PZC Potverteren breekt nieuwe gemeente op Koewachtse jeugd opent eigen honk Terneuzen staat open voor bundeling van ouderenorganisaties PZC SAS PAAUWE IPCA-personeel voelt niets voor verhuizen werk naar Assenede 13 BE PROUD! future Terneuzense wethouder wil 1,8 miljoen vinden in doelmatiger werken gemeente maman Wedstrijd spinnen verse wol zaterdag 7 juni 2003 Gefaald Goochelen Dow verspreidt eigen blad De expositie van Sas Paauwe's meubelcollectie ook op 2e Pinksterdag M E U B E L E NI GOES Te klein Bromfietsster gewond Gratis zwemmen brandweer Fietser botst tegen auto Jacht op jong talent in Sas van Gent BE PREGNANT, Oecumenische pinksterdienst J ^nnrConnv van Gremberghe TERNEUZEN - De provincie Zeeland en de stuurgroep Her indeling Kanaalzone zijn vorig jaar behoorlijk tekortgeschoten jn het financieel toezicht op de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent en Axel. De nieuwe gemeente Terneuzen maakt, zo blijkt nu de jaarreke ningen van de oude drie ge meenten bekend zijn geworden, een moeizame start met een fi nancieel tekort van bijna twee miljoen euro. Dat tekort is volgens wethouder j. van Schaik (financiën) in hoofdzaak ontstaat doordat het oude Sas van Gent, maar ook het voormalige Terneuzen zich schuldig hebben gemaakt aan 'potverteren'. Sas van Gent lan ceerde het ambitieuze project Vitaal Sas zonder dat daar fi nanciële dekking voor bestond, terwijl Terneuzen voor 2,5 tot 3 miljoen euro aan externe krach ten inhuurde, terwijl in de be groting van die gemeente daar voor een kostenpost van slechts drie ton was opgenomen. Ook lanceerde Terneuzen kort voor de jaarwisseling nog enke le grote projecten (bioscoop, megasportpark, cultuurtempel Toonbeeld) zonder dat goed was stilgestaan bij de exploitatieop- zetten van die projecten. Zo zal alleen de exploitatie van het musisch en beeldend centrum Toonbeeld, ondergebracht in de volledige verbouwde Petrus Hondiusschool de gemeente op jaarbasis'vele tonnen gaan kos ten. „Om maar niet te spreken van het megasportpark dat ons - zolang als het er staat - 1,8 mil joen euro per jaar gaat kosten." In tegenstelling tot zijn CDA- college A. van Waes (ruimtelijke ordening), die van mening is dat de provincie bij het toezicht op de gemeente gewoonweg ge faald heeft, vindt Van Schaik dat niet alleen gedeputeerde A. Poppelaars (bestuurlijke orga nisatie) steken heeft laten val len, maar ook het oude dagelijks bestuur van Terneuzen. „In het herindelingsproces heb ik nadrukkelijk geroepen dat bijvoorbeeld voor de sportac commodaties een integrale visie had moeten worden opgesteld voor alle accommodaties in de gemeente. Wethouder E. Spue- sens van Sas van Gent was het daarmee toen volledig eens. Ons gelijk is nu aangetoond. Dat be- teknt dus ook dat de stuurgroep gefaald heeft." Met name Terneuzen heeft wel meer met begrotingsposten ge goocheld, waar de provincie niets over heeft gezegd. Zo kreeg de gemeente Sas van Gent de wind van voren omdat ze een dure tijdelijke secretaris had den ingehuurd, die eigenlijk niet uit de frictievergoeding (de rijksuitkering om de herinde ling mee te bekostigen) betaald mochten worden. Dat werd wel gedaan en kostte de gemeenten uit dat budget 48 mille. Terneu zen vaardigde echter een eigen ambtenaar af aan de project groepen herindeling, die be taald werd uit de frictiekosten (235.000 euro), maar waarvoor de provincie geen standje gaf. Volgens Van Schaik kan in zijn algemeenheid gesteld worden dat het toezicht op de uitgaven in de drie herindelingsgemeen ten, met uitzondering van Axel, slecht is geweest.Als er dan ge steld wordt dat men aan het pot verteren is geweest, dan zeg ik