naamloze vennootschap FEESTEN VAN ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 10 juni 2003 Verheugd FEESTEN VAN BELEVING 2003 BELEVING 2003 TOT EN MET 22 JUNI www.middelburg.nl Gewonden bij vechtpartij Toppers Slotconcert CE LU X O CO LU Q Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport Toezicht Mega Party draait uit op flop PI J Zeeland Seaports op eigen benen HnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Zeeland Sea ports is bereid over enkele jaren te praten over verzelfstandiging van het havenschap. Dat zegt voorzitter G. de Kok. In het be leidsplan dat eind dit jaar moet verschijnen, zal worden voor- uitgeblikt op een nieuwe rechts vorm met vrijere bevoegdheden voor de directie. De Kok zegt dat in reactie op uitspraken van gemeenteraads leden en Statenleden van diver se partijen dat de tijd is aange broken om van Zeeland Seaports een bedrijf (Naamloze Vennootschap) te maken. Het havenschap is nu een gemeen schappelijke regeling, een over heidsorgaan waarin de provin cie en de gemeenten Vlissingen, Borsele en Terneuzen deelne men. Een NV, met provincie en ge meenten als aandeelhouders, zou het havenschap krachtda diger, flexibeler en beter toege rust maken om in te spelen op marktontwikkelingen. Daarbij dient Delta NV als voorbeeld: het voormalige nutsbedrijf heeft een grote vrijheid om stra tegische besluiten te nemen, terwijl de overheden via de aan deelhoudersvergadering in vloed houden op het (publieke) belang van de klanten. De gemeenschappelijke rege ling past steeds slechter bij de toegenomen commerciële be langen van het havenschap, me nen huidige en voormalige raads- en Statenleden van SGP, RPCU, CDA, WD, PvdA en Groenlinks. Ook de samenwer king met het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam, dat door het gemeentebestuur van die stad volgend jaar al wordt ver zelfstandigd, noodzaakt vol gens hen tot een discussie over de structuur van het Zeeuwse havenschap. De Kok - tevens PvdA-gedepu- teerde voor economie - is ver rast, maar ook verheugd over die opvatting. „Het toont in ie der geval dat er betrokkenheid is bij het havenschap, dat uit eindelijk toch eén van de be- langrij kste instrumenten is voor ons economisch en ruimtelijk beleid. Die betrokkenheid zul len we serieus nemen. We kun nen daar in ons beleidsplan op ingaan." Hij wil echter geen overhaaste discussie voeren. „Er komt de komende tijd al voldoende op ons af met de Westerschelde Container Terminal en de sa menwerking met Rotterdam. Laten we ons eerst daar maar mee bezighouden. De discussie over een andere rechtsvorm moeten we op de middellange termijn voeren. En dan kunnen we ook goede kennis nemen van wat op dit punt in Rotterdam is gebeurd." Ook J. van Schaik, PvdA-wethouder in Terneuzen en lid van het algemeen bestuur van Zeeland Seaports, staat een uiteindelijke opheffing van de gemeenschappelijke regeling voor. Hij vindt ombouw tot een NV het meest voor de hand lig gend. Zeeland Seaports kan dan sneller en adequater inspelen op ontwikkelingen op de markt. pagina 15: havenschap moet privatiseren Advertentie ■ggttaiiaamtiiiDiaisiiine ■Ki TERNEUZEN - Een 21-jarige Terneuzenaar belandde zater dagmorgen vroeg in het zieken huis voor behandeling van een gebroken neus en snijwonden en beuzingen in het gezicht. De man liep de verwondingen op tijdens een gevecht met een 17-jarige plaatsgenoot op het fietspad langs de mr. F. J. Haar- manweg. Een 20-jarige Terneu- zense, die met het slachtoffer naar de wijk Oude Vaart wan delde, liep een bloedneus op. Het stel werd omstreeks twee uur zonder enige aanleiding uit gedaagd door de 17-jarige jon gen, die evenals zijn slachtoffers een feest in het Racketcentrum had bezocht. Ook de jonge vech tersbaas moest