Akkoord getekend over berechting top Rode Khmer Mugabe-getrouwen smoren acties oppositie Zimbabwe Harnas beëindigt dialoog met Abbas TOT 50% KORTING pot Compromis gaat uit van vijftien Commissarissen met stemrecht Regen brengt soelaas voor kurkdroog India Minder files in Londen door tol 2e pinksterdag geopend van 11.00 tot 18.00 uur Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel AXEL zaterdag 7 juni 2003 Verzet Eis tien jaar tegen Trabelsi Möllemann was nuchter bij fatale parachutesprong Intimidaties Eerste homohuwelijk België Blair en Brown hadden toch pact Mazelen eist veel levens in Ethiopië Laatste gijzelaar Abu Sayyaf vrij Vreetbui? Dan wordt het 'njongen Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Machalke HF-Style Auping Label Zeer veel monstermodellen van toonaangevende meubelmerken. Fabrieksnieuwe, puntgave zitmeubelen, kasten en slaapkamers. door Louis Burgers LONDEN - Het verkeer in het centrum van Londen rijdt nu 37 procent sneller dan voor de introductie van de tolheffing op 17 fe bruari. Het aantal files daalde in deze periode met 40 procent. Dat maakte burgemeester Ken Livingstone gisteren bekend. Livingstone meldde een daling van het aantal au to's en vrachtwagens in het centrum met 16 pro cent. De resultaten van het onderzoek betreffen de eerste drie maanden van de tolheffing. Vanaf 17 februari moeten be stuurders die overdag het centrum willen inrijden, of daar rijden, een tol van vijf pond (zeven euro) be talen. Het succes van de heffing leidde in Nederland tot voorstellen om in de vier grote steden een dergelij ke heffing in te voeren. Gemeenteraadsleden van GroenLinks vinden dat de gemeenten Londen moe ten bezoeken om kennis te nemen van het systeem. Burgemeester Livingsto ne zag in de resultaten een bevestiging van zijn op vatting dat de tol, die on der veel kritiek werd inge voerd tot het gewenste re sultaat leidt. „Reistijden voor automobilisten en buspassagiers zijn aan zienlijk verminderd, zo wel binnen als buiten de zone." Hij wees er verder op dat het verkeer in Lon den zich nu op dit lagere niveau lijkt te hebben ge stabiliseerd. Uit het onderzoek blijkt dat de gemiddelde snel heid in Londen steeg van veertien kilometer per uur begin februari tot acht tien kilometer per uur nu. De heffing wordt dage lijks betaald door 110.000 automobilisten. GPD EU krijgt vaste voorzitter van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie krijgt een vaste voorzitter met beperkte bevoegdheden. Vanaf 1 november 2009 heeft niet lan ger ieder EU-land recht op een volwaardige Commissaris. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EU, blijft beperkt tot vijftien leden. Lan den die buiten de boot vallen, moeten het doen met een soort reserve-commissaris zonder stemrecht. Dat is de kern van een compro mis dat zich aftekent binnen de Conventie, de werkgroep onder leiding van Giscard d'Estaing die de hervormingen van de Unie voorbereidt. Het presidi um, de kleine groep rond de voorzitter, werd het in de nacht van donderdag op vrijdag eens over een voorstel dat gisteren aan de voltallige Conventie is gepresenteerd. De liberaal G. de Vries, die na mens de Nederlandse regering deel uitmaakt van de werk groep, was gistermiddag voor zichtig positief. „Ik denk dat de kans van slagen is vergroot, al zal ik nog niet de vlag uithan gen." Hij benadrukte dat hij nog nergens 'ja' tegen heeft gezegd. De onderhandelingen in de 105 leden tellende Conventie zaten wekenlang