OK, dat is gebeurd. Het gevolg is dat we nu een nieuw start moe ten maken met een belabberde begrotingspositie", aldus Van Schaik. Burger draait niet op voor tekort door René Hoonhorst TERNEUZEN - De jaarreke ningen van de drie voormalige Kanaalzonegemeenten wijzen uit dat de financiële positie van de gemeente Terneuzen nog pe nibeler is dan eerder dit jaar werd aangenomen. Het reke ningresultaat van de drie voor malige gemeenten scheept het nieuwe Terneuzen met een te kort van zo'n 1,8 miljoen euro op. Als het aan wethouder J. van Schaik (financiën) ligt, merken de burgers niets van de financi ële perikelen. De noodzakelijke bezuinigingen moeten volgens de schatbewaarder worden ge vonden in het verbeteren van de efficiency van de gemeentelijke organisatie. De dienstverlening aan de burgers dient echter op peil te blijven en aantasting in de portemonnee (belastingver hogingen, korting op subisidies) is volstrekt uit den boze, stelt Van Schaik. De uiteindelijke beslissing ligt weliswaar bij de raad. „Maar gezien de beloftes aan de bevolking - hét grote voordeel van schaalvergroting was tenslotte kostenbesparing - kunnen we het niet maken om tot lastenverzwaring over te gaan." Als oud-wethouder van Axel wil Van Schaik niet triom fantelijk met de vinger wijzen. Maar Axel boekte vorig jaar als enige Kanaalzonegemeente een rekeningoverschot: 261.000 eu ro. Dat Sas van Gent in 2002 ruim 1,1 miljoen tekort kwam, was al eerder bekend, maar nu bijna alle cijfers bijna beschik baar zijn, blijkt ook Terneuzen bijna een miljoen meer te heb ben uitgegeven dan er binnen kwam. Van Schaik wil het woord 'potverteren' niet direct in de mond nemen, maar stelt wel dat het voormalige gemeen tebestuur wat makkelijk voor bijgegaan is aan tegenvallers. Toen de Terneuzense raad vorig najaar een aantal grote projec ten (Kop Noordstraat, mega sportpark Oude Vaart) vastleg de, heeft die alleen meevallers in beeld gebracht om een reke ningoverschot over 2002 te kun nen presenteren, concludeert Van Schaik. Aan fikse tegenval lers als een lagere algemene uitkering (3,5 ton minder) en vooral het inhuren van extra personeel (25 tot drie milj oen in plaats van drie ton) is destijds compleet voorbijgegaan. „De voormalige gemeenten Terneu zen en Sas van Gent hebben vo rig jaar geen op de toekomst ge richt beleid gevoerd. De burgers mogen daar echter niet onder lijden", vindt Van Schaik. Maar dat inwoners langer moeten wachten op een aantal eerder beloofde voorzieningen, is niet te voorkomen, geeft de wethou der toe. Zo zullen een aantal on derdelen van het plan Vitaal Sas - multifunctioneel centrum, woonproject Kanaaleiland en de verkeersomleidingen - waar schijnlijk op de lange baan be landen. Van Schaik zal zijn col lega-wethouders de komende maanden op de huid zitten om ideeën en voorstellen aan te dra gen voor efficiencybezuinigin gen binnen de onder hen ressor terende afdelingen. Temeer daar Terneuzen er rekening mee moet houden dat de junicircu- laire van de nieuwe regering weinig goed nieuws bevat en naar verwachting noopt tot ver dere bezuinigingen. Ééljpp! ■9 door Eugène verstraeten SAS VAN GENT - Binnen de ge meente Terneuzen bestaat vol doende draagvlak om te komen tot één overkoepelende Stich ting Welzijn voor Ouderen (SWO) voor de hele gemeente. Wethouder J. Luijcks zegt die indruk te hebben naar aanlei ding van gesprekken met ver schillende organisaties die zich binnen de gemeente Terneuzen met ouderenwerk bezig houden. Op dit moment wordt het aan bod van diensten en activiteiten voor ouderen georganiseerd door allerlei stichtingen en or ganisaties, waarvan sommigen werken met beroepskrachten