PZC Vrouwenbluf in mannenkoers Koersbaas regeert met ijzeren hand PZC 2( De Baat en Van Loon grijpen overwinning John Bakker op weg naar nationale titel 21 Jonge tijdrijder verrast met eindoverwinning in Wielerweekend dinsdag 10 juni 2003 Hitte Bidonnetjes Secondenspel Springplank Miriam van Es houdt in tweedaagse stoere renners in toom Heroïsch Aspirientje Zeeuwen dicht bij elkaar Polderman pakt zilver op NK Eerste zege voor Babijn Surfer tweede op NK freestyle 's-Heerenhoek V(* At reel Oft Ai; nger >lzit AJt ezi; :ella nee 8 a': ia® 3 ha ens Antiwinnaar Flens breekt de ban HnnrSven Remijnsen BRESKENS - Behalve het Ne derlands kampioenschap tijd rijden voor junioren pakte Rick Flens nooit eerder in zijn wieier- carrière een grote prijs. Daar kwam zondag verandering in. De jonge Noord-Hollander won de zestiende editie van het OZ Wielerweekend en veroverde meteen ook de leiding in de top- competitie. „Da's mooi", vond h'j' Terwijl de twintig] arige wiel renner uit Oostzaan, tweede jaars amateur bij Van Vliet- EBH, beduusd van zo veel plotseling succes op het podium getrokken werd, verbeet Peter Schep even verderop de pijn. De AXA-rijder was in de spectacu laire slotrit tot vijfmaal toe te ruggekomen van een achter stand. Hij haalde een steentje uit zijn bebloede elleboog en somde op: „Twee keer gevallen, één keer lek gereden, één keer van fiets gewisseld en één keer afgestapt omdat m'n stuur scheef stond." -Ondanks de veelvoud aan te genslagen won Schep met een solo in de laatste kilometer als nog het sluitstuk. Het was zijn eerste overwinning in drie jaar tijd. In het eindklassement kwam hij negen seconden tekort op die andere antiwinnaar. Maarten Lenferink werd derde op een seconde meer. Rick Flens had aan een dertien de, een zesde en een negende plaats genoeg voor zijn verras sende eindzege in Zeeuws- Vlaanderen. Daarmee werd hij de zevende winnaar zonder etappewinst. Hij sprong zater dagmiddag in de hitte mee met de beslissende ontsnapping, werkte zaterdagavond een de gelijke tijdrit af en was zondag middag in regen, wind en on weer bestand tegen het onophoudelijke aanvalsgeweid. Met dank aan zijn ploeggeno ten, die Van Vliet-EBH, na An- gelo van Melis in 2002, voor het tweede achtereenvolgende jaar aan de overwinning hielpen. „De ploeg heeft driekwart van de koers op kop gereden", ver klaarde Flens. „In Olympia's Tour heb ik zelf veel werk opge knapt, nu ben ik beloond. Ik heb heel veel aan de jongens te dan ken. Op tien kilometer voor de streep dacht ik: nog een kwar tier alles geven. Mijn benen wa ren totaal verzuurd en ik zat 'm te knijpen. Maar ik dacht ook: ik moet het hier afmaken, punt uit." De mbo-student bouwkunde sloeg toe in de tijdrit, zijn speci aliteit. Hij werd in 2001 Neder lands kampioen bij de junioren, eindigde vorig j aar als tweede in de Grote Rivierenprijs en als derde op het NK tijdrijden voor neo-amateurs. Op het EK werd hij 23e. „Maar ik won nooit en behaalde verder nauwelijks podiumplaatsen. Dat begon me dwars te zitten. Daarom is deze eindzege vooral mentaal van groot belang. Ik ga nu alleen maar beter worden. In de rit tegen de klok tussen Hengstdijk en Vogelwaarde ein digde Flens als zesde op 24 se conden van winnaar Eelke van der Wal, die negen kilometer lang als enige een gemiddelde van meer dan vijftig kilometer per uur reed. Niki Terpstra moest, als beste van de rest, zes tien seconden toegeven. „Ik sta er echt van te kijken dat ik zo ver voor zit", zei Van der Wal. De Fries was toen al kans loos, omdat hij in de openings