11 Samba onder het oog van de admiraal Renesse tijdens uitgaansavond uren in donker Beeld visleurster klopt tot in detail Strandhuisjes afgebrand op Nollestrand Verbouwings opruiming Bij Delscher UITVERKOOP Gimbrère FEESTEN VAN BELEVING 2003 Handig Statenleden zien veel in oprichting naamloze vennootschap Branden op Walcheren aangestoken zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 10 juni 2003 Discussie NV Gewonde fietsers in Vlissingen FEESTEN VAN BELEVING 2003 TOT EN MET 22 JUNI www.middelburg.nl Lol Koude handen CL LU X O <S) Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport J Zeeland Seaports op eigen benen HnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Zeeland Sea ports is bereid over enkele jaren tepraten over verzelfstandiging van het havenschap. Dat zegt voorzitter G. de Kok. In het be leidsplan dat eind dit jaar moet verschijnen, zal worden voor- uitgeblikt op een nieuwe rechts norm met vrijere bevoegdheden oor de directie. De Kok zegt dat in reactie op uitspraken van gemeenteraads leden en Statenleden van diver se partijen dat de tijd is aange broken om van Zeeland Seaports een bedrijf (Naamloze Vennootschap) te maken. Het havenschap is nu een gemeen schappelijke regeling, een over heidsorgaan waarin de provin cie en de gemeenten Vlissingen, Borsele en Terneuzen deelne men. Een NV, met provincie en ge meenten als aandeelhouders, zou het havenschap krachtda diger, flexibeler en beter toege rust maken om in te spelen op marktontwikkelingen. Daarbij dient Delta NV als voorbeeld: het voormalige nutsbedrijf heeft een grote vrijheid om stra tegische besluiten te nemen, terwijl de overheden via de aan deelhoudersvergadering in vloed houden op het (publieke) belang van de klanten. De gemeenschappelijke rege ling past steeds slechter bij de toegenomen commerciële be langen van het havenschapme nen huidige en voormalige raads- en Statenleden van SGP, EPCU, CDA, WD, PvdA en GroenLinks. Ook de samenwer- met het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam, dat door het gemeentebestuur van die stad volgend jaar al wordt ver zelfstandigd, noodzaakt vol gens hen tot een discussie over de structuur van het Zeeuwse havenschap. De Kok - tevens PvdA-gedepu- teerde voor economie - is ver rast, maar ook verheugd over die opvatting. „Het toont in ie der geval dat er betrokkenheid is bij het havenschap, dat uit eindelijk toch eén van de be- langrij kste instrumenten is voor ons economisch en ruimtelijk beleid. Die betrokkenheid zul len we serieus nemen. We kun nen daar in ons beleidsplan op ingaan." Hij wil echter geen overhaaste discussie voeren. „Er komt de komende tijd al voldoende op ons af met de Westerschelde Container Terminal en de sa menwerking met Rotterdam. Laten we ons eerst daar maar mee bezighouden. De discussie over een andere rechtsvorm moeten we op de middellange termijn voeren. En dan kunnen we ook goede kennis nemen van wat op dit punt in Rotterdam is gebeurd." Ook J. van Schaik, PvdA-wet- houder in Terneuzen en lid van het algemeen bestuur van Zee land Seaports, staat een uitein delijke opheffing van de ge meenschappelijke regeling voor. Hij vindt ombouw tot een NV het meest voor de hand lig gend. Zeeland Seaports kan dan sneller en adequater inspelen op ontwikkelingen op de markt. pagina 15: havenschap moet privatiseren VLISSINGEN - Een 13-jarig fietsster uit Middelburg en een 40-jarige Vlissinger zijn zater dag gewond geraakt in de Bad huisstraat te Vlissingen. De man reed met zijn fiets tegen haar aan toen zij voor rood licht stond te wachten.In het zieken huis bleek dat het meisje haar pols had gebroken, de man had een gebroken been. Sambadanseressen tijdens de Pinkparade in Vlissingen. Advertentie voor het complete programma door Nadia Berkelder en Ron Magnee VLISSINGEN - De Vlissingse boulevard lag zaterdag even in Rio de Janeiro. Bra ziliaanse