enkele klappen incasseren, maar de schade bleef bij hem beperkt tot enkele blauwe plekken. Hij werd later door de politie in zijn woning aangehouden. Een dansgroep van de Paaseilanden geeft een voorstelling op de Markt van Terneuzen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De indianen op de Ter- neuzense Markt zwaaien vaardiger met enorme houten stokken en bootpeddels dan dansmariekes met hun batonnetjes. Ze zijn leniger dan turners, springen ho ger dan koppende spitsen en zien er drei gender uit dan een met wapentuig be hangen Rambo. De felst beschilderde en gedecoreerde danser - vast en zeker de chief- zet gita rist Gene Simmons van shockrockband Kiss in de schaduw als leider van een be jaardenorkestje. De ene danseres zorgt met een paar subtiele buikbewegingen voor meer sensuele spanning dan een pe loton showgirls van de firma Van den En- de of De Mol. Kortom, de indianen van Matato'a bieden spektakel. Het publiek op de Terneuzense terrassen moest er zaterdagmiddag even op wach ten, want het in vol ornaat beschilderen met originele oorlogskleuren duurt nu eenmaal even. Om het publiek niet lan ger dan een half uurtje te laten wachten, hadden de Paaseilanders het op en top in orde brengen van de uitmonstering dan ook maar uitgesteld tot het optreden in 't Meulengat. Om vervolgens de terrasgan- gers en naderbij drommende winkelende mensen te tracteren op een spetterende show. De gezapige, lome zaterdagmiddagrust is in één klap verdwenen als de muzikan ten, zangers en dansers van Matato'a het podium bespringen. En dan bewaren ze de rotsen en paardenkaken, traditionele instrumenten op de Paaseilanden, nog voor het zaaloptreden. Nietsvermoeden de toeschouwers kijken af en toe toch enigszins angstig of de dansers hun wa penstok niet per ongeluk-expres op hun hoofd laten neerdalen. Ze hoeven niet bang te zijn, want de inwoners van Paas eiland zijn tegenwoordig vredelievend en moeten niets van oorlog weten. Maar de dansen die vroeger vóór en na de krijg werden opgevoerd, hebben ze gelukkig in ere hersteld. Woordvoerder G. Jansen van de Stich ting Folkart geeft direct toe dat Matato'a één van de absolute toppers van Folkart 2003 was. „Op het podium in 't Meulen gat boden ze nog meer spektakel, omdat ze nog gedetailleerder beschilderd waren er ook nog een mystieke lichtshow bij hoorde." Jansen is nog tevredener over de schoolconcerten en de seniorendag. „Het is toch wel het mooiste om die foto Peter Nicolai schoolkinderen te zien kijken naar zi geunerdansen en andere exotische folk- lore-uitingen, waarna ze helemaal uit hun dak te gaan als ze zelf mee mogen doen." De opkomst in 't Meulengat, zeventig be talende bezoekers, was de grootste te genvaller van het weekeind. Jansen hoopte gisteren voor het slotconcert in het Scheldetheater dat die einduitvoe ring nog een hoop goedmaakte. Jansen: „Er zijn meer dan driehonderd kaarten in de voorverkoop verkocht, dus dat geeft de burger moed. Volgend jaar wil len we muziek- en folkloregroepen uit de regio en de rest van Zeeland nog meer bij het programma betrekken, zodat er au tomatisch een grotere achterban mee komt naar de optredens." Advertentie Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 www.delscher.nl Advertentie EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur' willen wij u daarover graag informeren. Op 14 mei is er een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 11 juni per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 door Frank Gijsel EEDE - De Vlaamse trekpaar den lieten op pinksterzondag in Eede zien tot wat ze in staat zijn. Honderden toeschouwers geno ten met volle teugen van een stukje nostalgie tijdens de zesde internationale trekpaarden wedstrijd. De bonkige, sterke