PZC Vlissingse studenten wennen aan leven en werken op volle zee Museum zet boerderijen in spotlicht PZC Nieuw verblijf voor Zeeuwse arrestanten SAS PAAUWE 13 Gemeente zet streep door plan voor pand in Brouwershaven future maman Orgel en panfluit in Nieuwe Kerk Zierikzee BE PROfl zaterdag 7 juni 2003 BE PREGNANT, Rijverbod voor drankrijder Aftershave gestolen Bromfietser bekeurd Auto tegen vangrail Portemonnee gestolen Inbraak in Kwadendamme Rijverbod voor drankrijders Man slaat voetballer Dave de duif Romeinse tijd Oldtimers in Zeelandhallen Geopend Kastelendag De expositie van Sas Paauwe's meubelcollectie ook op 2e Pinksterdag M E U B E L E NI GOES Geen nieuwbouw watersporters Hnnr Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De ge meente heeft voorlopig een streep gehaald door het plan om op de hoek van de nieuwe en ou de haven in Brouwershaven een toonaangevend gebouw neer te zetten voor watersporters. Breekpunt zijn de twee apparte menten die initiatiefnemer J. Willemse op de bovenste ver dieping in gedachte heeft. De koopappartementen vormen een wezenlijk onderdeel voor de financiering van het bouwplan. De gemeente voelt echter niets voor woningbouw op die loca tie, zo is Willemse in een gesprek met de afdeling Ruimtelijke Or dening te verstaan gegeven, om dat het daar niet zou passen. Het huidige bestemmingsplan staat die functie nu ook niet toe. De initiatiefnemer betreurt die on wrikbare stellingname. „Als ze het daar inderdaad op laten aankomen, vind ik dat een beet je een flauwe reden. Ik denk dat mensen op die plek aan de haven heel graag zouden willen wo nen. Het zou een aardige opste ker kunnen zijn voor Brou wershaven." Advertentie Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vyghierstraat 156 Breda Veenwrkistraat 53 Bussuro Spiegelstraat 2b Rotterdam Korte Hoogstraat 18 (7dgn. open, bruidssuite; op alspr. 010-4140093) QNUNË SHOP WWW,PUIWfffi MAMAN.HL WÊÊ Zonder de appartementen is het plan volgens Willemse wel be spreekbaar voor de gemeente, maar vervalt voor hem tegelij kertijd de economische grond slag en is uitvoering onhaal baar. Willemse is momenteel beheer der van het clubhuis van water sportvereniging (WSV) Brouwershaven, dat is onderge bracht op de voorzolder van het Tonnenmagazijn. De vereniging heeft 450 leden en huurt de ruimte van de gemeente Schou- wen-Duiveland. De krappe be huizing biedt weinig mogelijk heden, vanwaar het persoonlijk initiatief van Willemse voor nieuwbouw. Het bestuur van de WSV Brouwershaven is voor alsnog niet betrokken bij de plannen en wacht de ontwikke lingen af. Ook over een eventue le verhuizing naar een ruimere accommodatie is tot dusver nimmer serieus gesproken, liet secretaris P. Tieleman eerder al weten. Willemse wil zijn watersportge bouw neerzetten op de plek van het huidige boottankstation aan de haven. Het ontwerp voorziet in een veertien meter (vier verdiepingen) hoog pand van glas en hout in de vormen van een schip. De begane grond en eerste verdieping zijn in het plan gereserveerd voor een café restaurant, met bijna rondom een balkonterras. De twee an dere bouwlagen zijn op teke ning ingedeeld als appartemen ten, inclusief penthouse. Alleen al de uitstraling van het gebouw moet meer passanten op de Grevelingen verlokken tot een stop in Brouwershaven. Het ingedutte smalstadje zou daar van kunnen profiteren, denkt Willemse, temeer omdat hij de verwezenlijking van het pand ook wil gebruiken als aanzet tot meer zomeracti- viteiten in Brouwershaven. Wethouder L. Geluk-Poortvliet (Ruimtelijke Ordening) was gis teren nog niet op de hoogte van het plan noch van de laatste be sprekingen. Zo lang die de sta tus hebben van 'ambtelijke verkenningen', waagt de wet houder zich ook niet aan een openbare discussie over de in houd. Vorige maand nog was ambtelijk te kennen gegeven dat het 'perspectief biedt voor opwaardering van de betreffen de hoek en een belangrijke im puls zou kunnen betekenen voor Brouwershaven'. Of er andere plannen bestaan voor verster king van het havengebied, is Geluk onbekend. Voorzitter R. Bolderman-Op de Beek van de Stadsraad zou het toejuichen indien Willemse een bijeenkomst zou arrangeren, waarop hij vertegenwoordigers van de