PZC Ontdekkingsreis op de Oostersehelde 17 17 18 18 Boomklevers verlaten zelden de beschutting van het groen weerwoord Bijtanken op de zorgboerdeij Fêêste in de frènzen D'Arke in Oostkapelle is attractief Onkruid moetje wieden nraa dinsdag 10 juni 2003 Opdrachten Schelphoek Als het regent met Barnabas, zwemt de oogst in een waterplas HET TUINTJE VAN Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0118-484369; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770. Redactie: 0118-484413 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 18,4380 AA Vlissingen. m djèf Boven het blakke water van de Oostersehelde zweeft een flinterdunne ne vel. Het is, op z'n Zeeuws, wat diezig. De wieken van de windmolens op de storm vloedkering staan stil; bij uitzondering waait het eens onvoldoende. Op een hoge meerpaal in het haventje van Burghsluis zit een aal scholver met gespreide vleu gels zijn verenkleed te dro gen. Langzaam breekt de zon door en krijgt het verstil de water van de Ooster sehelde een uitnodigende glansTi j d om het wateropte gaan. Dat doen de leerlingen van de groepen vijf en zes van de Willem-Alexanderschool uit Kamperland. Opgewonden kwetterend rennen ze de loop plank over van de Breeveertien. Ze gaan samen met juf Josette Krijbolder en vijf begeleidende moeders een natuurvaartocht op de Oostersehelde maken. Dat is wel even leuker dan breuken leren of begrijpend lezen. In eer ste aanleg gaat de aandacht nog niet uit naar het water, maar meer naar scheepshond Lexi. Schipper Marcel van Mill deelt fel-oranje zwemvesten uit en legt uit welke gedragsregels op de boot gelden. Zijn echtgenote Jacqueline neemt de helft van de 21 leerlin gen mee voor een rondleiding. De Breeveertien, die ruim hon derd jaar geleden van stapel liep, heeft verschillende func ties: in de zomer toeristische veerboot tussen Burghsluis, Co- lijnsplaat en Zierikzee, sport visboot en natuurboot. Niet al leen voor de basisscholen uit de Oosterscheldegemeenten, ook voor recreanten. Dit seizoen maakt de Breeveertien zo'n der tig tochten met scholieren. Met die natuurtochten, die door het Nationaal Park Ooster sehelde via het Milieu Educatie centrum de Bevelanden aan de scholen worden aangeboden, is vorig jaar voor het eerst begonnen. „Het is aan het groei en. We willen graag dat alle schoolkinderen een keer op de Oostersehelde zijn geweest", zegt Astrid Meijer van het MEC- Bevelanden. „Het Nationaal Park en de school betalen elk een deel van de kosten." Ze legt uit dat het niet zomaar een feestelijk schoolreisje is. Door middel van diverse opdrachten krijgen de kinderen allerlei informatie over de natuur in en om de Oos tersehelde mee. Terwijl de ene helft van de Kam- perlandse scholieren de boot bekijkt, begint de andere helft aan de eerste opdracht. Zo moet onder meer de temperatuur van het water worden bepaald. Die blijkt 15 graden Celsius te zijn. Niet gek voor de tijd van het jaar. „Mag je dan al zwem men?", wil een van de leerlin gen, met licht verlangen in haar stem, weten. Mogen wel, maar of het echt aangenaam is... Eén van de moeders zegt dat ze het Zeehonden in zicht. Ver kijken over het water liefst zwemwater boven 25 gra den heeft. De opdrachten moe ten worden uitgewerkt in het boekje Ontdek de Oostersehel de! Ze gaan over eb en vloed, de smaak van het (zoute) water, planten en dieren die in het wa ter leven, het weer en de vogels, zoals kok- en zilvermeeuw, scholekster, kluut, tureluur en aalscholver. De boodschap van het Nationaal Park ontbreekt niet: om goed voor de planten en dieren te kunnen zorgen is de Oostersehelde beschermd. Maar het gebied is er ook voor de mensen, die zich dan wel aan be paalde spelregels moeten hou- Roggenplaat, aan de rand waar van de zeehonden zich graag koesteren in het zonnetje. Hij blijft op ruime afstand en waar schuwt de kinderen niet te veel lawaai te maken. De beloning is een rijtje zeehonden, met het blote oog nauwelijks meer dan donkere stipjes, maar met be hulp van een kijker dichtbij te halen. De kinderen vinden het prachtig de lobbesen gade te" kunnen slaan. De tocht voert ook langs de Schelphoek, natuurgebied ge vormd na de watersnoodramp die in het water staan om mos- bleven zijn, weten de leerlingen selpercelen te markeren. Ook de te plaatsen. caissons die slordig achterge- Terug in de haven van Burgh- den. Bijvoorbeeld ervoor zorgen dat de zeehonden met rust gela ten worden. Nadat ze bijna uit de Ooster sehelde verdwenen waren, neemt het aantal van deze verte derende dieren weer langzaam toe. Schipper Van Mill zet met de Breeveertien koers richting van 1953. Juf Josette vertelt dat op school in het kader van de vijftigjarige herdenking van de ramp een project is uitgevoerd. Daar is wel wat van blijven han gen. „Zijn die bomen nog van de wa tersnood?", vraagt een leerling, wijzend op de kale boomtakken, (de dag van regenheilige Sint Barnabas valt op 12 juni) Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. foto's Mechteld Jansen Visje om eens goed onder de loep te nemen. sluis is het tijd de balans op te maken. Hoe is de natuurtocht bevallen? „Leuk", is de algeme ne opvatting. „Ik vond de op drachten leuk en ook dat je in de stuurhut mocht kijken", meldt Martien. Hoe de knoppen wer ken en hoe