en vooral in telligente dieren moesten een slede met steeds toenemende ballast over een baan van vijf en twintig meter slepen. De over winning ging naar Robin, een vijfjarige ruin van August Maenhout uit het Vlaamse Beernem. Dat het Vlaanderen boven was in Eede bleek wel uit de deelnemerslijst. Niet minder dan twintig van de vijfentwin tig ingeschreven edele viervoe ters kwam uit Vlaanderen. Daarbij moet gezegd dat de jon ge Nederlandse inbreng nog niet opgewassen is tegen het grote geweld van de volwassen Vla mingen. De eerste negen plaat sen gingen dan ook naar de ge trainde zuiderburen. Op de tiende plaats eindigde Miel Aper uit Koewacht met de ruin Ursel van Reigersbosch. Voor Jac van Gorp en Adrie Pro voost uit Oostburg is deelnemen met de merries Laura en Kat ja van de Maaidijk het allerbe langrijkste. Al vanaf het ont staan van het evenement zijn ze als twee-eenheid present. Adrie als de menner en Jac er achter aan hollend om het paard de no dige commando's te geven. Kat- ja en Laura sputteren bij het be gin van hun opdracht nog wat tegen als ze in hun eentje in het strijdperk moeten treden. „Ze zijn al vanaf hun geboorte bij el kaar. Ze doen alles samen en vandaag worden ze gescheiden voor het werk", vertelt Pro voost. Wanneer Laura na zijn labeurwerk weer uit de ring komt laat Katja luidkeels hinni kend weten de komst zeer op prijs te stellen. Pol van de Vijver, paardenken ner en speaker van dienst, weet het publiek enthousiast te ma ken voor het spektakel. „Alles verloopt hier in een sfeer van vriendschap. De liefde voor het paard staat daarbij voorop. We door René Hoonhorst BRESKENS - Het bestuur van de Stichting Tieners Breskens ergert zich suf aan het steeds op nieuw in verband brengen van de jeugdsoos met vormen van overlast. In de regionale kranten meldde de voorzitter van de dorpsraad vorige week dat veel Bressiaan- ders in toenemende mate last hebben van drugshandel en -ge bruik. De bewoners van het ver meende drugspand in de Dorps straat ageerden eerder tegen de 'ongenuanceerde hetze' die te gen hen op touw zou zijn gezet. Maar ook rond de jeugdsoos, bij het sportcomplex Baersande, zou af en toe in illegale verdo vende middelen worden gehan deld, was de dorpsraad ter ore gekomen. Hoewel de voorzitter expliciet meldde dat er niet in de soos zelf wordt gehandeld, voelt het bestuur van de Stichting Tieners zich toch onterecht in een hoek gezet. Ouders van potentiële soosbe- zoekers durven hun kinderen niet meer met een gerust hart naar de soos te laten gaan, stelt het bestuur in een open brief. Terwijl goedwillende vrijwilli gers er voor zorgen dat in de soos, waar kinderen vanaf elf jaar in de weekeinden terecht kunnen, geen drugs worden ge bruikt en geen alcohol wordt gedronken 'op straffe van schorsing en verwittiging aan de ouders'. Het bestuur van de Stichting Tieners meldt dat de begeleiders de tieners ook nog direct buiten de soosdeuren in de gaten houdt. Maar het toezicht strekt natuurlijk niet tot aan de haven of tot op het parkeerterrein van Baersande en Stichting Tieners kan zich dan ook best voorstel len dat daar af en toe dingen ge beuren 'die het daglicht niet kunnen verdragen' Het bestuur richt zich echter te gen het 'modeverschijnsel' om bij het opduiken van maat schappelijke problemen de soos 'in één adem te vernoemen'. In een dorp in de buurt haalden te genstanders een tijdje geleden ook al het argument aan dat Breskens slechts overlast on dervindt van de soos. Die be richten irriteren de soosbe- stuurders mateloos en ze roepen eenieder daarom op wat 'tact voller' naar buiten te treden als wederom ergens problemen in het vissersdorp worden gecon stateerd. De voorzitter van de dorpsraad zei vorige week al dat de belan genorganisatie