etappe ruim elf minuten had verloren. „Ik ging op het ver keerde moment naar achter om bidonnetjes te halen. Net toen ik terug wilde komen, gingen ze voor me onderuit." Dat was op de Plattedijk bij Ax el, de vroege scherprechter in de etap pe tussen Sluiskil en Vogel waarde. Een oliespoor in een boch t maakte de kasseien spie- gelglad. Een massale valpartij was het gevolg. Na amper acht tien kilometer koers raakten veertig man, een derde van het totale deelnemersveld, daar door ail voorgoed achterop. In de laatste veertig kilometer reed een kopgroep van veertien renners een voorsprong van an derhal ve minuut bijeen. Alle grote p loegen waren voorin ver tegenwoordigd: Van Vliet-EBH met Zuiijderwijk, Flens en Sul kers, B ert Story-Piels met Van Gulik en Van der Burg, Löwik- Tegeltolko met Krol en Lenfe rink, AXA met Van Schalen en Schep. In de spurt deed Fulco van Gulik wat hij eerder ook bij de opening van Olympia's Tour deed: win nen. Ditmaal klopte de Rotter dammer, oud-prof van Lotto, Bastiaan Krol en Juliën Smink. Het verschil was klein, de ver bazing groot. Van Gulik: „Ik wist dat ik de snelste was, maar ik voelde me héél slecht." De grote winnaars van de eerste slag leken de ervaren tijdrijders Paul van Schalen, Peter Schep en Wilco Zuijderwijk te zijn. Al len faalden evenwel op hun bes te onderdeel; Van Schalen werd negentiende, Zuijderwijk 21e en Schep 26e. Daags nadien, toen het secondenspel in zijn tv fr „V* - Fr.'-. - - "L Rick Flens (derde van links) dendert in zijn leiderstrui over de kasseien. foto Peter Nicolai nadeel was beslist, besefte Schep pas echt hoezeer hij de kans op een dubbelslag had la ten lopen. „Ik had absoluut op een betere tijdrit gerekend. Ik baal er nog steeds van. De in spanningen van de eerste etap pe braken me op." De onderlinge verschillen wa ren gering toen Rick Flens in Breskens voor het eerst in zijn leven als leider aan een wed strijd begon. Over een prachtig parkoers, uitgezet door secreta ris Freddy Scheele, ging hij op verkenningstocht door het Zeeuws-Vlaamse grensgebied. Van de veertien kasseienstroken vergden vooral de Boekhoute- weg en de Timmermansweg het uiterste van de balans. In de stromende regen was het ieder voor zich. Peter Schep gleed weg, Wilfried Bastiaanse ver dween in de sloot en Rick Flens hield zich slechts met de grootst mogelijke moeite op de been. „Ik kreeg een zwieper van links, een zwieper van rechts en bleef maar net op de fiets." Het eerste gedeelte van de koers werd gekleurd door een lange ontsnapping van negen renners, opgezet door Peep Mikli. Hun maximale voorsprong was 2 mi nuten en 20 seconden. Aange voerd door Van Vliet-EBH en Bert Story-Piels kwam de grote groep terug. Uiteindelijk bleven 27 leiders over, van wie Wilco Zuijder wijk, Marvin van der Pluijm en het AXA-duo Peter Schep en Pascal Hermes elkaar vonden in een vlucht. Die werd verijdeld, maar Her mes gaf niet op. Hij ontsnapte opnieuw in de finale en vormde de ideale springplank voor Schep. „Ik heb niet getwijfeld en ben in de laatste kilometer naar hem toe gereden. Ik vergat de pijn." Schep haalde het voor de aan stormende Marco Bos en Marvin van der Pluijm. Een renner in een besmeurde oranje trui sloop als negende over de streep. „Vanochtend mocht ik mijn eer ste trui aantrekken", lachte Rick Flens tijdens de huldiging. „Nu blijf ik bezig." door Frits Bakker De vrouw in het open dak van de auto wenkt naar de vrouw op de motor. „Kijk jij eens of er voorin nog wat gebeurt?" De koersradio komt snel met een reactie. „Ik geloof