PZC Havenschap past rotonde bij Cobelfret aan PZC Vier dagen lopen zitten er weer op Museum zet boerderijen in spotlicht Fotogroep Goes viert jubileum met tentoonstelling SAS PAAUWE 13 Transporten naar Oekraïne stokken door gebrek aan opslagruimte BE PROUD! future maman V I»'» f4 M E U B E L E NI zaterdag 7 juni 2003 Meubeltjes Kastelendag in Bergen op Zoom BE PREGNANT, Bedrijfskaarten Inspraakavond over plan voor centrum Goes Inbraak in Kwadendamme Rijverbod voor drankrijders Bromfietser bekeurd Auto tegen vangrail Rijverbod voor drankrijder Aftershave gestolen Portemonnee gestolen Man slaat voetballer op één dag te vaiien meubelcollectie ook op 2e Pinksterdag GOES Wedstrijden J Hoor Ben Jansen VLISSINGEN - Havenschap Zeeland Seaports is van plan de rotonde op de kruising Europa- weg/Engelandweg aan de rand van het haven- en industriege bied Vlissingen-Oost aan te passen. De bedoeling daarvan is te voorkomen dat doorgaand verkeer moet wachten wanneer goederentreinen van en naar de autoterminal van Cobelfret passeren. In de Vlissingse raadscommissie openbaar bestuur is deze week bezorgdheid geuit over het feit dat de lange, met auto's beladen treinen voor Cobelfret de Enge- landweg blokkeren. Wanneer treinen de rotonde passeren, zijn de aan deze weg gelegen be drijven onbereikbaar voor bij voorbeeld brandweerauto's en ambulances. Dat werd een on gewenste situatie geacht. Waarnemend algemeen direc teur van het havenschap J. van der Hart bevestigt dat bij het passeren van de autotreinen forse wachttijden zijn opgetre den. „Maar dat was in de eerste we ken na de ingebruikname van de terminal. Toen is er nog wat be proefd en met locomotieven ge manoeuvreerd." Volgens Van der Hart rij den goe derentreinen nu in één keer de opstelsporen bij Cobelfret op. De treinen zijn maximaal 675 meter lang; de opstelsporen me ten 750 a 800 meter. Van der Hart: „Die treinen rijden daar niet hard en daardoor duurt het wel een minuut tot anderhalve minuut voordat zo'n lengte is gepasseerd. De stremming van de Engelandweg die dit ople vert, is volgens ons niet van dien aard dat het eraan grenzende gebied slecht bereikbaar is voor hulpdiensten." Het havenschap heeft wel ge constateerd dat bij het passeren van treinen personenauto's en vrachtwagens met bestem ming Engelandweg de rotonde blokkeren, waardoor door gaand verkeer van of naar de Europaweg eveneens moet wachten. Om dit op te lossen overweegt het havenschap de rotonde te vergroten en er twee rijstroken over te leggen. Daardoor blijft er altijd één beschikbaar voor doorgaand verkeer. Hulporganisatie zit zonder loods rioorMieke vanderJagt WOLPHAARTSDIJK - De stichting Surplus, die zich be kommert om een grote groep weeskinderen en andere straat- arme kinderen in Oekraïne, zit met een groot probleem. De nood in Oekraïne is hoog en Surplus kan niet verder omdat er geen opslagruimte is. Tot voor kort kon de stichting een loods in Kruiningen gebrui ken. De eigenaar, woningstich ting Reimerswaal, hoefde daar maar weinig vergoeding voor te hebben. Maar de loods werd verkocht en Surplus stond op straat. Geert Jan Stevens, oprichter en motor acht Surplus, is naarstig op zoek naar een ruimte op Zuid-Beveland waar zijn stich tingspullen op kan slaan. „Juist nu vanuit Oekraïne een beroep op ons is gedaan voor spullen, kunnen we die nergens verza melen. En het zit er juist heel erg in dat het gaat om spullen die mensen hier heel graag kwijt willen. We zouden dus aan twee kanten kunnen helpen maar we staan machteloos omdat er een schakel, de opslag, ontbreekt.", aldus Stevens. Een kinderdagverblijf met een school heeft Surplus om meu beltjes gevraagd, omdat de or ganisatie is opgelicht door een priester die medeverantwoor delijk was. „Hij is met de noor derzon vertrokken en heeft alle spullen, toch al niet veel soeps, meegenomen en verkocht. Dat BERGEN OP ZOOM - Het Mar kiezenhof in Bergen op Zoom neemt maandag deel aan de de Brabantse kastelendag. Tussen 10.30en 17.00 uur zijner diverse