19 I I Advocaat denkt aan ander systeem Overmars wil belangrijk zijn Justine Henin lost belofte in aan haar overleden moeder Recordaantal licenties geweigerd door KNVB Ferrero geeft Nederlandse debutant geen kans in finale Kluivert is topschutter van Oranje Bronzen plak Lindsay Wyatt Griekenland verrast koploper Spanje Excelsior is zo goed als gedegradeerd Olympische limiet voor Lieja Tunks dinsdag 10 juni 2003 Rick Flens treedt uit anonimiteit Vrouw regeert de mannenkoers Van der Smissen maakt faam waar Franse en Jonker in de voorhoede Drempel Tegenoffensief Matige zege Oranje tegen Wit-Rusland doet deur dicht Niks mis Tweede termijn Haken en ogen Pover Vol overgave p O i 6 Verkerk heeft vrede met verlies rinorMarc Molenaars PARIJS - Wie groot wil worden, moet eerst groeien. Als Martin Verkerk dat al niet wist, dan weet hij het na de verloren finale op Roland Garros. De 24-jarige Nederlander, twee weken lang een sensatie in Parijs, ging op de slotdag van het toernooi kans loos onderuit tegen Juan Carlos Ferrero: 6-1, 6-3, 6-2. „Geen schande", vond hij zelf. „Ferre ro is van wereldklasse." Verkerk is een fenomeen. In alle opzichten. De wijze waarop hij zich, als relatieve nieuwkomer, op het belangrij kste graveltoer nooi van de wereld, langs erken de specialisten als Moya en Coria als vocht, wekte alom be wondering. Maar dat gold ook zijn houding buiten de baan: puur en ontwapenend. Op de dag van de finale, nog voor het ontbijt, zocht Verkerk een plaatsje op het bed van zijn ou ders. ,Mam"zei hijwat er ook gebeurt vandaag, het leven zal nooit meer hetzelfde zijn. Ook niet voor jullie en zeker niet als ik win. Maar vergeet niet: de laatste keer ben ik door hem ge veegd." Terwijl Verkerk samen met zijn coach Nick Carr de laatste rest jes slaap uit het lange lichaam sloeg, verhaalde zijn broer Mic- kel over de oranjegekte die de onverwachte finalist heeft los gemaakt. „Hij kreeg zelfs een fax van het Nederlands voetbal elftal, vanuit Minsk, met een persoonlijke boodschap van ei kespeler. Gaaf toch?" Verkerk zelf hield het inslaan al snel voor gezien. Drie services vol op de lijn en een handvol spijkerharde returns bevestig den zijn goede vorm. Verkerk weet wat hij kan. Er is eigenlijk MINSK - Patrick Kluivert mag zich de meest scorende interna tional noemen. De pas 26-jarige spits maakte zaterdagavond tij dens de EK-kwalificatie-inter- iand tegen Wit-Rusland zijn 38e treffer voor het Nederlands elf tal. Kluivert had slechts 69 wed strijden nodig voor zijn geslaag de recordrace. De spits van Bar celona verbeterde daarmee het aantal van Bergkamp, die in 79 interlands tot 37 doelpunten kwam. Kluivert debuteerde als acht tienjarige aanvaller op 16 no vember 1994 in het Nederlands elftal. Hij mocht twintig minu ten meespelen tijdens het EK- kwalificatieduel met Tsjechië, maar scoorde niet. De toenmali ge spits van Ajax was in zijn tweede interland wel doeltref fend. Kluivert bekroonde zijn invalbeurt van twaalf minuten met zijn eerste interlanddoel- punt. Kluivert scoorde tweemaal drie treffers in het shirt van Oranje. Dat gebeurde voor het eerst tij dens de oefenwedstrijd tegen België op 4 september 1999 (5-5 Ook in de kwartfinale van EU RO 2000 had de spits van Barce lona drie keer succes. Joegosla vië was toen de tegenstander. ANP maar een ding waaraan het hem ontbreekt: ervaring. Want de fi nale van een grand slam, die speel je niet elke dag. Verkerk speelde de finale als een debutant. Letterlijk. Dat klinkt als een diskwalificatie, maar in het geval van Verkerk gaat die vlieger niet opVerliezen op gra vel van een weergaloze Ferrero is geen schande, al was het jam mer dat de Nederlander zijn slechtste tennis speelde op de laatste dag. Dat leek een dom per op een fantastisch toernooi maar zelf zat hij daar niet zo mee. „Goed, alsjenaardecijfers