dat er net een renner tussenuit muist. Het OZ Wielerweekend, een wielerwedstrijd voor de top- competitie, werd zaterdag en zondag gedirigeerd door twee vrouwen in de koers. Miriam van Es hield met een zekere bravoure een heel peloton stoe re renners in toom vanuit de open auto van de wedstrijdlei der. En Janet van Zanten deed op de motor verslag van demarra ges, valpartijen en combines. Dat was pakweg tien, vijftien jaar geleden nog ondenkbaar, omdat er in die tijd een verbod was op vrouwen in een wieler koers. De rondemiss werd nog net gedoogd, maar andere vrouwelijke verschijningen werden hardhan dig uit de ka ravaan gezet. Joop Hartman, in het Wieler weekend assisten t van de wed strijdleidster, vertelde zondag tussen Breskens en Breskens: „Ik ontdekte ooit dat de vrouw van een organisator in een auto achter het peloton zat en heb haar midden in de polder laten uitstappen. Miriam van Es (39, uit Stein), ooit de protégé van het bekende Zeeuwse jurylid Wim Jere- miasse, zwaait nu de scepter in belangrijke wedstrijden als Olympia's Tour, het OZ Wieler weekend en af en toe in grote buitenlandse koersen. De Limburgse first lady van het jurykorps regeert met harde hand, maar bezit ook het tacti sche vermogen om ploegleiders en renners vriendelijk, doch dringend op hun plaats te zet ten. Dat bleek ook weer in het Wielerweekend, in een wed strijd die bol stond van de hec- tiek. door Frits Bakker BRESKENS - Wie denkt de ren ner met die rood-wit-blauwe kampioenentrui wel dat hij is. Het is halverwege de koers, op de zondag van het OZ Wieler weekend, de grauwe lucht bo ven het peloton ziet er onheil spellend uit en er is hommeles op komst. Miriam van Es hijst zich boven de auto uit dirigeert de auto met een strenge blik naar voren. "Martin van Steen, een oud-prof met een TVM-verleden, heeft in het heetst van de strijd een wiel aangepakt van een renner uit sportredactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484454 Fax:(0118)470102 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Rudy Boogert (coördinator noord) Sven Remijnsen Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl een andere ploeg. Daar staat maar één straf op: verwijdering uit de wedstrijd. De nationale kampioen bij de eliterenners zonder contract wordt door de vrouwelijke koersbaas op hoge toon gesommeerd de wedstrijd te verlaten, maar weigert in de remmen te knijpen. De dialoog krijgt een grimmig karakter. „Ik wil dat u nu on middellijk afstapt", klinkt het vanuit de wagen. De renner kijkt uitdagend opzij en roept: „Denk maar niet dat ik voor u uit de koers ga." Miriam van Es, verbeten: „Dat zullen we nog eens zien, dan krijgt u een schorsing." Martin van Steen, lachend: „Moet u zelf weten, ik stop over drie weken toch met fietsen." Het gezag in de koers wint het uiteindelijk toch van de recalci trante coureur. De oud-prof laat zich afzakken tot bij de ploeg leider en stapt af. „Zo, die zijn we kwijt", reageert de koers- leidster opgelucht. „Wat zullen we nou krijgen zeg." Zondagmorgen, kort voor het vertrek in Breskens. Miriam van Es loopt voor een laatste contro le even langs bij de organisatie, spreekt kort met haar secon danten van de jury, met wat ploegleiders, renners en maakt zich op voor een heroïsch wie- Ierdagje. „Ik heb Han Vaanhold (van Lö- wik) gisteren een flinke boete gegeven, die zal zich vandaag wel gedeisd houden." Zo werkt dat tenslotte. Even laten zien dat er niet te spotten valt met de baas in koers. Miriam van Es komt uit een wie- lercultuur. „Mijn opa heeft me