activiteiten. Advertentie Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vujhterstraat 166 Breda Veemerktstraat 53 Gussurn SpiegefetraM 2b Rotterdam Korte Hoogftraat 18 of»n, bruidssuite op lisp?. 010-4140093) QttUNE StOP WWW.FÜTUffi MAMAfiftL M redactie bevelanden/tholeim Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dagverblijf wordt gerund door vrijwilligers die de kinderen op vangen van ouders die elders moeten gaan werken. Die ou ders gaan 's ochtends om vier uur al op pad om in Hongarije, net over de grens, te gaan wer ken, te voet. De kinderen blijven de hele dag in het kinderdagver blijf en de groteren gaan er naar school. Ze zitten daar nu met de minimale middelen hun werk te doen." Dat is vooral wrang omdat hier in Zeeland heel dikwijls afge schreven schoolspullen worden weggedaan. „De scholen die vernieuwen willen ook graag dat hun oude meubels en schoolborden goed terecht ko men, maar dan moet er wel een organisatie zijn die het ophaalt, opknapt en vervoert. Zo'n orga nisatie zijn wij. We hebben de mankracht om het op te halen, de handigheid om het op te knappen en de middelen om het te vervoeren brengen we met al lerlei acties wel bijeen. Alleen de ruimte ontbreekt nog." Het is echter niet alleen kommer en kwel bij Surplus. Het finan ciële adoptieplan, waarin Zeeu wen voor twintig euro in de maand een weeskind een thuis, verzorging, scholing en medi sche hulp kunnen geven, loopt prima. Meer dan twintig kinde ren heeft de stichting al onder dak. „Maar we hebben nog steeds veel geld nodig. Op de re kening van Surplus in Wol- phaartsdijk - ik zeg het nummer nog maar even: 32057820 -staat nog maar veertig euro. En we proberen juist 25.000 euro per jaar in een voorziening te stop pen die ouders in de gelegenheid stelt voor hun eigen kinderen te blijven zorgen." GOES - Het is weer de tijd van de avondvierdaagsen. In vele plaatsen en dorpen trekken jong en oud de wandel schoenen aan om de vier dagen vol te maken. De vierdaagse in Goes, een van de grootste in de regio, beleefde giste ren de slotdag. Alle wandelaars verza melden zich aan het eind van hun tocht op de Grote Markt, om daarna geza menlijk en onder muzikale begeleiding naar Sportpunt Zeeland te lopen. De Goese avondvierdaagse trok dit jaar 880 deelnemers, van wie de meeste vijf kilometer per dag liepen en de rest tien kilometer. De belangstelling is wat minder dan voorgaande jaren. Volgens j. Martherus van het Comité Fruitwan- deltochten Goes, dat het evenement jaarlijks organiseert, komt dat doordat de vierdaagse deze keer dicht tegen het pinksterweekeinde aan zit. Daardoor was niet iedereen in staat de vier dagen vol te maken. Ook op andere plaatsen werden deze week avondvierdaagsen gehouden. Zo werden in Colijnsplaat de deelnemers gisteravond eveneens feestelijk inge haald met muziek. In Sint-Maartens dijk beleefde de traditionele Smal- stadswandeltochten donderdag al hun laatste dag. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat SINT-ANNALAND - Streek museum De Meestoof in Sint Annaland heeft haar deuren dit seizoen al weer enige tijd ge opend. In het kader van het jaar van de boerderij haakte het mu seum op dit onderwerp in en stelde een expositie op over boerderijen op Tholen en Sint- Philipsland. „We zijn heel blij met het jaar van de boerderij in Nederland", zegt bestuurslid Wil Nelisse van De Meestoof. „We zijn natuur lijk een museum dat hier naad loos op aan kan sluiten. We pro beren dit middels een expositie dan ook zo goed mogelijk te doen." De expositie heeft de naam 'boeren op goede gronden' mee gekregen. Het laat onder andere een kleine vijftig foto's, schilde rijen, tekeningen en bedrijfs- kaartenboekjes zien van boerderijen op Tholen en Sint- Philipsland. „Het gaat om boer derijen die er nu nog staan en ook om gebouwen die al lang weg zijn. Zo laten we bijvoor beeld dingen zien die al uit de Romeinse tijd stammen, maar ook de typische Zeeuwse schuur. Deze laatste laten we ook in een schematische teke ning