vast. Aanpassingen zijn nodig omdat de EU anders na de uitbreiding met meer dan tien landen onbestuurbaar wordt. In het compromis dat nu is bereikt krijgen de grote lan den hun zin; zij willen het sys teem waarin iedere lidstaat op zijn beurt een half jaar voorzit ter is opgeven voor een vaste voorzitter, die een aantal jaren in functie blijft. Hij moet de Eu ropese toppen voorbereiden en leiden. De kleine landen, waar onder Nederland, vrezen dat zo'n functionaris te veel naar de pijpen van de grote lidstaten danst en zien de kans op een ei gen voorzitterschap met lede ogen verloren aan. Onder druk van de kleine landen krijgt de vaste voorzitter nu veel minder te zegen dan Giscard d'Estaing aanvankelijk wilde. Hij be schikt ook niet over een eigen secretariaat. Op 20 juni moet Giscard in Tes- saloniki een ontwerp-grondwet voor de EU op tafel leggen bij de regeringsleiders. Daarna moe ten de lidstaten het eens zien te worden over een definitieve tekst. Verzet komt onder meer van Spanje, dat de huidige voor Ma drid gunstige stemverhouding in de EU-ministerraad niet wil inruilen voor een vereenvou digd model. Groot-Brittannië wil het vetorecht bij belasting- onderwerpen behouden. Nederland hecht sterk aan het vetorecht over justitie, terwijl de Conventie neigt naar meer derheidsbesluiten. Dat kan het einde betekenen van bijvoor beeld de koffieshop. Of het vetorecht overeind blijft, wordt volgens De Vries geen on derwerp voor de Conventie maar voor de regeringsleiders. Hetzelfde geldt volgens hem voor de 'financiële perspectie ven', het meerjarige plafond voor de Europese 'schatkist'. Ook daar wil Nederland, tegen de wens van de meeste Conven tieleden in, het vetorecht be houden. GPD/ANP BRUSSEL - Het Belgische OM heeft tien jaar gevangenisstraf geëist tegen Trabelsi voor het beramen van een bomaanslag op de basis Kleine Brogel. Trabelsi, een ex-profvoetballer van Tunesisch-Belgische natio naliteit, is een van de 23 ver meende terroristen die terecht staan in Brussel. ANP VjS/vo* tri •'«u"- - tlULv> >'hV> fcSCM x t s - >-'x- Een Indiaas gezin loopt over de bodem van het drooggevallen Osman Sagar-meer in Andhra Pradesh van onze redactie buitenland foto Indranil Mukherjee/AFP van onze redactie buitenland PHNOM PENH - De Ver enigde Naties en Cambodja hebben gisteren in de hoofd stad Phnom Penh een ak koord ondertekend over het oprichten van een tribunaal voor het berechten van de voormalige leiders van de Rode Khmer. Die communis tische groepering regeerde Cambodja tussen 1975 en 1979 en wordt verantwoor delijk gehouden voor de dood van bijna twee miljoen men sen. De Cambodjaanse premier Hun Sen zei dat door het tri bunaal het hoofdstuk van de Rode Khmer dicht kan. „We hebben een zeer moeilijke si tuatie weten om te draaien tot vrede", aldus Hun Sen. Onder het Rode Khmer-be wind waren religie en muziek verboden, lag het onderwijs stil en werden intellectuelen afgeslacht. De VN en Cambodja werden het in april eens over de op richting van het tribunaal na bijna vijf jaar van slepende onderhandelingen. De Ame rikaanse mensenrechtenor ganisatie Human Rights Watch vreest dat de Cambod jaanse regering zich met het werk van het tribunaal zal bemoeien. Overigens moet Cambodja's Nationale As semblee het akkoord nog ra tificeren. Dat zal vermoede lijk niet voor september ge beuren. Tot nu toe heeft niemand zich voor de gruwelen tijdens het regime van de Rode Khmer verantwoord. Slechts twee hoge ex-leiders zitten vast: commandant Ta Mok ('de Slager') en Kang Khek Ieu, alias Duch. De laatste leidde het detentiecentrum Tuol Sleng, berucht om wrede martelingen. Duch erkende in 1999 tegenover het week blad The Far Eastern Econo mie Review dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan massamoord. Pol Pot, de leider van de Rode Khmer, overleed in 1998. Het tribunaal ligt gevoelig in Cambodja. Sommigen vre zen dat het openrijten van oude wonden tot een burger oorlog leidt. Anderen vinden dat het VN-tribunaal weinig voorstelt, omdat maar een handjevol schuldigen zal worden berecht. Zeven leden van de Rode Kh mer-leiding leven nog, onder wie dus de gedetineerden Ta Mok (77) en Kang Khek Ieu (60). Belangrijkste van de vijf verdachten die nog op vrije voeten zijn is 'Broeder Num mer Twee', de nu 75-jarige Nuon Chea. Hij woont in een semi-autonoom gebied na genoeg op de grens met Thai land. Ook de 71 -jarige Khieu Samphan verblijft daar. Hij was tijdens het bloeddorstige bewind president. In aanmerking voor berech ting komen ook leng Sary (73 Broeder Nummer Drie en schoonzoon van Pol Pot, en de gezusters Khieu Ponnary en Khieu Thirith, respectie velijk 83 en 71 jaar oud. Khieu Thirith is getrouwd met leng, Khieu Ponnary was gehuwd met Pol Pot. Beiden speelden een rol in de top van de Rode Khmer. Khieu Pon nary zou geestelijk volledig in de war zijn en daarom niet voor een tribunaal kunnen verschijnen. ANP/AFP/RTR door Eelco van der Linden PRETORIA - De 'actieweek' van de Zimbabwaanse opposi tie tegen het regime van Muga be, is gisteren gesmoord in een overmacht aan zwaar bewapen de militairen en politieagenten. Oppositieleider Tsvangirai werd gearresteerd, omdat hij doorging met het organiseren van door de rechter verboden protestacties. Ook maandag zat hij al tijdelijk vast. Hem wordt hoogverraad ten laste gelegd. Voor zijn arrestatie had Tsvan girai meegedeld dat de Bewe ging voor Democratische Ver- ESSEN - De Duitse politicus Jürgen Möllemann, die donder dag bij een parachutesprong omkwam, was op dat moment niet onder invloed van alcohol of medicijnen. Dat zei gisteren justitie na sectie op het lichaam. Volgens justitie was Möllemann op slag dood. Deskundigen maakten gisteren bekend dat de parachute van de politicus geen tekenen van manipulatie ver toonde. Ook het sluitingssys teem en de reserveparachute waren in orde. Justitie sluit niet uit dat de omstreden politicus zelfmoord heeft gepleegd. De 57-jarige Möllemann, oud kopstuk van de Duitse liberale FDP, was een ervaren parachu tespringer. Politie en justitie waren juist een groot interna tionaal onderzoek tegen hem begonnen vanwege onder meer illegale partijfinanciering. DPA/ANP andering (MDC) met haar acties ondergronds zal gaan. „Vanaf vandaag zullen we handelen op momenten die wij opportuun achten en zonder eerst het dic tatoriale regime te waarschu wen", aldus de MDC-leider. Dat was duidelijk te veel voor de nerveuze regering, die de acties van deze week al had bestem peld als couppoging. De MDC riep deze week in grote advertenties in de onafhankelij ke pers de Zimbabwanen op om massaal de straat op te gaan. Het zou gisteren 'D-Day' zijn, de dag waarop het regime de ge nadeslag zou krijgen. Dat ge beurde zeer zeker niet. In de hoofdstad Harare en Zim- bawe's tweede stad Bulawayo werd iedereen die leek te gaan demonstreren direct aangepakt door leger en politie. De veilig heidsdiensten werden bijge staan door 'oorlogsveteranen' en andere activisten van de