voor het eerst mee naar de koers genomen. Hij heeft de Ronde van Limburg nog naar Stein ge haald. Ik ben zelf nooit een fiet ser geweest, maar ik wilde wel meedoen. Daarom ben ik, toen Miriam van Es voerde als wedstrijdleidster twee dagen de re gie over het OZ Wielerweekend. „Ik voel me hier als een vis in het water." foto Peter Nicolai ik net twintig was, naar de jury cursus gegaan. Mijn eerste les sen heb ik nog van Chris Del- bressine gekregen." Drie kwartier onderweg, tussen Sint Kruis en Eede. Frank van Duimen laat zich afzakken tot bij de wedstrijdleider en vraagt om een dokter. „Ik voel me ziek." Hij krijgt een aspirientje van de rondearts en sluit moei zaam aan. „Die stapt af, dat zie ik zo", spreekt Miriam van Es uit ervaring. Het is nogal een voorbarige con clusie. Tien kilometer verder glipt Frank van Duimen vrolijk mee met een kopgroep. „Hij is de virtuele leider in de koers", roept de krakerige stem van de koersradio. Miriam: „Ik '/raag me toch af wat dat voor aspi rientje is geweest." „Wat ik nu bereikt heb, lromt vooral door Wim Jeremiasse", vertelt ze in een stil moment van de wedstrijd. „Toen ik hem voor het eerst zag, dacht ik: wat is dat een arrogante bal. Maar na './er- loop van tijd begon ik een enor me bewondering voor hem te krijgen. Hij was zo goed als wedstrijdleider, een absolute autoriteit op wielergebied." „We trokken veel samen op, zo veel zelfs dat er op den duur ge ruchten kwamen dat wij ierts hadden met elkaar. Ik was nog getrouwd in die tijd (nu geschei den), Wim was getrouwd met Jeanne. Toen hij was verdron ken, in een wak op de Weisser.i- see, heb ik de uitnodigingen voor de wielerwereld geregeld voor Jeanne. En ze vroeg of ik iets wilde zeggen tijdens de avondmis. Dat doe je toch niet, als er iets aan de hand is ge weest." Twee uur gekoerst, een massale valpartij tussen Hoofdplaat en Hoek. De schade opnemen en doorrijden. Het hoofd uit het dak in een plensbui. Met een glimlach: „Of ik na elke wed strijd naar de kapper ga? Ben je gek. Ik heb die krullen van me zelf. Als ik er met mijn vingers doorheen ga, zit alles weer in model." Even langsrijden bij de motoren van de NOS. „Ik wil dat je hier weggaat, Dirk. Op die smalle wegen wil ik voorin zit ten, ik wil ook wat zien." Vrien delijk knikje terug. „Voor het eerst een vrouw in koers, dat was nogal wat", vertelt ze over de tijd dat ze begon. „Ik stuurde Karei van Goethem, in dit wie lerweekend, uit de wedstrijd omdat hij me uitschold voor kutwijf. En hij weigerde om af te stappen. Je zag hem denken: wat doe jij hier in de koers. Maar het ontzag is langzaam geko men. Ik had wel het voorrecht dat ik aan de hand van Wim mee mocht lopen, maar uiteindelijk komt het toch op kwaliteit aan." En nu is ze een van de hoogste vrouwelijke juryleden in aan zien, in het Europese wielren nen. Vorig jaar wedstrijdleid ster geweest in de Catalaanse week, twee keer in Olympia's Tour, een wereldbekerkoers ge daan in Plouay en uitgenodigd voor het WK voor dit jaar. „Ik zou nog meer wedstrijden kunnen krijgen, maar ik heb een baan bij DSM als frontoffice- manager, ik heb twee kinderen (9 en 5) en geen man. En in de schaarse vrije tijd trouw ik men sen in Stein. Dus ik moet mijn tijd verdelen, al vind ik het wiel rennen wel ontzettend leuk. Vooral hier ook, het Wieler weekend, een prachtige wed strijd. Ik heb er in al die jaren maar weinig gemist." Drie uur wedstrijd, onder de rook van Philippine. De Poolse renner Zbigniew Serafinski, die rijdt voor een Belgische ploeg, moet lossen uit het peloton