zelf geen be schuldigingen uit, maar alleen zaken doorgeeft die Bressiaan- ders bij hen aandragen. Het on derzoeken van bepaalde kwes ties laat de dorpsraad over aan de bevoegde instanties, zoals de politie en de gemeente Sluis. TERNEUZEN De Mega Apres Ski Party die afgelopen vrijdag voor de eerste maal werd gehou den, is uitgedraaid op een flop. Er kwamen slechts een kleine honderd feestvierders naar het Terneuzense racketcentrum. De organisatoren van het Holi day Café in Terneuzen hadden gerekend op ruim duizend be zoekers. Kosten nog moeite wa ren gespaard om er een geslaag de avond van te maken. Een professionele licht- en geluids show, diverse bars en podia en optredens van het feestduo Al tijd Lazarus en dj Starkoo van de Rotterdamse Skihut waren ingehuurd. Om de orde te hand haven was een beveiligingsbe drijf ingeschakeld. De feestvierders lieten het ech ter en masse afweten. Van de or ganisatie was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. hebben de verantwoording voor het voortbestaan en deze wed strijd in Eede is een symbool voor de zorg voor dit dier. Als je toch ziet hoe zwaar een trek paard is gebouwd en toch zo lichtvoetig kan zijn. Dit moeten we blijven koesteren. Een der gelijk evenement verhoogt ook de saamhorigheid onder de ech te liefhebbers." door Famke van Loon RENESSE - Een groot deel van' Schouwse Westhoek heeft za terdagnacht enkele uren zonder stroom gezeten. Wat de oorzaak van de storing is geweest, weet Delta Nutsbedrijven NV nog niet. Onderzoek moet dat de ko mende dagen uitwijzen. Rond één uur 's nachts is de storing opgelost door de stroom om te leiden. Met name de horeca in de West hoek was gedupeerd door de stroomstoring in het drukke pink.steiv/eekend. Cafés en dis cotheken in het centrum van Re- nesse moesten al vroeg in de avond de deuren sluiten. Hun gasten kwamen op straat te staan. Desondanks hebben zich volgens burgemeester J. Assel- bergs 'geen vervelende inciden ten' voorgedaan. De stroomstoring begon zater dagavond kort voor half elf. In bijna de hele Westhoek - in Re- nesse, Noordwelle, Ellemeet, delen van Scharendijke, Se- rooskerke, Burgh-Haamstede en Westenschouwen - ging op dat moment het licht uit. Als ge volg hiervan viel zowel het vaste als het mobiele telefoonnetwerk van KPN uit. De aandacht van de autoriteiten richtte zich in eerste instantie op het uitgaanscentrum van Re- nesse .„Binnen een uur zou het pikkedonker zijn. Dan krijg je een buitengewoon riskante si tuatie. Het eerste wat we heb ben gedaan is daar zelf voor licht zorgen', aldus burgemees ter Asselbergs. Op verschillende plekken op de Hoge Zoom zorgde de brand weervoor noodverlichting. Om dat de cafés en discotheken hun gasten voor de veiligheid bui tenzetten, stroomde het uit gaansgebied in een mum van tijd vol met duizenden toeristen en stappende jongeren. Voor de horeca-ondernemers was de stroomstoring juist in dit weekend erg ongelukkig. „Het is het ongunstigste moment van het jaar dat het hier valt. Dit is één van de drukste zaterdagen van het jaar en het bedrijf staat gewoon stil", zei L. Hart, secre taris van de Stichting Horeca Renesse. Advertentie Een demonstratie mennen van een tweespan. Geïntrigeerd luisterde die Vlissinger naar het telefoon gesprek dat zijn vrouw met haar vriendin voerde. Het ging over iets wonderbaar lijks, blijkens de ooohs en aaahs van zijn vrouw. „Wacht even", zei ze tegen de telefoon, draaide haar hoofd naar hem toe en verklaarde: „Haar man heeft een appa raat gekocht, dat zet 's och tends koffie, roostert boter hammen en kookt een eitje!" „Nou", repliceerde hij droog jes. Zoiets heb ik ook. En de mijne kan daarbij nog eens kinderen maken!" foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41