danseressen lieten hun kunsten zien in de brandende zon. De eerste Pink parade trok door de stad. De Vlissingers leken niet echt warm te lo pen voor de Samba. Aan de belangstel ling lag het niet, die was er volop. Boule vardbewoners hingen uit hun ramen, langs de route hadden zich honderden mensen verzameld en op het badstrand gingen alle zonaanbidders even staan toen de stoet passeerde. Maar het publiek liet zich niet tot beweging verleiden. De dansgroep had last van de warmte. Door oververhitting van de versterker, viel de muziek af en toe uit. In krappe gouden bikini's en kleurige ve ren schudden de danseressen met alles wat ze in huis hadden. Ze nodigden het publiek uit tot een dansje, maar dat bleef met beide voeten aan de grond. Na de Zuid-Amerikaanse zon, volgden de Hol landse vrachtwagens. Feestgangers met roze pruiken gooiden ludiek verpakte condooms in het publiek, de andere wa gens hielden het bij ladingen flyers voor de feesten in hun cafés. De stoet vertrok een uur te laat. De wagens bleken niet goed door de Vlissingse binnenstad te kunnen. Daarom moest een grote omweg worden gemaakt om de boulevard te be reiken. Organisator H. Samson liep tussen de wagens door. De stoet was korter dan hij had gehoopt. „Er doen zes wagens mee", zei hij. „Er waren er nog die tot op het laatste moment twijfelden. Dan heb ik liever dat ze thuis blijven." Zijn teleur stelling duurde niet lang, de sfeer was goed en het weer was gewoon fantas tisch. „Dat is het enige waar ik altijd ge luk mee heb. Als de zon moet schijnen, schijnt de zon en als het koud moet zijn, is het koud. Maar op deze manier word ik er niet rijk van. En dat geeft ook eigenlijk niets, als je maar lol hebt." De parade werd afgesloten met een after party in Sporthal Baskensburg. Zo'n dertienhonderd dansfanaten waren op het feest in de sportloods afgekomen. Hiermee was de zaal goed gevuld, maar zeker niet vol. Ondanks de beperkte op komst betekende dansen in de grote zaal voor velen een stri j d tegen de zweetdrup pels. De temperatuur in de grote hal was ronduit tropisch te noemen. Enkele hon derden dansfanaten lieten zich niet weerhouden om uit hun dak te gaan bij de aanstekelijke klanken van bijvoor beeld dj Jay Oliviera. In de bovenzaal van Baskensburg wer den de liefhebbers van de hip hop, r&b en 2-step op hun wenken bediend. Was de temperatuur op de begane grond al am per te harden, de kleine bovenzaal van door Famke van Loon RENESSE - Een groot deel van Schouwse Westhoek heeft zaterdagnacht enkele uren zonder stroom gezeten. Wat de oorzaak van de sto ring is geweest, weet Delta Nutsbedrijven NV nog niet. Onderzoek moet dat de ko mende dagen uitwijzen. Rond één uur 's nachts is de storing opgelost door de stroom om te leiden. Met name de horeca in de Westhoek was gedupeerd door de stroomstoring in het drukke pinksterweekend. Cafés en discotheken in het centrum van Renesse moes ten al vroeg in de avond de deuren sluiten. Hun gasten kwamen op straat te staan. Desondanks hebben zich volgens burgemeester J. As- selbergs 'geen vervelende in cidenten' voorgedaan. De stroomstoring begon za terdagavond kort voor half mf In bijna de hele Westhoek - m Renesse, Noordwelle, El fmeet, delen van Scharen- dijke, Serooskerke, Burgh- aamstede en Westenschou- wen - ging op dat moment het licht uit. Als gevolg hiervan viel zowel het vaste als het mobiele telefoonnetwerk van KPN uit. De aandacht van de autori teiten richtte zich in eerste instantie op het uitgaanscen trum van Renesse .