KCzeeland Bloed, zweet en tranen bij WK kruipen LaBan Veel dagjesmensen blijven thuis wegens tegenvallend weer 20% yVD-Kamerlid vreest ondercapaciteit door aandacht voor grote steden 13 Politieauto veroorzaakt aanrijding Goed roken begint bij goed stoken VADERDAG VADERDAG natuurlijk naar. dinsdag 10 juni 2003 swb Knelpunten Duitser bijt campinghouder Duikteam brandweer succesvol Onderzoek Oliedrums Drankrijder biedt hevig verzet bij aanhouding KORTING Drie gewonden bij knokpartij Vuilnisbak verraadt drankrijder Motorrijders gewond Cocaïne in beslag genomen Breuk in waterleiding Brokkenpilote geeft zich aan Gezellig Gespreide uittocht Geluk wil meer politie in dorpen ijnnrFamke van Loon RENESSE - Den Haag moet zich bij het versterken van de politiekorpsen niet enkel en al leen richten op de grote steden van Nederland. Volgens Tweede Kamerlid J. Geluk (VVD) moet het Rijk erop toezien dat ook de politie op het platteland 'vol doende capaciteit' heeft en houdt. De Haagse politici moeten wat de WD'er betreft beseffen, dat kleine, toeristische dorpen in onder meer Zeeland op hoogtij dagen door de grote stroom re creanten uitgroeien tot 'kleine steden'. Bij een werkbezoek aan de politiepost in Renesse tijdens het Pinksterweekend is Geluk daar nog eens goed van door drongen. „De aandacht gaat nu vooral naar de grote steden toe. Maar hier kun je nu bijna spre ken van een kleine stad. Daar moet je ook middelen en mensen voorhebben." Het Schouwen-Duivelandse Tweede-Kamerlid had afgelo pen zaterdagavond bewust uit gekozen om bij de Renesser po litie te gaan kijken. Juist in een druk Pinksterweekend vindt Geluk 'moet je je op de hoogte stellen' van de gang van zaken. Over de samenwerking tussen politie, openbaar ministerie en gemeente in Renesse en het ge hanteerde lik-op-stukbeleid is hij zeer te spreken. „Ik heb daar een bijzonder goed gevoel over. Maar eigenlijk had ik ook niet anders verwacht. In de gesprekken met de agen ten zijn naast de positieve kan ten ook de knelpunten aange kaart. Dat het politiewerk op het Noord-Zeeuwse eiland soms met te weinig agenten gedaan moet worden, weet de WD'er. Ook andere plattelandsgebie den kampen met een tekort aan politieagenten. Hij is dan ook vast van plan hier nog eens lan delijk aandacht voor te vragen. Geluk: „Het is belangrijk dat je ook voor het landelijk gebied voldoende capaciteit hebt. Dat ga ik ook meedelen en in de frac tie bespreken." SCHARENDIJKE - Twee Duit se campinggasten van 53 jaar oud zijn zaterdag kort voor mid dernacht aangehouden vanwe ge openlijke geweldpleging op een camping in Scharendijke. De twee mannen misdroegen zich op het kampeerterrein, waarop de eigenaar het duo ver manend toesprak. De camping- gasten waren hier duidelijk niet van gediend en er ontstond een klein opstootje, waarbij één van de mannen de campinghouder in de pols beet. Een andere kam peerder op het terrein, die de ei genaar te hulp schoot, liep ook averij op. De man kreeg een klap met een bierfles, hetgeen hem een flinke snijwond aan zijn hoofd opleverde. De twee Duit se toeristen zijn na verhoor en opmaken van proces verbaal weer op vrije voeten gesteld. VLISSINGEN - Het duikteam van de Stadsgewestelijke brandweer Vlissingen Middel burg heeft zich zaterdag ge plaatst voor de landelijk finale duikwedstrijden. Ze werden tweede bij de gewes telijke voorronde in Den Briel. Ze moesten onder meer mensen redden uit een zeilboot die ge zonken was. De landelijke fina le wordt eind september gehou den in Goes. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een 20-jarige automobiliste uit Terneuzen be landde gistermorgen vroeg met nekklachten in ziekenhuis De Honte, nadat ze door een politiewagen was aangereden op het kruispunt vandeN61met de Tractaatweg en de Guido Gezellestraat in haar woon plaats. De surveillancewagen was om streeks 215 uur op weg naar het Zeldenrust-Steelantcollege, vanwege een inbraakmelding. Voordat de auto bij het college aankwam, merkten de agenten een 'verdachte autoopdie in de richting van Zaamslag reed. De politieauto reed door rood licht vanaf de Guido Gezellestraat het kruispunt met de N61 op, maar zag de vanaf de Tractaat weg komende automobiliste, die door groen licht reed, over het hoofd. De politieauto voerde geen zwaailichten en gebruikte ook geen sirene toen het voer tuig door rood reed. De vrouw en de hoofdagent die de politieauto bestuurde, kon den elkaar niet meer ontwijken en botsten op elkaar. De Terneu- zense en de twee politieagenten liepen nekklachten op, maar al leen de automobiliste moest voor nader onderzoek naar het ziekenhuis. Om het onderzoek zuiver te houden, hebben politieagenten uit Midden-Zeeland de verkla ringen van de aangereden auto mobiliste en de politieagenten opgenomen, leden van de tech nische recherche uit West-Bra bant hebben beide voertuigen onderzocht. De melding op het Terneuzense college bleek later overigens vals alarm te zijn geweest. Er werden geen braaksporen aan getroffen en de school mist geen spullen. Een palingroker ontwijkt de rook uit de rookketel. door Famke van Loon KERKWERVE - De dikke rook van smeulend eikenhout zwermt uit over het erf. Geregeld worden de laden in de pot ten opengetrokken om het vuurtje al bla zend nog wat aan te wakkeren. Voorals nog moeten vooral de stook- en niet de rook-talenten worden aangesproken. Maar een goedgestookt vuur is de basis voor een goedgerookte paling. „Eikenhout. En het liefst zo oud moge lijk. Dit is driehonderd jaar oud", vertelt Cor Hart uit Kerkwerve. Hij drentelt wat om zijn rookpot heen, houdt het vuur in de gaten en steekt zo hier en daar een handje toe bij zijn collega's annex con currenten palingrokers. De palingen zelf zijn nog in geen velden of wegen te be kennen. Die zitten nog weggestopt in de emmer. Om te zouten. Dat zouten is zaterdag bij de Open Zeeuwse Palingrookkampioenschappen in Kerkwerve extra belangrijk, volgens Hart. De jury heeft iedere deelnemer zes palingen gegeven. Kweekpalingen van de kwekerij van P. van Langeraad. „En dat is anders dan wilde paling. Kweek- paling heeft een dik vel, dus die moet je langer roken. En zouten", aldus Hart. De techniek en tijd van het zouten moeten samen met de houtkeuze straks het ver schil gaan maken, wanneer de jury komt keuren en proeven. En die juryleden hebben halverweg de middag een flinke smulpartij voor de boeg, voordat zij een winnaar kunnen aanwijzen. Want alle deelnemers leveren drie gerookte vissen in. „Van de negen tien, die zich opgegeven hebben, zijn er zeventien", zegt Van Langeraad. Ruim de helft daarvan komt uit Zeeland; de an dere deelnemers zijn uit alle delen van het land - tot Castricum in Noord-Hol land toe - naar Kerkwerve getogen om hun rooktalenten te meten met de andere rokers. „Eigenlijk zijn het een soort open Nederlandse kampioenschappen", grapt Van Langeraad. Uit alle windstreken afkomstig zijn ook de technieken en materialen van de ver schillende deelnemers. Waar de meesten gebruik maken van de officiële rookpot- ten heeft Johan Bekker uit Alblasserdam een eigen bouwwerk meegebracht. „Die heb ik samen met een vriend gemaakt van oliedrums.Het