kijkt, dan moet je constateren dat ik ben geveegd. Jammer dan. Ferrero is op deze onder grond wel de beste van de we reld. Dan moet je nuchter zijn en het niet erger maken dan het is. Ik verlies liever zo in de finale, dan dat ik in de halve was ge sneuveld tegen Coria na een fantastisch gevecht." Verkerk moest erkennen dat hij behoorlijk nerveus aan de wed strijd was begonnen. Een vlotte openingsgame had hem mis schien nog over de drempel kun nen helpen, maar Ferrero beet zich vanaf het eerste moment vast in de opslag van de Neder lander. Na tien minuten en vijf breekkansen vond de Span jaard het welletjes. Verkerk: Tegen Ferrero moet j e agressief spelen, aanvallen. Maar als je niet goed serveert, loop je voort durend achter de feiten aan. Ik heb gevochten, dat wel, maar verder klopte er niet veel van vandaag." Op het moment dat de opslag van Verkerk haperde, viel me teen het fundament weg onder zijn aanvallende spel. Ferrero bewees dat tennis meer kan zijn dan hard serveren. De Span jaard produceerde een aantal fabelachtige servicereturns en artistieke dropshots en was ook in de rally's heer en meester. Na de oorwassing in de eerste set leek Verkerk zich wel even te herstellen, maar het tegenoffen sief (met een snelle break in de tweede set) was maar van korte duur. Ferrero loodste zijn eerste grote titel in veilige haven. Wat Ver kerk ook probeerde. „Ik moest forceren natuurlijk. Dat maakte het er allemaal niet beter op. Ik speelde elke bal steeds een beetje té. Maar ik moest wat. Als ik met hem de rally aanga, kan ik hem net zo goed meteen een hand geven. Hij is echt top." Verkerk gaat uitgebreid nage nieten van een wonderlijke week. Dat zijn prestaties op Ro land Garros zijn leven ingrij pend zullen veranderen, vindt hij geen probleem. „Ik blijf on bevangen. Maar de mensen zul len iets van me verwachten in het vervolg. Ik maak een gewel dige sprong op de wereldrang lijst (vijftiende), zelfs de toptien komt in zicht. Dat betekent dat ik voortaan geplaatst ben bij al le grote toernooien. Extra start- gelden ook, ja. Maar dat geld in teresseert me helemaal niks. Ik verdien hier 420.000 euro of zo, maar ik ga daar echt niet anders door leven. Die finaleplaats is me honderd keer meer waard." GPD De wonderlijke weken van Martin Verkerk werden zondag afgesloten met een nederlaag tegen Juan Carlos Ferrero. foto Koen Suyk/ANP door Henri van der Steen MINSK - Op bezoek bij Wit- Rusland gaf het Nederlands elf tal zaterdag de tot dusver suc cesvolle formule van slecht spe len en toch winnen een passend vervolg. Dankzij een wederom moeizaam totstandgekomen ze ge (0-2) mag Oranje blijven dro men over rechtstreekse plaat sing voor het EK volgend jaar zomer in Portugal, maar het spel was opnieuw grotendeels be labberd van kwaliteit. De oorzaken werden gezocht in details en futiliteiten. Frank de Boer: „Het veld was slecht." Dick Advocaat: „Reiziger dekte niet door. Daardoor hadden we geen controle op het midden veld." De waarheid was, dat het Nederlands elftal aan de bal voor de zoveelste keer een te leurstellende indruk maakte. Advocaat kiest dus het verkeer de systeem of de verkeerde spe lers. Of allebei. De spelers roepen tot dusverre in koor, dat er met de speelwijze niks mis is, maar Advocaat liet doorschemeren wel degelijk aan een aanpassing te denken. „Dit is wel een reden om na te gaan denken." Hij zal het systeem niet revolutionair veranderen, hooguit een beetje. Het kan niet anders of hij gaat in elk geval kiezen voor de techniek en pas sing van Van der Vaart. Zater dag moest Van der Vaart al na 2 5 minuten gaan warmlopen. Ad vocaat overwoog een wissel, omdat het totaal niet liep bij Oranje, maar bracht Van der Vaart pas een uur later in, voor het laatste kwartiertje. Een andere wissel had zich toen al