ondernemersvereniging, watersport en Stadsraad bij praat over de stand van zaken rond zijn plannen. Dat biedt hem de gelegenheid, 'of niet', draagvlak te scheppen, aldus Bolderman. Aan de hand daar van kan tot een zorgvuldige be langenafweging worden geko men en wordt duidelijk of het - al dan niet in breder verband - zin heeft het plan door te zetten richting de politiek. De Stads raad heeft zelf geen panklare vi sie over de gewenste ontwikke ling van het havengebied. BRUINISSE - Een 67-jarige automobilist uit Capellen (B) is gisteren om 210 0 uur op de Noorddij k in Bruinisse betrapt op rijden met een slok op. Hij kreeg een rijverbod van een uur. VLISSINGEN - Een man uit Terneuzen is gistermiddag in een winkelpand in de Spuistraat in Vlissingen aangehouden we gens winkeldiefstal. De man stal zeven doosjes aftershave. SINT-ANNALAND - In de Voorstraat in Sint Annaland is gisteren even na tienen 's avonds een zestienjarige bromfiet ser uit de gemeente Tholen.bekeurd. De jongen droeg geen helm. RILLAND - Een 22-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder op de A58 bij Rilland belandde gisteravond om kwart over acht met zijn auto tegen de vangrail. Hij reed over de zuid- baan, uit de richting van Goes en verloor de macht over zijn stuur. Zowel zijn voertuig als de vangrail raakten beschadigd. RENESSE - Op het terras van een horecagelegenheid aan de Hogezoom in Renesse is gisteren tussen 16.15 en 16.30 uur de portemonnee van een 24-jarige Duitse bezoeker gestolen. De portemonnee met persoonlijke papieren en enkele tientallen euro's, lag een ogenblik onbeheerd op een tafel. KWADENDAMME - In een woning aan het Langeweegje in Kwadendamme is gisteren tussen 8.45 en 11.15 uur ingebro ken. De inbrekers namen onder meer sieraden, klokken en schilderijen met een totale waarde van enkele tienduizenden euro's weg. KRABBENDIJKE - Op de Zuidweg in Krabbendijke is in de nacht van donderdag op vrijdag een 34-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal aangehouden. De man bleek te veel te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur. Een 21-jarige bromfietser uit Kapelle werd op de Piet Heinstraat in Goes om dezelfde reden bekeurd. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur. Watersporters in Brouwershaven blijven voorlopig aangewezen op de zolder van het Tonnenmagazijn als clubhuis. foto DirkJan Gjeltema AXEL - Een 15-jarige jongen uit Axel is donderdag tussen 18.45 en 19.15 uur in de Noordpolderstraat in Axel door een onbekende man geslagen. De man pakte ook zijn voetbal af. De jongen was met een vriend aan het voetballen toen een man op een fiets hen beschuldigde van het vernielen van een ruit. Toen de jongen dat ontkende, duwde de man met zijn fiets tegen hem aan en gaf hem een slag in het gezicht. Daarna pakte hij de voetbal, gooide die in de bak van een geparkeerde vuilniswagen en fietste weg. De politie heeft de zaak in onder zoek. doorMelita Lantinq VLISSINGEN - De pabo-stu denten Diederik Veerman en Vincent van der Veen zijn een week op de Lida, een Neder lands vrachtschip met een gro tendeels Russische bemanning. Ze varen naar Boston in het ka der van het onderwijsproject Zee op school. Onderweg verza melen ze lesmateriaal voor ba sisscholen. Kinderen leren op deze manier over zeevaart en het leven aan boord van een schip. Ondanks de woelige zee verloopt de reis voorspoedig. Een verslag per e-mail. „Het leven aan boord is al zo'n kleine vier dagen redelijk on comfortabel. Door een lage drukgebied slingert het schip zo'n beetje alle kanten op. Dat maakt het lopen vrij lastig. We lijken net een stel alcoholisten. Ook met het eten is het nog al eens lastig. De borden schuiven steeds je neus voorbijvertellen redactie schouwen-duivelaimd Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vincent en Diederik. „We zijn de tweede avond zeeziek geweest en dat is geen pretje. Maar een speciale pleister tegen zeeziekte achter het oor doet wonderen. Na vier dagen schommelen als het schommelschip in de Efte- ling gecombineerd met de Py thon zijn we nu gewend aan het leven op volle zee. We kunnen ons nu normaal verplaatsen zonder onder de blauwe plek ken te zitten en hele kasten mee te nemen. We zijn