zien", vertelt Nelisse. Naast de woonhuizen die bij de ze schuren horen is er ook aan dacht voor bijvoorbeeld de Vlaamse schuurtypen en Zeeuws-Vlaamse huizen. Ook de Franse invloed op boerderij en komt aan de orde op de ten toonstelling. Daarnaast zijn er nog een aantal afwijkende boer derijen te zien die niet echt als stijl kenmerkend zijn geweest voor Tholen of Sint-Philips- land. Naast de afbeeldingen van de boerderijen zijn ook oude land bouwwerktuigen te bewonde ren en heeft het museum ook een aantal topgeveltekens van schuren - de zogenaamde make laars - tentoongesteld. „Uiteindelijk loopt de tentoon stelling als vanzelf door in onze vaste expositie over meestoven en de meekrapteelt", legt Nelis se uit. „Deze overgang was ge makkelijk te maken omdat de meekrapteelt deels samengaat met de tentoonstelling rond boerderijen." Een bijzonder onderdeel dat hier overigens nog bij is inge bracht, zijn de bedrijfskaarten- boekjes. In deze boekjes teken de de bedrijfseigenaar zijn hoeve en de percelen die hij had. De ligging werd helemaal uitge tekend en zo werd duidelijk ge maakt wie wat waar bezat. Het museum heeft een flink aantal van deze boekjes weten te vin den en tentoongesteld. Buiten de boerderijententoontstelling om, is ook de Noorse woning dit seizoen nieuw voor het Mee stoof Museum. Dit blijvende museumstuk werd vorig jaar al opgebouwd, maar is nu pas zo goed als klaar en wordt later in het jaar officieel geopend. Mu seumbezoekers kunnen de wo ning wel al bezichtigen. Nelisse: „We moeten er nog de laatste hand aan leggen. Het is intussen zo goed mogelijk volgens de ja ren vijftig ingericht. Wij vinden dat het erg leuk is geworden en het zal voor veel bezoekers ook een herinnering aan vroeger zijn." GOES - De gemeente Goes houdt dinsdag een inspraak avond over het Kwaliteitshand boek Binnenstad. Het boekwerk, dat nog tot en met 12 juni ter inzage ligt bij de publieksbalie in het stadskan toor, bevat een groot aantal re gels voor de aankleding van de binnenstad. Het gaat daarbij onder meer om gevelreclame en uitstallingen van winkels. De inspraakbijeenkomst wordt ge houden in het Lunchcafé Stad huis aan de Grote Markt en be gint om 19.30 uur. KWADENDAMME - In een woning aan het Langeweegje in Kwadendamme is gisteren tussen 8.45 en 11.15 uur ingebro ken. De inbrekers namen onder meer sieraden, klokken en schilderijen met een totale waarde van enkele tienduizenden euro's weg. KRABBENDIJKE - Op de Zuidweg in Krabbendijke is in de nacht van donderdag op vrijdag een 34-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal aangehouden. De man bleek te veel te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur. Een 21-jarige bromfietser uit Kapelle werd op de Piet Heinstraat in Goes om dezelfde reden bekeurd. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur. SINT-ANNALAND - In de Voorstraat in Sint Annaland is gisteren even na tienen 's avonds een zestienjarige bromfiet ser uit de gemeente Tholen bekeurd. De jongen droeg geen helm. RILLAND - Een 22-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder op de A58 bij Rilland belandde gisteravond om kwart over acht met zijn auto tegen de vangrail. Hij reed over de zuid- baan, uit de richting van Goes en verloor de macht over zijn stuur. Zowel zijn voertuig als de vangrail raakten beschadigd. BRUINISSE - Een 67-jarige automobilist uit Capellen (B) is gisteren om 21.00 uur op de Noorddijk in Bruinisse betrapt op rijden met een slok op. Hij kreeg een rijverbod van een uur. VLISSINGEN - Een man uit Terneuzen is gistermiddag in een winkelpand in de Spuistraat in Vlissingen aangehouden we gens winkeldiefstal. De man stal zeven doosjes aftershave. RENESSE - Op het terras van een horecagelegenheid aan de Hogezoom in Renesse is gisteren tussen 16.15 en 16.30 uur de portemonnee van een 24-jarige Duitse bezoeker gestolen. De portemonnee met persoonlijke papieren en enkele tientallen euro's, lag een ogenblik onbeheerd op een tafel. AXEL - Een 15-jarige jongen uit Axel