11 Aardappelboer boos op frietindustrie Horeca in Renesse houdt zich aan eisen voor brandveiligheid UITVERKOOP Gimbrère Verbouwings opruiming Bij Delscher Hoedekenskerke te klein voor truckshow Duco is de beste politiehond Renesse tijdens uitgaansavond uren in donker Goesenaar loopt steekwonden op FEESTEN VAN BELEVING 2003 Handig Statenleden zien veel in oprichting naamloze vennootschap zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 10 juni 2003 Verheugd TOT EN MET 22 JUNI ww.middelburg.nl CC LU X O cn LU O Vaardigheden Noodverlichting Drukste Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport _1 door Mieke van derJagt KATS - De Noord-Bevelandse boer A. de Regt is boos. Hij voelt zich gepakt door de frietindustrie, die volgens hem oneigelijke middelen gebruikt om de toch al lage aard appelprijs nog verder omlaag te drukken. Maar De Regt doet niet mee. Hij heeft veer tig ton aardappelen op zijn land aan de Del taweg bij Kats gegooid met een prostest- bord erbij. 'Bedankt Fritesindustrie, zo blijft er geen boer meer over.' De Regt: „Drie weken geleden heb ik mijn aardappelen verkocht aan de frietindustrie voor 5 cent per kilo. Dat is veel minder dan wat ze mij hebben gekost. Maar, okee, dat is de handel. Als je daar niet tegen kunt, moet je geen ondernemer worden. Ik ben begon nen met leveren en de kwaliteit was in orde. Niks aan de hand. Nu de industrie de aard appelen elders goedkoper kan krijgen, wor den ineens mijn aardappelen afgekeurd, terwijl de partij die nog bij mij binnen ligt volgens hun eigen keurders beter is dan wat het eerst geleverd is. Ze wilden de aardap pelen nog wel hebben, maar dan voor 1,5 cent. Daar doe ik niet aan mee. Ze kunnen er friet van bakken of niet, maar industrie moet ook fatsoenlijk blijven. Inmiddels heb ik veertig ton bij mijn schapen gebracht en er ligt veertig ton op die hoop. In de cellen zit nog 200 ton goede aardappels, maar ik laat ze nog liever rotten dan dat ik ze voor ander halve cent aan die schurken verkoop." Juri disch is er volgens De Regt niets tegen de gang van zaken te ondernemen. „Met de kleine letterjes in hun wurgcontracten heb ben ze geregeld dat alles kan. Maar ik wilde toch laten weten dat de boeren door die mo nopolisten worden bedreigd. Er komt zo veel volk over de Deltaweg met Pinksteren. De consument mag ook best eens nadenken over wat er gebeurt voordat de frieten op ta fel staan." foto Dirk Jan Gjeltema Zeeland Seaports op eigen benen dnorMauritsSep MIDDELBURG - Zeeland Sea ports is bereid over enkele jaren tepraten over verzelfstandiging van het havenschap. Dat zegt voorzitter G. de Kok. In het be leidsplan dat eind dit jaar moet verschijnen, zal worden voor- uitgeblikt op een nieuwe rechts vorm met vrijere bevoegdheden voorde directie. De Kok zegt dat in reactie op uitspraken van gemeenteraads leden en Statenleden van diver se partijen dat de tijd is aange broken om van Zeeland Seaports een bedrijf (Naamloze Vennootschap) te maken. Het havenschap is nu een gemeen schappelijke regeling, een over heidsorgaan waarin de provin cie en de gemeenten Vlissingen, Borsele en Terneuzen deelne men. Een NV, met provincie en ge meenten als aandeelhouders, zou het havenschap krachtda diger, flexibeler en beter toege rust maken om in te spelen op marktontwikkelingen. Daarbij dient Delta NV als voorbeeld: het voormalige nutsbedrijf heeft een grote vrijheid om stra tegische besluiten te nemen, terwijl de overheden via de aan deelhoudersvergadering in vloed houden op het (publieke) belang van de klanten. De ge meenschappelijke regeling past steeds slechter bij de toegeno men commerciële belangen van het havenschap, menen huidige en voormalige raads- en Staten leden van SGP, RPCU, CDA, WD, PvdA en Groenlinks. Ook de samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam, dat door het ge meentebestuur van die stad volgend jaar al wordt verzelf standigd, noodzaakt volgens hen tot een discussie over de structuur van het Zeeuwse ha venschap. De Kok - tevens PvdA-gedepu- teerde voor economie - is ver rast, maar ook verheugd