en anderen geheel op vrijwilligers werk draaien. In het raadsprogramma van de Terneuzense gemeenteraad stelt het gemeentebestuur dat als spil in het ouderenwerk één instelling Welzijn voor Ouderen wordt nagestreefd. Met ge- REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Fret René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sprekken met de organisaties is een eerste stap gezet. „Of dat nou een SWO of anders moet heten is nog de vraag", zei Luijcks donderdag tijdens de installatie van ouderenadvi seurs in Sas van Gent. „Ik heb nu met diverse geledingen ge sproken en ik heb in ieder geval mogen beluisteren dat er draag vlak is voor een overkoepelend orgaan." Enkele besturen hebben wel de bezorgdheid uitgesproken over de gevolgen voor de eigen iden titeit van hun organisaties. „Dat is een beetje koudwater vrees", aldus Luijcks. „Want ik denk dat er aan het werk in het veld niet zoveel zal veranderen. Het gaat meer om een centrale aansturing van de diensten en activiteiten." In het Terneuzense gemeente huis gaan ambtenaren nu aan de slag om een conceptnota op te stellen over de realisering van een overkoepelende organisatie voor ouderenwerk. Volgens de wethouder zal deze visie in het najaar gereed zijn om door alle betrokkenen te worden bespro ken. De Koewachtse jongeren testen met wethouder C. Liefting hun nieuwe onderkomen. door Gino van den Broecke KOEWACHT - Op een boeren kar achter een tractor die werd voorgegaan door leden van de muziekvereniging EMM kwa men de Koewachtse jongeren gisteravond om acht uur aan bij hun nieuwe onderkomen. De jongeren openden zelf de nieuwe jongerenontmoetings plaats (JOP) aan de Berlaerest- raat door met zijn allen op en in het bushokje te klimmen. Ook wethouder C. Liefting van de Gemeente Terneuzen, leden van de dorpsraad, de voetbalvereni ging, EMM en enthousiaste ou- Advertentie Pasen en Pinksteren hoeven helemaal niet op één dag te vallen om in een luilekkerland van mooie, gemakke lijke, stijlvolle meube len van uitzonderlijke klasse rond te dwalen! Gewoon naar Sas Paauwe gaan. De werkdagelijkse expositie van zijn prachtige meubel collectie is namelijk ook op Tweede Pinksterdag geopend van 10.00 - 17.00 uur. Marconistraat 15B Goes, 01 13 - 226962 ders waren hierbij aanwezig. Na het verdwijnen van 'hun' ont moetingsplaats achter basis school De Eikelaar, die middels een verbouwing wordt uitge bouwd tot brede school, had de jeugd dringend behoefte aan een nieuwe eigen plek. De jeugd hield zich na het wegvallen van hun plek op bij een abri aan de Emmabaan, maar die plek werd door vele partijen als lastig en onveilig gezien. Dankzij het ini tiatief van enkele ouders, de dorpsraad en de jongeren zelf is er nu gekozen voor een jonge renontmoetingsplaats (JOP) bij de parking aan de Berlaerstraat naast de sportvelden. In april van dit jaar is de plaatsing van een nieuwe ontmoetingsplaats gestart na goed overleg met de gemeente Terneuzen en de plaatselijke muziek- en voet balvereniging. „Laat deze hangplek een voor beeld zijn voor andere kernen in Terneuzen", sprak Liefting de tientallen jongeren en belang stellenden toe. De j ongeren zelf zij n wel te spre ken over hun nieuwe onderko men. „Alleen als het gaat rege nen dan is het bushokje alweer veel te klein, want met dertig man in zo'n hokje lukt niet echt. Verder is het echter een prima plek", aldus de vijftienjarige Michiel. Bij de JOP stond een partytent, met chips en drankjes voor ie dereen. Ook een diskjockey was aanwezig voor de muzikale on dersteuning. TERNEUZEN - Chemieconcern Dow Benelux in Terneuzen verspreidt de komende week het eerste nummer van een nieuw blad om