voordeel van zijn ei- foto Dirk-Jan Gjeltema gen stookpot, zo vindt hij, is het ontbre ken van het deurtje, dat vaak openge daan wordt om tijdens het roken even naar de palingen te kijken. De palingen hangen gewoon aan het deksel. Wanneer de palingen in de potten han gen, leunen de deelnemers even achter over. De rook mag nu zijn werk gaan doen. Bekker kijkt al uit naar het resul taat. Want wat de jury er ook van zal vin den, zijn eigen paling vindt hij toch het lekkerst. De vraag is of zijn inzending de jurytafel zal halen. „Gerookte paling is het lekkerst als die warm is en net uit de ton komt. Dan kan ik er van blijven eten." Uitslag Open Zeeuwse Palingrookkam pioenschappen: 1. A. Jumelet, Bruinisse; 2. C. Hart, Kerkwerve; 3. L. Braai, Burgh-Haamstede. BRESKENS - Een 39-ja- rige man uit Breskens is gistermiddag in zijn woonplaats aangehou den. Bij zijn arrestatie bood de man hevig verzet en bedreigde hij de agen ten. De man was eerder met zijn auto op de Kijkuit te gen een lantaarnpaal ge reden en er vervolgens met hoge snelheid van door gegaan naar zijn wo ning. De agenten zagen kans hem te overmeesteren waarna hij werd overge bracht naar de gevangenis in Middelburg. Omdat de man onder invloed van al cohol was, werd een bloedproef afgenomen. Tevens werd zijn auto in beslaggenomen. Hij bleek geen rijbewijs te hebben. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het lijkt een grapje, maar het is letterlijk bloedserieus. Gekneusde knie- en, rauwe handpalmen en hui lende verliezers waren het re sultaat van een bikkelharde strijd om een paar trofeeën. Dit weekeinde werden in Miniatuur Walcheren de Walcherse Kruip- kampioenschappen gehouden. Soraya uit Beesd heeft zich ge plaatst voor de finale. Meisjes en jongens kruipen 25 meter, volwassenen moeten twee keer zover. Ze doet zorgvuldig haar kniebeschermers om en doet een paar pasjes. Ze zitten goed. Nu starten. „Het is nog niet zover", zegt een nar van Miniatuur. „Maak jezelf nog maar even los." Dan begint het. Ze zet haar knieën op de gele startlijn, wrijft het haar als een sprintster naar achteren, plaatst haar handen voor zich. Parkmanager René Ouwerkerk schiet met zijn klappertjespistool. Ze neemt meteen een voorsprong op haar tegenstander Natascha. Als ze er bijna voorbij is, snijdt ze haar concurrente af. „De Schuma- cher-techniek", becommentari eert Ouwerkerk. Na dertien se conden is ze over de finish. „In de voorronde deed ik er nog veertien seconden over", zegt ze na afloop. Ze kijkt naar haar hand. In de palm zit een gat. Er lag een steentje op de baan. „Ik deed het niet expres hoor, dat afsnijden", zegt ze onschuldig. Bij de jongens is de strijd net zo hard. Sebastiaan heeft goed naar Soraya gekeken en drukt Jeffrey uit de baan. Die verliest zijn scheenbeschermer en be zeert zijn knie. Huilend zit hij halverwege het parcours. Zijn vader spreekt hem moed in. De wedstrijd moet over wegens on reglementair gedrag. Opnieuw is Sebastiaan de snelste. Hij fi nisht een seconde eerder dan Jeffrey. In de andere finale wordt Yorrick door zijn vader achterna gezeten. „Kruipen, kruipen, kruipen, kruipen", bijt hij zijn zoon toe. Die kruipt er geen seconde harder van. Hij wordt vierde en laatste. Cock Advertentie PARFUMERIE* Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeersstraat 10 0118-634184 0118-613401 op alle herengeuren RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Renes se drie Duitse toeristen gewond geraakt bij een knokpartij. Een 23-jarige man werd op de Hoge Zoom aangehouden door de politie omdat hij