zelfs al zo ge wend dat we vanmiddag met een slijptol in het ruim wat heb ben geklust aan de constructie voor het vervoeren van de vracht die we gaan oppikken in Boston. Met zo'n slijptol moetje normaal al oppassen, laat staan op een slingerend schip." De studenten zijn dagelijks be zig met het project Zee op school. Ze maken foto's, verzin nen vragen voor de kinderen en benutten iedere gelegenheid om te praten met zeelieden die ze onderweg tegenkomen. „Zaterdag hadden we onze eer ste 'ontmoeting' met een schip van de Belgische kustwacht. In het Nauw van Calais passeerden we de Tricolor die daar nog steeds ligt. Mijlen vantevoren werden we gewaarschuwd door de Belgische kustwacht. We hebben even een kort gesprekje gevoerd met de dekofficier van dat schip maar helaas was hij een beetje terughoudend. Hij wilde niet praten over de Trico lor. Zondag hebben we een ge sprek gehad met de havenmees ter van Weymouth in Engeland. Computerman Ron ging daar van boord. De visserman die we daarna wilde interviewen was iets minder vriendelijk. Ik druk me bescheiden uit als ik zeg dat we nu weten waar het spreek woord 'iemand uitmaken voor rotte vis' vandaan komt. Voor dat hij z'n harpoengeweer kon laden zijn we gevlucht. Maan dag hadden we onze eerste dierlijke ontmoeting. Een ver dwaalde duif had de Lida uitge zocht als rustplaats." De studenten schrijven dat de sfeer aan boord goed is. „Het contact onderling is fantas tisch. Het voeren van hoog staande gesprekken met de be manning is nog wel eens lastig, omdat alles in het Engels moet. Gelukkig schiet onze Russische taalvaardigheid vooruit." door Steffan ter Maat SINT-ANNALAND - Streek museum De Meestoof in Sint Annaland heeft haar deuren dit seizoen al weer enige tijd ge opend. In het kader van het jaar van de boerderij haakte het mu seum op dit onderwerp in en stelde een expositie op over boerderijen op Tholen en Sint- Philipsland. „We zijn heel blij met het jaar van de boerderij in Nederland", zegt bestuurslid Wil Nelisse van De Meestoof. „We zijn natuur lijk een museum dat hier naad loos op aan kan sluiten. We pro beren dit middels een expositie dan ook zo goed mogelijk te doen." De expositie heeft de naam 'boeren op goede gronden' meegekregen. Het laat onder andere een kleine vijftig foto's, schilderijen, tekeningen en be- drijfskaartenboekjes zien van boerderijen op Tholen en Sint- Philipsland. „Het gaat om boerderijen die er nu nog staan en ook om gebou wen die al lang weg zijn. Zo la ten we bijvoorbeeld dingen zien die al uit de Romeinse tijd stam men, maar ook de typische Zeeuwse schuur. Deze laatste laten we ook in een schemati sche tekening zien", vertelt Ne lisse. Naast de woonhuizen die bij deze schuren horen is er ook aandacht voor bijvoorbeeld de Vlaamse schuurtypen en Zeeuws-Vlaamse huizen. Ook de Franse invloed op boerderij en komt aan de orde op de ten- GOES - Tijdens het pinkster- weekeinde wordt in de Zeeland hallen in Goes een oldtimer beurs gehouden. De beurs is vandaag geopend van 12.00 tot 18.00 uur en zondag en maan dag van 10.00 tot 18.00 uur. Zondag doen ruim 250 oldti mers mee aan de vijftiende Mo lentocht. Vanaf 10.00 uur verza melen de deelnemers zich op de Grote Markt in Goes. Om 11.30 uur is het vertrek voor een (indi viduele) tocht door de Zak van Zuid-Beveland. In de loop van de middag keren de oldtimers voor een stop terug naar de Gro te Markt, waarna ze via Wilhel- minadorp, Wolphaartsdijk, vliegveld Midden-Zeeland en Eindewege rond 16.30 uur arri veren bij de Zeelandhallen. toonstelling. Daarnaast zijn er nog een aantal afwijkende boer derijen te zien die niet echt als stijl kenmerkend zijn geweest voor Tholen of Sint-Philips- land. Naast de afbeeldingen van de boerderijen zijn ook oude land bouwwerktuigen te bewonde ren en heeft het museum ook een aantal topgeveltekens van schuren - de zogenaamde make laars - tentoongesteld. „Uiteindelijk loopt de tentoon stelling als vanzelf door in onze vaste expositie over meestoven en de meekrapteelt", legt Nelis se uit. „Deze overgang was ge makkelijk te maken omdat de meekrapteelt deels samengaat met de tentoonstelling rond boerderijen." Een bijzonder onderdeel dat hier overigens nog bij is inge bracht, zijn