uitbetaald. Overmars kwam, zag dat hij niet buitenom kon, trok naar binnen, nog verder naar binnen, nog verder en overwon toen keeper Tumilovii- tsj met een magnifiek schot. Doorgaans produceert Over mars in deze situatie slappe rol- lertjes, nu pakte hij uit met een zondagsschot. Daarmee was de wedstrijd gespeeld - zeker na dat Kluivert voor 0-2 had ge zorgd, dankzij een assist van Seedorf, die (in buitenspelposi tie) de bal uit een snelle free kick van Frank de Boer had gekre gen. Goeie score, niks aan de door Jochem Lippmann MINSK - Met een voor hem ty perende treffer wees Mare Overmars zaterdag het Neder lands elftal tijdens de uitwed strijd bij Wit-Rusland de weg. Twee minuten na te zijn inge vallen verliet de buitenspeler de zijlijn. Zoals zo vaak be kroonde hij een korte dribbel richting de as van het speelveld met een vernietigend schot. Eindelijk was de dappere doel man Tumiloviitsj verslagen. Het verzet van de tegenstander was gebroken. „Ja, die zat er heel lekker in", blikte Over mars terug. „Op deze manier heb ik tachtig procent van mijn treffers gemaakt. Vaak stuitert de bal echter nog twee keer. Deze treffer was veel mooier. Lekker hoog in de hoek. Ja, heel lekker." Na zijn geslaagde doelpoging rende Overmars direct naar de zijlijn. De vreugdetocht ein digde in de armen van Pierre van Hooijdonk. „Hij was net als ik op de bank begonnen. Ik mocht er wel in hij uiteindelijk niet. Ik ken hem al van de na tionale jeugdelftallen. Daar om liep ik naar hem toe." Overmars, bij zijn club Barce lona rechtsbuiten, was blij dat hij tegen Wit-Rusland op de linkerkant mocht beginnen. „Zo'n treffer maak ik alleen van de linkerkant. Ja, dat had Advocaat heel goed gezien. Of ik niet had moeten beginnen. Ja, daar had ik wel een beetje op gehoopt. Maar aan de ander kant ben ik voor de laatste in terland tegen Portugal bijna een jaar niet opgeroepen. Twee weken geleden raakte ik ook nog eens geblesseerd. Ik be grijp wel dat ik niet begon. Ik heb hier vrede mee. Het gaat er mij om dat ik belangrijk ben. Als invaller of als basisspeler, dat maakt me niet zoveel uit. Ik denk dat ik vandaag wel be langrijk ben geweest." Belangrijk was zaterdag in Minsk ook Paul Bosvelt. Een beetje in de schaduw van Over mars stelde de Feyenoorder als invaller voor rechtsback Reizi ger zich kandidaat voor een basisplaats. „Voor mij was dit geen verrassing hoor. Ik wist wel dat ik goed op deze positie uit de voeten kan. Ikheb het al leen nog een keer mogen laten zien. Ik de nieuwe rechtsback van Oranje? Laten we het ho pen." Frank de Boer was de rol van Bosvelt ook niet ontgaan. „Mi chael heeft soms moeite wan neer hij geen vaste tegenstan der heeft. Bosvelt dekte wel heel goed door naar het mid denveld. Je zag dat Seedorf daardoor ook beter ging spe len", vond de aanvoerder .ANP Doelpuntenmaker Mare Overmars in duel met Sergei Gurenko. foto Ed Oudenaarden/ANP doorJaap van Essen DEN HAAG - De KNVB heeft een recordaantal licentie-aan vragen afgewezen. Maar liefst elf clubs hebben het voorbije weekeinde bericht gekregen dat zij vooralsnog geen toestem ming krijgen om volgend sei zoen betaald voetbal te spe len. Van de 37 profclubs die een li centie aanvroegen kregen FC Utrecht, Vitesse, AZ, Emmen, Go Ahead, De Graafschap, MW, Sparta, FC Den Bosch en TOP een negatief antwoord uit Zeist, omdat zij hun financiën nog niet op orde hebben. AGO- W uit Apeldoorn voldoet wel aan de begrotingseisen, maar de nieuwkomer in het profvoetbal moet in juli nog aantonen dat het stadion aan de veiligheids eisen voldoet. Mogelijk dat er nog enkele clubs meer op het strafbankje van de KNVB moeten plaatsnemen. Bij FC Zwolle, RKC, VW en Wil lem II verklaarden de clubbe stuurders nog niets vanuit Zeist vernomen te hebben. Clubs die nu nog geen licentie hebben, kunnen tot 20 juni in beroep