eerder die avond enkele klappen had uit gedeeld. Een 25-jarige landgenoot is een paar keer geschopt en geslagen. Een 20-jarige Duitse liep bij het opstootje een ge broken neus op. De drie toeristen zijn per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis. De aanleiding voor de vechtpartij is niet bekend. KRUININGEN - Twee negentienjarige inwoners van Rei- merswaal hebben zich zaterdagochtend vroeg verraden toen ze dronken in een auto over de Provincialeweg in Kruiningen reden. De politie zag een vuilnisbak uit de achterbak steken. Die bleek eigendom van de gemeente Reimerswaal en was zojuist gestolen van de Markt in Kruiningen. Een blaasproef wees uit dat alcohol bij de heren had geleid tot de overtuiging dat ze een kliko nodig hadden. Te voet en met een proces-verbaal op zak, moesten de klikodieven verder. MIDDELBURG - Twee mensen zijn gistermorgen gewond ge raakt bij een aanrijding. De twee, een 39-jarige man en een 41-jarige vrouw uit België, werden op de Laan der Verenigde Naties in Middelburg omver gereden door een Duitse auto mobilist. Die wilde afslaan naar het benzinestation, maar gaf de motorrijders geen voorrang. De twee Belgen zijn met rug- en beenletsel overgebracht naar het ziekenhuis. Vrijdagavond ging een motorrijder onderuit op de Schroeweg in Middelburg op de afrit richting de A58. De man, een 27-ja- rige Vlissinger, gleed enkele tientallen meters over het asfalt en raakte gewond aan zijn hand, nek en rug. De motorrijder is met de ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd RENESSE - In het centrum van Renesse is zaterdagnacht een 27-jarige inwoner van Schouwen-Duiveland aangehouden omdat hij cocaïne bij zich had. De man kreeg hiervoor een boete van 220 euro en moest de drugs, een zogeheten gebrui- kershoeveelheid, inleveren. CADZAND - Door een breuk in de hoofdleiding van het wa- ternet is zaterdagavond een deel van de Zuidzandseweg in Cadzand onder water gezet. Rond negen uur kwam het water omhoog uit een groot gat in de stoep. Door snel ingrijpen van de brandweer bleef de overlast beperkt tot een ondergelopen kelder. De storingsdienst van Delta wist het lek snel te dichten en rond elf uur was het water weggepompt. CLINGE - Een 41-jarige Belgische automobiliste reed zon dagmiddag tegen een geparkeerde auto in de 's Gravenstraat in Clinge. De vrouw had de straat niet in mogen rijden, omdat die is afgesloten in verband met wegwerkzaamheden. Omdat ze ook nog had gedronken, reed ze in eerste instantie door. De automobiliste keerde even later toch terug. Ze kreeg een rij verbod van vijf uur en een proces-verbaal. Penning uit Barendrecht is de enige man die in de finale staat. Hij neemt het op tegen Linda en Marlies. Die weigeren vijftig meter af te leggen, zodat ook zij de kinderafstand mogen krui pen. Natuurlijk verslaat Pen ning de dames. Cock (met c-o-c- k, benadrukt hij) krijgt een wis selbeker en belooft volgend jaar terug te komen. Hij wil dan een aanval doen op het officiële we reldrecord kruipen dat in 2001 is gevestigd. „Ik ga me voorbe reiden", zegt hij. door onze regioredactie VLISSINGEN - De pinksterda gen in Zeeland waren niet zo druk als het hemelvaartweek- einde. Vooral dagjesmensen lie ten het door het slechte weer van zondag afweten. Toch zaten veel campings vol. Een kamer was hier en daar nog wel te krij gen. „Het was een goed kam- peerweekeinde", concludeert M. Tempelman van het Bureau voor Toerisme Zeeland. „Dat is traditioneel zo met Pinksteren en Hemelvaart. Mensen gaan al les uitproberen voor hun vakan tie in de zomer." Op de Hoge