re geringspartij Zanu-PF,voor de gelegenheid gehuld in T-shirts met daarop de tekst 'No, to mass Action' ('Nee, tegen massale ac ties'). Bhebhe, een MDC-parlements- lid uit de omgeving van Bula wayo, zag hierin een duidelijke ontwikkeling. „Degewone mili tairen en politieagenten staan aan onze kant. Mugabe gebruikt zijn eigen extremisten om ook hen te intimideren." Volgens Bhebhe waren het de 'oorlogs veteranen' en de jeugdige 'green bombers', die gekleed in leger uniformen deze week onderne mers dwongen hun zaak te ope nen en 's nachts van deur tot deur gingen om oppositieaan hangers op te sporen. MDC-parlementslid Khupe vond Tsvangirai's arrestatie passen in Mugabe's intimidatie campagne. Die is volgens haar contra-productief. „Als ze Tsvangirai vasthouden, dan breekt de hel los. De mensen die deze week te bang waren om de straat op te gaan, komen dan ze ker alsnog in actie." Het is de vraag of dat inderdaad gebeurt. Onduidelijk is ook wat Mugabe van plan is met Tsvan girai. Het lijkt niet slim voor KAPPELEN - Het eerste homohuwelijk van België is gisteren in Kappelen voltrokken. De lesbiënnes Marion Huibrechts en Christel Verwijlen werden, na een relatie van zestien jaar, met elkaar in de echt verbonden. ,Het huwelijk is de diepste gelofte van trouw en liefde", zei de 43-jarige Huibrechts tegen de krant De Morgen aan de voor avond van haar huwelijk met de 37-jarige Verwijlen. België werd eerder dit jaar na Nederland het tweede land ter wereld waar het homohuwelijk officieel wordt erkend. AP LONDEN - Blair heeft het altijd stellig ontkend, maar giste ren bleek dat de Britse premier wel degelijk een overeenkomst sloot met de huidige minister van Financiën, Gordon Brown, over het leiderschap van de LabourpartijBrown gaf zijn am bities om voorman van de partij en premier te worden op, in ruil voor harde toezeggingen dat Blair bepaalde ideeën van Brown zou uitvoeren. De Britse kranten The Guardian en The Times citeerden giste ren uit een schriftelijke overeenkomst van de twee Labour- voormannen, die werd opgesteld tijdens het zogeheten Laat ste Avondmaal. Daarin staat deze afspraak beschreven. ANP ADDIS ABEBA - Internationale hulporganisaties zijn giste ren begonnen met inentingen tegen mazelen van meer dan vij f miljoen Ethiopische kinderen. De steeds opduikende ziekte kost sinds begin deze week naar verluidt per dag zo'n zeventig kinderen het leven. Kinderen tussen de zes maanden en vijf tien jaar oud krijgen nu een prik. Mazelen komt veel voor in het arme Ethiopië en vooral onder voede kinderen zijn vatbaar voor de ziekte. Volgens de we reldgezondheidsorganisatie WHO sterven jaarlijks meer dan zeventigduizend mensen aan mazelen in Ethiopië. DPA MANILA - De Filipijnse islamitische terreurgroep Abu Sayyaf is ook zijn laatste gijzelaar kwijt. De man, een Fili pijnse kok, wist deze week na drie jaar gevangenschap te ont snappen, meldde het Filipijnse leger gisteren. De terreurgroep ontvoerde de kok drie jaar geleden samen met twintig anderen uit een duikoord in het oosten van Malei sië. Burgers ontdekten hem donderdag op het Zuid-Filipijnse eiland Jolo. Daar werd hij sinds 2000 gevangen gehouden. De man ontsnapte tijdens een gevecht tussen leden van Abu Sayyaf en militairen, aldus een Filipijnse kolonel. De rest van de gijzelaars was in de afgelopen jaren al vrijgekomen. RTR BOSTON - Vrouwen die tijdens hun zwangerschap last heb ben van vreetbuien, zijn waarschijnlijk zwanger van een jon gen. Een