gaan. De beroepscommissie van de KNVB heeft vervolgens en kele weken om tot een definitie ve uitspraak te komen. De verwachting is dat het me rendeel van de nu afgewezen aanvragen in tweede termijn alsnog gehonoreerd zal worden. Maar met name bij MW en TOP is de situatie penibel. De club uit Maastricht krijgt zelfs al komende vrijdag het fi nale-oordeel van de beroeps commissie te horen. Vitesse zit ook in zeer zwaar weer. De club is afhankelijk van de stemming die komende donderdag plaats vindt in de Arnhemse gemeen teraad. De lokale politici moe ten ja of nee zeggen tegen een reddingsplan, dat in totaal goed is voor bijna dertig miljoen euro. Verrassend was dat ook de aan vraag van De Graafschap werd afgewezen. De Doetinchem- mers zijn gedegradeerd, maar dienden een begroting op eredi visieniveau in. De club heeft tot vrijdag de tijd om een nieuwe begroting in te leveren. Ook in Alkmaar staat het water aan de lippen bij plaatselijke eredivisieclub. Jarenlang was het geen enkel probleem om de begroting van AZ langs de li centiecommissie te krijgen. Geldschieter en voorzitter Scheringa leende steevast de miljoenen die de club tekort- kwam. De totale schuld van AZ be draagt nu zo'n 45 miljoen euro. De voorbije weken liet Scherin ga al weten niet langer alleen voor de tekorten te willen op draaien. De gemeenteraad is nu een garantiestelling van 12,5 miljoen euro gevraagd en de club is in onderhandeling met derden over een overbruggings krediet. FC Utrecht werd zeer recent al gered door de gemeente. Toch zijn daarmee nog niet alle pro blemen opgelost. De gemeente raad eiste dat de club zelf ook nog enkele 'vuiltjes' zou weg werken en daarmee is FC Utrecht nu hard bezig. De licen tiecommissie verlangt echter dat de club alle afspraken met de gemeente volledig waarm aakt. Ook Sparta moet de komende week nog nadere tekst en uitleg geven aan de licentiecommissie. De Rotterdamse gemeenteraad redde de club door het stadion over te nemen, maar ook aan de ze deal zitten haken en ogen. De KNVB wil ondeir meer een toe lichting op de garantiestellin gen door derden en wenst enkele vragen over de liquiditeit van de club beantwoord zien. GPD KjffUHBU knikker, zou je zeggen. Zo bena derden de spelers de wedstrijd na afloop ook, verwijzend naar de inmiddels lange lijst zonder nederlagen én de eeuwige stel ling dat alleen het resultaat telt. Dat is toch maar deels zo, want de speelwijze is ten dode opge schreven: Oranje biedt simpel weg te weinig in balbezit. Illu stratief voor het failliete spel aan de bal is het pijnlijke feit dat Ruud van Nistelrooij zaterdag geen enkele kans kreeg. Nul! Een ploeg die niet in staat is een superspits als Van Nistelrooij enkele keren voor de keeper te zetten, levert een proeve van on bekwaamheid af. Iedereen - spelers en trainers - is het er ondertussen over eens dat Oranje gemiddeld toch wel erg pover voetbalt, maar niemand die met een sluitende analyse komt. Er gebeuren ook gekke dingen. Wat is dat voor een top- elftal dat de rechtsback niet even kan verwittigen dat hij door moet dekken? Als dat euvel zo belangrijk was, had De Boer of Cocu of Stam of Van der Sar even moeten optreden. Toch? Cocu: „De communicatie had inderdaad wat beter gekund." Gek is toch ook dat een stel Wit- Russen elkaar makkelijker vindt dan een elftal veronder stelde wereldtoppers. Maar ja, waarom zou de bondscoach Seedorf zijn eerste rechtsbuiten noemen? Seedorf was weer eens hartverscheurend slecht. Gek genoeg was hi j één van de weini gen. De teamprestatie was be duidend zwakker dan het ge middelde van alle spelers, een aanwijzing dat inderdaad voor al de speelwijze debet was aan de matige vertoning. GPD door Mare Molenaars PARIJS - De finale van het vrou wentennistoernooi op Roland Garros was niet om aan te zien, maar het verhaal achter