„Binnen een uur zou het pikkedonker zijn. Dan krijg je een buiten gewoon riskante situatie. Het eerste wat we hebben ge daan is daar zelf voor licht zorgen', aldus burgemeester Asselbergs. Op verschillende plekken op de Hoge Zoom zorgde de brandweer voor noodver lichting. Omdat de cafés en discotheken hun gasten voor de veiligheid buitenzetten, stroomde het uitgaansgebied in een mum van tijd vol met duizenden toeristen en stap pende jongeren. Voor de horeca-ondernemers was de stroomstoring juist in dit weekend erg ongelukkig. „Het is het ongunstigste mo ment van het jaar dat het hier valt. Dit is één van de drukste zaterdagen van het jaar en het bedrijf staat gewoon stil", zei L. Hart, secretaris van de Stichting Horeca Re nesse. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Op haar leng te na, is ze net echt, de visleur ster op de Markt in Arnemui- den. Onder grote belangstelling is het beeld van Gerard Brouwer zaterdag onthuld. Het ander half meter hoge vrouwtje in Arnemuidse dracht is het eer ste kunstwerk van het vissers dorp. „Prachtig", zei C. Blaasse - de Nooijer, die zelf nog met vis langs de Middelburgse deuren heeft geleurd. „Het is het hele maal." Alles klopt aan het beeld, maar dat heeft wel wat moeite gekost. Brouwer had de vrouw eerst een Nieuwlandse kap ge geven. Gelukkig konden de Ar nemuidse deskundigen nog op tijd ingrijpen. „Ik ben heel goed geholpen", lachte de kunste naar. „Juist die details zijn be langrijk." Mevrouw Blaasse onthulde het beeld samen met Kees d'Huy, voorzitter van de kunstwerkcommissie, wethou der A. van 't Westeinde, burge meester K. Schouwenaar en haar kleindochter Corianne Blaasse. Blaasse is de laatste visleurster die nog in leven is. Het was voor al koud, vertelde ze na de ont hulling, vis verkopen. „In de winter kreeg je echt last van koude handen. Je moest al die koude visjes vastpakken." Ze was achttien toen ze begon. „Ik Mevrouw C. Blaasse - de Nooijer met haar kleindochter bij het beeld van de visleurster. foto Lex de Meester ging 's ochtends om vijf uur uit bed en ging met de bus mee van zeven uur of half acht. In de bus had ik een juk met emmers, net als het beeld, maar in de stad had ik een viskarretje." On danks dat hulpmiddel was het zwaar werk. Ze was doodop na een morgen leuren. „Je moest de hele morgen lopen en zorgen dat je de visjes kwijt raakte." Der tien jaar heeft ze het gedaan, toen was het genoeg. Het is niet voor niks dat het eer ste openbare kunstwerk in Ar- nemuiden een herkenbaar beeld is. „Er is gekozen voor een kunstwerk dat draagvlak heeft bij de Arnemuidse bevolking", zei Van 't Westeinde. „Dat kun je het beste vertolken door een beeld dat verbonden is aan de geschiedenis. De geschiedenis van Arnemuiden is de geschie denis van de visserij." Dat er draagvlak is onder de be volking, bleek uit het grote aan tal donaties dat binnenkwam. Een derde deel van het beeld is betaald door inwoners van Ar nemuiden, een derde door spon sors en een derde door de ge meente. De kunstwerkcommissie wilde Gerard Brouwer zijn bronzen schaalmodel teruggeven, maar hij weigerde. Het beeldje krijgt een plekje in het museum van Arnemuiden. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Op het Nolle strand in Vlissingen zijn zon dagavond rond kwart voor twaalf twee strandhuisjes in brand gestoken. De brandweer heeft de brand geblust, maar de huisjes zijn totaal vernield. Er vielen geen gewonden. De eige naar van de huisjes vindt dat de politie harder moet optreden te gen mensen die vuurtjes stoken op het strand. Bewoners van de slaaphuisjes iets verderop hebben de brand weer geholpen om de spullen uit de hokjes te halen. Door de re genbuien van 's ochtends en de wind die haaks op de huisjes stond, sloeg de brand niet over naar de andere huisjes en de duinen. Leendert van Nieuwen- huijzen, de eigenaar van de strandhuisjes, heeft deze zomer slaaphuisjes neergezet op het Nollestrand. Eén van de rede nen daarvoor was om het toezicht op het strand te verbe teren. De daghuisjes zijn regel matig doelwit van vandalen en brandstichters. „De politie moet harder optre den tegen mensen die vuurtjes stoken op het strand", vindt Van Nieuwenhuijzen. „Of het mag, of het mag niet. Nu wordt het een beetje