is donderdag tussen 18.45 en 19.15 uur in de Noordpolderstraat in Axel door een onbekende man geslagen. De man pakte ook zijn voetbal af. De jongen was met een vriend aan het voetballen toen een man op een fiets hen beschuldigde van het vernielen van een ruit. Toen de jongen dat ontkende, duwde de man met zijn fiets tegen hem aan en gaf hem een slag in het gezicht. Daarna pakte hij de voetbal, gooide die in de bak van een geparkeerde vuilniswagen en fietste weg. De politie heeft de zaak in onder zoek. door Rolf Bosboom GOES - De Fotogroep Goes be staat 25 jaar. Ter gelegenheid van het jubileum houdt zij mo menteel een expositie in boek handel De Koperen Tuin in Goes. De club werd in 1978 opgericht, met als eerste voorzitter Karei van Leerdam. De naam was toen nog Fotoclub De Spinne, ge noemd naar het wijkgebouw in de Goese Polder waar de club onderdak had. Medio jaren ne gentig werd de naam veranderd in Fotoclub Goes. „We preten deren mensen uit heel Zuid-Be veland te trekken", verklaart bestuurslid Jan Koeman. Momenteel telt de fotogroep 25 leden. Eens in de twee weken is er een bijeenkomst, waar leden eigen werk meenemen. „We zijn allemaal op onze eigen manier bezig met het maken van een mooie foto", zegt Koeman. „Daarbij staan we open voor de mening van anderen. Soms zijn we wel een kwartier bezig met Advertentie Pasen en Pinksteren Qg gXDOSitie VOn Sas PaaUWe's hoeven helemaal niet 1 om in een luilekkerland van mooie, gemakke lijke, stijlvolle meube len van uitzonderlijke klasse rond te dwalen! Gewoon naar Sas Paauwe gaan. De werkdagelijkse expositie van zijn prachtige meubel collectie is namelijk ook op Tweede Pinksterdag geopend van 10.00 - 17.00 uur. Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland toont onder meer afbeeldingen van bestaande en ver dwenen boerderijen, oude landbouwwerktuigen en topgeveltekens van schuren, foto Willem Mieras Marconistraat 1 5B Goes, 0113 - 226962 het ontleden van een foto, of het nou om een goede of een slechte gaat. Op die manier kun je je ei gen kennis en vaardigheid ver groten, als je tenminste tegen opbouwende kritiek kunt." Koeman merkt vooral bij nieu we leden dat zij de neiging heb ben te veel op een foto te zetten. Door een uitsnede te maken, is het resultaat vaak veel beter. Techniek is wat hem betreft van ondergeschikt belang. „Ook met een wegwerpcamera kun je prachtige foto's maken. Het is uiteindelijk de blik van de foto graaf die de kwaliteit bepaalt. Laatst zijn we met tien leden naar Rotterdam geweest. Toen we een paar weken later eikaars materiaal bekeken, zag je grote verschillen. Dan denk je: dat ik dat niet heb gezien, terwijl ik er toch naast stond." De foto's die de leden maken, worden regelmatig ingezonden voor wedstrijden van de Neder landse Fotobond, waarbij soms successen worden gehaald. „Maar we horen ook vaak van: het zijn prachtige foto's het zijn geen weerspiegelingen van de samenleving." De fotoclub probeert daar ook op te letten. Voor dit jaar is daarom straatfotografie als een van de projectthema's genomen. „Het moeten niet altijd ansicht kaarten worden. De fotokunst is steeds meer in beeld als creatief medium. Ik denk dat we onze ogen niet voor die ontwikkeling moeten sluiten, maar proberen vernieuwend bezig te zijn." Om die reden worden jonge leden zeker gewaardeerd. „Het is heel leuk om die binnen de club te krijgen. Die kijken op een ande re manier." Belangstellenden zijn welkom op de tweewekelijkse clubavon den. De volgende is donderdag 12 juni vanaf 20.00 uur in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskinderen. Na de zomer zijn de bijeenkomsten weer op maandagavond, maar dan in de noodgebouwen bij het ZLM- kantoor in de Goese Polder. De jubileumtentoonstelling is nog tot en met 29 juni tijdens winkeltij den te zien in boekhandel De Kope ren Tuin aan de Keizersdijk in Goes. Meer informatie over de Fotogroep Goes via de website home.hetnet.nl- /-fotogroepgoes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 63