de strijd was wel aangrijpend. Jus tine Henin, die in een volledig Belgische eindstrijd Kim Clus ters (6-0,6-4) versloeg, loste een belofte aan haar overleden moe der in. De druk die de frêle Waalse zichzelf oplegde was ongekend. Henin móest winnen. Niet uit geldelijk gewin of sportieve frustratie, maar puur op emo tionele gronden. Als klein meis je waardeerde ze een dagtripje naar de eindstrijd van Roland Garros, een finale tussen haar idool Steffi Graf en Monica Se les, met de belofte dat ze ooit zelf met de coupe Suzanne Lenglen in haar handen zou staan. Twee jaar later overleed haar moeder, maar Henin hield de afspraak levend. „Toen ik op de dag van de finale opstond, na een vrijwel doorwaakte nacht, heb ik mezelf ingepeperd dat het moest. Ik moest winnen. Die beker is slechts symbolisch, de emotionele waarde is vele ma len groter." Een tragedie als drijfveer; het is niet nieuw in de sport. Het zijn aangrijpende verhalen die de waarde van een grote titel on derstrepen maar tegelijkertijd relativeren. Want in het geval van Henin houdt het niet op bij de dood van haar moeder. Toen ze twee jaar geleden de finale op Wimbledon bereikte, overleed ook haar opa. Vervolgens ver brak ze alle familierelaties, bo venal die met haar vader, die haar hardhandig richting top dirigeerde. Henin wil er niet veel meer over kwijt dan dat ze dat hoofdstuk voor zichzelf heeft afgesloten. Haar vader was in november al niet welkom op haar huwelijksfeest, ook za terdag in Parijs behoorde hij niet tot de genodigden. „Ik praat er niet meer over. Ik heb de juiste beslissingen geno men. Soms moet dat, hoe moei lijk het ook is. Maar ik heb nu uitsluitend de juiste mensen om me heen. Mensen waarvan ik houd. Mijn man, Pierre-Yves, en mijn coach Carlos Rodriguez. Zij zijn altijd in mij blijven gelo ven. Het is ook hun overwin ning." Henin verdiende in het Belgisch onderonsj e - koning Albert reik te de bëker uit - de overwinning als geen ander. De Waalse speel de vol overgave. Met veel agres sie in haar slagen degradeerde ze de fletse Kim Clijsters tot een figurant. De Limburgse was haar zenuwen nog niet de baas of ze stond al op een onover brugbare achterstand. Een fac tor van belang was misschien wel dat Clijsters op weg naar de finale nauwelijks serieuze te genstand had gekend. Alle favo rieten in haar deel van het sche ma (Capriati, Venus Williams) sneuvelden vroegtijdig. Henin moest op haar weg naar de eeu wige roem aanzienlijk harder werken voor haar centen, uit eindelijk 760.000 euro. Met na me haar overwinning op num mer één Serena Williams was van grote betekenis. Clijsters was sportief genoeg om toe te geven dat ze geen aan spraak mocht maken op de titel. Daarvoor speelde ze eenvoudig niet goed genoeg. Clijsters: „Dit is een van de grote afspraken in het jaar, maar het blijft een ten niswedstrijd. Het is niet zo dat hier vandaag iemand sterft of dat de wereld vergaat." GPD HANAU - Lindsay Wyatt uit Goes heeft de bronzen medaille veroverd bij de Europese kam pioenschappen jiujitsu. In het Duitse Hanau oogstte Wyatt haar plak in de categorie tot ze ventig kilogram. De 27-jarige Wyatt nam in Duitsland voor de derde keer deel aan een groot toernooi. Bij de vorige twee WK's greep ze naast een medaille, maar zon dag was het eindelijk raak op het EK. Wyatt was in de eerste ronde vrijgeloot en in de tweede ronde versloeg ze met full ippon haar Engelse opponente. In de halve finale trof ze een ou de bekende: de Franpaise Sarcy. Bij het vorige WK versperde zij Wyatt de weg naar een medaille en nu hield ze de Goese jiujit- suka uit de finale. „Ze was iets sluwer", vond Wyatt. In de strijd om de derde plaats versloeg Wyatt met full ippon een Zweedse, waardoor ze haar eer ste 'grote medaille' veroverde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19