de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen te infor meren over de activiteiten van het bedrijf. Dow Magazine verschijnt vijf keer per jaar (februari, april, juni, september en november) en is de opvolger van Around Dow Regio, dat sinds 19 95 vier keer per jaar in alle Zeeuws-Vlaamse brieven bussen valt. „Uit het communicatieonderzoek dat we elke twee jaar laten doen en ook uit gesprekken met onze klank bordgroep bleek vorig jaar dat Around Dow Regio een erg ge waardeerd blad is, maar dat de inhoud meer op de lezer kon worden afgestemd", verklaart Walter van het Hof, Pulic Af fairs Leader Noord-Europa bij Dow het ontstaan van het nieuwe blad. Het blad behandelt voortaan telkens een centraal thema ('wa ter' in het eerste nummer), en bevat tevens informatie over fi nanciële, sociale en milieu-onderwerpen. Ook is er ruimte ge reserveerd voor een kinderpagina. Om de inhoud van Dow Magazine voor een breed publiek interessant te maken, ma ken voortaan twee leden van de klankbordgroep deel uit van de redactie van het blad. Een aantal artikelen in het eerste nummer verwijst naar internet. Dow wil dat vaker gaan doen en daartoe de eigen website verder uitbouwen. TERNEUZEN - Een zestienjarig meisje uit Terneuzen heeft afgelopen donderdagavond kneuzingen aan haar benen op gelopen na een aanrijding met een 23-jarige automobilist uit dezelfde plaats. Het ongeval vond plaats in de Zuiderpark- laan. De automobilist reed vanuit een uitrit de Zuiderparklaan op en verleende geen voorrang aan het meisje op haar bromfiets. De voertuigen raakten licht beschadigd. HULST - De partij Groot Hontenisse steunt de brandweerlie den van het vrijwillige korps van Kloosterzande in hun actie weer gratis wekelijks een paar uur gratis te mogen zwemmen in het plaatselijke buitenbad. Het Hulster college van burge meester en wethouders schafte dit privilege af omdat ook de gemeentelijke ambtenaren niet meer tussen de middag gratis een duik mogen nemen. De brandweerlieden stellen dat zij niet louter recreatief baantjes trekken, maar de gratis zwemuurtjes benutten om aan hun conditie te werken. Om te laten zien dat het de brandweerlieden ernst is, boden ze bur gemeester J.F. Mulder woensdag een reddingsboei aan in de hoop dat hij de zaak nog eens wilde bekijken. „Toe, duik nog eens in de kwestie", vroeg fractievoorzitter W. Broekhoeven van Groot Hontenisse (voorheen zelf brandweerman) in de raadsvergadering aan Mulder. „Brandweerlieden zijn vaak de eersten die een slachtoffer in het water te hulp schieten, nog voor de duikers er zijn. Het is belangrijk dat ze fit zijn." Mulder beloofde het afschaffen van de zwemuurtjes nog eens nader te bekijken. AXEL - Op de Kinderdijk in Axel vond afgelopen donderdag avond een aanrijding tussen een fietser en een automobilist plaats. Een 59-jarige man uit Terneuzen reed met een groep wielertoeristen over het fietspad over de Kinderdijk. Ter hoogte van het kruispunt met de Boslaan stak hij de weg over maar zag daarbij een auto over het hoofd. Een aanrijding was het gevolg. De man is overgebracht naar ziekenhuis de Honte in Terneuzen. foto Camile Schelstraete De JOP heeft een bushokje, en kele bankjes, een tafel, goede verlichting, een vuilnisbak en een basketbalbord. Als het ligt aan Patricia Raes, ouder en con tactpersoon van de jeugd, komt er achter De Eikelaar na de ver bouwing opnieuw een hang plek, maar dan voor de jongste jeugd van twaalf tot veertien. „Want ook die verdienen ook een eigen plekje hier." SAS VAN GENT - Jonge talen ten kunnen vanavond laten zien en horen wat ze in hun mars hebben tijdens Challenge 2003, een open podium in cultureel centrum