17 ff# Ontstressen op de zorgboerderij Die mèrelaor maokende dao toch 'n lawaoi ^EK\ ir% Nieuwe Raadkaart dinsdag 10 juni 2003 Compostvat Agenda Contouren J H A I3B ü-M"- 5,4 Ui f A Overspannen heette het vroeger. Tegenwoordig is burn-out de omschrijving voor mensen die het werk niet meer aankunnen, vaak voor langere tijd uit het ar beidsproces verdwijnen en bovendien hun sociale net werken verliezen. Het kost veel tijd en moeite om burn out verschijnselen kwijt te raken. Bij dat langdurige herstelproces wil Buiten kans, centrum voor onderne men op het platteland, een handje gaan helpen, onder het motto 'lucht en ruimte'. Mensen met een burn-out kunnen op een zorgboerderij bijtanken, zeg maar ont- stressen. Marianne Verbruggen van Het Klein Hoefken bij Kuitaart werkt mee aan het pro ject 'lucht en ruimte' van Bui tenkans. Ze gaat op haar boer derij mensen met een burn-out ontvangen. „Wehebbenhiereen mooie plek. Je voelt de wind door je haren en de aarde aan je vingers. Je kunt je hoofd even leegmaken en beseffen dat er meer is dan werken alleen. Je kunt de verwondering weer over je heen krijgen." Ze denkt dat meewerken op de boerderij - in de bloementuin, de kruidentuin of gewoon op de akker - prima geschikt is voor mensen die op zoek zijn naar zichzelf. En voor de familie Verbruggen is het een welkome nevenactivi teit op het kleine akkerbouwbe drijf met mini-camping, waar voor een deel gangbaar en voor een deel ecologisch geprodu ceerd wordt (de groenten wor den in de streek afgezet). Mari anne Verbruggen heeft al enige ervaring met het opvangen en begeleiden van mensen. Ze had anderhalf jaar langdurig werk lozen op de boerderij en binnen kort wordt een contract gete kend met iemand die een deel van het persoonsgebonden bud get gebruikt voor het werken op de boerderij. Om meer bekendheid te geven aan de mogelijkheden van de burn-out opvang, houdt de fa milie Verbruggen 19 juni open huis op de boerderij (vanaf 14.00 uur). Mensen die belang stelling hebben, kunnen zich dan oriënteren. Marianne is nog met de gemeente Hulst in de slag om op de boerderij een woonwa gen te mogen plaatsen, die kan dienen als verblijfsruimte voor de gasten, of liever: de cliënten. „De schuur kunnen we daar voor niet gebruiken, want die moet eerst gerestaureerd wor den. Een apart onderkomen als een woonwagen is leuker dan de keuken gebruiken, als zijn de cliënten daar natuurlijk ook welkom." Is er wel behoefte aan een pro ject als 'lucht en ruimte'? Jac ques Roumen van Buitenkans vindt uiteraard van wel. Hij wijst erop dat het verblijf op de boerderij niet op zichzelf staat, maar onderdeel is van de totale therapie. Voorop staat dat een cliënt het zelf ziet zitten. Rou men kan zich voorstellen dat niet iedereen er voor voelt. De duur van het verblijf en de mate van meedraaien op de boerderij zijn afhankelijk van de per- bedrijf. „Wij doen veel met de hand en we bieden ze gewoon de dagelijkse bezigheden aan." Dat kan dus ook onkruid wie den zijn, of het verzorgen van de dieren (koeien, schapen, var kens) die op de boerderij wonen. „Waar het om gaat is de mensen van de bank af te halen en dat ze hun zinnen kunnen verzetten. Rust en nieuwe kracht vinden op de boerderij", betoogt Mari anne. Personeelsfunctionaris Henk van Gilst van het ROC Zeeland ziet de 'stressboerderij' wel zit ten. Hij meent dat een werkge- soonlijke omstandigheden. Me dewerkers van Buitenkans zor gen voor de begeleiding, samen met boer of boerin. Marianne Verbruggen vindt dat de burn-out opvang op Het Klein Hoefken wel kleinschalig moet blijven; een te grote groep acht ze niet wenselijk. „Ik denk dat er niet meer dan vijf tot zes mensen tegelijk kunnen zijn. Het moet ook weer niet te onrus tig worden." Voor zo'n aantal is er zeker genoeg te doen op het ver er best aan kan meewerken. Burn-out is iets wat een mens zomaar ineens overkomt. Vaak zijn er vooraf absoluut geen sig nalen. Als werkgever heb je de opdracht alle middelen in te zet ten om te proberen de mensen weer op een goede manier ar beidsgeschikt te maken. Er zijn situaties van mensen waarin je zegt: laat ze even met rust. Maar ook situaties waarin je iemand juist moet activeren in bewe ging te blijven en niet achter de Een tuinier is tie eigenlijk niet zo. Maar toch heeft hij er wel verstand van, een beetje al thans en zo nu en dan zegt hij er wel een verstandig woord over. Meestal zien we mekaar op weg naar de plaatselijke super markt. Hij in zijn rode Mazda en ik natuurlijk op mijn blauw fietsje. Meestal is het raampje