mannelijke foetus vraagt een hogere energie-inname dan een meisje, omdat jongens groter zijn, zo constateren onder zoekers. Wetenschappers van het Beth Israel Hospital in de Amerikaanse stad Boston onderzochten het dieet van 244 zwangere vrouwen. Geen van hen wist voor de bevalling welk geslacht hun kind had. De zwangeren die een jongetje kregen, hadden een 8 procent hogere inname van eiwitten, 9 procent meer koolhydraten, 11 procent meer dierlij ke vetten en 15 procent meer plantaardige vetten dan vrouwen die zwanger waren van een meisje. ANP stierven door een zonnesteek of uitdroging. De temperatuur is daar nu gemiddeld 44 graden Celsius, maar bereikte de afgelopen weken regelmatig de 49 graden. HYDERABAD - De eerste buien van het regenseizoen hebben gisteren het noordoos- In het noordoosten van India, ingeklemd tussen China, Bhutan, Myanmar en Bangla- ten van India bereikt. In heel India, maar vooral in het zuiden, wordt met smart ge- desh, viel gisteren tussen de vijf en de veertien centimeter regen, wacht op de regen, die een einde maakt aan een hittegolf waardoor de afgelopen drie Volgens het meteorologisch instituut in New Delhi is de wind in het zuiden van India weken bijna 1400 mensen zijn omgekomen. gedraaid, wat de kansen vergroot dat het regenseizoen daar het komende weekeinde De meeste doden vielen in de zuidelijke staat Andhra Pradesh, waar 1281. mensen zal losbarsten. AP Mugabe om zijn tegenstander de rol van martelaar te geven. Bloch, analist uit Bulawayo, he kelt echter de strategie van Tsvangirai en noemt de actie weekeen 'mislukking'. „De eni ge winst van de MDC is dat de wereld nog eens heeft kunnen zien dat het regime wreed is en de wet niet respecteert." GPD van onze redactie buitenland GAZA-STAD - De militante be weging Harnas heeft de dialoog met de Palestijnse premier Ab bas over het stoppen met ge welddadige acties beëindigd. Dat zei gisteren Hamas-kop- stuk Al Rantissi. Al Rantissi zei dat Abbas Ha mas niet vertegenwoordigt en dat de beweging geen reden ziet om de premier te ontmoeten. Vo rige week zei Abbas nog dat hij verwachtte dat Harnas snel met een verklaring zou komen over het afzweren van het geweld te gen Israëlische doelen. Volgens Al Rantissi heeft Abbas onaanvaardbare compromissen gesloten op de top in het Jordaanse Akaba. Hij riep ook op tot demonstraties uit protest tegen de uitkomsten van de top. DePalestijnseministervan Cul tuur Amer, ook verantwoorde lijk voor contacten met Harnas, i zei gisteren dat Israël het aan zichzelf heeft te wijten dat de 'militante 'groepering afhaakt. Hij wees op een militaire actie donderdagavond in het noorden van de Westelij ke Jordaanoever. Daarbij zijn twee vermeende Hamas-activisten gedood. De aanhoudende militaire inter venties maken het de Palestijn se Autoriteit uitermate moeilijk een einde te maken aan de aan slagen, aldus de bewindsman. De kleinere terreurgroep Isla mitische Jihad hield de deur voor overleg met Abbas open. Al Hindi, een hoge leider van de groep zei gisteren dat Abbas 'met alle Palestijnse bewegin gen een dialoog moet beginnen'. Hij moet dan uitleggen waarom hij bij de vredesconferentie in Akaba niet het recht van terug keer van Palestij nen heeft ge noemd en ook met geen woord heeft gerept over Jeruzalem. De Palestijnen willen Jeruzalem als hoofdstad. AFP/RTR Advertentie MEGA-MEUBEL 1 O-DAAGSE Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio 1' verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5