de bedrijfskaarten- boekjes. In deze boekjes teken de de bedrijfseigenaar zijn hoeve en de percelen die hij had. De ligging werd helemaal uitge tekend en zo werd duidelijk ge maakt wie wat waar bezat. Het museum heeft een flink aantal van deze boekjes weten te vin den en tentoongesteld. Buiten de boerderijententoont- stelling om, is ook de Noorse woning dit seizoen nieuw voor het Meestoof Museum. Dit blij vende museumstuk werd vorig jaar al opgebouwd, maar is nu pas zo goed als klaar en wordt later in het jaar officieel ge opend. Museumbezoekers kun nen de woning wel al bezichti- Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland toont onder meer afbeeldingen van bestaande en ver dwenen boerderijen, oude landbouwwerktuigen en topgeveltekens van schuren, foto Willem Mieras gen. Nelisse: „We moeten er nog de laatste hand aan leggen. Het is intussen zo goed mogelijk vol gens de jaren vijftig ingericht. Wij vinden dat het erg leuk is ge worden en het zal voor veel be zoekers ook een herinnering aan vroeger zijn." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op het terrein van de Middelburgse gevange nis komt een verblijf voor alle Zeeuwse arrestanten. Sinds drie jaar worden arrestanten al opgevangen in de penitentiaire inrichting Torentijd. Nu krijgt de politie een eigen gebouw op het terrein. De bouwvergunning is aange vraagd, maar het is volgens lo catiedirecteur J. Hattinga Ver- schure van Torentijd nog niet duidelijk wanneer de eerste paal de grond in gaat. „Het is zelfs nog niet honderd procent zeker of het doorgaat." Het is de bedoeling dat er 24 cellen in het gebouw komen, hetzelfde aan tal als het aantal cellen dat nu door de politie wordt gebruikt. „Die worden nu in mindering gebracht op onze cellen. In tij den van capaciteitsnood is dat wel een punt van zorg." De oude cellen op de politiebu reaus werden in 1995 afge keurd. Maar dat is niet de enige reden om de arrestanten op één centrale plek onder te brengen. „Op het moment dat mensen vast zitten, moeten ze ook wor den verzorgd", zegt politie woordvoerder A. Don. „Dat is veel werk. Ze krijgen eten en ze moeten worden gelucht." De oude cellen worden nu alleen nog gebruikt om mensen tijde lijk vast te zetten, aldus Don. „Op het moment dat iemand aangehouden wordt en langer moet blijven, dan moeten we die persoon ergens kwijt. Dat doen we daar." Nu worden de arrestanten van de politie verzorgd door de me dewerkers van Torentijd. Dat zal in de toekomst ook zo blij ven. De politie huurt het nieuwe verblijf van de Rijksgebouwen dienst. „Wij zijn de daar de baas", zegt Don. „We huren zorg in, onze medewerkers kunnen daar ook gewoon werken. Nu zijn er allemaal problemen, om dat je in Torentijd zelf werkt. In het nieuwe verblijf krijgen we een aparte ingang." BERGEN OP ZOOM - Het Mar kiezenhof in Bergen op Zoom neemt maandag deel aan de de Brabantse kastelendag. Tussen 10.30en 17.00 uur zijn er diverse activiteiten. Advertentie ZIERIKZEE - Instrumentale muziek, deel 2. Dat is de simpele titel die de nieuwe cd van Arjan Fryda Huizer meegekregen heeft. Het duo presenteert de nieuwe cd zaterdag 14 juni met een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Organist/pianist Arjan Huizer en panfluitiste Fryda Huizer kozen voor een breed repertoire voor de nieuwe cd, variërend van kinderliedjes tot klassieke werken. Met de nieuwe cd wordt voortgeborduurd op het succes van de eerste cd. Die kwam vo rig uit en was een solo-project van Arjan Huizer. De zaterdag te presenteren tweede cd is opgenomen in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, on der meer vanwege het fraaie or gel in het godshuis. Arjan Hui zer tekende voor de muzikale bewerking van alle nummers. Er prijken ook twee orgelimpro visaties op. Aanvang 20.00 uur. Pasen en Pinksteren hoeven helemaal niet op één dag te vallen om in een luilekkerland van mooie, gemakke lijke, stijlvolle meube len van uitzonderlijke klasse rond te dwalen! Gewoon naar Sas Paauwe gaan. De werkdagelijkse expositie van zijn prachtige meubel collectie is namelijk ook op Tweede Pinksterdag geopend van 10.00 - 17.00 uur. Marconistraat 15B Goes, 0113 - 226962

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69