over die opvatting. „Het toont in ie der geval dat er betrokkenheid is bij het havenschap, dat uit eindelijk toch eén van de be langrijkste instrumenten is voor ons economisch en ruimtelijk beleid. Die betrokkenheid zul len we serieus nemen. We kun nen daar in ons beleidsplan op ingaan." Hij wil echter geen overhaaste discussie voeren. „Er komt de komende tijd al voldoende op ons af met de Westerschelde Container Terminal en de sa menwerking met Rotterdam. Laten we ons eerst daar maar doorFamke van Loon RENESSE - De horecabedrij ven in Renesse houden zich redelijk aan de brandveilig heidseisen. De grote controle af gelopen weekeinde heeft alleen wat kleine problemen en over tredingen aan het licht ge bracht. Bij één café heeft de brandweer wel moeten ingrij pen. Onder dreiging van onmid dellijke sluiting heeft de kroeg baas de juten zakken en vlaggen van het plafond gehaald. De grootscheepse controlecam- pagne van de Renesser horeca is Advertentie •oor het complete programma nog niet afgelopen. Zaterdag avond heeft burgemeester. J. As- selbergs de actie voortijdig afgeblazen vanwege een stroomstoring in de Westhoek. De cafés en discotheken, die af gelopen weekeinde nog niet zijn gecontroleerd, komen binnen enkele weken aan de beurt. De gemeente Schouwen-Duive- land is momenteel druk doende alle panden waar vijftien of meer mensen bij elkaar kunnen zijn, te voorzien van een ge bruiksvergunning. Deze wordt alleen afgegeven wanneer de ruimte voldoet aan de brandvei ligheidseisen, zoals voldoende vluchtwegen en goede noodver lichting. Na afgifte van de ver gunningen wil de gemeente ook in de gaten houden of een pand blijft voldoen aan die eisen. Al is L. Hart, secretaris van de Stich ting Horeca Renesse (SHR), het eens met de controle, de keuze voor het drukke Pinsterweek end vindt hij wat ongelukkig. Voor de burgemeester kan de controle ook best een week voor of na dit topweekend gehouden worden. „We hebben bewust ge keken naar een druk weekend. En het blijkt dat daar een pre ventieve werking van uitgaat." Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Advertentie -j Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 www.delscher.nl mee bezighouden. De discussie over een andere rechtsvorm moeten we op de middellange termijn voeren. En dan kunnen we ook goede kennis nemen van wat op dit punt in Rotterdam is gebeurd." Ook J. van Schaik, PvdA-wet- houder in Terneuzen en lid van het algemeen bestuur van Zee land Seaports, staat een uitein delijke opheffing van de ge meenschappelijke regeling voor. Hij vindt ombouw tot een NV het meest voor de hand lig gend. Zeeland Seaports kan dan sneller en adequater inspelen op ontwikkelingen op de markt. pagina 15: havenschap moet privatiseren De trucks vertrekken voor een rondrit. door Mieke van der Jagt HOEDEKENSKERKE - Het is nog even zoeken naar de juiste formule, maar de Truckshow 2003 op het havenplateau in Hoedekenskerke is succesvol verlopen. En kele duizenden mensen kwamen naar de tentoongestelde trucks, wedstrijden, kraampjes en de fototentoonstelling kijken. Grote klapper was de gehandicaptenrit op zaterdag, waarin honderd truckers een rit maakten met verstandelijk gehandicapten uit heel Zeeland. Volgens P. Hoogstrate, een van de organisatoren, moet de gehandicap tenrit de ruggengraat van het trucker-eve nement worden. „Met die rit hebben we een traditie opge pakt die de afgelopen jaren verwaterd was. Jaren aan een stuk reden truckers een keer per jaar een mooi rondje met verstandelijk gehandicapten van 't Gors, Arduin en huize Den Berg. Iedereen vond het jammer dat het ophield, want het is enorm dankbaar werk. We hoefden dus niet lang te zoeken om hon derd chauffeurs bij elkaar te krijgen." foto Willem Mieras Hoogstrate overweegt wel om een andere locatie te zoeken. „Hoedekenskerke is na tuurlijk geweldig gezellig, maar wel een beetje klein." Wat vaststaat is dat er volgend jaar weer een truckshow met een gehandicaptenrit zal zijn. „We hebben zoveel enthousiaste vrij willigers en sponsors, dat moet echt uit groeien tot een vast