en komt even aanklampen bij de wedstrijdleider. Teken van herkenning. „Ik zag hem gisteravond nog laat in de bar." „Ikke niet meer fietsen, maar ikke niet koud", grijnst hij. „Komt van die Trappist van vannacht." En hij verdwijnt langzaam uit zicht. Zoals ook de kopgroep in de laatste kilometers voor Bres kens, na een hels gevecht op glibberige kasseien. BRESKENS - De twee Zeeuwse deelnemers aan het OZ Wie lerweekend bleven in de tweedaagse wielerkoers bij elkaar in de buurt. Jacques Schuit en Martin Totté, in dienst van het Belgische Josan-Peugeot, werden respectievelijk 46e en 47c in het eindklassement. Schuit (Arnemuiden) had een achterstand van 8 minuten en 56 seconden op winnaar Rick Flens, Totté (Sint Jansteen) volgde op zes seconden. Beiden handhaafden zich in de eerste rit in het peloton. Totté ontweek de grote valpartij op de Plat tedijk, Schuit raakte achterop en kwam later terug. In de tijdrit werd Schuit 68e op 1.29 en Totté 78e op 1.40 van Eelke van der Wal. In de slotetappe verloren de Zeeuwen meer dan zes minuten. Toch konden ze tevreden zijn. Schuit hield stand ondanks de verwondingen aan zijn been die hij een week eerder in België had opgelopen en de nog jonge Totté slaagde in zijn doel: uitrijden. Hij was net op tijd weg bij een massale valpartij en bleef op de kasseien in de zondagrit lang voorin. EIBERGEN - Arnold Polderman heeft met zijn voorrijdei Vasco de Kinkelder zilver gehaald op het NK wielrennen voor tandems. De Axelaar, die een visuele handicap heeft, maakte in Eiber gen deel uit van een kopgroep van vijfDe sprint werd gewon nen door Jan Mulder en Pascal Schoofs, maar dat tweetal werd door de jury gediskwalificeerd wegens ongeoorloofd sprinten. Juriaan Prijs en Ben van Egmond werden tot win naars uitgeroepen. Polderman en De Kinkelder behoren tot de zes genomineerde koppels voor drie plaatsen op het EK, dat in september in Praag wordt gehouden. De volgende wedstrijd voor de Zeeuw is een koers in het Zwit serse Gippingen. Daarna reist hij naar een trainingsweekend van Rabobank en twee weken later naar de Ronde van Polen. GRAVELINES - Ronnie Babijn heeft zijn eerste zege van het seizoen te pakken. De Terneuzense triatleet pakte in het Noord-Franse Gravelines de winst in een sprinttriatlon. Het ging overigens niet van een leien dakje. Tijdens het afsluitende looponderdeel, dat Babijn met vijftig seconden voorsprong begon, ging de man die voorop fietste in de fout. Babijn kon daarom niet het vastgestelde parcours af werken. Na wat discussie werden twee winnaars uitgeroepen: Babijn en Stephane Haezebrouck, die aanvankelijk tweede werd. Babijn was na het zwemonderdeel als derde uit het water ge komen, zes seconden na de snelste. Tijdens het fietsonderdeel nam hij na vier kilometer de leiding en stond die niet meer af. ALMERE - De windsurfer Niek van der Linde uit Rilland is tweede geworden op het NK freestyle surfen. Het kampioen schap bestaat uit vijf manches en wordt gehouden op vijf ver schillende locaties. Op het Gooimeer bij Almere werd zaterdag en zondag de eer ste manche gehouden. De overwinning ging naar Remko de Weerd, die onlangs een wedstrijd voor de Worldcup aan de Costa Brava op zijn naam schreef. Niek van der Linde greep in de eerste ronde na een spannend gevecht de tweede plaats, voor de profsurfer Erik Troosteheide. In de tweede ronde werd de Zeeuw na materiaalpech als derde afgevlagd. door Wim de Vos VLISSINGEN - Het trimmers- peloton weet van geen ophou den. Het aantal wedstrijden volgt zich de laatste wekeii in