je stuurt had vooral de belangstelling van Randy en ook het kijken naar de kwallen beviel hem wel. „Het was mooi. Dat je zo ver vooruit kunt kijken over het water", zegt Harmen. En Nadine had genoten van de zeehonden. „Ik had ze wel eens eerder gezien op Neeltje Jans, maar dit was veel echter." Opgewekt beginnen de groepen aan het tweede deel van de dag. De verjaardag van juf Jo sette moet gevierd worden. Een aantal kinderen geeft daar ui ting aan door de haren van felle (uitwasbare) kleuren te voor zien. Het zal de aalscholver op de dukdalf een zorg zijn. Hij zit nog steeds (of weer?) roerloos en niet-geïnteresseerd in de luidruchtige groep, de veren te drogen. Rinus Antonisse Veerdienst Burghsluis-Colijns- plaat-Zierikzee vv van 7 juli tot en met 31 augustus. Informatie natuurvaartochten 06- 53535297. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl Verandering van spijs doet eten. Vandaar dat we onze achtertuin voor een weekje heb ben verwisseld voor een klein maar gerieflijk vakantiehuisje in een bosrijke omgeving. De achtertuin van dit tijdelijke onderkomen is kleiner dan onze eigen tuin. Toch vinden we ook hier sporen van leven die je ei genlijk in deze tijd van het jaar niet zou verwachten. In de eer ste plaats zijn dat de paddestoe len. Hoewel het najaar het meest uitgelezen seizoen is om naar Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis. Deze week echter een ander achtertuintje. deze vruchtlichamen van schimmels op zoek te gaan, zijn er ook paddestoelen die zich het hele jaar door laten zien. We vinden exemplaren van tonder- zwammen en bloedweizwam- metjes. Opvallend zijn de gewelfde vor men van de berkenzwammen, die op een dode stam groeien. In het natte seizoen ziet de zwam er heel anders uit. De bovenzij de is in een natte periode mooi glad en zadelvormig en is zijde lings aangehecht. Nu vertoont de zwam een gebarsten boven zijde en lijkt te zijn verdroogd. Maar het sporenweefsel aan de onderzijde schijnt nog steeds actief te zijn, gezien de spierwit te op poeder lijkende laag. Het mycelium van de berkenzwam - de eigenlijke zwam - is een draadachtig teer weefsel, dat zich verspreidt door de hele stam. Zieke berken of reeds om gevallen stronken worden snel aangetast door deze zwam. De berkenzwam veroorzaakt het zogenaamde bruinrot, waar door het kernhout van de boom verandert in een roodbruine tot zwartbruine, korrelige struc tuur. Die kleur en structuur zijn duidelijk te zien bij oudere exemplaren op de plaats waar deze aan de boom of stronk aangehecht zijn. Naast de ge makkelijk te observeren padde stoelen trekken vogels onze aandacht. Een merel heeft hier in de buurt duidelijk zijn terri torium, want zowel 's morgens als 's avonds zingt hij vanuit de zelfde boom, op nog geen twee meter van ons onderkomen. Omdat we deze vogels bij ons niet zien zijn de langs de stam naar insecten zoekende boom klevers spectaculairder voor ons. Actieve, prachtig gekleur de vogels die maar zelden de be Spechtensmidse Boomklevers illustraties Adri Karman Berkenzwam schutting van het groen verla ten. Wel laten ze regelmatig hun heldere tonen horen en ook het kloppen met de snavel op de stam is goed hoorbaar. Om hun gedrag en hun blauwgrijs ge kleurde bovenzijde worden ze ook wel blauwspecht genoemd. Ze zijn echter niet aan de spech ten verwant, maar eerder aan de wel bij ons voorkomende boom kruiper. Toch hebben - vooral in het jaar getijde dat er weinig insecten te vinden zijn - de boomklevers iets gemeen met de spechten. Ze verstaan namelijk de kunst om net als de spechten gebruik te maken van spleten of openingen in de schors van bomen. Ze ge bruiken die als houvast - je zou kunnen zeggen aambeeld - voor hun grotere voedselvondsten. Ze klemmen een huisjesslak, noten of denneappels tussen zo'n spleet en hebben dan de 'handen' vrij om hun prooi te lijf te gaan. En dat doen ze grondig! Halverwege de week vinden we zo'n 'spechtensmidse', waarin nog twee denneappels zitten die behoorlijk uitgekloven zijn. On getwijfeld zullen ook de ele menten hebben meegespeeld in de verwering van de denneap pels, want dit zijn duidelijk overblijfselen uit najaar of win ter, de periode dat de vogels overschakelen op ander voedsel dan insecten. Wat dat laatste betreft zagen we dat er ook nog andere dieren in onze omgeving aanwezig waren die gemakkelijk omschakelen. In de informatie die in het huisje aanwezig was werd ons aange raden de vuiniszak op te hangen in een boom, in verband met mogelijke aanwezigheid van wilde zwijnen. Dat zou zo'n vaart niet lopen, was onze ge dachte en we deponeerden het vuilnis keurig in de buiten staande nog zinken emmer, voorzien van de bekende plas- ticzak. De tweede dag toen we 's morgens opstonden vertelde een blik naar buiten ons dat er nachtelijke bezoekers waren geweest. De vuilnisemmer lag tien meter verder op het pad, dat nu bezaaid was met plasticzak- ken, papier en bakjes waarin etenswaren hadden gezeten. De wilde zwijnen waren zoals voor speld op de reuk van onze etens resten afgekomen. Op een vroe ge ochtendwandeling zagen we een zeug met twee gestreepte jongen, zo'n dertig meter verder op het pad. Leuk eens in een andere achter tuin te kijken! Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16