evenementVan het on weer op zondagmiddag hebben de truckers betrekkelijk weinig last gehad. In de trucks is het goed schuilen en het paviljoen de Stei ger is ook gezellig als het regent. door Mieke van der Jagt NIEUWDORP De allerbeste Zeeuwse politiehond heet Duco en hij woont in Kloosterzande bij zijn baas A. Boone. Samen gaan ze in september naar Den Bosch voor de nationale kampi oenschappen Politiehond II, want Duco won de kampioen schappen zaterdag in Nieuw- dorp. Hij nam het op tegen drie andere Mechelse herders: Rico van A. Zoetwey uit Yerseke, die tweede werd, Timo van H. Hoef nagel uit De Klinge en Spot van R. Loos uit Clinge. Zij werden derde en vierde. Politiehond II is de klasse die na het eerste politiehondencer cifi- caat komt. Politiehonden, meestal Mechelse of Hollandse herders, niet noodzakelijk zui vere rashonden, worden opge leid door particulieren die er sportief plezier in hebben. Een hond die het certificaat politie hond I heeft gehaald, kan aan de politie, defensie, douane of aan bewakingsbedrijven worden verkocht. Zo'n hond kan alles wat een politiehond moet kun nen: springen, volgen, zwem men, kleine en grote voorwer pen opsporen, bewaken, voedsel weigeren van vreemden, een ar restant transporteren en braaf stil zijn als dat gevraagd wordt. Ook kunnen de honden een boef vangen, zelfs al maakt die zich op een fiets uit de voeten, al wordt er geschoten of met stok ken geslagen. Een hond die op een boef wordt afgestuurd, moet tot het allerlaatse moment van een aanval kunnen afzien, als de baas dat zegt. Ook mag hij een boef die zijn vlucht staakt, niet bijten. De vier deelnemers van het kampioenschap beheersen hun vaardigheden tot in de puntjes. Ze zijn echter niet verkocht aan professionals omdat hun bazen ze niet kwijt willen. Ze doen mee voor de sport in de wedstrijden van de Koninklijk Nederlandse Politiehonden Vereniging (KNPV). L. Hermans van de KNPV legt door Famke van Loon RENESSE - Een groot deel van Schouwse Westhoek heeft za terdagnacht enkele uren zonder stroom gezeten. Wat de oorzaak van de storing is geweest, weet Delta Nutsbedrijven NV nog niet. Onderzoek moet dat de ko mende dagen uitwijzen. Rond één uur 's nachts is de storing opgelost door de stroom om te leiden. Met name de recreatie- en hore cabedrijven in de Westhoek zijn gedupeerd door de stroomsto ring in het drukke Pinkster weekend. Cafés en discotheken in het centrum van Renesse moesten al vroeg in de avond de deuren sluiten. Hun gasten kwamen op straat te staan. On danks de grote menigte mensen hebben zich in het uitgaanscen trum volgens burgemeester J. Asselbergs 'geen vervelende in cidenten' anders dan normaal voorgedaan. De stroomstoring begon zater dagavond kort voor half elf. In bijna de hele Westhoek - in Re nesse, Noordwelle, Ellemeet, delen van Scharendijke, Se- rooskerke, Burgh-Haamstede en Westenschouwen - ging het licht uit. Als gevolg hiervan viel ook zowel het vaste als het mo biele telefoonnetwerk van KPN uit. Met de ingezette sche mering en de straatverlichting die niet werkte, richtte de eerste aandacht zich op het uitgaans centrum van Renesse. „Binnen een uur zou het pikkedonker zijn. Dan krijg je een buitenge woon riskante situatie. Het eer ste wat we hebben gedaan is daar zelf voor licht zorgen", al dus Asselbergs. Op verschillende plekken op de Hoge Zoom had de brandweer voor noodverlichting gezorgd. Omdat de cafés en discotheken hun gasten voor de veiligheid buitenzetten, stroomdet het uit gaansgebied in een mum van tijd vol met duizenden toeristen en stappende jongeren. Ze brandden kaarsjes om wat licht in de duisternis te brengen en dromden samen rond het podi umbij deEb-en Vloedmetervan de Renesse Tour. De installaties hier draaiden op een aggregaat en werden niet gehinderd door de stroomstoring. Normaal ge sproken moeten de speakers hier om elf uur zwijgen, maar deze avond speelde de band lan ger door. Asselbergs: „Ik heb de muziek door laten spelen. Om te de-escaleren." Voor de horeca-ondernemers was de stroomstoring j uist in dit weekend erg ongelukkig. „Dit