open, zijn elleboog losjes door het raampje en zijn bril halver wege zijn neus. Gisteren kwam ik 'm weer tegen en vroeg tie: Vroeg èrpels, moe je die voo twaolf uuren eeten? Toen ik thuis kwam van de win kel zat er een jonge merel in het net over de aardbeien. Ik was er al bang voor geweest. Afgelopen winter had ik de vogels bij tijd en wijle flink gevoederd. Dat lag eigenlijk niet aan mij, maar aan de bakker. Of aan de bakkerin, want zo eerlijk moet ik eigenlijk wel zijn. Vooral die oliebollen. Weken hebben ze in de treurwilg gehangen. Totdat een maand geleden de blaadjes aan de boom kwamen. Toen waren ze verdwenen. Ja, voor het oog al thans. En bij de buurman was het precies hetzelfde. Hij had ze nog geschild, zijn oliebollen en in de boom gehangen. Maar het was verloren moeite ge weest. Marianne Verbruggen van Het Klein Hoefken bij Kuitaart:We hebben hier een mooie plek. Je kunt de verwondering weer over je heen krijgen.foto Camiel Schelstraete Even j e hoofd leegmaken geraniums moet laten zitten. Het project Tucht en ruimte' kan voor sommige mensen heel goed zijn om even uit de sfeer van het onderwijs te zijn en toch bezig te zijn." Bij het Regionaal Opleidings centrum is nog geen gebruik ge maakt van het boerderij-aan bod. „Het is wel een project dat bij mij bovenaan staat", zegt Van Gilst. „We zijn nu nog volop bezig aan het opzetten van ziek tebegeleiding en reïntegratie." Hij is van plan Tucht en ruimte' zeker bij burn-outers onder de aandacht te brengen. „Als ie mand deelneemt, dan houdt die een dagritme. Ook dat is belang rijk. Er zit een soort doorgang van het normale leven in. Ie mand houdt ook omgang met mensenDe terugkeer is dan wat makkelijker te nemen dan van uit het niks." Van Gilst betoogt dat bij het werken aan herstel ook een stuk ontspanning moet zitten. „Dat zie ik bij het boerderijproject. Je hebt de vrijheid om meer jezelf te kunnen zijn. Ik kan me goed voorstellen dat werken in het buitengebied prettig is. Het platteland is geen gestreste om geving - ga er zelf maar eens wandelen. Het kan veel bijdra gen aan het tot rust komen en nieuwe energie op te doen en dat is één van de eerste punten bij burn-out." Rinus Antonisse Het was een komisch zicht in de pruimenboom. Midden in de winter een tiental van die witte bollen. In van die pindanetjes. Hij had de vogels nog willen misleiden met die verpakking, maar ze waren er toch niet inge trapt. Ook zijn bollen waren niet opgegeten. Wa dienken jud der wè, had hij gezegd, d'r an gaoje toch. Dan mao voo de wurms. En met een zwiep had hij ze in het compostvat ge gooid. Deksel d'r op: weg 2,50. Terug nao dienjoengen mère laor. Een paar weken geleden had ik de netten al over de aard beien gelegd. Dan kunn'n de veugels d'r a wad an wénnen. En dan weten ze van te voren, dat het niet als vorig jaar zal zijn. Fêêste in defrènzen. En zeker nu na het voorval met die oliebol len voelde ik me gerechtigd om de aardbeien voor eigen gebruik te houden. Met een zeker gevoel van rechtvaardigheid had ik de netten gehaald, het rek over de aardbeien gezet en alles afgezet en waar nodig het onkruid ge wied. In de heg zaten twee me rels te broeden en het ene vintje zat bij wijze van spreken op de punt van mijn ouwëêle. Als merels zitten te broeden, dan zijn ze echt brutaal. Het is alsof ze zeggen willen: Alli, kap 's 'n bitje deu. Wudder moeten wurms 'èn. En dan springt hij In het Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) wordt zondag voor de laatste keer vóór de zo mer een oecumenische bijeen komst in het Zeeuws gehouden. Fanfare Prinses Juliana uit Baarland treedt op en er is een stemmenspel over Corinthe, ge schreven door Ko de Visser. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. recht op de wormen af, pakt die tussen zijn snavel en knipt die in brokken en stukken: Fascine rend om te zien. En ik maar schoffelen. Hupla, daar komt de tweede worm binnen bereik. Ook die wordt verknipt. Voor zichtig legt hij alle stukje op de grond, rangschikt ze naar groot te en vliegt met de hele tros naar de heg. Uren heb ik er mee studie naar gekeken. Raor ee, had ik gedacht, êêst da net om de veugels van defrènzen t'ouwenen, noe die wurms om udder joengen op te kwêêken. Maar nu is mijn mening daar toch anders over. Die joenge mè relaor maokende dao toch 'n la waoi. Die vloog van links naar rechts en van voor naar achter door zijn gevangenis. En pie pen. Ja, wat nu te doen? Zou ik 'm pakken en loslaten? Of een stuk van het net oplichten? Als die maar niet in het net vast kwam