Zoom in Renesse is het zoals gebruikelijk zaterdag middag al feest. Duizenden jon geren verzamelen zich op en rond de terrassen. De drukte op de Hoge Zoom staat symbool voor de hordes toeristen, die de Pinksterdagen op Schouwen- Duiveland willen doorbrengen. Tot zaterdagmiddag kruipt het verkeer tergend langzaam over de N59 richting campings, bun galowparken, hotels en het strand. Voor de medewerksters van de WV Schouwen-Duive land is het zoeken om alle gasten een plek te geven. Campings, hotels en vakantieparken zitten vol, maar veel toeristen komen toch nog op de bonnefooi. „Het is zoeken naar overnachtings plaatsen. We proberen natuur lijk eerst het eigen eilandje vol te krijgen, maar we moeten straks echt mensen richting Brabant verwijzen." Dat niet iedereen een plekje weet te vinden blijkt bij de nachtelijke politiecontroles op wildkamperen. In de nacht van zaterdag op zondag worden op het Transferium in Renesse al leen al dertig illegale kampeer ders op de bon geslingerd. Meisjes, jongens en volwassenen streden hard om de kruiptrofee. foto Lex de Meester Aan de Zeeuws-Vlaamse kust heerste het afgelopen weekein de een gezellige drukte. De meeste horeca-uitbaters zullen tevreden zijn geweest, denkt voorzitter A. Boomert van Re- cron Zeeuws-Vlaanderen. Boomerts eigen camping, Napo leonhoeve in Breskens, is bijna altijd volgeboekt met de pink sterdagen. „Wat dat betreft ver schilt het dus niet van andere ja ren. Ook de meeste collega's direct langs de kust, zullen wei nig plaatsen over hebben gehad. Maar het is niet zo druk gewor den dat we gasten naar het ach terland moesten verwijzen." Hotel-restaurant De Blanke Top in Cadzand zat de afgelopen dagen ook vol. Maar ook voor de hotels aan de kust is dat nor maal, verklaarde R. de Milliano. Een woordvoerder van restau rant 't Hart van Sluis in Sluis was ook tevreden over de klan dizie. „Het was lekker druk. Niet alleen bij ons, maar ook bij de collega's hoorde ik. Dat het zondag ging regenen, was niet erg. Een buitje tussendoor is juist goed voor ons. Mensen stappen dan nog eerder naar binnen." Vakantie-eiland De Braakman aan de gelijknamige plas stelde dit weekeinde extra kampeer terreinen open. Maar op het echte overloopterrein aan de rand van het park hoefden nog geen tenten te worden neerge zet. Beheerder C. Verpalen: „Het is afgelopen weekeinde lekker druk geworden. Maar zo druk dat we ook het overloop- veld langs de rijksweg moeten openstellen, is het nog niet. Dat gebeurt alleen in het echte hoogseizoen." Hoewel vrijdagavond en zater dag de wegen vol zaten met in komend toeristenverkeer, zorg de het onweer van zondag voor een tamelijk gespreide uittocht. Toen het zondagochtend niet opklaarde na een knetterend onweer en de buien daarentegen bleven komen, hielden veel toe risten, vooral Duitsers, het voor gezien. Ze pakten hun bullen en vingen de thuisreis aan in de re gen. Het slechte weer van zondag zorgde ook voor drukte bij de Zandkreeksluis, waar de boot jes aan de Oosterscheldekant drongen om terug op het Veerse Meer te komen. Dat schoot niet altijd op omdat de binnenschip pers het hele Pinksterweekende doorvoeren. Beroepsvaart heeft voorrang en met zo'n grote boot in de sluis is er nog maar plaats voor een paar jachtjes om langs zij te gaan liggen. Een geplaagde groep was ook die van de motorrijders, die uit reden voor een weekeindje uit waaien. Zondagmiddag stond een groep van honderd druipen de motormuizen te schuilen on der de luifel van het benzinesta tion op Noord-Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35