De Roselaer in Sas van Gent. De Challenge vindt voor de tweede keer plaats. Het publiek krijgt uiteenlopende acts voor geschoteld, zoals de break- dance-act van Timothy van Bambost, modem ballet van Elise Beket, en toneel door 'Re- mia en Julia'. Ook het muziek programma biedt afwisseling met groepen die metal, pop en progressieve rock ten gehore brengen. De zaal gaat open om 18.30 uur, het programma begint een uur later. De entree bedraagt 5 euro. Op vertoon van de toegangs kaart krijgt elke bezoeker een gratis consumptie. door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Het personeel van autobekledingsfabrikant IPCA in Sas van Gent, onder deel van de ECA-fabrieken net over de grens in Assenede, is mordicus tegen de plannen van de directie om de vestiging in Sas op te doeken en het perso neel onder te brengen in Assene de. Dat zegt een woordvoerder van de veertig personeelsleden die bij IPCA werken. „Er gaat niemand mee over naar Assenede. Wij willen ons werk in Sas van Gent houden", zegt het personeelslid van IPCA, die uit angst voor mogelijke re- pressailles van zijn bazen ano niem wil blijven. De directie van ECA maakte de maatregel onlangs bekend. Vol gens directeur P. Christiaen is het veel rendabeler de activitei ten in Sas van Gent, waar on derdelen voor het interieur van enkele Volvomodellen worden gefabriceerd, onder te brengen in Assenede. De ECA-directie onderhandelt nog met de vak bonden. Van de veertig werkne mers in Sas hebben er twintig de Belgische nationaliteit. Vooral de Nederlandse werkne mers zijn bang dat ze er gevoelig op achteruit gaan in arbeids voorwaarden. „In België stelt een vast contract niets voor", al dus de woordvoerder van het personeel. „Je staat zo op straat. Advertentie Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vughterstraat 1S6 Breda VeemsrktstraatSj Gussuro SpiegelstraaJ 2b Rotterdam Korte Hoogftraat 18 (7dgn. open, bruidssuite op afspr. 010-414 0093) OttUNE atOf WWW.FinURE MAMAN.M. M Daarnaast krijgen we te maken met mindere sociale voorzienin- geh. Hoeveel we er precies op achteruit gaan, weten we niet, maar ik schat dat dat toch wel een paar honderd euro is. Ook is onzeker wat er gebeurt met ons arbeidsverleden. De vakbonden zitten zoals eer der gemeld later deze maand opnieuw met de directie van het autobekledingsbedrijf om de tafel. Dan hebben de bonden ook beter inzicht in de negatieve consequenties van de beoogde sluiting van IPCA. het personeel wacht voorlopig die bijeen komst nog even af. De woord voerder sluit bij ongunstig resultaat niet uit, dat het perso neel actie gaat voeren. HOOFDPLAAT - Op schapen boerderij Goede Hope in Hoofd plaat wordt vandaag een vol gens de organisatoren unieke wedstrijd gehouden. 'Van rug tot rug' heet het evene ment. Daarbij wordt de wol van vers geschoren schapen in wed strijd vorm tot gesponnen en meteen verwerkt tot een kle dingstuk. In totaal worden van daag 250 schapen, bestaande uit 30 rassen, van hun wollen jas ontdaan. Tevens zijn er allerlei andere wollige activiteiten en werkstukken te bewonderen. Deze lentedag op de schapen boerderij duurt van 11.00 tot 17.00 uur.De Goede Hope is aan de Westlangeweg 16 bij Hoofd plaat. OOSTBURG - In de Hervormde kerk aan het Kerkplein in Oost burg wordt morgen een geza menlijke pinksterdienst van de Raad van Kerken gehouden. Alle hervormde, gereformeerde en katholieken uit Oostburg en Zuidzande komen dan samen voor één zondagsviering in één kerkgebouw. Voor de kinderen is er een kindernevendienst en er is de mogelijkheid voor een crèche in het kerkcentrum te genover de kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 75