te zitten. Da's 'n gemug- gel om die los te kriigen. Aan de- ze kant het net losmaken en dan naar de andere kant gaan. En een keer in mijn handen klap pen. Ja, zo moest het dan maar. Naar de andere kant lopen moest ik niet meer, want het beestje had het gaatje vlugger in de gaten dan ik. En weg vloog tie, niet ver, tot bij de lage struikjes. Toen verdween tie. Tussen de bladeren. Ik hoorde 'm nog een poosje piepen, toen werd het stil. Voorzichtig legde ik het net te rug en keek rond of niemand in de buurt het had gezien. Alleen de kat van de buren. Die zit al ja ren op de vensterbank. Vanwege zijn ontbrekende vierde poot. Door het slaapkamerraam houdt-ie alles in de gaten. Zo heeft die ook gezien, dat ik be gin maart de planters in de grond deed. Voorzichtig, om de jonge schoten niet te beschadi gen, legde ik ze in de geulen. Met dezelfde ouwëêle gingen ze on der de grond. En nu staan ze daar te pronken in mij'n tuin. Die 'ei je zeker wè vroeg gezet, had het mannetje in de rode Mazda vorige week gevraagd, toen hij met zijn auto door de straat reed en de tuinen contro leerde. Ik had eens geknikt en trots geglimlacht. Vóór acht uur zeeker? had hij geroepen door zijn open raampje. Nog vroeger vint, en lachend was hij verder gereden. Naar de super markt. Rinus Willemsen Natuurlijk herken ik de raadkaart, meldt L. de Broekert uit Middelburg. „Het gaat om de Domburgseweg in Oostkapelle. In het huis rechts van café Internationaal werd ik in 1949 geboren. In mijn jeugd - ik woonde er ongeveer tot mijn zesde - heette het hotel-café nog steeds Internationaal. De eige naar was toen de heer Helmstrijd. In de bijkeuken werden in het weekeinde heer lijke frites gebakken door Mina Helmstrijd, die haar buurkin deren altijd met gulle hand deelde." De Broekert weet nog dat op het pleintje voor het café een soort frites-kot stond, waar 's zater dags patat werd verkocht. „Het ginger niet altijd beschaafd aan toe, want het gebeurde wel dat op zondag de mayonaiseklod ders tegen onze voordeur ge plakt zaten." Deze inzender schrijft dat voordat de Helmstrijds het café overna men, het werd uitgebaat door de heer Goeman. Die wordt ook door veel andere inzenders genoemd. J. Zwemer uit Oostkapelle herinnert zich dat slager Bram Brand ooit op personen uit het dorp een ge dicht heeft gemaakt, waarin op volgorde van het alfabet steeds iemand belicht wordt. Bij de let ter G dichtte Brand: 'G is van Goeman in wijnen en bier.' S. Cepero uit Middelburg schrij ft dat uitbater van het café ten tijde van de foto haar over grootvader Cornells Johannes Goeman was. „Mijn moeder, Jo hanna Pieternella Goeman, is in dit café geboren. Mijn opa, Jo hannes Bernardus Goeman, heeft het café in 1947 van de hand gedaan." Volgens W. Dingemans-Ovaa uit Middelburg is het café in de jaren zestig overgedaan aan Leen Pouwer uit Ritthem en zijn vrouw Leny Minderhout uit Oost-Souburg. „Zij zijn later geëmigreerd naar de Verenigde Staten of Canada." J. Verstraate uit Oostkapelle, 38 jaar woon achtig in het dorp, stelt dat het café eind jaren zeventig disco theek 't Wieltje was en nu De Pannenkoekenbakker heet. „Als je goed kijkt, kun je tussen de bomen de contouren zien van het gemeentehuis, waar ik nog ben getrouwd." V. Koole en A. van Gelder, uit baters van De Pannenkoeken bakker melden dat de foto van de raadkaart nu in het restau rant hangt, als aandenken aan de historie van het pand. „Toch mooi dat de traditie van gast vrijheid en gezelligheid zo nauw aan dit gebouw te Oostkapelle verbonden zijn. K. Malcorps uit Cadzand en an dere inzenders wijzen op de Ne derlands hervormde kerk, die op de achtergrond van de foto zichtbaar is. Rechts achter de bomen is een stukje van de Domburgseweg te zien. Naast het café woonde timmerman Piet Geerse, die getrouwd was met de oud-tante van inzender J. Janse uit Kortgene. Er waren alleen goede oplossin gen. De waardebonnen gaan naar: L. Pattenier, Oosterland, K. Stroo-Louws, Zoutelande en E. Brand, Oostkapelle. Rinus Antonisse Van dorp naar stad. Uit de collectie van Hans Lindenbergh een kaart met een stedelijk tafereeltje. De vraag is: in welke plaats is de foto destijds genomen? Naam van de straat en aanvullende bij zonderheden zijn welkom bij de redactie. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 14 juni worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Per fax naar 0118-470102 en per mail naar redactie@pzc.nl. Er zijn voor inzen ders van goede oplossingen drie waardebonnen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17