gedoogd." De politie weerspreekt dat. Volgens woordvoerder A. Don wordt er wel degelijk opgetreden tegen kampvuurtjes. „Het is verbo den. We treden juist wel op. We laten ze de vuurtjes uitmaken en soms maken we proces verbaal op, afhankelijk van de omstan digheden." De politie surveil leert met regelmaat op het strand, niet alleen in Vlissingen, maar ook op de andere Walcher- se stranden, aldus Don. Om te zorgen dat zijn huisjes heel blijven, slaapt Van Nieu wenhuijzen zelf regelmatig op het strand. Zondag was hij toe vallig een avondje weg. „Vorig weekeinde zijn er drie plan kiers, een bord met de paal er nog aan en een winkelwagentje in brand gestoken. Elk jaarwor- den er huisjes opengebroken, dat begint meestal rond deze tijd, als de eindexamens zijn af gelopen. Mensen staan er niet bij stil wat er 's nachts allemaal op het strand gebeurt. Dan ko men ze 's ochtends op het strand en dan is hun huisje weg." Volgens Van Nieuwenhuijzen worden de vernielingen aange richt door 'gewone' jongeren. „Ze maken een kampvuur, maar op een gegeven moment kunnen ze het niet meer in de hand hou den. Zichzelf niet en het vuur niet." Na de brand van zondag vond hij bierblikjes op het strand, getuigen van een uit de hand gelopen feestje. OOST-SOUBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag is de stadsgewestelijke brandweer negen keer uitgerukt voor klei ne brandjes. Omdat het vermoeden bestaat dat het om brandstichting gaat, is de politie ingeschakeld. In Vlissingen woeden op verschil lende plaatsen duinbrandjes, op de Koningsweg in Vlissingen stond een loods in brand, op de Duinpoortweg moest de brand weer een brommer blussen. Verder waren er brandjes in de Koningin Julianastraat en de Statenlaan in Middelburg en de Nieuwlandseweg in Arnemui den. In Oost-Souburg werden drie heggen in brand gestoken. In de Willem-Alexanderstraat, de Van Ginkelstraat en de Dieze- straat ging een aantal coniferen in vlammen op. De politie vraagt getuigen zich te melden. foto Lex de Meester het sportcomplex kon zich zaterdag avond meten met de betere sauna's. Mas saal wapperde het publiek met viltjes en stukken karton om het hoofd koel te hou den. Overigens was de sfeer er niet min der om, mede dankzij de uitstekend draaiende dj 's. Het restrictieve toegangs beleid tot de bovenzaal vormde een min puntje. De eerste verdieping bleek alleen toegankelijk met een speciaal ticket. Hiervan waren er slechts enkele honder den verspreid. Niet iedereen begreep de ze keuze van de organisatie, zo bleek wel. Veel bezoekers zonder geldig ticket laak ten luidkeels de portiers die hen de gang naar boven beletten. Al met al kreeg het publiek zaterdag voor het de mild geprijste ticket een tropische, maar aanstekelijke dansavond voorge schoteld. De Zeeuwse dj Paul Rounders, die in sportzaal Baskensburg een thuis wedstrijd speelde, omschreef de eerste editie van dit dansfeest het meest tref fend: „Leuk als begin." Advertentie _l LU Q Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 www.delscher.nl Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Advertentie EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 14 mei is er een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 11 juni per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130, 4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 Geïntrigeerd luisterde die Vlissinger naar het telefoon gesprek dat zijn vrouw met haar vriendin voerde. Het ging over iets wonderbaar lijks, blijkens de ooohs en aaahs van zijn vrouw. „Wacht even", zei ze tegen de telefoon, draaide haar hoofd naar hem toe en verklaarde: „Haar man heeft een appa raat gekocht, dat zet 's och tends koffie, roostert boter hammen en kookt een eitje!" „Nou", repliceerde hij droog jes. „Zoiets heb ik ook. En de mijne kan daarbij nog eens kinderen maken!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11