sneltreinvaart op en wat vooral opvallend is: het aantal deelne mers is telkens hoog. Afgelopen weekeinde waren de vrije cou reurs actief in 's-Heer Abtsker- ke en in 's-Heerenhoek. Twee aantrekkelijke wedstrijden met in 's-Heer Abtskerke Matti de Baat als spurtwinnaar, terwijl Andy van Loon in 's-Heeren hoek de sterkste was. Op de vijf kilometer lange om loop in 's- Heer Abtskerke pro beerden verschillende renners te ontsnappen, maar er was geen beginnen aan. Twintig secon den was het maximale verschil, waarna de groep er steeds weer in slaagde de aanval ongedaan te maken. Dat was onder meer het geval met acties van Johnny van der Klooster, Jordi Suijker- buijk, Johan Peemen en Goese- naar Dirk van Dam. Het liep uit eindelijk uit op een massale aankomst en daarin voelde Matti de Baat zich als een vis in het water. De Brabander was Van der Klooster en Suijker- buijk te snel af. In de verzengende hitte, zater dagavond, in 's-Heerenhoek werd het vooral een slijtageslag. Ook nu kon een groot aantal renners niet stil zitten in de aan loop naar de finale toe. Vooral ook omdat de premiepot goed gevuld was met onder meer een kilo kaas. Dat zuivelmiddel bleek uiteindelijk een beslissen de rol te spelen in de ontknoping van de wedstrijd. Terwijl alle renners zich uit de naad reden in de premiespurts hield Andy van Loon zich rustig. „Ik lust geen kaas. Daarom spurtte ik niet mee", gaf de Brabander later aan. Daardoor had Van Loon in de finale voldoende kracht over om de zege te behalen. Ook in 's-Heerenhoek werd de wedstrijd reeds in de eerste kilo meters open gebroken met daarbij opnieuw renners als Dirk van Dam, Johnny van der Klooster en Johan Peemen. An dy van Loon was er toen nog niet bij. Hij wachtte het juiste mo ment af omdat hij er van uitging dat de warmte de nodige slacht offers zou maken. Die inschat ting bleek juist te zijn, toen na ruim dertig kilometer een groepje met Dirk van Dam Martin de Kok, Leon Weststra- te Andy van Loon en Jack Broe- ren er tussen uitging. Het pelo ton had niet meer de kracht om adequaat te reageren. Alleen nationaal kampioen Michel Sij- mens en Roger Oomen slaagden er nog in om de aansluiting te maken. Het verschil liep daarna op naar een kleine halve minuut, een nieuwe tempoversnelling in hel peloton deed die weer terug lo pen naar tien seconden, maar verder kwam het niet. Kortom, de leiders mochten uitmaken wie op de hoogste trede van het podium zou komen. Andy van Loon won met meters verschil. door Henk de Winter OSS - John Bakker heeft giste ren in Oss de motorrace in de Superstock-klasse op zijn naam geschreven. Voor de Terneuze- naar was het zijn vijfde over winning. Arno Slabbekoorn uit 's Heer-Abtskerke finishte als zevende in deze klasse. In de 125cc-klasse reed Johan Fre- driks uit 's-Heerenhoek een sterke race. Hij werd zesde. Bakker had zich in de trainin gen verzekerd van de pole posi tion. Bij de start liet hij zich ech ter verrassen. Als derde schoot hij met zijn Suzuki racemotor de kort na de start gelegen chi cane in. Bij de eerste doorkomst had de Terneuzenaar de zaak rechtgetrokken en de leiding in handen genomen. Die stond hij niet meer af. Bakker is hard op weg het Ne derlands kampioenschap bin nen te halen. De concurrentie lijkt zich al een beetje te hebben neergelegd bij de suprematie Indel25cc reed Johan Fredriks een goede race. Fredriks startte als tiende maar wist de aanslui ting met de top de hele race re delijk goed vast te houden en eindigde als zesde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21