is één van de drukste zaterdagen van het jaar en het bedrijf staat gewoon stil", stelt L. Hart, se cretaris van de Stichting Horeca Renesse. Met name voor de gas ten vindt hij het niet leuk en 'on prettig'. Hart voegde daaraan- toe dat sluiten van de bedrijven het beste is wat een ondernemer op dat moment kan doen; zowel voor zichzelf als voor de gasten. In stapjes kreeg de Westhoek za terdagavond weer stroom. In Westenschouwen duurde de sto ring een uur terwijl een deel van Renesse tot na middernacht donker bleef. Omdat Delta lan ge tijd een nieuwe storing niet kon uitsluiten, verzekerde de burgemeester zich van extra po litietoezicht uit andere delen van Zeeland achter de hand om ook na sluitingstijd het gebied onder controle te kunnen hou den. Die hoefde niet worden in gezet. Rond één uur was de stroom volgens M. van Zuilen van Delta omgeleid en was de storing definitief opgelost. Wat de precieze oorzaak is van de stroomstoring is nog niet be kend. De komende dagen wor den alle kabels in het gebied doorgëmeten. Dat onderzoek moet uitwijzen waar het 'defect' in het Schouwse net zit. door Mieke van der Jagt GOES - Een 62-jarige Goese naar is zondag in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes aan steekwonden in zijn zij, buik én arm behandeld nadat hij door drie jonge mannen was overval len. De drie vielen rond half zes het slachtoffer aan op het Ravelijn de Groene Jager. De man verde digde zich. Daarna begon één van de belagers met een scherp voorwerp te steken. Het slacht offer verkocht zijn belager een klap op de neus, waarop de drie het hazenpad kozen. Het slacht offer kon tamelijk nauwkeurige signalementen geven. De eerste belager leek de oudste, ongeveer 21 jaar. Hij is circa 1,85 meter lang en slungelig van postuur. Hij heeft een smal gezicht, een licht getinte huidskleur en zwart krullend haar. Hij droeg bij de overval een bruine broek met een bruin hemd en een T- shirt eronder. De man droeg zwarte sportschoenen.De twee de belager leek 18 tot 20 jaar, ook met een licht getinte huid kleur maar niet langer dan 1,75 meter. Ook hij heeft kort, don ker krullend haar maar een rond gezicht met bruine ogen. Hij is wat dikkig. Zondag droeg hij een zwart T-shirt met een grijs gebreid vestje erover, een blau we spijkerbroek en zwarte gym pen. Hij droeg een horloge met een stalen band. Nummer drie had een normaal postuur van ongeveer 1,7 5 meter, kort don ker krullend haar, een licht ge tinte huidskleur en een spits ge zicht. Hij droeg een spijker broek, een T-shirt en eveneens zwarte gymschoenen. De polite zoekt eventuele getui gen van de beroving en roept mensen die het drietal denken te kennen op om contact op te ne men met het politiebureau. uit wat een hond moet hebben om het tot politiehond te schop pen. „Hij hoeft geen stamboom te hebben, maar moet wel van een type zijn dat graag werkt. Politiehonden worden niet op uiterlijk gefokt maar op gedrag en gezondheid. We weten van de pups wel de afstamming, maar scheve oren, krulstaarten en foute tekeningen zijn geen pro bleem. Voor de honden is het foksysteem voor politiehonden heel goed: we kijken naar de heupen, de ellebogen en de schouders. Een politiehond hoeft niet mooi te zijn, maar wel gezond. En een gezonde hond, zeker als je 'm ziet werken, is vanzelf mooi." foto Willem Mieras Advertentie EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 14 mei is er een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 11 juni per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 Geïntrigeerd luisterde die Vlissinger naar het telefoon gesprek dat zijn vrouw met haar vriendin voerde. Het ging over iets wonderbaar lijks, blijkens de ooohs en aaahs van zijn vrouw. Wacht even", zei ze tegen de telefoon, draaide haar hoofd naar hem toe en verklaarde: „Haar man heeft een appa raat gekocht, dat zet 's och tends koffie, roostert boter hammen en kookt een eitje!" „Nou", repliceerde hij droog jes. „Zoiets heb ik ook. En de mijne kan daarbij nog eens kinderen maken!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27